Speeltuin vraagt nieuwe man Er wordt hier niet meer er wordt nu gewerkt! Protest tegen hondepoep en herprofilering Grondwaterpeil daalt, meldt H. Loedeman gepraat, root feest örii lamhorigheid I ra N f’: n o i w 'V 297 z 13 ONDERDAG 6 MAART 1980 Vormgeving: Qerard Dik. p Renovatie „Drilsmaplein” eindelijk in zicht? 1, 1 Ie Ie I Samengesteld door Frans Nypels, Henk Schol en Pieter Taffijn. Foto’s: Pieter van Parreeren. wijkraadsleden zetten door. Zij zochten winkelcentrum bij het Van Zeggelenplein. Maar zelfs dan is zijn rv.or.cor, on ao,Qrr.oo. portre|. nog n|e^ vone<iig. Qp verschillende plaatsen zal hij ruimte moeten laten voor onverwachte hoekjes en pittoreske doorkijkjes. HAARLEM Met maar liefst 7 mdn/vrouw was de wijkraad van de Nieuwe Amsterdamse buurt de grootste afvaardiging naar Wijk te Kijk. Een demon- Mstratie van gebrek aan belang- I stelling voor het reilen en zeilen I in de wijk Naar het antwoord j hoefde niet lang gehengeld te worden. Ook de wijkraadsleden, I die zich de moeite hadden ge il troost naar het clubgebouw van de speeltuin Haarlem-Oost aan de Jac. van Looystraat te ko men, waren teleurgesteld over de geringe opkomst. Het is wel, zo tekenden zij de situatie bin- ^“nen hun wijk, een vrij normaal verschijnsel dat zo weinig men- i voor het wijkgebeuren. „De bewoners staan nog steeds sceptisch tegen over onze activiteiten,’, werd verteld. „Ze denken kennelijk nog steeds dat wij een verleng stuk zijn van de gemeente, dat wij heiden met de gemeente”. ■S sen belangstelling tonen HAARLEM De schilder van een portret van de Nieuw Amster damsebuurt moet over een vaardige techniek beschikken. Hij moet activiteiten. ïk vondJhet ook Op de hoogte zijn van een grote variëteit aan bouwstijlen. Tegelij- Eertijd moet hij de contrasten tussen de kleinstedelijke arbeidshuis- jes aan de kant van de Nagtzaamstraat en de riante huizen langs de ja, deze wijk is eigenlijk geen echte wijk, Zomerkade tot uiting laten komen. In zijn kleuren moet hij een Ik had het me allemaal heel groteafwisseling aanbrengen tussen grauwe hoeken en fleurige zomerse gezichten. Zijn compositie omvat nauwe straten, hier en Wijkwelzijnscentrum H mri ii ■A 10 Nieuwe Amsterdamsebuurt onverwachte ontdekkingen H. Leedeman, rapporteur van een forse daling van het grondwaterpeil in de Nieuwe Amsterdamsebuurt. Ook in de Nieuwe Amsterdamsebuurt speelt het probleem van de hondepoep. „Het Drilsmaplein is een hondetoilet, net zoals de groenstroken langs de Zomer- vaart”. Mevrouw De Smit en meneer De Korte willen hun buurtgenoten niet het recht ontzeggen om een hond in huis te nemen, „maar ze mogen die dieren best een beetje opvoeden. Het kost wat meer tijd om een hond te leren zijn behoefte in de goot te doen of om een eindje verder te lopen naar een plek waar geen kinde ren spelen, maar dat mag je toch van weldenkende burgers verwachten zeggen ze. Meneer De Korte maakt zich trouwens niet alleen druk over hondepoep. Bij hem en z’n twaalf buren in de straat plofte maandag een voorstel in de bus om de Betje Wolffstraat te „herprofile ren”. In een nieuw jasje te steken. Wat zou er, volgens de ideeën van wijkkun- stenaar Tije Domburg moeten gebeuren: De straat wordt een woonerf, met midde nin een groepje bomen. Die bomen krijgt meneer De Korte voor z’n deur. „Bela chelijk”, noemt hij het voorstel. „Nu moet er plotseling van een straat waar alleen maar oudere mensen wonen een woonerf worden gemaakt. Er is niemand die dat wil. Er zijn geen kinderen in de straat. Er komen ook geen gezinnen met kinderen in die straat, want de huizen zijn daarvoor te klein. En dan die bo men! Eerst slopen ze een mooie liguster- haag en zetten daarvoor in de plaats een muur van zestig centimeter hoog, nu moet er zo nodig weer groen komen? Ik begrijp daar niks van, ik vind dat geld wegsmijten. Laat ze liever huizen bou wen voor al die woningzoekende in deze stad! Niemand vraagt om die herprofile ring”. De heren Schuiten en Wenting, speel- tuinbestuurders. stappen, plantsoenen groen of niet groen zijn, vetes bestaan, de kroeg om elf uur dicht gaat, de auto van de buurman voor de deur staat, de lift kapot is, kortom waar Haarlemmers hun dagen slijten. Bij de schildering van dat portret gaat het vooral om het beeld dat de bewoners zelf van hun wijk hebben. Verslaggevers van Haarlems Dagblad leggen al die blauwdrukken over elkaar in één pagina Uw WIJK TE KIJK door de bril van u, van uw buren en van uw onbekende buurtgenoten 22 Spaarndam 23 Stationsbuurt 24 Transvaalbuurt f5 Vijfhoek/Raaks-Doelen 26 Zuiderhout 27 Wilhelminapark 28 Bosch en Vaart 29 Haarlem Zuid-West 30 Leidsevaart 31 Frans Hals 32 Stuyvesant 33 Te Zaanen 34 Planetenbuurt 35 Kleverpark 36 Centrum bijzonder aanzien te geven. Het rijtjes huis op de hoek van de Bellamystraat en de Van Zeggelenstraat is daar een goed voorbeeld van. Qua bouw onderscheidt het huis zich in niets van de andere woningen uit hetzelfde rijtje. Maar door het aanbrengen van luiken voor de ra men, door het huis helemaal wit te schil deren en door diverse versieringen aan te brengen is de bewoner erin geslaagd zijn alledaagse huis het aanzien van een riant buitenhuis te geven. Een lust voor het oog en opnieuw een onverwachte ontdekking in deze gevarieerde buurt. De Nieuw Amsterdamse Buurt is een wijk vol verrassingselementen. De niets vermoedende wandelaar wordt keer op keer geconfronteerd met onverwachte bouwstijlen. Als hij bijvoorbeeld door de Bellamystraat loopt ziet hij aan twee kanten een rijtje huizen, dat iets weg heeft van een kasteelmuur. Vierkant op getrokken voorgevels aan de uiteinden en in het midden met daartussen schuin naar achter weglopende daken. De be woners aan de ene kant van de straat .zijn ook nog gezegend met een voortuin. Indrukwekkend. HAARLEM. Wordt de Nieuwe Am sterdamsebuurt een tweede Rozenpri eel? Dreigt in die wijk eenzelfde ramp met funderingen als in die andere Haar lemse buurt? De heer H. Loedeman wil de waarschuwende vinger heffen, vóór het te laat is. Hij heeft geconstateerd dat het grondwaterpeil in zijn waterme- terput in een jaar tijds met twintig tot dertig centimeter is gezakt. Bovendien heeft hij scheuren zien ontstaan in de muren van zijn wasserette aan de Pot- gieterstraat. vrouw W. Cival en haar buurman de heer W. Hille willen hun onderkomen voor geen goud meer kwijt. Ze kunnen doen en laten wat ze willen, beschikken over een zalige tuin en kunnen genieten van een rust, die ongekend is in een stadswijk. Ongeveer twee jaar geleden wilde baldadige jeugd de vredige rust in de tuin nog wel eens komen verstoren, maar de heer Hille bedacht een afdoende oplossing. Hij metselde glas op een muurtje naast de kerk en het daarbij beherende hek kreeg een muts va"n prik keldraad. Sindsdien werden de bejaar den nauwelijks meer gestoord, wanneer ze in hun tuin die er overigens piek fijn verzorgd bij ligt de warme zonne stralen over zich heen laten schijnen. Even karakteristiek als de vorm van de bejaardenwoningen is de optrek van het vierde badhuis van ’t Groene Kruis aan het Drilsmaplein. Maar ook als de geveltjes van zichzelf niet zo opvallend zijn dan toch zijn verschillende buurtbe woners erin geslaagd hun stulpje een Verder naar de Prins Bernhardlaan worden de huizen wat nieuwer en wat hoger. Wat groter ook. Flats van drie hoog, ruime eengezinswoningen. Het Van Zeggelenplein is nu nog een grote ontsierende betonvlakte, maar daar komt spoedig verandering in. Het win kelcentrum daar is de grote provisiekast voor de buurt. Voorts is ook de nabijge legen Amsterdamstraat een geliefd in- koopcentrum voor de dagelijkse leef tocht. Daarmee zijn trouwens de belang rijkste leveranciers van goederen me teen genoemd. „Ik heb m’n leven lang ongeveer in de bouw gezeten, meneer”, vertelt hij, „ik 'weet zeker dat er iets mis is met dat grondwater. Daarom kaart ik dat aan. Ik heb erover een brief geschreven naar B. en W. De deuren in m’n zaak klemmen, ik weet waar ik over praat.” Loedeman over de mogelijke oorzaak van de door hem vastgestelde daling van het grondwaterpeil: „Ik vermoed, maar dat is niet meer dan een vermoeden, dat de gemeente is gaan pompen omdat ze al jaren problemen heeft met een te hoge waterstand in het riool in deze wijk. Die riolering ligt namelijk te diep, dat geeft problemen met de afvoer. Ja, ik denk dat dót het is.” HAARLEM Mevrouw De Smit en meneer De Korte wonen allebei hun leven lang al in de Nieuwe Amsterdam sebuurt. Zij nu aan de Potgieterstraat, hij aan de Betje Wolffstraat. Beiden zijn bijzonder verbolgen over de vervuiling van de buurt. Inmiddels is afgesproken dat niet iedereen hoeft mee te doen. Er zijn nu ongeveer 55 kandidaten, net iets meer dan de helft. „U moest eens weten hoeveel narigheid hier in de buurt heerst door al die vertragingen”, zegt me vrouw Van Es. „De men sen zitten te springen om het moment dat er iets gaat gebeuren. Niemand doet meer iets aan onze huizen. Ik heb gelukkig een man met twee rech terhanden. Hij kan nog wel eens een kozijn repa reren, of een klemmende Heur afschaven. Niet iedereen heeft dat geluk”. Bewoners van het com plex die wel willen reno- veren, hebben al ruim vier jaar want zolang is er al sprake van het renovatie- plan geen nieuwe vloer bedekking meer aange- schaft, geen ingrijpende investeringen in hun huis gedaan. Ook de eigenaar Tal van complicaties vooral met tegenstanders van het renovatieplan die vonden dat ze te weinig informatie kregen en te weinig zekerheid over de nieuwe huur hebben de plannen gedwarsboomd. 11 Nieuwe Amsterdamsebuurt i7 Patrimoniumbuurt 18 Land van Prévinaire 19 Rozenprieel 20 Omg. Zijlweg-Wesel. Randweg 21 Slachthuisbuurt HAARLEM Vier jaar zitten meneer en mevrouw Van Es en mevrouw De Smit in spanning over het al dan niet doorgaan van de renovatie van hun huizen. De familie Van Es woont aan het Drils maplein, de heer en mevrouw De Smit aan de Potgieterstraat. De renovatie van het complex van 107 wonin gen van de algemene wo ningbouwvereniging Spaarne heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Het ziet ernaar uit dat er nu eindelijk schot in de slepende affaire komt. Daar vlak bij rond de Ooster- kerk blijkt zich plots een complex bejaardenwoningen te bevinden. Het is een blok kleine huisjes tussen de Kinker- straat, de Hofdijkstraat en de Zomerka- de. De bejaardenwoningen omzomen een gemeenschappelijke tuin, waar spreeuwen en ander klein gevogelte zich blijkens het lustige getwierelier even goed thuis voelen als de bejaarden. Me- Spaarne doet niet veel meer aan de wo ningen. Voor 1 maart moesten alle bewoners die mee doen nog enkele gegevens naar de woningbouwver eniging opsturen. „Het re novatieplan is inmiddels wél versoberd”, vertelt mevrouw Van Es. Als het gereed is, hebben de be woners een nieuwe bad- jCel, centrale verwarming, een nieuw toilet en een iets uitgebouwde nieuwe keuken, afgezien van on derhoudswerkzaamheden die aan de huizen moeten gebeuren. „Er wordt hier niet meer gepraat, er wordt nu gewerkt”, aldus een kor date mevrouw Van Es. „Al dat gezwam heeft als resultaat dat er uiteinde lijk niks gebeurt!” Waarschijnlijk wordt de huur na renovatie ver hoogd naar ongeveer drie honderd gulden in de maand. Mevrouw Cival en meneer en mevrouw Hille. Ze wonen aan een schilderachtige hof en willen daar nooit meer vandaan. HAARLEM. Tweede penningmeester G. Wenting geeft al twintig jaar zijn besté krachten aan de speeltuinvereniging Haarlem-Oost. Hij heeft de tijd nog meege maakt dat kersverse, nieuwe buurtbewoners vol enthousiast aan de slag togen om een buurtvereniging van de grond te tillen. Uiteindelijk resulteerde dat in de oprichting van de speeltuinvereniging. Maar nu merkt hij dagelijks dat het enthousiasme van de buurt een beetje is weggeëbd. Vrijwilligers voor het jeugd werk zijn nauwelijks meer te krijgen. En dat, terwijl er nog zoveel gedaan moet worden. Mede dank zij de goede zorgen van onderhoudsman A. Schuite gaan de toestellen in de tuin lang mee. Sommige speeltoestellen staan er al vanaf het begin. Zo nu en dan wordt er nog wel eens iets vernield, maar gelukkig loopt het nog niet de spuigaten uit. Haarlem-Oost biedt ruim 450 kinderen uit de buurt de gelegenheid zich in de tuin te vermaken. Daar wordt ook druk gebruik van gemaakt. Nu onlangs een van de twee opzichters is gestopt met zijn werk bestaat de kans dat de tuin minder vaak open kan zijn dan wenselijk is. Zowel Wenting als Schuite hopen dan ook, dat zich spoedig een nieuwe opzichter meldt. Wie voelt zich geroepen? De wijkraad met van links naar rechts onder meer Willem van Hattum, Wim van Zeggelen, Roel Reurts, Auke Reiners. Een kwastje verf, een stel luiken en nog enkele versieringen maken van een doorsnee- rijtjeshuis een klein paleisje Het huis staat aan de Bellamystraat, hoek Van Zeggelenstraat. Kleine middenstanders, die in hun een tje een zaak proberen te runnen, zijn er nauwelijks meer in de buurt. Een groen tenzaak, een technische verenfabriek, een zaak voor warmte, een fietsenmaker en een pomo-shop. Ziedaar een kleine opsomming. Zonder twijfel is de pomo- shop een van de weinige kleine midden standers met een goedlopende klandizie. Maar de zaak ligt dan ook langs een uitvalsweg en mag zich daar zelfs ver heugen in de toeloop van Spakenbur gers. De boekjes doen het tegenwoordig wat minder goed bij de veeleisende be zoeker, de films daarentegen mogen zich Ide laatste tijd in een wat grotere belang stelling verheugen. Hoe anders verloopt de handel bij de fietsenmaker. Hij ziet weinig toekomst in zijn nering. Opvol gers zijn er niet meer en met repareren alleen kan hij de kost niet meer verdie nen. Met veel moeite kan hij zijn zaak draaiende houden en daarom het ver zoek. of de verslaggevers hem niet langer willen ophouden. Een klant wacht. 1 Bakenes/Wijnga 2 Boerhaavewijk 3 Burgwalbuurt 4 Europawijk 5 Harmenjanswijk 6 Heiliglanden/Kamp 7 Indischebuurt Zuid 8 Leidsebuurt 9 Meerwijk 10 Molenwijk 12 Nw-kwartier-Binnenstad 13 Oude Amsterdamsebuurt 14 Oosterduin 15 Oud Schalkwijk 16 Parkwijk Dat is natuurlijk niet waar, maar hoe I haal je zo’n ingesleten vooroordeel bij de mensen weg. Met die vraag heeft de i wijkraad lang geworsteld. Anderhalf jaar geleden leidde dit gebrek aan be langstelling tot het vertrek van drie wjjk- raadsleden. Een van die afstappers, Jo an Steegh, licht toe waarom. „Ik vertikte het verder om iets te doen voor mensen die geen enkele belangstelling hadden voor onze i een vorm van schijninspraak. De geko zen wijkraad werd in mijn ogen niet gedragen door de wijkbewoners. Maar denk ik. anders voorgesteld.” zomerse gezichten. Zijn compositie omvat nauwe straten, hier en Teleurgesteld of niet, de overgebleven daar een aardig pleintje, twee belangrijke verkeersaders en een naar nieuwe mensen en gezamelijk ko zen zij vervolgens voor een meer directe benadering van de buurtbewoners. Voorzitter Willem van Hattum, omringd door wijkbestuurders Wim van Segge- len, Gerrit Fopma, Jo van Esch, Roel Reurts, Anke Reijnders en Elly Benjert, formuleert het nieuwe beleid aldus: als wijkraad houden wij er geen mening op na, onze belangrijkste taak is het mensen te adviseren en te begeleiden. Met dat nieuwe beleid wordt er de laatste maan den succes op succes gestapeld. Frustrerend is wel dat sommige zaken zo lang in de gemeentelijke molen blij ven hangen. Als voorbeeld geldt het plan van bewoners uit de Hazebroekstraat die al vanaf 1977 in de weer zijn om grond te kopen voor het maken van een garage achter hun huisjes. Volledige duidelijk heid is er nóg niet. Neem de kwestie van het wijkwel zijnscentrum aan het Drilsmaplein, dat voor twee aanpalende wijken de Slachthuisbuurt en de Oude Amterdam- sebuurt ook belangrijk is. Daar is al veel over gesproken. Beloofd was dat de wijkraad een standpunt zou horen van de bovenwijkse instellingen hoe zij wil len werken.Tot op heden heeft het wjjkraadsbestuur nog niets vemomen- .Wel waart er een gerucht door de wijk dat men op het stadhuis, alle beloften ten spijt, wel bezig is met het inrichten van dat wijkwelzijnscentrum. Vraag aan de wijkraad: waarom heeft de nieuwe wet houder nog geen gesprek met ons gear rangeerd? Er zijn ook positieve zaken te melden. Deze week gleden bij bewoners uit de Aagje Dekenstraat, Betje Wolffstraat, Staringstraat en Feithstraat de herprofi- leringsplannen op de deurmat. Er komt meer groen, er komen verkeersdrempels en er zullen parkeerhavens worden ge maakt. De verbouwingsplannen van het wijkcentrum Broederhuis zijn inmiddels gereed. Er hangt een grote tekening in het Broederhuis, een kleinere versie is naar de bewoners gestuurd. De buurt kan reageren. Er is veel werk verzet om in de wijk een eigen jeugdhonk te krijgen. Een van de oplossingen om het af en toe de kop opstekend vandalisme binnen de perken te houden. Want, eerlijk gezegd, er zijn maar' weinig mogelijkheden voor de jeugd in de Nieuwe Amsterdamsebuurt. Als je een balletje wilt trappen, staat er meteen een boze automobilist aan je jas te rukken. Een van de wijkraadsleden: „Je krijgt niet de kans om je agressie uit te leven”. Klopt, op sommige plaatsen is er erg compact gebouwd. Auto’s staan half op de stoep geparkeerd. Zijn de succesjes die de wijkraad boekt op zichzelf al voldoende om meer belangstelling bij de buurtbewoners te kweken, er staat ook een groot feest op het programma om de onderlinge saam horigheid te voeden. Eind mei wil de wijkraad op het Van Zeggelenplein een grote rommelmarkt en mini-kermis or ganiseren. De opbrengst is bestemd voor speeltuig dat de jongsten in de Nieuwe Amsterdamsebuurt mogen benutten. Wie leuke plannetjes heeft om het ver broederingsfeest nog meer allure te ge ven, is welkom. Muzikanten bijvoor beeld. Wel even een telefoontje plegen naar Roel Reurts, 341875 of mevrouw Jo van Esch, 342416. De wijkraad rekent op de buurt, die toch één keer massaal moet laten blijken dat de wijkraad, die belan geloos zoveel uren in de leefbaarheid van de wijk investeert, kan bogen op aller steun. Wellicht dat men dan ook de schroom overwint om de wijkraadsver- gaderingen met een bezoekje te vereren. Het is fijn te weten dat het wijk- raadswerk wordt gedragen door de men sen waarvoor je werkt. Want al mag de Nieuwe Amterdamsebuurt een vreemde wijk genoemd worden, iedereen vindt het ook een hartstikke leuke wijk. wijk 24 5 23 WIJK TE KIJK is het portret van een stukje Haarlem waarop kinderen naar school gaan, Een rustiek hoekje in de Nieuwe Am sterdamsebuurt, bij de Zomervaart. Alle eendjes zwemmen in het water 3Ï - gg1’-. A' 2 9 Kd 15 /28/ 26 I

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 13