GEEN INTERESSE BIJ PLAATSELIJKE EXPEDITEURS in KLM verzorgt ook vervoer van copy voor To The Point Vertraging in bouw sportcomplex door gebrek aan vaklui Woningbouw aan Olympiaweg moet dit jaar starten Drie dagen feest bij jubilerende priester >l streek in 't kort „Ginjaar mocht geen vergunning geven voor radio-actieve dumping” Banenmarkt in Leiden Minister heeft geen bezwaar tegen distributie blad Velsenaar Schoonbergen voor Raad van State: tochten Parkeerterrein fJA J Hl I 5 REGIO 19 7 9 AUGUSTUS WOENSDAG 1 I I (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Het Hillegomse transportwagencentrum zal waarschijnlijk nooit meer van de grond komen. Zelfs wethouder C. Smits gelooft er nu niet meer in. „Het zou in sprookjes geloven zijn om te denken, dat het trans portwagencentrum er ooit komt”, verklaarde Smits gisteravond ten overstaan van de raadscommis sie openbare werken. 5 - - - INRIT •«Ml» .4' Smits gelooft niet meer ,i •■xX- x- >ss£ia y au| Hillegoms transportcentrum onder het terrein te op P p n Wethouder Smits. Het sportcomplex in aanbouw. berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem r I 1 tt Ie door betogingen het afval-transport van het ECN naar de haven te verhinderen. Het dumpschip Marijkse Smits, waarmee het omstreden afval naar de oceaan moest worden vervoerd, liep bij het verlaten van de haven enkele uren vertraging op, door dat leden van de organisatie Greenpeace de afvaart met hun rubberboten belem merden. Inmiddels heeft de dumping op de Atlantische Oceaan echter plaats gehad. Zondag 2 september is er ’s ochtends om half tien opnieuw een eucharistievie ring en om elf uur een gezinsmis, waaraan het kinderkoor meewerkt. Op een receptie die 's middags om vier uur in de pastorie begint zullen de parochianen een cadeau aanbieden. leent medewerking. Om half twaalf ko men kleuters de jubilaris feliciteren. «ft raf >rie uit- ?en «•en krijgen, terwijl de gemeente in werkelijk heid slechts een gulden wil betalen voor elke vierkante meter Kerkepad. De gemeente wil nu gaan praten met de bisschoppelijk adviseur om hem voor te lichten over de prijs die Hillegom over heeft voor het pad. Overigens kunnen de bouwplannen volgens Smits ook zonder Kerkepad gerealiseerd worden, zij het met een wat minder fraaie toegang. Tussen de kleine woningen en de vrije sectorflats in wordt straks Hillegoms op- baarcentrum, het mortuarium, gebouwd. Dit jaar gaat de eerste paal daarvan nog niet de grond in. Bij de dienst Openbare Werken is men tot verdriet van Smits nog niet aan het uitvaartcentrum toegekomen. Hillegom wil nabij de Weerlaan wél een terrein aanleggen om de her en der in het dorp geparkeerde vrachtwagens centraal onder te brengen. Hocent had de gemeen te in het verleden een lap grond van zo’n 26.000 vierkante meter gratis aangeboden. De leden van de commissie openbare wer ken drongen er gisteren op aan, dat over de grootte van het parkeerterrein nog geen uitspraak wordt gedaan. De gemeen te gaat eerst onderzoeken, hoeveel „zwer- DEN HAAG (ANP). Minister L. Ginjaar van volksgezondheid en milieu hygiëne had het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten geen vergunning mogen verlenen om radio-actief afval in de Atlantische Oceaan te storten. Het afval, dat in juni in IJmuiden werd overgeslagen en enkele honderden kilometers buiten de kust is gedumpt, vormt een bedreiging voor het leven in zee en voor diegenen die zich met vis voeden. Dit stelde de uit Velsen afkomstige Sietze Schoonbergen dinsdag tijdens de behandeling van zijn beroep tegen de door Ginjaar verstrekte vergunning voor de Raad van State. vende” geparkeerde vrachtwagens Hille gom telt. Op de uitkomsten van dat onder zoek zal de grootte van het terrein worden gebaseerd. Hillegom overweegt straks parkeerme ters te plaatsen op de Jonkheer Mockka- de, waar nu veel vrachtwagens staan. Op het nieuwe parkeerterrein bij de Weer laan kan in de toekomst gratis geparkeerd worden. Binnen de commissie openbare werken was men het erover eens, dat hiermee een aantrekkelijk parkeerbeleid gevoerd kan worden: vrachtwagenchauf feurs zullen sneller geneigd zijn naar de Weerlaan te gaan, aangezien parkeren daar geen geld kost. De chauffeurs die de voorkeur blijven geven aan de Jonkheer Mockkade brengen de gemeente straks geld in het laatje, zodat de kosten om het terrein bij de Weerlaan aan te leggen weer enigszins verhaald kunnen worden. (Van onze streekredaktie) SCHIPHOL De KLM regelt het transport van de copij van in diverse onafhankelijke Afrikaanse landen gevestigde correspondenten van het apar- theidsgezinde blad To the Point naar het redaktiekantoor in ZuidAfrika. Volgens het Komitee Zuidelijk Afrika kunnen deze medewerkers hun artike len niet via normale kanalen als telefoon of telex versturen, omdat zij werken voor de Zuidafrikaanse regering. Verder is het zo dat in To the Point wel de namen van correspondenten in Europa worden genoemd maar niet die van de in Afrikaanse landen werkzame medewerkers. it Ie HEEMSTEDE. De samenwerkende sociaal-culturele instellingen in Heemste de hebben morgen een dagtocht voor 50- plussers naar de Flevohof op het pro gramma staan. De deelnemers verzame len om negen uur bij het oude Posthuis aan de Herenweg. Vrijdag is er in de Indische Buurt een speurtocht voor kin deren van zes tot twaalf jaar. Wie mee wil doen, moet om tien uur bij het Honk aan de Camplaan 18 zijn en een gulden mee brengen. Rond het middaguur is de tocht afgelopen. Twee uur later, om twee uur vrijdagmiddag, start bij hetzelfde Honk een fietsenrally voor kinderen van twaalf tot zestien jaar. Ook hier bedragen de deelnemingskosten een gulden. De kinde ren krijgen een beschrijving met opdrach ten mee en bij sommige controleposten worden verversingen verstrekt. Voor in lichtingen over deze evenementen kan men terecht bij ’t Oude Posthuis, Heren weg 96 (tel. 287016) Centrum 111, Heren weg 111 (tel. 284975) of het Honk, Camp- iaan 18 (tel. 282717). ran liti- iets Sis te ex- ng le de ie- e t e 8OR J C de ibe- ou- ieg- ich- ren. 'a- et ie il- en .te i. fd- lin- 'an ■Jo in- u n n e- s- P e •r e 1, il f- Ook de firma Hocent (een dochtermaat schappij van de Amsterdamse aannemer Killen en Roosen, die het centrum zou gaan exploiteren) heeft er een hard hoofd in. „Het is ons duidelijk geworden, dat we van Hillegomse gegadigden niet veel meer te verwachten hebben”, meent directeur C. van Gent van de ontwikkelingsaf deling EPC. een zusteronderneming van Hocent. Hocent zou op het terrein aan de Hille gomse Weerlaan morgen al aan de slag kunnen. Volgens wethouder Smits heeft Hocent de bouwvergunning voor het transportwagencentrum al zes weken in huis. Maar nog steeds is er niets gebeurd. „Ik zie er niet van komen, dat Hocent het terrein kwijtraakt aan transportbedrij ven”, meent Smits. Eerder werd al bekend dat de Neder landse luchtvaartmaatschappij To the Point en enkele andere, eveneens Preto- ria-gezinde bladen distribueert. De KLM beschouwt dit gewoon als vervoer van goederen en zegt zich niet te willen be moeien met de inhoud. Vandaar dat ook geen reden gezien wordt de verzending stop te zetten. In antwoord op schriftelijke kamervragen liet minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gisteren weten dit standpunt te delen. Een woordvoerder van de KLM meldde vanmorgen dat voor het transport van de correspondentencopij van To the Point hetzelfde argument geldt. Hij zei dat met elke krant een dergelijke regeling ge maakt kan worden. Dat To the Point betrokken is bij het Zuidafrikaanse infor matieschandaal, dat al leidde tot het aftre den van president Vorster, maakt de KLM verder niets uit. Volgens de woordvoerder gaat de verzending van de copij van de correspondenten gewoon door. Het contract tussen To the Point en de KLM is tot stand gekomen door bemidde ling van de oud-Elsevier-directeur H. G. Jussen. Deze Nederlander heeft ook te maken met het informatieschandaal, waarin Eschel Rhoodie de centrale figuur is Rhoodie, een voormalige voorlich- tingsfunctionaris van de regering-Vor- ster, probeerde in de hele wereld politici, kranten en televisiestations om te kopen om de openbare mening ten gunste van het Zuidafrikaanse regime te beïnvloe den. Hij trad in het verleden ook op als adjunct-hoofdredacteur van To the Point waarvan Jussen nog steeds eigenaar is. Jussen was lange tijd lid van de Raad van Commissarissen van de KLM in Zuid Afrika. De luchtvaartmaatschappij had hem daarvoor gevraagd vanwege zijn goe de relaties met de Zuidafrikaanse zaken wereld. Enkele maanden geleden gaf Jus sen plotseling dit commissariaat op. Een officiële reden is niet bekend. Waarschijn- Zaterdag 1 september start om zes uur ’s avonds een muzikale intocht vanaf „Puyckendam” naar de kerk. Muziekver eniging St. Jeanne d’Arc brengt vervol gens een serenade aan pater Hooymans. Om zeven uur begint in de kerk een plech tige eucharistieviering, waaraan het da mes- en herenkoor meewerkt. (Van onze streekredactie) NOORDWIJKERHOUT. Pater L. J. Hooymans O.F.M. van de St. Victorparo- chie in Noordwijkerhout viert woensdag 29 augustus zijn 25-jarig priesterjubileum. Pater Hooymans werkt sinds november 1975 in Noordwijkerhout. Aanvankelijk was hij kapelaan in de St. Victorparochie. Na het vertrek van pastoor W. Kleijn naar Noordwijk in februari vorig jaar werd pater Hooymans pastoor in de St. Victor parochie. Het jubileum wordt gedurende drie da gen gevierd. Woensdag 29 augustus is er om tien uur ’s ochtends een plechtige eu charistieviering voor de ouderen van de St. Victorparochie, „Puyckendam” en „Munnekeweij”. Het ouderenkoor ver- fen, niet te controleren, aldus de Velse naar. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Nog dit jaar moet begonnen worden met de bouw van 39 vrije sector flats en 106 kleine woningwetwoningen aan de Hillegomse Olympiaweg. Dat is de uitdrukkelijke wens van wethouder C. Smits, die de leden van de gemeenteraadscom missie openbare werken gisteravond liet weten, met hoeveel haast de beide plannen al zijn voorbereid. De architect heeft er zelfs de zondagsrust voor moeten schenden om het ontwerp gereed te krijgen voor verzending naar de schoonheidscommissie. Deze heren zijn akkoord gegaan met de opzet. Bij Hocent be\ -tigt men dit. Directeur Van Gent: „We staan voor de keus om transportbedrijven uit andere gemeenten naar Hillegom te trekken of om geen transportondernemingen maar andere lijk heeft het te maken met zijn enigszins overhaaste verhuizing van Johannesburg naar Frankrijk. Wat er in de in 1972 gemaakte overeen komst tussen de KLM en To the Point staat, wil de KLM niet prijs geven. „Dat is zakelijk”. In ieder geval meent de KLM door Jussen en de activiteiten voor onder meer To the Point niet betrokken te zijn geraakt bij het informatieschandaal. Ook gelooft ze niet dat ze in een wespennest terecht is gekomen door de corresponden tencopij uit Afrikaanse landen te vervoe ren, die geen relaties met Zuid-Afrika wensen te onderhouden. De maatschappij vreest geen repercussies wanneer de com merciële activiteiten voor het apartheids- regime in die landen bekend wordt „We hebben geen banden met het apartheids- regime of met To the Point. We hebben alleen klanten”, aldus de woordvoerder. Het Komitee Zuidelijk Afrika meent echter dat de KLM zich op zeer gevaarlij ke paden begeeft door de werkzaamheden van To The Point in de onafhankelijke staten van Afrika mogelijk te maken. „Dankzij het transportsysteem kunnen de correspondenten de Zuidafrikaanse rege ring snel en effectief informeren. Het is te betreuren dat de KLM zich voor deze operaties leent, omdat ze zodoende het apartheidsregime steunt”. Het Komitee denkt dat de „hand- en spandiensten” van de KLM de maatschappij op den duur wel eens commercieel zou kunnen opbreken. „We geloven ook niet dat de activiteiten commercieel verklaard moeten worden. Het is meer een sympathie van leidende KLM-mensen voor het apartheidsregime. Het is kennelijk een soort idealisme”. Een vertegenwoordiger van de minister gaf de Raad van State een uitvoerig overzicht van alle internationale en natio nale wettelijke regelingen en afspraken, waaraan zijn ministerie zich heeft gehou den bij het afgeven van de vergunning. Hij bestreed dat er met inachtneming van alle voorzorgsmaatregelen gevaar be stond voor het milieu. Metingen bij stort plaatsen in de Atanlantische Oceaan heb- I ben nimmer een verhoogde straling aan getoond, zo zei hij. Omdat Schoonbergen pas tijdens de zit ting kennis kon nemen van het standpunt van het ministerie, stelde de voorzitter van de Raad van State hem in de gelegen heid om eind september in een tweede zitting zijn bezwaren toe te lichten. Het transport van het radio-actief afval van Petten naar IJmuiden en de overslag ervan in de IJmuider haven hebben in juni tot een reeks demonstraties in de IJmond geleid. Milieubeschermers en te genstanders van kernenergie trachtten 7’ bedrijven brengen”. Volgens het contract dat Hocent met de gemeente Hillegom heeft gesloten, mag het terrein pas na één jaar aangeboden wórden aan bedrijven van buiten het dorp. Die termijn loopt volgens Van Gent tegen het eind van dit jaar af. Binnenkort gaat Hocent met het Hille gomse gemeentebestuur overleggen over de toekomst van het transportwagencen trum. In het verleden hebben grote plaat selijke expediteurs zelf al verschillende plekken in het dorp of elders gevonden. De transporteurs Berbee en De Wit voel den er niets voor, naar het nieuwe cen trum te gaan. Van de twintig expeditiebe drijven in Hillegom heeft Hocent de afge lopen tijd slechts één reactie gehad; het ging om een bedrijf dat nadere informatie verlangde. ws groot zal zijn voor de beschikbare ruimte. Alle werkzoekenden die bij de organi serende arbeidsbureaus staan inge schreven, zullen persoonlijk een uitnodi ging ontvangen. De Stadsgehoorzaal in Leiden, waar de banenmarkt wordt ge houden, opent op 27 september om half tien ’s morgens haar deuren en is geo pend tot half tien ’s avonds. De banen markt die onlangs in Utrecht werd ge houden, had veel succes. Op 23 augustus wordt in de Kennemer Sporthal in Haarlem ook een banen markt gehouden, waaraan door hon- derdvijftig bedrijven wordt deelgeno men en vierduizend vacatures beschik baar zullen zijn. (Van onze streekredactie) BADHOEVEDORP. De bouw van het sportcomplex in Badhoevedorp, bestaande uit een sporthal en een overdekt zwembad, loopt flink achter op de planning. Tien weken gingen al verloren door de strenge winter. Bovendien liep de annemer door gebrek aan vaklieden een achterstand op van nog eens acht weken. Het ziet er nu naar uit dat het hele complex in het voorjaar van 1980 wordt opgeleverd, waarschijnlijk in april of met Maar dan moet de komende winter niet tegenvallen. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer heeft besloten om bij het sportcomplex geen lig- en speelweide aan te leggen. Uit een onderzoek is gebleken dat een weide diverse problemen met zich meebrengt. Zo verwacht men moeilijkheden met de zuiveringsinstallatie van het zwembad, het bestemmingsplan, de tarieven en tussen de mensen die spelen en zonnen, omdat de weide niet al te groot zou worden. De aanleg was ook niet in de stichtingskosten opgenomen. Het stichtingsbestuur van het zwembad Badhoevedorp is het met de beslissing van het gemeentebestuur eens. LEIDEN. Leiden organiseert op 27 september een banenmarkt waar tachtig bedrijven aan mee kunnen doen. Dit is woensdag door de organisatie, de gewes telijke arbeidsbureaus in Alphen aan den Rijn, Leiden en Lisse bekendge maakt. Door de organisatoren zijn 1700 be drijven benaderd. Zo’n twintig werkge vers hebben hun medewerking toege zegd. De termijn van inschrijving sluit op 10 augustus. De organisatoren sluiten niet uit dat het aantal aanmeldingen te Hillegom zal de plannen voorlopig moe ten realiseren zonder het Kerkepad erin te betrekken. Het kerkbestuur van de St. Josephparochie was het aanvankelijk eens geworden met de gemeente over ver koop van het pad. Later bleek, dat die instemming gebaseerd was op foutieve informatie over de verkoopprijs. De kerk meende enkele honderden guldens per yierkante meter voor het pad te kunnen De woningwetwoningen worden door woningstichting Pago gebouwd. Ze zijn ondermeer voor bejaarden en kleine ge zinnen bestemd. Door de vrije sector bouw aan de Olympiaweg is het mogelijk geworden, de woningwetwoningen te fi nancieren. Berbee zocht zelf een oplos sing voor het par keerprobleem van zijn vracht wagens. Schoonbergen vindt het opslaan van radio-actief afval op de zeebodem, on danks alle voorzorgsmaatregelen, verre van ongevaarlijk. Daarbij wees hij op enkele, uit Zwitserland afkomstige, vaten met afval die bij aankomst in Nederland bleken te lekken. Bovendien zijn, volgens hem, de vaten niet altijd bestand tegen de hoge druk en de inwerking van zeewater. Verder vroeg Schoonbergen zich af waarom er geen lijsten zijn bijgehouden, waarop nauwkeurig stond waar het afval vandaan kwam. Zonder zulke lijsten is de bewering van de minister, als zou het uitsluitend zwak radio-actieve afvalstof fen uit laboratoria en ziekenhuizen betref -

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 5