en dus het recht op twee keer ophalen Leesgezelschap Beeldende Kunst kan enige uitbreiding gebruiken Ijaarlemmer i&lletjes „Ik heb er voor betaald 1 WETHOUDER PAUL CAPTIJN (D’66) OVER HET EENS PER WEEK VUILNIS OPHALEN Doorsnee Haarlemmer over vuilniszakken de Mist Geen tijd Interim Vriendenkring Veranderd door Cor Boos en Danielle Kraft Elke drie weken een portefeuille met interessante tijdschriften Vuilnisemmer Smalle gang 9 AUGUSTUS 19 7 9 STAD ZATERDAG 4 8 ui HAARLEM. Dat we met zijn allen in wat zo mooi heet een wegwerpmaatschappij ook wel plastic-maatschappij genoemd leven, wordt eigenlijk pas goed duidelijk, als je je wat intensiever dan normaal bezighoudt met het fenomeen vuilnis. Niet alleen lijkt het of de mensen meer vuilnis kwijt moeten dan in vroeger jaren, maar ook zijn meer zakken nodig door de vele kartonnen en geplastificeerde verpakkingen. n s? t HAARLEM. „Eenmaal in plaats van twee keer per week huisvuil ophalen betekent wel een vermindering van de dienst verlening aan de Haarlemse be volking en laten ze daarom eerst maar eens uitzoeken of er werke lijk effectief mee bespaard wordt en geen sprake is van een schijn- bezuiniging”, aldus wethouder Paul Captijn (D’66), die onder meer verantwoordelijk is voor het milieu in Haarlem. Het idee om minder vaak vuil van de stoep te halen van PvdA en WD is één van de negen voor nader on derzoek bruikbaar geachte voor stellen uit de tientallen die aan het college van B. en W. zijn gedaan. jg.. kW# - 4 F s Nut van bezuiniging moet eerst worden aangetoond I 1 voor h i 1 I- „De ondergeteekenden hebben de eeru kennis te geven, dat zij voorne mens zijn bij voldoende deelneming een Leesge zelschap voor Beeldende Kunst hier ter stede op te richten. Daar de contri butie afhankelijk zal zijn van het aantal leden, is het niet mogelijk deze hier reeds te bepalen; zij stellen zich echter voor, dat zij het bedrag van f 15. niet te boven zal gaan. Mocht u geneigd zijn hieraan deel te ne men, zoo wordt u beleefd verzocht nevensgaand in- teekenbiljet in te vullen, hetwelk over eenige da gen zal worden terugge haald”. Met dit schrijven richt ten A.J.de Booij, J. M. van Meurs en J. W. En schedé zich in november 1896 tot een tweehon derdtal leden van de ge goede stand uit Haarlem en naaste omgeving. Op 1 januari van het volgend jaar werd het Leesgezel schap opgericht, met 29 leden. En tot op de dag van vandaag bestaat het nog steeds. Reden om eens te praten met oud- directeur Th. Hoog van Tubergen, die nu woont in Huis te Bennebroek in Bennebroek. Jarenlang was hij penningmeester van de LBK, hij heeft nu nog de functie van com missaris. Een grote verbetering is overigens ai de komst van het VAM-station in de Waar van de bladen die in de portefeuille zitten is door gaans al meer. Daarenbo ven is er ieder jaar ook nog een vergadering, die wordt gecombineerd met een veiling. Dat gebeurt dan bij een bestuurslid thuis. De leden kunnen eerst bekijken welke boe ken en jaargangen er worden aangeboden, in de avonduren kan daarop worden geboden. Als pen ningmeester heeft de heer Hoog ook wel als veiling meester opgetreden en dan was het een sport de prijs van het boek zo op te drijven, dat het meer op bracht dan het in de win kel had gekost. Van het geld dat op die manier binnenkwam konden weer nieuwe boeken wor den aangeschaft. In de loop der jaren is er natuurlijk heel wat veran derd. Zo zijn er nu in de Hij heeft zich nu wel te ruggetrokken uit Tuber- gen, maar is nog wel ac tief in keuringscommis sies in Hillegom en in En geland. „Dan ben je er toch nog bij betrokken, het lijkt me vreselijk om er helemaal van af gesne den te zijn”. Voor het ver leden heeft hij altijd veel belangstelling gehad. Hij was elf jaar voorzitter van de Vereniging Haer- lem en is nu nog regent van het Frans Loenenhof- je. „Dat is vreselijk mooi, daar is ook heel wat ver anderd. Vroeger zaten er alleen oude dames in de hofjes, we zeiden dat oud en jong niet bij elkaar ging. De jongelui zouden teveel lawaai maken. Die dames hebben nu zelf ra dio en tv en hebben er helemaal geen bezwaar tegen dat er jonge mensen bijkomen”. Als ik wegga en een antie ke prent bekijk van de windhandel in bloembol len, vraagt de heer Hoog wat ik nu van de Grote Markt vind. „Dat is een heilig huisje geworden. tijdschriften prachtige re producties in kleur te vin den, terwijl het voor de oorlog bij zwart-wit bleef. En ook de contributie is flink opgelopen. „We moeten het wel draaiend houden, als het leesgezel schap er eenmaal niet meer is krijg je het ook niet meer op gang. Als er te weinig leden zouden komen zou de contributie te hoog worden, dan be denken de mensen zich natuurlijk nog weleens.” Vandaar dat geïnteres seerden in kunst van har te welkom zijn bij het se cretariaat: A. Cramer, Pieter de Hooghstraat 4 in Heemstede. Ik praat nog even verder met de heer Hoog. Over bloemen, hij heeft niet voor niets een halve eeuw in de bollen gezeten. Dit is voorlopig het laat ste Haarlemmer Halletje, maandag 3 september wordt de serie weer her vat Ik ga me enige tijd bezighouden met het schrijven van andere arti kelen, in verband met de Banenmarkt die op don derdag 23 augustus plaatsheeft in de Kenne- mer Sporthal. Voorlopig wordt mijn taak waarge nomen door collega Da- niëlle Kraft, die een inte- rim-rubriek zal schrijven. Maandag gaat zij van start, de eerste week zult u op deze plaats verhalen vinden over de Muggen ronde die vandaag is be gonnen. Er kunnen toch best au to’s op staan? Je moet het de mensen makkelijk ma ken naar de stad te ko men, dat is nu eenmaal de moderne tijd”. In het kader van gemeentelijke bezuinigingen is onlangs door PvdA en WD gesuggereerd het vuilnis één in plaats van twee keer per week op te halen, een voorstel dat door een ambtelijke commissie wordt onderzocht Momenteel worden de vuilniszak ken in verband met de vakantie eens in de week weggehaald. Haarlemmers kunnen bij wijze van spreken dus al een beetje wennen aan het idee. Bij het hier en daar aanbellen bij willekeurige Haarlemmers bleek dat veel mensen tegen het bezuinigingsidee zijn. Alhoewel de meeste ondervraagde Haarlemmers „anti” blijken te zijn, wordt eveneen de indruk gewekt dat het idee alleen al weerzin oproept. „Tja, het zal wel wennen”, zo laten verscheidene geënqueteerden na hun aanvankelijk negatieve geluiden weten. Verder blijkt tijdens de kleine vragenronde zoals viel te verwachten dat met name kamerbewoners gedupeerd worden als straks het plan om één keer per week vuilnis op te halen wordt doorgezet Talloze Haarlemmers zetten tijdens de vakantieweken nog steeds hun vuilniszak ken buiten op dagen dat er geen vuilnis wagen langs komt. „Mijn vader was al lid, mijn hele leven heb ik de portefeuilles thuis ge zien” vertelt de heer Hoog. Bij zijn trouwen liet hij zich als lid in schrijven. „ik kan me niet anders herinneren dan dat we dat ding thuis had den” voegt mevrouw Hoog er vanuit haar ziek bed ze is herstellend van een buikgriep aan toe. Al vrij spoedig kwam de heer Hoog in het be stuur, de grote mensen uit die tijd waren Melchior en Dijkstra. „Die hielden de zaak bij elkaar. Het waren allemaal mensen die zeer in kunst waren geïnteresseerd, vaak had den ze ook eigen verzame lingen. De leden vormden met elkaar een grote vriendenkring”. De portefeuille van het leesgezelschap is gevuld met fraaie bladen. Als het Burlington Magazine, Du, 1’Oeil, Apollo en Antiek. Ook boeken vinden er een plaats in. Eens in de drie weken wordt de porte feuille bij de leden opge haald en wordt een nieu we afgeleverd. Ik blader wat in de portefeuille die bij de heer Hoog op tafel ligt. Er zitten ook wat ou dere tijdschriften in. „Dat geeft niet, het zijn geen nieuwsverhalen. Die arti kelen blijven hun waarde behouden en ook de ad vertenties zijn de moeite van het bekijken waard”. In het dienstencentrum aan de Luxemburgstraat 57 begint dinsdag 4 sep tember de MS-gespreks- groep weer om 19.30 uur. Onlangs is er een boek verschenen over Multiple Sclerose, dat werd ver taald door mevrouw Van Dullemen-Rolff. Ook zij maakt deel uit van de groep. De gespreksgroep de MiSt is een afdeling van de regio Noord-Hol- land van de Nederlandse MS-Stichting. Herman Alders heeft de groep in het leven geroepen en is nu gebombardeerd tot se- cretaris/penningmeester van de afdeling. Er zijn acht deelnemers aan de gespreksgroep, hij zal het erg fijn vinden als dat er meer worden. Belangstel lenden kunnen met hem contact opnemen: Braille- laan 98 in Haarlem, tele foon 332134. Het gezelschap kan maxi maal 42 leden tellen. Ik opper, dat die net als in het verleden nog wel uit de gegoede stand zullen komen. „Ja, het is zeg maar een elitaire groep, anders zou het ook niet zo moeilijk zijn de mensen bij elkaar te krijgen. Maar in principe is ieder een van harte welkom, als het een net mens is”. Er zijn thans enige openge vallen plaatsen, het blijkt niet eenvoudig om die te vullen. „De mensen gun nen zich de tijd niet meer om te lezen. Je kan het natuurlijk ook niet alle maal lezen. Je bladert alle tijdschriften door en pikt eruit waar je belang in stelt.” De jaarlijkse contributie bedraagt nu 85 gulden. Een fiks bedrag, maar het abonnementsgeld van één 0- door Pieter Taffijn It r t. 3 19: e is Volgens Smelik mag niet alleen naar het financiële aspect worden gekeken. „Vroe ger gingen de mensen, die achter de wa gen stonden door tot hun 65ste jaar, maar nu stoppen ze bij ons op ongeveer 55- jarige leeftijd. Het is erg zwaar werk, waardoor ze op die leeftijd af gekeurd worden en vervroegd worden gepensio neerd of lichtere werkzaamheden gaan doen.” Momenteel lopen de*vuilnismannen zo’n zestien kilometer per dag, dat wordt tien kilometer als ze eenmaal per week bij de huizen komen. De praktijk heeft uitgewe zen, dat als je één keer per week overslaat er de volgende keer niet tweemaal zoveel vuilnis op de stoep staat, maar anderhalf keer. Thans vervoert elke auto gemiddeld 3500 kilo per vracht (dus als de wagens worden gelost), maar bij eenmaal ophalen wordt dit ongeveer 4800 kilo. De bespa ring aan materieel is volgens Smelik één derde, wat inhoudt, dat er op den duur geen veertien, maar tien of elf vuilniswa gens nodig zijn. Maar dit levert pas in de toekomst financieel voordeel op. derpolder. Ritten naar Alkmaar en Zaan dam om vuil weg te brengen duurden anderhalf uur, terwijl een rit nu niet meer dan 25 40 minuten vergt. Een ander belangrijk aspect, dat Smelik en Captijn ter sprake brengen is het gebruik van vuilnisemmers, die ouderwetse ijzeren bakken. Het is geen keiharde voorwaarde, dat de emmers, die per stuk zes kilo we gen, uit de roulatie moeten worden geno men, maar de kans bestaat dat het sy steem van eens per week vuilnis ophalen dit toch nodig maakt, aldus Smelik. Plas tic zakken zouden dan dus verplicht ge steld kunnen worden. Gezien het tekort aan ruwe olie, waaruit de zakken worden gemaakt, zou de prijs wel eens zo hoog kunnen worden, dat het voor de consument stukken aantrekkelij ker is eenmalig een emmer van zo’n ƒ36 aan te schaffen. De ijzeren emmer, waar van Captijn zich uit milieu-oogpunt voor stander toont, vergt echter veel meer tijd van de vuilnisophalers. Ze moeten niet alleen de volle emmer ongeveer veer tien kilo oppakken, maar deze ook nog eens terug zetten. Dit verklaart volgens Smelik ook dat de mensen, die in het verleden zo’n zeshon derd tot duizend emmers per dag ver sjouwden, op ongeveer 55-jarige leeftijd van de vuilwagen af willen. Het plan om tweemaal per week vuilnis ophalen af te schaffen zal dan ook eerst uitvoerig met personeel, instanties en bedrijfsarts be sproken moeten worden. Een andere mogelijkheid is de reini- gingspolitie uit te breiden met mensen die vrijkomen. Volgens Smelik levert de con trole en persoonlijke voorlichting in de wijken namelijk veel resultaat op. In dit verband wijst wethouder Captijn er op, dat de mensen van de reinigings dienst niet ontslagen kunnen worden en er dus geen sprake is van een werkelijke besparing. „Het is heroriënteren, je moet ook in gedachten houden dat het een van de vele bezuinigingsvoorstellen is. Als dit idee wordt uitgewerkt, kom je er niet onderuit te denken aan de consequenties voor de toekomst Het kan best een voor deel lijken dat niets oplevert”. Het invoeren van eens per week ophalen van huisvuil hoeft overigens voor Haar lemmers geen onoverkomelijke proble men op te leveren, want zij die geen raad weten met hun vuil kunnen opbellen. Per met stinkende plastic zakken. In Rotter dam wordt in de nieuwbouwwijken een maal opgehaald en in het centrum met vaak smalle straten tweemaal per week. In Arnhem worden de plastic zakken eens per week opgehaald en in Utrecht heeft Commissaris Th. Hoog van het Leesgezelschap Beeldende Kunst. Volgens adjunct-directeur J. Smelik van de gemeentereiniging is het voorstel om eenmaal per week vuil op te halen al vaker in Haarlem ter sprake geweest. „In Groningen gebeurt het al, behalve bij flats, maar als de Kerst bijvoorbeeld in de week valt, zit men daar veertien dagen Werden vruchtensappen, melk, yoghurt en vla vroeger bijvoorbeeld nog in fles sen „verpakt”, tegenwoordig gaan deze produkten hoofdzakelijk in dozen en pak ken over de toonbank. Een koud kunstje is het in feite deze dozen en pakken plat te slaan alvorens ze in de pedaalemmer te deponeren, maar gemakkelijker blijft het ze in hun oude vorm weg te gooien, het geen echter behoorlijk wat ruimte in de vuilniszak vraagt. Overigens heeft ook de ouderwetse vuilnisbak de strijd met de wegwerpmaatschappij niet ongeschonden overleefd. Het straatbeeld op een vuilni- sophaal-dag wordt immers beheerst door plastic zakken. men gekozen voor twee keer per week met alleen plastic zakken”. Bij de Haarlemse veegdienst is een te kort aan mensen, maar volgens Captijn kunnen niet zonder meer de vuilnisman nen, die bij één keer per week vuilnis ophalen als het ware overblijven, bij deze groep worden ingedeeld. „Bij de veeg dienst verdienen de mensen minder dan op de vuilniswagens en dan krijg je te maken met het probleem, dat ze naar een andere baan uit gaan kijken. Trouwens, we bevinden ons nog in fase nul, het onderzoek is nog niet gestart en het perso neel krijgt inspraak. Ik zie ook gevaren in die vermindering van dienstverlening. Kleinbehuisden moeten toch de rommel kwijt, op een balkon gaat het stinken, en dan krijg je weer allerlei troep op straat Verplaats je dan niet het werk van de ene dienst naar de andere, ook financieel? Als je maar één keer per week huisvuil op haalt mag je dan nog een appèl doen op de burgerzin van de Haarlemmers om de stad schoon te houden?”, aldus Paul Captijn. dag worden met speciale wagens bijna zestig ritten gemaakt en wie wil kan per keer ook een halve kubieke meter vuil gratis afleveren bij het VAM-station. Be drijven moeten er voor betalen. Het feit dat gedurende de vakantieperi ode ook al wekelijks het vuil wordt opge haald, acht Paul Captijn geen maatstaf voor het bezuinigingsidee. Dat het vui- laanbod namelijk heel seizoengevoelig is blijkt uit de opmerking van Smelik, dat tijdens de huidige vakantieweken de der tien VAM-treinwagons niet vol komen, maar er vlak voor de vakantie wagons te kort waren. Hetzelfde geldt voor de herfst- en winterperiode. Captijn benadrukt, dat het college van B. en W. er nog niet aan denkt om een proeftijd met één keer ophalen per week in te voeren. Laat eerst maar eens uitgere kend worden, wat de werkelijke bezuini gingen zijn, zo laat hij weten. „We hebben nog geen standpunt ingenomen, we zullen de ideeën grondig op hun waarde bezien”, aldus Captijn. aweivij I zoals nu het geval is, red.), zit je bijna een week met de zakken”, aldus Jansen. Het probleem van het verminderde aantal vuilnisophaal-keren wordt groter als kamerbewoners ook nog eens huisdieren hebben. Pieter Bakker bijvoorbeeld bewoont met nog drie andere mensen een etage aan de Krocht. In totaal scharrelen er in het huis zes katten rond. Voor de beesten staat een bak, maar: „Elke twee dagen moeten de kattenbakken worden verschoond”, vertelt Bakker. En dat gaat ruiken. Hij is dan ook helemaal geen voorstander van het bezuinigingsplannetje. „Een puinhoop”, aldus zijn reactie. Momenteel, nu de vuilnisman wegens de vakanties maar een maal in de week langs komt, bewaren Pieter Bakker en zijn huisgenoten hun vuilniszakken op een klein plat Per twee dagen vullen zij met z’n allen ongeveer anderhalve zak Bakker vindt echter dat het hele zaakje gaat stinken, als het lang blijft staan. Totaal anders reageert de heer H. Broekman, die één-hoog aan het Van Zeggelenplein woont. „Ik heb geen bezwaar”, zegt hij over het één keer in de week ophalen van het huisvuil. „Als het kostendrukkend is, is het een goede zaak”. Broekman, die minimaal twee zakken per week aan de vuilnisman meegeeft, bewaart alles op het balkon. Over de stank, die bij zoveel mensen hèt bezwaar lijkt te zijn, zegt hij: „Als ik een zak goed dichtbind, kan hij ónmogelijk stinken”. Ondanks het feit, dat de vuilniszakken al sedert enkele weken één keer in de week worden opgehaald, zijn er in Haarlem nog steeds veel mensen, die hun huisvuil buiten zetten op een dag dat er geen vuilniswagen komt Aan de Van de Beltstraat in Schalkwijk bijvoorbeeld stond afgelopen dinsdag een groot aantal vuilniszakken buiten te wachten terwijl die pas woensdag zouden worden weggehaald. De familie Huizing, een gezin met vijf kinderen, woont op de eerste etage van een flat aan die straat en ergert zich aan de situatie en is er dan ook tegen als de huidige tijdelijke gang van zaken in een blijvende zou worden omgezet „De mensen verrekken het om hun vuilnis een hele week op te sparen”, aldus de heer des huizes. Ook merkt hij op: „Ik heb er voor betaald en heb recht op twee keer per week ophalen”. Mevrouw geeft als argument, dat er niet op hygiëne moet worden bezuinigd. Volgens haar kunnen de mensen trouwens best wat minder aan de vuilnisman meegeven: „Je koopt wat minder, dan heb je ook minder weg te gooien”, zo zegt ze. Behalve kamerbewoners komen ook kleinbehuisde Haarlemmers zonder tuin en bewoners van lage flats met het besparingsidee in de knel. De heer G. Reef, die met echtgenote en baby op de tweede etage van een flat aan de Waddenstraat woont, is bijvoorbeeld blij dat hij twee balkons heeft: een voor de vuilniszakken, die zich daar naar zijn zeggen „opstapelen” en een om in het zonnetje te kunnen zitten. Maar ook hij vindt dat de zakken hij heeft er zo’n vijf in de week gaan stinken.. Bij de bewoners van hoge flats vanaf ongeveer vier woonlagen zal de eventuele doorvoering van het één keer in de week ophalen van vuilnis vermoedelijk niet zo hard aankomen. Bij deze flats zijn containers geplaatst voor het huisvuil. Verwezenlijking van de bezuinigings plannen, die werden ingediend door PvdA, WD, CDA, D’66 en de Kreatleve Prikkel Commissie (een ambtelijke werkgroep, die bekijkt of er op bestaand beleid kan worden bezuinigd), zou 300.000 gulden moeten opleveren om de ontwerp-begroting voor 1980 te kunnen realiseren. Captijn zegt wel positief te staan tegenover bet initiatief om te zoe ken naar bezuinigingsmogelijkheden, maar hij stelt zich gereserveerd op als er over wordt gesproken het mes te zetten in de reinigingsdienst, want het schoonhou den van de stad weegt bij de milieu- gevoelige democraat erg zwaar. Zo heeft Sherwin Jansen, die een etage aan de Zoetestraat bewoont, veel moeite met het bezuinigingsidee. Zijn leefruimte op zich is groot genoeg, maar de gang, waar hij zijn zakken moet bewaren tot de vuilniswagen komt hij heeft er zo’n twee per week is supersmaL „Het gaat stinken”, is zijn voornaamste bezwaar. „Met een verjaardag, die meestal in het weekend wordt gevierd, is een zak zó vol. Als het ophalen op vrijdag blijft 1 1__X 1 3 X «X 2- X 1-1UTL— ■K

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 9