Minister Van Aardenne: TNO richt zich STAND HYPOTHEEKRENTE Geen verhoging aardgasprijs voor industrie Juridisch adviseur FNV: Service in Liechtenstein - S takings vrij heid nog lang niet verzekerd Vaarverbod voor slecht vrachtschip SGP wil *'4 NORIT t betrouwbare middelIM ®J®vadJ^e, OPEC: slechts Iran annuleert meer op zorg voor kwaliteit beurs deze week ne n IR LN wapenaankopen in Amerika beperkt gesprek met Europa er? bestrijding mijtziekte V )rt ntru on - I I Sw I t 1 Kil 15 19 7 9 AUGUSTUS ECONOMIE ZATERDAG 1 1 F 9* X (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) voelt er niet voor alsnog met terugwerkende kracht tot 1 januari de aardgas- prijzen voor grootverbruikers (met name de industrie) te verhogen. Hij kan niet zeggen in welke mate de op die datum ingevoerde verla ging ten goede is gekomen aan de concurrentie positie van ons bedrijfsleven en of hierdoor het vestigingsklimaat in ons land is verbeterd. sxjté I 1 I I yx-ih - I W L 1 «mi Fa I (Van onze redactie economie) erme| Spa| Rentepercentages per 7 augustus 1979. Naam Bank: i7. A.B.N. Amrobank 1 tel. Ennia tel. 0 Dit antwoordt de bewindsman op vragen van het PSP-Tweede- Ned. Middenstandsbank Paana (ADVERTENTIE) tl Schaarste zorgt voor effect AMSTERDAM. Deze week beleefde jr xs'S'L -«Wfr.xl S' V, x ï- Cr <z Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Centrum-bank Het vorstendommetje Liechtenstein heeft een primeur. In de hoofdstad Vaduz kunnen automobilisten zowel Westduitse marken als Zwitserse francs of Oostenrijkse shillings in de parkeermeters stoppen. Kamerlid Van der Spek. De verlaging van de prijs voor grootver bruik leidt tot een inkomstenderving van 30 miljoen dit jaar. Op de vraag of de prijsverlaging zich slecht verdraagt met de politiek van energiebesparing die de regering voorstaat, zegt Van Aardenne dat een vermindering van de prijsverhoging de beslui ten tot energiebesparende investeringen in negatieve zin zou beïnvloeden. De bewindsman voegt eraan toe dat inmiddels als gevolg van de internationale ontwikkelingen de gasprijs voor indu striële afnemers in vergelijking met de prijs in het eerste kwartaal van dit jaar met ongeveer 3,5 cent per kubieke meter is gestegen. Ook daarom vindt hij een heroverweging van de prijsvaststelling per 1 januari van dit jaar niet voor de hand liggend. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. ROTTERDAM (ANP). De scheep- vaaartinspectie in Rotterdam heeft het Panamese vrachtschip Lenakay een voor lopig vaarverbod opgelegd. Dit is gebeurd na een rapport van de internationale ver- voersbond ITF over de toestand op het schip, waar sinds donderdag gestaakt wordt door twintig bemanningsleden. Ze eisen optrekking van de gages van 230 gulden per maand naar ongeveer 1.200 gulden. Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard no-risk Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen De Rabohypotheekbank heeft haar hypotheekrentepercentages iets verlaagd en op het niveau van de „concurrentie” gebracht. Verdere wijzigingen zijn er deze week niet te melden. Publicatie verzorgd door ‘vereniging eigen huis’ te Amersfoort. Volgens de bemanning is de toestand hetzelfde als op de andere tien schepen van de Zenith-rederij uit Doebai. Daar zit volgens de officieren de werkelijke eige naar van het Panamese schip. Het is Fi- day Hoessein, zo menen zij, die samen met zijn familie de maatschappij runt. Zenith zou inmiddels een rederij-verte- genwoordiger naar Rotterdam gestuurd hebben om met de ITF te onderhandelen. 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 Die eist betaling volgens standaard-con- tract (1.200 gulden per maand). De beman ning zou eenzelfde bedrag erbij moeten hebben voor overwerk. Dat wordt nu „af gekocht” met tien dollar per maand. 10,0 9,75 9,75 9,75 9,9 9,7 9,75 9,4 9,74 9,74 10,11 10,38 10,54 10,60 9,91 9,91 10,14 10,11 10,61 11,06 10,0 10,0 10,0 10,0 9,9 9,7 9,75 9,4 10,58 10,58 10,44 10,44 10,65 10,06 10,11 9,74 9,74 9,74 10,38 10,65 10,54 10,88 9,91 9,91 10,14 10,11 10,84 11,29 chuim vermot nebank 3-2501 Desalniettemin maakt het op de beurs niet veel indruk. De internationals de den weliswaar weinig en bleven rond het slot van de vorige week hangen, maar hier wordt duidelijk gewacht op de vol gende week te publiceren winstcijfers. Maar voor een breed scala van goede lokale aandelen werd flink meer be taald. Toen echter later in de week meer aanbod kwam opzetten, werd een deel van de behaalde koerswinst weer afge staan. Maar per saldo konden vooral de aandelen uit de financieel-georiënteerde sectoren, flinke winsten overhouden. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 10 jaar 9,4 9,4 9,5 9,75 9,7 9,75 9,5 9,5 9,75 9,75 9,7 10,1 9,4 9,4 9,75 10,0 9,7 10,0 9,5 9,5 9,75 9,75 9,9 10,3 TORS vrije burg. KTE iform Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank vorm p y- - sinds 1919 roei CATEURSb» ALSEWEG16I .OEM END A Al drijfswinsten zijn sedertdien fors geste gen. Dat blijkt ook wel uit de gemiddelde koers-winstverhouding van deze 30 aan delen, want die is, juist door de forse winststijging, in de afgelopen twaalf maanden gezakt van 10 op 6,8. Tegenover de indruk dat thans vele economische vertragingsverschijnselen in het koerspeil van Wall Street verre kend zijn, krijgt anderzijds de hoop op een snelle rentedaling, als de recessie flink mocht doorzetten, steeds meer vat op de kooplust van een bepaalde groep beleggers. De opgaande koerslijn van de beurs vloeit daaruit voort. Aan de ande re kant echter toch ook een duidelijke aarzeling naarmate de beurs stijgt. En van een duidelijke rentedaling was deze week, in de Verenigde Staten in elk geval, nog geen sprake. Eerder het om gekeerde, omdat, zolang de zorg om de buitenpositie van de dollar hoog staat aangeschreven, de Amerikaanse mone taire autoriteiten alles in het werk zullen stellen om hun munt met een hoge rente te steunen. Dit te meer, nu de OPEC- landen weer gaan zeuren over een alter natieve betalingseenheid voor hun olie na de forse koersval van de dollar in de afgelopen paar maanden. Daarentegen leek de rente in ons land over haar hoogtepunt heen. Nadat een kort geleden uitgegeven 9,75 procent- lening van de ABN zo’n succes was, dat de koers deze week al tot 103 procent opliep, probeerde de Staat voor 9 pro cent geld binnen te krijgen. Dit werd een nog groter succes, want op 100,5 procent tekende men voor 800 miljoen gulden in, een bedrag dat in de afgelopen 30 jaar nimmer eerder kon worden bereikt. De eerste noteringen kwamen bovendien al ruim een half procent hoger te liggen, zodat zelfs na dit formidabele bedrag beleggers zich nog haastten mee te doen. Als reactie verhoogden de hypotheek banken de afgifteprijzen van hun 9,5 procent-pandbrieven tot 101 procent en verschenen de 9 procent-pandbrieven weer ten tonele, voorlopig nog tegen 99 procent. Het wachten is nu op de derde dinsdag in september, die'ditmaal al op de 15e valt, waarop ’s rijks begroting zal worden ingediend en waarbij zal moeten blijken hoe de financiële positie van de Staat der Nederlanden zich naar ver wachting volgend jaar zal ontwikkelen. Tot die datum behoeft er in elk geval geen nieuwe staatslening meer te wor den verwacht en tot zolang lijkt de rente zich enigermate te stabiliseren. Steun vanuit het buitenland voor een snelle rentedaling lijkt er niet in te zitten, want door de onverwacht forse val van het Britse pond deze week komt ook de rente in Groot-Brittannië nauwelijks voor verlaging in aanmerking. Volgens ITF-inspector Johan Altena is de toestand op sommige punten levensge vaarlijk. Op het benedendek, waar de bemanning is gehuisvest, ligt de elektri sche bedrading hier en daar open en bloot. In de hutten hangen lampen aan losse draden, terwijl onder de kooien plas sen water liggen. Dat komt naar binnen door de patrijspoorten, maar ook als het dek wordt geschrobd. Verder is er een stuk van de verschan sing weggebroken en vervangen door een paar staalkabels. Altena: De scheepvaart inspectie vindt dit kennelijk toch wel on aanvaardbaar, al weet ik nog niet op wel ke punten het schip precies is aange houden. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Iraanse regering heeft officieel contracten geannuleerd voor de aankoop van wapens in de Ver enigde Staten, met uitzondering van con tracten voor de leverantie van onderdelen en bepaalde uitrusting, zo heeft vandaag een woordvoerder van de Iraanse rege ring bekendgemaakt. De geannuleerde contracten belopen een bedrag van negen miljard dollar. Zij hadden betrekking op de levering van F- 16-toestellen, toestellen voor een stelsel van „vliegende radar” en eenheden voor de Iraanse marine. De F-14-toestellen, waarvan 75 a 80 stuks in de VS werden besteld en die gedeeltelijk aan Iran zijn geleverd, blijven verkocht. Ze kosten 60 miljoen dollar per stuk. Iran heeft wel een overeenkomst geslo ten met de VS voor leverantie van onder delen voor een duizendtal hefschroef- vliegtuigen, die wegens gebrek aan onder delen niet gebruikt kunnen worden. APIE hun s willen en af Hen 0 do. sser, s lem. n wij a s wij b< IL. ADI igen ui 3247. rondag ;d Wo Spaar UTRECHT (ANP). „De ontwik keling in de rechtspraak geeft nog weinig aanleiding tot de verwachting, dut stakingsrecht ook stakingsvrij- heid garandeert”. Dit concludeert Max de Leeuw, juridisch bedrijfsad viseur van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) in een beschou wing in De Vakbondskrant naar aan leiding van de uitspraak van de vice- president van de rechtbank in Utrecht in het stakingsgeschil tussen de Vervoersbonden FNV en de Ne derlandse Spoorwegen. Officieren van het schip geven ronduit toe, dat de technische toestand ervan slecht is. Ze zijn, zeggen ze, uit India naar Nederland gevaren met een zwakke scheepsmotor, waarvoor aan boord geen enkel onderdeel in reserve wordt ge houden. Wall Street z’n bekende dinsdagse groei stuip en bleef het Damrak rustig en enigszins verdeeld. De internationals bleven duidelijk in afwachting op de volgende week te publiceren halfjaarcij fers. Maar voor een flink aantal hoofd fondsen van de lokale markt ontwikkel den zich beleggingsaankopen, die even eens in het vooruitzicht van binnenkort te verwachten halfjaarcijfers de koersen flink omhoog dreven. Hier was het voor al gebrek aah materiaal, dat voor het zichtbare effect zorgde. De Newyorkse effectenbeurs schoot, evenals in beide voorgaande weken, dinsdag fors omhoog en trok op die dag rond 11 punten aan. Daarna keerde de rust weer, althans wat de koersindex betreft, want de omzetten bleven op hoog niveau. Hieruit volgt dat de menin gen in Wall Street nogal verdeeld zijn, maar niettemin is het opvallend dat se dert Wall Street zich medio juli begon te herstellen, het koersniveau schoksge wijs van 825 tot ruim 860 is opgetrokken. In het licht van de vele, nogal sombere recessieverwachtingen is dat wel een opmerkelijk verschijnsel, en zou erop kunnen wijzen dat veel van die eventu eel sombere perspectieven al in de koer sen verdisconteerd zijn geraakt. Vorig jaar stond de Dow Jones-index voor de 30 industriële aandelen nog 30 punten hoger dan thans, maar de be wijzen de vonnissen uit, dat dit allerminst het geval is”, aldus De Leeuw. „De beoor deling of een breekpunt in de onderhan- Sy delingen is bereikt, zodat het redelijker- 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar variabel variabel DEN HAAG (ANP). TNO, organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelijk onderzoek, gaat zich weer bezighouden met kwaliteitszorg. Binnenkort zal bij TNO een projectgroep worden ingesteld, die zich ten doel stelt de activiteiten op het gebied van de kwaliteitszorg binnen TNO te vergroten. Een van de eerste doelstellingen van de groep zal zijn de verbetering van de coör dinatie van dit soort werkzaamheden die reeds lang op aanzienlijke schaal door TNO worden verricht TNO is van mening dat er aan werk op het gebied van de kwaliteitszorg een groeiende behoefte bestaat, gezien de ver anderingen in de maatschappelijke be langstelling. Daarbij denkt men aan be langen van consumenten en andere ge bruikers, veiligheid en humanisering van arbeid. TNO is zich ervan bewust dat de organi satie niet op elle gebieden de vereiste deskundigheid in huis heeft. Daarom zal in de toekomst waar nodig zakelijke sa menwerking worden gezocht met andere op dit gebied werkzame organisaties. De ze samenwerking bestaat al geruime tijd op het terrein van het voedingsonderzoek en heeft daar tot gunstige resultaten geleid. TAEF (Reuter). Anan Al-Oteiba, pre sident van de OPEC en minister van Olie van de Verenigde Arabische Emiraten, is er niet tegen dat er een gesprek tussen de olielanden aan de Perzische Golf en de Europese Gemeenschap komt, op voor waarde dat niet over de produktie en de prijzen van olie wordt gepraat. Hij zei dat donderdag in het Saoedische Taef tegen een verslaggever van het officiële persbu reau van Saoedi-Arabië. Op het ogenblik bestaan er geen plannen voor overleg met de EG, zo voegde hij eraan toe. Vaststelling van de om vang van de olie- produktie en van de exportprijzen be hoort tot de souvereine rechten van de olieproducerende landen, aldus Oteiba, maar over samenwerking tussen de olie landen en de Euromarkt valt wel te pra ten. Hij verklaarde voorstander te zijn van elk beraad tussen olielanden en indu strielanden over gemeenschappelijk eco nomische en politieke vraagstukken. Oteiba heeft in Tael een vergadering bijgewoond van de OPEC-commissie die tot taak heeft langlopende energieplan- nen voor de organisatie op te stellen. Hij zei niets over het resultaat van de bespre kingen, die werden voorgezeten door sjeik Achmed Zaki Jamani, minister van olie van Saoedi-Arabie. Oteiba ging evenmin in op de geruchten van de laatste dagen dat een aantal OPEC-leden voorbereidin gen treft voor een extra ministersvergade- ring over de prijzen van olie in verband met de koersdaling van de dollar. De rechter schoof in zijn vonnis het officieel nog bestaande wettelijke sta- kingsverbod voor spoorwegpersoneel en ambtenaren terzijde omdat er al vanaf 1974 bij de Eerste Kamer een wetsont werp ligt om dat verbod te laten vervallen en omdat het parlement bovendien het Europees Sociaal Handvest, dat het sta kingsrecht van werknemers erkent, heeft goedgekeurd. Maar de bonden kregen toch voor de duur van vijftien dagen een verbod opge legd om tot een werkonderbreking bij NS op te roepen omdat ze volgens de vice- president te vroeg naar het stakingsmid- del hadden gegrepen. Hij overwoog dat de mogelijkheden tot verder zinvol overleg nog niet waren uitgeput. De Leeuw noemt het opvallend, dat de rechter daarmee in het spoor kwam van andere stakingsvon- nissen uit de afgelopen periode en met name die uit 1977 waarin de bonden een afkoelingsperiode kregen opgelegd omdat ze niet uitputtend hadden onderhandeld alvorens hun leden tot een staking op te roepen. Nu de staking in de rechtspraak in be ginsel als rechtmatig wordt beschouwd, vindt hij het op zichzelf begrijpelijk dat de rechter een staking meer gaat toetsen aan zorgvuldigheidsnormen. Maar volgens hem had „na de frontale ommezwaai” mogen worden verwacht, dat dit met te- wijs geen zin heeft ze voort te zetten, wordt de bonden uit handen genomen”, zo stelt hij. In Nederland onderhandelen werkge vers en werknemers achtereenvolgens op verschillend niveau. Als het centraal overleg volstrekt mislukt moeten de bon den naar de mening van De Leeuw toch de ruimte hebben om zelf te beslissen hoe lang er op het niveau van de bedrijfstak of de onderneming verder moet worden on derhandeld. De Leeuw: „Door het zitting nemen van de rechter achteraf aan de onderhan delingstafel blijft voor de bonden die een staking uitroepen een grote mate van rechtsonzekerheid bestaan. Daardoor wordt hun stakingsvrijheid beperkt”. Vol gens hem zal het voor de werknemers ook volstrekt onbegrijpelijk zijn dat, nu het stakingsrecht erkend is, de rechter hen in de praktijk voordurend verbiedt te sta ken. Bekrachtiging van het door het parle ment al goedgekeurde Europees Sociaal Handvest zal de situatie volgens De Leeuw niet wezenlijk veranderen. Het verdrag laat namelijk beperkingen in de uitoefening van het stakingsrecht toe op voorwaarde dat ze op een wet berusten en dat ze in een democratische samenleving noodzakelijk zijn. En ons burgerlijk wet boek kent een bepaling ten aanzien van onzorgvuldig handelen. Wel meent De Leeuw, dat het Europees Sociaal Hand vest de rechter een extra aansporing geeft om de sancties van een stakingsverbod uiterst terughoudend te hanteren. Hij verwacht niet, dat de regering nu snel tot een bekrachtiging van het hand vest zal overgaan, gezien het voorbehoud dat zij heeft gemaakt voor het stakings recht van ambtenaren. Zolang er geen regeling voor ambtenaren tot stand is gekomen, valt de verdere behandeling van het wetsontwerp tot intrekking van het stakingsverbod voor ambtenaren en spoorwegpersoneel volgens hem niet te verwachten. En zolang dat wettelijke ver bod nog bestaat, levert bekrachtiging van het Europese verdrag weer juridische problemen op. De FNV staat trouwens op het stand punt, dat er geen steekhoudende redenen zijn om het stakingsverbod niet nu al in te trekken. ■y» rughoudendheid zou gebeuren. „Helaas (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De minister van Land bouw en Visserij moet volgens het SGP- Tweede-Kamerlid Van Rossum een studie in gang zetten naar een doelmatige be strijding van de mijtziekte, die de al door de strenge winter uitgedunde bijenstand bedreigt. Van Rossum heeft de minister daarover vragen gesteld, waarbij hij aan dringt op het ontwikkelen van activiteiten die de mijtziekte kunnen tegenhouden. De minister wordt gevraagd inzicht te geven in het verlies aan bijenvolken dat door de strenge winter is veroorzaakt. Van Rossum maakt er zich zorgen over dat de achteruitgang van de bijenstand van invloed zal zijn op de honingimport. Hij informeert verder naar de gevolgen van de achteruitgang van de bijenstand op de bestuiving van boomgaarden en landbouwgewassen die op bestuiving door bijen zijn aangewezen. Imkers in ons land zouden er zich, aldus Van Rossum, zorgen over maken de be vroren volken te vervangen. Zij zouden geschrokken zijn van de geruchten over de mijtziekte, die vanuit het Verre-Oosten nu de Bondsrepubliek heeft bereikt. De vragensteDer vindt dat de voorlichtings diensten hun activiteiten moeten richten op het duidelijk uiteenzetten van de ver schijnselen van de mijtziekte. Bij de eer ste verdenking kunnen dan de bevoegde instanties worden geraadpleegd. Geïnformeerd wordt verder naar het bestaan van een regeling om door de mijtziekte gedupeerde imkers schadeloos te stellen. Tenslotte wordt gevraagd of er met het buitenland al contacten zijn ge legd over daar uitgevoerde onderzoeken naar bestrijding van de mijtziekte. noeg, zijn, ‘A’S iw bn ronneki izig. Ke 23-321 :e H N-' 'r' .jt ■■C-. '"«S De ontspanning aan het rentefront bracht enige opleving op de aandelen markt van onze beurs. Vooral de top- fondsen van de lokale markt mochten zich in een onverwachte, flinke beleg- gingsvraag verheugen. Dit ondanks vrij sombere prognoses van het Centraal Planbureau voor onze economie. Indien het Centraal Planbureau met dit zwart gekleurde beeld alvast een soort voorbe reiding heeft willen geven voor haar straks op Prinsjesdag te publiceren ma- cro-economische verkenningen, staat ons heel wat naars te wachten. Rente vast Afsluitprov. Rentepercentages gedurende: in proc.: met Gem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 10,58 10,30 10,17 10,17 10,65 10,06 10,11 9,74 X»- - .X Y

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 15