1 Commissie financiën in grote lijnen akkoord stad in het kort Audiorack en kleuren-tv als prijzen juwelierszaak krijgt 1 jaar cel I Hl 'an ck De iet ur en Dader inbraak in B Vos opent medisch centrum Prijzen- paradijs3... r MMMM Al meer dan 200.000 onvermijdelijke posten voor begroting 1981 Ceelen en Hogenboom in de Toneelschuur TOT ZIENS IN Hotel „Die Raeckse” f 1980 19 JANUARI 7 ZATERDAG STAD RESULTAAT BLOEDONDERZOEK BIJ VIJFTIG HAARLEMSE KINDEREN 3milj Aktie Klavertje Vier AL'- BEVIMEX BV CC LU 0C LU van t Sierhuis Lamp Barteljorisstraut in Haarlem. Dienstverlening AUTO-UPS CYLINDERSLEUTELS 10 JAAR GARANTIE RIJKSBIJDRAGE 30% BESPARING 50% MET KOMO KEUR 1 LU (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De raadscom missie voor financiën kan zich in grote lijnen vinden in de gang van zaken rond voorstellen tot bezui niging in het bestaande beleid van de gemeente. Dat betekent dat de commissie gistermiddag groen licht gaf voor het bezuini gen op openbare verlichting en verwarming van openbare ge bouwen, dat snel wordt bekeken of alleen nog het badhuis aan de Schotersingel open kan blijven en dat verder wordt onderzocht in hoeverre eenmaal per week huisvuil ophalen financieel soe laas biedt Ja, dat hebt U goed begrepen. Ons paradijs moet je verken nen, dus je moet er de tijd voor nemen. En dat hebben vele duizenden tot nu toe bij ons gedaan en doen ze nog el ke dag. Met groot sukses overi gens. Het enige wat ik kan doen is nog enkele wegwijzers neer te zetten waarop o.a. ge schreven staat: "Badkamer-ar- tikelen, Emsa-groen voor 1/3 van de prijs, een Enoch-Wedg- wood-servies, 58-delig voor 12 personen voor f 698,-. Voor aanvulling ovenvast Wedgwood aardewerk voor de helft van de prijs. Ook Lucy Bakker-servies kunt U aanvullen voor de helft van de prijs. Een smeedijzeren buitenlamp duikelt van f 245,- naar f 179,- en die prachtige Portugese handge knoopte wandkleden komen van f 198,- op f 132,-. In een paradijs is iedereen ge lukkig. Nou, dat waren en zijn ze bij ons ook. Dus is het bij ons gezellig kopen. Kom Uzelf maar overtuigen en dan bent U overtuigd van onze parad ijse lijke prijzentoestand. Nou, bij ons thuis weten ze het intussen al. Groen licht voor nader onderzoek naar bezuinigingen bij gemeente CPN'er Piet Eibers Geen nadelige gevolgen van loden waterleiding (ADVERTENTIES) laar (ADVERTENTIE) Eibers deed nog een poging wethouder Mensink aan te spreken op uitspraken die 80 980 vintig Pelser beter in de deel cheid n het twee •ijgen melis drie n aan soon- n. De lis en werd 1 met :hetst iriode vol- nen het mo de iter, de ens eter Mogelijke begrotingsposten waarop be zuinigd zou kunnen worden, werden enige maanden geleden aangedragen door de fracties in de gemeenteraad. Behalve de al genoemde, gaat het om de subsidie van toneelgroep Centrum, de kosten van het schoonmaken van openbare gebouwen en het exploitatietekort van de Stichting Tij delijke Huisvesting. Over die zaken, zo stelde de Creatieve Prikkel Commissie, een ambtelijke commissie die de werk zaamheden van werkgroepjes die de be- zuinigingsmogelijkheden bekijken, voor, moeten nog meer gegevens worden verza meld. Onderzoek door ambtelijke werk- Dat de besparing op openbare verlich ting (de straatverlichting korter aan) en verwarming (de thermostaat een graadje lager) in feite al voldoende zou kunnen zijn om de 300.000 die de gemeente dit jaar wil bezuinigen in de zak te houdenl was voor de raadscommissie geen reden de overige mogelijkheden tot bezuiniging in het bestaande beleid niet verder te laten onderzoeken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ingevolge voorschriften van de Europese gemeenschap doet in de aangesloten landen onderzoek worden verricht naar het loodgehalte in het bloed van de inwoners. In de maanden mei en juni werd van de kinderen wat bloed afgenomen en werd een korte vragenlijst ingevuld. De bloed monsters werden onderzocht door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Hieruit bleek, dat de loodgehalten in het bloed variëren van 9 tot 28 microgram per honderd milliliter leiding in de straat en het huis) van mini maal acht meter. Van die adressen bleken er 97 bruikbaar, omdat er kinderen wonen in de beoogde leeftijdsgroep. In totaal werden er hiervan 74 benaderd om aan het vereiste aantal van vijftig proefperso nen te komen. houdskosten van het gemeentelijk wo- ningbezit en de supervisie op de woning bouwcorporaties. Het gemeentelijk toezicht op de woning bouwcorporaties zou verminderd kunnen worden, de onderhoudskosten van het ge meentelijk woningbezit kunnen aan een nader onderzoek worden onderworpen, gepraat moet worden over het afstoten van panden die de gemeente niet meer nodig heeft, ziedaar de conclusies van de ambtelijke werkgroepen in een notedop. Reorganisatie van de volkskredietbank achtte de desbetreffende ambtenaren niet dienstig. Over het algemeen leefden er bij de commissieleden weinig bezwaren tegen de aangedragen nota, al blijven veel vra gen liggen, wachtend op het nader onder zoek. Voor CPN’er Piet Eibers was dat onderzoek op twee punten echter niet meer nodig. De communist was van me ning dat een vermindering van de dienst verlening door de gemeente een slechte zaak is, waar zijns inziens geen nader onderzoek naar hoeft te worden gedaan. Hij doelde daarbij op een mogelijk terug schroeven van de subsidie voor toneel groep Centrum en op het eenmaal per coördineert, vindt daarom de conclusie gewettigd, dat er bij deze kinderen in het geheel geen zorgwekkende situatie be staat. Men neemt aan, dat dit vermoede lijk tevens geldt voor de andere inwoners van Haarlem. Vergelijkende resultaten zijn nog niet bekend. Pas als ook de gegevens van Leeuwarden, Budel, Tilburg, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Diessen en Hilva- renbeek zijn verwerkt kan worden nage gaan hoe de Haarlemse situatie zich ver houdt tot die in andere gemeenten. Wel bestaat er op dit moment al reden om een herhaling van het onderzoek in Haarlem als niet nodig te beschouwen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Meer dan ƒ200.000 van de nieuwe guldens die Haarlem in 1981 van het Rijk krijgt, zijn op papier al besteed aan zogenoemde onvermijdelijke uitgaven. Dat zijn uitgaven waarover geen politieke discussie mogelijk is, om dat de gemeenteraad zich er al over heeft uitgesproken of omdat een regeling be paalde uitgaven met zich meebrengt. week ophalen van huisvuil. „Ik ben tegen vermindering van de dienstverlening. Per saldo krijgen de burgers een verhoging van de onroerend goedbelasting en dan een vermindering van de dienstverlening, bovendien treedt er een taakverzwaring op voor het personeel”, aldus Eibers, die onder het motto „Geen man of vrouw de gemeentepoort uit”, al eerder een politiek schot voor de boeg had gegeven. Het „nee bij voorbaat” tegen een verder onderzoek naar de mogelijkheden om te bezuinigen op het huisvuil ophalen, werd Eibers niet in dank afgenomen door de overige commissieleden Eibers’ toevoe ging dat een regelmatige grofvuilophaal wél bij hem in de smaak viel, viel ook al niet in goede aarde. „Als we alles willen handhaven en dat er nog bij doen, dan moeten we het belastingniveau opschroe ven. We hebben afgesproken dat de belas tingen niet zoveel omhoog kunnen”, aldus wethouder drs. Wim Mensink van finan ciën. „Als Eibers dat wil, pleit hij impliciet voor een verhoging van de onroerend goedbelasting, terwijl hij zich daar juist tégen heeft uitgesproken”, aldus WD’er Gerard van Noort. De heer Cohen, apotheker in Haarlem, beantwoordt maandagmiddag om twee uur vragen. Adres: Wilhel- minastraat 22. Iedere be langstellende is welkom. ondanks de daling van het leerlingtal”, aldus Eibers, die zich daarmee helemaal kon verenigen. „Het is, ook bij het onderwijs, niet zo, dat alles ongewijzigd moet blijven, het gaat erom dat het totale bedrag dat je er aan besteed intact blijft, dat is het hand haven van de kwaliteit”, aldus Mensink. „Het gaat om de kwaliteit in zijn totaal. Mijn grote verwijt is dat u de verantwoor delijkheid van de keuze wenst te ontlopen. U legt de verantwoordelijkheid bij het Rijk, ik heb het lef om keuzes te maken als het geld er niet komt”, viel de wethouder ongewoon fel uit. De CPN’er deed er het zwijgen toe. Terwijl Eibers bezwaar maakte tegen een onderzoek naar mogelijke bezuini ging op toneelgroep Centrum, wees de PvdA, bij monde van fractieleider Ab van Schooten dit onderzoek om andere reden af. „We zijn benauwd voor de positie van Haarlem in het landelijke toneelgebeu- ren”, aldus Van Schooten. Het onderzoek werd al gevraagd door D’66 en WD die die wens nog eens benadrukten. Zowel liberaal Gerard van Noort als D’66’er Jaap Bregman waren buitengewoon boos over een opmerking van de afdeling cultu rele zaken. „Wij hebben geen beleidsargu- menten om juist bij de theatersektor en daarbinnen juist bij Centrum met bezuini gingen te beginnen. Dat de keuze voor heroriëntatie op Centrum is gevallen is naar onze mening volstrekt willekeurig”, aldus een opmerking van de afdeling cul turele zaken bij het rapportje over bezui- nigingsmogelijkheden van de werkgroep. Bregman noemde de uitspraak mis plaatst en hoogst ongelukkig, Van Noort zei deze „op de grens van onbehoorlijk te vinden”, waarmee de raadsleden aandui den dat het aan de raad en niet aan de ambtenaren is vast te stellen of er al dan geen beleidsargumenten zijn om een sub sidie nader te bekijken. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De acteurs Aat Ceelen en Leo Hogenboom spelen vanavond twee Hollandse drama’s in Toneelschuur III aan de Smedestraat in Haarlem. De stuk- ken dragen de titels Het Geheim van Soekses en Een Pilsje voor de Pianist. Aanvang 20.30 uur. Spoorsingel 24A. Beverwijk, telefoon 02510-22543 Wij plaatsen door geheel Noord- Holland KLAAR TERWIJL U WACHT DE SLEUTELSPECIALIST Lange Veerstraat 10 - Haarlem Telefoon 321362 - f (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 27-jarige in Amster dam wonende Hongaar is door de recht bank in Zutphen veroordeeld tot een cel straf van een jaar met aftrek van voorar rest. Hij zou samen met twee landgenoten op 19 april van het vorig jaar bij een juwelierszaak aan de Haarlemse Bartel- jorisstraat hebben ingebroken. Daarbij maakte het drietal voor 70.000 aan sie raden buit. De officier van justitie eiste twee weken geleden tegen de man anderhalf jaar cel met aftrek. De verbouwing van het stadhuis, ver voer van leerlingen, de lichtinstallatie voor H.F.C. Haarlem en de kunstijsbaan zijn enkele van die uitgaven. Wat de kunstijsbaan betreft is nog geen bedrag ingevuld. Pikant is een post van 55.000 extra subsidie voor toneelgroep Centrum. Afge sproken is dat de rjjkssubsidie gefaseerd wordt teruggeschroefd en de overige sub- sidiënten (onder wie Haarlem) dat gat zullen opvullen. Momenteel wordt door een ambtelijke werkgroep onderzocht in hoeverre bezuiniging op die post mogelijk is. De lijst met onvermijdelijke uitgaven, die gisteren aan de leden van de raads commissie financiën werd overhandigd, luidt al weer het begin in van de discussies over de begroting voor het jaar 1981. medisch centrum voor de bedrijven nodig maakt. Bij de foto: Wethouder Vos onthult het naambord van het gebouw aan de Molle- rusweg, naast hem dr. Lunshof en mr. Enschedé. Een nieuw element in de puzzelaktie „Klavertje Vier” ten behoeve van de Gehandicaptensport in Nederland. Te gemoet wordt gekomen aan veel ver zoeken prijzen in goederen beschik baar te stellen, hetgeen nu geschiedt in de vorm van o.a. een kleurentelevisie, een compleet audiorack alsmede een dames- en een herenhorloge. Zie ver der de puzzelpagina in deze krant. Met de opbrengst van puzzel 16 van ruim 77.000 is de tussenstand geko men op 1.272.000. groepen werd ook gepleegd naar mogelij ke bezuinigingen op het tekort dat de gemeente elk jaar heeft op het verspreid bezit, op de volkskredietbank. de onder- Wethouder drs. Wim Mensink van finan ciën PvdA). hij heeft gedaan als wethouder van onder wijs. „U heeft gezegd dat de kwaliteit van het onderwijs gehandhaafd moet worden. In Nederland heeft dit onderzoek plaatsgehad in totaal negen gemeenten, waaronder Haarlem. Hier werd speciaal aandacht geschonken aan de opname van lood door het lichaam, als er gebruik wordt gemaakt van loden waterleidin gen. Uit een eerder onderzoek was geble ken, dat de loodconcentratie van het wa ter in Haarlem relatief hoog is. boden. Hij hoopte dat alle bedrijven in het industriegebied gebruik van het cen trum gaan maken. In 1980 wordt overi gens tot consolidatie overgegaan omdat de maximale capaciteit vrijwel bereikt is en de energie nu in kwaliteit gestoken zal moeten worden. Lunshof benadrukte dat binnenkort één op de vijf Nederlanders is veroordeeld tot de WAO en zei pogingen te willen doen om dat cijfer terug te dringen in de regio met medewerking van de plaatselijke huisartsen, die hun pa tiënten naar het Bedrijfsgezondheids- centrum moeten sturen. Hij vroeg wet houder Vos medewerking voor een per manente vestiging bij het begin van de Oudeweg. Bij het onderzoek werden kinderen van vier tot en met zeven jaar betrokken, omdat zij het meeste risico lopen lood in het bloed te krijgen. In overleg met het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf werden 250 adressen geselecteerd van woningen voorzien van loden leidingen en met een zogenaamde dienstleiding (tussen hoofd- Namens de Nederlandse Vereniging van Arbeids- en Bedrijfsartsen sprak dr. Van Oostrom zijn waardering uit voor het nieuwe centrum, waaraan bij werkge vers en werknemers behoefte bestond. Hij benadrukte dat van hogerhand maatre gelen te verwachten zijn op het gebied van de arbeidsomstandigheden die een aanmelden bij de werk groep Stuif-Stuif 1980, postbus 288 in Haarlem. Voor kinderen bestaan er nieuwe, spe ciale richtlijnen. Die voor volwassenen zouden hen een te geringe veiligheidsmar ge bieden. De resultaten bij de Haarlemse kinderen liggen ook onder die nieuwe waarden. De door het ministerie van Volksgezondheid ingestelde werkgroep, die het loodonderzoek organiseert en Telefonische aanmedede- lingen bij nummer 319353, toestel 27. Stuif-stuif. Er wordt al weer druk gewerkt aan de voorbereidingen van de Stuif-Stuif. Kinderen van zes tot dertien jaar kunnen van vier tot en met vijftien augustus lange dagen doorbrengen in de Kenne- mer sporthal waar van al les te doen zal zijn. Er is echter ook begeleiding no dig en wat gebruikelijk is bij activiteiten die niet te veel mogen kosten vrij willigers. Een zeer beschei den vergoeding wacht de mensen die leiding willen geven. Wie met kinderen om kan gaan en zin heeft om mee te werken kan zich Vrouwenbond. De vrou wen van de Vrouwenbond van het NW in de afdeling Haarlem willen wel eens wat meer weten over het gebruik van medicijnen. Prijzen v.a. 155.- p/m2 geplaatst/excl. BTW, excl. 30% subsidie. Vraag vrijblijvend offerte. In de Haarlemse Waarderpolder is gis termiddag door Aad Vos, wethouder van Economische Zaken, het gebouw van de Bedrijfsgezondheidsdienst geopend. Bij de BGD zijn inmiddels eenendertig be drijven en instellingen aangesloten met totaal dertienduizend personeelsleden. Mr. M. Enschedé, één van de bestuursle den van de stichting, prees tijdens een aansluitende drukbezochte receptie bij Merck Sharp Dohme het enthousiasme en de energie van bedrijfsarts-directeur T. Lunshof die in precies negen maanden het centrum realiseerde. Vos sprak zijn waardering uit voor wat tot stand is gebracht en benadrukte de belangrijke plaats die arbeid in het leven van de mens inneemt. Hij achtte het nieuwe me dische centrum in de huidige tijd onmis baar. Lunshof zei dat de medewerkers de opbouw van het centrum als een zwan gerschap hadden ervaren en dankte de initiatiefnemers MSD, NRM, Enschedé en Conrad-Stork, die niet alleen de kiem hadden gelegd, maar ook veel faciliteiten Lam- >veri- h als sinds iplei- I wijze i p dit ijvén man Youth for Christ. Zater dagavond maakt de klas- j siek geschoolde gitarist Dingeman Coumou mu ziek. Behalve de gitaar be speelt hij ook de luit en de citar. Het keerpunt, zo heet de koffiebar van de Youth for Christ waar de klanken te horen zijn, ligt aan de kruising van Engelandlaan en Italiëlaan in Schalk wijk. Raaks 1-3 - Haarlem Ook voor zaalverhuur!

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 7