f.1O 1919 1979 Extra: Patiëntengids voor Nederland. TRESLONG nou en of!.... DIRCKSHOF [faillissementen HAUTE PRIJS! BOWLEN uafauitiepiet te Onze opruiming met verrassende prijsverlagingen is in volle gang Nergens is uw keuze beter Verkeersmaatregelen tijdens honkbalweek In Libelle van deze week. Overal te koop, f 1,65 Nuttig naslagwerkje, waarin u alle informatie vindt over alle patiëntenverenigingen in ons land. Om zorgvuldig te bewaren dus. GROEPEN (vanaf 10 personen) EEN HEEL UUR i -L WOENSDAG 1 I® (max. 6 personen) it! A W Nog Qeent.25r per persoon! per baan door Hans Invernizzi 310 27(7 Bel voor 'n gratis proefabonnement 023 - 319053 HAARLEM Schalkwijk Grootwinkelcentr Rivièradreef 13 023-330109 BOWLING HILLEGOM Ingang Parklaan rekening 23ÏÏ0W/al55 HAARLEM. „Ik ben er niet om een biljet in te vullen, maar om mensen te leren dat zelf te doen. Ik probeer mensen het besef bij te brengen, dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor hun wel en wee, maar mensen hebben daar vaak helemaal geen behoefte aan. Ik heb sterk het gevoel gekregen, dat ze het verdomd gemakkelijk vinden dat er zoveel welzijnshulp is en dat de filosoof die gezegd heeft dat mensen hulpbehoevender worden naarmate je meer instituten in het leven roept gelijk heeft. Toch geloof ik, dat het instituut sociaal raadsvrouw wel nodig is. Je geeft mensen de kans zomaar te brainstormen over hun problemen, zonder dat ze direct in de welzijnsmolen terecht komen. Ik kan mensen gewapend met kennis op pad sturen. Dat is voor mij de belangrijkste taak. Ik ben een wegwijzer in het doolhof van het welzijn”. Kun je voor f 25. nog feestelijk "buiten de deur” eten? WEET MENEER R SMULPAAP fez? het week menu kat) hij u extra aanbevelen) 2rodeM/^l55 doolhof van welzijn In 1976 werd zij verkozen om de vaca- (ADVERTENTIES) TELEFOON: (02520) 1 62 14 perez Oostvogel benoemd tot rechter-commis- saris. Emmie Kah, 54 jaar oud, humaniste. Sinds 1976 is zij Haarlems sociaal raads vrouw. Een ieder die vragen of proble men heeft op maatschappelijk, cultureel of recreatief terrein kan bij haar terecht. In de praktijk blijkt, dat mensen alleen voor sociaal-maatschappelijke informa tie en adviezen naar de sociaal raads vrouw gaan. Meestal gaat het om mate riële zaken als problemen met de huisves ting, huursubsidies, uitkeringen, belas tingen, vergunningen, verordeningen, het invullen van biljetten, het opstellen van brieven en bezwaar- of verzoekschriften, de financiën (schulden, schuldregelingen etc.), studiebeurzen. Emmie Kah helpt als dat kan, of verwijst naar meer gespeciali seerde welzijnsinstellingen. Heel vaak blijkt uit het gesprek over de materiële zorgen, dat er van alles achter zit; niet- materiële problemen. Daarover wil Em mie Kah graag praten en ze acht dat ook van groot belang. „Ik heb een vertrouwensfunctie. Bij mij kunnen mensen vertrouwelijk over hun problemen praten, zonder dat ze meteen van alles moeten. Het ligt helemaal niet in mijn aard mensen vast te pinnen. Dat druist in tegen mijn vrijheidsgevoel. Wie ben ik om een ander te vertellen wat hij wel en niet moet doen. Maar dat neemt niet weg, dat je mensen kunt stimuleren zelfstandig hun eigen zaakjes aan te pak ken, zonder dat het op manipuleren uit draait. We moeten niet de maatschappij overal de schuld van geven, want die maatschappij maken we met zijn allen en daarin is elk individu verantwoordeijk voor zijn handelen”. Als sociaal raadsvrouw moet Emmie Kah voorzichtig manoeuvreren in de gro te welzijnszee. Hoewel ze vanuit haar hu manistische levenshouding de neiging heeft veel tijd te besteden aan het bewust maken van mensen, dieper in hun proble men te duiken, meer dan één vertrouwe lijk gesprek te voeren, moet ze daarmee oppassen in een stad als Haarlem, die barst van de gespecialiseerde welzijnsor ganisaties. Voor ze het weet zit ze op het terrein van een ander en het is bekend, dat in welzijnsland territoria met kracht ver dedigd worden. Vandaar dat Emmie Kah veel verwijst: naar het algemeen maat schappelijk werk, naar het bureau huis- vesting, naar afdelingen van de sociale dienst, naar het bureau voor rechtshulp en noem maar op. Maar voor ze dat doet vertelt ze haar cliënten wat hen te wach ten staat en hoe ze het beste te werk kunnen gaan. Als zodanig is de sociaal raadsvrouw een soort voorportaal van het welzijnsgebouw. Op haar eigen terrein, dat van de ad vies- en informatieverstrekking, onder vindt Emmie Kah ook „concurrentie". We kennen in Haarlem het Maatschappelijk Advies en Informatie Centrum (MAICX dat weliswaar de meeste tijd (noodge dwongen) besteedt aan kamerbemidde- ling, maar in wezen dezelfde doelstellin gen heeft als de sociaal raadsvrouw. Nu is het niet zo, dat men elkaar klantjes af snoept. In de praktijk wordt het MAIC hoofdzakelijk benaderd door jongeren (tot circa 34 jaar) en krijgt Emmie Kah oudere Haarlemmers op haar spreekuren. Niettemin doet het wat vreemd aan. dat twee instituten hetzelfde werk doen, onaf hankelijk van elkaar en het is daarom, dat thans onderzocht wordt hoe de boel in elkaar gepast kan worden. Binnenkort wordt aan het college van B. en W. een rapport over de materie aangeboden. Emmie Kah is voorstander van een inte gratie, van een stroomlijning. Al was het alleen al uit het oogpunt van efficiënte besteding van gemeenschapsgelden. Ze zou er geen moeite mee hebben als het instituut sociaal raadsvrouw samen met het MAIC deel ging uitmaken van het Informatiecentrum, dat men in Haarlem van de grond aan het tillen is. Temeer, omdat haar huidige status niet de best denkbare is. Het instituut sociaal raads vrouw is in Haarlem „aangehaakt" aan de sociale dienst. Emmie Kah is een ambte naar in dienst van de gemeente en houdt ook kantoor bij de sociale dienst. Beter zou het zijn en daar is men het bij de sociale dienst mee eens dat het instituut werd losgekoppeld, waardoor de onaf hankelijkheid van de sociaal raadsvrouw beter gewaarborgd zou kunnen worden. „Ik heb alle vrijheid hier bij de dienst, maar je wordt er toch mee vereenzelvigd door de cliënten. Hij is wel begrijpelijk, de huidige constructie, want het instituut is in 1970 bij de sociale dienst ontstaan, maar de dienst kan die onafhankelijkheid natuurlijk nooit waarmaken. Overigens heb ik wel veel steun van de medewer- HAARLEM. Op 27 juli is wegens het verbindend worden van de enige uitde- lingslijst geëindigd het faillissement van: Transportbedrijf Trado B.V., in Oost- zaan, Kerkstraat 250, uitgesproken 10 au gustus 1976, curator mr. C. J. Doorenbos in Zaandijk. Op 31 juli is het faillissement uitgespro ken van: G.V. Driehuizen, wonende in Zand- voort, Lorentzstraat 39. Curator: mr. F. W. Huizinga, advocaat en procureur in Haar lem, Oude Groenmarkt 18, pb. 280, 2000 AG Haarlem. Gerrit de Vries, wonende in IJmuiden, Kortenaerstraat 3. Curator: mr. A. J. H. M. van Poorten, advocaat en procureur in Beverwijk, Prinsessëlaan 1 A, pb. 1001, 1940 EA Beverwijk. Theunis van der Duin, wonende in Bad- hoevedorp, Kamerlingh Onneslaan 38, handelende onder de naam Theo van der Duin Sport. Curator: mr. J. A. van den Berg, advocaat en procureur in Haarlem, Parklaan 5, pb. 228, 2000 AE Haarlem. kers, want omdat ik maar een poppetje alleen ben kan ik niet werken zonder feedback en die krijg ik hier wel”. Het instituut sociaal raadslieden staat ook landelijk ter discussie. Eind vorig jaar verscheen er een rapport over de functie van de raadslieden, waaruit blijkt dat de Haarlemse constructie er slechts een van de vele is. Duidelijk wordt ook waarom de Haarlemse sociaal raadsvrouw niet door het ministerie van CRM wordt gesubsidi eerd. Het ministerie stelt als eis, dat de sociaal raadsman of -vrouw in dienst is bij een onafhankelijke begeleidingscommis sie, waaraan hij of zij verantwoording verschuldigd is. Emmie Kah is verant woording verschuldigd aan de sociale dienst en dat is heel andere koek. Zij hoopt dat er in overleg met het MAIC en de gemeente een constructie gevonden kan worden waarin wel plaats is voor een begeleidingscommissie, waarin de sociaal raadsvrouw volledig onafhankelijk is en die door CRM wordt goedgekeurd opdat ook Haarlem subsidie kan krijgen voor het raadswerk. Installatieburo Kapper B.V., in Haar lem, Thomas Moorestraat 9, uitgesproken 5 december 1978, curator mr. W. J. R. M. Welschen in Haarlem. Op 31 juli is wegens het gebrek aan baten opgeheven het faillissement van: Tenslotte denkt Emmie Kah dat er in een nieuwe constructie meer plaats inge ruimd kan worden voor bij- en nascho ling. Nu moet ze volstaan met af en toe „een cursusje meepikken”. Gewapend met al die kennis zou ze ook meer aan voorlichting (lezingen en dergelijke) wil- i i ture sociaal raadsvrouw te vervullen. Ze houdt spreekuur op maandagmorgen (10 tot 12 uur) in centrum De Brug aan de Harmenjansweg 87; op maandagmid dag (14 tot 16 uur) in wijkcentrum 't Schalkererf aan de Bernadottelaan 201; op dinsdagvorgen (10 tot 12 uur) in dien stencentrum Binnenstad aan de Nieuwe Groenmarkt 10; op donderdagmorgen (10 tot 12 uur) in het Broederhuis aan het Nagtzaamplein 32; op donderdagmid dag (14 tot 16 uur) in dienstcentrum De Schakel aan de Schoterweg 83; op don derdagavond (19 tot 21 uur) in de Stads bibliotheek aan het Doelenplein 1 en is de overige tijd bereikbaar bij de ge meentelijke sociale dienst aan de Zijl- weg 2. Telefoon 023-319140 toestel 252. schoenenhuur f. 1.- per persoon len gaan doen. Ook daaraan komt ze nau welijks toe. Vorig jaar ontving Emmie Kah 496 cliënten; 128 meer dan in 1977, maar toch niet zo’n geweldig aantal. Als oorzaken noemt zij de aanwezigheid van andere welzijnsinstellingen en de ziekte, die haar een paar maanden niet in staat stelde te werken. Ze werd ziek juist in de periode, dat er voor het eerst geadverteerd werd. Regelmatig kan men onder andere in deze krant een advertentie aantreffen met in formatie over spreekuren van de sociaal raadsvrouw. Het feit, dat Emmie Kah juist ziek was toen de advertentiecampagne van start ging heeft het effect van de publiciteit teniet gedaan. Emmie Kah tekent verder aan, dat haar instituut sowieso nog tame lijk onbekend is. Voordat zij in 1976 kwam lag het werk anderhalf jaar plat wegens een vacature. Al met al meent zij, dat de cijfers van 1977 en 1978 niet aantonen dat het instituut sociaal raadsvrouw overbo dig zou zijn. Egbert Schenkel, in Wormer, Kuiper straat 33, uitgesproken 5 december 1978, curator mr. P. H. Visser in Zaandam. Remmert Hans Wiebe Schaafsma, in Haarlem, Kruisstraat 17, uitgesproken 16 januari 1979, curator mr. G. Bessels in Haarlem. - Regelmatige wisselende specialiteiten en dat voor een vnendehjke prijs! Als „poot" van het Informatiecentrum, geruggesteund door een „achterban”, denkt Emmie Kah ook veel meer dan nu in haar vermogen ligt ombudswerk te kunnen gaan doen: signaleren waar de fouten zitten in ons welzijnssysteem. „Nu kan ik incidenteel iets doen, met individu ele klachten. Ik heb geen tijd om op onder zoek uit te gaan, omdat ik een eenmans post beman”. Een andere wens van Em mie Kah is het sociaal raadswerk veel meer te integreren in de wijken. Ze houdt dan wel spreekuren op verschillende plaatsen in de stad, maar vindt dat ze veel te weinig voeling heeft met wat er echt in de wijken speelt, uitgezonderd de Har- menjanswijk, van waaruit men dikwijls een beroep op haar doet. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In verband mét de inter nationale honkbalzesdaagse, die van za terdag 4 tot en met donderdag 9 augustus in het Haarlemse Pim Mulierstadion wordt gehouden, is een aantal verkeers maatregelen getroffen. Zo zal dagelijks een uur voor het begin van de wedstrij den die steeds om 14.00 en om 20.00 uur beginnen op de Delftlaan voor de krui sing met de Orionbrug een links- en een rechtsafverbod worden ingesteld. Verder zal een parkeerverbod gelden voor de westelijke weghelft van het ge deelte van de Lodewijk van Deijssellaan dat ligt tussen de Pim Mulierlaan en de Cornells v. d. Lijnlaan. De verkeersmaat regelen houden in, dat de wijk tussen het station Bloemendaal en de Delftlaan al leen te bereiken is via de Orion- en de Stuyvesantbrug, maar alleen als men komt van de Orionweg. Aangezien de parkeermogelijkheden rond het Pim Mulierstadion tijdens de honkbalzesdaagse niet toereikend zullen zijn, gaan vermoedelijk veel automobilis ten een plekje in de omliggende straten zoeken. Bij deze kan vast worden ver meld, dat de politie streng zal optreden, tegen diegenen die hun wagen voor in- en uitritten, in brandgangen en bij verboden stop- en parkeerplaatsen neerzetten. De plaatsen, waar wèl auto's mogen worden gestationeerd, zijn via borden aange geven. (Zaanen- 10.00 uur In bovenstaande faillissementen is mevr. mr. M. A. J. Tabingh Suermondt- Binkstotermeerpletn 164, AmMetdam Noord, tel (0201327591 (in het Grootwinkefcentrum 'Boven t IJ 'I Het programma voor de kinderen voor donderdag 2 augustus Speeltuin Nieuw Leven (Boezemka- de-Spaarndam) 10.00 uur spelletjesdag 1, 5-13 jr. Speeltuin Noordervreugd (Planeten laan) 10.00 uur creatieve dag, gratis, 5- 13 jr. Speeltuin Weltevreden (Nieuw Gui- neaplein) 14.00 uur levend ganzenbord spel 1 - 1,50, 5-13 jr. Speeltuin Zaanenoord straat-Spaarndamseweg) knutseldag, gratis, 5-13 jr. Speeltuin Elba (Ged. Schalkburger- gracht) 11.00 uur songfestival ƒ0,50, a.l. Speeltuin VZOD (Werfstraat) 10.00 uur sport en spel 1,50 - ƒ2, 5-13 jr. Speeltuin Te Zaanen (Alb. Verwey- laan) 10.00 uur wasdag, leden gratis, niet-leden 0,50, 5-13 jr. Om 14.00 uur spelletjes 0,50 - Q,75, 5-13 jr. Speeltuin Burcht ter Cleeff (Van Dordtstraat) 10.00 uur poppendag, gra tis, tot 9 jr. Speeltuin Haarlem Oost (Jac. van Looystraat) 10.00 uur sportdag 1, a.l. Speeltuin Kindervreugd (Godfr. van Bouillonstraat) 10.00 uur step- en rol- schaatswedstrijd 0,75, 4-14 jr. Speeltuin De Ring (Westerman- straat-Schalkererf) 14.00 uur film in de filmzaal 1 - 1,50, a.l. Speeltuin De Ring-Molenwijk (club huis Frieslandlaan) 10.00 uur film 1 - 1,50, a.l. Speeltuin De Eenhoorn (Laan van Angers) 11.00 uur afsluitingsfeest ƒ0,50 - ƒ1, a.l. Speeltuin Glasblazers (Scheepma- kersdijk) 10.00 uur eigen idéé dag, gra tis, a.l. Speeltuin Jong Leven (Kromhout- laan) 13.30 uur knutselmiddag en gezel schapsspelletjes in het wijkcentrum 0,40, a.l. Speeltuin Don Bosco (Phoenixstraat) 10.00 uur vakantiekrant maken, gratis, 5-13 jr. Speeltuin Paradijsje (Witte Heren straat) 10.00 uur stuif-es-in, gratis, a.l. Speeltuin Centrum (Wilsonsplein) 10.00 uur vakantiekrant maken, gratis, 5-13 jr. Speeltuin WIK (Groene Hart-Thor- beckestraat) 10.00 uur spelen in de tuin, gratis, a.l. Speeltuin Klarenhof (Brouwer- splein) 10.00 uur verkleedpartij f 0,25 - 0,50, 4-14 jr. Om 14.00 uur film ƒ1- 1,50, 4-14 jr. Speeltuin Overveen (Croesenstraat) 14.00 uur film bij speeltuin Klarenhof (Brouwersplein), f 1,95 - 2,45, a.l. Speeltuin Jeugdland (Theemsplein) 10.00 uur Chinese dag 1 - 1,50, 5-13 jr. Speeltuin Bosch en Vaart, 10.00 uur naar speeltuin Overveen (Croesen straat), van waaruit om 14.00 uur naar de film bij speeltuin Klarenhof, 1,95 - 2,45, a.l. Het vertreksein wordt op het Oranjeplein gegeven. Speeltuin Buitenrust (Drie Punten- Voortingplantsoen) roosstuif 1 - 1,50, a.l. Speeltuin Oosterkwartier (Pladella- straat) 9.30 uur uitstapje naar Lin- naeushof 4,50 - 6,50, 5-13 jr. Speeltuin DVS (Vondelvzeg) 10.00 uur songfestival en discobar 1 - 1,50, 5-13 jr. Speeltuin Frans Hals (Schotersingel) 10.00 uur poppendag bij speeltuin Burcht ter Cleeff 0,25 tot 9 jr. perez Emmie Kah, Haarlems sociaal raads vrouw, werd geboren op 16 september 1924 in Deventer. Na haar middelbare schoolopleiding in Amersfoort behaalde zij een aantal kantoordiploma’s en was zij werkzaam als secretaresse in Amster dam. Sinds 1959 is Emmie Kah in dienst van de gemeente Haarlem. Jarenlang was ze secretaresse van wethouders, on der andere van Leo van den Berg en Ton Thuis, die momenteel in het college van B. en W. zitten. Op een gegeven moment was Emmie Kah op het werk uitgekeken en besloot zij te gaan studeren aan het Humanistisch Opleidingsinstituut in Utrecht. Op 31 juli is na gedaan verzet vernietigd het vonnis van faillietverklaring van: Re no Holland B.V., gevestigd in Zandvoort, Passage 19, uitgesproken 24 juli 1979, cu- ratrice mr. M. S. M. Herz-Meijer in Haarlem. „Ik ben wegwijzer in n

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 7