Dokter C. F. J. Lampe na twintig jaar Velsen C. F. J. Lampe, geneesheer Zwitserland 1 administratieve medewerk(st)ers Westland Utrecht 'ter Hypotheekbank opjdrie sporen. K z Fï h F H Internist „Bij de tijd” Verbeteringen HAARLLMSLHLJ, F door Eli Vlessing R ZWITSERLAND G F mis gro zak nig var dat gro ger ver bot of Scl en in hui laa MALTA 22-29 maart 1980 CARNAVALS RIJNREIS 17 IudLAU rF PARIJS - 5-daagse reis - W - „Natuurlijk is reductie van het aantal ziekenhuisbedden op basis van de door de overheid gepropa geerde vier pro-millenorm een enorme ingreep voor de gezond heidszorg. Stel je even voor, het betekent een vermindering van tienduizend bedden oftewel het sluiten van dertig 300-bedszieken- huizen. Als je mij nu vraagt kan de bevolking zelf iets doen om dat onheil te bezweren dan zeg ik ja. Patiëntenverenigingen kunnen nuttig werk doen. Ik denk niet in de eerste plaats aan harde buiten parlementaire acties, maar wel aan een duidelijk tegenwicht met behulp waarvan men de gezond heidszorg in Nederland kan hel pen sturen. Laten dergelijke ver enigingen het oplopen van wacht tijden voor opname scherp in de gaten houden. Daarover wordt nog niets geregistreerd. Als door het invoeren van een maatregel ter bevordering van beddenre ductie die wachttijden oplopen moet er gelijk in de bus worden geblazen”. 7QC op basis van Reissom per persoon <00,- 2-persoons kamers - Bij de reissom inbegrepen: y X vertrouwen dat ik heb genoten Dr C. F. J. Lampe I pp y Z V 1' A A| Op onze Boekhouding kan een mede werkt st)er geplaatst worden die werk zaamheden m.b.t. krediteuren- administratie en in voorkomende gevallen type-werk zal verrichten Tevens zoeken wij een kandida(a)tje) voor de groep Depót/Cessie van de Debiteurenadministratie die werkzaam heden in verband met de registratie van in depót gehouden gelden gaat verrichten Onze voorkeur gaat uit naar kandida(a)t(e)n met een middelbare het me duidelijk was dat Velsen behoefte had aan een modem nieuw ziekenhuis. Ik heb er nooit een geheim van gemaakt hoe ik daarover dacht. In mijn nieuwjaarstoe spraak van 1962 heb ik gezegd: „Over tien jaar trekken we er in”. Achteraf is me verteld dat men mij toen wel de man van de luchtkastelen heeft genoemd. Maar op één maand na, zaten we er tien jaar later in. Justman Jacob van Hoogovens gaf mij in die dagen eens het advies met betrek king tot het management: „m..als je maar zorgt dat je je aan je tijdschema's houdt!" opleiding op Mavo/Havo niveau en enige administratieve ervaring Voor de laatstgenoemde funktie is het bezit van het praktijkdiploma Boek houden een vereiste Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met de heer B O W van Loen, telefoon 020-26 31 31, bij wie u tevens een sollicitatieformulier kunt aanvragen Sollicitaties te richten aan ons adres, Sarphatistraat 1. 1017 WS Amsterdam, t.a v afdeling Sociale Zaken Inlichtingen en boekingen voor deze reizen uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in het Stadskantoor Haarlems Dagblad) Haarlem, Tel (023) 313150 s Middags geopend van 1 tot 5 uur. 1 Pb w< aa loi w< ge ke te D ting ver lag< zijn jaai was de in lat* 1 va aa ve hl N zuil ma; frac gen ton sch het del: stel een zaa zuil mo me vii or he Gi 25 vc zo Het complete eiland, met historische monumenten en prachtige stranden Havens en baaien, waarin de talrijke vrolijk gekleurde boten. Vleigreis, volledige verzorging Prijs va twee 9-daagse reizen: 6 juni-14 juni 1980 13 juni-21 juni 1980 Standplaats Brunnen aan de zuidzijde van het Vierwoudstedenmeer en de voet van de imposante Fronalpstock, met Nederlandse reisbegeleiding en gids, vele excursies per boot en luxe touringcar Busreis in luxe touringcar (met overnachting op heen- en terugreis), volledige verzorging (in familiepensions) Pri|S ygg -pp De Westland/Utrecht Hypotheekbank nv is een dynamisch, sterk groeiend bedrijf, dat zich bezighoudt met hypotheek verstrekking. verkoop van o a pandbrieven en pandbriefbiljetten. verzekeringen, projektontwikkeling. leasing en beheer en exploitatie van onroerend goed Gedurende twintig achtereenvolgende jaren heeft dokter Lampe zich intensief ingezet voor het belang van de gezond heidszorg in Velsen. Kort na zijn aanstel ling als internist in 1960 werd hij tot directeur benoemd en belast met het mo derniseren van het toenmalige Rooms Ka tholieke Antoniusziekenhuis. Die taak re sulteerde in de bouw van het Zeewegzie- kenhuis. Vandaag nog steeds één van de meest moderne ziekenhuizen in zijn soort in Nederland. Het Rooms Katholieke sig natuur bleef gehandhaafd in die zin dat er gelijkwaardige Protestante en Humanisti sche signaturen aan werden toegevoegd. Bent u geïnteresseerd in administratief werk in een prettige werkomgeving7 Westland/Utrecht Hypotheekbank nv te Amsterdam zoekt Nog iets te zeggen tot de bevolking van Velsen? Dokter C. F. J. Lampe, keurig gestoken in het antracietgrijze driedelige kostuum met bijpassende wijnrode das en dito sok ken, wordt, terwijl hij heimelijk lachend wat makkelijker gaat zitten, ineens Cees Lampe, een man die nog een verrassing in petto heeft. „Ja, waarachtig wel. Maar dat ga ik doen bij gelegenheid van mijn offi ciële afscheid op vrijdag 25 januari”. Strijkt zijn hand door zijn haar. Wisselt een blik van begrip met zijn vrouw.„Ik ben eigenlijk erg dankbaar voor heel veel dingen. Ik zou ze niet eens in volgorde van belangrijkheid op kunnen noemen. Mis schien zijn ze allemaal wel even belang rijk. Bijvoorbeeld het vertrouwen dat ik in al die jaren van zo veel mensen heb genoten. Wat me trouwens wel is opgeval len is dat in vergelijking met mijn begin periode hier de mensen veel beter be spraakt zijn geworden. Als je het mij vraagt hebben we dat aan de televisie te danken. We schelden altijd wel op die kast, maar ik geloof dat diezelfde TV een bijdrage heeft geleverd tot het mondig worden van mensen. Als ik dan toch aan het vergelijken sla tja, dan moet ik tpch constateren dat de mensen beter zijn behuisd, zich beter wassen en ook beter gekleed gaan. Daar door voelen de mensen zich ook vrijer; dat is een bijdrage aan de maatschappelijke bevrijding. Met name voor de oudere mensen zijn de sociale voorzieningen een uitkomst van niet te onderschatten waar de. We hebben dan wel een cultuurpa troon gekregen van mannetje, vrouwtje, kindje dat we beschouwen als het enige noodzakelijke exportartikel naar de der de-wereldlanden. Maar, ach dat is dan ook één van de dingen waar ik een vraag teken bij zet. Het staat voor mij steeds minder vast dat de beschaving in het westen zit. Woensdag 23 januari krijgen oud-patiënten de gelegenheid om afscheid te nemen van de internist dokter C. F. J. Lampe. Dat staat om half drie te gebeuren in het restaurant van het Zeewegziekenhuis in Velsen. Om half vijf verplaatst de ceremo nie zich naar de aula van het ziekenhuis. Daar krijgen de personeelsleden de gelegenheid de scheidende geneesheer de hand te drukken. Twee dagen later, vrijdag 25 januari zal het officiële afscheid van Velsen gestalte krijgen in de Burgerzaal van het Raadhuis. Burgemeester P. J. Molendijk zal de gevoelens vertolken van de bevolking van Velsen en de laatste officiële handeling van dokter Lampe zal bestaan uit het uitspreken van een rede getiteld „Op Twee Sporen”. Een feestelijke camavalsreis op de Rijn met de welbekende MS RIJNPOORT, onder de geweldige leiding van hofmeester COBI VANETIE. Pnjs va. 235.” p p. Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in het Stadskantoor Haarlems Dagblad) Haarlem, tel 023-313150 Geopend van 13 00 tot 17 00 uur (zaterdags gesloten). Bij gelegenheid van de ingebruikname van het Zeewegziekenhuis gaf dokter Lampe de wens te kennen zijn functie als directeur te willen neerleggen. Vol ambi tie wijdde hij zich aan zijn roeping van internist. Geneesheervertrouwens man van een ontelbaar aantal mensen dat problemen had met zijn lichamelijk welzijn. Nu, weer tien jaar later grijpt Cornells Lampe nogmaals de mogelijkheid om het accent van zijn werkzaamheden te verleg gen. Als „Medisch directeur patiënten zorg” zal hij zich bezig houden met de nieuwbouw van het ziekenhuis „De Beve- landen” in het Zeeuwse Goes. Toen het nieuwe ziekenhuis, waarin tot veler voldoening het beleid op tripartite basis, dat wil zeggen op rooms katholieke, protestantse en humanistische beginse len, was geschoeid, in gebruik werd geno men legde dokter Lampe zijn directeurs- functie neer. Daarover zegt hij nu: „Veel gezien als een taak voor de medicus, maar het is veel meer het recht van de patiënt. Op het medische vlak zijn te veel zaken voor de patiënt onbekend terrein. Boven dien nog te veel behangen met de taboe sfeer. Het is niet aan de arts om te zeggen hoe iets moet, maar hoe iets kan. Precies zo heeft een arts niet uitsluitend rekening te houden met wat de patiënt wil, maar ook met wat die niet wil”. Geldt dat ook voor de wil op beëindi ging van eigen leven? „Jazeker. Juist een onderwerp als eu thanasie of laat ik liever zeggen het levenstestament vraagt om duidelijke in formatie omtrent de mogelijkheden die er zijn. Zo wordt er nogal wat gefilosofeerd over het tijdstip waarop hulp bij de vrij willige stervensfase mag worden gegeven. Ik ben van mening dat mensen dat zelf moeten uitmaken. Voorwaarde is natuur lijk wel dat de patiënt de beschikking over het eigen leven neemt op een moment dat hij daar nog verstandelijk over kan rede neren. Hulp in de vorm van voorlichting en hulp in de vorm van behulpzaam zijn bij het begeleiden van de eindfase. Tegen alle mensen die op grond van welke overtuiging ook bezwaar maken tegen de ze vorm van hulpverlening zou ik willen zeggen. pardon, mag ik even pleiten voor tolerantie?” In samenwerking met het reis- en passagebureau Hoyman Schuurman verzorgen wij wederom twee 9-daagse reizen naar Vertrekdata: A. V 6 juni-14 juni 1980 F FF3 iuni’21 juni 1980 medio april/mei (juiste datum wordt nog gepubliceerd) De bruisende metropool met zijn rijke historie Vooral de vele excursies stellen u in de gelegenheid om de unieke sfeer van deze wereldstad te „proeven”. Treinreis, excursies in luxe touringcar, volledige verzorging, excursies inbegrepen. Nederlandse reisbegeleiding en gids prljS v a 745,- p.p In Velsen zal de herinnering blijven aan een man die zich met zijn volle persoon lijkheid heeft ingezet voor twee zaken. De bouw van een ultramodern ziekenhuis en de genezing van zijn patiënten. Ooit werd de periode gedurende welke hij zich met j de bouwactiviteiten bezig hield geschetst als de „periode Lampe”. Aan die periode kwam een eind toen de bouw was vol- I tooid. Terugblikkend over de volle twintig jaar dat hij deel uitmaakte van de Velser gemeenschap is het misschien toch beter om te stellen dat na de voltooiing van de bouw een einde kwam aan het eerste deel van de Lampe-periode. Met het afscheid aan de vooravond van het vertrek van het gezin naar Goes wordt dan deel twee afgesloten. Deel drie zal gestalte krijgen in Zeeland. Heel duidelijk heeft Cornells Lampe zijn carrière gebouwd opdrie sporen! De bevolking van Velsen is dokter Lam pe veel dank verschuldigd. Dat is zij overi gens ook aan zijn echtgenote die zich als arts heeft onderscheiden door zich sinds 1960 vol overgave te belasten met de oplei ding van verpleegkundigen. De wijze waarop zij dat heeft gedaan mag op dit moment zeker niet in de schaduw blijven van het vele heilzame werk van haar man dokter C. F. J. Lampe. heb gevonden met jonge mensen samen te werken. Het is inspirerend. Ze vragen veel. Gedragen zich autoritair en denken dat ze dat niet doen. Wat ze aan ervaring missen vullen ze aan door hun enorme inzet. Van dat laatste is trouwens sprake in de gehele gezondheidszorg. Ik heb er geen moeite mee als jonge mensen een mening hebben die de mijne niet is. Be langrijk voor mij is dat het mogeijk is om horizontaal te functioneren. Ik vind dat een goede zaak. Waar we dringend behoefte aan hebben is democratisering op het bestuurlijke vlak. Te veel ziekenhuisbesturen hebben nog een te elitair karakter. Als er wordt gesproken over democratisering dan wordt daar niet zelden mee bedoeld dat er ex-patiënten deel uitmaken van be- stuursclubjes. Ik vind dat onzin. Ook ver tegenwoordigers van vakbonden zijn daar geen goed voorbeeld van. Nee..gewone mensen. Hoe belangrijk die zijn is wel bewezen toen het Zeewegziekenhuis met sluiting werd bedreigd. In no-time twintig duizend handtekeningen bij elkaar. Alle politieke groeperingen zonder uitzonde ring op één lijn. Ik geloof dat daarmee overduidelijk is bewezen hoezeer de bur gerij het Zeewegziekenhuis als iets van zichzelf beschouwt. Met sluiting zou niet de gemeente Velsen, maar in de eerste plaats de bevolking van Velsen iets wor den ontnomen”. De dreiging van die sluiting of een zoda nige beddenreductie dat het Zeewegzie kenhuis een deel van zijn huidige functie zou gaan missen is volgens dokter Lampe zeker nog niet van de baan. Het zijn echter niet alleen de maatregelen om dat onheil te voorkomen waarover hij een duidelijke mening verkondigt. Ook de gevolgen in geval dergelijke maatregelen worden doorgevoerd houden hem bezig. „Je kunt het één niet los zien van het ander. Als de overheid meent dat er aan de kant van de ziekenhuisbedden moet worden bezuinigd dan moet diezelfde overheid er ook voor zorgen dat er midde len en maatregelen komen om de moge lijkheden van ambulante behandeling uit te breiden. Voor wat aan de ene kant wordt weggenomen zal aan de andere kant iets moeten worden gegeven. Uitbrei ding van poliklinische voorzieningen is inderdaad een mogelijkheid om het bed denbestand te reduceren. Maar je kunt niet zowel op het één als op het ander inkrimpen. Een andere mogelijkheid om te bezuinigen is het opsporen van de bott le-neck. Dat kan bijvoorbeeld de tarief- struktuur zijn. Als zonder doeltreffende compensatie maatregelen van de overheid de bed denreductie wordt doorgevoerd op basis van 4 bedden per duizend inwoners dan dien je je af te vragen „wie zijn van deze maatregel de dupe?” Natuurlijk, alle zie kenhuispatiënten en mensen die op wachtlijsten staan. Maar de zwaarste klappen zullen vallen onder de bejaarden en speciaal de alleenstaande bejaarden. Het is voor de kansarme groepen dat er naar een oplossing dient te worden ge zocht alvorens er ook maar één bed wordt weggesaneerd”. Een zaak die volgens dokter Lampe over een breed front voor verbetering vatbaar is, is de voorlichting aan de pa tiënt. „Voorlichting wordt te makkelijk Toen Cornelius Lampe in 1960, na het voltooien van zijn studie in Amsterdam, op 35-jarige leeftijd als internist zijn intre de deed in het Velsense Antoniuszieken huis stond hij, zonder dat zelf volledig te beseffen, aan de vooravond van een stormachtige ontwikkeling van de ge zondheidszorg in de IJmond. Die ontwik keling diende zich echter al snel aan toen de ambitieuze medicus na een half jaar werd benoemd tot directeur met de op dracht het ziekenhuis zoals hij zelf zegt „bij de tijd” te brengen. In zijn riante villa aan de Zeeweg, op steenworpafstand van het ultramoderne Zeewegziekenhuis, duikt dokter Lampe terug in de historie. Een man die graag praat. Niet om het praten, maar veeleer om het vertellen. Herinneringen aan zijn begintijd in Velsen. Met welhaast fotogra fische precisie plukt hij gebeurtenissen terug uit die tijd. Weet feilloos de er bij behorende jaartallen. Doorwrocht in de struktuur van het wezen gezondheidszorg praat hij makkelijk en verduidelijkend over deze toch ingewikkelde materie. Plaatst beleidsvoornemens van de overheid tegen de achtergrond van de realiteit. Legt moeiteloos zijn vinger op de knelpunten. Heeft over veel zaken een mening. Niet dè mening, maar zijn me ning. Het gematigde oordeel van een man die weet waarover hij spreekt en zich, om ieder misverstand bij voorbaat uit te slui ten, bedient van een weloverwogen woordkeus. Gewend om te luisteren, scherp te observeren en waar te nemen. „Ja dat „bij de tijd” brengen van het Antoniusziekenhuis betekende in wezen uitgaande van de oude kern de zaak kwantitatief en kwalitatief aanpassen bij de eisen van dat moment. Voor mij waren het eigenlijk interimvoorzieningen omdat ■MKM met als standplaats Brunnen. kuur- en vakantieoord aan het zuideinde van het Vierwoudstedenmeer en de voet van de imposante Fronalpstock Beginpunt van de wereldberoemde Axenstrasse met haar galerijen. De ligging is voorbeschikt om per boot en bus de bezienswaardigheden van het Vierwoudstedenmeer en de nabije alpenpassen te ontdekken. Voor natuur liefhebbers is er een uitgebreid wandelwegennet (ruim 50 km). Brunnen en omgeving bogen op een rijk historisch verleden Volledige verzorging: 2-persoons kamer, ontbijt, lunch en avondeten. Spelavonden met o.a kienen en sjoelen Lunchpakket op heenreis Een Zwitserse Heimat-Abend Bezoek aan het natuur- en dierenpark in Arth-Goldau Dagtrip naar Luzern met de bus heen en per boot terug Boottocht naar Treib Seelisberg Dagtocht richting Gotthard-pas met lunch in Andermatt Trip naar het beroemde klooster van Einsiedeln Reis- en Bagageverzekering alsmede annuleringsverzekering Eigen Damiate-reisleiding Busvervoer Haarlem-Brunnen v.v. Overnachting op heen- en terugreis in het Seehotel te Achern Uiteraard zijn alle uitgaven van persoonlijke aard niet bij de reissom inbegrepen. Dankbaar voor het onbeperkte I I zaken waren zo arbeidsintensief gewor den dat het niet mogelijk bleek het direc teurschap met een praktijk te combi neren”. Zijn vrouw die het gesprek volgt knikt instemmend en voegt er aan toe: „Eigen lijk was het moment nog niet rijp om het vak van internist waarvoor je toch had gekozen al vaarwel te zeggen”. „Het terugtreden was niet makkelijk. Nee, bepaald niet, maar ik heb er nooit spijt van gehad. Ik heb mijn werk altijd met plezier kunnen blijven doen. En wat misschien toch ook wel aardig is om te weten.in al die jaren waarin wij eerst met twee en later met drie internisten hebben samengewerkt, hebben wij on danks uiteenlopende karakters nooit on derlinge ruzies gehad. Wel verschil van mening, maar dat is duidelijk iets an ders”. Waarover verschil van mening? „Laat ik eerst dit zeggen. In de dubbel functie was het natuurlijk mogelijk dat wat je in de ene functie als wenselijk ondervond, in de andere functie waar te maken. In dat opzicht was de periode nadat ik de directeursfunctie had neerge legd een periode van wennen. Nou ja, en als ik dan iets zou moeten noemen waar over ik verschil van mening heb dan is dat bijvoorbeeld de plek waarop het verpleeg huis Velserduin is gebouw in Driehuis. In het streven om ziekenhuizen en verpleeg tehuizen te integreren en daarover ver schijnen nog steeds lijvige rapporten beschouw ik dat als een gemiste kans. Er zijn weinig plaatsen in Nederland waar dergelijke kansen zo voorhanden liggen als hier in Velsen. Ik ben daarover niet ontstemd, maar vind het wel jammer”. Eén van de belangrijkste verbeteringen in het ziekenhuis is volgens dokter Lampe de erkenning van de man als verpleegkun dige. „Aanvankelijk werd dat nogal som ber ingezien omdat het indruiste tegen de gevestigde rolpatronen. Maar het is een door iedereen aanvaarde zaak. Ik moet trouwens zeggen dat ik het altijd prettig - s .-.w.xv. .v. K

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 6