Philidor Trio verdient prijzende omschrijvingen 0< Sp Strand Bloed en Liefde" nog krijgt helemaal bruikbaar schoonmaak beurt Oil tanking voorlopig nog zonder LPG streek in 't kort I achtergrond RAAD VAN STATE MOET OVER SLUITING BESLISSEN sli Br; nie SI l 1980 ZATERDAG 19 APRIL TREFFEND PROFIEL MAURICE RAVEL schoolhoofd commissie marabout vogels STAD EN REGIO G SP. bestu beslo jaar i den i ervan nigin. f sch: Transa' van b doorbe er prij door d absorb, tenspoi J. M. S klaard. begin Sï het geve Schi gree zich kwei wog< vlieg houc niet (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het is niet alles pais en vrêe rond het fraaie bui ten Oud Berkenrode op de hoek van de Heereweg en de Zand- voortselaan te Heemstede. Niet dat het imposante landhuis met de fraaie tuin een doorn in het oog van vele omwonenden zou zijn, nee, de schoen wringt daar waar mevrouw Croon-Laimbock, eigenaresse van het buiten, haar bedrijf uitoefent. Brentano BV is de naam van die breifirma, die zijn acitviteiten ontplooit in een paar loodsen aan de rand van de tuin. -• - Illegaal breibedrijf in Heemstede irriteert buren onredelijk, gezien een uitlating van ir. De X- WIM HELVERSTEIJN Een geweldige voorstelling dus. Men vergeve het mij, dat ik verder geen namen noem. Het aantal medewerkenden was zo groot, dat ik me tot enkelen zou moeten beperken en daarmee zou ik de kleinere figuren onrecht doen. En juist ook zij lieten zien, hoe je met een klein rolletje een voorstelling volmaakt kan maken. De familie Bomans was natuurlijk uitgeno digd en ze was grotendeels aanwezig. He laas kon mevrouw Bomans zelf niet. Be- halve voor de spelers en speelsters waren er ook bloemen voor haar, die haar via de familie wel zullen bereiken. LPG wordt in ons land nog maar in beperkte mate via zee aangevoerd, aan landen is men het overslaan uit zeesche pen gaan noemen. Met de verwachte groei in het gebruik van het gas (nu ongeveer 1 miljoen ton per jaar) gaan echter de aanvoer-, opslag- eri vervoer- sperikelen een voornamere rol spelen. Daarmee is niets teveel gezegd. Röling, Helstone en Norde hebben de volledige, technische, artistieke en muzikaal-psy- chologische bagage om een treffend pro fiel te schetsen van een toch verre van ongecompliceerde componist als Ravel. Wat dat betreft een testcase bij uitstek, wie daar op alle fronten zo hoog scoort als het Philidor Trio vrijdagavond deed kan met de meest prijzende geluiden worden omschreven. Ravel werd vanuit twee invalshoeken benaderd: het uit 1914 stammende piano trio vertegenwoordigt vooral de kenner plaats. Dat zou dan het BP-Shellproject moeten worden in de Rijnmond, maar gesteund door de commissie Zeehaveno- verleg liggen ook Amsterdam, Vlissin- gen en Temeuzen op de loer. In die laatste plaats slaat Dow Checical al heel wat tonnen LPG Over. Wat Oil Tanking betreft, wil de regering lang niet zo ver gaan als directeur Vermeiden in het ach- Slot Componistenserie in Concert zaal Kadens. Uitvoerenden: het Phili dor Trio: Jet Röling, piano, John Hel stone, viool, Christiaan Norde, cello. Programma: Ravel. 18 april 1980. Overi brands gewees vliegtu: belastii in Ned blik is crisis i Enerz: terwij bied r hebbe lawaai gebiec Hij NOORDWIJKERHOUT. De heer F. Feenstra zal zaterdag 3 mei afscheid ne men van de Ireneschool in Noordwijker- hout, waarvan hij zestien jaar hoofd is geweest. Hij gaat met pensioen. Na zijn opleiding aan kweekschool De Klokken- berg in Nijmegen werkte hij aan scholen in Haarlem, Hoofddorp. Kollum, Gronin gen, Rotterdam, IJmuiden en het laatst in Noordwijkerhout. Wie de heer Feenstra de hand wil drukken kan op 3 mei terecht in de Ireneschool aan de Viaductweg, waar tussen drie uur en half vijf een receptie wordt gehouden. Okti tiegeb slipjac als pi gewaa reau jacht i Als jacht schap draagt jacht, zullen door words: zelf m Vliegtu keer zc wijl de (CBS) i omhooi laten kruisen, waarbij er een dood ter aarde valt, maar de gratie, waarmee de een na de ander dood viel, was uitermate feestelijk. Ieder detail, bij alle incidenten, was goed voorbereid en uitgewerkt. bérichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem -W- terhoofd heeft. Maar de resolute onder nemer weet zich niet alleen gesteund door het havenbedrijf van Amsterdam en de plaatselijke autoriteiten, ook CDA en vermoedelijk PvdA lijken geneigd het bedrijf ruimere teugels te gunnen dan het kabinet. ZWA tekenin toernoo onderw burg. Ii Jozef e met tw maande dan kaï St. Jc het goe en door Pen net Tot eer datum annulei van kleur en timbre, de vioolsonate met di voor Ravel lange wordingsgeschiedeni (van 1923 tot 1927) en het duo voor viool e cello (1920-1922) laten een componist zie die op zijn eigen unieke manier de vei onderstromen in de muziekwereld van d jaren twintig heeft geassimileerd. Zow de sonate als het duo doen dan ook een braler, „harder” aan dan het van allerli tinten en ritmen wervelende, impressii nistische trio. Atmosfeer, koloriet en zowel horizont le als verticale spanningsgebieden werde door het Philidor Trio steeds in de juis verhoudingen gerealiseerd. De wat mot lijke akoestiek van de zaal leek niet bestaan en onder de handen van pianis Jet Röling werd de diet meer piepjong vleugel optimaal benut. In het Trio we den thematiek en de meesterlijke uitwi seling van muzikale gegevens verwevi tot een grandioze eenheid. De bij de vice sonate en het duo benodigde fellere att que, met alle gecompliceerde vereis technische handelingen, werd steeds in juiste dosering toegepast. Veel bijval vi de instrumentalisten dan ook ten deel va de (uitstekend bezette) zaal. GEMMA COEBERG Nu speelde de positie van Oil Tanking nauwelijks een rol in de debatten die de bijzondere Kamercommissie aan het on derwerp wijdde. Alle ogen waren gericht op Kwatta, ofwel in dit geval de aanvra ge in het kader van de wet Selectieve Investerings Regeling die Shell en BP gezamenlijk hebben gedaan voor een LPG-terminal bij de Maasvlakte.. Het kabinet heeft laten weten er in principe slechts voor te voelen grote hoeveelhe den LPG in te voeren op één centrale (Van onze Haagse redacteur, Pieter Mul) DEN HAAG. In het verbale geweld rond de scheepsbouwpro- blematiek van de ROS is het onder werp een beetje de mist ingegaan, maar de Tweede Kamer heeft zich deze week ook langdurig bezigge houden met de LPG-kwestie. Ofwel, het aan- en afvoeren van vloeibaar petroleumgas plus de overslag van dat brandbare goedje. LPG maakte de laatste jaren snel furore in de petro-chemische industrie omdat de grondstof stukken goedkoper is dan het nu veelal gebruikte nafta. Voor echter de meeste Nederlanders roept het begrip andere associaties op. De ramp met een tankwagen vol LPG op de Spaanse camping, de klem zittende vrachtwagen met het zelfde spul in Badhoevedorp en het gebruik dat enige honderdduizen den automobilisten zijn gaan ma ken van LPG als brandstof in hun vervoermiddel. In het kader van de viering van het 65- jarig bestaan van hun school, hebben de leerlingen van de Bloemendaalse Harten- lust-MAVO gisteren het strand in hun ge meente een grondige schoonmaakbeurt gegeven. De honderdvijftig scholieren konden rekenen op medewerking van de gemeente, die een vrachwagen beschik baar stelde om het verzamelde vuil af te voeren. Schri 20 pro vervoer één mi van de geannu gens v tors, te ting te hebben aan va De directeur weersprak Tuijnman bo vendien met betrekking tot het naar zee slepen: „Stel dat er een lek ontstaat, dan moet je niet met dat ding gaan varen, specialisten moeten die klus ter plekke opknappen. Als er dan toch wel gesleept zou moeten worden, dan trek je die tanker maar naar Buitenhuizen, daar wonen alleen een paar boeren”. Een uitlating die Vermeiden enig ongenoe gen van bijvoorbeeld Spaarndamrhers zou kunnen opleveren. Oil Tanking zal voorlopig nog geduld moeten betrachen. Met de bewindsman op Verkeer en Wa terstaat wordt op korte termijn overlegd, net als met Economische Za ken, waarbij een SIR-vergunning zou moeten worden aangevraagd. Oil Tan king bestrijdt die laatste verplichting overigens en meent met een simpele melding te kunnen volstaan. HAARLEM. De leden van het Philidor Trio hebben elkaar leren kennen tijdens hun studietijd aan het Amsterdamsch Conservatorium. Zij vormen een ensemble dat al veel suc- cesvolle optredens achter de rug heeft, één daarvan vond twee jaar geleden plaats in de kamermuziekse- rie van de gemeente Haarlemmer meer en is destijds in deze krant uitgebreid beschreven. Op dat recital stond onder andere het Pianotrio van Ravel op het programma. De uitvoe ring van dit verrukkelijke stuk mu ziek was toen zodanig dat met die herinnering voor ogen een hele avond Ravel door genoemd ensemble een ervaring van het allerhoogste belang leek te worden. 70.000 kubieke meter, waaraan nu veelal gedacht wordt, acht de bewindsman de risico’s kennelijk meer aanvaardbaar. Vermeiden en het havenbedrijf zijn ech ter de opvatting toegedaan dat je beter minder maar grotere tankers goed bege leid naar Oil Tanking kunt voeren dan een reeks kleinere. Minister Tuijnman herhaalde echter de bezwaren die hij heeft tegen de aan voer via het Noordzèekanaal met forse schepen. Hij noemde deze breuklijn door Noorcl-Holland weliswaar een van de veiligste vaarroutes van ons land, zo niet dé veiligste, een groot bezwaar kleeft er in dit verband toch wel aan. Ingeval van calamiteit moet een LPG- tanker snel naar open zee versleept kun nen worden. En in dat geval zijn de IJmuider sluizen een lastig obstakel. Met schepen van veel geringer formaat dan HAARLEM. In 1932 schreef God fried Bomans, toen nog leerling van het Triniteitslyceum, zijn historische komedie „Bloed en Liefde”, dat in februari 1933 als een komische histo rie z’n officiële première beleefde in de Jansschouwburg. Dat fantastische melodrama had met een succes, ook omdat in de tekst nogal wat tics eri stopwoorden van toenmalige leraren verwerkt waren. Later is het stuk waar nodig bijgesteld en in een toneel- fonds opgenomen, zodat ook een breder publiek dan het Trinitarische er z’n volle plezier aan zou kunnen beleven. Dat is ook gebeurd. „Bloed en Liefde” raakte intussen in het vergeetboek, maar ziet, het Lyceum „Sancta Maria” bleek het weer te hebben opgepakt en heeft er een tweetal voorstel lingen van gebracht, waarvan ik die van vrijdagavond gezien heb. Het is een gran dioze voorstelling geworden. Na bijna vijftig jaar is „Bloed en Liefde” nog hele maal bruikbaar, om de doodeenvoudige reden, dat het door zijn dolle, anachronis tische inhoud niet tijdgebonden is, los van de tijd staat. Een verhaal zit er feitelijk niet in. Hooguit kun-je zeggen, dat Philips van Bourgondië verliefd is op Jacoba van Beieren, en zij op hem, maar dat het niet tot een trouwpartij komt. Bomans voert namelijk een aantal an dere historische personagiën op Karei de Vijfde, Amalia Solms, Maximiliaan van Oostenrijk, Iwan de Verschrikkelijke en ga zo maar door die alleen maar dienen om er een compleet en vooral bloedig drama van te maken. Niemand blijft in leven, de toeschouwers nemen, en dat met veel plezier, afscheid van een stelletje lijken. Het zal best waar zijn, dat Bomans het voor de vuist weg heeft ge schreven (in één nacht?), maar hij heeft de dialogen dan toch zo knap ineengestren geld in strijd met de regels van tijd, plaats en eenheid, dat er dolkomische situaties ontstaan en de averechtse teksten tot bul derende lachsalvo’s leiden. Er is wel eens gezegd, dat je met „Bloed en Liefde” alle kanten op kunt, je kunt je er geen buil aan vallen. Niets is minder waar. Juist zo’n stuk vergt een enorme toneeldiscipline. Je komt al gauw in de verleiding te chargeren en te proberen het nog leuker te maken. En dan zit je hele maal fout. De docenten en leerlingen van „Sancta Maria” hebben gelukkig die disci pline opgebracht. Regisseur John Kraay heeft daar natuurlijk de grootste hand in gehad. Bovendien had hij een aatrekke- lijk décor op de kop getikt, dat in stijl al even warrig was als het stuk. De enscenering van Kraay was voor treffelijk. Een hoogtepunt voor mij het „etentje”, volmaakt in stijl en sfeer en toch ook krankzinnig door de uitschieters, die de gasten zich veroorloofden. Deze voorstelling mag model staan voor meni ge ander amateur-uitvoering. Het lijkt zo gemakkelijk twee mensen de degens te Dat geschil wordt echter nog bij de Raad van State uitgevochten. Juist deze week een jaar geleden bevestigde dit college de hinderwetvergunning die het bedrijf had gekregen. Als enige van de ondernemingen heeft Oil Tanking die permissie, waar het vooralsnog weinig mee kan doen. Zo’n dertigtal breimachines zouden om wonenden die allen aan de Zandvoortse- laan zijn gehuisvest uitermate irriteren. Bovendien zit het de bestuurderen van Heemstede dwars dat Brentano er lustig op los breit terwijl geen hinderwetvergun ning aanwezig is. En de arbeid geschiedt dan ook nog eens in loodsen die illegaal zijn. Een van de twee zou zelfs terstond moeten worden afgebroken. De Raad van State werd vrijdag in Den Haag om uit komst verzocht. Het echtpaar Croon en de ambtenaren Buiter en De Boer troffen elkaar Voor diverse afdelingen van de Raad zelfs tweemaal. In de ochtenduren boog men zich onder leiding van staatsraad baron Van Verschuer over de hinderwetvergun ning. Enkele uren later werd waarnemend voorzitter Van Rijckevorsel van de afde ling rechtspraak geconfronteerd met het verzet van de familie Croon tegen de dreigende afbraak. Mr. Buiter stelde namens de gemeente dat mevrouw Croon-Laimbock de afgelo pen twee jaar voldoende tijd heeft gehad een ordentelijke aanvraag voor de hinder wetvergunning in te dienen. Zij zou daar meermalen niet aan hebben voldaan, maar dat een van de twee pogingen in december mislukt was, deelde men het echtpaar precies vier dagen geleden pas mee. Tot verwondering van de staatsraad, die zich bleek af te vragen waarom hij in zo’n vroeg stadium al het conflict aan te Pro. bestui Burge huidij volgei deel v van p De bestui kunne De loodsen in de achtertuin van Oud Berken rode. De hele keten die het LPG volgt, is al enkele jaren onderwerp van studie van TNO. Een onderzoek dat pas in de twee de helft van dit jaar voltooid zal zijn. Maar al tijden staan verschillende on dernemers te springen om forse hoeveel heden LPG te gaan ontvangen en even tueel zelf te verwerken. Oil Tanking in het westelijk havenge bied van Amsterdam is een van die trap pelende firma’s. Nu nog wordt er uitslui tend olie-opslagruimte benut, maar di recteur Vermeiden staat te popelen tanks te gaan bouwen voor de opslag van het vloeibare petroleumgas. In de toekomst zou dat per jaar een aanvoer via het Noordzeekanaal kunnen worden van zo’n 400.000 ton per jaar. „Een broodnodige injectie voor het havenge bied”, noemde Vermeiden deze week de voorgenomen investering van zijn be drijf. Tachtig miljoen gulden is er nodig om de LPG-tak van Oil Tanking van de grond te krijgen. Alleen die gaspoot zal in de beginfase binnen het bedrijf al aan 20 man werk bieden. HILLEGOM. De commissie sociale zaken en volksgezondheid uit de Hille- gomse gemeenteraad vergadert woens dagavond 23 april vanaf acht uur weer in het raadhuis. Er wordt ondermeer gespro ken over verpleegtehuizen en ziekenhui zen in Zuid-Kennemerland, het ambulan cevervoer in de regio-Leiden en over het vervolgingsbeleid bij steunfraude, zoals dat door het arrondissementsparket in Haarlem is voorgesteld. Bovendien wordt gesproken over de problemen van woon wagenbewoners bij het vinden van werk en over vaste punten, zoals Huize St. Jo seph, het medisch centrum en het opbaar- centrum (mortuarium). De bijeenkomst is openbaar. SANTPOORT. Voor de Adelbert Ver eniging Kennemerland spreekt mevrouw drs. M. L. Creyghton uit Amsterdam dins dagavond 22 april over het onderwerp „De marabout, die gezondheid en welzijn schenkt”. Zij zal spreken over de aanpas singsmoeilijkheden van de Noordafrika- ners in ons land en over hun religieuze voorstellingen met betrekking tot gezond heid en welzijn. De marabout is een heili ge, waarvan de verering het noodzakelijk maakt om offers te brengen en op gezette tijden terug te keren naar Afrika. Me vrouw Creyghton is verbonden aan het antropologisch-sociologisch centrum van de Universiteit van Amsterdam. De bij eenkomst begint om 20.15 uur in het infor matiecentrum van Spaamberg, Wüste- laan 80 in Santpoort. BLOEMENDAAL. „Vogels in de dui nen” is het onderwerp van een lezing die de heer en mevrouw Bloem donderdag 24 april houden voor de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde in Bloemendaal. Ze hebben dia’s en geluids opnamen bij de hand om hun verhaal te illustreren. Na de pauze volgt de traditio nele verloting van de plant van de maand. De bijeenkomst begint om 20 uur in het Jeugdhuis, Donkerelaan 20 in .Bloemen daal. horen kreeg. Immers, mevrouw Croon had gewezen op het feit dat de breierij al vanaf 1956 op Oud Berkenrode werd ge dreven, zij het aanvankelijk in het sous- terrain. Krap tien jaar terug verhuisde men naar de gemeente Haarlemmermeer omdat de ruimte in eigen huis simpelweg onvoldoende was geworden. Een brand drie jaar geleden dwong mevrouw Croon weer te beginnen binnen haar eigen mu ren, zij het dat dit keer niet het landhuis, maar de loodsen onderdak moesten bieden. Loodsen waarvan er één vijftien jaar geleden „tijdelijk” met vergunning werd neergezet. Het andere onderkomen staat er volgens Heemstede volstrekt in strijd met de bepalingen. Dat stuk zou inmid dels met het eerste gebouwtje zijn samen gevoegd, maar moet wel onverwijld tegen de vlakte. Het echtpaar Croon hoopt dat mr. Van Rijckevorsel die laatste opdracht in elk geval zal opschorten. Dat lijkt niet Boer, een collega van Buiter, dat een hinderwetvergunning wellicht kan wor den verleend. De Croons hebben het afge lopen voor geluidsisolerende voorzienin gen in de loodsen gezorgd, terwijl zij uit drukkelijk beweren dat Brentano voor de vijf jaar die men nog wenst te bestaan, met niet meer dan de huidige drie perso neelsleden zal aankunnen. Het merendeel van de 20 omwonenden, die een jaar terug protesteerden tegen de komst van het bedrijf in de loodsen, zou volgens de appellanten de bezwaren heb ben laten varen. Slechts twee of drie bu ren hebben nog aanmerkingen, al is daar ook iemand bij die boos was over het lawaai van de breimachines op het mo ment dat die niet werkten. Wel was op hetzelfde ogenblik de heer Croon in zijn tuin aan het werk met een tractor. De afdeling rechtspraak doet aanstaande maandag uitspraak inzake de voorgeno men afbraak van een van de beide loodsen. *«*•>-> •X’»'

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 6