Voedselschaarste dreigt in Ijaarlemmer galletjes l! a Bewoners teleurgesteld over spaanplaatprocedure Oeganda na slechte oogsten ONTSLAGEN ADJUNCT-DIRECTEUR BEJAARDENTEHUIS LEGT ERNSTIGE CONFLICTEN BLOOT E 'z- rz I Slechte oogst Veel vernield gf i p STAD 4 Schoterhof Leed GEVOLGEN VAN ACHT MAANDEN OORLOG ZIJN ZEER ERNSTIG Gejuich Samenwerking Mi f Ml*J eLJ Spijkerhard „Intimidatie” Miljoen door Pieter Taffijn I I HAARLEM. „Tientallen be woners en personeelsleden gaan gebukt onder een directie-dicta- tuur en een onbekwaam bestuur. Ik verzoek u beleefd doch drin gend een diepgaand onderzoek te doen instellen naar de woon- en werkomstandigheden in het ver zorgingstehuis Schoterhof’. Ci taat uit een brief van J. van den Dool, tot 1 januari 1980 financi- eel-economisch adjunct-directeur van het Haarlemse bejaardente huis Schoterhof aan de Plesman- laan. De brief was gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, die inmiddels een onder zoek gelast hebben. Volgende week zet de provinciale inspectie op de bejaardenoorden de eerste stappen. Geen overbodige luxe, want in het christelijke Schoter hof waar ruim 280 bejaarden wo nen en ruim honderd mensen werken is van alles mis. Van den Dool zegt het krachtiger: „Het is in Schoterhof een rotzooitje”. ZATERDAG 19 JANUARI 1980 I it. 19 l u. 1. uis ’t u. H. >f. dr. 3. A. Am- i. i. ds. en 11 er. Ger- u. Het bestuur zette ook Spyker en Van (Van onze stadsredactie) i Zat. tl 12 tuwe a en „De Is. T. ;t (in egst- dorp oor); ngst Mey, lerts rider- Directrice Spijker doet haar naam eer aan. Zij komt naar voren als een spijker harde vrouw, die intrigeert, samenspant, roddelt en met wie niet samen te werken is. De administratie van Schoterhof is een chaotisch geheel geweest; het financieel beheer lijkt tenminste dubieus. Het be stuur van Schoterhof staat hier, zo kan worden geconcludeerd, machteloos tegen over. De spanningen in Schoterhof heb ben verschillende personeelsleden de das om gedaan. Zij werden ziek, ontslagen of stapten zelf, wanhopig geworden, op. Het laatste slachtoffer in de rij is Van den Dool. Na hooglopende ruzies door het bestuur aan de kant gezet op basis van een twijfelachtige reeks beschuldigingen. Dat de kantonrechter, aan wie het bestuur verzocht had Van den Dool te mogen ontslaan, uiteindelijk toestemming gaf is, zo blijkt uit de stukken, louter het gevolg van het feit dat de rechter het niet verant woord achtte - gegeven de ernstige ver trouwenscrisis die was ontstaan - de ar beidsovereenkomst te laten voortbestaan. De stelling van het bestuur, door zijn advocaat verwoord, dat Van den Dool zelf schuldig zou zijn aan de gerezen conflic ten tussen hem en met name mejuffrouw Spijker haalt de kantonrechter onderuit. Een citaat uit zijn beschikking: „De pro blemen tussen Van den Dool en de direc trice en tussen hem en het bestuur zijn niet in het bijzonder aan hem te wijten”. Tekenend is, dat de kantonrechter de stichting verplicht heeft Van den Dool een schadevergoeding van tienduizend gulden te betalen. Frappant is ook de brief die Van den Dool vrijdag in zijn brievenbus vond. Van den Dool vecht voor „rehabili tatie en mijn recht” en blijft daarom po gen bestuursleden zover te krijgen dat zij alsnog directrice Spijker ontslaan en hem opnieuw aanstellen. Dat mag kennelijk niet. In de brief schrijft advocaat Verlooy van de stichting dat „het nu uit moet zijn”. Indien Van den Dool weer contact zoekt met bestuursle den kan hij, zo deelt de advocaat mee, een kort geding aan zijn broek krijgen waar bij een fikse dwangsom zal worden be dongen. De ex-adjunct directeur noemt deze stap van het bestuur je reinste inti midatie”. Tot zover de affaire Van den Dool. Inte ressant is ook de financiële huishouding van Schoterhof. In de jaarrekening over 1978 schrijft Van den Dool, dat Schoter- Het is alweer een behoor lijk tijdje geleden dat ik u wat kon vertellen over het Kumi Leprosy Centre in Oeganda. December 1978 vertrok de Haar lemse familie Busstra daar naar toe om er aan het werk te gaan, op uit nodiging van de Neder landse Stichting voor Le prabestrijding. Omdat Bram Busstra tot dat mo ment zitting had in de gemeenteraad bestond er een band tussen hem en deze krant. We spraken af dat hij ons geregeld op de hoogte zou houden van zijn ervaringen en dat is de afgelopen tijd dan ook gebeurd. In zijn eerste brief al con stateerde Busstra, dat er bijzonder veel geld nodig is om het centrum draai end te houden. Vandaar dat wij de actie „Haar lem steunt Bram” in het leven riepen. De naam Hierna volgt de brief van Bram Busstra, die ik de ze week ontving. van de bankrekening is nog zo, de actie zelf draagt intussen de naam „Haarlem steunt Kumi” om duidelijk te maken dat het om het héle pro ject gaat en niet om de figuur van Bram Busstra. De man, die met zijn echtgenote zeven jaar in Schoterhof gewoond heeft, schrijft dat het bejaardentehuis „geen goede lei ding” heeft, dat „er vriendjespolitiek be- „Ongewild is oud en nieuw toch een tijdstip om terug te blikken op het afgelopen jaar. De val van Kampala, de angstige periode daarna en de be- vrijding van Kumi Lepro sy Centre door de Tanza- nianen waren zowel diep te- als hoogtepunten voor ons. De gevolgen van de oorlog werken nog door. Noodzakelijke levensbe hoeften zijn nog steeds moeilijk te krijgen en ook de oogst valt erg tegen. Het belangrijkste pro bleem is op dit moment vooral het gebrek aan transport om het voedsel aan te voeren en de opzet van een goed distributie systeem. Dit zijn ook de handicaps voor een gere gelde aanvoer van voed sel naar grotere steden als Kampala, Jinja en Mbale. „Het gaat me niet om een zielig verhaal over mezelf, hoewel mijn gezin door deze affaire enorm geschaad is. Het gaat mij om de bewoners, mensen die warmte no dig hebben. Mejuffrouw Spijker geeft die niet, zij kan niet onder de huid van de bewoners kruipen. Bewoners zeggen en daar ben ik het mee eens: zij kent het woord liefde niet”, aldus Van den Dool. HANS INVERNIZZI Ook onder het personeel leeft kritiek op mejuffrouw Spijker, zo leren brieven. heden steeds meer tot in de hemel schenen te groeien. „Toch merkje regelmatig kleine verbeteringen, ter wijl door veel mensen hard wordt gewerkt om de situatie te verbeteren. Ook de steeds opbloeien de discussies over politiek en de vrijheid om te dis cussiëren is een enorme verademing na de Amin- periode. Door deze ont wikkeling van democra tisch bewustzijn en de daarmee gepaard gaande politieke discussie lijkt Oeganda soms voor de buitenwereld misschien minder stabiel, maar voor ons is dat zeker niet het geval. Wel is het nodig, wanneer het westen de democratie wil bescher men, dat er uitgebreide hulp naar Oeganda moet komen om dit tere kas plantje te laten overleven.” Ned. Boer „Het zal naar ons gevoel nog wel langere tijd du ren, voordat de gevolgen van acht jaar Amin-be wind en acht maanden oorlog zijn overwonnen. Veel is er gestolen en ver nield door vluchtende Aminsoldaten, maar ook door lokale bevolkings groepen, die de bezittin gen van Nubiërs en ande re aanhangers van Amin gebruikten om hun wraak op bot te vieren. Snelle verbeteringen kun je niet verwachten, want duurde het ook geen drie tot vijf jaar voordat Nederland na de Tweede Wereld oorlog weer enigszins normaal werd? Boven dien is er nu een wereld wijde economische reces sie, terwijl in die periode de economische mogelijk- erk. H. nond Am- Op bankrekening 16.13.73.682 is inmiddels een bedrag binnengeko men van f 17.832,61, ter wijl 6400 gulden al in Amsterdam is bezorgd. De totaalstand is dus nu f 24.232,61. Na de laatste verantwoording kwamen nog de volgende giften binnen: A. T. K. 15, A. K. 5,A. W. M. 5,J. D. V. 100, W. F. v. H. 10,A.M.K.5, rente 92.69. Wie nog wil storten: het gironummer van de bank is 11109. s. L. evie- G. J. den jofd- d”, 6 urg). cht”, b jek). tar. sser- t/m. Van den Dool: „Personeelsleden zijn bang hun baan te verliezen, daarom dur ven ze niet te klagen”. Feit is, dat Scho terhof (nog) geen ondernemingsraad heeft. De bewonerscommissie is op de hand van mejuffrouw Spijker. Van den Dool „Die commissie is ingepakt”. De ex- adjunctdirecteur blijft bij zijn stand punt, dat niet hij maar mejuffrouw Spij ker-had moeten worden uitgerangeerd. voor verdere behandeling doorsturen naar het ministerie.. De bewoners vrezen nu dat het begin van de werkzaamheden nog langer wordt uitgesteld. Tevens zijn zij verbaasd over het uitblijven van informatie over de voortgang van de procedure. Inmiddels heeft een aanzienlijk aantal bewoners het heft in eigen handen genomen en is zelf gaan breken. De belangengroep Gezondheidsproble men Groot-Haarlem en de bewoners-com- missie Spaarne hebben gisteravond enke le gemeenteraadsleden ingelicht over de vertraging in de afwikkeling van de spaanplaataffaire. Dit was voor de raads leden Jan Adelaar (PPR), Pieter Eibers (CPN), Bart Wiedemeyer (PvdA) en Ben Evers (PSP) aanleiding wethouder Ton Thuis van volkshuisvesting te verzoeken de kwestie op woensdag 23 januari te behandelen in de commissie volkshuisves ting. De raadsleden zijn van mening, dat de gemeente alles moet doen om de proce dure te versnellen. hof eind 1979 over een reserve van een miljoen gulden zou beschikken. Voor een organisatie, die geen winst beoogt te ma ken (zo staat het letterlijk in de statuten), is het opbouwen van een zo forse appel voor de dorst volgens Van den Dool niet verkieslijk. Toch mag uit de cijferopstel lingen worden afgeleid, dat Schoterhof best wat zuiniger met de centjes zou kun nen omspringen. Van den Dool is ervan overtuigd, dat door het ontbreken van een commercieel getint beleid dit bejaarden tehuis veel te duur gerund wordt. De cijfers lijken hem gelijk te geven. Keihard zeggen, dat er bewust slordig met geld is omgesprongen durft de ex- adjunctdirecteur niet, maar twijfels uit hij wel. „Helaas heb ik mijn onderzoek niet af kunnen maken”. Op de vraag of Van den Dools gespit in de financiële besognes van Schoterhof waarvoor hij was ingehuurd, mede een reden is geweest hem te onts laan, antwoordt hij bevestigend. Volgens de ex-adjunctdirecteur vreesde het be stuur kennelijk dat Van den Dool met minder plezierige mededelingen op de proppen zou komen. Pikant is overigens ook, dat de accoun- tants-maatschappij die de boeken van Schoterhof controleert dezelfde is als waarbij voorzitter Drost werkt. Uit de stukken blijkt niets van betrokkenheid van de voorzitter bij het controlewerk, maar een feit is dat hij het Alkmaarse kantoor van de Nederlandse Accountants Maatschap beheert, waarvan het Haar lemse kantoor controle op de financiën van Schoterhof uitoefent. Met nadruk stelt ex-adjunct Van den Dool, dat de materiële verzorging van de bewoners, dankzij een volledige inzet van het personeel, niet onder de conflicten binnen de top te lijden heeft gehad, het geen echter niet wil zeggen dat er onder de bewoners geen onvrede leeft over de wijze waarop mejuffrouw Spijker Schoterhof bestiert. Een brief van een bewoner spreekt boekdelen. De was in Kumi wordt buiten op een houtvuur ge kookt, volgend jaar hoopt men een betere regeling te hebben. Al vanaf het moment dat Schoterhof in 1972 geopend werd gebeuren er, zo wordt beweerd, vreemde dingen. Oud-directeur Den Duik verhaalt van laakbare bemoeie nissen van bestuursleden met zijn werk, van een merkwaardige sollicitatieproce dure waarin volgens Den Duik bij mejuf- o—r frouw Spijkerde mdruk^werd gewekt dat den Dool, waarin hij zijn ontslag aankon- digde, maar die hij kort daarop introk, aan om een ontslagprocedure tegen Van den Dool in werking te zetten. Met het tr Ook het maken van volledig aangepast schoeisel geschiedtl in Kumi. zij directrice OU WORDEN, VAN HARD NEKKIGE POGINGEN VAN Spijker en een deel van het bestuur hem zo snel o mogelijk weer weg te werken, van onoir- eerder gememoreerde besluit van de kan bare handelingen van Spijker en medisch tonrechter die in feite Van den Dool in het gelijk heeft gesteld, als resultaat. staat”, dat Spijker „dames en heren van dezelfde kerk (in Schoterhof wonen pro testanten van verschillende signatuur, mejuffrouw Spijker is hervormd, red.) of diegenen die in de smaak vallen” bevoor recht bij kamerruit, dat „de huidige con troleurs en controleursters onder één hoedje spelen” met de directie en dat „er verborgen leed bestaat” onder de bewo ners. Dat niet meer bewoners klagen komt volgens Van den Dool omdat „zij bang zijn het huis uitgezet te worden”. Ook dit citaat uit een brief van het bestuur aan een bewoonster is typerend te noemen. „Het spijt mij bijzonder van u te verne men dat de directrice van ons tehuis u een informatie heeft verstrekt over de toelaat baarheid van zonwering welke informatie niet in overeenstemming is metumet standpunt van ons bestuur en dat zij u bovendien ernstig heeft ontraden zich over dit onderwerop tot ons bestuur te wenden”, schreef toenmalig secretaris Lunshof op 12 juli 1978. HAARLEM. Bewoners van 421 spaanplaatwoningen in Molenwijk zijn danig teleurgesteld door een brief van de hoofdingenieur-direc- teur van het ministerie van volkshuis vesting in de provincie Noord-Hol- land, de heer Wieringa. In de brief aan het Haarlemse college van B. en W. vraagt Wieringa om getekende verklaringen van de bewoners, waar in zou moeten staan, dat zij bereid zijn het gasafgevende spaanplaat in hun huizen te laten vervangen. Ver der verlangt Wieringa een inschrij- vingsbiljet van de aangetrokken aan nemer, waarin deze het juiste aantal te herstellen woningen vermeldt. Eerst na ontvangst van deze gegevens zal de hoofdingenieur de aanvragen voor geldelijke steun van het rijk „De prijzen zijn daarom nog steeds erg hoog en de poging van de regering om met prijsmaatregelen deze naar beneden te ha len hebben niet het ge wenste effect. De boeren weigeren om voor deze prijzen te verkopen: de artikelen, die zij voor hun verdiende geld moeten Op 1 augustus 1977 werd Van den Dool met gejuich binnengehaald om onder meer de administratie, die een rommeltje was geworden, weer op poten te zetten. Begin 1978 ging de administrateur met ziekteverlof en werd de administratie ver der door twee dames gedaan, van wie een zich, zo staat in de notulen te lezen, mis droeg en niet capabel was. Zij weigerde boekhouden te leren, constateerde het be stuur. Deze administratrice, mejuffrouw Juffermans, speelde een belangrijke rol in het conflict tussen Spyker en Van den Dool dat zou rijzen. De administratrice bejegende Van den Dool onheus, wenste zijn opdrachten niet uit te voeren en kon het goed, volgens Van den Dool en het bestuur, te goed, vinden met directrice Spijker. Het bestuur zette Juffermans voor het blok: U doet uw werk goed, anders volgt er ontslag. De reden: „Zij belemmert door haar optreden en gedra gingen het goed functioneren van de ad- junct-directeur in hoge mate”, aldus het bestuur in een brief aan Van den Dool. Uiteindelyk creëerde het bestuur dat geen trek had in een proces, aan te span nen door de vakbond een nieuw baan voor mejuffrouw Juffermans: zij werd aangesteld als arbeidstherapeute. De escalatie in het conflict Spijker-Van den Dool was toen evenwel al een feit. De algemeen directrice mejuffrouw H. E. Spijker, volgens Van den Dool en an deren de grote boosdoener, weigert ieder commentaar. De voorzitter van de stich ting die Schoterhof bestuurt, de register accountant H. A. Drost uit Aerdenhout, was voor commentaar niet bereikbaar. Desgevraagd deelde secretaris W. F. K. Stamer mee dat het dagelijks bestuur „het nut van commentaar geven niet in ziet”. Inspectrice mejuffrouw Zonneveld, door Van den Dool van gekonkel met directrice Spijker beticht en door GS om alle schijn van subjectiviteit te vermij den bewust niet aangewezen om het on derzoek te doen, wil alleen kwijt dat ze als uitkomst van het onderzoek „geen verrassingen verwacht” en dat de voor stelling van zaken die Van den Dool geeft „niet klopt”. En toch, er is van alles mis in Schoter hof. Van den Dool en de directeur van het eerste uur J. J. den Duik bevestigen dat, maar zij zijn partij. Uit vertrouwelijke notulen, brieven van oud-personeelsle- den, bewoners en advocaten, uit de jaar rekening over 1978 - door Van den Dool opgesteld en door het bestuur goedge keurd - en uit de rapporten van de ac countant, die de financiële handel en wandel in de jaren 1975, 1976 en 1977 gecontroleerd beeft, kan echter een beeld geconstrueerd worden, dat helder genoeg is om te kunnen vaststellen dat in ieder geval Van den Dool geen verhaaltjes uit zijn duim heeft gezogen. In de orthopedische werkplaats worden beugels voor aan de schoenen gemaakt. bare handelingen van Spijker en medisch adviseur dr. S. J. de Jongh, van „roddel en rare verwijten die nergens op sloegen”. Op zijn beurt noemt de heer De Jongh de aantijgingen van Den Duik „fantasie”. Wel heeft hij informaties verstrekt over Den Dulks gezondheidstoestand, maar niet met het oogmerk hem van zijn direc- teursstoel te drukken ten gunste van me juffrouw Spijker, aldus vrij vertaald het commentaar van de medisch adviseur. In ieder geval verdween Den Duik, ziek en wel, in 1976 definitief van het toneel en stelde het bestuur mejuffrouw Spijker aan als directrice van Schoterhof. Voor dien was zij adjunct-directrice. den Dool voor het blok. Beiden ontvingen, na een serie gesprekken met het bestuur te hebben gevoerd die niet het gewenste resultaat opleverden, een brief waarin duidelijk werd gemaakt dat het bestuur hen een laatste kans gaf. „Een directielid, dat niet in staat of bereid is tot hernieuw de samenwerking zal hiervan zelf de con sequentie dienen te dragen, derhalve uit dienen te zien naar een andere werkkring Mocht na een maand geen verbetering zijn ingetreden, dan heeft respectievelijk hebben de betrokkene(n) bewezen niet geschikt te zijn voor de directiefunctie; het bestuur zal dan passende maatregelen nemen”, aldus de brief. Van den Dool houdt vol, dat hij alles gedaan heeft om goed te functioneren, maar dat mejuf frouw Spijker hem daartoe niet de kans heeft gegeven. Zij bleef, en de stukken bevestigen dat, samenwerking weigeren, zich baserend op een organisatiestructuur van Volder Co uit Amsterdam. In deze structuur is prake van een direc trice en een adjunctdirecteur. Formeel stond Spijker boven Van den Dool, maar en hier wringt de schoen in de praktijk zouden de directieleden gelijk waardig zijn, zo had het bestuur besloten. Liever had het twee „echte” directieleden aangesteld; Gedeputeerde Staten vonden dat niet gewenst. Te duur, stelden GS. Om kort te gaan; mejuffrouw Spijker bleef zich als de meerder van Van den Dool gedragen, terwijl het bestuur dat nu juist niet wilde. Volgens Van den Dool kon het bestuur toen slechts, gezien de brief met het ulti- maum, één ding doen: mejuffrouw Spij ker ontslaan. Dat deed het bestuur niet. Dit greep een emotionele brief van Van „Ruim een jaar zitten we nu in Kumi en voor de tweede keer vierden we hier kerst en oud en nieuw. We voelen ons hier thuis, dat ervaarden we toen we eind september terugkwamen uit Neder land. De ontvangst was hartelijk en Marije voelde zich gelijk weer in haar element. Aan de andere kant is dat ook niet zo verwonderlijk: drie we ken Nederland was een periode van jagen, vlie gen en vergaderen om een veel te overladen pro gramma toch af te kun nen werken, zodat er nau welijks sprake kon zijn van enige rust. Toch was het plezierig om familie en sommige vrienden weer te zien, zodat er even „bijgepraat” kon worden. Dat is geen wonder, want in de tijd dat het land moest worden bewerkt, vluchtte iedereen de bush in op de vlucht voor Aminsoldaten. De kans op een „hongerperiode” is groot en berichten uit het noorden van Oeganda be vestigen al, dat voedsel daar enorm schaars is. 1 kopen zijn ook schaars, terwijl de prijzen daar voor niet of nauwelijks zijn geregeld, dus erg hoog zijn. Onderzoek gelast na klacht over directie-dictatuur” Schoterhof (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5