Maandag komt plan in commissievergadering Monster-penen in Noord wijk meer passagiers op luchthaven Schiphol Stijl volle expressie Lissers kritiseren raadhuisplannen Rooie vrouwen stappen uit vrouwenraad Streekplan basis voor provincie streek in het kort Minder vliegtuigen, Bromfietser gedood bij aanrijding bij ensemble „Blanco” J vier mille god in hillegom Gemeente moet meer naar burgers luisteren” REGIO 19 7 9 ZATERDAG 24 NOVEMBER 4 (Van onze correspondente) - „Bleeker-serie” van start '1 >u, ns BADHOEVEDORP/HOOFD- DORP. Het Haarlemmermeer Lyceum Badhoevedorp zal wor den herbouwd. Burgemeester en wethouders van de Haarlemmer meer komen maandag in de com missie Onderwijs met een voor stel, dat op zes december in de gemeenteraad wordt besproken. Indien de raad akkoord gaat, zal de nieuwbouw in augustus 1980 in gebruik kunnen worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) LISSE. „Als ik dit geweten had, was ik niet gekomen.” Een verzuchting van D’66/PPR-raads- lid mevrouw G. Betlem-Prins na afloop van een bewogen hoorzit ting over het Lissense raadhuis, gisteravond in ’t Trefpunt. Me vrouw Betlem had zitting in het forum, bestaande uit raadsleden en bestuursleden van de plaatse lijke politieke partijen. Tevoren zou tussen de forumdeelnemers zijn afgesproken, dat er voorna melijk geluisterd diende te wor den naar wat de inwoners van Lisse te vertellen hadden. A A is. at, 17 u. u. 10 zo. 19 De brand die het Haarlemmermeer Lyceum in Badhoevedorp verwoestte er; u. lis en u. C. A. ïr, is. 19 (Van onze streekredactie) en ns L. d- Je Tegenover deze stijging staat een lichte JAAP STORK V Lyceum Badhoevedorp zal worden herouwd B en W hebben zich in het verleden altijd duidelijk uitgesproken voor het be houd van het lyceum in Badhoevedorp. De huidige huisvestingssituatie van de B en W stellen voor het lyceum bij het Parkhotel uit te breiden met elf lokalen en enige nevenruimten, waaronder een aula. Deze uitbreiding zal bestaan uit een ver plaatsbaar, semi-permanent gebouw dat groot genoeg is voor ruim zeshonderd leerlingen, het verwachtte aantal per sep tember 1980. Er is dan behoefte aan vijf entwintig leslokalen plus nevenruimten. De totale stichtingskosten voor deze voor ziening bedragen ruim twee miljoen gulden. Plotseling veranderde dit beleid en er werd door de toenmalige wethouder 'van onderwijs W. Dorrepaal gesteld dat de school in Badhoevedorp geen toekomst meer had en beter naar Hoofddorp kon verhuizen. Als reaktie hierop werd de werkgroep Herbouw Lyceum opgericht, die later werd omgezet in de Vereniging van Vrienden van het Haarlemmermeer Lyceum. Deze vereniging strijdt nu al jaren voor een goede zekere toekomst voor de school. goede toekomst heeft, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. m- ar- NOORDWIJK. „Mijnheer, het is ge woon verschrikkelijk. Mijn man is er kapot van. Hij moet een gat in de grond graven om die dingen eruit te halen”. De verbazing was groot bij het Noordwijkse tuindersgezin Van Oosten, toen deze week de winterwortelen wel erg groot bleken te zijn uitgevallen. Hoe het kon gebeuren is alle betrokkenen en deskun digen een raadsel. Feit is, dat bij het gezin Van Oosten dezer dagen winter wortelen van bijna een halve meter leng te uit de klei werden getrokken, of eigen lijk: gegraven. Tot nog toe heeft men een stuk of tien van dergelijke monster-pe- nen uitgegraven. Niet alleen de lengte is opvallend; bij de verzameling reuze-pe- nen is er ook één die maar liefst 22 ons weegt. Op de peen-veiling in Katwijk, waar De Badhoevedorpse bevolking, leer lingen, leraren, oudercommissie en ande re belanghebbenden kijken gespannen uit naar de beslissing van de raad. Via brie ven heeft men er bij het college op aange drongen niet alleen het afgebrande ge deelte te herbouwen, maar vooral ook de aula, die niet alleen de school, maar ook de Badhoevedorpse gemeenschap diende. leerlingen, verdeeld over zes gebouwen, is niet acceptabel. Nog één rede voor B en W om de school te herbouwen is de geringe financiële consequentie, want het gebouw was op basis van herbouwwaarde verze kerd. De nieuwe wortel is nog zeven ons zwaarder. Van Oosten is nog steeds ijve rig aan het spitten om zijn wortelen boven de grond te halen. Intussen is het gezin Van Oosten ervan overtuigd, dat het hier om de grootste penen gaat die ooit in Nederland werden ontdekt. Wat er met zo’n reuze-wortel gaat gebeuren? Mevrouw Van Oosten: „Ik stop hem met Sinterklaas in m’n schoen. Een week geleden haalde tuinder Van Oosten ook al een forse peen boven de grond, maar die woog „slechts” drie pond. Begin 1978 werd de Badhoevedorpse bevolking opgeschrikt door een plan van B en W om de „Villa”, het uit acht noodlo- kalen bestaande bijgebouw van het ly ceum, te verplaatsen naar Hoofddorp. Het gemeentebestuur achtte deze maatregel noodzakelijk vanwege de terugloop van leerlingen voor het lyceum. Alweer zagen de Vereniging van vrienden en andere belanghebbenden een stuk van de school afgebrokkeld worden en men trok op nieuw hiertegen ten strijde. De heer Li- cher, huidige wethouder van onderwijs, betoogde, dat de school in Badhoevedorp gehandhaafd zou blijven, maar dan als dependance van het lyceum in Hoofd dorp. Een werkgroep van alle betrokken groeperingen werd opgericht om in een advies aan de gemeente, de mogelijkhe den en wensen voor de toekomst samen te vatten. Eind juli kwam de werkgroep, waarin ook de Vereniging van Vrienden vertegenwoordigd was, met een rapport. De belangrijkste conclusies luidden, dat gezien de verwachte toestroming van leer lingen, het lyceum in Badhoevedorp een HAARLEM. In het artikel over een nieuwe provinciale indeling op basis van streekplannen in Haarlems Dagblad van donderdag is een storende zetfout blij ven staan. Na de stelling dat een zelf standig stadsgewest Groot-Amsterdam vooral uitvoerende taken zou moeten hebben, had deze zin moeten komen: „De planologische bevoegdheid om het Amsterdamse stadsgewest in een groter ruimtelijk verband te bezien kan beter in handen worden gelaten van een groot schaliger bestuurslichaam a 1 s de pro vincie”. Bij de technische verwerking Een duidelijk gemeentelijk beleid voor de school te Badhoevedorp. „Een raadhuis dat past in de omgeving en ook functioneel is, is belangrijker dan het behoud van een geveltje waarvan de ob jectieve waarde nog nooit is vastgesteld. Het mocht niet zo zijn. Gespreksleider Grimme was onvermurwbaar: „We had den van tevoren afgesproken, dat hier niet gediscussieerd kon worden. We wilden alleen luisteren. Daar houden we ons aan. Dat was ons programma.” van Lisse, die de gemeente een duur gla zen en betonnen raadhuis zouden willen opdringen. Verklaarde voorstanders van sloop toonden zich in het openbaar alleen de heren E. v.d. Bosch en F. Broersen. duur raadhuis. Suggesties waarop velen een reactie hadden verwacht van de diver se politieke partijen. Vooral de toename van het vrachtver voer met 10 procent springt in het oog. Deze toename doet zich vooral voor in het geregelde en ongeregelde intercontinenta le vervoer (resp. 17 en 14 procent). In september nam het ongeregelde intercon tinentale vervoer wat af (-14 procent), maar steeg het geregelde intercontinenta le vervoer opnieuw sterk, met 20 procent. Dat kwam mede door de komst van de nieuwe Amerikaanse vrachtmaatschappij Northwest Orient die twee nieuwe vracht- bestemmingen aan het Schiphol-totaal toevoegde: Minneapolis en Seattle. „B. en W. hebben in hun raadhuiskrant de bevolking op tendentieuze wijze „voor gelicht”. In het verleden heeft het college de raad bij andere kwesties herhaaldelijk voor het blok gezet aangezien er al toezeg gingen waren gedaan. De raad moest deze zaken dan slikken. Maar ik waarschuw u, dat we dit niet meer pikken. B. en W. hadden hier vanavond moeten zitten. Het college moet rekening houden met de ge voelens van de bevolking en neerdalen uit zijn ivoren toren die in het nieuwe raad huis waarschijnlijk nog hoger en mooier zou worden...” Van de Bosch is indertijd met een aantal medestanders in actie gekomen, nadat hij zich onaangenaam getroffen voelde over het initiatief van de Lissers B. Ragas en H. Kasbergen, die onder de naam „Hou heel, geen houweel” opereerden voor behoud van raadhuis en Eenhuis. Van de Bosch en de zijnen vonden de voorlichting die deze actiegroep de bevolking gaf bepaald eenzijdig en startten een tegenactie. Een andere inwoner van Lisse: „Als ik zie hoe absurd duur dit raadhuis moet worden, vergeleken met andere gemeen ten, dan denk ik: Lisse moet schatrijk zijn. Toch is dat niet zo. Veel dingen gebeuren nog steeds niet. Ik woon in de Poelpolder. Ik vind het onverantwoord om mijn kin deren naar de sportvelden te laten fietsen. J. lil- HILLEGOM. Iets meer dan vier mille (om precies te zijn 4095) heeft de collecte voor de stichting nationaal fonds sport gehandicapten in Hillegom opgebracht. In de week van 12 tot en met 17 november zijn veel vrijwilligers op pad geweest om dat geld bijeen te brengen, waarvoor het plaatselijke comité hun uitermate dank baar is. HILLEGOM. De zangeres Helen Shephard zal een muzikale bijdrage leve ren aan de Open Deur dienst, die zondag middag onder het motto God in Hillegom, in de Gereformeerde Kerk aan de Sixlaan in het bollendorp wordt gehouden. De bijeenkomst begint om vijf uur ’s mid dags. Ds. A. Th. Rothsusz zal in de dienst voorgaan. Het Haarlemmermeer lyceum Badhoe vedorp heeft al een lange lijdensweg ach ter de rug. In 1959 startte de school in een houten noodgebouw, waaraan in de loop der jaren twee groepen houten lokalen zijn toegevoegd. In de jaren 1970 en 1973 zou de school in steen worden gebouwd, een plan en een architekt waren beschik baar. Is. ie. Worden de belangen van de gewone inwo ners van Lisse wel behartigd door derge lijke grote bedragen aan een raadhuis te besteden?” •n- m- en iw en rs. et e- n- e- J. is •t, 13 m „Waarom zoekt de gemeente geen ande re architect, die gaat bekijken of er een heel aardig plan kan worden gemaakt met de 3200 vierkante meter die de ambtena ren volgens het program van eisen nodig hebben?” Op 15 september dit jaar legde een felle brand het lyceum volledig in de as. Door deze ramp kwam het voortbestaan van de school opnieuw in discussie. De Vereni ging van Vrienden van het Haarlemmer meer Lyceum, stelden onmiddellijk nadat de school was afgebrand aan de gemeente voor om de herbouw te concentreren rond Aanbouw van de gebouwen in het park (Parkhotel), zodat het oude hoofdgebouw aan de Zeemanlaan hierdoor kan worden vervangen. Daarna bleef het een aantal maanden rustig rond het lyceum, ook al was de toekomst nog steeds onzeker. Als de stijgende tendens in het goede renvervoer zich ook in het laatste kwar taal van dit jaar voortzet, zal de totale hoeveelheid vracht die in 1979 via Schip hol wordt vervoerd, dicht in de buurt van de 300.000 ton komen. Vorig jaar werd bijna 270.000 ton verwerkt. Van Oosten van zijn wonderlijke vondst verhaalde, staat men stomverbaasd. „Ook de grootste zaadhandel van Neder land, waar wij al ons zaad inkopen, begrijpt er niets van”, zegt mevrouw Van Oosten. Voor de wortelen is nor maal zaad gebruikt. Laat de raadsleden de meest logische op lossing kiezen: nieuwbouw. Alleen dan kun je van het raadhuis één geheel ma ken”, verklaarde Van de Bosch. van de kopij is van dit als het voeg woord dan gemaakt, waardoor de zin een totaal andere strekking kreeg, dan de bedoeling was van het artikel. het zogenaamde Parkhotel. Een advies dat de werkgroep een jaar terug in het rapport al kenbaar gemaakt had. Begin oktober boden leerlingen van het lyceum, burgemeester van Stam een petitie voor de herbouw van de school aan. Deze werd ondersteund door ruim vijfduizend inwo ners van Badhoevedorp. Uit de petitie bleek dat de school voor de leerlingen meer betekende dan een gebouw waarin onderwijs gevolgd kon worden. Contac ten tussen ouders, leerlingen, docenten en niet onderwijzend personeel waren teke nend voor de goede sfeer op de school. SCHIPHOL. Ondanks een lichte daling van het aantal vliegtuigbewegingen zijn in de eerste negen maanden van 1979 6 procent méér passagiers verwerkt, 10 procent méér vracht en 9 procent méér post. Dat blijkt uit de voorlopige verkeers- en vervoerscijfers over de maand september die door het bureau Bedrijfseconomie en Statistiek van de N.V. Luchthaven Schiphol zijn uitgebracht. „Daar kun je toch van afwijken?” pro beerde een jonge inwoner van Lisse. „Nee, daar kunnen we niet aan begin nen”, verklaarde Grimme. „De raadsle den hebben al uw opmerkingen geno teerd. U mag erop vertrouwen, dat zij uw vragen en suggesties betrekken bij de vorming van hun mening.” Waarop Grim me de bijeenkomst voor gesloten ver klaarde. HAARLEMMERMEER. De 18-jarige Frank le Noble uit Haarlem is gisteren op de Cruquiusdijk in de Haarlemmermeer dodelijk gewond geraakt bij een verkeers ongeval. De jongen werd door een 23- jarige Haarlemse automobilist van zijn bromfiets afgereden. Hij kwam in de Ringvaart terecht, maar moet door de kracht van de botsing op slag dood zijn geweest. De automobilist stopte pas na enkele honderden meters om zijn lekgereden voorband te verwisselen Daarna is hij zonder zich om het slachtoffer te bekom meren doorgereden. Gistermiddag kwam de man zich uit zichzelf bij de politie melden. Hij vertelde daar in paniek te zijn geraakt. Het aantal passagiers steeg in septem ber met 4 procent en over de eerste negen maanden van 1979 met 6 procent. Vooral het aantal transferpassagiers dat zijn de reizigers die op Schiphol overstappen van de ene vlucht op de andere is dit jaar toegenomen. Op het ogenblik is 26 procent van alle lijndienstpassagiers die op Schiphol aankomen, een transferpas- sagier. Duidelijk is dat leerlingen, docenten, inwoners van Badhoevedorp en niet op de laatste plaats Burgemeester en Wet houders vinden dat de school herbouwd moet worden en dan met zekerheid voor de toekomst. Voor discussie was gisteravond geen plaats, zo hield gespreksleider W. Grimme (voorzitter van de WD in Lisse) de onge veer tachtig belangstellenden aan het be gin van de avond voor. Maar de burgers lieten het niet bij opmerkingen. Talloze vragen kwamen op tafel, heel wat sugges ties werden gedaan: Lisse zou een andere architect moeten opzoeken, die een plan maakt dat het oude raadhuisje en de villa- Josephine (Eenhuis) meer tot hun recht laat komen; B. en W. zouden „minder tendentieus” voorlichting over het raad huis moeten geven; het raadhuis zou best met een minder grote reserveruimte toe kunnen; de gemeente zou zich beter aan dringende zaken (jongerenhuisvesting, fietspaden, sportvelden) kunnen wijden dan aan een „prestige-object” zoals een daling 0,6 procent) van het aantal vlieg tuigbewegingen tot en met september. Ook in september lag het aantal vluchten ca. 1 procent onder dat van vorig jaar. Alleen in het geregelde en ongeregelde intercontinentale verkeer nam het aantal vliegtuigbewegingen toe (resp. met 4 en 30 procent); onder meer door een staking van het grondpersoneel van Air India in Londen, waardoor Air India in september méér vluchten via Schiphol uitvoerde dan normaal. Tijdens de hoorzitting gisteravond kwam ook uitvoerig het woord voorlich ting ter sprake, maar dan met betrekking tot het gemeentebestuur. Men liet er wei nig van heel. Een greep uit de opmer kingen: De hoorzitting van gisteravond was er één waar van vele kanten ernstige kritiek werd geleverd op het beleid van B. en W. De heer Broersen daarop: „De gemeen teraad moet een gemeente besturen. Niet de tachtig mensen die hier zitten. Boven dien zijn heel wat mensen nauwelijks op de hoogte van de feiten. Dan mag je toch niet verwachten, dat de raad precies gaat doen wat „de bevolking” zegt?” AMSTERDAM. De „rooie vrouwen” in Noord-Holland stappen per 1 januari 1980 uit de federatieve vrouwenraad. Zij vinden het niet langer zinvol verder aan het werk van de vrouwenraad deel te nemen, aldus een verklaring van de rooie vrouwen. Hun kritiek richt zich op de aard van het cursuswerk. Volgens de vrouwen blijkt uit de door de federatieve vrouwenraad aangeboden cursussen een ombuiging naar de technische en scholingskant, ter wijl de „rooie vrouwen” groot voorstand ster zijn van het element „bewustwor ding” in de cursussen. Nu de beleidsom buiging duidelijk naar voren komt „kun nen wij hiervoor als „rooie vrouwen” niet langer de medeverantwoordelijkheid dra gen. Bovendien is het in strijd met onze eigen doelstelling”, aldus de verklaring. Ook het besluit van de vrouwenraad tot instelling van een werkgroep veiligheid wijzen de „rooie vrouwen” af. In de werk- groep worden vrouwen betrokken bij rampenplannen en oorlog, hetgeen hen te veel doet denken aan een bescherming burgerbevolking voor vrouwen. Teneinde die soirées nu ook voor geïnte resseerden buiten de directe kennissen kring toegankelijk te maken hebben de Snitkers een aantrekkelijke, zij het zeker geen commercieel getinte serie, op touw gezet, waaraan meest gerenommeerde musici hun medewerking zullen geven en waarvan het eerste „Bleekersconcert” gis teravond zijn beslag kreeg middels een optreden van het ensemble „Blanco”. Dit gezelschap, dat je met recht het huisen- semble kan noemen, daar de leden ervan: Sara Strumphler, fluit en harp, Henk Vos, fluit, Marion van Harreveld, clavecimbel en Ingrid Snitker, cello, voor de bij ge noemde huisconcerten aanwezige intimi geen onbekenden zijn, vergastte de helaas nog wat weinige gegadigden op een fraai afgewisseld programma, waarvan het zwaartepunt in de barok en rococo lag; periodes die een boeiend contrast vorm den met de artistieke signatuur van Wil lem Snitkers doeken welke de wanden van de sfeervolle ruimte sieren. Tijdens het programmagedeelte voor de pauze dat ik kon bijwonen, ontpopte het ensemble Blanco zich als een hecht opererende een heid dat niet alleen met een stilistisch overtuigende kennis van zaken speelt, maar dat tevens kan bogen op een uitste kende verstandhouding in expressief op zicht. De gulle en klare uitbeelding van beide melodische (fluit)lijnen vond steeds op natuurlijke, c.q. lenig-ritmische wijze respons in de stuwende realisering van het continuo-fundament. Daaraan kon den enige momenten van coördinatie-sto- ringen geen afbreuk doen. Triosonates van Handel en Quantz werden dankzij bovenvermelde teamkwaliteiten dan ook uiterst spanningsvol afgewikkeld. Een speels divertiment bereidde Sara Strumphler en Marion van Harreveld het gehoor met de trimbre-confrontatie harp- clavecimbel waarbij zij de cantabele dan wel energieke dialoogsfeer in muziek van Krebs en Joseph Blanco suggestief en muzikantesk onder de aandacht wisten te brengen. Marion van Harreveld bewees haar kunstzinnige spelvermogen tenslotte ook nog solistisch middels een gedreven voordracht van de nobele Ordre XIX van Francois Couperin. De voorstanders van sloop hebben gis teren hun tegenspelers overigens een be langrijk argument in handen gespeeld, zonder dat zelf te hebben gewild. Van de Bosch maakte namelijk bekend, dat hij en zijn medestanders in september geteld hadden hoeveel raambiljetten in een deel van Lisse hingen van de actiegroep „Hou heel, geen houweel”. Het waren er 1939 op 5700 getelde huizen. „Een percentage van 34,01 procent”, verklaarde Van de Bosch om de nietigheid van dat getal te bena drukken. Rosdorff, PvdA-raadslid, sprong er onmiddellyk op in: „Als een derde van de bevolking hierachter staat is dat een fantastisch resultaat. Het overtreft mijn stoutste verwachtingen...” HEEMSTEDE. Afgelopen donderdag heeft men in een artikel in deze krant kunnen lezen dat, dankzij een initiatief van het kunstenaarsechtpaar Ingrid en Willem Sniker, Heemstede er een kers vers cultureel evenement rijker op is ge worden. Locatie vormt het historische pand aan de Bleekersvaart, waar schil der en graficus Willem Snitker zijn van het atelier afgescheiden expositieruimte reeds geruime tijd tevens een muzikale functie verleende door er geregeld ten overstaan van een intieme schare lief hebbers huisconcerten te laten plaats vinden. r 5

Haarlem's Dagblad | 1979 | | pagina 5