Jute behandelt neo-f ascisme overleden N DEWARE HALFZWARE. 2.20© Britse schrijver J. G. Farrell streekgenoten exposeren F Les Frères Jacques: voorbeelden van uitstervende generatie kunstenaars K fa Uit Elkaar is een beschrijving van de chaos die ik achter de rug heb f Herman van Veen regisseur en hoofdrolspeler in echtscheidingsdrama I I I I I Peking Opera blijft een dag langer I I V - I I I I Sluitend corset van wetmatigheden houdt voorstelling levendig Ir i door Pieter van Lierop I DINSDAG 14 AUGUSTUS B. t’ i I AMSTERDAM. Kort geleden werd Herman van Veen be kroond voor zijn kinder-elpee Al fred Judocus Kwak. Nog voor eind augustus een op die plaat gebaseerd kinderboek op de markt komt, nog voor dezelfde Alfred Judocus Kwak in het na jaar op het Amerikaanse publiek wordt losgelaten, nog voor een nieuwe tv-serie voor de jeugd op de buis komt, nog voor het Gents toneelgezelschap Arens een door hem geschreven nieuw stuk in première gaat brengen, nog voor hij aan een gigantische Europese theatertournee begint, nog voor hij (begin ’80) de Londense Queen Elisabeth Hall zal bespelen en nog voor hij (begin ’81) op de planken zal staan van Carnegie Hall in New York, brengt volgen de week Herman van Veen de eerste door hem zelf geregisseer de speelfilm in première. f 7 p b IV KUNST '■fL Herman van Veen en Monique van de Ven. A Hoofdrolspelers in Uit Elkaar, Maar het moet de kosten behoorlijk (ADVERTENTIE) A Les Frères Jacques in actie. 'k JOHN OOMKES Proef hoe PITTIG De Haarlemse keramist Wim Borst neemt deel aan een expositie die tot en met 5 september is te zien in Galerie De Witte Voet, Kerkstraat 149 in Amsterdam. Naast de keramiek van Borst wordt er werk tentoongesteld van Liesbeth Luk- kaart, Lilo Schrammel en Maaike Thysen. Men kan er op dinsdag tot en met zaterdag van 12-17 uur terecht. Galerij Asselijn in de Lange Leidse- dwarsstraat 131 in Amsterdam toont tot 31 augustus werk van Kees Bierman uit Haarlem, naast bijdragen van Oey Tjeng „Uit elkaar” zal die heten. Hij schreef er zelf het scenario voor en speelt tevens de hoofdrol. Monique van de Ven is zijn voornaamste tegenspeelster in dit schei- dingsdrama. En verder zien we Marlous Fluitsma, Guido de Moor, Marjon Brands- ma, Lou Landré en Joop Doderer. Hij begint aardig te kalen, maar de ziedende energie lijkt voorlopig nog meer toe dan af te nemen bij deze Herman van Sit en Henri Plaat. Geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 12-17 uur. De expositie wordt donderdagavond 30 au gustus van 20-22 uur afgesloten. „Het is niet bij me opgekomen om het anders te doen. Ik heb het gewoon ge maakt, zoals ik anders een theatershow maak. Ik ga meer films doen in de toe komst, maar dan waarschijnlijk wel al- Zwaanswijk) in samenwerking met het Frans Halsmuseum, is ook de inrichting van de etalage van de Vishal op de Grote Markt. Pieter Zwaanswijk zal de etalage inrichten met een environment waarin de neo-fascistische tendenzen „die men niet alleen in Duitsland tegenkomt” tot uit drukking zullen komen. Ook de gebruike lijke advertentie die aan Haarlems Dag- deelde. En nou heb ik besloten de stap maar te maken: zowel de nieuwe kinder serie, als de film „Uit elkaar”, heb ik zelf geregisseerd. En ik moet zeggen: het be valt uitstekend. Ik hoop dat het resul teert”. Daarom ben je nu ook meteen zelf de hoofdrol gaan spelen? Een debuut als regisseur is meestal q.1 moeilijk genoeg. Behalve dit drietal, dat uit Haarlem af komstig is, exposeren voorts Siebe Hans ma, Floor van Keulen en Egidius Knoop in het Kunsthuis. Tot en met 9 september, op dinsdag tot en met zondag van 12-17 uur geopend. blad wordt aangeboden en de begeleiden de affiche zullen hierop inhaken. Aanleiding voor Jute om de neo-fascisti- sche opleving in het hedendaagse Duits land voor hun project uit te kiezen was het besluit dat de gezamenlijke fracties van CDU en CSU in juli in de Duitse Bonds dag namen om Franz Josef Strauss als hun kandidaat naar voren te schuiven voor de verkiezing van de nieuwe Bonds kanselier in 1980. Het Juteproject houdt zich bezig met de confrontatie van kunst en actualiteit in een eigentijdse vormgeving waarbij ge bruik wordt gemaakt van uiteenlopende beeldende middelen. leen regisseren of alleen spelen. Maar het leek me nu de enige mogelijkheid om überhaupt iets met film te kunnen doen”. Maar dat zou niet correct zijn geweest, omdat Marlous er niet de juiste uitstraling voor heeft. Monique speelt de vanzelfspre kende vrouw, met wie je trouwt na je studie. Het meisje dat je hebt leren ken nen op de hockeyclub, met wie je je eerste geld verdient en je de praktijk bent begon nen. Om het allemaal even in dat milieu te typeren. Dat is mijn gevoel erbijMoni que is anders dan Een vrouw als Eva. Jij noemt die film niet per toeval. Jij wilt toch weten wat ik daarvan vind. Nou, ik vind Een vrouw als Eva in orde, vanwege de thematiek die erin wordt behandeld. Hij lijkt me ook integer en „als film” neem ik hem dan op de koop toe. Ik ben ontzettend blij dat hij zoveel succes heeft gehad. Als ik Een vrouw als Eva vergelijk met Sol daat van Oranje, dan weet ik wel welke van de twee o.k. is”. het er wel over gehad om de- rol door Marlous (zijn eigen vrouw) te laten spelen. Les Frères Jacques zou je haast het Franse équivalent voor Snip en Snap kun nen noemen. Het gaat hier om kleinkunst- artiesten die het hart van een groot pu bliek hebben gestolen met verrukkelijke, geenszins platvloerse typetjes. In een han dige, immer werkzame combinatie van chanson, cabaret en pantomime behoort dit kwartet tot een uitstervende generatie van kunstenaars. Elk gebaar is niet alleen èfmaar ook compleet in die zin dat je aan de visuele vertaling van de gezongen of gesproken teksten niets meer zelf hoeft toe te voegen. In deze tijd van film, video en tv bedient de beeldtaal zich van Hitsen der handelingen. En toch en toch verziekt die dogmati sche reglementering nooit de teneur van een optreden van Les Frères Jacques. „Kijk, geluid is 50 percent van de film. Voor mijn gevoel helemaal, ik ben toch muzikant, hè? Uit elkaar is de eerste niet- Engelstalige film met dolby-stereo. Dat hebben we dan ook maar later gehoord. Het is om het geluid in het beeld zo exact mogelijk geplaatst te krijgen. Een trein die inderdaad van rechts naar links rijdt. Dat er diepte is gecreëerd. Dat het geluid „stil” is, ruisarm. De man die het dolby- geluid bij Moonraker heeft gedaan en die ooit een Oscar heeft gekregen voor zijn geluid in Ryans Daughter: Gordon Mac- Callum, die heeft ons begeleid. Een fan tastische man”. Amusement in een redelijk hoog tempo en van een grote speelsheid met hier en daar een speels satirisch trekje of een stukje romantiek is het resultaat. Veel eer lijkt het daarbij zo dat het viertal steun heeft aan het op het oog zo strak aangesnoerde corset van voorschriften. Het aangename van de status quo van deze vergrijzende attractie is tenslotte dat je toch elke keer weer andere bijzonder heden opvallen. Ditmaal word ik bijvoor beeld geïmponeerd door 300 Millions, een lied dat wat buiten het gebruikelijke pro cédé van hun milde voyeurisme valt. Het verhaalt in overdrachtelijke zin van de strijd om het „naakte bestaan” van sper matozoïden en culmineert in de eeuwige waarheid van e’est la vie. Waarom heb je gekozen voor dolby- geluid? Maar weinig bioscopen zijn met dat geluidssysteem geoutilleerd, terwijl het jullie opnamen nogal moet hebben gecompliceerd. Ziet het er naar uit alsof enkel door de wetmatigheden van hun optreden de in middels op leeftijd gekomen „athlètes complets de la chanson” hun bewegingen juist kwiek en effectief genoeg kunnen houden om boven de inhoud van de chan sons te kunnen staan. Hoe simpel en toch hoe vernuftig kan amusement van goede kwaliteit toch zijn! Behalve Monique heb je eigenlijk alleen maar toneelacteurs gecast. Je zei al dat je meer filmplannen hebt. De smaak te pakken gekregen? DUBLIN (AP). De Britse roman schrijver J. G. Farrell is dinsdag overle den na een val van de rotsen in Zuid-West Ierland. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Opera van Peking krijgt een extra voorstelling in het Rai- Congrescentrum. De kaartverkoop voor deze extra avond op 21 augustus, begint komende donderdag van 10-15 uur. Het Nederlands Theater Bureau en de Vriendschapsvereniging Nederland Chi na hebben geprobeerd de toemee van de Chinezen met een week te verlengen om dat alle voorstellingen al tevoren waren uitverkocht. De enige mogelijkheid was echter deze ene extra opvoering. 4R o Q Kijken en genieten van dit Franse kwar tet is een stukje theatergeschiedenis ga deslaan, waarvan de specifieke waarde onbetwistbaar is geworden. Om die reden kun je Les Frères Jacques onmogelijk verwijten dat er zich in de repertoirekeus zo weinig vernieuwing voordoet: ze zijn immers zélf historie geworden. Als je va ker naar hun voorstellingen bent geweest, vallen naar verloop van tijd de wetmatig heden ervan tot in details op. Maillots, hoeden, maar ook pruiken, handschoe nen, wandelstokken, ecetera, etcetera; al les ligt vast. ,;Kijk, we hebben in de veertien jaar dat ik bezig ben, een gigantische ervaring opgebouwd met televisie en documentai res. Tijdens je eerste tv-ervaring ben je eigenlijk alleen bezig met jezelf: zo goed mogelijk voor de dag willen komen. Maar na verloop van tijd groeit je interesse voor de techniek die erachter zit, in zowel beeld als geluid. Ik heb met ontzettend veel regisseurs samengewerkt. We zijn eens documentaires gaan maken. Kinderseries voor de televisie, waar ik de regiefunctie Zo ook de volgorde van het programma, de plaats van pianist (en componist van een behoorlijk aantal chansons) Hubert Degex. Altijd ook weer begint de avond met het geluid alsof er aan de deur wordt geklopt en vervolgens klinken dan de eer ste maten van Père Jacques. En al gerui me tijd gaat men van start met Meli Melo (de persiflage op de mannenzangvereni ging) en wordt er afgesloten met het rea listisch uitgebeelde jam-avontuur in La Confiture. En als je er op gaat letten merk je hoe beperkt de melodieuze uitstapjes van de begeleidende pianist zijn en op welke momenten er even steevast naar het publiek wordt gebuigd om nóg meer ap plaus los te trekken. Er hebben zich ook dit keer natuurlijk meer van dergelijke charmante momen ten voorgedaan. Laat ik La Ceinture (over de ongemakken van een veiligheidsgor del) en La Branche daarbij nog even met name noemen en aanstippen dat het kwartet in vocaal opzicht nog altijd zijn mannetje staat. AMSTERDAM. In oktober 1977 zou den Les Frères Jacques voor de laatste maal Nederlandse theaters aandoen. Een afscheidstoemee, 'waarbij André en Geor ges Bellec, Paul Tourenne en Franqois Soubeyran, dus voor het laatst de idioot uit zouden hangen, getrouw aan de bete kenis van de artiestennaam die zij toen al 34 jaar droegen. Maar zie! Maandagavond werd er opgetreden in de Amsterdamse Stadsschouwburg en hoewel het pro gramma inmiddels niet in het minst is aangepast, was het resultaat zo onder houdend dat het woord aftakeling nog lang niet van toepassing op hen zal zijn. In het Fundatie Kunsthuis, Lijnbaans- gracht 54' in Amsterdam gaat komende zaterdag een expositie open waaraan wordt deelgenomen door Fons Brasser met „samenvoegsels”, Robert de Vries met recent werk en Frieda Molleman met werk dat ze de titel „Textiel?” meegeeft. hebben opgejaagd ook. Hoe heb je die anderhalf miljoen bij elkaar gekregen en waarom hebben jullie het Produktiefonds voor de Nederlandse Film niet willen aanspreken „Het was niet simpel en het zal nog een hele kluif worden om het terug te verdie nen, aangezien „Uit elkaar” een film is waar ik me moeilijk van kan voorstellen dat hij een groot publiek zal trekken. Dat is ook nooit de bedoeling geweest. Harle kijn Holland heeft veel gefinancierd en de distributeur heeft marginaal meebe taald. Maar we hebben natuurlijk als fir ma een zekere kredietwaardigheid, om dat we ons op een breed terrein manifes teren en met vooral een niet geringe in breng op de grammofoonplatenwereld. En zo hebben we op zes punten de onder neming weten te dekken Nee, een wis sel op Harlekijns voortbestaan is er niet mee getrokken. Het is erg veel geld na tuurlijk, maar ik heb een bepaalde inter nationale bekendheid die via televisie ook verkoopbaar is. Deze film kan na zijn roulement tv-exploitatie krijgen. En daar zijn tamelijk grote zekerheden te creëren. Maar garanties zijn er nog niet. We zijn er ook niet tevoren mee gaan leuren. In Nederland niet en in België en Duitsland evenmin. Het hangt nog allemaal van het resultaat af. Laat u eerst maar eens zien, meneer”. Afaar voor het regisseren van films is een aantal specifieke vaardigheden ver- eist, die je je dan toch eerst eigen moest maken. „Nee. Ik heb haar destijds gevraagd voor mijn toneelstuk Jukebox. Dat was een prettig gesprek, maar ze wilde geen theater doen, zei ze. Toen ik later over een film ging nadenken, heb ik al die tijd in mijn achterhoofd gehouden wat er in die vijf, zes jaar met haar gebeurd is. De vrouw die ze speelt, daar is weinig op aan te merken. Tamelijk neutraal, maar wel o.k. Ik vind dat Monique van de Ven zo’n soort typisch Nederlandse vrouw heel vanzelfsprekend belichaamt. We hebben Farrell die 44 jaar werd, woonde de afgelopen 10 jaar in Londen en keerde in maart naar Ierland terug. Engelands meest vooraanstaande fictie- schrijver kreeg prijzen voor de volgende werken, Troubles, The Siege of Krishna- pur en The Singapore Grip. „Ja. Het gaat om tamelijk incidentele rollen in ronde blokken. Ze verschijnen, met een kop en een staart, en verdwijnen weer. Als voorbeelden van ontmoetingen zoals die dan in de film aan mij verschijnen. Ik heb uitsluitend acteurs genomen die zoiets ook stevig kunnen neerzetten. Guido de Moor, als een journa list zoals volgens mij het gros van de journalisten is. Journalisten die het niet gaat om inhoud, maar om bladvulling. Guido als Feydeau-expert: een boulevard- toneelspecialist als boulevardjournalist. Zoals je ze in Duitsland meer tegenkomt dan in Nederland. „Lou Landré speelt een burgerman die vindt dat alles maar moet kunnen, behal ve voor zijn vrouw. Marjon Brandsma, een hele grote actrice, heeft maar een hele kleine rol. En Marlous en Monique dus. En iemand voor wie ik een heel grote bewon dering heb: Swiebertje! Joop Doderer ja, in helemaal niet een humoristische rol. Een erg verdrietige man. Hij heeft een monoloog van vijf minuten. Van „laat ze doodvallen joh”. Hij heeft het opgegeven, de pijp aan Maarten gegeven. Iemand waar ik zelf heel dicht bij heb gestaan”. „Ja. Het was werken als een beest. De opnamen bleken ongelooflijk uitputtend. De montage daarna was een feest, een soort toveren. Ik heb de smaak zeker te pakken gekregen. Ik ben al bezig met de voorbereidingen voor een film die „1968” zal heten en die zich zal afspelen op drie plaatsen in Europa: Berlijn, Amsterdam en Parijs, waar ik op een bepaalde manier jong ben geweest. Een film die laat zien wat in die dagen ook de crisis was die ingreep in je particuliere leven. Tussen man en vrouw. En ik zeg niet dat het me lukt, maar ik had graag gezien dat John Lennon er de muziek voor zou maken. Maar hoe gecompliceerd het is om zo’n John Lennon überhaupt te spreken te krijgen! Ik moet er een half jaar lang iemand voor vrij maken om dat te probe ren. Het is dan ook niet echt belangrijk of Lennon het zal doen of niet, maar ik ben vreselijk nieuwsgierig naar zijn argument om het bijv, niet te doen. Die film wil ik dan in 1981 maken. En ik weet ook al wat ik in 1983 ga maken. Dat wordt een musi calfilm, de film waarvan ik altijd gedacht had dat het mijn eerste film zou worden. Ik had met een komische film willen be ginnen, waarin ik uitgebreid zing. Maar om een of andere reden heb ik dat voor me uitgeschoven. Ik moest eerst nog er gens doorheen”. HAARLEM. Over het „rechtse ge vaar” in West-Duitsland gaat de negende aflevering van het Juteproject. In ver band hiermee gaat op 22 augustus in de Toneelschuur in Haarlem een theater voorstelling die een monoloog bevat van de Engelse schrijver Allan Drury met de titel „Ikzelf”. Aan de voorstelling gaat het gebruikelijke animatiefilmpje vooraf dat deze keer „Tanzen nach dem Pfeife van Franz Jozef Strauss” heet. Onderdeel van het Juteproject, een maandelijks initiatief van vier Haarlemse kunstenaars (Gerrit van Dijk, Wigbolt Kruyver, Luc van de Lagemaat en Pieter Heb je een scheppen „Uit elkaar” kan alleen maar een film zijn. Het was niet denkbaar als theater of als liedjes, of iets anders. Omdat het „uit elkaar” niet alleen slaat op een man en vrouw die uit elkaar gaan. Maar voor mij persoonlijk slaat het meer nog op de „split” in jezelf. De. schizofrenie die je overvalt na een scheiding. Ik heb dus het alibi van het huwelijk: man, vrouw, kind. Maar de essentie van de film is het gesple- ten-zijn. En dat laten zien, dat kan dus eigenlijk alleen maar op film. Omdat je met twee „ikken” te maken krijgt. Het gegeven was er het eerstBij mij gaat het altijd zo: ik zie wat en dan tast ik die ervaring niet meer aan. Als je net als ik, acht, negen jaar getobd hebt met de van zelfsprekende acceptatie dat na een schei ding kinderen bij de moeder blijven er niet eens bij stil gestaan hebbend dat ze ook wel eens bij hun vader zouden kun nen blijven op dat moment realiseerde ik me dat het niet ging om een probleem van mij en mijn vrouw, maar van mij met mezelf. En als ik het over mij en mezelf heb, dan is dat een gegeven waar je alleen via film uit kunt komenInderdaad dus, Uit elkaar is autobiografisch gefun deerd. Ik vroeg me af wat er nu het eerst was: de wens nu eens een film te gaan maken waar een onderwerp voor bedacht moest worden, of jouw bezig-zijn met het echtscheidingsthema, waar een adequate kunstvorm voor gevonden diende te worden En dat je Monique van de Ven hebt gekozen, heeft dat iets te maken met haar eerdere optreden in Een vrouw als Eva, waarin het óók om een scheiding ging? soort tegenbeeld willen a I Veen. Hij hield zich al bezig met muziek, Q1 kleinkunst, toneel, poëzie en televisie. Dus „film” moest er vroeg of laat ook wel een keer van komen. C’ „Film is iets wat me altijd ontzettend heeft gefascineerd, maar het leek zo onbe- A reikbaar. Mede doordat het financieel S nogal wat betekent”. r 11 b Ja

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 13