Geluidsinstallatie i De 10% zomer korting is er weer! door politie in beslag genomen Veel diefstallen niet aangegeven ijaarlemmer i&lletjes Sfrtutk iffïont ««1 I I lil Tegenpolen Deze korting geldt voor de gehele nieuwe kollektie. Aanleg sierbestrating in Kleine Houtstraat natuurlijk beter Verleiding Niet zwart Niet zeilen BIJ MOOI WEER BUITEN ETEN... TRESLONGHILLEGOM Redding Familie Heijne Makkreel verkent de uitgestrekte Zeeuwse wateren Scomber II is een compromis tussen varen of niet-varen I 9 STAD 19 7 9 AUGUSTUS 1 WOENSDAG (ook zélf barbecuen door Pieter Taffijn 1 Amsterdam, van Baerlestraat 84 Haarlem, Barteljorisstraat 5 Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Eigenaren van winkels en warenhuizen hebben deze zomer te maken met een verhoogd aantal winkeldiefstallen. De precieze cijfers zijn nog niet bekend, maar volgens woordvoerder Arjan van der Leur van de Haarlemse politie heeft het korps het extra druk met aangiften van diefstal uit winkels. - Politie heeft het druk met toename winkeldiefstallen (ADVERTENTIE) dochterlief Vr Het gezin Heijne Makkreel verzameld voor de groepsfoto op de Scomber II. Een zend-ontvangstinstallatie is gister middag in beslag genomen in een woning aan de Roemer Visscherstraat. De appa ratuur, eigendom van een negentienjarige Haarlemmer werd opgespoord en meege nomen na klachten van buurtbewoners. De politie nam eveneens een microfoon en een veldsterktemeter, een apparaat waar mee de sterkte van andere zenders kan worden bepaald, in beslag. Een bedrag van ruim 400 is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit het dienstencentrum aan de Van Oosten de Bruijnstraat. De daders kwamen het pand binnen door een luik voor een raam open te breken en de ruit in te slaan. Niet zelden laat een winkelier een be trapte dief lopen. Hij is allang blij dat hij de weggenomen goederen weer terug heeft. Ook komt het voor dat de winkelier, of een van zijn medewerkers, bang is voor represailles van de dief. Van het in 1978 aangegeven aantal winkeldiefstallen, kon de politie bijna 98 percent oplossen. Wie stelen er uit winkels en wat wordt er meegepikt? De personen die het niet zo nauw nemen met het „mijn en dijn” zijri te vinden, zo heeft inmiddels ook weten schappelijk onderzoek al aangetoond, in alle „lagen van de bevolking”, zoals dat heet: Jonge kinderen die graag willen snoepen, maar te weinig zakgeld in de knip hebben, vrouwen die een jurkje be geren dat net boven hun begroting gaat. Eén groep neemt de laatste jaren steeds duidelijker en groter vorm aan: de aan harddrugs verslaafden die stelen om bij voorbeeld de heroïne waar ze niet buiten kunnen, te financieren. „De politie en justitie raken beter inge speeld op de heroïnemarkt. Het wordt moeilijker om het spul het land in te smokkelen. Ook in Haarlem hebben we in HenkHeijne Makkreel is een geduldig mens. Afge lopen vrijdag maakte ik via Scheveningen Radio een afspraak met hem, als ontmoetingspunt kozen wij de trap van het pitto reske stadhuis. Daar von den we elkaar ook, maar veel later dan in de be doeling lag. In de af spraak was geen reke ning gehouden met de in- rijperiode van de auto van fotograaf Ron, zodat we een dik half uur tot bijna drie kwartier later arriveerden dan gedacht. De gastheer stond nog keurig, samen met doch ter Judith, op de af ge sproken plaats en toonde zich niet kwaad. Na enkele ogenblikken zaten we op het fraaie motorjacht, dat voor even was af gemeerd aan de ge meentelijke steiger. Voor het varen kwam de koffie op tafel. Met een tompou- ce, om nog een klein beet je de verjaardag van Henk te vieren, die maan dag 48 werd. Net zo oud als zijn charmante vrouw Fietje. verricht moet worden. Om toch maar op het wa ter te kunnen zijn wordt er nu in de Scomber II gevaren, met aan de spie gel hangend een Optimist, een klein zeilbootje, voor zoon Hans van vijftien. Zijn twee jaar jonger zus je Judith kreeg begin vo rige maand de beginselen van de zeilkunst onder de knie tijdens een cursus in Friesland. De naam Scomber is maar niet zo gekozen, hoor ik. Het is de Latijnse naam voor makreel, waarmee Henk door zijn biologieleraar werd aan gesproken. Dat vond hij zo leuk en zo persoonlijk dat zijn eerste boot (een zeilboot van het type Vau- rien) Scomber heette. En dat is nooit meer veran derd. Ook niet, nu Henk na de TH in Delft leraar is geworden aan de HTS en een degelijk huisvader. De twee kinderen Heijne Makkreel schelen niet meer dan twee jaar, maar op elkaar lijken in gedrag doen ze helemaal niet. Hans is een rustige jonge man, die voor een groot deel zijn eigen leven leidt, introvert, maar beslist niet onvriendelijk. Zijn zusje Judith (Fietje: „Toen zij kwam had ik het idee nu hebben we een gezin, we zijn met zijn vie ren”) is een spring in het veld. Klein voor haar leef tijd, maar bruisend van energie, spontaan reage rend. Haar moeder weer: „Ik ben er wel blij om, kan ze Hans wat mee trekken”. Vader en moeder zijn niet zo sterk tegengesteld. Wel is duidelijk te merken dat Henk goed orde in zijn klas zal kunnen houden, hij regelt de gang van za ken aan boord met een soort natuurlijke autori teit. Fietje toont zich daar tevreden mee, ze is niet zo’n echte varensvrouw en laat de organisatie met genoegen aan haar man over. Dat wil bepaald niet zeggen, dat ze zich afhan kelijk toont tot in het on eindige. Vandaag zou ze even naar huis gaan om wat zaken te regelen in verband met de vergade ringen die ze moet bijwo- nen. Ze haalt dan ook de krant op, zonder Haar lems Dagblad voelt ze zich maar een half mens. „Je kan wel een krant ko pen hier, maar die is zo heel anders”. Ze leest goed en nauwkeurig, on derwerpen waar ik maan den geleden over heb ge schreven kan ze zich nog goed herinneren. De post mag ze niet meenemen. Die wordt op het postkan toor bewaard, veel ervan (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een gitaar, een ver sterker en twee boxen zijn gister avond door de politie in beslag geno men in een woning aan de Wagenweg. De negentienjarige eigenaar van de apparatuur was om half zeven ’s a- vonds door de politie gewaarschuwd na klachten van buurtbewoners over geluidsoverlast. Toen om kwart over negen ’s avonds weer klachten bin nenkwamen, werd tot inbeslagne ming overgegaan. Tegen de jonge man is proces-verbaal opgemaakt. Voor ons is het tijd om terug te keren. We varen weer naar Veere, onder weg babbelend over jach ten die worden gekocht van zwart geld. Deze boot behoort daar niet toe, de aanschaf kon geschieden na een erfenis. Daarover werd ook de inspecteur van belastingen ingelicht, die er zich nieuwsgierig naar toonde. „Met een ambtelijke baan en alle vrije tijd in de politiek zou ik ook maar weinig tijd hebben om zwart te kun nen bijverdienen” vertelt Henk. Even later nemen we afscheid, Judith staat nog steeds met de kaarten in de hand. „Ik vind het jammer dat jullie weg gaan, het is net zo’n leuk spelletje...”. Het vijfde en laatste be zoek aan lezers tijdens hun vakantie in Neder land voerde me gisteren naar het schilderachtige stadje Veere. Samen met fotograaf Ron Pichel en mijn echtgenote Ine trof ik er de familie H. Heijne Makkreel uit Aerden- hout, die met het motor jacht Scomber II een reis door de Zeeuwse wateren maakt. De Scomber II (voorzien van alle gemakken en technische hulpmiddelen) is een compromis. Henk zou het liefst een zeilboot willen hebben, maar Fiet je ziet daar niets in, mede door het werk dat dan Ook dochterlief Judith wordt ingeschakeld om de boot af te meren. mark 3. „Können wir Ihre Adresse haben” roept de schipper. Dat is helemaal niet nodig krijgt hij te ho ren en met staart tussen zijn benen verdwijnt het Duitse jacht. ür Fietje is graag wat aan het scharrelen in het kleine keu kentje. (ADVERTENTIE) Special iteitenrestaurant/bowllng Vosselaan 15 tel. (02520) 15347 'komt uit Den Haag. Henk wil het niet zien, hij geniet nu van zijn vakantie. „Als het verkeerd gaat met het land in deze weken is het zijn schuld". Na de koffie varen we het Veerse Meer op. Henk legt wat technische zaken uit, zoals de intercom en de dieptemeter. Na een uurtje leggen we aan bij een steiger. Zoals altijd als er vreemden bij zijn gaat zo’n manoeuvre niet zo mooi als normaal. Ju dith, zo vindt haar vader, heeft ook een verkeerde lijn gekozen om de boot af te meren. Dochterlief toont zich niet onder de indruk, ze heeft het veel te druk met een nieuw kaartspelletje dat ze van Ine heeft geleerd. We drinken een borreltje, praten wat over de stabili teit van het schip, dat zijn ligplaats in Kortenhoef heeft. Toen burgemeester Vonhoff van Utrecht on langs aan boord was moest er overigens wel degelijk rekening worden gehouden het nodige te genwicht te geven om het jacht horizontaal te houden. Terwijl we een drankje drinken zien we een zeil jacht, dat daar ook veel moeite mee heeft. De be manning wil overstag gaan, maar voert die han deling te dicht onder la ger wal uit en strandt Met een flinke slagzij blijft het liggen. We kijken er naar, bespreken wat ze zouden moeten doen om los te ko men. Een schip dat bij ons aan de steiger ligt vaart weg, naar we aannemen om hulp te bieden. Dat blijkt niet zo te zijn, zodat de Scomber II als red dingsboot zal gaan optre den. Het lukt tot groot plezier van de Duitse fa milie op de zeilboot Chris- ^.-Xr v ',v Die overigens zowat alle tijd die er is in de politiek stopt, hij is lid van de Eer ste Kamer voor de WD. Maar - het was vakantie dus spraken we noch over de school noch over de politiek. Slechts zelden laat Henk de motoren op volle kracht draaien: dat kost veel extra energie zonder noemenswaardige resultaten. Grote warenhuizen of winkelbedrijven hebben niet verschrikkelijk veel te lijden van winkeldiefstal. Verzekeringsmaat schappijen lijken zich tegenover hen wat soepeler op te stellen. Kleine middenstan ders die regelmatig met winkeldiefstal in aanraking komen, hebben ’t moeilijker. De verzekeringspremies vliegen omhoog of ze worden zelfs door de maatschappij verstoten. „De kleintjes zijn eerder de dupe”, zegt radiohandelaar S. Verstralen uit de Amsterdamstraat. Onlangs haalden onbekenden een video-recorder weg uit zijn zaak. Dat kostte ook een etalageruit. „Het wordt toch wat lastiger, heb ik het gevoel. Maar als ik met een pistool op zak in de winkel moet gaan staan, dan stop ik ermee”. De meeste winkeldieven zijn geen pro fessionals. Volgens bedrijfsleider P. Poel man van de C A-vestiging aan de Ane- gang zijn betrapte winkeldieven dikwijls niet met het vooropgezette plan om te stelen de winkel ingegaan. „De plotselinge verleiding kan ook de dief maken”, zegt hij. Zijn bedrijf heeft zich tegen het feno meen gewapend met een elektronisch sy steem. „Dat werkt prima, het voorkomt nare toestanden. Het gaat ons er niet om diefjes te vangen, we willen dat de klant en onze medewerker in een gastvrije en rustige omgeving kunnen kopen en verko pen”. Na de aanschaf van het beveili gingssysteem kelderde het aantal winkel diefstallen bij het bedrijf enorm. „We kennen een hoop gezichten al. Dat scheelt behoorlijk", vertelt bedrijfsleider Wouter Kuik van Pool tot Pool. Video apparatuur ligt het best in de markt bij het gilde, is zijn ervaring. „Van aangifte doen word ik niet veel wijzer, dat doen we dan ook zelden”. Ook bij dit bedrijf is een elektronisch systeem tegen diefstal aange schaft. „Het meest ellendig zijn de dief stallen, waarbij een etalageruit sneuvelt. Vreselijk veel schade heb je dan. Zo’n ruit kost duizenden guldens”. Dat ondervond ook Bob Diersma van muziekhandel Hogenbijl. „Nu nog profite ren onze klanten in de uitverkoop van inbraak-schade”. Grammofoonplaten worden nog slechts zelden bij hem weg gesleept, sinds die afdeling in de kelder is ondergebracht. „We hebben er wel last van”, zegt rayon- chef P. L. Nelis van het supermarktbe drijf CODI. Precies becijferen hoeveel winkeldiefstal het bedrijf jaarlijks kost, is moeilijk, het verschilt per filiaal. Jeugdige winkeldieven die in de kraag worden ge vat, gaan met een medewerker van het bedrijf naar de ouders. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Nadat het noordelij ke deel van de Kleine Houtstraat en de Lange Veerstraat zijn voorzien van een nieuwe riolering wordt begonnen met de aanleg van sierbestrating. De werk zaamheden beginnen op maandag 13 augustus bij de Gedempte Oude Gracht. Om het werk te kunnen uitvoe ren en de bereikbaarheid van de be drijven enigermate te garanderen zijn de volgende verkeersmaatregelen no dig. Rijrichting Lange Veerstraat en Kleine Houtstraat wordt omgedraaid. Vanaf de Damstraat kan men dan de Lange Veerstraat en Kleine Houtstraat inrijden. Eénrichtingverkeer noorde lijk deel Kleine Houtstraat wordt opge heven. Uit deze straat verdwijnen de parkeermeters. Verkeer loopt via de Korte Veerstraat. De werkzaamheden nemen ongeveer zestien weken in beslag. Er is ook over de afgelopen vijf jaar een duidelijke verhogiing te zien van het aan tal aangiften van winkeldiefstal: 286 maal in 1974,443 maal in 1977 en 419 maal in 1978. Toch zeggen deze cijfers weinig, vindt de politievoorlichter. „Het gaat hier slechts om de gevallen die aan ons worden gemeld. Er wordt veel meer ge stolen dan winkeleigenaren bij de politie aangeven”. de afgelopen periode een aantal handela ren kunnen pakken. Het gevolg van dat soort acties is dat het verschil tussen aan bod van verdovende middelen en de vraag daarnaar groter wordt. Resultaat: de prijs stijgt. De verslaafde moet meer geld om handen hebben om in zijn behoefte te kunnen voorzien en gaat meer stelen”, legt Van der Leur uit. De groep van de drugs-verslaafden heeft het in de winkels vooral gemunt op gemakkelijk te vervoeren, maar ook een voudig te verhandelen goederen. Het gaat dan om elektronische apparatuur, ver sterkers en bijvoorbeeld video-recorders, kleding en grammofoonplaten. Een video recorder van drie mille brengt in de han del echter soms slechts een paar honderd gulden op. Van jaar tot jaar blijkt het aantal winkeldiefstallen toe te nemen. Steeds meer winkeliers doen aangifte, maar lang niet alle gevallen worden bij de politie gemeld. Hans en Henk volop in de slag om de Chrismark 3 vlot te trekken, nadat de Duitse schipper (met zwemvest om in het water) een slordige tros heeft overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 9