streek in 't kort Politiekorps Halfweg komt handen tekort Prijzen paradijs 4 Bloemendaal blijft tegen uitrit voor Aelbertsberg HEEFT U AUTOSCHADE? SCHOUTEN i HET HOGE DUIN i DINER DANSANT BESTUURSLID F. IJSSELMUIDEN BEZORGD OVER TOEKOMST RECREACTIESCHAP Tuinhekje brengt Bloemendaal voor Raad van State d’66 heemstede *t oude posthuis universiteitsnieuws session in centrum 12 13 1980 WOENSDAG 23 JANUARI REGIO I 89 87 li traat 3 n1 IJSSELMUIDEN WAARSCHUWT VOOR „GEHEIME DIENST” HAARLEMMERMEER (Van een onzer verslaggevers) I 15 71 Plaatschade Reparaties Spuitwerk repareren wij vlot en vakkundig 40 iin 21 F. het WUK AAN ZEE Rijkert Aertszweg 50, tel.: (02517)-5943 Autoplaatwerkerij SF0CWA De Raad van Filiaal en Groot winkelbedrijf zegt in eèn ver klaring: "Het publiek koopt steeds duurzamere artikelen en is niet alleen prijsbewust, maar ook kwaliteitsbewust. Zo ’n verklaring doet mijn ver- koopstershart goed, want daar om komen tijdens de oprui ming zoveel mensen naar ’t Sierhuis-Lamp, eenvoudig om dat ze weten dat onze kwali teit goed is en dezer dagen onze prijzen om van te duize len zijn. Wilt U een voorbeeld? Wij hebben in beperkte mate voor u klaar staan een aantal MOLIEREserviezen, genoemd naar de beroemde Franse schrijver. Ze komen uit Zwit serland, zijn vervaardigd in barokstijl en spierwit, Het zijn serviezen voor zes personen en 23-delig. De oorspronkelijke prijs was f 595,-, maar tijdens onze opruiming kunt U zo’n servies, dat uniek is voor Nederland, want het is nergens anders te koop, aanschaffen voor f 198,-. Om eerlijk te zijn, heb ik er al een gekocht. Als U niet op een holletje naar ’t Sierhuis-Lamp- prijzenparadijs komt, weet ik het niet meer. U zoudt eens moeten weten, wat ze bij ons allemaal hebben gekocht, want bij mij thuis zijn ze wel dege lijk kwaliteits- en prijsbewust. van 't Sierhuis-Lamp Barteljorisstraat in Haarlem J (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De gemeente raad van Bloemendaal piekert er nog altijd niet over om ten behoe ve van de toekomstige bewoners van Aelbertsberg een toegangs weg toe te staan die uitkomt op de Krullenlaan. De woordvoerder van de gemeenteraad maakte dat gisteren zeer duidelijk tijdens een hoorzitting van de Raad van Sta te. Het bestuur van de stichting Aelbertsberg was bij dit college in beroep gegaan tegen een wei gering van de raad een beslissing over die uitrit te nemen. Vlakbij het bejaardenoord Wildhoef bouwt de stichting ruim honderd appartementen voor oudere al leenstaanden. De twee com plexen zijn alleen toegankelijk via de Donkerelaan. A HALFWEG. Wil de dorpsver eniging Halfweg/Zwanenburg op een eerlijke manier de bevolking van beide kernen raadplegen □ver een mogelijke samenvoe ging, dan zal door haar een vol strekt neutrale positie moeten worden ingenomen. Die waar schuwende woorden sprak bur gemeester IJsselmuiden van Haarlemmerliede dinsdagavond in zijn nieuwjaarstoespraak. (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. In het dagelijks bestuur van het recreatieschap Spaarnwoude is ongerustheid ontstaan over de toenemende greep die de provincie op het be heer van het recreatiegebied dreigt te krijgen. Met name het bestuurslid F. IJsselmuiden vreest dat het beheersbureau gaat afglijden tot een provinciale dienst. Zijn bezorgdheid wordt gedeeld door de Velser afgevaar digde in het dagelijks bestuur, mevrouw A. van Heel-Montijn. ■B 1 •i Spaarnwoude” komt teveel in handen van provincie i (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) ■I111 it/ n Eind vorige week, tijdens de vergade ring van het recreatieschap, kwam de kritiek voor de eerste maal aan de opper vlakte. Dit naar aanleiding van de verkie zing van twee provinciale ambtenaren tot secretaris en penningmeester van het re creatieschap. „Ik heb niets tegen de perso nen zelf, maar ik ben bang dat de provin cie het beheer naar zich toe gaat trekken”, zei IJsselmuiden afgelopen vrijdag. „Ik ben een beetje huiverig voor overheersing door de provincie en bovendien zijn er in HALFWEG. Van de twaalf man, die bij het rijkspolitiekorps in Halfweg zijn ingedeeld, kunnen gemiddeld nog geen twee agenten feitelijk dienst doen in de gemeente Haarlemmerliede. De reden daarvan is, dat de groep Halfweg te veel diensten elders moet vervullen, waardoor de surveillance er praktisch geheel bij inschiet. genwoordigers van de gemeenten gespro ken wordt. Maar hoewel die gemeenten in 1976 dus al een toenemende greep van de provincie op het beheer van het recreatie gebied afwezen, is de heer IJsselmuiden allerminst gerust op een goede afloop. „Die werkgroep bestaat bijna geheel uit ambtenaren van de provincie. Zij zijn aan 't discussiëren en bereiden adviezen voor, terwijl de gemeenten bij dat overleg ont breken. En zo’n advies is al een halve beslissing, want als er een uitgebreide nota ligt, dan ga je daar niet zomaar in strepen”, meent IJsselmuiden. Hij voegt er overigens aan toe, niet tegen een provinciale inbreng bij het be heer van het recreatiegebied te zijn. Wel zegt hij ervoor te willen waken, dat de provincie zich op terreinen gaat bewegen waarvoor de gemeenten verantwoordelijk zijn. „Ik heb grote bezwaren tegen een feitelijk provinciaal beheer binnen de ge meentegrenzen. Als bakker moet je geen fietsen gaan verkopen”, meent IJsselmui den. Hij vindt dan ook dat de gemeenten, die bij het recreatiegebied Spaarnwoude betrokken zijn, deze kwestie op korte ter mijn eens in de raad aan de orde moeten stellen. „Ik heb het gevoel dat de meeste gemeenten niet in de gaten hebben dat het berichten naar Ou de weg 12-14 in Haarlem HEEMSTEDE. In Heemstede is een zelfstandige afdeling van D’66 opgericht. Dit is besloten op de ledenvergadering *ran de kern Heemstede. Leden van het bestuur zijn: Casper de Jong, voorzitter ;tel. 281853), Lia Coumans, secretaresse ;tel. 281853), Joost Coumet, penningmees ter (tel 282128) en Jan Rienstra, Henk Smit en Dick van der Werff, leden. HEEMSTEDE. ’t Oude Posthuis aan de Herenweg 96 organiseert in samenwer king met Brokonder vrijdagavond 25 ja nuari om negen uur een zeskamp. De onderdelen zullen bestaan uit tafeltennis, korfballen, elektronisch handbal, wielren nerij en een stoelendans. De normale café- activiteiten gaan gewoon door. Op de woensdagmiddagen is in ’t Oude Posthuis sen instuif voor kinderen van zes tot tien jaar. Op het programma staan o.a. een toneelspeelmiddag, werken met ijzer- draad en het maken van tekendia’s. De instuiven duren van twee tot half vier en kosten 1,50 per kind. HEEMSTEDE. Vorige week vrijdag is de heer M. van der Velde gepromoveerd aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Op grond van zijn proefschrift „Quasinu- clear resonances and annihilation in nu cleon-antinucleon scattering” is hij doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen geworden. Van der Velde is gepromo veerd bij prof. dr. H. J. Boersma, hoogle raar theoretische natuurkkunde, co-pro- motor was prof. dr. Yu. A. Simonov. HEEMSTEDE. In de „Sneeuwbal” aan de Herenweg 111, is vanavond om acht uur een session. Iedereen die een muziekinstrument bespeelt, kan zich op geven bij Centrum 111 )tel. 284975). Behal ve voor de deelnemers is de soos voor iedereen toegankelijk. *v 1 Graag even uw tafel reserveren i HET HOGE DUIN Brouwersvaart 100b - Haarlem Tel. 316212 - b.g.g. 315017 I .ar sse- .e' I de gemeentes genoeg mensen die zo’n functie kunnen en willen uitoefenen,’, al dus IJsselmuiden, die zich in zijn betoog gesteund wist door mevrouw Van Heel. Het bestuur ging overigens wel akkoord met de benoeming van de heer W. de Ruiter tot secretaris en de heer C. Hoogen- dijk tot penningmeester. Op voorstel van de voorzitter werd afgesproken, dat de rol van de provincie binnen het recreatie schap en eventuele kritiek daarop tijdens een volgende vergadering aan de orde zal komen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. „De heer W. A. Zwager traineert de zaak. Al vijftien laar geleden zou hij in het huis aan de Gosterduinweg gaan wonen, dat is nog steeds niet het geval. Dat zou nu ook niet kunnen, omdat het pand in 1979 is gekraakt nadat het vijftien iaar heeft leeggestaan”. Op deze ma nier voer de vertegenwoordiger van de gemeenteraad van Bloemendaal, mr. Witte, dinsdagochtend uit tegen de genoemde eigenaar van het pand. Inzet van de behandeling bij de Raad van State was de aanschrijving van de raad aan W. A. Zwager zijn stukje grond af te scheiden van de openbare weg. Daarbij gaat het om de begren zing van het perceel langs de Ooster- duinweg en de Rijnegomlaan. Al bijna zes jaar terug hadden B. en W. Zwager aangeschreven een erfaf- scheiding aan te brengen en tuinafval op te ruimen. Volgens mr. Witte ver trouwde de gemeente toen op een toezegging van Zwager dat een hekje zou worden aangebracht. „Maar wij kunnen niet alle toezeggingen van de burgerij controleren, daar hebben wij het apparaat niet voor”. Zwager leed de belofte niet gestand en toen vier jaar later een andere buurman zich ergerde aan de staat van het perceel Oosterduinweg 265 was Bloe mendaal wel gedwongen actie te on dernemen, aldus de woordvoerder van de gemeenteraad. Ook een tweede belofte om een afscheiding te realiseren zou door Zwager niet worden gehouden. De gemeenteraad was het wel met de eigenaar eens dat deze zich verzette tegen de verplichting het tuinafval op te ruimen. Overeind bleef echter de eis van de afscheiding. Zwager teken de protest aan bij de Raad van State en gisteren in Den Haag bleek de man niet van zins het tuinhekje aan te laten brengen. „Binnenkort wordt door de Raad van State ook gesproken over het- bestemmingsplan Rondom de Ha- ringbuys waar het perceel toe be hoort. Niet lang daarna zal dat plan dan van kracht worden. Ik ben van plan dan voor die woning een sloop vergunning aan te vragen en er nieuwbouw te plegen. Daarom wil ik voor die korte tijd niet aan dat hekje beginnen”, aldus Zwager, die op zijn beurt de gemeente van vertraging stactiek beschuldigde, omdat deze er al meer dan tien jaar over had ge daan een bestemmingsplan van de grond te krijgen. De afdeling recht spraak doet begin maart uitspraak in het geschil. Hoewel die kritiek nu voor het eerst in het openbaar is uitgesproken, blijkt de wrevel over die rol van de provincie al langer te bestaan. Volgens IJsselmuiden al vanaf het moment dat een speciale werkgroep de aanbeveling deed, om een gezamenlijk beheers- en onderhoudsap- paraat voor de projecten Spaarnwoude, Twiske en Alkmaardermeer op poten te zetten. Dat was in 1975, toen de Werk groep Beheer en Exploitatie Recreatiege bieden een aantal modellen aandroeg voor de vorming van zo’n apparaat. In de werkgroep zaten (en zitten) naast een ver tegenwoordiger van het ministerie van CRM, alleen ambtenaren van de pro vincie. beheersbureau gaat afglijden tot een pro vinciale dienst”, aldus IJsselmuiden. Hij wijst daarbij ook op een clausule in de benoemingsbrief van de personeelsle den van het beheersbureau. Daarin staat, dat wanneer het recreatieschap een offi ciële status krijgt, (dat gebeurde in decem ber van het vorig jaar) de personeelsleden met behoud van de rechtspositie, overgaan in dienst van het schap. „Ons is dus een onafhankelijk beheersbureau in het vooruitzicht gesteld en niet een bu reau, waarin ambtenaren van de provin- Het bestuur van de Stichting Recreatie gebied Spaarnwoude stemde er begin 1977 mee in, dat twee modellen nader onderzocht zouden worden. In het eerste model waren administratie, onderhoud en beheer van de drie projecten in één dienst samengebracht. Op zakelijke basis zou dan voor gespecialiseerde hulp een be roep op de provincie gedaan kunnen wor den. Het andere model voorzag in de op richting van een gemeenschappelijke dienst, die voor de drie projecten onder meer het beleid zou uitstippelen. Het be heer en onderhoud zou in dat geval in handen van de recreatieschappen zelf blijven. Tijdens een bespreking van de plannen van de werkgroep, in december 1976, we zen de gemeenten Haarlem, Velsen en Haarlemmermeer wel al op het gevaar, dat de provincie teveel taken van de ge meenten zou gaan ovememen. Men zei te vrezen dat ze niet voldoende zouden kun nen meedenken over beheer en exploitatie van het recreatiegebied. Alleen Amster dam zag voordelen in een nauwere samen werking met de provincie. In de afgelopen drie jaar is door de werkgroep verder gedokterd aan de plan nen, waarover in februari weer met verte lijke betekenis is voor het bestrijden van toekomstige criminaliteit, is nog niet goed doorgedrongen bij de leiding van de rijks politie. Als ministers en andere politieke gezagsdragers ieder enkele politiefunctio narissen ter beschikking worden gesteld om te waken over hun veiligheid, mag ik dan voor 4500 mensen twaalf functiona rissen hebben, die dan ook werkelijk voor die mensen beschikbaar zijn en niet in naam bij de groep Halfweg worden inge deeld, maar feitelijk ingezet worden voor geheel andere taken”, aldus de burge meester. Hij voegde er aan toe al sinds augustus vorig jaar verschillende „brandbrieven” naar de minister van justitie te hebben verstuurd. Daarin werd gevraagd om aan de onwerkbare situatie in Haarlemmerlie de een einde te maken. Maar, zo liet IJssel muiden gisteravond blijken, op enig resul taat van de briefwisseling hoeft ook dit jaar niet gerekend te worden. Weinig opti mistisch blikte hij dan ook vooruit. „Als het zo moet, mag voor mij morgen de hele groep Halfweg van de rijkspolitie vertrek ken. Dan nemen we weer twee veldwach ters in dienst en zijn we beter uit”. „Onze groep is regelmatig een aantal leden kwijt, die dan wekenlang dienst moeten doen op Schiphol. En dat terwijl ik de indruk heb, dat de hele Schipholbe- waking een prestigezaak is van verschil lende hogere functionarissen. Ze lopen slkaar daar voor de voeten, de rijkspolitie, de gemeentepolitie Haarlemmermeer, de marechaussee en de eigen Schipholpoli- tie. En voor het overige hebben we dienst plichtigen, die zich voor een belangrijk deel lopen te vervelen in de kazernes of allerlei padvinderachtige speeltjes moe ten doen”, aldus IJsselmuiden in zijn speech. „Het besef, dat het gewone surveillance- werk en de preventieve zorg voor de vei ligheid van de gewone burger van wezen- zijn toespraak over de tot nu toe succes volle strijd voor behoud van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. „In het verleden heeft de toenmalige commis saris der koningin, F. Kranenburg, mij te verstaan gegeven dat het geen pas had, dat onze gemeente met zijn 4500 inwoners een onafhankelijke politiek voerde. Veel eer zou van ons verwacht moeten worden in de pas te lopen met de provincie en de grote steden. Zijn plan vóór mijn be noeming tegenover mij uitgesproken was de ontwikkeling van het westelijk havengebied verder te volbrengen, het recreatiegebied in te richten en vervol gens onze gemeente op te splitsen tussen Amsterdam, Haarlem en Haarlemmer- Hoewel ik niet weet of deze zaken gebeu ren met bijbedoelingen, moet ik toch waarschuwen voor de schijn die zo’n situ atie teweeg kan brengen. Het moet na tuurlijk niet zo zijn, dat de handelingen van de dorpsvereniging kunnen worden gestuurd of bemvloed door een soort ge heime dienst van de gemeente Haar lemmermeer. De volksraadpleging moet wel in onafhankelijkheid plaatsvinden”, aldus IJsselmuiden. Enigszins triomfantelijk sprak hij in cie het voor het zeggen hebben”, stelt IJsselmuiden. Ondanks zijn kritiek is hij ook bereid de hand in eigen boezem te steken. Zelf heeft de gemeente Haarlemmerliede en Spaam- woude, waar IJsselmuiden burgemeester van is, namelijk ook verzuimd om de vinger aan de pols te houden. Was dat wel gebeurd dan hadden de plannen mogelijk in een eerder stadium bijgestuurd kunnen worden. „Maar het is nog niet te laat. We kunnen beter nu wat op de trom slaan dan helemaal niet”, vindt IJsselmuiden. I specialiteitenrestaurant organiseert élke vrijdag in de maanden januari en februari. Een hele avond genieten van 1 een fijn diner en gezellige muziek voor de prijs van slechtsf 29.95 per couvert. Burgemeester IJsselmuiden deed deze mededeling gisteravond in zijn nieuw- laarsrede. Hij vroeg zich af, of de huidige organisatie van het korps rijkspolitie nog wel beantwoordt aan de taak die eraan gesteld moet worden. De situatie op Schiphol, waar leden van het korps Half weg ook surveilleren, noemde hij als voor- oeeld. „Naar ik onlangs heb vernomen, is met de gemeente Haarlemmermeer overeen gekomen, dat alle notulen en afschriften van te schrijven brieven door de dorpsvereniging onmiddellijk naar Hoofddorp worden gezonden vanwege het historisch archief. Bovendien schijnen secretarie-ambtenaren vanuit Hoofddorp hun diensten aan te bieden, alsmede heeft één hunner zitting in de dorpsvereniging. Het bestuur van Aelbertsberg dat nog ankele maanden uit dezelfde personen zal bestaan als dat van Wildhoef, wil voor de bewoners van het noordoostelijke deel van het woongebouw dertien parkeer plaatsen realiseren nabij hun apparte menten. Plaatsen die bereikbaar zouden moeten worden via de Krullenlaan, een met bomen omzoomde route die nu voor het gemotoriseerd verkeer is verboden. B. en W„ later gesteund door de gemeente raad, willen niet aan die uitrit om de groenzone tussen de bouwruimte en de laan niet te doorbreken. De raad is van mening dat die dertien parkeerplaatsen maar elders op het terrein moeten worden aangelegd. Vooralsnog wenste de raad de beslis sing over de aanlegvergunning aan te hou den omdat destijds het bestemmingsplan Wildhoef-Schapenduinen nog niet defini tief was vastgesteld. Dat is inmiddels wel gebeurd maar de uiteindelijke negatieve beslissing van Bloemendaal zal op zich laten wachten, aldus mr. Witte die de raad vertegenwoordigde. De wet biedt daartoe de mogelijkheid omdat tegen de vaststel ling van het herziene bestemmingsplan ook weer beroepen op de Kroon mogelijk zijn. „Ik zou het bestuur van Aelbertsberg willen aanraden daarom constructief met het gemeentebestuur mee te denken over andere oplossingen voor de parkeerpro- blematiek”, zo stelde de ambtenaar het. Hij voegde daar de suggestie aan toe dat Wildhoef wellicht bij de ingebruikneming van Aelbertsberg een gebaar zou kunnen maken door nog wat grond te verkopen. Ir. A. v.d. Toom, voorzitter van beide besturen, wees die suggestie van de hand. „Ik ben bang dat we ons dan helemaal uit de markt prijzen. De huren zijn al niet laag en ik moet maar zien dat ik genoeg kapitaalkrachtige Bloemendalers in die appartementen krijg.” Volgens de woord voerder van het bestuur is tijdens de ja renlange besprekingen tussen de gemeen te en Aelbertsberg steeds sprake geweest van de toegang die de stichting nu via de Raad van State bepleitte. Naar zijn me ning had de gemeente Bloemendaal wel degelijk bepaalde verwachtingen bij het bestuur gewekt. Hij vond dat het weggetje naar de Krullenlaan geen echte door braak genoemd kan worden. Voor een ander parkeerplaatsje voor dertien wa gens zag de voorzitter geen ruimte meer. Een visie die werd ondersteund door ir. F. Straesser, architect van de nieuwbouw. Staatsraad Barendsen-Cleveringa at tendeerde v.d. Toom erop dat zijn beroep alleen maar de weigering van de gemeen te betrof nu al een besluit te nemen. Het voornemen de aanvraag af te wijzen stond nog niet ter discussie. Mevrouw Barend- sen stuurde net als afdelingsvoorzitter Boukema aan op overleg tussen beide partijen. Blijft een compromis uit dan kan het geschil nog jaren voortslepen. De uit spraak van de Raad van State laat niet zo lang op zich wachten, die is over zes weken. meer. Nog voor ik geïnstalleerd was, had mijn ambtsvoorganger uit de mond van de toenmalige commissaris vernomen, dat hij niet zou nalaten de nieuwe burgemees ter te indoctrineren. U kunt zich dan ook voorstellen dat ik zeer gevoelig ben voor alle plannen, waar op enigerlei verdekte wijze een mogelijke opsplitsing in zit”, aldus IJsselmuiden. Hij voegde er tenslotte aan toe, dat hij op geen enkele wijze onenigheid met de gemeente Haarlemmermeer wenst. „Maar het kan wel eens zijn, dat wij op zakelijke gronden tot een politieke keuze zouden moeten komen, die tegengesteld is aan die van de Haarlemmermeer”, aldus de bur gemeester. (ADVERTENTIE) Enigszins triest bekijkt burgemees ter IJsselmuiden de brug die de verbin ding vormt tussen de kernen Zwanen burg en Halfweg. Triest, omdat het bouwwerk nog steeds niet de sym bolische betekenis heeft van een brug tussen beide ge meenschappen in één gemeente. Toch geeft IJsselmuiden de moed niet op om zijn „ideaal" te ver wezenlijken. „Dorpsvereniging moet onafhankelijk blijven”

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 13