Schipholpersoneel in ’t nieuw Hillegomse bejaarden in november terug in vernieuwd Bloemswaard Modelbouwers zondag met vlootschouw in recreatiegebied h Vijf gemeenten rond Schiphol in één VVV y IB B kl OM FOUT BIJ KEUZE VAN LESPAKKET TE CORRIGEREN ng iats I Rd Ki r I den jb. Directeur Wamelink verwacht: s I 1 12 il i-N. UK 9 REGIO AUGUSTUS 19 7 9 ZATERDAG 1 1 8 V y WEERT SCHENK kV* rd 0 rd) Conrector A. de Zwaan van het Haarlemmermeer Lyceum denkt na. Hij heeft zojuist verteld over zijn bedenkingen tegen het huidige Mammoet-onderwijs. Een eenmaal gemaakte keuze voor een bepaald vakkenpakket valt nauwelijks meer te veranderen. In feite is dat onverantwoord. De meeste kinderen van dertien, veertien jaar weten immers niet of ze piloot, vrachtwagenchauffeur, verpleegster of wat dan ook willen worden. Het gevolg is vaak een verkeerde samenstel ling van het vakkenpakket. Jaren hebben ze veel van hun ener gie in een studie geïnvesteerd, met als uiteindelijk doel Het Diploma. De schoolvakanties zijn zo goed als voorbij. Voor 230.000 jongeren in Nederland wordt het nu menens. Dat felbegeerde papiertje zou een soepele overgang naar een werk kring moeten garanderen. De prak tijk bewijst dat het anders ligt: van de schoolverlaters uit 1978 zitten er nog 20.000 zonder baan. De streekredactie van Haarlems Dagblad ging na hoe de nieuwe schoolverlaters zich op hun overgang naar de grote-mensen- maatschappij hebben voorbereid. Er werden gesprekken gevoerd met betrokkenen en de eind examenkandidaten van het Haarlemmermeer Lyceum in Hoofddorp kon den een enquêteformulier invullen. Vandaag de laatste uit een serie van vier artikelen. '•i K. 4 I I >c- 3* ■L el. 02 Tel. 023 Zeeramp in zakformaat ï5- Victor de Lang met het pronkstuk van de show. „Die belangstelling bij de vorige demon straties heeft ons wel verbaasd, maar we I zijn er ook erg blij mee. Als iemand een haar aan zo’n model heeft gewerkt wil hij I het weleens aan iemand anders laten zien dan alleen familieleden”, vertelt De Lang. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Met hels geluid jan ken de sirenes van het boorplatform. Maar de motivatie van de leerlingen van het Haarlemmermeer Lyceum is over het algemeen vrij goed, aldus de conrector. Of de oplossing van De Zwaan verwe zenlijkt kan worden, is vooralsnog zeer kenpakket stoppen de scholieren dan meestal de vakken die hen het beste lig gen. In plaats van die ze het meest nodig hebben. Foute keuzes zijn nauwelijks te corrigeren. De Zwaan noemde dat „een lacune in het systeem”. onzeker. Het lijkt in ieder geval een goed idee om de mogelijkheden van de leerling dusdanig te verruimen, dat het leerpakket later geen blok aan zijn been blijkt te zijn. Nu gaat het meestal om enkele vakken ’.ie verkeerd gekozen worden, zodat de schade kan meevallen. De school probeert rf- Conrector De Zwaan: „De mammoet wet leidt tot eenheidsworst" Zit geen toekomst in. De leerlingen nemen ze niet meer. Onbelangrijk. Je raakt werk- meenten daarover zijn al in een vergevor derd stadium en verwacht wordt dat hier over dit jaar nog een beslissing zal vallen. Tot die tijd is wedstrijdvaren er voor de KMBC nog niet bij, maar zullen de leden zich tevreden moeten stellen met demon straties. De vlootschouw van morgen be gint om tien uur ’s morgens. gebied? De Streek VW noemt het Cru- quiusmuseum, de skipiste in Hoofddorp, de bloemenveiling, Schiphol. Maar de vraag is of daarmee het grote geld binnen stroomt. loos.” Hoe is de toestand nu, met die enorme werkloosheid in het onderwijs? Een leraar Frans is niet te krijgen. Zelfde laken en pak met handelwetenschappen. Conrector De Zwaan daarover: „Ik ben zelf wat teleurgesteld over de respons. Van de 140 schoolverlaters had ik toch wel 70 reacties verwacht. Het waren er dertig. Conclusies zijn daarom moeilijk te trek ken. Wat in ieder geval wel duidelijk is geworden, is dat de leerling niet het gevoel heeft gehad begeleid te zijn. Het minste De kleding van de meeste andere personeelsleden zal ook donderblauw gekleurd zijn. De schilders en tim merlieden gaan echter in wit en khaki gekleed. De werkkleding bestaat uit een overall, een Ameri- wat we moeten doen is de dekaan vertel len dat hij zijn begeleiding meer moet benadrukken. Want met iedere leerling heeft een gesprek plaats gevonden. Mis schien is dat niet tot hem dóórgedrongen. Daar moet de dekaan dan wat aan doen.”__ Over het onderzoekje zelf is conrector De Zwaan goed te spreken. „Er is erg spontaan geantwoord. En ik heb niet het gevoel dat er dingen verzwegen zijn. Ik vind het zeker voor herhaling vatbaar. Alleen moet het dan eerder gebeuren, opdat de leerlingen wat meer tijd hebben om het te maken en sommigen ook meer begeleid kunnen worden. Nu vond het plaats in de examentijd en dat heeft zijn invloed gehad op het aantal reacties.” „Voor de docenten zijn dergelijke on derzoeken ook zeer goed. Ze willen nog- aleens te gemakkelijk aan de mening van de leerling voorbijgaan.” Op de kleren is een vig net aangebracht met het beeldmerk van Schiphol; op de uniformen in goud kleur en op de werkkle ding in oranje en blauw. en 131 dubbel mer mi IUIMT idpav. el. 025 iur, ijstaar uin J it. (Tl uizem 1211, (RAGE terrei s of ca n. Ta 31 5723 n2. Hui el. 023 Maar plaats ik een advertentie voor aard rijkskunde, dan komen er twintig, dertig sollicitanten.” Wellicht heeft dat ook te maken met de voorlichting, die op het Haarlemmermeer Lyceum niet „ideaal” was. Uit de reacties van de eindexamenkandidaten van deze school op een onderzoekje van het Haar lems Dagblad vormt zich ook dat beeld. De recreatiezaal wordt groter. Er is een groot podium aangebouwd, waar straks van alles staat te gebeuren: zang, dans, toneel, sinterklaasvieringen. In het verle den was er alleen een verplaatsbaar to neel, dat telkens in elkaar gezet moest worden. Naast het toneel komt een kleed ruimte en eronder een stoelenberging. heb je daarvoor nodig,” terwijl de betrok kenheid van de coördinator uitsluitsel geeft over: „Wat kan je en heeft het pak ket derhalve zin.” „Eigenlijk moet de beroepskeuze in de eerste klas plaatsvinden. Stel dat iemand medicijnen wil studeren, dan moet hij in de tweede klas al beginnen met Grieks en Latijn. Later zou zoiets wel in te lopen zijn met aanvullende cursussen, maar ideaal is het niet. De moeilijkheid is echter dat het percentage leerlingen in de eerste klas dat weet wat het wil gaan doen veel te klein is.” Het probleem van kiezen voor een pak ket dat de leerling het best ligt in plaats van wat hij het meest nodig heeft, werkt volgens conrector De Zwaan in de hand dat de school een soort eenheidsworst aflevert. „Frans of klassieke talen worden niet meer bestudeerd. Er is de laatste tijd veel gezegd: „die talen? Moet je niet doen. Het doel van de Streek VW Amstel- en de Meerlanden is duidelijk: het bevorde ren van het toerisme in het gebied. De VW’s van Amstelveen en Aalsmeer heb ben ingezien dat er meer mogelijkheden d. blad m. ope a. tui Bl. 023 „De modelbootvijver in Spaarnwoude is daarvoor te klein, maar de huidige schaatsbaan zou voor ons uitstekend ge schikt zijn”, vertelt de voorzitter van de club. „Als die baan uitgediept wordt zou de schaatsclub er ’s winters gebruik van kunnen maken en wij ’s zomers.’’ De on- derhandelingen met de betrokken ge rd, c.v zolde fdijklaa kaanse overall (een soort tuinbroek) een battle-dress en een stofjas; de unifor men uit een jasje met overhemd en broek of rok en voor de dames nog een vest, sjaal en bijpassende handtas en schoenen. arplaa OMEt 'em schooljaar het aantal schooldekanen uit, die de leerlingen moeten adviseren en begeleiden. Was er tot op heden slechts één dekaan voor de gehele school, binnen kort zijn het er drie, voor elke studierich ting (mavo, havo, vwo) één. Concrector De Zwaan zegt, met enig gevoel voor under statement, dat de huidige situatie niet ideaal is. De dekaan had nauwelijks mo gelijkheden om de leerlingen goed voor te lichten over de beroepskeuze. „Dat wil niet zeggen dat ze niet begeleid zijn. Met iedere leerling is een gesprek geweest.” De Zwaan vertelt dat de nieuwe deka- nen ook les geven aan de leerlingen die zij moeten voorlichten. Op die manier zijn ze continue aanspreekbaar. De conrector spreekt van een vertrouwensfunctie. „De initatieven moeten niet alleen van de de kaan uitgaan, maar ook van de leerling zelf. De dekaan staat daarnaast steeds in contact met de studie-coördinator. Als die driehoeksverhouding functioneert, zullen er minder fouten gemaakt worden bij pakketkeuzes. De leerling en de dekaan bespreken namelijk: „wat wil je en wat ders en van een hotel/café/restaurant-lijst. Voorts de samenstelling van een hand boek voor toeroperators en reisbureaus en ook wil men regelmatig de agenda „Uit in Amstelland en Meerlanden” publi ceren. Voorlopig moet de Streek VW leven van donaties en subsidies. De gemeente besturen van Aalsmeer en Amstelveen hebben zich al bereid verklaard geld be schikbaar te stellen voor de nieuwe Streek VW. De overige drie gemeenten beraden zich nog De oprichting van de Streek VW bete kent het einde van de samenwerking van Amstelveen en Aalsmeer met de VW Kennemerland. Bij nader inzien vond men de streken niet zo bij elkaar passen. Volgens de heer Jonker heeft de breuk geen nadelige gevolgen voor Kennemer land. bovens voor n 1 gro Voorzie Gelege rviceko an maki (Van een onzer verslaggevers HILLEGOM. De grondige modernisering van het Hillegomse bejaardentehuis Bloemswaard verloopt vlot. Op 9 november zullen de bejaarden, die sinds 1 januari een tijdelijk onderkomen hadden gevonden in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin, terugkeren naar hun volledig gemoderniseerde Bloemswaard. Ze vermaken zich opperbest in Noordwijk, maar verlangen toch allemaal naar huis. Het gebeurt dan ook zelden, dat directeur H. J. J. Wamelink in Noordwijk een kienavond leidt zonder „zijn” bewoners over de stand van zaken in Bloemswaard te vertellen. De conrector geeft toe dat de leerlingen in het vroegere onderwijs les kregen in meer vakken. Hij zag echter het uitdiepen van de leerstof als een voordeel van het m, lag huidige onderwijs. Waarbij dan wel die d' problemen met de beroepskeuze ontstaan. „We lopen nog in de korte broek”, zei voorzitter H. S. Jonker. „We moeten de zaak nog verder uitwerken.” Directeur H. J. Schuller van Amstelveen, die tevens de directie gaat voeren over de Streek VW, liet weten het idee te hebben om de Am stel- en Meerlanden te gaan propageren als „waterland”. „We kunnen het brengen als polderlandschap, waarin het heerlijk fietsen en vissen is.” De doelgroep, de mensen die bereikt moeten worden, be staat uit landgenoten en Duitsers. Voor 1980 heeft de Streek VW op het programma staan: uitgaven van een inter nationale wervingsfolder, informatiefol- De vraag luidde: „Wat is daar aan te doen?” (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. In het Hilton Hotel op Schiphol werd gistermiddag de Streek VW Amstelland en de Meer landen gepresenteerd. Het is een overkoepelende organisatie van de Verenigingen voor Vreemdelingen verkeer in Amstelveen en Aalsmeer en van wellicht toekomstige bureaus in Haarlemmermeer, Ouder-Amstel en Uithoorn. In ieder geval omvat het werkterrein van de nieuwe Streek VW alvast deze vijf gemeenten. Na een lange stilte zegt De Zwaan: „Mis schien zou de leerling de mogelijkheid moeten hebben om naast zijn zes leervak ken een zevende vak volledig te doen. Dus Jlj9a^g| naast bijvoorbeeld drie talen, aardrijks kunde, biologie en geschiedenis kiest de leerling wiskunde. Dat zevende vak mag dan geen invloed hebben op het zakken of slagen voor het eindexamen, maar moet wel te gebruiken zijn bij een eventuele vervolgopleiding”. De conrector vindt dat alleen zeer gemotiveerde leerlingen dat zevende vak kunnen volgen, omdat het vrij veel rooster-technische problemen veroorzaakt. „Het zevende vak vergroot de aansluitingsmogelijkheden. Als de leerling het kiest is de consequentie voor hem dat hij het tot het bittere einde vol houdt. Anders wordt het voor ons te duur.” Het is natuurlijk de vraag of het de zeer gemotiveerde scholieren zijn die met zo’n oplossing bereikt moeten worden. I Bovendien vindt hij het een goede zaak I dat de hobby meer bekendheid krijgt, I omdat men in de modelbouwerij veel j ideeën van anderen kan gebruiken. „Veel mensen zijn er mee bezig, maar weten niet j dat er een vereniging is. Toch kun je via zo’n club als de KMBC veel praktische tips aan anderen kwijt en krijg je zelf ook j vaak nieuwe ideeën aangedragen”, aldus de voorzitter. Hij is dan ook bijzonder stationhal bemannen, zijn de uniformen al bijna ge reed. De bruine mantel pakjes, waarin zij nu nog gekleed gaan, maken plaats voor donkerblauw. Bloemswaard biedt zijn bewoners straks grotere kamers dan ze gewend wa ren. De voorgevel van het gebouw is onge veer drie meter naar voren toe gehaald. Alle kamers worden bovendien voorzien van douche en wastafel. Tot nog toe moes ten de bejaarden zich op de gang behelpen in badcellen. voor promotie-activiteiten zijn, wanneer meerdere gemeenten meebetalen. De twee afdelingen blijven zelfstandig. Eventuele nieuwe VW’s ghan direct onder de vlag van de Streek VW varen. Eén fusie op langere termijn wordt echter niet uitge sloten. Er bestaat nog geen vast omlijnd plan waarmee de Streek VW de boer opgaat. Wat zijn tenslotte ook de attracties in het 32a Verder zijn de keukenruimtes in Bloemswaard volledig gemoderniseerd. Bovendien krijgt het tehuis een tweede lift. Dat was overigens het begin van de verbouwingsgeschiedenis, herinnert di recteur Wamelink zich. „Wij wilden inder tijd een tweede lift, maar die mocht alleen aangelegd worden, als we meteen de grootte van de kamers zouden aanpassen aan de moderne eisen”. Jarenland is er overleg geweest, wat uiteindelijk resul teerde in het renovatieplan, waarmee in januari werd gestart en dat nu goeddeels voltooid is. Directeur, aannemer en andere betrok- 01 kenen zijn inmiddels met de verbouwing tot op de derde (hoogste) verdieping aan geland. Dat was reden om gisteren de vlag uit te steken en een stemmig feestje op touw te zetten waar onder het genot van enige alcoholische dranken verleden en toekomst aan elkaar werden gepraat. -Venne 3 stedei ekwonii ee, toili verd.: e bada et dakki beslot! /raagpr J. iOT, 20) i, keuke 1 „Mob gebaat bij veel publiek tijdens de vloot schouw, omdat er wellicht nieuwe leden onder zijn. De vlootschouw van morgen is verdeeld in twee onderdelen. Eerst komen de schaalmodellen aan bod, die telkens met zes tegelijk een parcours varen in de vij ver Deze boten zijn verkleinde modellen van bestaande schepen, die op een zo authentiek mogelijke wijze zijn nage bouwd. Na hun tocht over het water wor den zij op tafels langs de vijver tentoon gesteld. Het tweede gedeelte van de de monstratie is een wedstrijd met mini- speedboten, die overigens wel een snel heid van veertig tot vijftig kilometer per uur kunnen halen. Voor deze boten is een wedstrijd uitgeschreven. Beide soorten worden radiografisch bestuurd, waarvoor men de 27 Mc-band gebruikt. De op die zelfde band opererende zendamateurs zijn voor de modelbouwers echter een doorn in het oog. „Dat Smit Kroes die band weer heeft vrijgegeven is één van de grootste stommiteiten die ze heeft uitge haald Het gaat namelijk nauwelijks om echte amateurs, het zijn gewoon radiopi raten. Als zij hun vermogen gaan opvoe ren dan kan dat voor ons storing geven. De boten worden daardoor onbestuur baar”, aldus Victor de Lang. Het grootste probleem voor de KMBC is momenteel het gebrek aan een eigen vaar- gebied. De vijver waar nu in gevaren wordt is eigenlijk bedoeld voor model- zeilboten en voldoet niet aan de wedstrijd- eisen voor andere modellen. Want het varen van wedstrijden is voor de club één van de grootste idealen. Die wedstrijden, die in nationaal en internationaal verband worden gehouden, moeten volgens een bepaald parcours met de nodige hinder nissen worden gevaren. de leerlingen te helpen, wanneer ze niet weten welk beroep ze in de toekomst willen uitoefenen. Zo laat het Haar lemmermeer Lyceum de scholieren tests maken bij de Wateringstichting, waar door iets bekend wordt over hun interes ses. Aan de hand daarvan kan de leerling zijn pakket sameastellen. Conrector De Zwaan bekent dat deze manier toch vaak een slag in de lucht is. Hij vindt een pakket met drie talen en drie exacte vak ken de minste risico's geven voor iemand die niet weet wat hij wil. In een pretpakket, waarin vier talen, aardrijkskunde, biologie of geschiedenis, gelooft De Zwaan niet. „Sommigen kiezen wel zo’n pakket”, zegt hij, „maar dat doen ze niet omdat het zo gemakkelijk is, maar omdat ze bijvoorbeeld stewardess willen worden. En ian heeft zo’n pakket toch zijn waarde.” Teneinde de leerling zo goed mogelijk van dienst te zijn bij de samenstelling van zijn pakket, breidt het Haarlemmermeer Lyceum met ingang van het nieuwe ■önrector wil zevende vak .w 1 jIViOD' Ie „Zoe De zwarte rook, die zich al sinds enkele minuten omhoog stuwt, maakt plaats voor vlammen en even later staat het hele platform in lichterlaaie. Door de geweldige hitte heeft de boot, die het gevaarte voortsleept, zijn ka bel al moeten kappen en in allerijl zoeken ook de bemanningsleden een I veilig heenkomen. Met de gereed staande helicopter weten zij nog juist aan de vlammenzee te ontsnappen. Vanuit de lucht zien zij toe hoe een speciaal uitgeruste blusboot het vuur met groot materieel te lijf gaat. Zie hier, geen verslag van een nieuwe ramp ergens op zee, maar het scena- [rio voor een demonstratie in de mo- [delbootvijver van het recreatiegebied I Spaarnwoude. I „Dit is onze trots”, vertelt Victor de Lang van de Kennemer Model Boot Club I over het mini-boorplatform, dat nu nog [ergens in zijn huiskamer staat. „Al een I aardig tijdje ben ik er mee bezig, maar er I hoeft niet veel meer aan te gebeuren. Het [elektrische circuit moet nog even nageke- I ken worden en het dek heeft nog wat Irookpoeder nodig. Als dat gebeurd is kan [hij meedoen aan de demonstratie [zondag”. I Op die dag wordt in Spaarnwoude na- Imehjk weer een vlootschouw gegeven, de [derde al dit jaar. Eerdere evenementen I van de KMBC brachten telkens meer dan [vijfduizend kijklustigen naar de model- Ibootvijver van het recreatiegebied, zodat look komende zondag met een grote toe- loop rekening wordt gehouden. I De KMBC werd eind 1977 door Victor [de Lang opgericht en telt momenteel 85 leden. Hij zelf is voorzitter van de club. SCHIPHOL. Onge veer 650 personeelsleden van de nv Luchthaven Schiphol krijgen nieuwe uniformen en werkkle ding, die de couturier Frans Molenaar ontwor pen heeft en in overeen stemming is met de nieuwe huisstijl. De luchthavenpo- litie en -brandweer vallen hier buiten. Voor de informatriees van de luchthaven, die de inlichtingenbalies in de i i, 1

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 9