Twijfel aan nut voorwaardelijke gevangenisstraf in zaak Otten (if stuif-stuif Krante jongen bleek dief O K 2U Ff( 1, I® I „Kinderen zijn net mussen, ze pikken wat en fladderen weg” I I E :R I 01 hd s i' 1 t V. Jongelui dringen parkeergarage bij de Raaks binnen Vrouwen van geld beroofd op markt Uitspraak van Hof schept verwarring LT KI I I Leuk Ontdekhoek Verbaasd Tienerstuif Wachten THE DUTCH SWIHG COLLEGE BAHD BATAVUS ft AL TIENDUIZEND BEZOEKERS BIJ STUIF-STUIF pl '<'4 9 DINSDAG STAD 19 7 9 14 AUGUSTUS 8 4 9- door Danielle Kraft Me PORTRETSTUDIO reportage’s (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Eerlijk gezegd zit ik ermee in mijn maag. Nu het Hof heeft gesteld dat Otten de resterende vijf maanden van zijn vervangende dienstplicht niet heeft af te maken, heeft de voorwaarde lijke straf geen enkele zin. Mijn eis van veertien weken was mede AMSTERDAMSE STADSSCHOUWBURG Fa. E. de Graaff gebaseerd op het niet af maken van de overblijvende vijf maanden. MM Maar het Hof heeft mijn eis niet gevolgd, waardoor het nu nog niet -TM duidelijk is wat andere tewerkgestelden, die weigeren de vervangende .-■■■I dienstplicht vol te maken, boven het hoofd hangt”. Cci^ I F- ■HH Weigeraar in onzekerheid over afmaken vervangende dienst (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Vu. n Scooteren met een lolly in de mond. HAARLEM. Dienstweigeren is geen kattepis. Dat ondervindt de 24-jarige Haarlemse dienstweigeraar Fred Otten al vanaf het moment, dat hij het geweer erbij neerlegde. Na eerst een poos de sfeer van het leven in militaire dienst te hebben geproefd, kwam Fred al snel tot de overtuiging, dat zijn taak elders lag. Zijn weerzin tegen het gebruik van wapens deed hem besluiten dienst te weigeren. Volgens de geijkte procedure verscheen hij voor een commissie, waar hij zijn bezwaren kon toelich ten. De commissie kwam tot de conclusie, dat de Haar lemse jongeman voldoende gemotiveerd de stap had genomen en ontsloeg hem van zijn militaire verplich tingen. Maar volgens de wet moeten dienstweigeraars zich in het kader van vervangende dienstplicht op een andere manier nuttig maken voor de samenleving. Door bemid deling van de afdeling Tewerkstelling Erkende Gewe tensbezwaarden (TEG) van het ministerie van sociale zaken kreeg Fred Otten een baan bij het bureau Afgifte Rijbewijzen van de provincie Noord-Holland. Dat zinde hem echter geheel niet. Fred Otten wilde Het hoofd van de afdeling TEG, de heer W. Rehnsch, reageert hoogst verbaasd over de verwarring rond de uitspraak van het Amsterdamse Hof. Hoewel het Hof reeds op 9 mei het vonnis heeft gewezen, blijkt hij de uitspraak nog niet onder ogen te hebben gehad. Hij vindt het daarom moeilijk te reageren. Evenmin kan hij zeggen of Fred Otten na het uitzitten van de straf wel of niet wordt opgeroepen voor het uitdienen van zijn vervangende dienstplicht. „Er is bij ons over deze zaak nog geen beleidsafweging geweest”, licht hij toe. Een opmerkelijke zaak, omdat de affai re Otten een aantal principiële kanten heeft, waarvan voor een niet onbelangrijk deel het toekomstige beleid-van de afde ling TEG afhangt. Niet voor niets heeft Donderdagavond 16 augustus a.s. speelt „Ik had het helemaal niet verwacht” bracht de 10- jarige Tinka Daudey be duusd uit, nadat zij gis termiddag als tiendui zendste Stuif ster in de Kennemer Sporthal in de prijzen viel. Trots, maar ook wel een tikkeltje ver legen kreeg ze, hoog op de rug van ezel Sarah in de piste van het circus, tal loze prijzen, waaronder een reuze broodkrans met lint. „Toen ik vanmorgen met m ’n vriendin kwam moest ik in het kassaka- mertje komen. M’n vrien din werd tienduizend en eerste. Ik had niet ge dacht dat ik zoveel kreeg”, zo vertelde de stralende Tinka. Tienduizend kinderen in zes Stuif-Stuif-dagen is niet mis. Wim Honhof, het brein achter het kin derfeest, is dan ook dik reden. „Het loopt als een trein”, zo zei hij me. „De kinderen zijn net mussen, ze pikken wat en fladderen dan weerweg”. En te pikken valt er op de Stuif genoeg. Kinderen kunnen kiezen uit een draaimolen, een enorm doelbewust werken aan geweldloze weerbaarheid. Een zaak, die hij niet kon dienen door het controleren en afgeven van rijbewijzen. Bovendien was Fred van me ning, dat de duur van de vervangende dienstplicht - 19 maanden - te lang was vergeleken met de normale diensttijd van 14 maanden. Na 14 maanden van zijn vervangende diensttijd te hebben volgemaakt, had Fred Otten er tabak van. Hij zei dag-met-het-handje tegen het bureau Afgifte Rijbewijzen en stapte naar de Vereniging Dienstweigeraars om een bijdrage te leveren aan het systeem van geweldloze weerbaarheid. Maar dat was tegen de wet en dus vond Fred Otten op zekere dag een dagvaarding in zijn bus, waarin stond dat hij voor de rechter moest verschijnen. Daar zette hij uitvoerig uiteen, wat zijn motieven waren om de 19 maanden durende tewerkstelling niet vol te maken. De luchtkussen, een naai-, verkleed-, schmink-, te ken- en schilderboek, le zen, dammen, brood en pannekoeken bakken, po ny rijden, een circus, een theater, mini-scooters en een Ontdekhoek, waar kinderen spelenderwijs iets van natuurweten schappen aan de weet kunnen komen. De relativerende kijk op de zaak van de procureur-generaal deelt Fred Otten niet. Hij is al tijden in de weer om geweldloze weerbaarhejd te bepleiten en zijn gang langs de verschillende juridische instan ties moet het gestelde doel een stukje dichterbij brengen. Procureur-generaal Josephus Jitta is niet verbaasd over de laaste stap van Fred Otten en verwacht door de uitspraak van de Hoge Raad geen verandering van bete kenis. Hij hecht trouwens bijzonder wei nig belang aan de uitspraak van de Hoge Raad, omdat „deze zaak juridisch gezien kraak noch smaak heeft. Voor het open baar ministerie heeft een uitspraak van de Hoge Raad alleen maar zin, wanneer het gaat over een principiële juridische kwes tie en dat is hier niet het geval”, volgens Josephus Jitta. „Ik wil serieus proberen om voor de militaire dienst een alternatief te vinden in de vervangende dienst. Via de. vervan gende dienst willen wij de mensen er bewust van maken, dat ze op een geweld loze manier aan de vrede kunnen werken. Wij zijn best bereid ons land te verdedi gen, maar niet met wapens. Helaas krij gen we niet de gelegenheid, aan geweld loosheid te werken. Tijdens de vervangende dienst moeten we meestal zinloze klusjes opknappen. Daar voelen we niets voor en daarom hebben we besloten op 26 september mas saal het werk neer te leggen. Uiteindelijk beschikken we slechts over één middel om ons ideaal te bereiken en dat is te weige ren, waartoe je verplicht wordt”, aldus Fred Otten. Hij is dan ook vast van plan tijdens zijn verblijf in de cel opnieuw werk te gaan weigeren. „Daar zullen ook wel nare ge volgen van komen, maar dat kan er nog wel bij. Ik wil aan de vrede werken. Voor mezelf heb ik het gevoel, dat de vonnissen mij gelijk hebben gegeven, maar de wet moest wel worden toegepast. Daarom vind ik het normaal dat ik in de gevange nis moet”. Na een hap van het zelfge maakte broodje van een van de kleine Stuif-bakkertjes te hebben gekregen kon ik trou wens constateren, dat dat heerlijk smaakte. Naar meer eigenlijk. Een 20-jarige Haarlemse en een 32-jari- ge Haarlemse zijn te pakken genomen door een Engels sprekende vrouw, die opereerde samen met een man. De Engel se dame sprak eerst de 20-jarige Haar lemse aan in een winkel aan de Grote Houtstraat; even later bleek een schou dertas met 825 gulden te zijn verdwenen. Iets later speelde zich eenzelfde tafereel tje af op straat. De 32-jarige Haarlems! is een tas met 300 gulden kwijt. Een 36-jarige vrouw uit Amstelveen werd van haar por tefeuille met 450 gulden beroofd in een warenhuis aan de Grote Houtstraat. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vermoedelijk jongelui hebben het afgelopen weekeinde auto’s opengebroken in de parkeergarage aan de Raaks. Nadat ze over het hek waren geklommen bleek het een koud kunstje de garage binnen te dringen. Een raampje van een van de loketten was niet afgeslo ten en de sleutels van de garage lagen voor het grijpen. De daders deden de deur van de garage open en kregen de slag boom omhoog. Zeer waarschijnlijk is het, dat zij er met een auto vandoor zijn gegaan, maar de eigenaar heeft nog geen aangifte gedaan bij de politie. Verder wordt er volgens de politie niets vermist. Uit een sigarenmagazijn aan de Grote Markt is voor 2000 gulden aan rookwaren ontvreemd. Een school aan de Van Lim burg Stirumstraat mist zes geluidsboxfen. Men kwam binnen na de plastic dakkoe- pel te hebben verwijderd. Uit een opslag ruimte aan de Fonteinlaan zijn twee fiet sen gestolen. vinden", zegt organisator Bert Nagel. „Het slaat enorm aan. Je ziet ook overal van die linke smoelen” Ook het Stuiftheater trekt K kt HAARLEM z ij I weg 5 326515 PETER WITTEBROOD (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Zakkenrollers en win keldieven hebben maandag flink huisge houden in de binnenstad. Op de week markt op de Grote Markt raakten vier vrouwen hun portemonnee kwijt: een 39- jarige Hoofddorpse mist 180 gulden, een 19-jarige Haarlemse 510 gulden, een 63- jarige Haarlemse 50 gulden en een 72- jarige Haarlemse 230 gulden. De porte monnees werden ontvreemd uit draag- en handtasjes. met Don Lusher in de Er zijn nog kaartenll Kaartverkoop dagelijks aan de kassa tussen 10.00 en 15.00 uur. ƒ16,- en ƒ11,- Tel. tussen 11.00 en 15.00 uur op no. 242311 RIJWIELEN - BROMFIETSEN KONINGINNEWEG 44 Haarlem. Tel. 314275 Fred Otten reageert intussen tamelijk nuchter op de uitspraak van het Hof. Wegens de principiële kanten aan de zaak heeft hij besloten tot in hoogste instantie voor zijn recht te knokken en daarom is hij in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Wat de uitkomst hiervan ook moge zijn, voor Fred Otten is daarmee de kous af. „Ik heb mijn portie wel gehad”, zegt hij veelbetekenend. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 49-jarige bewoner van de Glasblazerstraat die vond dat de ochtendkrant wel wat erg luidruchtig be zorgd werd en poolshoogte ging nemen, trof maandag in zijn woning een 15-jarige jongen aan, de krantebezorger. Deze kon het huis binnengaan doordat de sleutel in de voordeur was blijven zitten. De knaap was bezig goederen in zijn krantetas te proppen. Op het politiebureau verklaarde hij al eerder woningen te zijn binnenge drongen. De kranten van maandag zijn door een andere jongen verder bezorgd. deze afdeling, wat onder meer bleek tij dens de behandeling van de zaak Otten voor het Amsterdamse Hof, alles in het werk gesteld om het vonnis van de recht bank Haarlem ongedaan te maken. De afdeling heeft doelbewust bij het ministe rie van justitie aan de bel getrokken, om dat zij met de opgelegde gevangenisstraf van een maand geen genoegen nam. Rehnsch is nog steeds die mening toege daan. „Als een dienstweigeraar nog vijf maanden van zijn vervangende dienst plicht moet volmaken en als hij bij weige ring daarvan wordt veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken, dan is dat voor ons een onbevredigende zaak. In de affaire Otten was de opgelegde straf voor ons onvoldoende. De uitspraak van het Hof ken ik echter niet. Daarom is het moeilijk commentaar te geven”, aldus het hoofd van de afdeling TEG. Haarlemse rechtbank toonde in zijn vonnis begrip voor de overwegingen die tot de stap van de dienstweigeraar hadden geleid, maar was tevens van mening dat dienst weigeraars niet bevoorrecht mogen worden. De Haar lemmer kreeg vier weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf en klapte van blijdschap in zijn handen. In vergelijkbare zaken was justitie in het verleden veel strenger opgetreden. De blijdschap van de Haarlemmer bleek voorbarig. Mede op aandringen van de afdeling TEG ging de officier van justitie in hoger beroep bij het Amsterdamse ge rechtshof. Fred Otten werd door het hof veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf, waarvan. vier weken voor waardelijk. Dit laatste is merkwaardig, omdat het hof tevens van mening was dat met de opgelegde straf de zaak Otten was afgedaan. Met andere woorden: Fred Otten zou na het uitzitten van de gevangenisstraf niet alsnog zijn vervangende dienstplicht hoeven af te maken. Maar waarom dan toch een voorwaardelijke gevangenis straf? Daarover handelt bijgaand verhaal. JAN KUIJS De procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof, mr. A. N. A. M. Jo sephus Jitta, toont zich weinig gelukkig met het vonnis van het Hof in de zaak Otten. Hij wilde in hoger beroep testen of de rechter bereid was een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf op te leggen, die in redelijke verhouding stond tot de tijd van vijf maanden, die Fred Otten in het kader van de vervangende dienstplicht nog moet volmaken. Die verhouding was volgens Josephus Jitta volledig zoek in het vonnis van de Haarlemse rechtbank, die Otten tot vier weken cel veroordeelde. „Meer een belo ning” vond de procureur-generaal tijdens de zitting van het Hof. Maar de uitspraak in hoger beroep heeft hem niet veel wijzer gemaakt. Hij is van mening, dat het Hof in zijn vonnis een tussenweg heeft gekozen. Het lijdend voorwerp in figuurlijke zin in deze juridische kwestie, de 24- jarige Haarlemse dienstweigeraar Fred Otten, plaatst ook vraagtekens bij de uit spraak van het Hof. „Het voorwaardelijk gedeelte van de straf maakt de uitspraak onduidelijk. Ik heb het gevoel, dat het Hof de kool en de geit heeft willen sparen. Om de afdeling TEG tevreden te stellen heeft het Hof mij veroordeeld tot tien weken gevangenis. Vermoedelijk uit begrip voor mijn standpunt heeft het Hof van die tien weken cel vier weken voorwaardelijk ge geven. Bovendien staat in het vonnis, dat ik mijn vervangende dienstplicht niet hoef af te maken. Een onbegegrijpelijke zaak. Het zal er wel op uitdraaien dat ik na het uitzitten van mijn straf alsnog die vijf maanden moet volmaken”. Mr. Josephu. Jitta bevestigt, dat Fred Otten wel eens gelijk kan hebben. Wat het Hof beweert over wel of niet afmaken van de vervangende dienstplicht, zo stelt hij, is niet van invloed op de beleidsmaatregelen van het ministerie van sociale zaken, waartoe de afdeling TEG behoort. Maar volgens de procureur-generaal houdt men in het algemeen wel rekening met zo’n uitspraak van het Hof. „En daarom denk ik dat deze uitspraak problemen geeft. De afdeling TEG zal zich nu moeten beraden over het wel of niet oproepen van dienst weigeraars na het uitzitten van hun straf. Dat is een stuk beleid. Maar het voorwaar delijk gedeelte in de straf van Otten maakt het niet eenvoudig tot een eendui dig beleid te komen”, deelt hij mee. Gepriegel met lampjes en batteriien in de Ontdekhoek. De Tienerstuif in de tent naast de Kennemer Sporthal is in middels gestopt. Volgens een woordvoerder van de ge meentelijke Dienst Sport- en Jeugdzaken was het ónmo gelijk om door te gaan, de medewerkers zagen het niet meer zitten. Een paar jonge ren vonden het namelijk nodig de activiteiten te verzieken, aldus de woordvoerder. Voor het bakken van een broodje brengen de kinderen van de Stuif-Stuif veel geduld op De meeste broodbakkert- jes wachten een uur of zelfs anderhalf uur op hun beurt te:. E i s Oï „Er zitten er gemiddeld zo’n honderd te wachten”, zegt bakker Jaap Uildriks, die met nog vijf andere mensen - „een gouden ploeg, zet dat maar in je stuk" - de bakkerij runt. „We geven ongeveer vierhonderd slierten deeg van één ons aan de kinderen, waar ze wat mee kunnen doen. De één maakt er een vlecht van, de ander een bol". In het dagelijks leven is Jaap ambtenaar bij de gemeente Haarlem, maar broodbakken is zijn liefhebberij. „Ik vind het leuk om met m’n handen én om met kinderen te werken". Twee vliegen in een klap der halve. Alhoewel de meeste kinderen zeggen, dat ze „gewoon alles leuk" vinden op de Stuif-Stuif, zijn er activiteiten waar het storm loopt. In de Ontdekhoek bijvoorbeeld komen dagelijks zo'n 400 kinderen. Als kleine professortjes houden ze zich bezig met lampjes, batterijt jes, bruggen bouwen en hui zen metselen. Vol overgave probeert iedereen alles op ei gen houtje in elkaar te zetten, wat niet altijd lukt. „Ik heb er geen zin meer in”, verzucht de 7-jarige Danny Golsten tijdens het gepriegel met de lampjes. Een twee jaar ouder jochie komt het hem echter wel even uitleggen. „Ik had niet gedacht dat zoveel kinderen het zo leuk zouden enorm veel bekijks. Daan Vrolijk alias Truxini, die zowel het theater als het circus or ganiseert, vertelt tijdens het gesprekje dat ik tussen de bedrijven door met hem heb: „Er komen ongeveer zeshon derd kinderen bij het theater, van klein tot groot. De clowns vinden ze altijd erg goed en de nummers met dieren. En die talentenjachten zijn na tuurlijk verdomd geinig. Dat is vóór, dóór en met de kinde ren. Ze goochelen, zingen, playbacken en dansen veel” Daan - voor veel kinderen oom Daan of oom Trux - kon digt steeds zelf de diverse programma’s aan. „Het is el ke dag weer een ander ver haaltje, hè. Ach, ik heb veertig jaar in het vak gezeten, wat wil je?”. Een paar kinderen hebben gisteren een verslagje van het Stuif-gebeuren gemaakt. Hier volgen er twee: „Ik vond een armband van leer maken erg leuk, de draai molen niet zo erg leuk, maar op het luchtbed springen vind ik weer wel leuk en paardrij den op de pony 's vind ik weer wel leuk. (Jeanet Rutte, 10 jaar). „Ik ben een jongen van 10 jaar. Ik schrijf dit vanaf de Stuif-Stuif. Je kan hier een heleboel doen. Er is hier een luchtkussen, een draaimolen en miniscooters, maar daar mag ik niet in. Je kan ook knutselen, kleien, kleuren, schilderen enz. enz. Je kan je de hele dag hier vermaken voor 1,25. Kom ook. Kinde ren tot 13 jaar. (Rob Koek). '1- tOr, yy Tinka Daudey krijgt als tienduizendste bezoeker van de Stuif-Stuif onder meer een broodkrans van Daan Vrolijk De Haarlemse dienstweigeraar Fred Otten heeft de brui gegeven aan zijn vervangende dienst bij het Bureau Rijbewijzen van de Provinciale Griffie van Noord-Holland. Fred wilde aan de vrede werken. Resultaat: tien weken cel, waarvan vier weken voorwaardelijk. 'Tl 'V i - -V’-’A.&.A-i.W >.k-\<r r Sï 'i

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 9