Baskische Artsen schorten staking op Vaticaanstad? De Koning: Nog tien jaar hulp voor Indonesië Kabinetscrisis Italië dreigt Russen in VS uit naar Sovjet-Unie afgeluisterd Noodtoestand in Rhodesië duurt langer Onthulling over Egyptisch plan voor autonomie Deng in geweer tegen liberalen Ook Ghotbzadeh haalt Opnieuw pleidooi voor Spelen in Griekenland (Van onze redactie buitenland) Jonge Arabier kaapt vliegtuig aan beleidsplan Broer Moboetoe dood door drugs partij uit parlement Carter werkt Discussie of Premier Karamanlis herhaalt voorstel In Turkije zeven politieke moorden Acties personeel overheid Suriname Protest tegen inval in Afghanistan 2 n H ZATERDAG 19 JANUARI 1980 3 w BINKEN- EN BUITENLAND leeuw iders te' zoen or de rissen 1 juli e eer- k nog vijzen iizoen itsen afval innen aar te- i grond VIR) te van 23 ven en ide ge- ïzwaar, af van bijdra- n ken- sr. Een de ge- is eind Ibank ijkheid net in- Er zijn maand dat het oor de juwbe- tgeput. un be ren die nemen hen in MMüi (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De regering van de Belgische premier Mar tens is na het ontslag van twee Franstalige ministers deze week niet meer grondwettig. Martens die gisteren door het parlement ter verantwoording werd geroepen in het parle ment, zei voor de volksverte genwoordiging dat hij om deze reden geen mededelingen kon doen. £1. irken kelijk k kun- m aan consu- m. De len ge- mbare) jn pro- i non ia 1 1 I <1 Kabinet-Martens niet meer grondwettig Premier Martens. (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) kou in verband met het ingrijpen in Af ghanistan. ids gis- verse aan in aamde cht en tuurljj- jelang- jtimale Wij zijn op dit punt erg gevoelig en zullen dan ook krachtig protesteren tegen Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken ontkent dat de Belgische ambassade in Teheran gesloten is. Berich ten daarover zijn verschenen in Engelsta lige kranten. In die berichten liet men het voorkomen als zou België als eerste van de negen EG-staten zijn ambassade in Teheran hebben gesloten. De centrale bank van Frankrijk heeft op verzoek van de Iraanse autoriteiten een onbekend hoeveelheid fondsen van de Franse vestiging van de Amerikaanse Ci tibank tijdelijk bevroren. De bevriezing wed woensdag geëffectu eerd door een gerechtsdienaar, gewapend met documenten waaruit zou blijken dat Citibank de Iraanse centrale bank 50 mil joen dollar (100 miljoen gulden) schuldig is. Het geld was bij Citibank gestort en zou per 19 december weer opvraagbaar zijn. De som is echter niet terugbetaald omdat president Carter alle Iraanse tegoeden bij Amerikaanse banken heeft bevroren. 1 Veiligheidsfunctionarissen van het vlieg veld bij Beiroet leiden de jonge Arabische vliegtuigkaper direct na zijn overgave weg. Rhodesië zal elke maand 48.000 ton mais aan Zambia leveren. Er dreigt in Zambia een hongersnood wegens ernstige tekor ten aan graan. Het transport van mais van Rhodesië naar Zambia was in november stopgezet. De eerste 900 vluchtelingen die na het ingaan van het bestand naar Rhodesië terugkeerden worden in de gevangenis vastgehouden en guerrillacommandanten hebben regeringstroepen opdracht gege ven geweld te gebruiken tegen guerrilla strijders die zich niet aan het bestand houden. Dit heeft het Russische regerings- blad Izvestia gisteren gemeld. Woord voerder Carter van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken be vestigde later dat de Russen bij de Amerikaanse regering geprotesteerd hadden. Hij wilde echter niet ingaan op de vraag of het protest doel trof. voorstellen de Olympische Spelen in plaats vinden. Karamanlis had een dergelijke gedach te ook geopperd in 1976, maar vond toen geen gehoor bij het IOC. Gisteren zei hij te menen dat spelen in Griekenland het voortbestaan van de Olympische idee zou den bevorderen. „Het Olympisch ideaal”, zei Karamanlis, „wordt bedreigd door po litieke en commerciële invloeden. Boven dien is de organisatie alleen mogelijk voor grote en rijke landen. Kleinere naties kun nen zich dat niet meer veroorloven. Wij moeten terug naar de bron van de spelen om het kwaad dat in deze tijd is binnen geslopen te kunnen beteugelen.” Een woordvoerder van zijn regering deelde gisteren mee dat Griekenland geen plannen heeft af te zien van deelneming in Moskou. „De Spelen moeten doorgaan in Moskou, zoals het plan was, in weerwil van de verwerpelijke handelwijze van de Sovjet-Unie in Afghanistan”, aldus de woordvoerder. Internationaal gezien ontbreekt voor alsnog voldoende steun voor een daad werkelijke boycot van de Olympische Spelen in Moskou. In het bijzonder is dat het geval bij de atleten, die hopen deel te kunnen nemen. Dat is de conclusie, die grammawet van de Martens, welke onder meer ten doel had de vrijwel failliete gezondheidszorg in het land financieel gezond te maken. ANKARA (AP). In verschillende de len van Turkije zijn gisteren door onbe kende lieden zeven mensen doodgescho ten, zo is door de politie meegedeeld. l heeft lamer- f- De grondwet schrijft voor dat een Belgi sche regering evenveel Franstalige als Ne derlandstalige ministers moet hebben. Na het ontslag van de FDF-ministers is dit niet meer het geval. Dit weekeinde hou den de coalitiepartijen speciale partijcon gressen om zich uit te spreken over de kwestie die reeds wekenlang een kabi netscrisis mogelijk maakt: de staatsher vorming. De twee ontslagen ministers hebben gis teren een brief naar koning Boudewijn van België gestuurd. In die brief gewagen ze onder meer van hun verontwaardiging over het feit dat ze via de radio hun ontslag hebben moeten vernemen. PARAMARIBO (ANP/SNA) Enige honderden Surinaamse ambtenaren heb ben gistermorgen in Paramaribo de mi nisteries van Binnenlandse Zaken en van Financiën bezet gehouden. Op initiatief van de Centrale van Landsdienaren Orga nisatie (CLO) werden de bezettingen na ongeveer een uur opgeheven. In december gingen duizenden ambte naren in Paramaribo de straat op. In mei vorig jaar kwam de CLO met de Suri naamse overheid tot overeenstemming over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst, maar de overheid is haar toen gedane beloften nog steeds niet nage komen. De Belgische artsen, tandartsen en apo thekers, die 29 dagen hebben gestaakt, hebben gisteren besloten hun actie op te schorten. Maandag gaan ze weer normaal aan het werk. Dat besluit is genomen, aldus hun leider, dokter Wynen, omdat, gezien de huidige politieke problemen in België, alle onderhandelingen met de re gering onmogelijk zijn geworden. PEKING (AFP). De Chinese vice- premier Deng Xiaoping heeft stelling ge nomen tegen vergaande liberalisering in China. Hij wil het gezag van de Commu nistische Partij versterken om de econo mie sneller te ontwikkelen, aldus Chinese zegslieden gisteren. Deng sprak voor 10.000 kaderleden van de Chinese Com munistische Partij. In Chinese kringen legt men deze rede voering, die niet is gepubliceerd, uit als een nieuwe aanval van het bewind op de liberale Lente van Peking die sinds afge lopen herfst onder druk is komen te staan. In Peking is gisteren een man terecht gesteld wegens moord op zijn verloofde die hem wilde verlaten. Het doodvonnis werd uitgesproken na een proces waarbij een menigte van 17.000 mensen aanwezig was, zo bericht het persbureau Nieuw China. ATHENE. De Griekse premier Karamanlis heeft gisteren bekend ge- maakt dat hij het Internationaal Olympisch Comité (IOC) opnieuw zal de toekomst in Griekenland te laten aan te m. Dit mische in een iten op J tegen jannen isteren vraagd igsver- i perio- i gezet. •i laten lligd. Bak- zande nmid- t Dan getrokken wordt uit een opinie-peiling, die het Britse persbureau Reuter in een aantal wereldsteden deed. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Saoedi-Ara- bië zouden heel wat meer druk dienen uit te oefenen zou men willen komen tot een boycot op grote schaal, zo meent men. Inmiddels heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken de Ameri kaanse overkoepelende atletiek unie ge vraagd een trip van Amerikaanse boksers en worstelaars deze maand naar de Sov jet-Unie af te gelasten. Dat verzoek is nog niet ingewilligd. Cava, een woordvoerder van de unie, maakte bekend dat de voor bereidingen gewoon doorgaan. Het Internationale Olympische Comité zal voorlopig het in 1974 met de Sovjet- Unie overeengekomen contract betreffen de de organisatie van de Olympische Spe len respecteren. Dit heeft lord Killanin, de voorzitter van het IOC gistermiddag in een radio-interview in Parijs gezegd. Het IOC zal wel de situatie, ontstaan door de boycot-dreigingen van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, bestuderen, waarschijnlijk vlak voor de opening van de winterspelen in Lake Placid op 13 februari. Zuid- vinden n zwa- erende AVR in ver- stantie ït wor- BEIROET (AFP/UPI). Een Libanese sji-itische moslim van vijftien jaar die gisteren een Boeing 707 van Middle East Airlines met aan boord 82 passagiers en bemanningsleden had gekaapt, heeft zich op het vliegveld van Beiroet overgegeven aan de Libanese autoriteiten na de passa giers en bemanning te hebben vrijgelaten. De jongen die met een pistool was gewa pend, had het toestel dat op weg was van Beiroet naar Cyprus, gekaapt en de piloot opdracht gegeven naar Teheran te vlie gen. De gezagvoerder keerde echter terug naar Beiroet omdat er niet genoeg brand stof aan boord was om naar Iran te vlie gen. De kaper wilde weten wat er gewor den is van de leider van de grote sji ietengemeenschap in Libanon die in au gustus 1978 na een bezoek aan Libië ver dween. Hij gaf zich over toen de Libanese autoriteiten hem toestemming hadden ge geven op het vliegveld van Beiroet een persconferentie te houden. TEL AVTV (AP). Egypte eist dat de Palestijnse autonomie op de Westelijke Jordaanoever en in de Streek van Gaza wordt gebaseerd op een wetgevende macht van 80 tot 100 leden en een herver deling van Jeruzalem, zo heeft een Israëli sche onderhandelaar gisteren gezegd. Israel verwierp donderdag, na afloop van vier dagen autonomiebesprekingen in Cairo, de Egyptische voorstellen krachtig. Egypte op zijn beurt wees een uitgebreid schriftelijk voorstel van Israel van de hand. Het Israëlische voorstel zou morgen worden onthuld. In onbevestigde berich ten werd gezegd dat Israel een elf man sterke bestuursraad wil, die beperkte macht zou bezitten. Israel zou voorts wei geren om zelfs maar verdeling van Jeru zalem te overwegen. I Op een bijeenkomst van zesduizend mo hammedanen in Cairo is gisteren een re solutie aangenomen waarin wordt opge roepen tot een Jihad (heilige oorlog) tegen ’’communisme en atheïsme”. Een leider van de moslem-broeder- schap, een fundamentalistisch-islamiti- sche beweging, riep de moslems zich als vrijwilligers te melden om in Afghanistan tegen de Sovjet-troepen te vechten. In een andere resolutie stellen de deelnemers vast dat erkenning van Israel volgens de Islam een zonde is. SALISBURY. De Britse gouverneur, lord Soames, heeft de noodtoestand in Rhodesië met zes maanden verlengd. De ze duurt nu tot 26 juli. Hij was van krachtsinds de laatste Brit se gouverneur, Sir Humprey Gibbs, hem op 5 november 1965 invoerde op aandrin gen van premier Ian Smith, zes dagen voordat deze het land eenzijdig onafhan kelijk van Engeland verklaarde. De nood toestand zal automatisch worden opgehe ven op de in maart verwachte onafhanke lijkheidsdag, omdat dan een nieuwe grondwet van kracht wordt. JAKARTA. Minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking verwacht dat Indonesië zeker nog tien jaar afhanke lijk is van buitenlandse hulp. De Koning, die gistermiddag uit Jakarta naar Tanza nia is vertrokken, verklaarde dat buiten landse hulp noodzakelijk is, gezien het feit dat het grootste deel van de bevolking nog onder de armoedegrens leeft en een laag inkomensniveau heeft. Minister De Koning was tien dagen in Indonesië en heeft als voorzitter van de IGGI, de Inter-Gouvemementele Groep voor hulp aan Indonesië, een groot aantal ontwikkelingsprojecten gezien op Oost- Java en Zuid-Sumatra. WASHINGTON (AFP) Tijdens een werklunch heeft de Amerikaanse presi dent gisteren de laatste hand gelegd aan wat inmiddels wordt genoemd de Carter doctrine. Dit stuk bevat de nieuwe be leidsvoornemens van de president na de gebeurtenissen van Iran en Afghanistan. Het is de bedoeling dat Carter zelf zijn beleid ontvouwt in een woensdag te hou den toespraak tot het congres, welke rechtstreeks door de Amerikaanse televi sie wordt uitgezonden. STOCKHOLM (UPI). De ambassa deur van Zaire in Zweden, Moboetoe Don go Mema, een broer van de Zairese presi dent, is in december overleden als gevolg van druggebruik, zo is uit een bloedonder zoek gebleken. Hij had de narcotica illegaal gekregen van artsen in Parijs en elders in het bui tenland, aldus de politie. Moboetoe overleed op 17 december, nadat hij met spoed naar het ziekenhuis was gebracht met klachten over vergiftiging. istitie, de op ret ar- Raad ünatie ijk tot lelijke le ille- an de jordat ‘t kan BILBAO (UPI/AP). De centrum-link- se Baskische Nationalistische Partij, de grootste partij van de Baskische provin cies, heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij het parlement in Madrid zal verlaten uit protest tegen het falen van de Spaanse regering verdere regeling van de autono mie tot stand te brengen. Zeven afgevaardigden en acht senato ren zullen het parlement verlaten. Dit is de grootste Baskische vertegenwoordi ging in het Spaanse parlement. De partij heeft de laatste tijd de christendemocrati sche regering van Suarez ervan beschul digd de reikwijdte van de autonomie voor Baskenland te willen beperken. Een half jaar geleden was een overeenkomst over de autonomie tot stand gekomen, die ver volgens in een referendum door de bevol king van Baskenland werd bekrachtigd. dat er Ook andere Spaanse streken is het 5 jaar n het- 3 door winter Jat de u zijn alleen in de (Van onze redactie buitland) TEHERAN. Ook de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Ghotbza deh, heeft zich gisteren tegen de Sovjet-Unie gekeerd in verband met de inval in Afghanistan. Volgens radio-Teheran zei hij op een persconferentie, dat de Iraanse regering „niet onverschillig kan blijven tegenover een versterkte Russische aanwezigheid aan de Iraanse grens”. De actie van de artsen, die overigens in België vrijwel geen problemen heeft opge leverd en waaraan vooral in het Vlaamse landsgedeelte weinig dokters meededen, begon op 21 december. Ze was gericht tegen onderdelen van de zogeheten pro- ROME (AP) De Italiaanse socialisti sche partij heeft de christendemocrati sche regeringspartners gisteren laten we ten, dat men de steun aan het kabinet zal onttrekken indien de christen-democra- ten op hun partijbijeenkomst begin febru ari niet besluiten de communisten op te nemen in de regering. Volgens de Italiaanse socialisten vor men de communisten een ontontbeerlijke factor in het beleid. Reeds bij de vorming van de huidige regering Cossiga vorig jaar, hebben de socialisten sterke druk uitgeoefend om de communisten in de regering te krijgen. MOSKOU, WASHINGTON (UPI/ DPA/Reuter). Russische deskundi gen hebben afluisterapparatuur ont dekt in de woningen van het personeel van de Russische ambassade in Was hington en in het Russische consulaat in San Francisco. In verband hiermee is bij de Amerikaanse regering een protest ingediend. (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) ROME. Moeten de woorden van het officiële synodeverslag „vrijmoedige en openhartige discussie” vertaald worden als „keiharde botsing”? Dat is de mening van Giancarlo Zizola, Vaticaans redac teur van het Milanese dagblad „II Gior- no”, die in één adem ook vertelt wie er dan wel zo hard gebotst zouden zijn: aan de ene kant kardinaal Baggio, prefect van de Congregatie voor de Bisschoppen, aan de andere kant de Nederlandse bisschoppen Ernst, Bluyssen en Moeller. Zizola geeft govendien een reconstructie van de dis cussie over de bevoegdheden van bis schoppenconferentie en afzonderlijke bisscopppen. Kardinaal Baggio zou „een pikant theo logisch en kerkrechtelijk traktaat” heb ben voorgedragen, om aan te tonen dat de conferentie slechts richtlijnen, maar geen voorschriften kan geven; dat haar beslui ten zonder goedkeuring van de Heilige Stoel ongeldig zijn en dat iedere bisschop ze naar eigen goeddunken kan interprete ren en toepassen en er bovendien altijd tegen in beroep kan gaan bij Rome. Hierop zouden de genoemde bisschop pen gereageerd hebben met de verdedi ging van de conferentie en de kritiek op degenen die zich gedragen alsof de confe rentie niet bestond, die terug te vinden zijn in het officiële afkooksel van het synodebulletin van gisteren. Nu is het „sprekertje raden” een druk beoefende sport in vele synodeverslagen, maar Zizola staat bekend om zijn uitste kende informatiebronnen binnen het Va- ticaan en zijn reconstructie is plausibel genoeg om enkele vragen op te roepen. Heeft hij inderdaad zijn oor te luisteren kunnen leggen bij een van de niet-Neder- landse deelnemers? Zo ja, dan wordt het des te onbegrijpelijker waarom er juist met de Nederlandse journalisten zo hard nekkig verstoppertje wordt gespeeld, ter wijl het juist hun lezers zijn die het meeste recht op, en belang bij, een volledige in formatie hebben. Ten tweede lijkt het dan niet alleen te gaan om de volledigheid, maar ook om de juistheid van de geboden informatie, want het beeld van een rustig voortkabbelende, zij het ook levendige conversatie, dat ons wordt voorgehouden door de officiële voorlichter van het episcopaat Henk Kou- wenhoven zou ronduit misleidend zijn, als er in werkelijkheid fel geredetwist was. Het antwoord op deze vragen is van daag nog uitgebleven, maar het wordt hoog tijd dat er een komt. Zoals van de andere kant het gebruikelijke Vaticaanse (en niet alleen Vaticaanse) verwijt, dat journalisten zich slechts bezighouden met geruchten en verzinsels, pas hout zou snij den als er een zakelijk juiste en vooral volledige informatie tegenover stond. In ieder geval is het ook uit het slappe aftreksel van de discussies, dat ons elke dag in het bulletin wordt voorgezet, wel duidelijk dat een aantal bisschoppen de moed heeft om ook de hier in Rome min der populaire kanten van het Nederlandse katholicisme, als autonomie, inspraak, ex- perimenteerlust en dergelijke, in het bij zijn van paus en curiekardinalen zo niet door dik en dun te prijzen, dan toch te verklaren en te verdedigen. Zo herinnerde een van de sprekers er donderdag aan, „dat de gelovigen van Nederland verlangen dat hun recht van meningsuiting en hun recht om gehoord te worden in hun kritiek erkend wordt in de geest van dialoog en democratie, die ook het kader vormt van hun maatschappelijk leven”. En op de vraag „of de bisschoppelijke gedelegeerden, raden en commissies”, waarmee ons vaderland zo rijk is geze gend, „zich niet wat al te onafhankelijk opstellen” neemt dadelijk een ander het woord die instaat voor hun toewijding en wijst op hun moeilijke positie tussen de bisschop en de mensen, „waardoor zij heel wat makkelijker dan de bisschop door de gelovigen op hun vestje worden getikt”. En eveneens is het duidelijk, dat sommi gen herhaaldelijk hun beklag doen over de gang van zaken in de Nederlandse kerk. Als men denkt aan het in Nederland vaak gehoorde verwijt dat de bisschoppen zich de massamedia en het onderwijs heb ben laten ontglippen, dan wordt de op het eerste gezicht tamelijk raadselachtige zin: „Er werd gewezen op de mogelijkheden geboden door de massamedia en de be langrijke Nederlandse katholieke school raad, waar het ambt van de bisschop als leraar van het geloof duidelijk aan het licht moet treden” een stuk doorzichtiger en kan men ook met enige kans op succes raden naar de spreker. Maar het blijft een tamelijk steriele be zigheid, die er weinig toe bijdraagt een behoorlijke indruk, laat staan een analy se, te geven van de Nederlandse bisschop pensynode. Over enkele dagen, zo werd er in het vooruitzicht gesteld (maar er is al twee keer uitstel geweest) zullen twee Neder landse bisschoppen een persconferentie geven. Bij die gelegenheid zullen zij moe ten tonen of zij de synode willen blijven beschouwen als een onderonsje waar wel over maar, zelfs op het punt van de infor matie, zonder hun gelovigen wordt ge sproken en beslist. an het ïmisch onder- 7 NV in e com- ndheid J3OI verwijt gekomen dat de regering in Ma drid zich niet voldoende inzet voor regio naal zelfbestuur. Meer dan tachtig percent van de 9.000 man tellende nationale politie in Spanje is gisteren met een stiptheidsactie begon nen, onder andere uit protest tegen de manier waarop politiemannen in het door gewelddadigheden geplaagde Basken land worden ingezet. ;rs van BV in deze concentratie van Russische troepen, aldus minister Ghotbzadeh. Donderdag heeft de Iraanse minister van Financiën, ijkheid Bani-Sadr, felle kritiek geleverd op Mos- □nomi- I J x ’■“L 1

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 3