Veel schade Pyramidedorp voor volgend badseizoen uitgebreid aan tegels uit Kareol Geen subsidie voor opknappen van oude bomen streek in 't kort Ook sportartikelen passen in DE SCHOEN! interieur KEUKEN p ér Als u zich eenOsta interieur- keuken kunt permitteren! gretha de bruijn r J ZWEMLESSEN VINDT EXPLOITANT TENNISPARK Beperkte ontheffing teeltverbod voor aardappelen mogelijk oona-toneel oosterduinloop bazar ruilbeurs trojaans paard Bouwmatron. „GEMEENTE KOMT KEIHARDE TOEZEGGING NIET NA”, BHHH 7 19 7 9 DINSDAG 20 NOVEMBER REGIO I y Probeer het maar. Bij Gretha de Bruijn Sport KLEUTERS KINDEREN VOLWASSENEN Nieuwe cursussen beginnen op 29 oktober Voor bouwen verbouw X—.n^S^ider, uw inspiratiebron! Telefoon 023 319120 crv^rt Twijnderslaan 7-9 Haarlem Telefoon 023-3133 58 (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Voorzit ter mr. J. van der Hoeven van de afdeling rechtspraak van de Raad van State is zijn boekje te buiten gegaan. Dat vindt Bloe mendaals wethouder P. van der Ham, die het gisterochtend „ui terst ongewenst” noemde, „dat de voorzitter van de afdeling recht spraak invloed op de gemeente raad uitoefent”. De wethouder re ageerde daarmee op het feit dat mr. Van der Hoeven de gemeente onlangs een flinke veeg uit de pan gaf naar aanleiding van de „kwestie Elswoutslaan”. MU'’w kan je ze krijgen. bênchten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem Wethouder boos over inmenging staatsraad (ADVERTENTIE) Zandvoorter wil eigen taxibedrijf mozaïeken in musea kunnen wor den tentoongesteld. er nt (Van een onzer verslaggevers BLEMENDAAL. Bij de ver werking van de tegeltableaus die uit het inmiddels gesloopte landhuis Kareol in Aerdenhout zijn gered, is onnodig veel schade ontstaan. Voor al bij het afzagen van brokken be ton die zich nog achter de tableaus bevonden, hebben heel wat tegels het moeten ontgelden. Er zal dan ook een ingrijpende restauratie no dig zijn, alvorens de keramische Waaraan de raadsman toevoegde, dat tennisparkexploitant Faase op grond van de gewekte verwachtingen veel geld in de planontwikkeling heeft gestoken. Hij bracht eveneens naar voren, dat de consu lent van Staatsbosbeheer in een brief heeft meegedeeld dat er geen landschap pelijke bezwaren zouden bestaan tegen een ontsluitingsweg van het aan te leggen tennispark naar de Elswoutslaan. Namens de gemeenteraad betoogde wethouder Van der Ham, dat er geen sprake is van woordbreuk. In het verle den, aldus de wethouder, heeft het ge meentebestuur alleen maar de verkeers technische aspecten bekeken. „Er is toen geen planologische afweging geweest. Nu zijn wel alle ruimtelijke aspecten bij de overweging betrokken en is de raad tot een afwijzend standpunt gekomen. Er is heel zorgvuldig overwogen. Het gaat be slist te ver, te spreken van een devaluatie De Raad van State heeft Teeseling nu weer hoop gegeven omdat de afde ling rechtspraak meent dat de afwij zende besluiten van Zandvoort en de provincie niet voldoende zijn gemoti veerd. Zo ontbraken bijvoorbeeld cij fers over het aantal mogelijke klan ten en werd ook het begrip capaciteit niet nader uitgewerkt Daarom zag Teeseling weliswaar niet zijn gelijk bevestigd maar heeft hij wel ruimte gekregen een nieuwe aanvraag in te dienen bij het college van B. en W. Met de restauratie van de tableaus zullen vele duizenden guldens zijn ge moeid, verwacht de directeur van PW. Het werk zal zeker een jaar tijd vergen. „Maar ik blijf van mening dat we er goed aan hebben gedaan die tegels uit Kareol te redden”, vindt Rodenburg. Belang stelling vanuit het buitenland sterkt hem in die overtuiging. Voor de reddingsoperatie van de tegel- dens het zagen zijn diverse draden ge broken en assen kromgetrokken”, ver telde de heer Rodenburg. van stijl in het besturen”, zei de wet houder. „Maar wat is dat nu voor een steriel gedoe?”, vroeg raadsman O. H. van Wijk vertwijfeld. „Waarom zou je uitgebreid over de verkeerstechnische aspecten van zo’n uitrit gaan praten, als je op grond van landschappelijke of planologische rede nen toch niet van plan bent medewerking te verlenen.” Waarmee hij maar wilde zeggen, dat Bloemendaal destijds wel de gelijk verwachtingen heeft gewekt die nu moeten worden gehonoreerd. Mr. Voüte, voorzitter van de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften (en tevens raadslid voor de WD, de enige fractie die in augustus vóór de omstreden uitrit stemde), diepte uit de archieven een brief op, waaruit bleek dat Bloemendaal zich in 1974 niet alleen maar met verkeers technische aspecten heeft beziggehouden. Als voorwaarde voor gemeentelijke goed keuring van de uitrit werd daarin een Kunt u zich een Osta-keuken permitteren? Komt u dan eens kennismaken! U kunt ook telefonisch een afspraak maken met onze heer H.v d. Meer. ct al als >uw. aan aing sche rast, f in met Idus de iven vert Van t'dA niet len- na leb- m”. het beginsel van behoorlijk bestuur, wille keur, woordbreuk of ondermijning van de rechtszekerheid. Hij betoogde dat alle om standigheden nog hetzelfde zijn als in 1974, met één uitzondering: de samenstel ling van de gemeenteraad. „Maar een nieuwe raad mag niet zomaar zeggen: die eerdere beslissing zint ons niet. Besturen moet gepaard gaan met een zekere wijs heid, een zekere stijl moet worden opge bracht ten aanzien van gedane toezeg gingen”. een iren iale ing der de sta len ble- ie,” ens tot de om len is,” idig. rcuit van ge- Het ver frans üng- Irp. van rijk noet dat om vou- zou toe- voor naar ede- Idus an si- in, fe- <ei o- d- n- n- 'e- iet ot in kt (ADVERTENTIE)' Daarmee stemde de commissie in, hoewel WD-lid A. Voüte er zijn twijfels over uitsprak „of de gemeente er wel goed aan doet, in een friettent te duiken”. „Ik spreek u er op aan, als de derde kiosk leeg blijft staan”, waarschuwde hij de wet houder. n.v. Sportfondsenbaden Haariem-Frederikspark 14 tel. 312673-Schalkwijk, Zwemmerslaan 5, tel. 332824 HILLEGOM. De Hillegomse toneel vereniging OONA zet zaterdagavond 24 november de komedie „Een heerlijk huis je buiten” op de planken van hotel Flora. In het stuk wordt verhaald van de verwik kelingen rond een tandartsen-echtpaar, dat in een oud boerderijtje woont. Er komen schilderijen van naakte mannen ter sprake en de gevolgen die dat heeft voor jaloerse echtgenotes. Het leidt tot een welhaast middeleeuws duel. Het spel be gint zaterdagavond om acht uur. In de pauze is er een loterij en na afloop dansen. De drie kiosken zullen tegen de ander halve ton gaan kosten. Voor die prijs krijgt de exploitant een bedrijfsruimte, een overblijfgedeelte en een opslagkelder. Rondom komen luifels. Naar keuze kan de kiosk worden ingericht voor loketver- koop of verkoop binnen. Vergeleken met hun huidige kramen, zullen de nieuwe onderkomens de ondernemers een flinke duit meer kosten. „We komen voor enor me lasten te staan”, zegt friet- en visbak- ker Lourens, die een van de kiosken gaat gebruiken. „En dat moeten we allemaal in drie maanden van het jaar verdienen. Ik verwacht een hele veldslag tussen de drie concurrenten die er komen te zitten”. in dit geval naar zijn mening duidelijk sprake is van gewekte verwachtingen die moeten worden nagekomen. Die uitspraak tijdens een Arob-zitting (Arob staat voor Administratieve Recht spraak Overheids Beschikkingen) in Den Haag, ruim twee weken geleden, had Van der Hoeven beter niet kunnen doen, be toogde Bloemendaals wethouder Van der Ham gisteren. Op deze manier is het ple zier van de raad om zijn beslissing in deze kwestie opnieuw in overweging te nemen verdwenen. Ook Van der Ham deed zijn uitspraak tijdens een Arob-zitting. Dit keer op plaatselijk niveau: in de gemeen telijke commissie voor de beroep- en be zwaarschriften. Op grond van de wet Arob heeft Faase de gemeente verzocht de omstreden beslissing van augustus te herzien. „De zaak is heel eenvoudig samen te vatten”, zei Faases raadsman mr. O. H. van Wijk gisterochtend tijdens de zitting van de Bloemendaalse commissie. „Er zijn keiharde toezeggingen gedaan in 1974 en er is een weigering van de gemeente raad in 1979 om die toezeggingen na te komen. Als dit een civielrechtelijke zaak was, was het een heel gemakkelijke. Dan zou gewoon gelden: een man een man, een woord een woord”. Alle aangrijpingspunten die de wet Arob te bieden heeft, zijn in deze kwestie van toepassing, bracht mr. Van Wijk naar voren. Of het nu gaat om strijdigheid met Hef terrein aan de Elswoutslaan, waarop het tennispark moet komen, hergergt nu nog een manege. zekere camouflage van de tennisbanen genoemd. Strikt formeel bezien heeft de gemeenteraad wel gelijk, aldus Voüte. „Maar een zekere gewrongenheid kan niet worden weggedacht”. Nu de heer Faase opnieuw zijn argu menten naar voren heeft gebracht, zal de Bloemendaalse commissie voor de be roep- en bezwaarschriften het gewraakte besluit van de raad opnieuw in overwe ging moeten nemen. Binnen twee weken zal de commissie advies uitbrengen aan de raad, die nog deze maand een beslis sing wil nemen. Uiteraard hoopt Faase dat die beslissing voor hem voordelig zal uitpakken. Zijn raadsman Van Wijk: „Geen sterveling kan hier toch bezwaar in zien. De mensen krijgen steeds meer vrije tijd, waarmee ze iets moeten kunnen doen. En als je niet alleen maar wil kra ken, met spandoeken lopen of anderszins actievoeren, dan is zo’n tennispark een uitkomst”. teit niet alleen van de Zandvoortse inwoners moet worden uitgegaan maar ook van de talrijke toeristen. Bovendien zou in de nachtelijke uren het casino een fors aantal taxiklanten te bieden hebben die niet allemaal door “2600” bediend kunnen worden. Immers, die firma heeft rond die tijd maar één wagen rijden”. Reden waarom bij de speelzaal Haarlemse en zelfs Amsterdamse taxi’s vracht jes oppikken. In die omstandigheden zou een tweede bedrijf(je) zeker em plooi kunnen vinden, aldus de aan vrager. Voor Tandartsen, Specialisten en andere beroepen met praktijkruim te. heeft Osta een subliem program ma Praktijkruimte Meubilair! NOORDWIJKERHOUT. Zondag 25 november is het weer zover: om elf uur wordt het startschot gelost voor de jaar lijkse Oosterduinloop, een prestatietocht voor iedereen: dames, heren, jeugdigen en trimmers. De afstanden: tien kilometer voor dames, heren en veteranen en vijf of twee kilometer voor de jeugd en voor trimmers. Men betaalt vijf gulden om tien kilometer te lopen en drie gulden voor de overige afstanden. De kantine van WSB in het sportpark De Boekhorst is vanaf negen uur open voor inschrijvingen. LISSE. In bejaardencentrum Rust oord aan de Lissese Achterweg laten de bewoners zaterdagmiddag op een bazar zien wat ze de afgelopen maanden met nijvere handen hebben vervaardigd. Alles is te koop en dat kan van pas komen nu de Sint weer in het land is. Vanaf twee uur kunnen koopgrage Lissers in Rustoord terecht. LISSE. Zaterdag is er weer een ruil beurs in het Poelhuys aan de Ruishorn- laan in Lisse. Van tien tot vier uur worden verzamelaars van postzegels en munten er verwacht. NOORDWIJKERHOUT. „Ik ben niet gek, ik ben kwaad”. Het is de titel van het stuk dat de groep „Het Trojaanse Paard” uit Antwerpen vrijdagavond 23 november opvoert in vormingscentrum De Mast in Noordwijkerhout. Het stuk, geschreven door toneelgroep Sater uit Amsterdam, handelt over het rollenpa troon van mannen en vrouwen. Iedereen is welkom in De Mast, waar de opvoering om half negen begint. Het vormingscen trum ligt aan de Vlashoven 21. Proficiat' Want dan beschikt u over een fantastisch woonkomfort en de middelen om deze briljante keuken de plaats te geven die ze verdient. Der Belmer Osta is de parel onder de aanbouwkeukens. Verfijnde perfektie en elegance, een onverwoestbare schoonheid van grootmeesters uit een bruisende wereldstad! Schuifladen waarin u kunt staan Uitschuiftafel zonder poot, waarop u kunt zitten Bovenkasten waaraan u zich kunt optrekken. Kortom, uitgekiend tot in de finesses en exakt op maat voor u gemaakt. OSTA is onbegrensd in zijn mogelijkheden, u kunt zich er volledig in uitleven Ze is daarom wél duurder dan elke andere luxe aanbouwkeuken, maar met de hoogste cijferwaardermg van het "Deutsche Gütezeichen". haar prijs méér dan waard! 5 Jaar unieke garantie, op elk onderdeel. tableaus uit Kareol, het landhuis voor welks behoud jarenlang vruchteloos is geijverd, heeft het Bloemendaalse ge meentebestuur destijds 40.000 gulden beschikbaar gesteld. Daarnaast heeft het Tegelmuseum in Otterlo, dat enthou siast aan het project deelneemt, 35.000 gulden op tafel weten te brengen en heeft het ministerie van CRM nog eens 5000 gulden beschikbaar gesteld. On danks de tegenvallers, zullen de kosten van de operatie binnen de begroting blijven, verwacht de heer Rodenburg. HAARLEM. Land- en tuinbouwbe drijven en particulieren kunnen op be perkte schaal ontheffing krijgen van het teeltverbod voor aardappelen en tomaten, dat in het kustgebied van Noord- en Züid- Holland geldt. In de Bollenstreek werd de aardappelteelt in het verleden verboden, aangezien ziekten en plagen die daarbij kunnen optreden belemmerend werken op de teelt van bollen. Kwekers kunnen ontheffing krijgen voor gebieden die niet in de onmiddellijke nabijheid van bollen velden liggen. Formulieren daartoe zijn te krijgen bij het Landbouwschap, Kenau- park 28 in Haarlem. (teL 023-310001). Inge vulde formulieren moeten vóór 15 januari 1980 zijn ingeleverd. Het teeltverbod voor aardappelen en tomaten omvat in deze omgeving de vol gende gebieden: de hele gemeente Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heemstede, Bloe mendaal en Zandvoort, het deel van Haar lem ten westen van het Spaame, het ge deelte Haarlemmermeer tegen Benne broek en Heemstede (omsloten door Ben- nebroekerweg, Spieringweg, Oude Kruis weg en Bennebroekerdijk) en het deel van Velsen, westelijk van autosnelweg A9, met uitzondering van het deel van de Zuid- Spaarndammerpolder dat daarin ligt. „De tegels zijn van heel matige kwali teit”, verklaarde directeur Rodenburg van de Bloemendaalse dienst publieke werken de strop gistermiddag tijdens een commissievergadering. „Bij het minste of geringste springt het glazuur”. Hierdoor, maar vooral door een naar zijn mening al te onzorgvuldige behan deling van de tableaus in een steenzage rij, is de schade ontstaan. Die schade ontstond overigens niet alleen aan de tegels. Ook de lintzaagmachine verslikte zich meermalen in het keiharde beton waaruit Kareol was opgetrokken. „Tij- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Zandvoorter E.H.J. Teeseling heeft na een uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State nieuwe moed gekregen. Drie jaar geleden al diende hij een aanvrage in voor een vergunning met een taxi aan het werk te mogen gaan. B. en W. honoreerden zijn verzoek niet, een beslissing die werd onderschreven door het provinciebestuur van Noord- Holland. Teeseling ging in beroep bij de Raad van State die kortgeleden het besluit van Noord-Holland vernietigde. In Zandvoort werkt al jaren het taxibedrijf “2600” dat vergunningen heeft voor acht wagens. Teeseling was eind 1976 van mening dat in de kustgemeente nog best plaats was voor een ondernemer die met een 'auto zijn bedrijf wilde gaan uitvoe ren. Het college van B. en W. was het niet met de aanvrager eens en gaf hem nul op het rekest. Teeseling het het er niet bij zitten en stuurde een bezwaarschrift naar Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Ook deze instantie wilde niet aan het verlangen van de Zandvoorter tegemoet komen. Daarbij speelde ook een advies van de rijksverkeer sinspectie een rol, een advies dat ne gatief uitviel voor Teeseling. In Zand voort zou al een zekere over-capaci- teit bestaan waar het om het aantal taxi’s gaat. Bovendien zou in de toe komst de vraag naar dit vervoersaan bod vermoedelijk afnemen als het casinobezoek zou teruglopen na de opening van andere speelzalen. Teeseling had erop gewezen dat bij de bepaling van de gewenste capaci- ADVERTENTIE) Hoewel het Bloemendaalse gemeente bestuur vijf jaar geleden uit verkeerstech nisch oogpunt geen bezwaar had tegen de aanleg van een uitrit op de Elswoutslaan ten behoeve van een nieuw tennispark, besloot de inmiddels van samenstelling veranderde gemeenteraad dit jaar om toch een stokje voor dit plan te steken. Uit landschappelijk oogpunt is zo’n uitrit op de fraaie laan ongewenst, aldus de raad. Toen de heer A. J. Faase, die het bewuste tennispark wil aanleggen, de Raad van State onlangs vroeg om in te grijpen, liet mr. Van der Hoeven zich ontvallen dat er (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Aan het begin van het komend badseizoen zal het pyramide-dorp aan de kop van de Bloemendaalse Zeeweg weer zijn uit gebreid. Na de restaurants Het Kar- rewiel en De Zonnehoek, zijn nu de frietkramen en de politiepost aan de beurt voor een face-lift. Deze winter zullen daarom vier van puntdaken voorziene pandjes worden neergezet. De nieuwe politiepost zal op dezelfde plaats komen te staan, waar ook nu al een zomers onderkomen voor de Bloemen daalse politie is te vinden. Meer ruimte komt er nauwelijks, maar het gebouwtje wordt wel veel fraaier. Om te voorkomen dat het er buiten het badseizoen armoedig bijstaat, zal het nieuwe pand niet van houten luiken worden voorzien, maar van zeer sterke ramen, zodat het altijd een „open” indruk maakt en toch goed bevei ligd is. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Het Bloemen daalse gemeentebestuur is niet van plan particulieren subsidie te geven voor onderhoud en restauratie van oude bomen. „Niet aan beginnen, want de gevolgen zijn niet te overzien”, luidde het oordeel van de raadscommissie voor publieke wer ken, die zich gisteren over een subsi- die-aanvraag boog. Een bewoner van de Krullenlaan had van de gemeente een bijdrage van vijftig percent gevraagd in de kosten van de boomchirurg, die zes oude beuken in zijn tuin zou moeten opkalefeteren. Zonder gemeentelijke subsidie zou deze operatie voor hem onbetaalbaar zijn, en wacht de bomen de hakbijl. Dat is dan jammer, oordeelde de com missie gistermiddag, maar het gemeente bestuur kan aan zulke subsidies niet be ginnen. Er staan zoveel oude bomen in de gemeente, dat een dergelijk beleid fors in de papieren zou kunnen lopen. Met een stringente herplantplicht zou kunnen worden voorkomen, dat het vellen van zieke bomen tot „ontgroening” van Bloe mendaal leidt En wellicht zijn particulie re instanties (zoals de stichting „Ons Bloe mendaal”) ervoor te porren een soort bo menfonds in het leven te roepen, bedacht de commissie. Commissielid mevrouw S. M. A. Reest- man (Progressief Bloemendaal) had vast gesteld dat de ondergang van oude beu ken dikwijls wordt veroorzaakt door bouwmaterialen, die tegen de stammen worden neergezet Op haar verzoek zegde wethouder P. van der Ham toe, dat hij zal bekijken of het mogeljjk is bij het afgeven van bouwvergunning zulke voorwaarden te stellen, dat de bomen op het bouwter rein worden beschermd. Nieuwe politiepost en kiosken aan kop Zeeweg In de politiepost komt de wachtruimte voor één strandpolitieman. Verder is er een kinderverblijf, een EHBO-ruimte, een berging en een keukentje. Met de bouw ervan is ongeveer anderhalve ton gemoeid. Gelijktijdig met de politiepost, wil het gemeentebestuur aan de overzijde van de Zeeweg een drietal kiosken laten bouwen voor de verkoop van friet, vis en andere versnaperingen. Evenzovele houten tent jes zullen dan van het toneel moeten ver dwijnen. Voor twee van de drie kiosken zijn er al kopers (beiden voor de handel in friet en vis), maar de derde kraam moet nog aan de man worden gebracht. Omdat men ook daarvoor voldoende belangstel ling verwacht, wil de gemeente de kios ken, die vlak naast elkaar komen te staan, alle drie alvast laten bouwen. „De ge meente als projectontwikkelaar dus”, stel de wethouder. P. van der Ham gisteren voor tijdens een vergadering van de raadscommissie voor publieke werken. itaan igen f al-

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 7