gereedschap weer KAMERPLANTEN ZAAIEN Zelf papier maken eens een andere hobby Houtverbindingen zonder hogeschoolwerk Spaar uw portierstrips Huren van zwaar Houten WC-bril terug ff O - 4>-/tó Welke planten? Bladplanten Hoe zaaien we? Principe 11 B ‘V e HD r ig HD eft ten. >le- al ak ten in 'HD wat vergen rf 1 I eld >m- i iaat n n- len, n Het en Ook kunt u er nog wat turftnolm aan toevoegen. Voor het kiemen van het zaad is het belangrijk dat dit minstens bij ka mertemperatuur gebeurt. Eventueel kunt u het bakje op de radiator van de verwar ming plaatsen, maar dan moet u het wel of parket) wilt schuren., dan is de vlak- schuurmachine duidelijk onbruikbaar ge reedschap. En voor een klus waarbij u een flinke hoeveelheid specie of beton moet maken (een karwei dat maar zelden voor komt) gaat u zich ook geen betonmolen aanschaffen. De laatste tijd wordt door grotere doe- het-zelf-zaken en bouwmarkten een veelal uitstekende verhuurservice geboden. Gro te machines en speciale apparatuur als werksteigers kunt u daar voor een dag of meerdere dagen huren. Of het nu om een vloerschuurmachine, een zware boorha- mer, een compressor of een grondfrees gaat, u kunt er voor dat ene karwei zo kort of zo lang als nodig is gebruik van maken. goed beschermen tegen de zon. Directe zonnestraling is beslist verkeerd, de tem peratuur loopt dan al gauw te hoog op en de grond droogt uit. Als u het zaad mooi over het bakje verdeeld hebt (Erg klein zaad kunt u het beste eerst vermengen met wat scherp zand voor een betere verdeling) strooit u er nog een laagje zand overheen. Als vaste regel kunt u aanhouden dat dit laagje net zo dik moet zijn als het zaad zelf. Tenslotte dekt u het geheel af met een glasplaat of doorzichtig plastic. Controleer regelmatig of het zaaimedium niet te droog of te vochtig is en verwijder condens van het glas of plastic. Als de eerste kiemblaadjes verschenen zijn, moeten de plantjes ver- speend worden. Dat houdt in dat u ze voorzichtig uit elkaar haalt, de sterkste plantjes eruit zoekt en deze iets ruimer weer uitzet in potgrond die nog iets ver schraald is met zand. Nu kunnen ze ge drongen opgroeien tot volwaardige plan ten, daarvoor moet u ze op een lichte maar niet te warme plaats zetten. De eerste tijd nog even onder glas, maar langzaam aan laat u ze wennen aan de gewone kamer temperatuur, totdat het glas er helemaal af kan blijven. Natuurlijk beschermt u de plantjes nog steeds goed tegen direct zon licht. Als de plantjes elkaar weer gaan ,Koude' haakse verbinding, met deuvels in met elkaar corresponderende gaatjes. Halfhoutverbinding, links voor een hoekver binding, rechts een T-verbinding na- s; m; i MTS O Informatie Deze maand zult u ongetwijfeld weer een prijscourant door de brievenbus ge kregen hebben en daarin zult u ook zaden van kamerplanten tegenkomen. Maar ook bij een goede bloemist of een tuincentrum in de buurt zult u diverse soorten zaad kunnen krijgen. Er worden eveneens kant-en-klare setjes aangeboden die de laatste jaren steeds meer aftrek vinden. Dat houdt in dat zowel de zaden als een zaaibakje en het zaaimedium in één ver pakking aangeboden wordt. U kunt direct .Zwaar’ gereedschap te duur? Huur! ren. Wees bij het huren van zulke appara tuur toch wel kritisch op bepaalde punten. Het gaat meestal om machines waarmee u zelden of nooit gewerkt heeft. Er moet dus minstens een duidelijke handleiding bij zijn; nog beter is het wanneer iemand van de verhuurafdeling u bij het in ontvangst nemen een demonstratie kan geven en uw eventuele vragen beantwoorden. U dient ook altijd een waarborgsom te storten die u terug krijgt wanneer u de machine onbeschadigd retourneert. Ook dat is een redelijke zaak, want de verhuur der loopt toch een zeker risico. Er is een deugdelijke manier om de huurkosten zo goed mogelijk binnen de perken te houden. Plan uw karwei tevo ren goed, zodat u exact weet op' welke dag(en) u de machine nodig hebt. U kunt dan zonder vertraging door nog onuitge voerde voorbereidingen aan de slag. Re serveer de gewenste machine minstens een aantal dagen voordien, anders is hij misschien, net als een boek in de biblio theek, ’uit’. Probeer het karwei op een zodanig tijdstip af te ronden dat u de machine nog vóór sluitingstijd terug kunt bezorgen. Enkele verhuurders bieden een bezorg- en ophaalservice; vaak is de appa ratuur immers zó omvangrijk dat u ze niet met uw personenauto kunt vervoeren. verdringen, pot u ze op in aparte bloem potten. Zoals al eerder gezegd zijn er heel wat planten geschikt om zelf te zaaien, aller eerst noemen we enkele bloeiende plan ten: abutilon, knol- of bolbegonia’s, bro- wallia met blauwe bloemetjes, pantoffel tje in gemengde kleuren, sierpepers, cine raria in div. kleuren, crossandra of rosien- tje met oranje bloemen, cyclamen in div. kleuren, bitterblad (exacum) met violet- blauwe bloemen, gloxinia, pijpje lak met mooie rode bloemen, hibiscus of Chinese roos met witte en donkerroze bloemen, kruidje-roer-me-niet met lila bloempjes, primula of sleutelbloem, Kaaps viooltje in div. kleuren, streptocarpus of Kaapse pri mula in div. kleuren, vinca rosea met witte, roze en rode bloemen. Vingerplant (fatisa japonica), sierasper- ge, bladbegonia’s, diverse soorten cactus sen, koffïeplant, siernetel (coleus), para pluutje (cyperus), Australische zilvereik (grevillea), hypoestes met gevlekt blad, katoenplant, jacaranda, philodendron bi- pinnatifidum, pindaplant, bananenboom, schefflera en kamerlinde. Keus genoeg om eens te proberen. Zelf papier maken is een handvaardigheid, die als hobby snel toeneemt. Er komen geen kookprocessen of chemicaliën aan te pas, de grondstoffen kosten over het algemeen niets en het gereedschap kunt u zelf maken. meer werk. Er zijn diverse types, zoals voor hoek-, voor T- en voor kruisende verbindingen. Het is een methode die vooral bij het verbinden van latten e.d. wordt toegepast. De breedte van de inke pingen is gelijk aan die van de lat, de diepte is precies de helft van de latdikte. Schrijf beide maten nauwkeurig met scherp potlood af. Zaag de lijnen dwars op de houtnerf met een kapzaag in en steek het overtollige hout met een beitel uit; niet alles ineens, maar in laagjes, gaatjes’ de deuvelgaten, in elk deel zo Pas eerst ’droog’ uit, of de samengevoeg- diep als de helft van de deuvellengte. In dun materiaal (bijv, als u twee stuk ken plaatmateriaal haaks verbindt) zal Het hoeft helemaal niet zo hard te vriezen om toch een aardige schade aan uw auto op te lopen tengevolge van vastgevroren portierstrips. Het rubber kan soms net voldoende tegen de sluitranden aangevroren zitten dat ze bij het openen van het portier losgerukt worden. Dat is heel vervelend, want u krijgt het portier moeilijk dicht en als dat lukt zit u behoorlijk op de tocht. Het euvel kan worden voorkomen door de strips een paar keer per winter in te wrijven met talkpoeder. Het gaat sneller en deugdelijker met de speciale spuitbusjes die hiervoor in de autoshop verkrijgbaar zijn. De paar guldens die u ervoor moet uitgeven, verdient u aan ’voorkomen schade’ ruimschoots terug. Wanneer u met losgerukte portierstrippen zit, kunt u ze zelf wel weer monteren. Daarvoor kunt u speciale kit kopen. Loop af en toe de toestand van de strips eens na. Als ze hier en daar loszitten, al is het maar over korte afstand, breng dan ook wat van die kit aan. Want het zijn de plaatsen die het meest gevoelig zijn; de strips hoeven maar even aangevroren te zijn, en ze laten vanuit die zwakke plekken meteen helemaal los. .Koude' haakse verbinding, met in de hoek gelijmd latje Dank zij de ontwikkeling van de lij men kan zelfs de meest eenvoudig ge construeerde houtverbinding, desnoods domweg ’koud op elkaar’, meer dan sterk genoeg zijn. Voor alle verbindin gen die niet in het zicht komen, is het parool: houd het zo eenvoudig mogelijk. Twee delen die haaks op elkaar gemon teerd moeten worden, kunnen door mid del van een hoeklatje, dat met houtlijm en spijkers of schroeven bevestigd wordt, onwrikbaar verbonden worden. De spijkers of schroeven dienen eigen lijk meer als ’fixeer-hulpmiddel’ tijdens het drogen van de lijm dan als wezenlijk bestanddeel van de verbinding. Ze fun geren min of meer als vervanger van een klemrichting. Zo kunt u bijv, vrij gemak kelijk een lade maken. Ook de deuvel is een uitstekend ver bindingsmiddel. Deuvels (korte ronde stokjes met fijne groefjes over de lengte) zijn in verschillende dikten te koop. Ze maken het mogelijk om sterke ’koude’ verbindingen te maken (dus zonder sleu ven, sponningen enz.) waarbij van de verbindingsmethode zelf niets te zien is. Het is echter wel een kwestie van se cuur werken. De deuvels moeten in vooraf geboorde gaten worden aange bracht, met gewone witte houtlijm of een speciale lijm. Dat betekent dat die gaten in de te verbinden delen. Overal precies tegenover moeten zitten. U kunt daarvoor allerlei soorten deuvelmallen kopen, van heel eenvoudig tot vrij inge wikkeld. De allersimpelste deuvehnal is echter gewoon een aantal dunne spij kertjes, waarvan u de kop afknipt. Leg de twee delen die u wilt verbinden in de juiste positie naast elkaar en schrijf met een scherp potlood de plaat sen voor de deuvels af. Het hart van elk boorgat is een duidelijk zichtbaar kruis je; sla in het hart een spijkertje, met de afgeknipte kant naar beneden. Laat alle spijkertjes ongeveer een centimeter uit steken. Breng dan de beide delen bij elkaar, zodat de spijkerpuntjes een af druk maken in het andere deel. Trek de spijkertjes weer uit en boor op de ’prik- De huurprijzen worden door verschei dene consumenten als nogal hoog erva ren. U moet daarbij echter wel bedenken dat de verhuurder extra veel zorg en tijd moet besteden aan het onderhoud. Fikse winsten maken de verhuurders beslist niet; ze zien de verhuur meer als een noodzakelijke service aan hun klanten. Het is logisch dat betonboren, slijpschij- ven, schuurbanden e.d., niet bij het ge huurde apparaat inbegrepen zijn. Die moet u erbij kopen en de kosten daarvan moet u dus bij de totale kosten incalcule- oud papier (dat wel zorgvuldig geselecteerd moet worden) geeft prima resultaten. Het papier wordt in stukken gescheurd en in een emmer met water gedaan. Met behulp van een verfmenger en een boormachine wordt het papier fijngehakt en gemalen, tot er een vezelige brij (de z.g. pulp) ontstaat. De met water verdunde pulp komt in een grote, vierkante bak. Goed roeren, zodat het mengsel homogeen blijft. Verontreinigingen als pluisjes en grove vezels moeten verwijderd worden (met de hand of met een zeef. Vervolgens wordt het schepraam met dekzel (beide zijn door een handige knutselaar makkelijk zelf te maken) in de bak met pulp gedompeld en zachtjes horizontaal heen en weer geschud. De pulp wordt daardoor gelijkmatig over het raam verdeeld en de papiervezels komen in alle richtingen door en over elkaar heen te liggen. Vooral dat laatste is belangrijk voor de sterkte van het papier. Haal het schepraam naar boven en laat het overtollige water uitlekken. Hierna moet het vel papier tussen natte doeken en vilt onder een pers platgeperst worden. Tenslotte hangen we de vellen aan een drooglijn op, zodat ze op een natuurlijke wijze kunnen drogen. Als afwerking dient het papier op de juiste maat gescheurd (handgeschept papier wordt nooit geknipt!) en eventueel gepolijst te worden. Nog even iets over het watermerk. Dit ontstaat in een soort reliëfvorm door op het gaas van het schepraam een figuur of woord van dun koperdraad te plaatsen. Het reliëf kan ook naderhand in het nog vochtige papier gedrukt worden. Het watermerk moet u zien als een soort ’handelsmerk’ van de papiermaker, vandaar dat er vaak initialen voor genomen worden. De tijd dat doe-het-zelvers be schouwd werden als pure fanatiekelin gen die alles zo ingewikkeld mogelijk willen doen, is voorgoed voorbij. Voor het maken van houtverbindingen bijv, wordt gewoonlijk de meest eenvoudige methode gekozen. De typische ’zwaluw- staarters’ zijn nog slechts dun gezaaid. Zo’n verbinding is, ambachtelijk ge zien, natuurlijk erg fraai en het kan diepe voldoening schenken om zo’n stukje hogeschoolwerk tot een goed ein de te brengen. Maar dan zitten we meer op het pure hobbyterrein dan op bet gebied van praktisch zelf doen. Iedere plantenliefhebber heeft wel eens een kamerplant uit stek vermeer derd, zoals dat zo mooi gezegd wordt in vakkringen. De allereenvoudigste metho de voor de leek is dan ook het bekende stekje op water. Als u de juiste plant voor deze methode uitzoekt is de kans op suc ces ook redelijk groot. Toch zal de ware liefhebber z’n planten liever helemaal zelf opkweken, dus uit zaad. Dit biedt ons bovendien de mogelijkheid om een groter scala van kamerplanten zelf te kunnen opkweken. En ook al bent u misschien niet zo’n echte ’plantengek’ dat is toch best eens leuk om eens een gok in deze richting te wagen. Zoals dat de laatste tijd bij vele oude handambachten het geval is, staat het maken van papier op de ouderwetse manier weer sterk in de belangstelling. Niet zozeer om het commerciële aspect (industrieel gefabriceerd papier is vele malen goedkoper), maar als hobby om thuis te doen. Natuurlijk kun je als doe-het-zelver aller lei „zware” apparatuur gaan aanschaffen, maar is dat verstandig? Je moet toch kijken of je die apparatuur regelmatig kunt gebruiken. Je moet kijken of je echt het volle profijt op den lange duur van dure machines hebt. Een ding van dui zend gulden, dat je misschien hoogstens eens per jaar gebruikt, is een onzinnige investering. aan de slag zonder al te veel poespas te moeten maken. Zoals hier al uit blijkt moet u in ieder geval binnenshuis zaaien en het liefst in een al dan niet eenvoudige kweekkas. Aangezien de meeste van onze kamer planten uit een tropisch gebied afkomstig zijn, moeten de zaden op een warme plaats en met een hoge luchtvochtigheid kiemen. In de winkel kunt u allerlei kweekkasjes kopen met of zonder bodem- verwarming en met of zonder ventilatie- mogelijkheid. Maar natuurlijk kunt u ook in een bloempot of een ander bakje of kistje zaaien. U moet dan echter wel zor gen voor een goede waterafvoer onder in de pot. Ook is het verstandig de bodem eerst te bedekken met bijv, potscherven of kleikorrels en pas daarop het zaaime dium. Gewone potgrond is niet geschikt om als zaaimedium te dienen, het is te voedselrijk. U kunt het echter wel ge schikt maken door het te mengen met scherp zand in een verhouding van 1 1. Het eindresultaat is een soort visitekaartje voor uzelf. Dat zijn de geheimen van het succes van het zelf papier maken. Als u meer wilt weten over deze interessante hobby, dan kunnen we u het boekje ’Zelf papier maken’ van Kees van Bodegraven (uitgeverij Cantecleer, prijs 13,90) van harte aanbevelen. Het is een gebruiksaanwijzing voor het maken van papier en de bijbehorende gereedschappen. Een duidelijk geschreven boek vol tips, illustraties en foto’s. Extra sterke verbindingen, die boven dien vochtbestendig zijn, krijgt u door -xui—l gebruiken. Veel doe-het-zelvers zijn, daarvoor rijp gemaakt door het bezit van allerlei elek- trisch gereedschap, gauwer geneigd alle - mogelijkheden van de techniek te baat te nemen bij het uitvoeren van klussen die machinaal nu eenmaal gemakkelijker en vaak ook beter gaan dan met de hand. Dat brengt met zich mee dat de machines uit de eigen werkplaats ontoereikend zijn. 2 Stel dat u een houten vloer (gewone delen U zult zich misschien afvragen, waarom iemand zelf papier gaat maken. Wel, het antwoord is heel eenvoudig: het is een gezellige bezigheid die je alleen of met meerdere mensen kunt doen en snel resultaten geeft. De techniek is eigenlijk erg makkelijk en het leuke is, dat je in het eindprodukt iets van jezelf kunt leggen. Dan denken we natuurlijk aan de onuitputtelijke mogelijkheden bij het ontwerpen en vervaardigen van watermerken. U kunt zo uw briefpapier van een eigen watermerk voorzien. Hetzelfde geldt voor feestelijke uitnodigingen, wenskaarten, teken- en schilderpapier, speciale brieven, menukaarten, enveloppen enzovoort. En wat dacht u van een zelfgemaakt plakboek, I fotoalbum of receptieboek van handgeschept papier al dan niet met watermerk? Niet alleen voor uw eigen foto’s, kaarten e.d., maar ook zeer geschikt om bij een speciale gelegenheid aan een goede vriend cadeau te geven. Voor het maken van papier is eigenlijk maar weinig nodig: de ruwe grondstof, een schepraam met deksel, water, lappen, een pers en een droogplaats. De grondstof heeft u een veel gevallen al in huis: oud papier en textielvezels in de vorm van vodden. Met name het Bijna niet te geloven, maar de wc-bril van hout komt weer terug. Een van de deelnemers aan Karwei gaat daar een reeks sanitaire ac cessoires presenteren die geheel van (beuke-)- hout zijn gemaakt. Ei genlijk toch wel een lo gische ontwikkeling; kunststof is voor dingen als wc-brillen, handdoe kenhangers, closetrol- houders, wastafelplan- chetten, spiegels enz. om zijn praktische eigen schappen al sinds jaren een veel gebruikt mate riaal. Om het wat mooi er te maken zijn naast de transparante uitvoe ringen ook „imitaties” van hout vervaardigd. de delen goed sluiten en op de verbin ding precies de houtdikte vormen. Lijm de zaak daarna in elkaar en zet er een het gat in het ene deel, nl. dat waarin u in lijmtang op tot de lijm droog is. het platte vlak boort, minder diep moe- Extra sterke verbindingen, die boven ten zijn om er niet aan de andere kant doorheen te komen. De gezamenlijke tweecomponentenlijm te gebruiken, diepte van twee tegenover elkaar liggen- Daarbij hoeft de verbinding niet aange- de deuvelgaten moet in elk geval min- klemd te worden; onbeweeglijk in posi- stens even groot zijn als de lengte van de tie houden tot de lijm uitgehard is, is deuvel; ca 2 mm meer is overigens wel voldoende. Daarvoor kunt u ook een aan te bevelen. Druppel lijm in de gaten, lijmtang gebruiken, maar draai deze tik de deuvels in één van de delen en niet vast aan. Ook deuvels kunt u met monteer de zaak. Veeg de uitpuilende tweecomponentenlijm aanbrengen; lijm meteen weg. vooral in spaanderplaat geeft dat extra Halfhoutverbindingen vergen wat sterkte aan de verbinding. En waarom dan geen écht hout? Wat vormgeving be treft zijn de nieuwe hou ten sanitaire accessoi res (voor badkamer en toilet) uiteraard sterk verschillend van die van vroegerin positieve zin welteverstaan. Bo vendien maken de mo derne laktechnieken het houten materiaal zeker zo hygiënisch en be stand tegen inwerking van vocht, tegen bescha digingen enz. als een „vol” kunststofmateri- aal van nature is. De diverse onderdelen van dit sanitaire pro gramma in beukehout zullen binnenkort per stuk in de handel ver krijgbaar zijn; u behoeft dus geen complete uit rusting te kopen. Sani taire accessoires van massief hout zullen on getwijfeld beantwoor den aan de voorkeur voor echt-natuurlijke materialen die de laat ste tijd gesignaleerd wordt. Het is een van de pro- dukten die binnenkort op de beurs Karwei (voor het publiek toe gankelijk van donder dag 24 tot en met zondag 27 januari) de moeite van het bekijken waard zijn. Over wat er verder te zien zal zijn berichten we binnenkort vanzelf sprekend nog uitvoe riger.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 33