e Protest tegen geluidshinder voor modelauto’s racebaan Schiphol wil draaiing baan niet betalen V 31 I ffll i Alleen westkant Hoofdstraat moet Buurtbewoners Heemstede tegen aanleg circuit en ng „Geen vergunning Haarlemmermeer wa I belasting betalen voor Schiphollijn” Schiphol bestrijdt draaiing Zwanenburgbaan met nieuwe cijfers D M f 11 REGIO 19 80 APRIL i 5 ie no, i jL 'W (Van onze correspondent) HILLEGOM. De Hillegomse winkeliers aan de oostkant van de Hoofdstraat hoeven niet mee te betalen voor het gerief dat ze ondervinden van de parkeer ruimte op het Henri Dunantplein. Wethouder C. Manshande heeft dit te horen gekregen in een ge sprek met enkele ambtenaren van het ministerie van Binnen landse Zaken in Den Haag. DINSDAG 22 2* (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Aanleg van een vijfde baan zal meer mensen van geluidsoverlast bevrijden dan draaiing van de Zwanenburg baan. Zo’n vijfde baan geeft Schiphol bovendien een flinke re servecapaciteit, die de bouw van een compleet nieuwe luchthaven in de Markerwaard ook na de eeuwwisseling minder dringend maakt. Zo luidt de boodschap in J| de reactie van de NV Luchthaven Schiphol op het Structuurschema Burgerluchtvaartterrein, waarin de regering draaiing van de Zwa nenburgbaan heeft voorgesteld. s Vijf startbanen minder herrie I rder (Van een onzer verslaggevers) Vooruitlopend op de vaststelling van een bestemmingsplan voor het geplande miniracebaan-terrein willen B. en W. van Heemstede alvast aanlegvergunning ver lenen voor de baan. Die mogelijkheid is neergelegd in artikel 46 lid 8 van de wet op de ruimtelijke ordening. Voor een derge- Hjke handelwijze is echter eerst goedkeu ring nodig van Gedeputeerde Staten. En dit college beslist pas over de goedkeu ring, nadat het eventuele reclamanten in de gelegenheid heeft gesteld bezwaren naar voren te brengen. Daarvoor diende maandag de hoorzitting. (het richten van de vierde baan op Half weg en Zwanenburg). Wanneer politiek Den Haag die blunder erkent, zal Schip hol de verantwoordelijkheid voor de fi nanciële gevolgen ook dèar neerleggen, kondigde Douwes Dekker aan. Schiphol zal dat onomwonden schrijven in haar reactie op het Structuurschema Burger- luchtvaartterreinen. Overigens erkende ir. Douwes Dekker dat het rijk, wanneer het menens wordt, de luchthaven ondanks haar verzet ver moedelijk toch kan dwingen de aanleg van een gedraaide vierde baan uit eigen zak te betalen. Al was het maar via de raad van commissarissen van de NV Luchthaven Schiphol, waarin de Staat der Nederlanden een meerderheidsbe lang heeft. Wethouder Willemse (CDA) van de ge meente Heemstede bestreed, dat met de baan de natuur zou worden aangetast. Het ging naar zijn mening om een weinig waardevol terreintje. De geluidshinder werd volgens de wethouder sterk overdre ven. Door de afstand was het geluid van de race-auto’s ter hoogte van de woon schepen al met een groot aantal decibellen Kritiek had men ook op de manier waarop de gemeente met een geluidsme- ting had willen aantonen, dat het met de geluidshinder wel meeviel. De meting was gedaan op een dag dat er juist een harde wind stond de andere kant op. Men ver weet B. en W. van Heemstede zich te veel en zonder reserve gesteld te hebben ach ter het initiatief tot de miniracebaan. 1 Onderdirecteur ir. F.E. Douwes Dek ker van Schiphol vertelde dit gisteren na afloop van de presentatie van het nieu we rapport over de vijfde baan. Aanleg van zo’n vijfde baan (kosten: 150 miljoen :n. Dt ats ai ■es a :ant z edere de ve Juist echter deze gang van zaken had irritatie opgewekt. Het bestemmingsplan in kwestie, dat in voorbereiding is ver klaard, gaat in hoofdzaak over de minira cebaan. Tegen een bestemmingsplan kan men tot in derde instantie (de Kroon) bezwaar maken. De gemeente kan de fei- telijke effecten van deze beroepsprocedu re echter omzeilen door toepassing van artikel 46 lid 8 van de wet op de ruimteit ke ordening. Op deze manier kan het kwaad (in dit geval de aanleg van de miniracebaan) al zijn geschied, voordat de Kroon in laatste instantie heeft beslist over de bezwaren. Dit en de manier waar op de gemeente de plannen in de open baarheid had gebracht (volgens de recla manten op weinig „open” manier) had ergernis verwekt. Namens de bewoners van de woonsche pen in de Cruquiushaven bracht de heer Visser naar voren, dat de geplande race baan een parkeerprobleem zou veroorza ken en een aantasting zou betekenen van de natuur. Verder vreesde men overlast van het hoge, permanent zeurende geluid van de modelautomotoren. Dit gekmaken de geluid zou bovendien van tijd tot tijd nog worden overstemd door lawaaierige luidsprekers. (Deze klacht lijkt sterk op die van inwoners van Zandvoort over de hinder van activiteiten op het circuit. Ook wat dat betreft betekent de modelauto- hobby dus een perfecte nabootsing van het grote voorbeeld). Volgens de woonbootbewoners is op de voormalige vuilnisbelt, waarnaast de baan moet komen, een waardevol natuur gebied gegroeid. Zeventig soorten vogels zouden in het gebied domicilie hebben gekozen, waaronder een aantal betrekke lijk zeldzame. Deze vogels zouden door de racebaan worden verjaagd, hetgeen op zijn beurt weer schadelijk zou zijn voor de hele ecologie van het gebied. Ook de bewoners van de terrasflat de Spaarneborgh hadden hun bedenkingen. Momenteel ondervinden zij erg veel overlast van de activiteiten op een terrein achter fa. Van de Broek in Heemstede. Woordvoerder Hoogenbos vertelde, dat het op de balkons en in de tuinen niet uit te houden was vanwege het bijzonder irritante hoge, zeurderige geluid. Juist de terrassen, die een bepalend element vor men in het woongenot, dat men zich met een appartement in de Spaarneborgh dacht te hebben aangeschaft, werden daardoor onbruikbaar. Een fraaie zonni ge dag in het weekend kon daardoor da nig worden bedorven. Want dergelijke da gen lenen zich ook juist uitstekend voor de racerjj. Hij eiste van de gemeente, dat aan de aan te leggen baan strenge eisen zou den worden gesteld wat betreft de dem ping van het lawaai. Bezorgd was hij, dat juist aan de kant van de Spaarneborgh (die overigens ongeveer een kilometer van de aan te leggen baan ligt) een gat was gepland in de geluidwerende omwalling. uitgedrukt) volgens die berekeningen 900 bedragen. Binnen de grens van 40 Ke staan 3700 woningen en binnen de 35 Ke- grens nog een 7800 huizen. Bij een ge- oop u draaide vierde baan zouden die getallen achtereenvolgens 770, 2300 en 5500 bedra gen. Een vijf-banenstelsel geeft volgens Schiphol een nog gunstiger beeld: 580, 1500 en 3900 woningen. Bij de presentatie van de cijfers, gister middag op de luchthaven, benadrukte Schiphols president-directeur J. W. Weg stapel dat wijziging van het banenstelsel slechts een geringe invloed heeft op de geluidshindersituatie. Van veel meer be- lang is de vlootvernieuwing: het in ge bruik nemen van vliegtuigen die minder herrie maken. Bij ongewijzigd baange- (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL.— De luchthavendi rectie heeft nog een klein grapje in petto voor de Haagse politici die straks over de vraag gedraaide vier de of vijfde baan moeten beslissen. Een volwaardige vijfde baan wil Schiphol zelf wel betalen. Draaiing van de Zwanenburgbaan moet maar uit andere financiële bronnen worden, bekostigd. ■ir Ir. Douwes Dekker als explicateur bij een prent van de bepleite vijfde landingsbaan. Links op de voorgrond president-directeur J. W. Wegstapel. De man rechts is J. van der Zwan. hoofd van de afdeling externe betrekkingen van de luchthaven. Schiphol hangt haar pleidooi voor een vijfde baan volledig op aan de geluidshin- dercijfers. De mogelijke capaciteitsuit breiding, die het belangrijkste argument was voordat er sprake was van de huidige stagnatie in de groei van het luchtverkeer, wordt slechts terzijde vermeld. Wegstapel zei gisteren: „Het gaat ons helemaal niet om capaciteitsuitbreiding, want die heb ben we niet nodig. Ook al hebben we hier Hoe het komt dat de berekeningen en daaroor de conclusies van de luchthaven directie afwijken van die in het Structuur schema, verklaarde Wegstapel gistermid dag bij de presentatie. Hij noemde drie belangrijke verschillen in de uitgangs punten. Waar het Structuurschema de be rekeningen baseert op de te verwachten toestand in 1985, gaat Schiphol uit van 1990. Niet alleen omdat het banenstelsel in 1985 toch nog niet kan zijn gewijzigd, maar ook omdat pas over een jaar of tien de invloed van de vlootvernieuwing hoor baar zal zijn. Tweede verschilpunt is het feit, dat Schiphol bij de berekeningen is uitgegaan van een uit oogpunt van ge luidshinder optimaal baangebruik. Ten slotte heeft de luchthaven bij het trekken van de Ke-grenzen geen extra marge ge legd op het te verwachten baangebruik, wat in het Structuurschema wèl ge beurde. De voordelen van een vijfde baan boven gulden) kan volgens hem binnen de luch- thaven-exploitatie worden bekostigd. Het verhaal wordt echter anders, wan neer wordt gekozen voor draaiing van de Zwanenburgbaan, die de huidige vierde baan onbruikbaar maakt. Keuze voor draaiing is niet alleen ka pitaalvernietiging, maar bovendien het erkennen van een planologische blunder tien banen liggen, er zal geen vliegtuig méér door komen. Maar wij menen dat een vijfde baan voor meer mensen minder hinder betekent”. Toch is het Schiphol niet alleen om het welzijn van de omwonenden te doen. Een vijfde baan zou de maximale capaciteit van de luchthaven opkrikken van 300.000 tot 360.000 vliegtuigbewegingen (starts en landingen), zo verwacht de directie. Hoe wel het er voorlopig alleminst naar uitziet dat die capaciteit nodig is, is het volgens de luchthaven wel van belang om deze in te bouwen, wanneer er toch voor honderd- vijftig miljoen gulden gaat worden ver timmerd. Wegstapel daarover: „Een beetje reser ve is altijd prettig. Het kan zijn, dat in de toekomst blijkt dat je nog maar een klein beetje meer ruimte dan die 300.000 nodig hebt. Dan is zo’n reserve van 60.000 vlieg tuigbewegingen heel interessant, want de aanleg van een heel nieuw vliegveld kost wel een paar centen”. Meer banen, meer vliegtuigen, meer herrie voor de omwonenden. Het lijkt een logische gevolgtrekking, maar is dat vol gens Schiphols onderdirecteur ir. F. E. Douwes Dekker alleminst. Wie een derge lijk effect van een vijfde baan vreest, vindt hij, heeft te weinig vertrouwen in de zogenaamde zoneringswet (welke de rege ring de mogelijkheid biedt om rondom luchthavens grenzen te trekken waarbui ten een bepaald geluidsniveau niet mag worden overschreden). Douwes Dekker: „Bescherming van de omgeving tegen geluidshinder ligt per de finitie vast in de zoneringswet. Dat staat los van de keuze voor welk banenstelstel dan ook. De aversie die bestaat tegen een vijfde baan kan dan ook alleen maar worden weggenomen met geloof in de zoneringsetgeving. Die is een uitdaging voor de luchtvaart. Die biedt bijvoorbeeld de mogelijkheid om lawaaige vliegtuigen te gaan verbieden”. verminderd. Het was daar in geluidssterk te ongeveer gelijk aan dat van een kwa kende eend, zo meende de heer Willemse. Woordvoerder Bervoets van de Model- autoclub vond dat de geluidshinder werd overdreven. Hij ontkende dat ook ’s avonds zou worden geraced. In de kring van de modelracers werd gestreefd naar vermindering van de lawaaiproduktie. Men had de politie gevraagd, in de gaten te houden of er ’s avonds zou worden geraced, en, zo ja, daartegen op te treden. De vereniging heeft momenteel 89 leden. Enige groei zit er nog in, maar niet onbe perkt, want de vereniging moet tot een behoorlijke tijdsindeling kunnen komen. Het streven was om het rijden met elektri sche wagens, waarvoor een groeiende be langstelling bestaat, te plannen op de stille uren. Daarmee kon worden bereikt dat de rust zo min mogelijk werd verstoord. De club heeft voor 1980 vier clubwed- strijden op het programma, een regionale wedstrijd, drie nationale wedstrijden en een elektrowedstrijd. In september is de voor sommigen beroemde, voor andere beruchte internationale „drie uur van Heemstede” gepland (Van onze redacteur) DEN HAAG. De gemeente Haar lemmermeer heeft verzuimd een aanleg vergunning af te geven voor de Schiphol- spoorlijn. Met dat nieuwtje kwam ir. G. J. A. Hille voor de dag tijdens een zitting voor de afdeling geschillen van bestuur bij de Raad van State. De Hoofddorper was daar omdat hij dik twee jaar terug een protest had aangetekend tegen het verlenen van een ontgrondingsvergun- ning door het provinciebestuur van Noord-Holland. „De wens is bij Hille waarschijnlijk de vader van de gedachte geweest”, zo rea geerde een gemeentelijk woordvoerder vanochtend op de verklaring van de 1 De winkels aan de oostkant van de Hoofdstraat staan te ver van het Henri Dunantplein af om direct voordeel te heb ben van de parkeervoorzieningen, aldus de rijksambtenaren. De plannen van de gemeente Hillegom in die richting krijgen geen goedkeuring van het ministerie. Om toch nog enige inkomsten van deze winke liers te krijgen heeft Hillegom wel de mogelijkheid om parkeergelden te heffen op het Henri Dunantplein. Dit heeft echter als nadeel dat daardoor de aantrekkelijk heid van parkeren op het plein wellicht kleiner wordt, omdat men overal elders in de Bollenstreek de auto gratis kwijt kan. Behalve deze tegenvaller voor de Hille gomse gemeentefinanciën is ook de mede deling van het ministerie dat de rentever liezen van de afgelopen jaren niet in de totale kosten van het parkeerterrein ver rekend mogen worden, een extra aantas ting van de toch al niet rijk gevulde porte monnee van de gemeente. De oorspronke lijke kosten van 1,3 miljoen worden ver minderd met ruim een half miljoen. De winkelier, die tachtig percent van de kos ten via baatbelasting moeten betalen, hoe ven dit nu nog maar over 840.000 gulden te doen. De half miljoen moet de gemeente nu zelf betalen uit de pot algemene midde len. Toch zijn er volgens Manshande nog mogelijkheden om geld voor het parkeer terrein te krijgen. In Den Haag deden de rijksambtenaren hem de suggestie om niet alleen Hillegomse winkeliers maar ook bewoners aan het Henri Dunantplein te laten betalen. Door de extra parkeer voorzieningen stijgt de waarde van hun huizen. Zouden bewoners in de toekomst besluiten hun woning te verbouwen tot bedrijf, dan profiteren ook zij van de parkeerplaatsen. Of de bewoners al of niet moeten betalen moet wel in de nu vast te stellen verordening worden vastgesteld. Is de verordening namelijk eenmaal van kracht, dan zijn er geen veranderingen meer mogelijk. Mocht Hillegom inder daad beslissen bij de bewoners aan te kloppen, dan mag dit niet voor hetzelfde bedrag als de winkeliers. Via ingewikkel de verdeelsleutels moet voor alle betrok kenen een bedrag worden vastgesteld. Wat Hillegom uiteindelijk gaat beslissen is nog de vraag. Wegens tijdnood kon de commissie financiën gisteren niet tot be sluiten komen. Dit moet wel snel gebeu ren, want half juli moet de hele verorde ning goedgekeurd zjjn door de gemeente raad. Is dit niet het geval, dan kan de hele baatbelasting niet doorgaan. Een baatbe lasting moet uiterlijk een jaar nadat de voorziening waarvoor ze bedoeld is ge reed was, op papier geregeld zijn. miljoen tegenover een kleine honderd mil joen voor draaiing), maar Schiphol noemt die berekening onjuist. Dat een vijfde baan (die ten westen van de Hoofdvaart zou komen) voor het aanzien van de Haar- lemmermeerpolder niet lelijker hoeft te zijn dan draaiing van de Zwanenburg baan, hoopt de luchthavendirectie bin nenkort door een stedebouwkundige te laten aantonen. Hoofddorper. Deze is een verklaard te genstander van de manier waarop de pro cedure rond de Schiphollijn is verlopen. Ook heeft Hille enkele jaren terug met tientallen anderen protest aangetekend tegen onderdelen van die lijn tussen de luchthaven en Leiden. Op het gemeente huis van Haarlemmermeer wordt echter gesteld dat de aanlegvergunning op 10 oktober 1977 wel degelijk aan de NS is verstrekt. Hille verklaarde vrijdag eigenlijk niet meer aan de ontgrondingenzaak gedacht te hebben omdat de kwestie destijds ook via een versnelde procedure is behandeld. Een beroep van de ingenieur tegen het voorstel machtiging te verlenen om de werken versneld uit te voeren werd name lijk tijden geleden al door de Raad van State afgewezen. Dit college boog zich vrijdag onder leiding van mr. Kapteyn over de eigenlijke vergunning die door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is afgegeven. Na advies aan de Kroon volgt de uitspraak van staatshoofd plus betrokken minister. •‘y v s P BIJ IT1E 13 apr jelgi i waarin de mate van geluidshinder wordt ■sema ;n ve re en edere die van een gedraaide Zwanenburgbaan zijn volgens Schiphol vooral aanzienlijk voor Aalsmeer en omgeving. Omdat de huidige vierde baan gebruikt kan blijven worden voor starts en landingen in zuide lijke richting, kan het gebruik van de Aalsmeerbaan flink worden beperkt. Spaarndam zou bij een gedraaide Zwa nenburgbaan binnen de 35 Ke-zöne ko men te liggen, maar blijft daar bij aanleg van een vijfde baan buiten. Een geringe verbetering is volgens de luchthaven te verwachten in Amstelveen en Buitenvel- dert. Het financiële aspect hoeft volgens de luchthaven geen rol te spelen. Zowel draaiing van de vierde baan als aanleg van een vijfde baan zou een slordige hon- derdvijftigmiljoen gulden vergen. Vol gens het Structuurschema zou een vijfde baan ruim tweemaal zo duur zijn (dik 200 De Zwanenburgbaan op de luchthaven Schiphol. Draaiing daarvan heeft minder effect dan aanleg van een vijfde baan, beweert Schiphol Op grond van gegevens die Schiphol zelf verstrekt heeft, heeft het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) berekend hoe de geluidshindersitu atie in 1990 zal zijn bij de drie mogelijke banenstelsels. Bij het huidige banenstelsel zal het aantal woningen binnen de grens van 45 Kosteneenheden (de rekeneenheid HAARLEM. Een aantal inwoners van Heemstede ziet het plan van de ge meente, om naast de oude vuilnisbelt op het Cruquiuswegterrein een racebaan te maken voor radiografisch bestuurde ra cewagens, absoluut niet zitten. Het be stuur van de Modelautoclub Heemstede daarentegen vindt dat de tegenstanders de hinder van de baan verschrikkelijk overdrijven. Tussen beide partijen kwam het maandagmiddag op een hoorzitting voor het provinciaal bestuur tot een vin nige discussie. voor meer mensen” bruik en een groei van het luchtverkeer tot 190.000 starts en landingen per jaar zou in 1990 al een verbetering van tachtig percent optreden in vergelijking met de huidige toestand. Binnen de 45 Ke-grens staan nu 7000 huizen, straks zijn dat er 900, binnen de 40 Ke-grens loopt dat aan tal terug van 13.600 naar 3.700 en binnen de grens van 35 Ke van 40.600 naar 7.800. Van de vlootvernieuwing, aldus Schip hol, moet dus het meeste heil worden verwacht voor de veelgeplaagde omwo nenden van de luchthaven. Wanneer daar naast wordt besloten de toestand nog ver der te verbeteren door het banenstelsel te wijzigen, dan moet volgens de luchthaven ook het onderste uit de kan worden ge haald. Aanleg van een vijfde baan dus, want die levert een extra vermindering van het aantal huizen binnen de lawaai- grens op van tien percent. Terwijl een gedraaide vierde baan niet verder komt dan een extra vermindering van zes procent.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 11