Het hele jaar feest Haarlem heeft 200 heroïnegebruikers OVERVEENSE SCHOOL BESTAAT ZESTIG JAAR Mauritslaan blijft aan oostzijde voor autoverkeer gesloten stad in het kort o interieur KEUKEN I Met 'n camper dwars door Amerika. Hoe regel je dat? Ook dat weten ze bij Wagons-lits Reizen (30 reisbureaus in Nederland). Wq weten veel, regelen alles en boeken alles. Der Berliner Osta de parel onder de aanbouwkeukens. Zo'n reisje op de Rijn... Wat kost dat nou? f n Bouwmatron. CNV Haarlem nieuwe naam voor Christelijke Besturenbond CNV STAD EN REGIO 11 DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 nuiden, izijn ntoor i van door Pieter Taffijn Hans Invernizzi (Van onze correspondent) OVERVEEN. Medio april be ginnen in Overveen de festiviteiten ter gelegenheid van de viering van het twaalfde lustrum ofwel het zes tigjarig bestaan van Het Kennemer, in officiële termen aangeduid met Kennemer Scholen Gemeenschap. (Van onze correspondent) OVERVEEN. De Kennemer Scholengemeenschap aan het Adri- aan Stoopplein in Overveen bestaat zestig jaar. Begonnen als een lyceum voor de kinderen der welgestelden, heeft de school zich ontwikkeld tot een opleidingsinstituut voor Jan en Alleman. Tijdens de jubileumviering zal menigeen nog wel eens weemoe dig op het verleden terugblikken. Voorbouwen vertrouw uw inspiratiebron! Telefoon 023 319120 Ook dat weten ze bij Wagons-lits Reizen (30 reisbureaus in Nederland). Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. Verfijnde perfektie en elegance, een onverwoestbare schoonheid van grootmeesters uit een bruisende wereldstad! Schuifladen waarin u kunt staan. Uitschuiftafel zonder poot, waarop u kunt zitten. Bovenkasten waaraan u zich kunt optrekken. Kortom, uitgekiend tot in de finesses en exakt op maat voor u gemaakt. OSTA is onbegrensd in zijn mogelijkheden, u kunt zich er volledig in uitleven. Ze is daarom wél duurder dan elke andere luxe aanbouwkeuken, maar met de hoogste cijferwaardering van het Deutsche Gütezeichen haar prijs méér dan waard I 5 Jaar unieke garantie, op elk onderdeel. niiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiitmimmiimiiiimimiimimiiiiiimiiiiiiiimimmim HAARLEM. ’’The south side of Chicago is the baddest part of town” zingt Frank Sinatra. Hij heeft groot gelijk. Een televisie- reportage over het zwarte getto van deze Amerikaanse stad, begin januari uitgezonden, bewees het. Als je het over een drugsprobleem hebt, dan hebben ze dat daar. Honderden vluch- i ten in de roes van alcohol- en heroïnegebruik en sterven naam- loos, zonder iemand zich om hen bekommert. Ze kunnen alleen terecht in dat ene openbare ziekenhuis en dat wordt met sluiting bedreigd omdat de regering haar geld liever anders besteedt. Vergeleken met Chicago, zelfs met ons eigen Amsterdam, is Haarlem een paradijs op aarde. De artsen van het getto-zieken- huis zouden lachen als ze met het Haarlemse hard-drugsgebeu- ren geconfronteerd werden. Maar dat is geen reden het probleem hier niet serieus te nemen. Het Kennemer is geen school voor rijke lui laplein, Het gebeurt dagelijks, dat junks win- (Van onze Haagse redacteur) Zeehondenhospitaal. Mevrouw Leny ’t Het programma met spreiding over het hele jaar is zeer uitgebreid en het zou te ver voeren alles te vermelden. Beperking dus tot de hoogtepunten. Kunt u zich een Osta-keuken permitteren? Komt u dan eens kennismaken! U kunt ook telefonisch een afspraak maken met onze heer H.v.d. Meer. DEN HAAG. Het verbod voor gemotoriseerd verkeer de Mauritslaan te Overveen vanaf de oostkant in te rijden kan worden gehandhaafd. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Kroon in het geschil tussen het dagelijks bestuur van de gemeente Bloemendaal en de heer J. Ottenhof, een van de bewoners van de laan. Deze meende dat burgemeester en wethouders met een verkeersmaatregel voor de laan hun doel ver voorbij waren geschoten. De Kroon (staatshoofd en, in dit geval minister Tujjnman) heeft echter de zijde van het college van B. en W. gekozen. Ottenhof vond het maar niets dat hij zijn huis het gehele jaar nu van ai de westkant moet naderen. En dat voor die schaarse mooie dagen dat het echt druk was op de Mauritslaan. De Kroon blijkt echter de mening te zijn toegedaan dat het eenrichtingver keer voor auto’s en motoren de verkeersveiligheid het hele jaar ten goede komt. De laan is immers maar krap vier meter breed terwijl er aan beide kanten geparkeerd mag worden. Bovendien is het voor de gemeente niet goed uitvoerbaar steeds op drukke zomerse dagen maatregelen te treffen om de laan van sluipverkeer vrij te houden. Ottenhof bleek een paar jaar terug een van de weinige tegenstanders van de maatregel die B. en W. hebben getroffen. Teneinde het recreatieve sluipverkeer te weren stelde het gemeentebestuur een verbod in voor auto’s en motoren de laan vanaf de oostzijde in te rijden. Met name op fraaie zomerse dagen werd de rustige laan een racebaan voor verkeer dat de drukte op de Julianalaan wilde mijden. Deze route naar het strand van Bloemendaal en Zandvoort is op hoogtijdagen al vroeg met honderden auto’s verstopt. De Mauritslaan bood dan even verderop de mogelijkheid een deel van de file te ontlopen. organiseert dan de Interlyceale, de jaar lijkse wedstrijd op sportief en artistiek terrein tussen enkele oudste lycea. Ter afsluiting van de lustrumviering volgt dan eind november in de Beijnes- hal een grote manifestatie, waarbij wat de opzet betreft de Engelse „Proms” tot voorbeeld hebben gediend. Onder de oudleerlingen zijn vele prominente kun stenaars, die aan dit slotfestijn hun me dewerking zullen verlenen. De jaarlijkse reunie van oud-leerlingen, verenigd in de club „Aelbertsberg”, is onderdeel van dit allerlaatste feest. Iedere oud-leerling, die meent een bijdrage tot dit feest op een redelijk niveau te kunnen leveren moet niet schromen'met de Jubileum commissie contact te zoeken. Ter geruststelling van ouders, die kin deren op het Kennemer hebben, wordt vermeld, dat dwars door alle feesten heen de lessen gewoon doorgaan, even als het eindexamen Haarlem en de heroïne’’ is een serie van zeven afleveringen De plaatsmgsdata zijn: 5, 7, 12, 14, 19, 21 en 26 februari Men roept niet: politie, doe er toch meer aan”. voor zeehonden en van het zeehondenhos pitaal. Op verzoek van het Wereld Natuur- fonds afdeling Kennemerland komt zij woensdagavond helemaal uit Pieterburen naar Haarlem om te vertellen over haar werk. De toegangsprijs in de Wintertuin aan het Stationsplein bedraagt een rijks- daalder, jeugdigen en 65+ betalen de helft. De opbrengsten uit de toegangsprijs krijgt mevrouw ’t Hart weer mee naar huis want die zullen geheel ten goede komen aan de verzorging van bedreigde zeehonden de school naar het buiten Aelbertsberg, gelegen bij de Krullenlaan. „Buiten” is wel een weidse naam voor dit houten gebouw met ongeveer 15 kamertjes. Som mige zijn zo gehorig, dat leerlingen die achterin zitten het twijfelachtige voor recht hebben twee docenten tegelijk te kunnen beluisteren. Deze „dubbele” les sen hebben vast en zeker verwarrend ge werkt, want van de 45 leerlingen, waar mee men begon, haalt slechts een tiental het eindexamen. In 1925 verlaat de school deze romanti sche nlek «n trekt in het splinternieuwe te pas met slechts één uitzondering: de regie is in handen van een beroeps kracht, de heer Van Galen. Al het overi ge, ook de vervaardiging van decors en kostuums doet men zelf. In de feestweek is er ook overdag veel te beleven. Zo is er een grote verschei denheid van artistieke, culturele en am bachtelijke activiteiten. Om er een paar te noemen: professioneel roller-disco, kaarsen maken, jazzballet en bekleden van stoelen. Voor de sport is eveneens een grote plaats ingeruimd. Hockey, ten nis en spuitvoetbal tussen leraren en scholieren. Na een adempauze van enige maanden gaat men in september weer fris en vrolijk verder. Het Kennemer Heroïne wordt sinds het begin van de jaren zeventig in Haarlem gebruikt door voornamelijk jonge mensen. Het gros van de verslaafden is zo’n jaar of twintig. Er zijn wel oudere gebruikers, maar daar merk je niet zoveel van. Al meer dan een jaar zijn leraren, leerlingen en ouders bezig met de voor bereiding van dit lustrumfeest. In aller lei werk- en subcommissies is er hard aan getrokken om het programma en de organisatie rond te krijgen. De plannen verkeren nu grotendeels in een definitief stadium. Al spoedig heeft hij voorlopig onderdak gevonden bij de Bloemendaalse Schoolvereniging. Leerlingen weet hij eveneens te vergaren en in september start het Kennemer Lyceum met 45 leer lingen, waarvan bijna de helft uit Haar lem afkomstig is. Een jaar later verhuist Voor Tandartsen, Specialisten en andere beroepen met praktijkruim te, heeft Osta een subliem program ma Praktijkruimte Meubilair! Rector De Vletter zal tot 1947 het ly ceum blijven leiden, onderbroken door zijn gijzeling tijdens de Duitse bezetting. Op onderwijsgebied is deze rector zijn tijd ver vooruit. Vóór de oorlog voert hij tal van nieuwe zaken in op het Kennemer, zoals werkkampen in Lunteren en muzieklessen. Hij huurt zelfs een groot Allereerst de feestweek van 16 tot en met 21 april. Over de officiële opening hier van is de spraakzame jubileumcommis sie erg zwijgzaam. „Het wordt een spec taculaire stunt” is alles wat conrector Van der Wal hierover kwijt wil. Op 18 april is er op school receptie met veel genodigden. De schooldeuren staan die dag wijd en gastvrij open, want men houdt „open huis”. 20 en 21 april zijn gereserveerd voor drie voorstellingen in de Haarlemse stadsschouwburg. Ten tonele brengt men dan een stuk, geschreven door de leraar in klassieke talen, drs. Stevens. Ronduit trots is men over het feit dat de opvoering geheel in „eigen beheer” tot stand komt G"”’ '"wmde komt er aan Praatavond. Sinds oktober van het vo rig jaar organiseert de wijkraad Klever- parkbuurt praatavonden. Geen lastige discussies en moeilijke woorden want het gaat hierbij vooral om de gezelligheid. Iedere eerste woensdag van de maand wordt om acht uur begonnen in ’t Tref punt, dat u achter de Heilige Hart Kerk kunt vinden aan de Kleverparkweg. Vrouwenfilm. De vrouwen van het vrouwenhuis hebben besloten de film Eri ca’s Leidenschaften voor de tweede keer te vertonen. Het succes van de vorige veilui..ug ivc Kennelijk groot en vermoe delijk werd daarom besloten dit kassuc ces te herhalen. De toegang bedraagt van avond liefst vijf gulden, de kassa is om half negen open aan het adres Vrouwe- straat 8a. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse Christelij ke Besturenbond CNV heeft een naams verandering ondergaan. De Haarlemse bond Jieet voortaan kortweg CNV afde ling Haarlem. In de CNV afdeling Haarlem zijn alle bij - de Christelijke vakbeweging aangesloten bonden vertegenwoordigd, ook de wer- kende Jongeren CNV. Het secretariaat is in handen van de L. Rus, Van Loost raat 3,; (ADVERTENTIES) oud huis in de Belgische Ardennen, waar de eindexamenklassen zich jaarlijks in alle rust kunnen voorbereiden. Destijds beschouwd als nieuwlichterij, nu gemeen goed op alle middelbare scholen. In de schoolkrant schrijft Dr. J. Römelingh, le raar geschiedenis, dat bij dit 60-jarig be staan een eresaluut past aan rector De Vletter, die als geen ander zijn stempel op de school heeft gedrukt. Zelfs nu, meer dan twintig jaar later is volgens hem deze invloed nog merkbaar. Naast Dr. De Vletter heeft het Kenne mer nog vele prominente leraren gekend, zoals de tekenleraar Anton Pieck en Jac. P. Thijsse, leraar biologie. Na samenvoeging met de vroegere MMS ,,’t Kopje” en de Jac. P. Thijsseschool werd de officiële naam: Kennemer Scho len Gemeenschap, al spreekt iedereen nog altijd over „Het Kennemer”. Vaak bestempelt men dit lyceum nog als een „rijkeluisschool”. Ten onrechte vindt de heer Römelingh. Dit etiket dateert nog van vóór de oorlog, maar is nu beslist misplaatst. „Onze school heeft net als an dere middelbare scholen leerlingen uit alle lagen van de bevolking en het is daarom onjuist ons nog een rijkeluis school te noemen. Het is goed dit eens in de krant recht te zetten”. Het Kennemer schoolgebouw is duide lijk verouderd en voldoet niet meer aan de eisen, die thans gelden. Plannen voor ver nieuwing zijn er al vele jaren. Gezien de vele overheidsinstanties, die hierover moeten beslissen zal er echter geruime tijd mee gemoeid zijn voordat de vernieu wingen tot stand zijn gekomen. Een licht puntje is dat het rijk inmiddels wel toe stemming heeft gegeven tot de bouw van tien noodlokalen en een gymnastieklo kaal. Dringend noodzakelijk om het huidi ge aantal van ruim 850 leerlingen onder te brengen. Begin 1920 besluiten enkele welgestelde inwoners van Bloemendaal in hun ge meente een lyceum te stichten. Een nieuw schooltype, waarvan er nog maar drie in ons land waren. De Bloemendalers gaan op 10 april naar Den Haag om de aldaar wonende dr. A. de Vletter te vragen rector van de nieuwe school te worden. De spon tane De Vletter bedenkt zich niet lang en reeds de volgende dag een zondag wordt hij in Bloemendaal door de groep initiatiefhemers officieel tot rector benoemd. De kersverse rector bevindt zich dan wel in een merkwaardige situatie, die in sommige opzichten verwant is aan die van de befaamde Engelse Koning Jan zonder I^and. De Vletter mag zich welliswaar rector noemen, maar een schoolgebouw is er niet. Evenmin zijn er leerlingen. Goed beschouwd ontbreekt in die eerste weken zelfs een officieel erkend schoolbestuur. Voor de energieke dan 37-jarige rector vormt dit alles geen beletsel en welge moed en voortvarend gaat hij aan de slag. Het gebeurt dagelijks, dat junks win- keldiefstallen plegen, eenvoudige in braken in woningen en club- en buur thuizen, auto’s openbreken. In trek is vooral geluidsapparatuur, waarvoor helers een vast bedrag betalen. Onrust barend? Hoofdinspecteur W. Ooster- hof van de gemeentepolitie vindt van niet. ”Als politie hebben we met hard- drugsverslaafden in de criminele sfeer Het Kennemer Lyceum in Overveen gebouw aan het Stoopplein. Het is een geschenk van de gefortuneerde Bloemen daler ir. A. Stoop, die het hierbij niet laat: ook het zwembad, gebouwd in dezelfde stijl als de school, bekostigt hij. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ politie de laatste jaren slechts enkele riërend van 7 tot 15 gram per jaar. Dit s Heroïnegebruik komt voor in alle..5 lagen van de bevolking, ook in Haar- lem, maar een feit is, dat tal van junks gezocht moeten worden in de ’’lagere” milieus. De vlucht in de heroïne-roes heeft dikwijls het karakter van een vlucht uit de werkelijkheid, die grauw en perspectiefloos is. Verslaafden zijn toch de onderlaag van de maatschap- pij, de uitgekotsten. Het gaat om trieste mensen, zegt Hans van der Meiden, zonder behoorlijke huisvesting, zonder werk, zonder voedsel, zonder li- chaamsverzorging. Ontheemden zijn het, verstrikt geraakt in de vicieuze cirkel van gebruiken en weer gebrui- ken. Dat klinkt dramatisch, maar het is wel waar. Hoe moeilijk het is - zowel voor de verslaafden zelf als voor de hulpverleners - die vicieuze cirkel te doorbreken zal blijken in de volgende afleveringen van deze serie ’’Haarlem en de heroïne”. niet zo gek veel van doen. We kunnen geen grote aantallen personeel op de drugscriminaliteit zetten, maar dat blijkt vooralsnog ook niet nodig te zijn. De gemeenschap is kennelijk niet zo bezorgd over de Haarlemse situatie. Is de criminaliteit - het stelen om aan geld voor drugs te komen - gering van omvang, ook de handel heeft in Haar- lem nog geen grote vlucht genomen. Er opereren plus minus tien handelaren in de stad, die kleine hoeveelheden heroïne uit Amsterdam naar hier smokkelen en dikwijls in hun eigen woning aan vaste klanten verkopen. In het verleden werd ook in cafés op de Botermarkt gedeald. Ook waren enige tijd terug Chinezen actief in Haarlem, die tamelijk grote voorraden in hun bezit hadden. De Haarlemse gebruikers kochten echter in de regel niet bij deze Chine- zen. Deze gebruikten Haarlem als ’’overslagplaats” in een regionaal, nati- onaal en soms internationaal georgani- seerde handel. Tekenend is, dat de politie de laatste jaren slechts enkele grammen heroïne in beslag nam. Va- riërend van 7 tot 15 gram per jaar. Dit zegt niet alles, maar volgens Oosterhof mogen we gevoeglijk aannemen, dat in Haarlem geen kilo’s stuff van hand tot hand gaan. Er zijn veel verslaafden, die zelf naar Amsterdam reizen voor hun dagelijkse portie. Ook op de rol van de politie komen we nog terug. Dienstweigeraars. Informatie over dienstweigeren wordt iedere dinsdag ge geven in het gebouw van Release. Het spreekuur wordt voortaan van acht uur tot tien uur gehouden aan de Haarlemse Gasthuisvest 47 a., Een gedeelte woont en leeft in de binnenstad, in groepjes van drie tot zes bij elkaar. Een aantal heeft leegstaan- de panden gekraakt - circa drie. De rest huist in pensions, woont op ka- mers in pandjes in ’’mindere” buurten of bij de ouders thuis. Van concentra- ties van aanzienlijke groepen junks, zoals bijvoorbeeld in Amsterdam, is in Haarlem geen sprake. Algemeen ken- merk is de verpaupering. De meesten hebben ook geldgebrek. Geen wonder, want een gram heroïne kost gemiddeld zeshonderd gulden. Gebruik van een halve gram per dag is geen uitzonde- ring maar regel. Het is logisch, dat verslaafden alles in het werk stellen om aan geld te komen. Het laatste wat zij willen is zonder geld en dus zonder heroïne komen te zitten. Geen stuff betekent: onthoudingsverschijnselen en die zijn niet misselijk. We komen daar later op terug. Duidelijk is, dat een verslaafde het zich niet kan per- mitteren de godsganse dag lamlendig op zijn bed te liggen. Hij moet heroïne hebben en dus geld. Qua omvang mag het aantal drugs- gebruikers dan in het niet vallen bij de groepen waarmee men elders wordt geconfronteerd; ,elke verslaafde is er één en vertegenwoordigt een brok menselijke ellende. Het is juist, dat overheid en particulier initiatief zich sterk maken om ook het Haarlemse drugsprobleem aan te pakken. In dit artikel concentreren we ons op het schetsen van een beeld van wat er aan de hand is. In volgende afleveringen van deze serie doen we uit de doeken wat er gedaan wordt om het drugspro- bleem op te lossen. Ook zullen we pro- beren uit te leggen wat verslaafd zijn betekent en wat voor spul heroïne nu precies is. We hopen met deze serie het drugsprobleem tot zijn ware propor ties terug te brengen zonder het te bagatelliseren. bleem op te lossen. Ook zullen Deze oudere categorie heeft met heroï- ne leren leven en beschikt over vol- doende geld om stuff te kopen en daar- naast toch een ’’normaal” leven te lei- den. Politie en hulpverlening stuiten om die reden vrijwel uitsluitend op jonge junks. Haarlem telt tenminste 130 heroïnegebruikers. De hoogste schatting over het aantal Haarlemse junks is die van Hans van der Meiden, psychiater bij de gemeentelijke ge- neeskundige en gezondheidsdienst (GG en GD). Hij spreekvan 275 drugs- verslaafden. Reëel is volgens onze in- formanten een aantal van circa twee- honderd verslaafden aan hard drugs.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 11