OPENBARE WERKEN VERLANGT EERST INSPRAAK OVER BOUWPLANNEN Zwavelzuur tast beton aan van rioolgemalen RONDLEIDING DOOR HEEMTUIN KORPSSTERKTE ZANDVOORT GAAT NAAR 75 MAN rs streek in het kort burgerlijke stand Statenleden vragen over aanleg van circuit-bocht 9 I I -1 pi as<» I O. Filmcollectie! maakt rolprent in Bloemendhal u z ad vier dagen zwemmen i jeugddienst LISSE Uitbreiding jM 5 AUGUSTUS 19 7 9 REGIO ZATERDAG 4 4 Hillegomse raadhuis in de Hof- 9 ja I HILLEGOM (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. Hoewel Zandvoort buiten de prijzen is gevallen bij de verdeling van de rijksmiljoenen ten behoeve van de bouw van politiebureaus in het land, blijft het college van burge meester en wethouders met on verminderd enthousiasme wer ken aan de voorbereiding van een dergelijk plan. Wanneer de ge meenteraad daaraan wil meewer ken, ziet burgemeester Machiel sen zelfs mogelijkheden zonder vertraging of financieringsmoei- lijkheden een nieuw politiebu reau in de badplaats van de grond te krijgen. (Van onze streekredactie) LEIDEN. Het beton van on geveer dertig procent van de ri- oolpersgemalen in ons land is aangetast door zwavelzuur, zo heeft een onderzoek uitgewezen. Landelijke maatregelen zijn hard nodig, luidt één van de conclu sies. S (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Nieuwe pro blemen doemen aan de horizon i op rond de uitbreiding van het i Hillegomse raadhuis in de Hof tuin. Net nu de gemoederen in het dorp wat bedaard leken te zijn, aangezien architect Van Wensveen met een goedkoper plan naar Hillegom was geko men dan de raad aan de hand van diens eerdere uiteenzetting had gevreesd, zijn de ambtenaren van de dienst Openbare Werken in verzet gekomen. P7 (Van onze streekredactie) BLOEMENDAAL. Gulle in woners van Bloemendaal kun nen binnenkort op het witte doek aanschouwen wat er allemaal ge beurt met de ingezamelde gelden van de actie „Bloemendaal helpt Bloemendhal”. Twee leden van het Haarlems Filmcollectief zijn onlangs naar Sri Lanka afge reisd om er opnamen te maken van het project dat de Nederlan ders Marijke en Ron Rote in de sloppenwijk van Colombo op po ten hebben gezet. Voor dit pro ject is in Bloemendaal tot dusver zestigduizend gulden ingeza meld. V gpmu 0 Hillegomse ambtenaren willen met j. H. niet verhuizen naar raadhuis 10 u 10 en 9 30 zat. u. olln era I PROBLEEM DOOR STRENGE MILIEU-EISEN VERGROOT issen- azers- i. Ma. Lui ds. R. ipen. 19 u o. ?m; 19 Burgemeester wil snel besluit over bouw nieuw politiebureau 3 1 ijk (Van onze streekredactie) nties, 7,50 W O uur 0 uur uwen- )uder- <erk. berts van de Grand Prix, moet worden gereali seerd. Het socialistische Statenlid J. Maasdam wil net als zijn fractiegenote A. Goedma kers weten of de aanleg van die S-bocht meer geluidhinder betekent omdat er sprake zal zijn van remmen vóór en op trekken in en na de bocht. Ook zijn ze benieuwd of het „al zwaar beschadigde duinterrein” verder wordt aangetast. Zijn GS ook van plan zich door TNO en de inspectie Volksgezondheid te laten advise ren voor zij een beslissing nemen, zo infor meert het duo nog. Tevens vragen zij zich af of GS nog de diverse commissies uit Provinciale Staten willen horen voor het dagelijks bestuur beslist. De PvdA-vragenstellers willen tenslotte vernemen of de Provinciale Planologische Dienst tegen de aanleg heeft geadviseerd en zo ja, op welke gronden dat is gebeurd. In de Staatscourant van maandag heeft minister Wiegel de lijst gepubliceerd met gemeenten die op een rijksbijdrage kun nen rekenen. Het gaat daarbij om de bouw van nieuwe politiebureaus in de periode 1980-1984. Zandvoort komt niet voor in dat rijtje. De badplaats wordt wel genoemd bij de gemeenten die in de vol gende periode van 1984 tot 1988 in princi pe voor een bijdrage in aanmerking ko men. Hoewel burgemeester Machielsen liever op de eerste lijst was voorgekomen, zegt hij toch blij te zijn met de publikatie. „Er is altijd geroepen dat Zandvoort drin gend behoefte had aan een nieuw politie bureau, maar de noodzaak daarvan was nog nooit schriftelijk vastgelegd. Met de publikatie heeft de minister het probleem erkend. Daar ben ik blij mee”. Burgemeester Machielsen wil „met de grootste spoed” het plan afmaken. De plaats voor nieuwbouw moet dit jaar nog bekend worden. Volgens het tijdschema, zoals de burgemeester dat in zijn hoofd heeft, kan de bouw veel eerder dan in 1984 van start gaan. „Is het plan rond, dan stap ik ermee naar Den Haag. Dan wil ik proberen Zandvoort uit te wisselen tegen een andere gemeente, die wel op de eerste lijst voorkomt, maar nog niet met de voor bereidingen klaar is”, aldus Machielsen. Een andere mogelijkheid is dat de ge meenteraad het geld voor de nieuwbouw voorschiet. „Vóór-financiering mag vol gens de wet. De noodzaak van de bouw is door de minister zelf onderkend, dus echt risico’s brengt het niet met zich mee”. Machielsen komt binnenkort met „een notitie” over de plaatskeuze in de gemeen teraad. Over de bouwlokatie is al uitvoe- in de Hoftuin een lend gebouw verrijzen, waarin alle ge meentelijke diensten die nu nog verspreid in het dorp ondergebracht zijn, worden gehuisvest Informatie wordt gegeven over bloemen, vruchten, zaden, bladen, wortels en ande re aanhangsels van planten. Als het weer slecht is, houdt Van Zalinge inplaats van rondleidingen lezingen over het onder werp. De heemtuin is op beide dagen gratis toegankelijk van 14 tot 17 uur. De foto geeft een beeld van de tuin, waarin nu tientallen wilde planten geuren en kleuren dat het een aard heeft. Bij het hoogheemraadschap van de Uit waterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland acht men de situatie zo ernstig, dat binnenkort de aangetaste ge malen al met slootwater schoongedoucht gaan worden. Hoogheemraadschap Rijn land kampt ook met het probleem, maar volgens het hoofd van de sectie zuive- ringsbeheer M van der Woude is er geen sprake van plotseling optredende moei lijkheden. „Dit speelt al jaren. Het is niet zo, dat we nu opeens maatregelen gaan nemen. We zijn er al lang mee bezig”. In rioolwater bevindt zich altijd zwavel. Als het lang in de riolen blijft hangen treedt er rotting op en ontstaat zwavelwa terstof, met de bekende geur van rotte eieren. In de gemalen wordt het water Een tweede teleurstelling voor de ge meentepolitie van Zandvoort was deze week dat de minister het niet nodig vond om het korps nog dit jaar uit te breiden. Door het grote aantal toeristen dat zomers de badplaats bezoekt, komt de plaatselij ke Hermandad handen te kort. Het korps moet dus worden uitgebreid. Maar wan de politie heeft de lokatie afgekeurd uit verkeerstechnisch oogpunt: er zou niet genoeg ruimte zijn. De gemeenteraad is sterk verdeeld. In de commissievergadering is al gebleken dat er onder de politici in de badplaats voor elke lokatie ongeveer evenveel voor keur bestaat. Over één ding is iedereen het eens: er moet snel een nieuw politiebu reau komen. >ierat, ennep Her- ling - 4,80 2,60 6,50 7,70 0,50 0,75 ONDERTROUWD: G. te Beest en M. J. Hermans, beide wonende te Lisse. GEBOREN: Matthias Comelis, zv: A. Horsman en J. Herrebout; Stefan zv: C. J. Dompeling en J. den Heijer. ELDERS GEBOREN: Johanna Maria, dv: P. J. M. van der Lans en J. C. M. van Zonneveld. GEBOREN: Richard Wilhelmus, z.v. F. W. van Nobe- len en H. Q. M. Heemskerk; Alexander, z.v. H. ter Schuur en M. E. Wagenmakers; Dunja Merle Cathelijne, d.v. J. G. M van de Reep en A. M Zuiderduin; Alexandra Johanna, d.v. L van Putten en M. H. Zuiderduin; Vincent Simonis Johannes, z.v. M A. M. Sanders en I. M. G. van der Vossen. OVERLEDEN: C. ten Broeke, v. 77 jaar, e.v. W. P. Metz; A. L. Teeuwen, m. 77 jaar. 1656 C J. Am- assen ts. emen- Er is onlangs een boze brief op het raadhuis bezorgd, waarin alle ambtena ren van deze gemeentelijke dienst (met inbegrip van directeur ing. J. H. Spoel man) bezwaar aantekenen tegen de toe komstige verhuizing. Bij de dienst werken ongeveer twintig ambtenaren. Ze vinden, dat zij niet (goed) gehoord zijn bij de voorbereiding van de raadhuisplannen. Voorlopig gaan ze er van uit, dat Openbare Werken aan de Mockkade gehuisvest moet blijven (er is daar onder meer een kweekkas en er wordt materiaal opgeslagen). Pas wan neer voldoende inspraak wordt verleend, is men bij Openbare Werken bereid, even tueel dit standpunt te herzien. De Rotterdamse architect Van Wens- veen verklaarde in april tegenover de Hil legomse gemeenteraad, Openbare Wer ken in de aanbouw van het raadhuis niet te kunnen missen. Deze dienst zou de uitbreidingsplannen namelijk groot ge noeg maken om ze rendabel te krijgen. Zonder Openbare Werken wordt de aan bouw te duur. Mét deze dienst erbij kan er rig gediscussieerd in commissies. Twee plaatsen komen voor de bouw van een nieuw bureau in aanmerking: de hoek Hogeweg-Brederodestraat en het terrein aan de Brederodestraat waar de Juliana- school heeft gestaan. Het college kiest voor de eerste mogelijkheid, de politie heeft een voorkeur voor bouwplaats num mer twee. De bouw van het politiebureau houdt nauw verband met de mogelijkheid om nog een aantal premiekoopwoningen in de badplaats te bouwen. Het terrein waar de school heeft ge staan, is eigendom van de gemeente. Daar kan zonder veel problemen woningbouw worden gerealiseerd. De andere plek, waar nu het vervallen bejaardentehuis Sterre der Zee nog staat, is in handen van projectontwikkelaar Wilma. Die particu liere firma is overigens best bereid het bureau op haar grond neer te zetten. Maar neer de korpssterkte in de toekomst wordt uitgebreid, moet daar bij de huisvesting rekening mee worden gehouden. Dus toog burgemeester Machielsen opnieuw naar Den Haag om daar zekerheid over te krijgen. Naar aanleiding van dat overleg is onderzocht of het korps Zandvoort tot „de bijzondere gevallen” behoort. De uit slag was positief voor de gemeente. Op basis van het rijksonderzoek is vastge steld dat de badplaats geen 58 maar 75 politiemensen nodig heeft om haar werk naar behoren te kunnen doen. Bij de nieuwbouw wordt dus uitgegaan van een bureau voor 75 man. Inmiddels heeft het raadslid Jongsma van de VVD het college schriftelijke vra gen gesteld over de bouw van het politie bureau. Hij wil van B. en W. weten wat de gemeente precies gaat doen na de publi katie van Wiegel in de Staatscourant. HOOFDDORP. De bekende bioloog P. van Zalinge uit Haarlem verzorgt van daag en morgen rondleidingen door de heemtuin van de gemeentelijke kwekerij van Haarlemmermeer aan de Wieger Bruinlaan te Hoofddorp. Het thema van het weekeinde is: „Wat planten vergaren”. Het filmverslag zal worden ge maakt door Machiel Amorison en In eke Glasz. Ze willen er enerzijds het Bloemendaalse thuisfront mee laten zien wat er met de gelden van de actie gebeurt, anderzijds moet de film een goed beeld geven van het project op zich. Marijke en Ron Rote willen met hun project de arme bewoners van de sloppenwijk Bloemendhal wat meer uitzicht in het leven geven. Kinderen krijgen eten, er worden medicijnen verstrekt en bovendien wordt er enig onderwijs gegeven. De jongste onder neming is de bouw van een wijkcen trum, waarin de buurtactiviteiten kunnen worden onderge bracht. Verfilming van dit ontwikkelings project op Sri Lanka past binnen de doelstellingen van het Haarlems Filmcollectief. Het beoogt namelijk niet-commerciële documentaires te maken, die gebruikt kunnen worden als informatiemiddel, actiemiddel of voor educatieve doeleinden. Om dat te bereiken haakt het collectief in op actuele gebeurtenissen en stelt het maatschappelijke onvolkomenheden aan de kaak. Daarnaast produceert het films met een bepaalde sociale, historische of culturele waarde. n zijn ;rie in LISSE. Het tien jaar oude zwembad De Lis gaat eind augustus zijn jubileum vieren met een zwemvierdaagse. Vier da gen lang (van dinsdag 28 tot en met vrij dag 31 augustus) moeten de deelnemers een afstand overbruggen van vijfhonderd meter. Dat betekent twintig baantjes trek ken in het bad. Haast is niet nodig. Wie om vijf uur in het bad stapt hoeft er in theorie pas om tien uur uit te komen. Men mag in elk geval het bad niet tussen de twintig baantjes door verlaten. Nat blijven is dus het devies. De jeugd kan kiezen tussen 250 en 500 meter. In principe kan ieder die een A-diploma heeft meezwemmen. Inschrij ving is mogelijk in de eerste week van augustus aan de kassa van De Lis. Aan t het jubileum is ook een fotowedstrijd ver bonden met „water” als onderwerp. BENNEBROEK. In de hervormde kerk aan de Binnenweg te Bennebroek zal op zondag 12 augustus om 19.00 uur een bijzondere jeugddienst worden gehouden. Voorganger is A. Christ uit Leiden, die zal spreken over het thema „Hij leidt jouw leven”. Muzikaal wordt de dienst opge luisterd door Truus Simons uit Friesland. Vooraf is er een kwartier samenzang, met orgelbegeleiding van Henk Trommel. De brief van Openbare Werken is in- middels door het college van B. en W. besproken. Tijdens de komende raadsver gadering, donderdagavond 16 augustus, I zal het schrijven op de lijst met ingeko men stukken prijken. Openbare Werken is momenteel gehuis vest in een eigen gebouw aan de Jonkheer Mockkade. In de ogen van architect Van Wensveen moet Openbare Werken samen met andere gemeentelijke diensten (bevol king o.a.) in het vergrote raadhuis in de Hoftuin onderdak worden gebracht Bij Openbare Werken voelt men daar bitter weinig voor. „opgeklopt” en zet dit spul zich met be hulp van zuurstof om in zwavelzuur. Be ton en ijzer kunnen door zwavelzuur wor den aangetast. Volgens Van der Woude wordt dit pro ces in de hand gewerkt door de strenge milieu-eisen. Rioolgemalen moeten afge dekt worden om de omgeving voor stank te behoeden. Er ontstaat dan al snel zwa velwaterstof door de zuurstofarme omge ving. „Vroeger had je in gemalen kelders met een open rooster. Aantasting door zwavelzuur kwam toen minder snel voor”. Rijnland probeert bij nieuwe gemalen problemen op voorhand te voorkomen. Elk nieuw gemaal wordt van een bescher mende laag voorzien die aantasting door zwavelzuur voorkomt. In bestaande ge malen is het niet goed mogelijk zo’n laag aan te brengen. Het gemaal zou dan tijde lijk stilgelegd moeten worden: de bescher mende laag kan alleen in een droge omge ving op het beton worden aangebracht. Andere oplossingen die Rijnland in ge dachten heeft behelzen de bouw van sproei-installaties om het zwavelzuur van het beton af te spoelen. In het gemaal in Zoetermeer is voor zo’n oplossing gekozen. >k een ■n ook rinten, Van i drie asulta- en de s voor HAARLEM. Twee leden van Provin ciale Staten willen van het dagelijks be stuur van Noord-Holland weten of Zand- voorters die vlakbij het circuit wonen extra geluidoverlast hebben te verwach ten indien een flauwe bocht in de race baan wordt voorzien van een knik. Voor de wijziging van het tracée heeft het gemeentebestuur van de badplaats toe stemming gevraagd aan het college van Gedeputeerde Staten. Dat heeft zich nog geen oordeel over de aanvraag gevormd. Circuitexploitant CENAV heeft echter haast met de wijziging omdat formule I- coureurs de bestaande flauwe bocht te gevaarlijk vinden. De snelheid loopt ter plekke op tot 270 kilometer per uur. Te rap, zo oordelen de vedetten van het autosportcircus. Vandaar de gewenste verandering die voor 26 augustus, de dag aart. ie „De I i. lees- I ïi- De vervallen panden van Sterre der Zee staan op de plaats waar een tors deel van politiek Zandvoort een nieuw politiebureau wil laten bouwen. Onder anderen korpschef Van Marls zou met de keuze van deze plek niet in zijn nopjes zijn. Nog dit jaar moet de definitieve beslissing genomen worden. limale aarbij i van later j e eer- annen That- >nder- Het gebouw aan de Hillegomse Jonkheer Mockkade, waar Open bare Werken nu nog is ondergebracht. ras feW

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 5