B Verzet PvdA P a B d Voedingswijzer Verkoopprijs huizen met 6% gedaald CDA-jongeren Zeeland willen l sluiting centrale wasserij over I op symposium Onderhandelingen over bouw-CAO opgeschort en dan dit noq p Negen maanden cel voor schot tegen voorstel huurverhoging „Geen doorkruising werk De Beaufort” Door verkeerde aanpak kabinet” 1 IS 3 2b z Personeel neemt Wetsontwerp over aanbieden vracht naar ministerraad Opspoorders oorlogsmisdadigers: Eerst meer duidelijkheid van regering” I ZATERDAG 19 JANUARI 1980 V BINNEN- EN BUITENLAND regeringsplannen na het aflopen van de loonpauze op 12 maart. WEERRAPPORTEN rechtbank in Amsterdam, dat de groep zijn werk zou doorkruisen. Grondbank Chemisch afval r f j Aansprakelijk Visseizoen ,2 Turken Buitenlanders (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De FNV vreest dat het kabinet met zijn aanpak van de huidige econo mische problemen een zware conjuncturele inzinking zal ontketenen, die te vergelijken valt met de situatie na de olie crisis van 1974. Koopkracht verlies voor het grootste deel van de bevolking en verder gaande bezuinigingen op col lectieve uitgaven zullen er on herroepelijk toe leiden dat grote delen van het bedrijfsle ven problemen met zijn afzet krijgt. Dit schrijft de FNV in een brief aan de Tweede Kamer. UTRECHT (ANP). De CAO-onderhandelingen in de bouw zijn gisteren in Woerden opgeschort. De werkgevers willen eerst meer duidelijkheid over de Schaatsen Sneeuw WIR-plannen 5 KW FNV vreest zware inzinking economie f I en I i De Grondbank heeft de mogelijkheid DEN HAAG (ANP). Het wetsontwerp inzake affichage (dat is het aanbieden van scheepsvracht via de beurs) gaat binnen kort naar de ministerraad en de Raad van State, waarna de Twwede Kamer aan de behandeling ervan kan beginnen. Ook de CDA-jongeren in Zeeland ko men in hun zojuist uitgebrachte rapport over het vraagstuk van de kernenergie tot de conclusie dat de kerncentrale Borssele zo snel mogelijk moet worden gesloten. De CDA-jongeren zijn het met het gewes telijk PvdA-bestuur van mening dat kern energie in de toekomst geen oplossing kan bieden. Er zijn andere oplossingen voor het energievraagstuk! aldus de twee par tijen en ze noemen daarbij onder meer zonne-wind en waterkrachtenergie. heeft opgespoord, onder wie een 62-jari- ge ex-SS’er, die een belangrijke rol speelde bij de overval op een boswach- terswoning bij Breda in 1944. Daarbij kwamen verschillende mensen om het leven en werden handgranaten gewor pen in een afgesloten kelder waarin ook De woordvoerder van de Groningse groep stelt verder dat De Beaufort zo goed met de stand van zaken op de hoogte is dat hij onlangs nog een gehei me lijst van oorlogsmisdadigers zou heb ben uitgegeven, waarop nog steeds per sonen staan die al enkele jaren geleden zijn overleden. De groep zal binnenkort onthullen met welke oorlogsmisdadigers volgens haar de overheid schriftelijke contacten on derhoudt. Mr. De Beaufort zegt van niets te weten. De besturen van de afdelingen Zuid- Holland van de FNV en het CNV vinden dat de chemische afdeling van het in zwa re financiële moeilijkheden verkerende afvalverwerkingsbedrijf Rijnmond AVB niet aan particulieren mag worden ver kocht, maar dat een overheidsinstantie met de exploitatie ervan belast moet wor den. „Gezien de kwetsbaarheid van het milieu mag de verwerking van chemisch afval geen object van particuliere onder- nemingswinst zijn”, aldus FNV en CNV in een brief aan de leden van de vaste com missie voor milieu en volksgezondheid van de Tweede Kamer. een beetje zout omgevormd tot natuurlij ke sneeuw. Dit weekeinde kunnen belang stellenden dan ook skiën onder optimale omstandigheden in Drenthe. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenturt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis onbew. onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. h. bew. onbew. h. bew. 1. bew. zw. bew. regen h. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. h. bew. mist regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. driftsn. geh. bew. zw. bew zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. h. bew. percentage. Ik vind dat de huurverho ging gelijke tred moet houden met de inkomensontwikkeling. Ik zal eerst de cijfers moeten bestuderen op grond waarvan de regering nu al heeft ge- VLISSINGEN (ANP). Het PvdA-be stuur Zeeland vindt, evenals de CDA- jongerenorganisatie in die provincie, dat de kerncentrale Borssele op zo kort moge lijke termijn gesloten moet worden. In de gewestelijke vergadering van 2 februari zal zij haar leden een motie voorleggen waarin sluiting wordt geadviseerd. Het gewestelijk PvdA-bestuur vindt dat deze beslissing onder eigen Zeeuwse verant- W wer den wat leid geb H bek den reel sie S deu go der van zoe E var ten ove spe me 1 del in Ira Ru ht sc ro ”c SC SC VI te ai VI Is In een brief wordt nog eens uiteengezet waarom de FNV de loonpauze en de ver dere regeringsbenadering van de sociaal- economische problemen van de hand wijst. V zul des aid he< Ba koi gh; W( tei sti m ge za Pa Jo W( m< de sc va Ca E| sc ha BI se 1 groc cies zij I uit j rege mie Z< ren de ginj hee: schi digc Bas jaar de i volj kini O ver drie naa N mai gist nen mai gev lan< c De staatssecretaris zegt aan haar toe zegging, vorig jaar januari gedaan in het opgestelde protocol bij de beëindiging van de schippersstaking, te hebben voldaan. Het wetsontwerp zou uiterlijk eind maart vorig jaar aan de adviescommissie wor den voorgelegd, waarna in augustus ad vies is uitgebracht. Daarna volgde het noodzakelijke interdepartementale overleg, dat eind december werd afge rond, aldus de bewindsvrouwe. Staatssecretaris Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat heeft dat de schippers vereniging „Toerbeurt Noord-Zuid” giste ren meegedeeld. Het is een antwoord op het telegram van eergisteren van de bin nenschippers aan de staatssecretaris, waarin zij met stakingen dreigden als die wet niet snel tot stand komt. die dan eventueel onmiddellijk na het aflopen van de loonpauze in werking zou kunnen treden. De Hout- en Bouwbond CNV kwam met van de mogelijkheden binnen de bedrijfs- het tussenvoorstel om gedurende de loon- tak, die aan ongeveer 300.000 mensen Een producent moet aansprakelijk kun nen worden gesteld voor gebreken aan zijn produkten, als deze voor de consu ment schadelijke gevolgen hebben. De producent kan aansprakelijk worden ge steld, ook als hij geen (aantoonbare) schuld heeft aan een gebrek in zjjn pro- dukt. De benadeelde hoeft slechts aan te tonen dat hij schade heeft geleden. Dit standpunt heeft de Sociaal-Economische Raad (SER) gisteren ingenomen in een advies over produktenaansprakelijkheid aan de ministers van Justitie, Economi sche Zaken en Landbouw. I (het weer] Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door het KNMI: Veel bewolking en later kans op neerslag. Overwegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor maandag: Aantal uren zon 0 tot 4. Minimumtemperatuur omstreeks min 3 gra- den. Maximumtemperatuur: omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. verontwaardiging van de hand gewezen. Zij zal de leden in alle bedrijven van Akzo in Nederland vragen zich te verzetten te gen de haars inziens volstrekt onaan vaardbare maatregel. De Beaufort stelde dit naar aanleiding doorgegeven. Datzelfde geldt van alle van de bekendmaking van de Groningse adressen die wij twee jaar geleden von- groep dat zij een aantal naar de Bonds- den. Ver vóór de publicatie gaven we ze republiek gevluchte oorlogsmisdadigers aan justitie door.” Wat betreft de contacten met mr. De Beaufort merkt de woordvoerder van de Groningse groep op: „Toen hij was aan gesteld hebben wij heel voorzichtig ge probeerd tot een vorm van samenwer king te komen. De Beaufort heeft echter kindAron «ton tOt twee keer toe °P V00r ons te accepteren wijze ons vertrouwen ge- Een woordvoerder van de Groningse schonden, waarna het contact is ver greep: „Hoe kunnen wij nu de plannen broken.” van De Beaufort doorkruisen? Hij mag wat ons betreft rustig doorgaan met zijn werk, maar justitie begint onmiddellijk te roepen dat wij dingen doorkruisen. Neem het geval van Wilhelm Bos, de man die AOW uit Nederland kreeg. Wij brachten zijn naam in de publiciteit, maar deden dat nadat al jarenlang het adres van Bos bij justitie bekend was. Justitie vroeg echter pas om uitlevering na onze openbaarmaking. Er zijn ook andere, soortgelijke gevallen. Toen Wie senthal de naam van Siert Bruins in de openbaarheid bracht was die naam door ons al een jaar van tevoren aan justitie Het komende visseizoen gaat voor de gewone hengel op 31 mei open. Het vissen met een speciale hengel is vanaf 1 juli toegestaan. Sportvissers zullen op de eer ste dag van het nieuwe visseizoen ook nog hun „oude” visakten en bijdragebewijzen moeten kunnen tonen. Het huidige seizoen loopt tot 1 juni. tot het indienen van aanvragen met in gang van 18 januari opgeschort. Er zijn namelijk de eerste helft van deze maand zoveel aanvragen binnengekomen, dat het bedrag, dat voor het hele jaar voor de grondbankactiviteiten op de landbouwbe groting was uitgetrokken, al is uitgeput. De grondbank helpt boeren die hun be drijf willen vergroten en jonge boeren die het ouderlijk bedrijf willen ovememen door grond te kopen en deze aan hen in erfpacht te geven. Weer in binnen- buitenland ARNHEM (ANP). De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 25-jarige Turk uit Amsterdam wegens het doodschieten van een 18-jarige landgenoot tijdens het Anti-grijze wolven symposium, vorig jaar september in Nijmegen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk. De officier i van justitie eiste twee weken geleden twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank wees de mening van de officier van de hand, dat de Turken min of meer opzettelijk zijn landgenoot Kemal Güngörmüs zou heb ben doodgeschoten. De verdachte is wel erg roekeloos en onvoorzichtig met zijn pistool omgegaan, aldus de rechtbank, die de Turk veroordeelde wegens dood door schuld en illegaal wapenbezit. zo zo o ozo zo ozo zo o zo o z o windst. o zo zzo o ozo w wnw n z wzw ono z o w.st. w.st. wnw no nno zzw zzo zo nno w zo nno windst. no w.st. no ono wzw werk biedt. Er is nog geen nieuwe datum I afgesproken waarop de onderhandelings- partners elkaar weer ontmoeten. I De werknemersorganisaties willen on- der meer verbetering van de werkplek (maatregelen tegen tocht) en strengere veiligheidsmaatregelen op de bouwplaats alsmede uitbreiding van de vakantieda gen en uitbreiding van de VUT-regeling tot 60 jaar in 1981. De bonden willen tevens een aantal toeslagen opnemen in het basisloon. Daarnaar wordt nog steeds studie verricht door een commissie loon- structuur. ALKMAAR (ANP). De vijftien per soneelsleden van wasserij De Valk in Alkmaar hebben het bedrijf, dat eer gisteren failliet werd verklaard, voor lopig overgenomen. Volgens een woordvoerder van het personeel krij gen ze van de curator de kans om aan te tonen of de wasserij levensvatbaar is. Het bedrijf raakte in de problemen nadat de directeur volgens het perso neel aanzienlijke bedragen had ver duisterd. Daarnaast zou er een weinig actief beleid zijn gevoerd. De directeur werd een week geleden de toegang tot de wasserij ontzegd. Volgens de woordvoerder heeft het personeel de steun van plaatselijk politieke partijen, van de burgemeester en van de Indu striebond FNV. De affichage-regeling moet de schip pers een beter inzicht geven in de vrach ten die voor het noord-zuid vervoer be schikbaar zjjn. I De 29 illegale Turkse werknemers van - 1 de Koninklijke Wegenbouw Stevin BV in Amsterdam, die in Nederland wachten op de hervatting van een door hen tegen dreigende uiteenzetting aangespannen kort geding op 29 januari, hebben gisteren in Den Haag de Raad van State gevraagd hen een voorlopige tewerkstellingsver gunning te verlenen, zodat ze in die perio de niet het land uit kunnen worden gezet. De Raad van State zal op 21 januari laten weten of het verzoek wordt ingewilligd. De Raad van Kerken in Nederland heeft een brief gestuurd aan de vaste Kamer commissie voor sociale zaken en justitie, waarin de raad zich uitspreekt tegen de op 1 november in werking getreden wet ar beid buitenlandse werknemers. De Raad van Kerken schrijft, dat de discriminatie bij de uitvoering van de wet duidelijk tot doe uitdrukking is gekomen. „De landelijke advertentiecampagne heeft in feite de ille gale werkgevers opgewekt zich van de illegale werknemers te ontdoen, voordat doelgerichte aanpassing van de wet kan plaatsvinden”. Zowel de FNV als de CNV-bouwbonden pauze dan maar uitsluitend over de imma- hadden liever dooronderhandeld over de teriële voorstellen te praten. De Bouw- en op tafel liggende voorstellen om tijdver- lies te voorkomen. Het streven van de werknemersorganisties was gericht op Houtbond FNV was echter van mening dat het arbeidsvoorwaardenpakket voor dit jaar als één geheel moet worden be- het afsluiten "van een concept-overeen- handeld. Ook de werkgevers zagen geen komst (inclusief het materiële gedeelte) heil in het CNV-voorstel. De Hout- en Bouwbond CNV vindt het' jammer dat de tijd die de loonpauze biedt nu niet wordt gebruikt voor het aftasten De aantasting van de koopkracht is het gende loonmaatregel van de regering met gevolg van de veel te voorbarige reactie op de slechtere economische voorspellin gen van het Centraal Planbureau (CPB), zo stelt de FNV. Het kabinet heeft van deze voorspellingen een „dienstbevel” ge maakt en daarmee de onzekerheden die er in zitten veronachtzaamd. De FNV ont kent niet dat de recente verhogingen van de olieprijs structurele aanpassingen zul len vergen in de economie. „We zullen ons wellicht moeten gaan instellen op een nog wat tragere groei van de economie en een nog grotere energierekening voor particu lieren en bedrijven”, aldus de FNV. Daar zal volgens de FNV dan wel een ander beleid bij moeten worden geleverd dan het huidige, zodat de „pijn” van de nieuwe tegenvallers eerlijk wordt ver deeld. Daarvoor is onder meer een ander inkomensbeleid nodig en een ander ener giebeleid, waarbij het schaamteloos profi teren door de oliemaatschappijen van de gestegen aardgasopbrengsten onder an dere moet worden aangepakt, zo schrijft de FNV aan de TWeede Kamer. Intussen heeft de centrale kadergroep van de Industriebond FNV bij Akzo giste ren op een vergadering in Nunspeet de loonpauze van twee maanden en de vol gens de groep ongetwijfeld daarop vol- GRONINGEN (ANP). De groep Groningse burgers die zich bezig houdt met de opsporing van oorlogsmisdadigers, is het volstrekt oneens met de beschuldiging van mr. De Beaufort, officier van justitie bij de meend voor zes procent te moeten kie zen”. De verwachting is dat het CDA en de WD zich in zes procent kunnen vinden. In een brief aan de Tweede Kamer schreef staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting gisteren dat op basis van de gestegen bouw- en exploitatie kosten een huurverhoging van zeven acht procent gerechtvaardigd zou zijn. De regering heeft echter, gezien de hui dige economische omstandigheden (kos ten van levensonderhoud en inkomens ontwikkeling) voor zes procent gekozen. Vorig jaar was de huurverhoging vijf procent. Brokx merkt in zijn schrijven aan het parlement nog op dat in de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening rekening is gehouden met zes procent. Daarom zal het nu bastgestelde percentage volgens hem geen budgettai re gevolgen hebben voor de begroting en de meerjarenramingen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De prijzen van huizen zijn vorig jaar gemiddeld met zes procent gedaald in vergelijking met het vooraf gaande jaar. Er lijkt voorlopig een eind te zijn gekomen aan de prijsexplosies van de laatste jaren op de woningmarkt. In 1978 stegen de huizenprijzen nog gemiddeld met acht procent en in 1977 werd een recordstijging van gemiddeld 40 procent genoteerd. Deze gegevens maakte de voorzitter van de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM), G. Chr. H. Smit,, giste ren bekend. Voor dit jaar ziet Smit een evenwichtige markt. „Een explosie van prijzen zit er niet in. Wat er wél inzit, is het volgen van de stijging van het prijsindexcijfer”. Om dat de woningmarkt enigszins tot rust is gekomen, verwacht hij dat dit jaar meer mensen tot de aankoop van een huis zul len overgaan. woordelijkheid moet worden genomen. Het bestuur vindt het wel nodig om vooraf te onderhandelen met de regering en be drijfsleven om de economische gevolgen van deze sluiting voor Zeeland zo beperkt mogelijk te houden. Sluiting van de kern centrale Borssele zal waarschijnlijk on dermeer ook de sluiting inhouden van het Franse aluminiumbedrijf Pechiney (200 man personeel) in Vlissingen-Oost. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De PvdA vindt dat dit jaar moet worden gekozen voor een ver hoging van de huur met vijf procent in plaats van de door de regering aange- kondigde zes procent. De door de rege ring afgekondigde loonpauze heeft de opstelling van PvdA, die eerder, evenals de andere fracties in de Tweede Kamer, een huurverhoging met zes procent als „reëel” omschreef, gewijzigd. Volgens PvdA-kamerlid Van Dam moet voor 5 procent worden gekozen op grond van met name de dit jaar te ver wachten inkomensontwikkeling. Van Dam: „Er zijn nu al geluiden dat de prijscompensatie per 1 juli op de tocht staat. Voor onze fractie is de inko mensontwikkeling van groot belang bij het vaststellen van het huurverhogings- Minister Ginjaar van Volksgezondheid (links) en zijn collega Van der Stee van Landbouw kregen gisteren van het zogeheten Comité van Vijf de Voedingswijzer aangeboden. Met die voedingswijzer, volgens Van der Stee „uniek in de wereld”, heeft het comité een uniform etiket voor het hele levensmiddelenbedrijf in ons land willen scheppen, waarop de consument informatie vindt over de voedingswaarde van verpakte levensmiddelen. Een aantal bedrijven heeft al toegezegd, de voedingswijzer te gaan toepassen. Het Amsterdamse D’66-raadslid K. Bak- ker heeft B. en W. verzocht een deel van de hoofdstedelijke grachtengordel onmid dellijk te sluiten voor de scheepvaart. Dan kunnen de grachten dichtvriezen, zodat er op geschaatst kan worden. Vorig jaar schreef het raadslid een nota, waarin het zelfde werd voorgesteld. Die nota is door de raad geaccepteerd. De strenge winter van 1979 zorgde er overigens voor dat de grachten spontaan dichtvroren. Nu zijn op de grachten ondanks de vorst alleen ijsschotsen te zien als gevolg van de scheepvaart. Een grote machine produceert sinds gis termiddag grote hoeveelheden verse sneeuw op de Drentse kunstskibaan in Schoonoord. Met het zogenaamde sneeuwkanon wordt water met lucht en Het Landbouwschap heeft bezwaar te gen het plan van de regering, de op grond van de wet investeringsrekening (WIR) te verlenen basispremies te verlagen van 23 tot 18 procent voor nieuwe gebouwen en van 15 tot 11 procent voor bestaande ge bouwen. Het heeft ook ernstig bezwaar, tegen het voornemen de aanschaf van legkippen uit te sluiten van WIR-bjjdra- gen. Het schap heeft zijn bezwaren ken baar gemaakt aan de Tweede Kamer. Een wetsontwerp waarin de regering de ge noemde plannen heeft neergelegd is eind december bij de Kamer ingediend. O, 53 ES ■So se SE Ei -2 0 -2 0 -3 0 -5 0 -2 0 -4 0 -3 0 -4 0 -1 0 -2 0 3 0 11 0.1 9 0.2 -6 0 2 0 -1 0 -2 0 -1 0 1 0 2 0 0-0 -0 0 10 0.1 4 0 2 0 -4 0 5 0 15 0 11 0 -5 0.1 13 0.4 -6 0.1 -1 0 14 0 12 0.3 -1 0 -1 0 -3 0 15 3 3-0 20 0 16 0 18 0 16 0 ZONDAG 20 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.36 uur, onder 17.02 uur Maan op 10.03 uur, onder 20.43 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 05.09 uur en 17.22 uur Laagwater 01.10 uur en 13.21 uur MAANDAG 21 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.35 uur, onder 17.04 uur Maan op 10.33 uur, onder 20.03 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 05.53 uur en 18.08 uur Laagwater 01.44 uur en 14.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 2