Voetbalprogram van amateurs afgelast REGLEMENT GEHANTEERD VECHTLUST IN WIJK AAN ZEE Is Beste seizoentijden EK-strijd PROBLEMEN IN LAKE PLACID l.v.l „Jong Oranje groep met Spanje en Luxemburg in i A. ■MBH sche ities g -.1 k? ;ma I Raas-Pijnen op kop I ig eltrans- naar de I H i I i MF SPORT I !6 II - JPA” 1 1980 n iden ZATERDAG 19 JANUARI I I i i tjjb i wr i rf 5 ACI-1 □ncur-1 bijko-1 Böhm in vorm Vrijdag hielden de grootmeesters in het Hoogovensschaaktoemooi hun eerste rustdag. Deelnemer John van der Wiel schreef bij het afsluiten van de eerste drie ronden voor onze krant een impressie van de start. Tijdens het toernooi zal John van der Wiel nog enkele malen zijn visie geven op de gang van zaken in Wijk aan Zee. Tegenvaller I I I I I 19 B 1 Pierre Vermeulen voor ton naar Feyenoord zes imers. kamer I- de KNVB. Pierre Vermeulen: „verbetering'' daar uitsluitsel over te krijgen. i Geen Russen in E.K. schaatsen Mu (Van onze schaatsmedewerker) 7.21.80 2.09.62 Geoffrey Sandys (Engeland), Andrei Erdelyi (Roemenië), Olivier Belle (Frank- i SO?55 r teken- illder-, orzien ustige De beslissing over het al dan niet door gaan van de „standaard” wedstrijden uit het betaalde voetbal wordt overgelaten aan de scheidsrechters. (Van onze sportredactie) TRONDHEIM. Het toernooi om het Europese schaatskampioenschap zal dit weekeinde zonder deelnemers uit de Sov jet-Unie plaatsvinden. De scheidsrechter en twee officials van de internaitonale Schaats Unie hebben geweigerd de in schrijving te accepteren van drie Russi sche invallers, omdat deze veel te laat zijn aangemeld. Het drietal, Vladimir Ivanov, Dimitri Botsjkarev en Vladimir Birin, dat vrijdagavond samen met trai ner Yoeri Tsjoestelkov in Trondheim ar riveerde, kon daarom onverrichterzake terugkeren naar Moskou. Volgens de organisatoren hebben de discussies over het boycotten van Moskou ook gevolgen voor Lake Placid. Met name voor de publieke belangstelling. De ver koop van kaarten, die toch niet overweldi- Tijdens de loting merkte de arts van het Russische team dat er op de startlijst geen enkele rijder uit de Sovjet-Unie voor kwam. De schaatsers en overige begelei ders vertoefden op dat moment in hun hotel. Toen de arts hun daar vertelde dat de inschrijving geweigerd was, stoven hij en trainer Tsjoestelkov (de persoonlijke trainer van Galina Stepanskaja, die tij dens de Olympische Spelen van 1976 bij een dopingzaak was betrokken) per taxi naar het ijsstadion, waar de loting op dat moment tot en met de 500 meter was gevorderd. Er ontstond bij hun binnen komst in de lotingzaal veel rumoer, want ze eisten dat de Russen alsnog tot de wedstrijd zouden worden toegelaten. „We zijn misleid”, riep Tsjoestelkov uit, „het organisatiecomité heeft ons toege zegd dat we drie vervangers voor onze zieke rijders mochten sturen”. Dat zou wel kunnen kloppen, want Asbjom Gjers- vlod, de voorzitter van dit comité, bleek als enige op de hand van de Russen. „Het is een schande wat hier gebeurt”, vond hij. „Dat zal de schaatssport voor jaren ge scheiden houden. En dat dient voorkomen te worden”. De ISU-officials Poulsen en Pettersson bleken echter niet te vermurwen. Ze we zen de Russen er steeds maar weer op dat ze zich niet aan de reglementen hadden gehouden. Alleen een uitspraak van het ISU-congres, dat het komende voorjaar in Davos wordt gehouden, zou kunnen be slissen dat de Russen het volgend jaar met meer dan één schaatser mogen meedoen aan de Europese kampioenschappen. DEN HAAG. Feyenoord heeft vrij dag de 23-jarige aanvaller Pierre Ver meulen van Roda JC voor drie jaar ge contracteerd. In principe is Vermeulen, die enkele malen voor het Nederlands elftal speelde, per 1 juli Feyenoorder. De belangstelling voor Vermeulen da teert volgens Feyenoord-manager Step han pas van enkele dagen geleden. „Maar we kennen in principe alle goede voetbal lers en we waren natuurlijk op de hoogte van de clausule in zijn contract dat hij voor zes ton weg kon. Dat is voor een topvoetballer in Nederland natuurlijk een aantrekkelijk bedrag”, aldus de Fey enoord-manager. NEDERLAND Hilbert van der Duim Yep Kramer Piet Kleine Hans van Helden NOORWEGEN Kay Ame Stenshjemmet Jan Egil Storholt Tom Erik Oxholm Henning Kaarud OOST-DUITSLAND Andreas Ehrig Jurgen Wamicke Andreas Dietel WEST-DUITSLAND Markus Eicher Fritz Gawenus Gunter Schumacher ROTTERDAM. Door sterk rijden in een koppelkoers over 25 minuten nam het duo Jan Raas/René Pijnen in de Rotter damse Zesdaagse vrijdagavond de leiding over van de Belg Patrick Sercu en de Westduitser Albert Fritz. Vier koppels vol gen op een ronde afstand. De stand: 1. Pijnen/Raas (Ned.) 49 pun ten; 2. Sercu/Fritz (Bel./Wdl.) 45; op één ronde: 3. Clarke/Allan (Aus.) 51; 4. Zoete- melk/Hempel (Ned./Wdl.) 38; 5. Venix/Her- mann (Ned./Lie) 26; 6. VaarterVToume (Bel.) 25; op twee ronden: 7. Knetemann/ Peffgen (Ned./Wdl.) 42; 8. Karstens/Schui- ten (Ned.) 13 punten. 500 m 39.6 40.2 41.2 40.1 39.97 39.3 40.00 40.90 39.45 41.58 39.35 41.65 40.25 41.94 41.19 43.00 2.00.61 2.02.52 2.04.31 2.02.45 1.57.86 2.02.09 1.58.85 2.03.60 2.02.98 2.02.68 2.20.47 2.06.33 7.30.02 7.26.52 7.12.90 7.21.15 7.25.40 7.28.00 7.08.30 7.13.04 7.14.61 7.25.85 7.41.28 7.23.42 7.29.70 7.31.70 10.000 m 15.14.20 15.15.17 15.09.68 15.28.94 15.38.77 15.18.79 15.24.65 15.44.90 15.58.79 15.29.54 15.47.64 15.37.08 15.34.34 ZWEDEN Toams Gustafson Ulf Ekstarnd Jan Junell Örjan Sandler LAKE PLACID (ANP). Op minder dan vier weken van de opening van de Olympische Spelen komt Lake Placid het een en ander tekort. In de eerste plaats sneeuw, in de tweede plaats belangstel ling. i. Nieu- 29, Gert Ligterink begon goed. In de eerste ronde miste hij de winst tegen Timman, vervolgens won hij van Böhn, die in het eindspel niet tijdig op remise aanstuur de. Maar in de derde ronde had hij zwart tegen Hans Ree. Ligterink heeft met zwart nog nooit van Ree kunnen winnen, maar had al wel zo’n zes keer klop gekre gen. Hij was vooraf al somber gestemd en ja hoor: Ligterink zette zijn dame op een slecht veld, Ree voerde een kleine combi natie uit en zwart heild een ruïne over. Berustend zei Gert na afloop: „Ik kan tegen die Ree gewoon niet spelen”. Hans Böhm lijkt goed in vorm. Hij verpletterde eerst de IJslandse groot meester Sigurjonsson en verloor daarna een beetje onnodig van Ligterink. In de derde ronde speelde hij een zeer boeiende partij tegen Browne. Deze Browne is een zeer opmerkelijke verschijning. Hij zit schokkend en schuddend achter het bord, meer dan 25 centimeter omlaag gekomen. En daarvan is niet veel over. Lake Placid is overigens niet van plan die nummers, die veel sneeuw nodig heb ben, naar een andere plaats te laten ver huizen. Op de pistes voor de alpine ski- nummers is sneeuw kunstmatig aange bracht en voor de noordse nummers wil men hetzelfde doen. Dat is volgens de organisatoren nog altijd goedkoper dan hele groepen deelnemers te moeten overbrengen naar andere plaatsen. gend was, is de laatste dagen duidelijk ingezakt. Terwijl Lake Placid zich zorgen maakt over de geringe belangstelling is veel van het beetje sneeuw dat de afgelopen weken was gevallen, verdwenen. Het afgelopen weekeinde heeft het flink geregend in de mildste winter die Lake Placid heeft sinds vijftig jaar. In doorsnee valt er in de periode van de eerste sneeuw tot half januari zo’n meter sneeuw, dit jaar is er alles bij elkaar en in kleine beetjes niet 1500 m 2.02.37 2.03.1 2.03.91 2.02.50 2.04.75 2.02.20 15.16.40 7.32.10 15.53.00 15.41.20 15.20.60 t/m vr eisje) 3 verzor- 24. De beslissing houdt in dat, met uitzon dering van de wedstrijden uit de eredivi sie en eerste divisie van het betaalde voet bal, het gehele programma voor het ko mende weekeinde is afgelast. DEN HAAG. De KNVB heeft, in aansluiting op het afgelasten van de wed- I strijden uit het zaterdagvoetbal, ook alle wedstrijden uit het zondagamateurvoet- bal afgelast. Deze beslissing geldt ook voor de wedstrijden in de afdelingen van VKTXFD 39.90 39.40 40.70 2.05.41 44.46 namens Sobczak tegen de Venlose eerste- divisieclub aanhangig had gemaakt. De ex-doelman van WV was van mening dat zijn contract voor 15 mei van het afgelo pen jaar schriftelijk opgezegd had moeten worden. De arbitragecommissie heeft hem gelijk gegeven, wat voor WV bete kent dat Sobczak nog tot 1 juli 1980 op de loonlijst staat. Loek Huibers secretaris van WV, erkende vrijdag dat zijn club een fout heeft gemaakt. De Spaanse bondscoach Ladislao Ku- bala heeft de zeventien spelers aangewe zen, waaruit het Spaanse elftal zal worden samengesteld, dat op 23 januari in het gemeentelijke stadion „Balaidos” van Vi go (Galicië) tegen Nederland uitkomt. Het zijn: Dani (At. Bilbao), Gordillo (Betis), Urruticoechea (Espanol), Arias en Saura Het bestuur van de sectie amateurvoet bal van de KNVB heeft het bondsbestuur vrijdag medegedeeld onvoorwaardelijk vast te houden aan de kandidatuur van Jo van Marie als opvolger van bondsvoorzit ter Wim Meuleman. Het bestuur van het amateurvoetbal is verder van mening, dat de voorzitter van de KNVB zitting moet hebben in het bestuur van de Europese Voetbal Unie (UEFA). Het amateurbe- stuur verzoekt het bondsbestuur van de KNVB dan ook de heer Van Marie kandi daat te stellen voor een bestuursfunctie van de UEFA. FC WV moet de 32-jarige ex-doelman Eddie Sobczak nog tot 1 juli van dit jaar normaal zijn salaris blijven doorbetalen. Dit heeft de arbitragecommissie van de KNVB beslist in een zaak, die de WCS 5000 m 7.17.86 7.27.76 7.26.00 7.28.99 RS, n. Ook 90543/ zat rep I., Beu- Hlem De in de derde ronde van het Hoog ovensschaaktoemooi afgebroken partij tussen Böhm en Browne is zonder verder te spelen remise gegeven. Na de derde ronde is de stand nu: 1. Seirawan 2.5 punten; 2/4. Ree, Kovacevic en Browne 2; 5/ 10. Alburt, Byme, Ligterink, Biyiasis, Sunyeen Böhm 1,5; 11/13. Siguijonsson, Kortsnoi en Tim man 1; 14. Van der Wiel 0,5. WIJK AAN ZEE. De Amerikaanse jeugdwereldkampioen Seirawan speelde vlak voor het Hoogovenstoemooi nog in Hastings, waar hij met een bescheiden middenmootklassering genoegen moest nemen. Maar in Wijk aan Zee is Seira wan geweldig op dreef. Hij staat met 2,5 pnt. uit drie wedstrijden alleen op kop, en vooral zijn overwinning op Kortsnoi maakte grote indruk. Ondanks het remisepercentage van iets meer dan 50 percent is er in de eerste drie ronden hard gevochten. Het bewijs wordt gevormd door het gemiddelde aantal zet ten per partij, dat dik boven de 40 ligt! De reden van het vertoonde vechtschaak is gelegen in de samenstelling van het deel nemersveld. De favorieten Kortsnoi en Timman moeten streven naar toernooi winst; er zijn vier kandidaat-grootmees- ters die zich richten op een grootmeester- resultaat met 8,5 uit 13, en drie jonge spelers branden van verlangen om zich in de kijker te spelen. Deze groep spelers vormt samen een toernooi van categorie 11, iets lager dan gebruikelijk, omdat het toernooi dit jaar samenvalt met landenwedstrijden in Zweden en getroffen wordt door de Rus sische boycot van Kortsnoi. Deze boycot wordt door de Russische schaakbond ont kend, maar in de toernooien waarin Kortsnoi speelt, zal men vergeefs naar Russische deelnemers zoeken. Tot dusver valt Kortsnoi zwaar tegen in Wijk aan Zee. De score van 1 uit 3 is voor hem natuurlijk uit den boze. Korts noi voert nu al een jarenlange strijd met de Sovjet-autoriteiten om zijn vrouw Be la en zijn zoon Igor naar het Westen te krijgen. Je krijgt de indruk dat hij zich nooit rust gunt. Voeg daarbij de Russi sche boycot, waardoor Kortsnoi de laat ste jaren geen echte toptoernooien heeft kunnen spelen, dan wordt het duidelijk dat zoiets vreet aan zijn schaakkracht. Met Jan Timman gaat het al even slecht. Hij is de afgelopen maand op vakantie geweest in Suriname, en dat kan op zich een prima voorbereiding zijn (al vertelt hij nu wel de vreemdste oer- woudverhalen), maar hij heeft duidelijk de juiste vorm nog niet te pakken. Er wordt ook wel beweerd dat hij de klap van Rio de Janeiro nog niet te boven is, maar Jan is van nature opgewekt en optimistisch en als hij de komende ronde het ritme hervindt, kan hij nog enorm omhoogschieten. Hij heeft het vaker ge presteerd. Als we de andere Nederlanders bekij ken, zien we dat Hans Ree op zijn beken de soliede manier op 2 uit 3 is gekomen. Twee betrekkelijk inhoudloze remises en één keer toegeslagen toen hij de kans kreeg. Het zal voor hem echter niet mak kelijk zijn een grootmeesterresultaat te scoren, want daartoe dient er minstens viermaal gewonnen te worden. De groot ste kracht van Ree is het niet-verliezen van sterke grootmeesters, maar fel op winst spelen, ligt niet zo in zijn aard. PROGRAMMA Het wedstrjjdprogramma voor vandaag, za terdag: v.d. Wiel-Kovacevic; Sigurjonsson-Al- burt; Ligterink-Byme; Browne-Ree; Sunye- Böhm; Seirawan-Timman; Kortsnoi-Biyiasis. Programma voor zondag: Biyiasis-v.d. Wiel; Timman-Kortsnoi; Böhm-Seirawan; Ree-Su- nye; Byme-Browne; Alburt-Ligterink; Kova- cevic-Siguijonsson. rijk), Piotr Krysiak (Polen), Maillard (Zwitserland) en In dat contract is echter ook de clausule opgenomen dat Vermeulen als hij een verbintenis met een andere vereniging afsluit, nog twee maanden voor zijn oude club moet uitkomen. Dit impliceert in dit geval dat de Roda JC-aanvaller pas medio maart in de Kuip mag uitkomen, terwijl de Nederlandse transfermarkt de eerste vrijdag van maart sluit. Inmiddels heeft Feyenoord al een extra aanbetaling aan geboden om Vermeulen eerder te kunnen inlijven. Stephan: „Dat aanbod zal Roda intern nog bespreken. Over een week hopen we financieel als” sportief vlak”, daar uitsluitsel over te krijgen.” Roda- Kerkradenaar. De Russische deelname werd afgewe zen tijdens een vergadering van de Noorse scheidsrechter, de Zweedse ISU-gedele- geerde Georg Pettersson en de Noorse ISU-voorzitter van de sectie hardrijden Willy Poulsen. Lang hebben de heren niet hoeven nadenken over het verzoek om drie niet tijdig aangemelde Russische schaatsers alsnog toe te laten tot het EK- toernooi. Pettersson: „De Russen zijn in de gele genheid geweest om vijf dagen voor het toernooi acht namen op te geven, van vier deelnemers en vier reserves. Niemand van de drie schaatsers die ze nu wilden laten rijden, komt bij die acht voor, en daarom kunnen we hun inschrijving niet accepteren. Het is tegen de regels van de ISU en een uitzondering hierop bestaat er niet. Ik ben niet iemand die van strenge voorschriften houd, maar als we dit toe staan, betekent het wel dat de deelnemen de landen in het vervolg op het laatste moment kunnen bepalen wie ze het liefst willen laten rijden. Ook daar ben ik niet zozeer tegen, maar dan moet het ISU- congres eerst een nieuwe bepaling accep teren”. Bij de Russen kwam de klap hard aan. Hun uitsluiting in Trondheim heeft als direct gevolg dat zij bij de volgende EK slechts met één rijder kunnen aantreden en pas over vier jaar weer met een voltalli ge ploeg mogen deelnemen. BERN (ANP) Jong Oranje (spelers tot 21 jaar) is voor het volgende toernooi om het Europese kampioenschap voor jeugdploegen ingedeeld met Spanje en Luxemburg. Het toernooi, dat voltooid wordt in 1982, loopt min of meer parallel met de kwalificatiewedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap in de Europese zones. manager Hans Coerver wil van dat aan bod echter niets weten. Volgens hem zal Vermeulen het seizoen gewoon in Kerkre de uitdienen en per 1 juli definitief ver trekken. Of de transfer van Vermeulen een ver schuiving in de voorhoede (Petursson in de spits) inhoudt, wilde Stephan niet zeg gen. „Ik dacht dat dat geen consequenties voor onze spits Jan Peters heeft. Er is ook geen interesse voor hem.” Vermeulen ten slotte: „Dat was ook mijn eerste vraag. Ze lieten echter weten dat ik goed pas in het nieuwe spelletje, waarin ik kan functioneren als hangende linksbuiten. Maar ik zie wel. Het betekent voor mij een goede verbetering op zowel aldus de 'W w: De Europese voetbalunie heeft de lan den opgedragen in onderling overleg voor 26 maart een programma op te stellen. De groepsindeling ziet er als volgt uit: 1. West- Duitsland, Oostenrijk, Bulgarije en Fin land; 2. België, Frankrijk en Cyprus; 3. Tsjecho-Slowakije, Sovjet-Unie, Turkije; 4. Engeland, Zwitserland, Hongarijë, Roe menië; 5. Italië, Joego-Slavië, Grieken land; 6. Schotland, Zweden, Denemarken; 7. Polen, Oost-Duitsland, Noorwegen; 8. Spanje, Nederland, Luxemburg. OPPAS I an of 3 aanwe- of tel TRONDHEIM. Het is al weer acht jaar geleden sinds de laatste Nederlandse schaatsenrijder een Europese titel in de wacht sleepte. Ard Schenk leverde deze prestatie in 1972 in Davos. Na de tweede wereldoorlog zijn er tot nog toe 33 toer nooien verreden. Vijf keer stond een Ne derlander op de hoogste trede van het ereschavot. Kees Broekman opende de rij in 1953 te Hamar en daarna volgden Ard Schenk (1966 Deventer; 1970 Innsbruck; 1972 Davos) en Kees Verkerk (1967 Lathi). gouden d, her- schijnlijk inmarkt Italië, g dou- !82245- (Valencia), San José, Juanito en Santilla- na (Real Madrid), Satrustegui, Arconada, Celayeta en Zamorra (Real Sociedad), Mi- gueli, Landaburu, Asensi, Olmo en Cas- sarco (Barcelona). en per- ndeling i Piano- opslag tel. ramt op de klok en trekt een gezicht alsof hij de gemeenste vent van de wereld is. Het is dan verbazend om te horen dat hij een stuk rustiger is dan zo’n vijf jaar geleden. Browne zorgt altijd wel voor een inci dent, en tegen Böhm was het weer raak. Ten eerste bood hij in Böhms tijd remise aan, hetgeen niet volgens de regels is en zeer onsportief als je tegenstander in tijdnood zit. Even later was Böhms vlag gevallen en Browne eist de partij op, maar volkomen onterecht, want het voor geschreven aantal zetten was al lang voltooid. Tekenend voor de vorm van Hans Böhm was zijn afgegeven zet na de eerste zitting. Zelfs Kortsnoi begreep die zet niet, maar achteraf bleek het de enige manier te zijn om nadeel te vermijden en nu was het Browne die voor de remise nog hard moest vechten. Mijn eigen start was niet best. Ik ver loor in een aantrekkelijke partij van Sei rawan, die door een terrein vol valkuilen de weg naar de winst wist te vinden en tegen Alburt in een manoeuvreerpartij, waarin mijn aanvankelijk goede stelling geleidelijk minder werd en geruisloos te gronde ging. Een zwaar bevochten remise met zwart tegen Kortsnoi in de derde ronde maakte echter weer veel goed. Gedeeld tweede met Ree zijn Browne en Kovacevic. Browne laat zich kenne lijk niet door zijn eigen gedrag afleiden. Waarschijnlijk is een groot gedeelte van zijn zogenaamde uiting van zenuwen ge speeld. Kortsnoi vertelde dat hij eens langs Browne’s bord liep, waar Browne zijn gebruikelijke wilde bewegingen aan het maken was. Kortsnoi keek hem toen eens van opzij aan, waarop Browne vrij wel ongemerkt knipoogde. Browne is goed op dreef en won in de tweede ronde een fraaie partij van Timman. De jonge Braziliaan Suney, die de gro te verrassing was van het interzonaal Toernooi in Rio de Janeiro, heeft drie maal remise gespeeld. Gebrek aan in spanning kan hem echter niet verweten worden, want het waren allemaal partij en van meer dan 50 zetten en hij hield met zwart zowel tegen Kortsjnoi als tegen Timman stand. Een hoge klassering van hem is dus bepaald niet uitgesloten. De komende ronden zullen moeten uit maken of Kortsnoi en Timman, die toch echt als torenhoge favorieten gestart zijn, nog aansluiting kunnen vinden bij de top. Zeker voor Timman wordt dat niet makkelijk. Vandaag speelt hij tegen Seirawan en zondag moet hij het tegen Kortsnoi opnemen. Maandag is er weer een rustdag. JOHN VAN DER WIEL Vijftien keer zegevierde een Noor, ne gen keer een rijder uit de Sovjet-Unie en viermaal een Zweed. Titelverdediger is de Noor Jan Egil Storholt. Of de inwoner van Trondheim het komend weekeinde zijn Europees kampioenschap met succes kan verdedigen is een open vraag, vooral om dat er de laatste weken twijfels zijn gere zen omtrent de vorm van Storholt. Wie dan de titel kan gaan grijpen is eveneens een onduidelijke zaak. En hoewel onder staand tijdenoverzicht van de beste sei- zoenprestaties een zekere indicatie kan geven, lijkt het toch een ongewisse aange legenheid te worden. Wél opvallend te midden van de 28 deelnemers is de come back van de Zweed Orjan Sandler. FINLAND Jouko Salakka Jarmo Alppi Overige deelnemers: Werner Jager (Oostenrijk), Maurizio Marchetto (Italië), Antonio Gomez (Spanje).

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 19