M I I i i J i Günther R V Paisley: had de beste voetballer ter wereld kunnen zijn^ ,,Een kopie is nooit een meesterwerk ni door Jan van der Nat w door Hans van Zenderen Oorzaak Terugval voorkomen Een probleem Fa Aanpassing I® Ml •!S I 4 R r. w In heel Europa beginnen dezer dagen de voetbalcompetities. In West-Duitsland is dat zelfs van daag al het geval. HSV Hamburg moet in de Westduitse Bundesliga zijn nationale titel verdedigen. Li verpool doet dat in de Engelse League, die binnenkort van start gaat. Op deze pagina interviews met de managers van beide clubs. Günther Netzer van HSV en Bob Paisley van Liverpool. Bob Paisley, de Rinus Michels van het Engelse voetbal, heeft zijn grote doel scherp voor de ogen staan. Er is de 59-jarige Liverpool- manager alles aan gelegen opnieuw de hoofdrol op het Europse voetbalpodium te spelen. De vroegtijdige uitschakeling in het Europa- Cup-1 -toernooi vorig jaar door Nottingham Forest, dat later ook de belangrijkste Europese trofee zou overnemen, was een streep door de rekening van Paisley. Hij had zijn formatie dolgraag naast clubs als Real Madrid, Ajax en Bayern München in de galerij der groten zien geplaatst. Met twee achtereenvolgende triomfen (in 77 en 78) was Liverpool al erg ver gevorderd. Nu de ploeg voor de tiende keer kampioen van Engeland is geworden, kan het karwei worden afgemaakt. - W K\’ Toen HSV Hamburg een paar maanden geleden kampioen van West-Duitsland werd, ontaardde de feestvreugde onder de „suppor ters” in een enorme puinhoop. Van de hekken rond het Volksparksta- dion bleef slechts een hoop schroot over en ook de binnenstad van Hamburg kende vele stille getuigen van die feestroes. Het was eigenlijk geen wonder dat de Westduitse titel met zoveel enthousias me werd ontvangen. Ten slotte had het merendeel van de aanhang niet eerder een kampioenschap meegemaakt. Het laatste „Meister- schaft” dateerde namelijk van 1960. Op de vraag, wie nu eigenlijk aan de basis stond van dat succes, is nooit een bevredigend antwoord gevonden. Velen schrijven het toe aan Kevin Keegan, de Engelse stervoetballer, die een jaar eerder voor een bedrag van 2 miljoen mark werd aangetrokken. Anderen zien veel eerder Günther Netzer als de grote verlosser. Hoewel er over de kwaliteiten van Kevin Keegan nauwelijks verschil van mening kan zijn, moet toch de opmars van HSV voor een zeer belangrijk deel worden toegeschreven aan Netzer. Vl Hamburg uit de malaise 4/QL a 11-rounl <1 f 'erkopen 3 nschap- len met standig- ji rec tie gen B. V- Mijnsb NL V Ml U )L i van de ie 'OL .ng in jnvergoai Ier en Steffenhagen) kregen het ver zoek naar een andere club uit te kijken. Met de overgebleven kern- speler, plus Keegan en de Joego slaaf Buljan, bouwde Günther Net- zer'aan een nieuwe ploeg. Belang rijkste zet in die opbouwfase was het aantrekken van een nieuwe trai ner: Branco Zebec, die eerder Bay ern München en Eintracht Braun schweig onder zijn hoede had ge had en daarvóór de nodige succes sen boekte in Joegoslavië. Günther Netzer: „Ik ben geneigd om 50 percent van het succes toe te schrijven aan Zebec. Deze man is schap van Günther Netzer. Het be reiken van zo’n top brengt echter ook problemen met zich mee. Wan neer HSV in het nieuwe seizoen niet voor de tweede keer in successie kampioen wordt, zal dat voor de aanhang een enorme tegenvaller zijn. Men wil meer. Succes in de Europa-Cup bijvoorbeeld. gespeeld”. De beste speler ter wereld. Gün ther Netzer had het zelf kunnen zijn. Ten minste, daarvan is hij ook zelf overtuigd. „Ik heb in die korte tijd bij HSV erg veel geleerd. Als ik deze kennis had gehad, toen ik twin tig was, was ik de beste voetballer ter wereld geworden”. srk/DH - itterl Jen t en/of •rden bedrijf Dat Liverpool al zo snel nadat Paisley aan het bewind was geko men van zich deed spreken aan het Europese front is volgens de succes volle manager mede te danken aan het feit, dat het continentale voetbal een kwalitatieve terugval kende. „Dat begon in 1975. Het was vooral een gevolg van al die transfers van de grote spelers. Het meest duidelij ke voorbeeld daarvan was het ver trek van Johan Cruijff van Ajax naar Barcelona. Misschien kan je het als coach nog redden als er maar één vedette weggaat. Ons is dat na het vertrek van Kevin Kee gan in ieder geval wel gelukt. Maar als er meer belangrijke spelers weg vallen, sta je voor een hopeloze taak”. Paisley verduidelijkt deze theorie als volgt: „Het is voor een coach erg moeilijk onder die omstandigheden om het beproefde spelsysteem te handhaven. Veelal gaat het even wicht in zijn team verloren. En dat evenwicht is juist zo belangrijk als je tot goede prestaties wilt komen. De terugval, zoals Ajax en Bay ern München die hebben gekend. denkt Paisley te kunnen voorko men. En hij geeft eerlijk toe, dat het echec tegen Nottingham Forest hem daarbij van pas komt. „Het is voor elke club erg moeilijk je lang aan de top te handhaven. En dat geldt voor een Engelse ploeg nog meer. We hebben hier fysiek gezien de zwaarste competitie in de we reld. Er wordt heel wat van de krachten van de spelers gevraagd met zo veel wedstrijden. Toch ge loof ik dat we nog lange tijd mee Netzer: „We spelen op drie fron ten mee. De competitie, de beker en de Europa-Cup. We willen overal zo ver mogelijk komen en natuurlijk willen we graag weer kampioen worden. Maar dat zal niet meeval len. Ook niet met de beste speler ter wereld, die het afgelopen seizoen geen enkele slechte wedstrijd heeft Paisley zegt maar één echt groot probleem te hebben: het nationale team. „Dat de prestaties van het Engelse elftal de laatste jaren wat minder waren, is vrij gemakkelijk te verklaren. Onze spelers waren door het zware competitiepro- gramma eigenlijk te moe voor die interlands. En verder botsten in de nationale ploeg de verschillende spelopvattingen van de groepjes spelers uit de diverse clubs te veel. Het was gewoon geen hecht team. Er zit nu gelukkig vooruitgang in. Dat maakt het probleem voor mij als clubcoach wat minder groot. Als je je spelers uit het nationale elftal na een teleurstellende prestatie te rugkrijgt, kan de mentale tegenval ler wel een maand zijn negatieve invloed hebben. Dan moet je erg veel met ze praten om ze weer op hun normale niveau te brengen. Nu het beter gaat, rest alleen nog het nadeel dat je je spelers voor elke interland tien dagen kwijt bent. En omdat wij erg veel internationals hebben, zowel Engelse, Schotse als Ierse spelers, is dat uiteraard niet goed voor Liverpool. Het is een schrale troost dat alle topclubs in alle landen met dezelfde moeilijk heden kampen”. Bob Paisley gaf Liverpool evenwicht den de kwaliteiten van de beminne lijke coach rijke vruchten afwer pen. „Mijn succesformule? Naast die opbouwwerkzaamheden aan de ploeg hebben we ons de laatste ja ren ook intensief met de tactische aspecten van het voetbal bezig ge houden. We hebben een aantal be langrijke punten van het continen tale spel opgepikt en vervolgens een compromis gezocht en ook gevon den tussen de tactische zaken en de typische eigenschappen van het En gelse voetbal. We hadden hierbij het voordeel dat we liefst zestien jaar meedraaien in het Europese voet bal, waarin we 102 wedstrijden heb ben gespeeld. En van elk duel heb ben we geleerd. Verder heb ik veel Europese wedstrijden op de televi sie gevolgd, omdat ik al geruime tijd geïnteresseerd was in de ver richtingen van vooral Ajax”. Echt kopiëren van het spel van andere ploegen ziet Paisley niet zit ten. „Een kopie, is nooit een mees terwerk”, verduidelijkt hij zijn standpunt. „We zijn overigens niet de enige Engelse club geweest, die naar het vasteland hebben gekeken. Andere ploegen, en dan vooral Not tingham Forest, hebben het ook ge daan. Maar wij zijn er het best in geslaagd om een goede mixture te vinden. In het begin was het wel even moeilijk. We moesten ons spel wat meer op de verdediging gaan instellen. En dat is nu eenmaal in strijd met de Engelse opvatting, die al sinds mensenheugenis gericht was op offensief voetbal. Later, toen de nieuwe aanpak uitgroeide tot het zgn. totaalvoetbal, vonden de spelers het zelf ook leuk. Daarbij speelde de factor dat zij de presta ties met sprongen vooruit zagen gaan uiteraard een belangrijke rol”. een buitenlander erg belangrijk, an ders raak je in de versukkeling”. Uiteraard dringt de vraag zich op hoe belangrijk Kevin Keegan voor het elftal is. Hij is dè grote sterspe ler, die zonder meer de vergelijking met Johan Cruijff in zijn topjaren kan doorstaan. Netzer: „Kevin is natuurlijk een zeer belangrijke speler voor ons elf tal. Maar er is nog nooit een speler in de voetbalgeschiedenis geweest, die het in zijn eentje heeft kunnen maken. Niet in Duitsland, niet in Nederland, nergens. Johan Cruijff had een geweldig elftal om zich heen. Keegan heeft ook erg goede spelers om zich heen lopen. Zonder hen kan ook hij het niet. HSV heeft altijd goede voetballers gehad. Ten slotte speelt de kern (Kargus, Kaltz, Memering, enz.) al vele jaren sa men. Trainer Zebec heeft* er een elftal van gemaakt. Ik zelf heb de club organisatorisch veranderd”. Die verandering kon Günther Netzer doorvoeren dankzij zijn er varing als voetballer en vooral dan als speler van Real Madrid. Netzer: „De topclubs in Spanje zijn enorm goed georganiseerd. Ik heb drie jaar meegedraaid in dat kringetje en erg veel geleerd. Daarvan heb ik bij HSV profijt getrokken. Het is niet absoluut noodzakelijk, maar wel erg belangrijk dat een manager zelf op hoog niveau heeft gespeeld. Hij begrijpt dan veel beter de pro blemen van spelers, omdat hij ze zelf heeft gekend. Iemand die uit het bedrijfsleven voortkomt zal minder gemakkelijk begrip kunnen opbrengen voor voetballers. Je moet je als manager kunnen inle ven in het doen en laten van je spelers. Alleen dan kan er sprake zijn van succes”. Dat succes kwam al in het eerste volledige jaar van het manager- Vooral door verstandige aankopen heb ik stap voor stap de zwakke plekken in de ploeg weten weg te werken. Natuurlijk, ook wij hadden en hebben bijzondere individualis ten in het elftal rondlopen. Vroeger was dat Kevin Keegan en nu is dat Kenny Dalglish. Maar ook deze spe lers zijn omgevormd tot goede teamspelers; jongens die hun uit zonderlijke talenten niet in de eer ste plaats ter meerdere glorie van zichzelf aanwenden, maar zich wel degelijk in dienst van de ploeg stellen”. een uitstekende trainer en alleen met een goede trainer kun je tot resultaat komen. Ik beschouw het aantrekken van Zebec als mijn be langrijkste daad bij HSV. Door mijn ervaring in het topvoetbal (tien jaar Borussia Mönchenglad- bach en drie jaar Real Madrid - red.) kan ik tijdens een wedstrijd zien of een ploeg een goede trainer heeft. Is dat niet het geval, dan vindt dat zijn weerslag in het spel. Er wordt dan vaak chaotisch ge speeld, er is geen discipline en op drachten worden niet uitgevoerd”. Naast het aantrekken van Zebec speelde Netzer ook een zeer belang rijke rol in de ontwikkeling van Kevin Keegan in de Westduitse Bundesliga. De Engelse internatio nal had het in de eerste maanden bij HSV erg moeilijk. De aanpassings problemen in het Westduitse leven en voetbal waren zelfs zo groot, dat Keegan niets liever wilde dan terug gaan naar zijn vaderland. Na het vertrek van trainer Rudi Gutendorf was er niemand meer bij HSV die Engels sprak en dat leidde tot een isolement van Keegan. 'Netzer haalde kunnen draaien. Het karakter van mijn spelers is nog steeds erg goed en ze hebben ook nog altijd honger naar grote successen”. Liverpool doet er dan ook alles aan om voor zijn werknemers een aangenaam arbeidsklimaat te scheppen. Het Anfield-stadion, dat al door vriend en vijand het fijnste stadion in Engeland wordt ge noemd, onderging tijdens de vakan tie opnieuw een ingrijpende ver bouwing. De entree van Liverpools De oud-international (hij speelde 37 landenwedstrijden) werd in fe bruari 1978 door HSV aangetrok ken als manager. De opvolger van Peter Krohn trof in de Noordduitse havenstad een enorme puinhoop aan. Een slecht geleide vereniging, een behoorlijk balende Keegan, die al uitkeek naar een andere club, en spelers, die het woord discipline uit hun vocabulaire hadden geschrapt. Nieuwe bezems plegen altijd schoon te vegen. Zo was het ook met Günther Netzer. Hij zag al snel dat trainer Arkoc öczan, de vroege re Turkse doelman van HSV, niet de juiste man was. Zag ook dat een aantal spelers een deel van de on rust binnen de club veroorzaakten. Netzer maakte schoon schip, öczan kreeg ontslag en de drie best betaal de spelers na Keegan (Volkert, Kel- - De wijze aarop Paisley Liverpool J naar de top heeft gevoerd, is in vele opzichten identiek aan de formule die Michels destijds bij Ajax han- i teerde. In 1974 nam hij het roer over L van de bluffer Bill Shankly. Ik ben vanaf dat moment gaan bouwen aan een uitgebalanceerd team. Je wordt dan gedwongen tot voor tijdige vervangingen; je moet spe lers inzetten, die eigenlijk nog niet rijp zijn voor het grote werk. Vooral als het om vitale plaatsen gaat, moet je volgens een zorgvuldige planning te werk gaan”, aldus Pais ley, die zelf een goed voorbeeld kan aandragen met de net voor 200.000 pond aangetrokken 22-jarige Avi Cohen, de vrije verdediger van Tel Aviv en het nationale Israëlische team. „Ik kan deze speler nu eerst een tijdje op het middenveld inzet ten, maar hij is inderdaad gekocht om de naar Wolverhampton Wan derers verkochte 32-jarige Emlyn Hughes als laatste man op te volgen”. Met zijn nu achttien man sterke A- selectie ziet Paisley de strijd, zowel nationaal als internationaal, in het komende seizoen zeer optimistisch tegemoet. „Ons spel was de laatste maanden bijzonder goed. Beter dan in de voorgaande jaren, toen we achter elkaar twee Europa-Cups wonnen. En dat is nodig ook. Je kan je immers bijna geen fouten ver oorloven. Nottingham Forest heeft ons dat voldoende duidelijk ge maakt. Er liggen altijd kapers op de kust. In de Europa Cup hebben we de Russische kampioen Dinamo Ti flis geloot. Het gevaar schuilt in het feit, dat we weinig van het Russi sche voetbal weten. Natuurlijk, het is bekend dat de discipline erg groot is en we weten ook dat de Russen, doordat hun competitie van maart tot december loopt, in september helemaal m hun ritme zijn. Maar verder zal ik moeten proberen twee wedstrijden van ze te bezoeken om wat beter geïnformeerd te raken”. Günther Netzer: „Toen ik bij HSV kwam, wilde Keegan weg. De pro blemen die hij had begreep ik erg goed. Tenslotte had ik bij Real Ma drid precies hetzelfde meegemaakt. Het is erg moeilijk om je aan te passen in een heel andere omge ving, in een land, waarvan je de taal niet beheerst en er geen mensen zijn die toevallig jouw taal spreken. Ik heb erg lange gesprekken gehad met Keegan. Hij heeft mij begrepen en ik heb hem begrepen. Hij heeft nu ingezien dat hij in Duitsland vriendschap heeft. En dat is voor huis, dat in de arbeiderswijken van de grauwe industrie- en havensta’d ligt, heeft nu een modern aanzien, dat ook wat meer overeen komt met de status van de rijke Europese topclubs, gekregen. En ook de tech nische begeleiding is af. Paisley staat aan het hoofd van een elf man tellende staf met naast hem een assistent-manager, een hoofdcoach, drie trainers, drie jeugdtrainers en twee scouts. Op deze vruchtbare grond kon- De „Vergissing” tegen Nottingham Forest zit Paisley nog steeds erg dwars. „We waren erg onfortuinlijk in die wedstrijd. Maar ik moet toe geven dat dit niet de enige oorzaak van de uitschakeling was. De spe lers waren ook wat te zelfverzekerd. We moeten het falen dus ook voor een belangrijk deel aan ons zelf __j~~ wijten. Maar hoe dan ook, het blijft erg jammer dat het zo is gelopen. Vooral omdat ik er van overtuigd ben, dat we in een wat later stadium van het toernooi wel van Notting ham zouden hebben gewonnen”. Volgens Paisley, die al veertig jaar bij Liverpool in de administra tie voorkomt (eerst vijftien jaar als speler en daarna als lid van de technische staf), hebben zijn spelers de les goed geleerd. Hun beslist niet gefundeerde hoogmoed in het begin van vorig seizoen in de gewonnen Europa-Cup-1-finale van 1978 tegen Club Brugge was de ploeg al ver onder de maat gebleven leidde tot de pijnlijke, maar ook zeer lang zame val. De positieve uitwer king liet niet lang op zich wachten en met groot machtsvertoon werd vervolgens de titelrace in eigen land afgewerkt. 3.<

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 33