streek in 't kort De teloorgang van Kareol Bouviers bijten geiten dood burgerlijke stand „Hillegomse Hoofdstraat veiliger met boombakken” SB PWN experimenteert op nieuwe duinroute te Zandvoort n Gemeenten moeten luchtkartering voortaan melden wnrw BBH-fractie: goedkope en simpele oplossing dever-expositie puzzelrit onderwijs jaarmarkt toneelvereniging sportpark welzijnsberaad 1 tuinkeuring ■S id Ambulance esperanto 4 REGIO DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 - 6. LISSE (Van onze streekredactie) HILLEGOM. De Hillegomse Hoofdstraat, belangrijke verkeersa der van het bollendorp, wordt ooit waarschijnlijk helemaal of voor een deel afgesloten voor auto’s. Waar het op uit zal draaien is nog een vraag, de gemeenteraad heeft nog geen keuze gemaakt voor een verkeersarme of een verkeersvrije Hoofdstraat. Intussen wordt er in het dorp wel nagedacht over de toekomst van de Hoofdstraat. Bestuur en gemeenteraadsfractie van Bevolkings Belangen Hillegom (BBH) hebben een duit in het zakje gedaan met een suggestie om bomen in houten containers te gebruiken als middel om de snelheid van auto’s in de straat te verminderen. - toegangshek fietspad moet weren 1 ies, 50 (Van onze stadsredactie) AERDENHOUT. De oude Richard Wagner draait zich om in zijn graf. Slopers gaan meedogenloos tekeer in het eens zo trotse Aerden- houtse landhuis Kareol, waarvan het ontwerp geïnspireerd is op zijn opera „Tristan und Isolde”. Hier en daar zijn al forse bressen geslagen in het pompeuze bouwwerk en de karakteristieke watertoren staat sinds kort volledig los van het huis. uur uur ig- 80 60 50 70 50 75 is drie >anese Jchten ibane- wond. ibane- jp het tmaat- Iraak- essein n zijn i west- vuur lakten chauf- ingers 3or de issen p de (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. Twee bouviers heb ben gisteren op het Zandvoortse circuit- terrein vier geiten en een aantal konijnen doodgebeten. Na een zoekactie van de politie werd één van de honden gevangen en overgebracht naar een plaatselijke die renarts. Later op de dag werd het dier doorgezonden naar de Dierenbescher ming in Haarlem. Het zoeken naar de andere hond duurt nog voort, maar de kans bestaat dat het dier het circuitterrein al weer heeft verlaten. In een brief aan de gemeenteraad en aan B. en W. van Hillegom schrijft BBH er de voorkeur aan te geven, dat er geen verkeersdrempels worden aangebracht. De bakken zelf zijn al even simpel: ze bestaan uit een aantal dwarsgeplaatste houten latten, die gebeitst worden. Ron dom de „container-bomen” worden bank jes geplaatst, waar winkelende moeders en Hillegomse ouderen rustig kunnen zit ten en babbelen. BBH meent, dat de houten containers een goedkope manier zijn om iets met de Hoofdstraat te doen. De straat krijgt er een groen aanzien mee, auto’s kunnen niet langer onbelemmerd de straat doorsuizen en de houten bakken zijn goedkoop in onderhoud en aanschaf. Overigens ziet ook de BBH-fractie de container-bomen er volgende week nog t staan. Eerst dient de gemeenteraad een definitieve keuze te maken over de toekomst van de Hoofdstraat. Dat bete kent: alle auto’s laten omrijden of slechts een deel van de Hoofdstraat van verkeer verlossen. schillende passages staan die dingen op diverse afstanden van het grote hek mid den op het pad. Dat is om te bezien wat het meest ideaal is. In september is de officië le opening en dan hopen we de juiste afstand te hebben gevonden”. Zodat pro vinciebestuurder IJff, vermoedelijk de man die als eerste autoriteit in functie de horde mag gaan nemen, niet speciaal een oude rammelkast uit de schuur behoefde te halen om beschadigingen aan zijn rij wiel te vermijden. van dat materiaal, de Waddenzee nog wel voor dat doel mag worden benut. In het bewuste terrein wil bovendien de duin doorn welig groeien. De wortels van dat natuurprodukt drukken onder het weg dek het zaakje omhoog. Bij een oppervlak van schelpen of asfalt krijg je dan allerlei bobbeltjes en (soms) kuiltjes in de route. Bij een klinkerdek is dat geen probleem, je licht de bewuste steen op en plaatst hem opnieuw. In het begin, kort na de aanleg, doet zo’n verse stenen-route in het duin wat kil aan, zo geeft het PWN toe. In de loop der tijd groeit echter tussen de naden langs de klinkers het nodige groen zodat het pad wat „verkleurt”. Dat laatste is bij de zwenkhekjes wat sneller het geval maar binnenkort hoopt men daarvoor dus de oplossing te hebben gevonden. Waar schijnlijk bestaat die niet uit het verstrek ken van lak om je fiets bij te werken na het nemen van de drie obstakels. G. N. Spaarkogel hoopt dat op korte termijn aansluitingen op de nieuwe fiets route worden gemaakt in de richtingen Overveen en Langelaan te Aerdenhout. Het doortrekken van het pad naar Kraan tje Lek zal evenwel nog wat voeten in de aarde hebben. Drs. De Jong van Staats bosbeheer, eigenaar van die route en het duin rondom de genoemde uitspanning: „Nee, onze directie heeft nog geen beslis sing genomen. Maar het ziet er naar uit dat we zullen instemmen met een fietsrou te over ons gebied. We hebben de gevolgen in ogenschouw moeten nemen als je daar bij Kraantje Lek meer verkeer gaat aan trekken. Onze vraag is: kan dat gebied die extra recreatieve druk wel aan? Vermoe delijk is de conclusie ontkennend. We be zien welke mogelijkheid het duin bij de Blinkert wat toegankelijker te maken voor de wandelaars”. Van een fietsroute over de voormalige trambaan noordelijk van de Zandvoortse- VOGELENZANG. Het dorp Vogelen zang ademt vakantiesfeer. De straten lig gen er verlaten bij. De weinige inwoners die er niet op uit zijn getrokken, zijn noest aan de arbeid in de bollenschuren. Pas op 25 augustus komt daarin verandering. Dan zal het dorp op zijn kop staan, we gens de officiële opening van het nieuwe sportpark. De plechtigheid heeft om twee uur ’s middags plaats. Een half uur later begint een voetbalwedstrijd tussen be stuursleden van de sportvereniging en een elftal van het Bloemendaalse gemeente bestuur. Van vier uur tot half zes is er tenslotte een receptie voor alle dorpelin gen en andere feestvierders. VIJFHUIZEN. Ook dit jaar wordt door de Vereniging „Dorp Vijfhuizen” in HILLEGOM. Carnavalsvereniging de Oude Pomp in Hillegom houdt vrijdag avond 17 augustus weer een autopuzzelrit. Er zijn heel wat prijzen te winnen met als uitschieter een grote beker. Vanaf 10 au gustus kunnen liefhebbers inschrijven bij de VW aan de Jonkheer Mockkade in Hillegom. Deelname kost een tientje. Om half acht vertrekken de eerste deelnemers vanaf restaurant Zomerzorg, waar later op de avond ook de prijzen worden uitge reikt. De opbrengsten van de puzzelrit zijn bestemd voor de carnavalsactititeiten van de Oude Pomp. laan en de woningen daar komt op korte termijn evenmin iets terecht. Wielrijders die bij de Blinkertweg uitkomen en naar Bentveld willen moeten nu nog de drukke Zandvoortselaan oversteken, een gevaar lijke zaak waaraan alle betrokkenen zo spoedig mogelijk een eind willen maken. Van de provincie heeft de gemeente Zand voort echter al vernomen dat daar geen subsidiecenten aanwezig zijn voor het ge noemde doel. Overleg met de planologen van Noord-Holland biedt misschien nog een kans een beroep te doen op een fonds van het ministerie van CRM dat ook de PWN-route goeddeels heeft gefinancierd. De dienst Waterstaat brengt op korte ter mijn advies uit aan het provinciebestuur. Voorlopig echter blijft de situatie zoals hij is. Langs de „trambaan” voert alleen nog een ruiterpad dat ook uitkomt bij de Lan gelaan, een fietsroute die ook los staat van de ’s zomers overbezette Zandvoortse laan. BLOEMENDAAL. De Bloemendaal se gemeenteraadscommissie voor onder wijs gaat zich donderdag 16 augustus van af half vijf buigen over de onderwijsbe groting voor 1980. Ook komen de subsidie aanvragen voor dat jaar ter sprake en zal de afrekening van het vakonderwijs 1976 en 1977 ter goedkeuring worden aangebo den. De commissievergadering is open baar en wordt gehouden in het raadhuis van Bloemendaal te Overveen. HILLEGOM. De Hillegomse toneel vereniging Kunst na Arbeid viert het ko mende winterseizoen haar vijftigjarig ju bileum. Om dit feit luister bij te zetten staan er een luchtig blijspel en een toneel spel op het programma. Op 24 augustus beginnen in de toneelkamer van hotel Flora de eerste repetities. Hoewel in prin cipe de rollen voor beide stukken al ver deeld zijn, kan Kunst na Arbeid nog altijd mensen gebruiken die toneel willen gaan spelen. Het blijspel „Blijf zitten waar je zit”, wordt 3 november in Flora op de planken gezet. Het toneelspel komt uit de archieven van Kunst na Arbeid: „Pinky, een blank negermeisje”. Het stuk wordt volgend jaar maart uitgevoerd. berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem nland- VSde e doe- ;unen. olitiek □eg ik as van iayan, et feit urger- >56 i in dat ira- iets De be- af- •emier asilgo, ement 'elegd lerkie- zwak- n deze loorde Slechts veertien fraaie tegeltableaus die de gevels van Kareol sierden, zijn in veiligheid gebracht. De reddingsoperatie, geïnitieerd door het Bloemendaalse gemeentebestuur, is deze week voltooid met de verwijdering van twee pauwenta bleaus. Hoewel het uitzagen van de keramische ornamenten aanvankelijk tegen viel (drie tableaus braken doormidden), is de gemeente toch tevreden over het resultaat van de actie. Elf tableaus zijn gaaf uit Kareol te voorschijn gekomen en de drie gehavende exemplaren zullen als het een beetje meezit nog redelijk kunnen worden gerestaureerd. De tegels zijn nu bij een firma in Bussum, waar de decimeters dikke brokken muur erachter vandaan zullen worden gezaagd. Daardoor ontstaan handzamer kunstwerken. Een gedeelte van de door de Duitse professor Lauger persoonlijk gebakken tegelcollectie zal in de gemeente Bloemendaal blijven. De overige gaan naar het tegelmuseum in Otterloo en naar het museum De Princessehof in Leeuwarden. Terwijl de tegels de afgelopen weken zorgvuldig werden uitgezaagd en gebei teld, toog ook de sloper op het Kareol-terrein aan het werk, Op een minder omzichtige wijze. De orangerie is al volledig verdwenen en ook van het verbin dingsstuk tussen het hoofdgebouw en de ranke watertoren is weinig meer over. Wandelaars op de Aerdenhoutse Van Lennepweg kunnen dwars door Kareol heenkijken. De ontluistering is volledig. Niets herinnert meer aan de stijlvolle sferen van het begin van de eeuw, toen de kapitaalkrachtige Wagner-liefhebber Carl Bunge, die het huis had laten bouwen, er concerten liet geven en opera’s liet opvoeren. Voor het cultuurmonument Kareol was in Aerdenhout geen plaats meer. Het moet wijken voor een aantal bungalows of soortgelijke woningen van het type dertien-in-een-dozijn. Daar zien de huidige eigenaars meer brood in, dan in het in stand houden van een monument. Een concreet plan voor nieuwbouw is overi- ZANDVOORT. Alle betrokkenen bij het Welzijnsberaad Zandvoort hebben een uitnodiging gekregen om morgen avond, 15 augustus, in het Gemeenschaps huis te komen praten over een definitief advies aan B. en W. inzake het welzijns werk. Aanleiding voor de bespreking is de, door het college, uitgebracht nota „Aanzet tot welzijnsplanning in de ge meente Zandvoort”. Op die nota zijn door de maatschappelijke dienst van Nieuw Unicum en door het Centrum voor Vrij willige Hulpverlening amendementen in gediend, die woensdag besproken zullen LISSE. De Lisser schilder Wout Ruig- rok exposeert van 16 augustus tot en met 6 september schilderijen en grafisch werk in het Huys Dever. In het werk van Ruig- rok is duidelijk de invloed te zien van zijn verblijf in de Verenigde Staten. Die komt ondermeer tot uiting in de kleurschake ringen ingegeven door het zonnige Cali- fornië. Ook is de verandering in aanpak en in keuze van het materiaal goed te merken, vergeleken met vroeger werk van Ruigrok. De expositie is dagelijks te zien van tien uur ’s ochtends tot vier uur ’s middags. (Van onze streekredactie) HAARLEM. Noordhollandse ge meenten moeten hun opdrachten voor luchtkartering en luchtfotogra fie beter op elkaar afstemmen. Alvo rens een vliegtuigje de lucht in te sturen, moeten ze voortaan contact opnemen met een provinciaal coördi- natiebureau. Daarmee wil de provin cie voorkomen dat overheden en overheidsinstellingen op dit gebied langs elkaar heen werken. Op deze manier is de barrière nabij de Blinkertweg nog wel te nemen. Volledig naast het rijwiel lopend is het op diverse plekken onmogelijk geen lak aan het zwenkhekje af te staan. De drempels vergen vrij veel onderhoud. BBH zien liever houten bakken met bo men her en der in de Hoofdstraat ge plaatst. BBH-raadslid Cock Veldhuis zag dit systeem veel toegepast in de wandelge bieden van Westduitse steden en meent, dat ook Hillegom er voordeel aan zou hebben. tuinen worden hiervoor driemaal ge keurd. De lente- en vóórzomerkeuringen hebben in april en juni plaatsgevonden. Met de laatste jurering wacht men tot de laatste week van augustus, wanneer ieder een van vakantie terug is en gelegenheid heeft gehad de tuin weer op orde te bren gen. De uitslag en de prijsuitreiking vor men het programma van een bijeenkomst, die de dorpsvereniging in de loop van september speciaal aan dit floraelement in het dorp zal wijden. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Hoe kleurrijk het Ne derlands fietsenbestand is kan sinds en kele weken worden waargenomen bij de hekken die toegang geven tot het splin ternieuwe rijwielpad tussen de Sophia- weg te Zandvoort en de Blinkertweg na bij de Zandvoortse laan. Een uren ver gende aanschouwing ter hoogte van de toegang is daarvoor niet noodzakelijk. De geïnteresseerde passant hoeft slechts het blanke metalen draaihek te bestude ren dat hij drie maal op zijn gang van ongeveer anderhalve kilometer tegen komt. Tientallen krassen in bonte menge ling getuigen van h$t feit dat het pad druk wordt gebruikt en van het gegeven dat de horde niet is te nemen zonder dat spatborden het buizenstelsel raken. Graafwerk in de Hoofdstraat is niet nodig: de bakken kunnen, compleet met boom, door een vorkheftruck in de straat worden neergezet. De situatie kan zonodig snel worden veranderd, als inzichten zich later zouden wijzigen. giste- leense critiek i olgens treven idden- I De gelukkigen met een lichte sportfiets hebben mazzel: zij tillen hun vervoermid del gewoon over het hek heen, tot drie maal toe. Maar je zult als ouder daar maar staan met de kleine achter in het zitje. Het gefoeter moet de afgelopen zes weken niet van de lucht zijn geweest. En dat terwijl de eigenaar van het pad, het Provinciaal Waterleidingsbedrijf Noord-Holland, het allemaal zo goed bedoelt. „Het gaat hier om een experiment en we beëindigen dat beslist niet”, meldt ing. G. N. Spaarkogel resoluut. Hij is medewer ker van de afdeling terreinbeheer bij het provinciaal bedrijf. „Ik heb daar ook we- leens staan kijken en mensen gevraagd naar hun ervaringen. Nou, dan blijken ze best tevreden. De keus is: rustig fietsen zonder brommers zoals nu of een ruimere toegang maar dan loop je wel de kans door jongelui op van die dingen omver gereden te worden. Die buikschuivers moeten niet op het pad kunnen”. Een voorstelling van zaken die de vragenstel ler snel buitenspel lijkt te zetten: de keus HILLEGOM. Hillegommers en inwo ners van omliggende gemeenten kunnen volgende maand weer koopjes wegslepen op een jaarmarkt en braderie in de Hoofd straat. Voor de tweede keer wordt zo’n braderie dit jaar gehouden. In het voor jaar was de Hoofdstraat ook al een mid dag het domein van winkelende en slente rende mensen. De najaarsmarkt, die voor donderdag 13 september op het program ma staat, vindt plaats van één uur ’s mid dags tot ’s avonds acht uur. De wekelijkse koopavond begint voor de gelegenheid die dag een uur eerder en eindigt gelijktijdig met de markt. Tussen Brouwerlaan en Mariastraat zullen ongeveer 130 kraam pjes opgesteld staan met de meest uit eenlopende koopwaar. Standwerkers gaan hun spullen omstandig aanprijzen. tussen hemel en hel is immers niet zo moeilijk. De PWN-man voegt er evenwel onmiddellijk aan toe dat het niet de be doeling is de mensen te pesten, een hele geruststelling. Maar allereerst een korte samenvatting van het voorafgaande. Om diverse goede redenen wil de provincie ondermeer de kustgebieden meer open leggen voor het fietsverkeer. Meer paden is daartoe een van de middelen. Vandaar dat ongeveer een half jaar geleden de aanleg begon van een fietspad door een stuk duinterrein te Zandvoort dat eigendom is van het PWN. De route voert over het Visscherspad langs de spoorlijn vanuit Zandvoort en buigt halverwege tussen golfbaan en het natuurgebied Koningshof naar de Zand voortselaan. Een verlening vanaf de knik naar Overveen is in discussie, daarover later meer. Het klinkerpad kwam begin juli gereed en werd zonder enig ceremoni- eeel in gebruik genomen. De drie meter brede weg over een golvend parkoers blijkt uitsluitend bestemd voor fietsers en wandelaars. In noodgevallen kunnen politie en ande re hulpverlenende instanties van de route gebruik maken. Over bijna de volledige breedte van de weg staan namelijk op drie punten hekken die van slot kunnen wor den gedaan. Links en rechts bij de uitein den is de ruimte die de genoemde ver keersdeelnemers toegang moet verlenen. Een ijzeren frame aan een paal in de grond moet de fietser tot afstappen dwin gen. Bovendien moet het brommerberij- ders ervan weerhouden met hun scheurij zers het pad onveilig te maken. Je zult ook maar net je golfballetje in het gaatje van de „green” willen prikken als er zo’n cou reur langs dendert. Onaanvaardbaar. Ing. Spaarkogel: „Het is voor het eerst dat wij met die zwenkhekken werken. U heeft het misschien niet gemerkt maar bij de ver- Het goedbedoelde overheidsbedrijf is inmiddels ook met andere kritiek gecon fronteerd geworden. Scherpe taal van lie den die liever een smal pad door het duin hadden gewild, een pad dat van schelpen had moeten worden gemaakt. Spaarkogel is echter niet uit het veld te slaan. „In het Noordhollands Duinreservaat dat wij ook beheren zijn we juist blij met brede we gen. Die hebben tevens de functie van dienstweg voor de pompstationnetjes daar. Dat argument gaat niet op voor Zandvoort, ik weet het. Maar brandweer en politie willen bijvoorbeeld een snelle route hebben ingeval van brand in het duin. Bovendien kan in noodgevallen van uit Zandvoort-Noord een ambulance over die weg naar de Zandvoortselaan, en an dersom natuurlijk. De weg is ook zo breed omdat er allerlei idioten op racefietsen zijn die menen dat ze profcoureur moeten spelen. Die rijden zo hard dat een smal paadje onverant woord zou zijn tegenover toeristische fiet sers en wandelaars. Dat is echt een lande lijk probleem. Om het eens plat te zeggen: die lui spugen je soms de weg af”. „Het PWN heeft zeer bewust afgezien van een schelpen-oppervlak. Het is niet alleen duurder in onderhoud, ook is het de vraag of in de toekomst de leverancier HEEMSTEDE. De samenwerkende esperanto-organisaties in de regio Haar lem zullen in de week van 27 augustus tot en met 1 september een tentoonstelling houden in de hal van de gemeentelijke openbare bibliotheek te Heemstede. Op zaterdag 18 augustus staan ze bovendien met een kraampje op de Grote Markt in Haarlem. Wie inlichtingen over esperanto wil inwinnen, kan ook contact opnemen met B. de Wit, Leidsevaart 52, Vogelen zang (tel. 02502-6332); of met G. W. J. Duivis, Kemphaanlaan 3, Heemstede (284602). nieu- en. De 'astge- I rerken nische ement 3t pro- GEBOREN: Rudolf Hendrikus, z.v. C. A. van Berkel en M. J. G. Schoone; Johanna Mirjam d. v. O. W. Uijtenhoorn en J. A. Pison. In een rondschrijven aan alle Noordhol landse gemeenten hebben Gedeputeerde Staten gewezen op de Provinciale Karte- ringscommissie, die sinds twee jaar is belast met de coördinatie bij het vervaar digen van grootschalige basiskaarten. Tij dens haar werkzaamheden heeft de com missie gemerkt, dat gemeenten en overheidsinstellingen opdrachten voor luchtfoto’s en luchtkartering geven, zon der zich af te vragen of een andere instel ling dat wellicht onlangs heeft gedaan, dan wel de opdracht valt te combineren met soortgelijke klussen in de omgeving. Het resultaat: onnodige kosten, een ge brek aan standaardisatie, overlappingen en „witte plekken”. GS hebben de gemeenten daarom opge dragen, alvorens opdracht te geven tot luchtkartering of luchtfotografie, zich in Verbinding te stellen met het secretariaat Van de Provinciale Karteringscommissie ONDERTROUWD: J. W. Akkerman en S. E. Koster (War mond); R. A. J. Reuvers en C. E. M. van der Putten; J. H. B. van Lith en A. Stroe ve; A. G. J. van der Poel en M. Calis (Leiden); A. P. M. van Berkel (Noordwij- kerhout) en E. G. M. Koot; G. van Nieuw koop en J. M. Imthorn (Haarlemmer meer); A. R. van Schadewijk en M. Nieuw- „buikschuivers” strijd in voortuinverzorging gehouden. De schaphuis begint om 20.00 uur. stad.

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 5