Maandag debat over regeringsnota STAND HYPOTHEEKRENTE - Drukke zwijnenstal FNV-kritiek Beurs Karwei weer van start LPG-plannen wetsontwerp deeltijdbanen LENING 1880 PER 1986X1995 beurs deze week PvdA-gewest delbare- akkoord met 9i Mogelijk aardgas uit Siberië naar West-Europa m -L U M STAAT DER NEDERLANDEN Xsfl jertiuut sen an! vse I nd 1 L 4 litS jps isba ZATERDAG19 19 8 0 17* JANUARI ECONOMIE z IS bedrag koers rente aflossing inschrijving 3 maart 1980 storting kosteloos bij banken en commissionairs prospectus 1« Het wordt tijd dat er een anti-conceptiepil voor zwijnen komt. In de dierentuin van het Zwitserse Bazel heeft een echtpaar hangbuikzwijnen dertien nakomelingen gekregen. Moeder en kinderen maken het wel. Pa kijkt ietwat vermoeid. open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 22 januari 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 maart in 10 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1986 af uitsluitend tegen een koers van 100% en lager (bij een lagere koers dan 100% wordt het effectief rendement hoger dan 9Vz%) de inschrijving vindt plaats op 22 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs DEN HAAG (ANP). De Raad voor de Arbeidsmarkt is het nog lang niet eens over de aanpak van de knelpunten op de arbeidsmarkt. Daarover wordt maandag in de Tweede Kamer gepraat. Dat bleek deze week bij de behandeling van een notitie van minister Albeda van Sociale Zaken over de aansluitings problematiek op de arbeidsmarkt. 1 - jg O' ■RH Rol y r W ft wwllR S'* (Van onze redactie economie) Raad Arbeidsmarkt oneens over aanpak knelpunten Rentepercentages per 15 januari 1980. Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. 10,99 10,2 10,99 10,2 1 arne 52, Ned. Middenstandsbank 4’ lijk meer werkgelegenheid. (ADVERTENTIE) Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard 10,27 10.38 10,17 n va. 3 Crawl- het stichten van nieuwe bedrijven in eco nomisch zwakke regio’s plus spreiding van de rijksdiensten oplossingen zijn om de werkgelegenheid optimaal te spreiden. Volgens de FNV doet de notitie van de minister de suggestie dat werknemers uit zwakke regio’s maar moeten verhuizen naar het Westen, waar het meeste werk is. Ter Horst wees erop dat dit de woningel- lende in het Westen alleen nog maar zal vergroten. De werkgevers wijzen echter op de hoge kosten van bedrijfsverhuizin- gen en op de ervaringen van bedrijven die verhuisd zijn en desondanks geen ge schikt personeel konden vinden. Ook over het verschijnsel uitzendbu reau warem werkgevers en werknemers vertegenwoordigers in de Raad voor de Zij zijn, evenals minister Albeda, van mening dat bemiddeling voor tijdelijk werk thuis hoort bij de arbeidsbureaus en niet bij commerciële instellingen. De ver schillende visies in de raad zullen worden kenbaar gemaakt aan minister Albeda. De raad besloot voorts om de discussie later voort te zetten om te bezien of de standpunten van werkgevers en werkne mers dichter bij elkaar zijn te brengen. tische personeelsinkrimpingen in den lande. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Beurs Karwei gaat maandag in de Utrechtse Jaar beurs voor de vakhandel open. Van donderdag tot en met zondag 27 januari, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur, heeft het publiek toegang. Er zijn dit jaar niet minder dan 382 deelnemers, die samen bijna 1300 firma’s uit 30 landen vertegenwoor digen. In de Julianahal van de Utrechtse Jaarbeurs gaat maandag de hobby- en creativiteitsbeurs „Kreatief van start. De eerste drie dagen heeft alleen de vakhandel toegang. Van donderdag 21 tot en met zondag 27 januari kan het publiek er dagelijks terecht ook van tien tot zes uur. Diverse noviteiten worden door de deelnemers aan de beurs gedemon streerd. Daarmee handhaaft en versterkt Karwei zijn positie als de grootste, meest gerichte en veelzijdigste vak beurs op doe-het-zelf-gebied in heel Europa. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 10 jaar 5 jaar 10 jaar 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 2 Tot dusver konden part-timers, als ze op één van de drie genoemde wetten aan spraak maakten, er altijd op rekenen dat hun uitkering nooit beneden het wettelijk minimum zakte. Het wetsontwerp beoogt nu dat minimum voor part-timers althans los te laten zodat, als de Tweede Kamer ermee akkoord gaat, de part-timers aan zienlijk minder zullen krijgen dan mensen die uit een ’’hele baan” komen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de FNV dat de bereidheid een deeltijdbaan te aanvaarden zal afnemen nu de sociale zekerheid, verbonden aan.'~. dit soort arbeid, wordt verminderd. De FNV maakt bezwaar tegen een ongelijke rechtsbehandeling van deeltijdwerkers en wijst daarbij ook naar de wet op het minimumloon. - 1.5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 9,9 10,0 9,8 9,8 9,8 10,0 10,0 9,9 10,0 10,0 9,7 10,0 10,0 10,17 10.17 10,65 10,65 10,70 10,44 10,44 10,30 10,38 10,95 9,9 10,0 9,8 9,8 9,8 10,25 10,25 10,25 10,0 10,0 9,7 10,0 10,2 Heem- pen en arten in begelei- lingsles- -ud, net jm. Een goed op peil blijvend Wall Street verhinderde op onze beurs overigens een te fors afglijden, maar de lijn was wel neerwaarts gericht. Ook in deze week stonden de bijna niet meer te volgen prijs stijgingen op de internationale goud- en zilvermarkten centraal. De prijs voor het goud die vorige week nog 600 dollar per 31 gram bedroeg, steeg deze week tot ruim 750 dollar. En voor zilver ontwikkelde zich een stijging van 36 dollar tot bijna 50 dollar per 31 gram. Indien bedacht wordt dat vorig jaar om deze tijd de prijs van goud circa 225 dollar bedroeg en er toen voor zilver 6 dollar per 31 gram werd betaald, blijkt wel duidelijk wat hier in de laatste maanden gebeurd is. Vooral de paar weken van het nog maar piepjonge jaar hebben tot enorme prijs stijgingen op beide markten geleid. Op vallend is dat er van het valutafront nau welijks meer iets vernomen wordt. De Amerikaanse dollar bleef goed op peil en trok in Amsterdam zelfs lichtelijk aan. Kennelijk worden de oliedollars thans voornamelijk in edele metalen omgezet en is de omzetting van deze dollars in harde re valuta minder populair geworden bij de rijke oliesheiks. Dat is begrijpelijk om dat allerwegen juist dit jaar de grote nade lige gevolgen van het vorig jaar tot het drievoudige gestegen oliepeil worden ver wacht en dan is de aankoop van valuta of aandelenbezit voor belegging op wat lan- gere termijn natuurlijk niet erg aantrek kelijk. Het grote nadeel van de omzetting van oliedollars in edele metalen is echter de verhoudingsgewijs kleine hoeveelheden die vooral van het goud en het zilver beschikbaar zijn. De grote goudproduce- rende landen, Zuid-Afrika en Rusland, blijken niet van zins te zijn hun produktie op te voeren en zowel Amerika als het Internationale Monetaire Fonds houden hun kluizen gesloten omdat zij vorig jaar Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 10,27 V 10.38 10,17 10,44 10,44 10,30 10,38 11,17 10117 1017 10,93 v," 10,93 Z.Z 11,09 3 Arbeidsmarkt het niet eens. De werkge vers pleiten ervoor dat dit werk kan door gaan en zelfs wordt uitgebreid. De werk nemersorganisaties zijn van mening dat de bloei van de uitzendbureaus valt te verklaren uit het feit dat ondernemingen steeds minder bereid zijn mensen een vast dienstverband aan te bieden. bank 10,25 10,0 10,0 10,0 lijk 10,85 10,58 10,44 10,44 lijk -- 10,85 SA.‘_ 10,85 10,71 10,71 z Rijnmondgebied te beperken als de termi nal in Europoort-West er eenmaal is. De PvdA vindt dat LPG-tankers niet mogen binnenvaren wanneer zien op de stranden van Hoek van Holland veel bad gasten bevinden. Het standpunt van het gewestelijk be stuur van de PvdA komt ongeveer over een met de meningen van de dagelijkse besturen van provincie, Rijnmond en Rot terdam over de LPG-plannen van Shell en BP. De Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) wil dat een aanlandingsplaats voor LPG-gas buitengaats komt. Dat is volgens de vakcentrale aanzienlijk veili ger dan een LPG-terminal aan land. Bo vendien betekent een buitengaatse aan- it stam- sn om- landela- 592. UTRECHT (ANP). Het zal volgens de FNV in de toekomst erg onaantrekkelijk worden om een part-time baan te accepte ren, nu staatssecretaris De Graaf van So ciale Zaken een wetsontwerp heeft inge diend dat voorziet in een forse verlaging van werkloosheid-, ziekte- en arbeidson geschiktheidsuitkering voor mensen die nooit een ’’hele baan” hebben gehad. model- ge kof- winter- servi- ardelen. aravans str. 5, 02520- is een voorwaarde voor de FNV om mee te werken aan het oplossen van de knelpun ten op de arbeidsmarkt, zo zei hij. Ook Grasman van het CNV liet zich in dergelij ke bewoordingen uit. Een ander knelpunt tussen de sociale partners is de mobiliteit van werknemers en bedrijven. Volgens de notitie van mi nister Albeda is die zowel bij bedrijven als werknemers minder geworden. De FNV vindt dat verplaatsing van bedrijven en irdigheid de kur- MAKEh nl. na 6 avonden 350 X a Manti- op bruik kunnen maken. Verder moet de rdekt, i overheid juridische instrumenten schep- a.a. ons pen om aanlanding van LPG elders in het «M- 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar tegen nu achteial gebleken veel te lage prijzen al flinke hoeveelheden goud heb ben verkocht. Trouwens, ook de zich hier bevindende hoeveelheden zijn beperkt. Wel is het gro te publiek nu alom tot het bij de banken aanbieden van gouden en zilveren voor werpen overgegaan, maar aan de andere kant treden er nog dagelijks talloze kleine beleggers als kopers van goud in de markt. Maar de diepste oorzaak van de huidige opschudding op de goud- en zil vermarkten is toch gelegen in de oneven wichtige opeenhoping van miljarden olie dollars in slechts weinige handen, waar door het gehele financiële wereldbestel dreigt te worden ontwricht. Ondertussen begint zich dit beeld op economisch gebied reeds duidelijk te ma nifesteren. Zo bleven ook deze week de mijnbouwaandelen in Wall Street en an dere beurzen fors oplopen, maar diende zich in ons land de eerste tekenen van een ernstige economische ontwrichting aan. Zij vonden hun climax bij het Philips- concem, nog altijd de grootste particulie re werkgever van ons land, waar nu vele honderden arbeidsplaatsen op de tocht zijn komen te staan. Doordat het aandeel al lange tijd op een laag koerspeil stond, veroorzaakten de moeilijkheden waar voor Philips zich thans geplaatst ziet nau welijks een koersdaling. Maar ook bij van Gelder Papier ziet het er slecht uit. Hoewel obligatiehouders toestemden in een vertraagde aflossing van de 9 procent- lening, kregen ze toch zoveel slechte be- reichten te verwerken dat het aandeel, na vorige week al te zijn teruggelopen van 31 Haarlet» Berna- tet Cer- ‘r ,1 md e«i 10 les tor ƒ90 Ben Vil 63473. Diverse I. 023- ackeltjes 'S, bób- abracta, Ceres- rijd zat I4.00 fa uur verw. nerver- ikantie- 3 Zuid* De minister geeft daarin een aantal knelpunten aan die er volgens hem mede oorzaak van zijn dat er tegenover de 200.000 geregistreerde werklozen zo’n 40 tot 50.000 onvervulde vacaturs bestaan. De wergevers spreken zelfs van ongeveer 100.000 onvervulde vacatures. De Raad voor de Arbeidsmarkt, een commissie van de Sociaal Economische Raad (SER) die zelfstandig advies aan de minister kan uitbrengen, was het over een paar punten wel eens: zowel werkgevers als werknemersvertegenwoordigers wa ren van mening dat de arbeidsbemidde ling moet worden verbeterd, dat de be kendheid van openstaande vacatures moet worden vergroot en dat de mogelijk heden tot om- en bijscholing moeten wor den verbeterd. Er bleven echter zeer veel punten waar over de sociale partners het oneens wa ren. De werkgeversorganisaties vinden dat er meer verschil moet komen tussen lonen en sociale uitkeringen om het wer ken aantrekkelijker te maken. Zij vinden, zoals ook weer bleek uit een commentaar van de raad van de centrale onderne mingsorganisaties, dat het huidige stelsel van sociale zekerheid het functioneren van de arbeidsmarkt in de weg staat. De vakbeweging echter wil niets weten van „manipuleren met ons systeem van sociale zekerheid uit arbeidsmarktover- wegingen”, zoals FNV-er Ter Horst het formuleerde. Handhaving van het stelsel i w ;S gebr Ntt t 30 St. /eluwe- tjc.Cen- ig 890 bedr delbare- >ude ta- -el. O23-| (liefs- tpl.) wi, 19-20.30 las MX ids hei- ter. Tel FRANKFURT (Reuter). Een dochter onderneming van de Westduitse oliemaat schappij Deutsche BP AG onderhandelt met de Sovjet-Unie over aanleg van een pijpleiding voor het transport van aard gas uit Siberië naar West-Europa. Het project zou twintig miljard gulden gaan kosten. De leiding zou meer dan vierduizend kilometer lang worden en een capaciteit krijgen van veertig tot vijftig miljard kubieke meter aardgas per jaar. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerstè annuiteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een__ belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens - voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. winter- -ans nu ruil, in- m 020- op een rdekt, af PVC jemaaM ok heb- do enz. tounca- iweikert, -wagens Onze )O stuks e boden, irtingen. öter- derdag- 2 s i fel en ir oud, 3652. i-bewijs, »L 023- landingsplaats volgens de FNV aanzien- Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: De vorige week uitgesproken verwachting, dat de hypotheekrente gelijk zou blijven is juist gebleken. Geen enkele bank heeft wijzigingen aangebracht in de geldende rente percentages. De R.P.S. biedt nu, naast de halfjaarlijkse betaling, ook de mogelijkheid van maand- betaling. Vooral voor geldleners die hun inkomen maandelijks ontvangen is maand- betaling interessant. Het werkelijk rente-percentage van beide betalingsvormen is gelijk. I ROTTERDAM (ANP). Het bestuur van het gewest Rotterdam van de PvdA vindt de plannen van Shell en British Petroleum (BP) in Europoort-west een nieuwe terminal voor vloeibaar petro- leumgas (LPG) te bouwen ondanks een aantal veiligheidsbezwaren in principe aanvaardbaar. De PvdA in de Maasstad blijft aanlan ding van LPG op een buitenlokatie (bij voorbeeld op een installatie in zee) en afvoer per pijpleiding aantrekkelijker vinden. Maar zo’n situatie is op korte termijn, gezien het standpunt van het rjjk, niet realiseerbaar. Het bestuur van de PvdA in Rotterdam sn door vindt de aanlanding van LPG volgens de plannen van Shell en BP aanvaardbaar, mits de terminal een open karakter krijgt zo dat ook andere bedrijven ervan ge- Opgave werke- Opgave werke- bank 10,25 10,25 10,25 10,25 Moeilijke week voor Wall Street (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Een moeilijke beursweek is afgedraaid. Wall Street werd eigenlijk alleen op de been ge houden door de hausse voor het goud en zilver en de blijvende belangstel ling voor de mijnbouwfondsen, met hier en daar nog steun van de binnen komende winstcijfers over vorig jaar.Voor Amsterdam betekende de week koersdalingen en randmeldin- gen over een aantal plannen tot dras gulden op 21 gulden, nog eens een val van-;- 6 gulden doormaakte. Ook uit de textielwereld regent het jobs tijdingen. Macintosh zag vorig jaar herfst zoveel onverwachte tegenslagen opdoe men dat het boekjaar 1979 veel slechter is verlopen dan aanvankelijk werd ver moed. De koers van het aandeel viel terug van 72 gulden op 55 gulden. Eerder had -H Nijverdal-Ten Cate al hetzelfde geconsta teerd. Dit aandeel zakte weg van 51 gul den op 40 gulden. Een faillissement in een Twents textiel- bedrijf dreigt Nederlandse Bont nadelig te beïnvloeden, waardoor ook dit aandeel fors terug moest. Gelukkig was het niet allemaal zo alarmerend wat het Damrak deze week te verwerken kreeg. Borsumij, Ahold en Ubbink blijken vorig jaar bevre digend te hebben gewerkt en konden daarop een kleine koerswinst boeken. In Amerika blijken de computerbedrij ven vooral in het vierde kwartaal, waar voor Wall Street juist zo vreest, uitstekend gewerkt te hebben. Hetgeen de beurs een riem onder het hart stak. Volgende week komen daar de winstcijfers over vorig jaar in brede stromen opzetten en kunnen bepalend zijn voor de beursstemming. Het waren vooral weer de mijnbouw fondsen, waarvan er ook op het Damrak vele genoteerd worden, die deze week iri Wall Street de toon aangaven en vaak forse koersstijgingen boekten. Helaas ble ven deze stijgingen voor de Nederlandse aandelen uit. Het gros moest deze week tot 5 gulden terug. Alleen Nedlloyd kon zo’n 5 gulden aantrekken op goede berichten over vorig jaar voorgenomen olieborin gen in de Noordzee. Ook Smit Internatio nale steeg ongeveer 5 gulden. De obligatiemarkt tenslotte was deze week flauw en gaf nogal terrein prijs. De vorige week op de beurs gebrachte 9,75 procent lening van de Amro-bank tegen 100 procent begon op even 99 procent zijn beursleven. De staat kwam met een nieu we lening tegen 9,5 procent, waarop vol gende week kan worden ingeschreven. Rentevast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: in proc.: metGem.gar. zonder Gem. gar z'

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 17