parkeerterrein Zestien maanden Oosterduinse Meer: BloemendHal heeft uitstekend zwemwater geëist voor fraude bij bejaardenhuis Lisse heeft haast met streek in 't kort Mariëtte meer geld nodig burgerlijke l stand LM Kritiek op controle bij Bodaanstichting MAG WAYNE ARMSTRONG SPELEN? Dominee Jaap Boersma terug uit Sri Lanka „LPG-aanvoer via Noordzeekanaal is verantwoorde zaak" sporthoeve carnaval EVE ADAM STARS - Nationale Ned. Donar Mt»* - -uni 12 13 VRIJDAG 8 FEBRUARI REGIO 1980 yIlxO:MM 4 HEEMSTEDE (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. Op het gemeentehuis in Halfweg is gisteren de groep woonschipbewoners gehoord, die bezwaar heeft gemaakt tegen het raadsbesluit om woonarken u’t natuurgebieden te weren. De hoorzit ting voor de commissie ruimtelijke ordening van Haarlemmerliede betekende de eerste stap in de AROB-procedure, die door de arkbewo ners is aangespannen. VOGELZANG BOUTIQUE BV Gedempte Oude Gracht 81 - Haarlem - Telefoon 023-322955 wat doen: Tony - André - Emill - Kees - Mattie - Derek - Willem - Johan - Simon - Frank. Het wordt een spannende wedstrijd, daar zijn de spelers van overtuigd, en met UW steun moet het lukken. Zaterdag 9 februari 1980 BEIJNESHAL, tijd: 20.30 uur dames: eve adam stars - jrc boxtel tijd: 18.30 uur NIEUW: boekje „BASKETBAL” door Jan Janbroers prijs: 4,95. Verkrijgbaar bij thuiswedstrijden en DIJKSTRA-SPORT Voor u is onze nieuwe zaak Mariëtte gemakkelijk te vinden, (zie kaartje). Bovendien is het u bekend dat wij naast de noodzakelijke vernieuwingen op modegebied, zowel in de combi-shop als op de andere afdelingen, het u welbekende handschrift hebben gehandhaafd. Als u bij Mariëtte komt zult u het zelf zien. Arkbewoners gemeente zoekt stok om te slaan Mrichten naar Oudeweg 12 14 in Haarlem (Van onze rechtbankverslaggever) s (ADVERTENTIE) de volgende tekst: „Because VOGELZANG MARIETTE op rekeningno. 562340416 bij de Alg. Bank Nederland of op giro no. 12048 van Als ander argument tegen het besluit voerde hij het maatschappelijk aspect van de zaak aan. Wordt het besluit uitgevoerd, dan zullen ongeveer honderd mensen de gemeente moeten verlaten. „Realiseert u zich dat het merendeel van deze mensen economisch gebonden is aan uw gemeente en dat hun kinderen in Haarlemmerliede of Spaarndam naar school gaan”, zo vroe gen de bewoners de leden van de commis sie ruimtelijke ordening gisteravond. De ze commissie zal de raad op korte termijn van haar bevindingen rapporteren. die binnenkort de 43 woningwetwoningen aan de westkant van de Molenstraat in bezit nemen hun auto óók ergens kwijt. Kortom: reden genoeg om haast te ma ken. Het nieuwe parkeerterrein wordt aangelegd ten noorden van het westelijke deel van de Grachtweg. De gemeente wil tegelijkertijd het gedeelte van de Gracht weg tussen Kapelstraat en de inrit van het parkeerterrein zuidelijk van de Gracht weg aanpakken. De weg wordt daar van uit twee richtingen berijdbaar en fietsers zullen straks (beveiligd door een sugges- tiestrook) ook vanaf het Vierkant naar de Kapelstraat kunnen rijden. Een en ander gaat Lisse ruim een half miljoen gulden kosten. (Van onze correspondent) HILLEGOM De kwaliteit van het oppervlaktewater in de provincie Zuid- Holland is in 1978 ten opzichte van het jaar daarvoor iets verbeterd. Dit blijkt uit een onderzoek dat Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft laten uitvoeren.Sinds 1975, na de inwerkingtreding van de verordening Waterkwali teit Zuid-Holland, gaat het met de kwaliteit van de polder- en boezemwateren in de provincie de goede kant op, zó stelt het rapport vast. Toch zal er nog veel GEBOREN: Louise S. dr. v. J. P. Huijbregts en T. A. van Winden, Laura M. dr. v. D. J. Lengers en A. M. E. Wassenaar, Daniël, zn. v. M. H. Smits en I. Pasha, Bart V. zn. v. P. J. Stallmann en H. G. van der Laan. ONDERTROUWD: Y. M. A. Karim en J. G. M. Kuenen, W. A. M. van Bakel en H. M. Oude-Sogtoen, J. H. G. Koreman en P. M. A. Dekker, R. D. M. Braakhuis en M. E. T. B. Mollmann, P. van Lith en M. N. Kniese, H. L. Draijer en M. E. de Wit. GETROUWD: M. J. Meijer en A. Bruin. OVERLEDEN: G. C. Jongh Visscher, 84 jr., A. Olivier, 71 jr., J. L. Couenberg, 54 jr., C. J. de Boer, 77 jr., Mw. J. Bakker-Roelofs, 89 jr. (Van onze correspondent) BLOEMENDAAL. De honderdduizend gulden, die zijn ingezameld in het kader van de actie „Bloemendaal helpt BloemendHal” zijn goed terecht gekomen. Deze conclusie kan onvoorwaardelijk worden getrokken uit het enthousiaste verhaal van dominee Jaap Boersma. Licht gebruind, maar vermoeid is hij gisteren teruggekomen van zijn verre reis naar Sri Lanka. Niettemin was hij bereid onmiddellijk verslag uit te brengen van de officiële opening van het nieuwe gebouw, dat met de bijeengebrachte gelden in BloemendHal, de krottenwijk van de armsten in Colombo, is neergezet en ingericht. (Van onze streekredactie) LISSE. In het hartje van Lisse zal een nieuw parkeerterrein worden aange legd, waar zestig auto’s kunnen staan. De gemeente wil daartoe grond aankopen van de heren G. P. Warmerdam en S. P. Halfschepel. Samen met het terrein dat vier jaar geleden werd aangekocht van de heer P. H. Beelen leveren de aankopen Lisse voldoende ruimte om het plan te realiseren. Er is haast bij, schrijven B. en W., want de komende herinrichting van Kanaalstraat en Kapelstraat zal 39 par keerplaatsen kosten. Bovendien is de capaciteit op het terrein ten oosten van de Kapelstraat (voorheen Seegers) met 23 plaatsen verminderd en De lichte kwaliteitsverbetering geldt ook voor de regio Hillegom-Voorhout. De kwaliteit van het Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout is zonder meer goed te noemen, zo blijkt uit het onderzoeK. Zwemmen in het meer is nog net zo goed mogelijk als in voorgaande jaren. Het noordelijkste gedeelte van het meer heeft bijna de gewenste kwaliteit bereikt, wat inhoudt dat met een kleine verbetering het Oosterduinse Meer uitmuntend ge schikt zal zijn voor recreatie. Verder is van enige noemenswaardige verzilting geen sprake. Het water van het Ooster duinse Meer is goed geschikt om te gebrui ken voor land- en tuinbouw. Metingen zijn ook verricht in de Ring vaart bij de brug van Hillegom naar Beinsdorp. De algemene waterkwaliteit is redelijk maar er zit teveel kwik in het water. Deze grote hoeveelheid kwik kan gevolgen hebben voor de in de Ringvaart levende vissen. Woordvoerder W Spoor van de woon schipbewoners, die het niet eens zijn met het raadsbesluit om woonarken uit natuurgebie den te weren moeten gebeuren wil Zuid-Holland in 1985 de gewenste waterkwaliteit berei ken. Met name de wateren in de zuidelijke gedeelten van de provincie zijn nog voor sterke verbetering vatbaar. HAARLEM. Voor de Haarlemse rechtbank is gisteren een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van zestien maanden geëist tegen een 51-jarige Haarlemmer, die de afgelopen zes jaar een bedrag van ruim zes ton heeft verduisterd bij het bejaardenhuis van de Bodaanstichting in Bentveld. In hun toelichting op het bezwaarschrift betoogden de arkbewoners voor de com missie, dat een ligplaats geen gunst is maar een recht. „De landelijke wet schrijft voor dat een woonschipbewoner de vrijheid heeft in een gemeente ligplaats in te nemen. De raad van een gemeente heeft daarbij de bevoegdheid om een plaats aan te wijzen. Ook de provinciale verordening volgt wat dit betreft de lande- Het besluit komt er, als het strikt wordt nageleefd, op neer dat tientallen schepen weggesleept zullen moeten worden van hun huidige ligplaatsen. Voor de boten moet dan echter buiten de gemeente een nieuw plaatsje gvonden worden, want alle officiële ligplaatsen in Haarlemmerliede zijn al bezet. Behalve het hoge kwikgehalte is de alge mene waterkwaliteit van de Ringvaart voor verbetering vatbaar. Dit geldt in ster kere mate voor het water in de Haar lemmer Trekvaart. Door de lozingen van de zuiveringsinstallatie in Noordwijker hout is de waterkwaliteit van de vaart slecht te noemen. Bij metingen in een boezemsloot in Voorhout werd geconsta teerd dat er teveel bestrijdingsmiddelen in het water zitten. Daardoor is de water kwaliteit hier achteruit gegaan. Voor het overige water in de regio geldt dat de kwaliteit in het algemeen stabiel is geble ven of een lichte verbetering laat zien. In het rapport wordt vastgesteld dat er in Zuid-Holland nieuwe bestrijdingsplan- nen voor elk gebied afzonderlijk moeten komen’ Alleen op deze wijze zal het water in de provincie op een redelijk peil ge bracht kunnen worden, zo staat in de voordracht van Gedeputeerde Staten, die dit rapport ter beschikking hebben ge steld aan Provinciale Staten van Zuid- Holland. lijke wetgeving aldus W. Spoor, woord voerder van de woonschipbewoners. Hij merkte voorts op, dat de wetgeving geen beperkingen oplegt bij de aanwijzing van ligplaatsen in de gemeente Haar lemmerliede. „Een andere interpretatie moet gestoeld zijn op onwil en een zoeken naar middelen om de woonschepen en daarmee de bewoners uit de gemeente te verwijderen”, vond Spoor. Dat zoeken zou volgens hem ook blijken uit de wijze, waarop de gemeente op planologisch ter rein te werk gaat. „Een voorbereidingsbesluit, sinds 1954 aangehouden, dat 25 jaar later nog niet tot bestemming geleid heeft, wordt gehan teerd om te voorkomen dat de belangen van burgers in deze gemeente afgewogen worden. De planologie verstrekt in begin sel middelen ter beveiliging van de belan gen van burgers. Een voorbereidingsbe sluit natuurgebieden kan alleen dienen om te voorkomen, dat er met de bestem ming strijdige bouwwerken ontstaan en kan binnen de bestaande jurisprudentie geen gevolg hebben voor het aanliggen van woonschepen”, aldus Spoor namens de woonschipbewoners. gaan er door het veranderen van het kruispunt Schoolstraat-Kapelstraat en Grachtweg nog eens zes plekken om au to’s te parkeren verloren. Alles bij elkaar een verlies aan parkeerruimte voor 68 auto’s. Het huidige parkeerterrein aan het Vierkax»! k-tü piaatsen) is slechts van tijde lijke aard en bovendien willen de Lissers Na veel aarzeling had ds. Boersma de uitnodiging toch aangenomen om de openingsceremonie te komen verrichten in zijn kwaliteit van voorzitter van de Stichting Bloemendaal-BloemendHal. Tegelijk ging hij er heen als officiële afgevaardigde van de gemeente Bloe mendaal en heeft als zodanig ook een geschenk overhandigd. Ds. Boersma vertelt dat het mogelijk is geweest een groot gebouw te plaatsen voor 70.000. „We hebben echter wel geboft, dat de contracten voor de bouw tijdig en water dicht waren afgesloten. De prijzen zijn hier nu plotseling enorm gestegen en hetzelfde project zou op het ogenblik zeker het dubbele kosten”. De afmetin gen van het bouwwerk weet hij niet; hij is tenslotte dominee en geen bouwkundi ge. „Ik weet wel dat het groter is dan het jeugdhuis in Bloemendaal”, zegt hij la chend. Het gebouw heeft een U-vorm en is onderverdeeld in drie afdelingen. De grootste, de onderkant van de „U”, biedt plaats aan veertig weefgetouwen, die nog maar voor een deel geleverd waren. Eén flank is bestemd voor gemeentelijke activiteiten en zal ook dienst doen als sociaal-cultureel centrum. De andere zij de is als werkplaats ingericht voor jon gens, die daar een opleiding tot timmer man kunnen volgen. De plechtige opening was naar wes- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Nieuwe gegevens van het instituut voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek te Delft hebben uitgewezen dat het aan voeren van LPG via IJmuiden en het Noordzeekanaal naar Amsterdam een verantwoorde zaak is. Dat be toogde donderdag ir. Van Drunen op een hoorzitting van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer. Van Drunen werkt bij het gemeentelijk havenbedrijf te Amsterdam. Samen met andere sprekers uit de hoofdstad betoog de hij dat transport op forse schaal van liquefied petroleum gas naar de Amerika- haven in het westelijk havengebied een betrekkelijk veilige zaak is. De Amsterdamse delegatie onder lei ding van wethouder Heerma stelde zich achter het standpunt van de nationale commissie zeehavenoverleg die heeft be pleit dat de aanlanding van LPG moet kunnen geschieden in Rijnmond, Amster dam, Temeuzen en Vlissingen. Dat stand punt is strijdig met de visie van het kabi net dat voorlopig alleen in het gebied rond Rotterdam LPG-aanvoer op forse schaal wil zien. In een nota heeft het kabinet eind vorig jaar laten weten dat het Noordzee- kanaal niet voor dergelijke transporten gebruikt zou kunnen worden omdat met name het passeren van de sluizen in IJ muiden een extra veiligheidsrisico met zich zou meebrengen. De jongste TNO- cijfers zouden dat standpunt onder graven. Commissievoorzitter Lansink (CDA) wil Amsterdam als aanvoerhaven voor LPG nog niet afschrijven. Net als collega Epe- ma-Brugman van de PvdA heeft hij nog geen definitief standpunt. Beiden neigen echter naar een accepteren van de aan voerlijn in Noord-Holland. De socialisten: „Meer duidelijkheid moet er in ieder geval komen rond de positie van het bedrijf Oiltanking in het westelijk havengebied. „Het lijkt me dat je het dat bedrijf niet kunt aandoen LPG-aanvoer te verbieden. Wat is die onderneming bijvoorbeeld in het verleden allemaal al niet beloofd?”. Mogelijk eind maart heeft de commissie een eerste gedachtenwisseling met de be trokken bewindslieden. S 1 2 I I jp I VERWULFT QED oooeGHACHT De fraude kwam in oktober van het vorig jaar aan het licht bij een jaarlijks accountantsonderzoek. Toen bleek dat de A. G. Bodaanstichting vanaf begin ’74 voor 612.000 gulden was opgelicht. Bij eerdere onderzoeken van een accoun tantsbureau was nooit gemerkt dat de administrateur fraude had gepleegd. Dat vond de officier van justitie een vreemde zaak. „Andere mensen hebben hun con trolerende functie niet of nauwelijks uit gevoerd”. Zij doelde daarbij ondere ande re op het bestuur van de Bodaanstichting. Zo zou volgens haar de penningmeester van het bestuur niets hebben geweten van de juiste inhoud van een machtiging, die de administrateur had gekregen om maandelijks maximaal vijfduizend gul den van de bank te halen. In 1978 nam hij 120.000 gulden meer op dan was toege staan. De verdachte haalde ook een keer 55.000 gulden van de bank voor storting in de kas. Een onderzoek toonde aan dat het bedrag niet in het kasboek is genoteerd. „Daar zijn nooit vragen over gesteld, an ders had ik hier niet gestaan”, zei de verdachte. De administrateur knoeide ook met de post crediteuren. Deze voerde hij in de boeken vaak lager op. Daarentegen ver hoogde hij de post onderhoud. „Na zes nare jaren heb ik tenslotte die post zo hoog opgevoerd dat het wel moest uitlek ken. Het kon zo niet langer”, verklaarde de verdachte. Al het geld verspeelde hij op de speelta fels van casino’s. Hij was volgens het uitgebrachte psychiatrisch rapport volle dig verslaafd aan het gokspel. Ook zijn raadsman, mr. H. Bettink, uitte kritiek op het controlebeleid. Hij vond dat de penningmeester van het bestuur „niet voor zijn taak berekend was” omdat hij niet op de hoogte was van de inhoud van de machtiging om geld bij de bank op te nemen. Hij zei verder dat het bestuur zich vragen had moeten stellen over de finan ciële gang van zaken op het moment dat men bij de bank aanklopte voor een kre- dietverhoging van een half miljoen gul den. „Maar pijn cliënt heeft een geweldig vertrouwen genoten. Dat nadeel heeft hij gehad, anders was het eerder aan het daglicht gekomen”, aldus mr. Bettink. Een straf van zestien maanden vond hij te hoog. „Daar is de maatschappij niet mee gediend. Hij is in feite al gestraft omdat zjjn toekomst verloren lijkt”. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. Bij haar eis hield officier van justitie mr. L. van Zanten-Renders rekening met het feit dat de verdachte, administrateur bij het bejaardenhuis, het hele verduister de bedrag in een casino verspeelde. „U bent er zelf dan wel niets wijzer van geworden, maar anderen zijn er wel de dupe van geworden, aldus de officier. BADHOEVEDORP. Het op 1 maart door burgemeester van Stam te openen zwembad-sportcomplex aan de Snellius- laan in Badhoevedorp zal de naam „Sporthoeve” krijgen. Deze naam is geko zen uit een hondertal inzendingen op een door de dorpsvereniging „Badhoeve” uit geschreven prijsvraag. Motieven voor de ze keuze waren onder meer de kortheid van de naam welke bovendien geen toe voeging van zwembad of sporthal be hoeft. Daarnaast is er de relatie met de naam Badhoevedorp. De opening van het sportcomplex vindt om 11.00 uur ’s och tends plaats. BOESINGHELIEDE. Op zaterdag 9 februari organiseert de buurtvereniging „Kindervreugd” uit Boesingheliede een canavalsavond. Deze avond wordt in de Vluchthaven in Lijnden gehouden. De avond begint om 20.00 uur en de toegangs prijs bedraagt 6 gulden per persoon. De raad nam het besluit in november van het vorig jaar, zeer tot ongenoegen van de arkbewoners. Zij tekenden daar om bezwaar aan in het kader van de wet AROB (administratieve rechtspraak overheids beschikkingen). Zowel juridi sche als sociale gronden werden gister avond aangevoerd om de raadsbeslissing aan te vechten. Ds. Jaap Boersma onthult de plaquette van het door de Bloemendaalse gemeenschap betaalde gebouw. in the impossible dream of one world only”. Ron en Marijke Rote keren binnenkort na drieënhalf jaar ontwikkelingshulp in Sri Lanka terug naar ons land. Het werk zal worden overgedragen aan Sjoerd en Inge Leenstra. Hun voornaamste taak zal zijn de verdere begeleiding van het project. Overigens zal het actiecomité in Bloemendaal niet op haar lauweren gaan rusten, want er is nog meer geld nodig. Er is zeker nog een bedrag van 40.000 a 50.000 nodig voor opleiding, betaling van leerkrachten en vooral de inkoop van het materiaal voor het weven op de 40 toestellen. Volgens verwachting zal het ongeveer een jaar duren, voordat men in staat is tot „selfsupporting”. Het actiecomité hier blijft dus gewoon door gaan. Het comité is van plan haar groot ste activiteit wederom te ontplooien in september tijdens de Bloemendaalse jaarmarkt. Het is de bedoeling op deze markt te laten zien welke kunstzinnige prestaties op het weefgetouw men in Sri Lanka heeft bereikt. Tenslotte wil ds. Boersma nog wel kwijt dat hij geduren de zijn verblijf in Colombo meer gedaan heeft dan alleen een lint doorknippen. Hij heeft nu gezien onder welke erbar melijke omstandigheden de armsten in de krotten van houten planken en golf- platen „wonen” en dat heeft diepe in- terse maatstaven gemeten nogal pri- druk op hem gemaakt. „Het was nog mitief, maar juist daardoor waren er erger dan ik mij had voorgesteld”, geeft ontroerende momenten. Tijdens het hij toe. Het zal hem nieuwe impuls geven doorknippen van het lint bij de toe- het werk ten behoeve van BloemendHal gangsdeur speelde een jeugdorkest het voort te zetten. Degenen, die deze actie Wilhelmus. „Af en toe kon ik flarden van willen steunen kunnen bijdragen storten ons volkslied herkennen”, herinnert ds. Boersma zich. De tweede officiële han deling was de onthulling van een ge- de Alg. Bank Ned. te Bloemendaal met denkbord, aangebracht op de muur met vermelding: Stichting Bloemendaal- de volgende tekst: „Because we believe BloemendHal. T-. MUf VP* 4 WW W «imam «sum,

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 13