Alkmaar bijna een jaar lang in houdgreep ziekenhuis-schandaal 1? Ia w, jfl I 5? 5 5 RAADSLID AREND LIND ACHT PORREN HOOGST NOODZAKELIJK 9 A 1 IS f| T V tjl i zg IK t 1 r t DE I Te slap Ui 1 Ka- 1 X mi Biai to® I - ik. i r Wachten Schuld Arend Lind: „Deze trainering maakt de uitkomst van het onderzoek en de rapportage op zich al bijzonder ongeloofwaardig’’. f r i I door Theo van der Kaay Al bijna een jaar lang wordt er in Alkmaar gegist, gespeculeerd, gelogen, eindeloos gewacht op officiële rapporten en af en toe een tipje opgelicht van de geheimzinnige sluier die ligt over de „isotopen-affaire” van het Medisch Centrum Alkmaar. i «f, AA 1 n j isotopen-affaire Stilzwijgen over -■ gezien hadden”. o *0 x«. L X 3OUW Mr. kV. Adriaansens liever streekziekenhuis klappen wat er met het onderzoek gedaan wordt. 'Ai Burgemeester C. Roozemond publiek gerustgesteld. Een onderhoud misschien met mevrouw mr. M. Otterspoor- Kousemaker, rechter-commissaris in Alkmaar en al vanaf februari vorig jaar belast met het gerechtelijk vooronderzoek naar mogelijke overtredingen in het Medisch Centrum Alkmaar. Jammer, haar onderzoek is zojuist afgerond en ligt bij de hoofdofficier van justitie mr. J. Abspoel. Hij zal de laatste zijn die uit de school gaat De keus valt op een lid van de gemeenteraad, de heer A. Lind. Hij vertegenwoordigt als enige de plaatselijke partij Stadsbelang, een partij „die de voorstellen van B. en W. beoordeelt zonder gehinderd te worden door politieke ideologieën van de landelijke partijbureaus”. verdwijnen. Hij krijgt een baan in Paramaribo. Een ingezonden brief in de krant: „Kan Paramaribo misschien nog een burgemeester gebruiken?” Het had zo mooi kunnen zijn in Alkmaar. Voeg twee bestaande Wie ook geen enkele haast lijkt te maken om het MCA weer wat in het gareel te brengen is hoofdofficier van justitie mr. J. Abspoel. Hij is zelf niet aanwezig om de vraag te beantwoorden of justitie stappen gaat ondernemen tegen personen die fout gehandeld hebben. Zijn secretaresse weet te melden dat mr. Abspoel het vreselijk druk heeft, dat er best wel een rapport over de zaak zou kunnen verschijnen, dat dat ook best niet kan gebeuren, dat dit een zaak is die al zó lang sleept, dat de haast er wel af is en dat we nog maar eens op moeten bellen. Isotopen-affaire, fusieproblemen, hoge investeringen, over al deze nu mensen die korte tijd geleden uiterst belangrijke zaken beslissen 1 nu mensen die korte tijd geleden nog geen ziekenhuis van binnen gezien hadden”. Op vrijdag 16 februari 1979 maakt Alkmaars burgemeester C. Roozemond zelf het schandaal wereldkundig: in het isotopenlaboratorium van het Centraal Ziekenhuis (samen met het Elizabeth Ziekenhuis het Medisch Centrum Alkmaar) is jarenlang gebruik gemaakt van te grote stralingsdoses jodium 131Het hoofd van het laboratorium, dr. A. Hilvers werd met onmiddellijke ingang geschorst. In zijn nevenfunctie als bestuursvoorzitter van het Medisch Centrum Alkmaar kon Roozemond het publiek geruststellen met de mededeling dat de overdoses „niet al te groot” zijn geweest en dat er geen reden was tot paniek. Roozemond is op dat moment precies vier maanden voorzitter van het ziekenhuisbestuur. Van verschillende kanten komen onderzoeken op gang. De inspectie volksgezondheid laat alvast weten dat de veiligheidsvoorzieningen in het beruchte lab als sinds 1975 onvoldoende zijn. Hoofofficier van justitie mr. J. Abspoel gelast een Op ongelofelijke wijze hebben de betrokkenen elkaar het afgelopen jaar de schuld van het schandaal in de schoenen proberen te schuiven. Allereerst was daar natuurlijk dr. Hilvers, het hoofd van het lab. Hij zou direct verantwoordelijk zijn geweest voor de overdoses aan straling die al jaren werd toegepast. Nee, zei Hilvers, dat is gebeurd met volle instemming van de betrokken internisten van het ziekenhuis. De reden dat veiligheidsnormen werden overschreden is, dat directie en bestuur van het ziekenhuis jarenlang dringende verzoeken van Hilvers tot verbetering van het sterk verouderde isotopenlab naast zich neer hebben gelegd. In de spaarzame officiële rapporten van het afgelopen jaar is aangetoond dat ziekenhuisbestuur en -directies wisten dat er niet anders dan onverantwoordelijk kon worden gewerkt in het laboratorium. Waarom hield Hilvers er dan niet mee op? „Organisatorisch had hij zijn zwakheden”, zegt de heer Lind die Hilvers van nabij kent, „maar in zijn vak van biochemicus is hij buitengewoon begaafd. Qua kennis wordt hij door specialisten op handen gedragen. In overleg met de medici is hij buiten zijn boekje gegaan omdat hij te goed van hart was. Hij werd geconfronteerd met lijdende en doodzieke mensen die bezwaarlijk naar andere ziekenhuizen konden reizen. De organisatie was hier fout. Gebruik en controle waren in één hand en dat moet altijd gescheiden blijven”. Arend Lind: „Het is hoogst noodzakelijk dat er weer eens in de isotopenzaak gepord wordt. We zitten nu al bijna een jaar te wachten op de uitslag van het onderzoek door de rechtbank. Ik Stadsbelang zit op een wippositie, want de stem is vaak doorslaggevend in de raad. Lind weet waarover hij praat, want hij is voorzitter van de Vereniging Medisch Centrum Alkmaar (opgericht vanwege de noodzaak tot fusie en verbouwing van twee ziekenhuizen) en heeft jarenlang een functie bekleed bij een multinational die röntgenapparatuur verkoopt. ziekenhuizen bij elkaar en maak er een hoogwaardig medisch centrum van boven het Noordzeekanaal, zo luidde de bestuurlijke gedachte. De fusie kwam, verbouwingsplannen kwamen van de grond, maar de medische staven van de twee ziekenhuizen gingen kibbelen. De voorganger van Roozemond als bestuursvoorzitter, wethouder J. Helder, krijgt nu het verwijt dat hij bij de invulling van de fusie te slap is geweest. Het isotopenlaboratorium heeft een centrale rol bij de fusieplannen gespeeld. Wie krijgt wat? werd de vraag en er ontvouwde zich een machtsstrijd tussen de ziekenhuizen. 9 i i. 's A V" I •JK X De voorzitter van het ziekenhuisbestuur dan, de heer C. Roozemond, „in zijn vrije tijd ook burgemeester van Alkmaar” zoals het Noordhollands Dagblad hem afschildert. Door zijn füncties verre van neutraal en bovendien nogal ongemakkeljjk in zijn contacten met de pers, dr. A. Hilvers is eigenlijk de aangewezen persoon voor een gesprek. Als voormalig hoofd van het isotopenlaboratorium verantwoordelijk gesteld voor het feit dat al jaren in het ziekenhuis de veiligheidsnormen voor radio actieve straling werden overschreden. Hilvers blijkt in december plotseling te zijn afgereisd naar Suriname waar hij nu een baan heeft als biochemicus in het academisch ziekenhuis van Paramaribo. inmiddels weten dat er in het MCA medisch verantwoord is gehandeld. Uit een opgeduikeld verslag van een vergadering blijkt plotseling dat ziekenhuisbestuur en -directie al twee jaar op de hoogte zijn van de toestanden in het lab. Wat koppen uit de plaatselijke pers: „Blundersen gesjoemel op alle niveaus' en „Isotoop splijt eenheid in ziekenhuis" Als een donderslag bij heldere hemel biedt geneeskundig directeur dr. G. Hooiveld op 26 februari zijn ontslag aan (Alle boven beschreven gebeurtenissen vonden plaats in een periode van tien dagen). Hooiveld zegt nadrukkelijk dat dit niet gebeurt vanwege de isotopen-affaire, „hij had al veel langer weggewild”. Een dag later doet de geschorste dr. Hilvers voor het eerst zijn mond open. Hij schuift alle schuld op bestuur, directie en medische staf. Weer een paar dagen later moet burgemeester Roozemond in de Alkmaarsche Courant lezen dat er geheime nota's uit 1976 bestaan van ern organisatiebureau dat de leiding van het laboratorium onbekwaam acht. Het ziekenhuisbestuur legde deze nota's destijds naast zich neer. Zaterdag 24 maart, een nieuwe algemeen directeur voor het MCA. Personeels- en organisatiedeskundige mr W. Adriaansens treedt aan. Hij komt van de noodlijdende multinationale handelsonderneming Hagemijer, maar wil graag in een streekziekenhuis werken. Minister Ginjaar van volksgezondheid gooit de knuppel weer eens in het hoenderhok door te beweren dat de ziekenhuisdirectie de afgelopen jaren wel degelijk in gebreke is gebleven Na lang het stilzwijgen bewaard te hebben maakt de inspectie volksgezondheid eind november 1979 bekend dat het MCA op onverantwoorde wijze met stralingstherapie is omgesprongen. De directie en de specialisten worden verantwoordelijk verklaard, dus niet alleen dr. Hilvers. Deze laat op 3 december opnieuw van zich horen door volledig van het toneel te horen. Komende woensdag beleeft de gemeenteraad een gedenkwaardige dag: voor het eerst een openbaar debat over de isotopen-affaire. gerechtelijk onderzoek, en in Alkmaar gonst het ondertussen al van roddels en achterklap. Het patiëntenboek van dr. Hilvers verdwijnt spoorloos en duikt later weer op, hij zelf verdwijnt naar een onderduikadres. Het laboratorium was al in december gesloten, maar heimelijk werd er nadien toch nog gebruik van gemaakt, zonder dat het ziekenhuisbestuur daarvan afwist. Voor de zekerheid wordt het lab nu verzegeld. Burgemeester Roozemond wordt door de raadsfractie van D'66 aan de schandpaal genageld: hij doet naar buiten toe onschuldig, maar zou het schandeel veel te lang binnenskamers hebben gehouden Er gaan geruchten dat niet de aanvankelijk genoemde 63 patiënten slachtoffer zijn, maar een totaal van 380 personen zou aan teveel straling zijn blootgesteld. Roozemond roept in het NOS-journaal oud-patiënten op om zich te melden. Het ziekenhuis krijgt telefoontjes en bezoeken van enkele honderden mensen. De inspectie volksgezondheid laat wil niet zeggen dat de hoge heren zich in de nesten hebben gewerkt, maar ze doen wel hun best die indruk te vestigen. Pas in het najaar zijn de rapporten bekend gemaakt van de heren Copier en Bienfait (inspectie volksgezondheid). Zij toonden aan dat er fouten zijn gemaakt in het ziekenhuis. Komende woensdag en dat is de allereerste keer, komt er een debat in de gemeenteraad over de zaak. Dat wordt een plaatselijk politiek gevecht tussen mensen die niets van röntgenstralen weten. En over de schuldvraag past ons natuurlijk bescheidenheid”. De rechter-commissaris heeft inmiddels het justitieel onderzoek afgerond en aan de officier van justitie overhandigd. Deze heeft tot op vandaeg n^g niets van zich laten Lind: „De Vereniging MCA heeft bezwaar gemaakt tegen de bouwplannen voor uitbreiding van het ziekenhuis, een zaak die daar nog eens bovenop komt. Het blijkt dat een paar heren beslissen over investeringen van 190 miljoen gulden. Het raadslid Lind bij het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar: „Hier zijn fouten gemaakt" F yX •X1 Een nog onbekend aantal patiënten met schildklier- en nierafwijkingen zijn behandeld met het isotoop jodium 131 en hebben daarbij, evenals enkele verpleegkundigen, hogere doses radio-actieve straling gekregen dan volgens veiligheidsvoorschriften toegestaan is. Na elf maanden is Alkmaar nog niet verder gekomen dan geruzie over de schuldvraag, terwijl de rechterlijke macht zich blijft hullen in stilzwijgen over het onderzoek dat inmiddels wel heeft plaatsgehad. Patiënten en verpleegkundigen die een overdosis straling hebben opgelopen, weten niet of zij zich ongerust moeten maken. Van de inspectie volksgezondheid horen zij enerzijds dat er medisch verantwoord is gehandeld en anderzijds dat er wel degelijk fouten bij de behandeling zijn gemaakt. Er heerst moedeloosheid in de Kaasstad en het is niet gemakkelijk om mensen te vinden die nog iets zinnigs kunnen toevoegen aan het gekrakeel over het ziekenhuisschandaal dat als een splijtzwam in de stad woekert. Wie kunnen erover praten? De directeur van het ziekenhuis 1 misschien, mr. W. Adriaansens. Die zit net een halfjaar op zijn post en weet van de pijnlijke periode net zoveel als de gemiddelde I krantelezer. Zijn voorganger wellicht, dr. G. Hooiveld. Hij pakte zijn biezen, luidop verkondigend dat dit feit niets te maken had met de isotopengeschiedenis. Hij zwijgt nu als het graf.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 29