Sociografisch bureau de Meerlanden komt met rapport Woningzoekende alleenstaande over bouwplan blijft kansarm G Proef voor een jaar Twee open scholen in Haarlemmermeer Crisis binnen KLM voorkomen 1 Toch dansschool huizen gemeente in Onze Lust in Bornholm Gesprek met provincie Bewonersgroep inventariseert Motorrijder dood na botsing tegen vangrail n I Wielrijders voelen zich gediscrimineerd zijn sprookjes” in de polder” Klachten over 99 Directie en OR praten de zaken uit A Directeur Bouwtechnische Dienst ai.ji 13 REGIO DINSDAG 22 APRIL 1980 12 ENFB inventariseert klachten in Haarlemmermeer |W f t (Van onze streekredactie) HOOFDDORP. Alleenstaan den en kleine gezinnen hebben nog steeds weinig kans om ge schikte woonruimte te vinden. De beide groepen vormen een steeds groter aandeel in het Haar lemmermeerse woningzoeken denbestand, terwijl de bouwplan nen van de gemeente hierop on voldoende zijn afgestemd. Het aantal starters op de woning markt (mensen die nog niet zelf standig wonen) is in de periode 1976-1979 toegenomen van 1047 tot 1849. Deze stijging is des te opmerkelijker als men kijkt naar de grote uitbreidingsplannen in Haarlemmermeer. wl •5 1 (Van onze correspondente) HAARLEMMERMEER. „In deze tijd van hergebruik van de fiets, ligt een voortvarend beleidten aanzien van betere fietsvoorzieningen voor de hand”, aldus de nota van de ENFB. (Eerste Nederlandse Fietsersbond). De werkgroep van de ENFB-Haar- lemmermeer heeft onlangs, naar aan leiding van klachten over lastige en gevaarlijke verkeerssituaties voor de fietser in de polder, een enquête on der haar leden gehouden. De grieven heeft men samengevat in een nota en vanmiddag aan wethouder Kamper van openbare werken en verkeer overhandigd. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Er komt toch een dansschool in Boerderij Onze Lust aan de Uweg te Hoofddorp. De gemeente stemt in met de plannen van Ron Scheermejjer BV, hoewel nog overleg zal worden gevoerd over de aanleg van parkeergelegenheid en ontsluiting van de boerderij. Daarmee gaat het college van B. en W. voorbij aan de wensen en bezwaren van het Uwegcomité. De buurt heeft zich in het verleden meerdere malen uitgesproken voor een sociaal-culturele bestemming van de boerderij. kantine te moeten overgaan. De OR was gezien eerdere ervaringen, niet overtuigd van het nut van een dergelijke maatregel. Zij menen dat het welzijn van de werkne mer met een dergelijke maatregel niet gedient is en verdachten de afdeling PZ bij de KLM ervan, de automatisering van het kantinecomplex uit kostenoverwegin gen door te zetten. Zonder enig overleg werd de OR geconfronteerd met de aan schaf van apparatuur voor de automatise ring. Ernstige bezwaren van de OR en het personeel konden tenslotte de beslissing van PZ ongedaan maken. Tenslotte spelen de door de KLM aange spannen rechtzaak over de interpretatie van het medezeggingsschapsartikel in de wet OR een rol, en het grote verlies dat in de strenge winter van vorig jaar werd geleden omdat het kader apparatuur had aangeschaft welke niet voor haar taak berekend was. Al met al vindt de OR dat er een onwerkbare situatie is ontstaan en heeft zij de KLM directie onder dreiging van de vertrouwenskwestie de brief aan het midden en hoger kader afgedwongen. President-directeur Sergio Orlandini wijt de moeilijkheden aan het gebrek aan er varing met het werken met de in 1979 van kracht geworden wet. verschillende stadia van voorbereiding en uitvoering. dat de Haarlemmermeerse nieuwbouw- produktie in de jaren 1975 tot en met 1978 meer dan de helft was van de produktie van Alkmaar, Hoorn en Purmerend (drie groeikernen). Opmerkelijk is de toename van de bouw in de premiekoopsector. Dit percentage gaf in de afgelopen jaren een duidelijke stijging te zien. Van 25 procent in 1976 via 64 en 49 procent in de daaropvolgende jaren kwam de premiekoopsector vorig jaar uit op tweederde deel van de totale nieuwbouw. Deze ontwikkeling weerspie gelt zich in een drastische vermindering van het aantal goedkope huurwoningen (woningwet). Deze categorie daalde van 36 procent in 1975 tot 17 en 15 procent in respectievelijk 1978 en 1979. Voor de een- en tweepersoonshuishou dens is het niet van belang dat er veel woningen zijn gerealiseerd, maar speelt veel meer de vraag hoeveel woningen er voor deze bijzondere categorie zijn ge bouwd. Het onderzoek van De Meerlan den wijst uit dat het aandeel kleine wonin gen (tot en met 3 kamers) in Haarlemmer meer jaarlijks een groei vertoont en in middels het provinciale en landelijke ge middelde overtreft. Nog belangrijker is echter in welke prijsklasse de gebouwde woningen vallen. In dat opzicht geeft het bouwbeleid van Haarlemmermeer tot nog toe minder re den tot optimisme. „Overigens zijn tot op heden geen Van Dam-eenheden, wonin- (Van een onzer verslaggevers) BADHOEVEDORP. Op de rijksweg A-6 is vanmiddag bij Badhoevedorp een motorrijder om het leven gekomen. Bij het ter perse gaan van deze krant was de naam van het slachtoffer nog niet bekend. Het ongeval ontstond nadat een auto met baggerspecie een deel van de lading- verloor. Een achteropkomende vrachtwa gencombinatie reed over de specie en slipte. De genoemde motorrijder probeerde de combinatie te ontwijken maar vloog tegen de vangrail. De man moet op slag dood zjjn geweest. Het ongeval veroorzaakte op de A-6 een enorme file. tende auto’s te rijden. Het kruispunt Kruisweg-Paxlaan in Hoofddorp is door de file op de parallelweg voor de fietser vaak onbegaanbaar. Het alternatief om toch vooruit te komen is ofwel links passe ren of gebruik te maken van het trottoir. De bestaande paden laten ook nogal wat te wensen over. Het pad langs de Kruis weg tussen de Spieringweg en de Uweg en de onverlichte fietslaantjes langs de Pax- laan zijn voorzien van grote gaten, die bij regen het aanzien van een meer krijgen. De geschetste situaties betreffen niet alleen Hoofddorp. De modderpoelen, niet op elkaar afgestemde stoplichten, her en der stukjes fietspad en niet op de laatste plaats het ontbreken van fietspaden zijn ook kenmerkend voor Nieuw-Vennep en de kleine kernen. Bij alle geënquêteerden kwam als grote wens naar voren, zo spoedig mogelijk met de aanleg en verbetering van veel fiets- men de gemeente een stukje duidelijkheid in de problematiek te verschaffen, zodat in de toekomst het treffen van medische voorzieningen in nieuwe wijken, gestruc- tureerder van de grond komt. Enkele weken geleden kwamen de wijk raden met een gezamenlijke waslijst van klachten. Deze procedure wordt door de gemeente zeer betreurd. Alkhoven: „In het verleden zijn duidelijke afspraken ge maakt, dat klachten van bewoners aan de BTD zouden worden gemeld. We hebben een jaar niets gehoord en dan krijg je plotseling zo’n reactie”. Commissielid K. van Veen (PvdA) vond dat er wel degelijk sprake is van achter stallig onderhoud. In een aantal huizen zijn constructiefouten gemaakt, onder meer bij kozijnen en in de badcel. Van Veen en R. Divendal (CPN) wilden weten of er plannen zijn om de woningen te verbeteren. „Enkele jaren geleden zijn plannen gemaakt voor renovatie van een aantal huizen. Daar was een bedrag mee paden te starten. Men twijfelt echter zo langzamerhand aan de goede bedoelingen van de gemeente. Jaar in jaar uit zal het meeijarenplan worden bijgesteld en he laas geven de ervaringen in het verleden de ENFB weinig reden tot optimisme. De fietspaden verdwijnen geheel uit het plan of de aanleg wordt naar een later tijdstip verschoven. Wethouder De Vrey verwacht dat de provincie ook welakkoord zal gaan met een iets lagere dichtheid. Mochten er niettemin onoverkomenlijke bezwa- (Van onze correspondente) HOOFDDORP. In augustus 1980 start de gemeente Haarlemmermeer met twee „open-schoolprojecten” in Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Burge meester en wethouders willen het project een jaar op proef laten draai en. Als dit jaar succesvol verloopt zal de gemeente bekijken of men over kan gaan tot een definitievere vorm van het project. W. van Toom van het Uwegcomité, die spreekt van een compromis. „In feite zijn we met lege handen blijven staan. We zijn min of meer door de knieën gegaan. Onze alternatieven bleken niet haalbaar. Een verbouwing zou te veel geld kosten”. Het buurtcomité blijft van mening dat een samenhangende visie in het gemeen tebeleid ontbreekt. Men heeft zich te laat gerealiseerd dat er een aantal boerderijen zouden vrijkomen. Nu kiest men voor een financieel meest aantrekkelijke oplossing, zonder dat is gekeken naar andere moge lijke oplossingen. Het Uwegcomité zal in een brief aan de gemeente nog eens na- drukkelijk de voorwaarden kenbaar ma ken. Ook Scheermeijer heeft de buurt laten weten dat hij gelijksoortige eisen aan de gemeente zal stellen. as altijd R. Het gemeentebestuur hoopt op deze wij ze aan het verlangen van grote groepen volwassenen, om onderwijs te ontvangen, te voldoen. •non 'amp rfect I 1 oplost t. ie amp gemoeid van 22 miljoen gulden, maar dat zal inmiddels wel zijn opgelopen”, aldus Alkhoven. „Er was nooit voldoende financiële ruimte om de plannen uit te voeren. Dit zal ook in de toekomst een moeilijk haal bare zaak zijn”. Alkhoven erkende overi gens dat sommige klachten wel terecht zullen zijn, maar toonde zich ontstemd over de handelwijze van de wijkraden. „Alle klachten worden serieus nagegaan en zonodig verholpen”. In mei komt er een gesprek tussen bewoners en een afvaardi ging van de gemeente. Een initiatief dat door de commissie positief werd beoor deeld. „Een verbetering van de verhou- dingen is in deze omstandigheden zeker de moeite waard”, aldus WD-woordvoer- der A. Elenbaas. ren bestaan tegen een kleiner aantal woningen, dan zal de gemeente ge bruik maken van de mogelijkheid om tegen het besluit van GS in beroep te gaan. De commissie drong er bij de wethouder op aan dat bij de uitwer king van de Overbos tevens wordt ge keken naar een verandering van de woningdifferentiatie. R. Divendal (CPN) en K. van Veen (PvdA) noemden het oorspronkelijk door B. en W. voorgestelde percentage van 30 procent woningwetwoningen volstrekt onvoldoende. Zij bepleitten een verhoging van het aantal goedkope huurwoningen. De wethouder liet we ten dat de suggesties van de commis sieleden zullen worden meegenomen in de verdere uitwerkingsplannen voor Overbos. Een en ander betekent vol gens de wethouder wel dat het niet eenvoudig zal zijn om aan de door GS geëiste woningdichtheid te voldoen. Een en ander staat -in het vorige week verschenen rapport „De huisvesting van de alleenstaanden en tweepersoonshuis houdens in Haarlemmermeer”. Uit het onderzoek van het Sociografisch Bureau blijkt eveneens dat in Haarlemmermeer tot nog toe geen Van Dam-eenheden zijn gerealiseerd. Dit zijn kleine woningen ge bouwd met een speciale subsidie en be doeld voor groepen woningzoekenden met een bescheiden inkomen. Wel zijn er op dit moment zo’n 150 van deze huizen in Sinds jaar en dag is het treffen van betere fietsvoorzieningen in de Haar lemmermeer een „heet hangijzer” voor het gemeentebestuur. De financiële mid delen ontbreken om de meest nodige maatregelen te treffen. Voor de ENFB is het geldgebrek echter geen steekhoudend argument. Het steeds weer voorrang ge ven aan het autoverkeer wanneer het gaat om het beschikbaar stellen van geld en het treffen van verkeersmaatregelen, doet on recht aan veiligheid en plezier van ver- schillende groepen. Gedupeerd worden de mensen, die geen rijbewijs hebben, kinde ren ouderen en gehandicapten. Tevens, concludeert de ENFB, dat er steeds meer mensen zijn, die vanuit milieu-oogpunt selectief autogebruik nastreven. Een zaak waar de overheid regelmatig op wijst en de ENFB is er van overtuigd dat het op prijs zal worden gesteld, als de overheid het goede voorbeeld geeft. In de nota stelt de ENFB een aantal algemejie punten en knelpunten, toege spitst op situaties in de diverse kernen, aan de orde. Een grote irritatie voor fiet sers is het niet reageren van het stoplicht op de fietser, maar dat er een auto voor nodig is om het licht op groen te laten springen. Fietspaden, die zomaar ineens' ophouden, ontbrekende- verbindingen, zijn in de polder geen uitzonderingen, maar regelmatig voorkomende beelden. Een autoweg, die plotseling een aanslui ting zou missen of in het niets zou verdwij nen komt in de Meerse gemeente echter niet voor en zou ook zeker niet getolereerd worden. Volgens de werkgroep wordt er door de gemeente dan ook duidelijk met twee maten gemeten, als het om fiets paden of autowegen gaat. Het op diverse plaatsen ontbreken van fietspaden maakt het vooral tijdens de spitsuren voor fietsers vaak onmogelijk op een normale wijze langs een rij wach- De nota is een tussentijdse balans van enige jaren werk van de Stuurgroep bij zondere huisvesting en beoogt enig inzicht te geven in de problematiek van) de huis vesting van kleine huishoudens in de pol der. Het aantal kleine gezinnen neemt onmiskenbaar toe. Uit het woningmarkt onderzoek van 1977 bleek dat het aantal alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens ongeveer de helft bedroeg van het totaal aantal huishoudens. Naar verwach ting zal deze verhouding zich verder wijzi gen ten gunste van de kleine gezinnen. Het rapport geeft een beeld van het woningtekort in Haarlemmermeer, voor zover het betreft niet-Schipholwerkers en woningen in het gemeentelijk distributie systeem. Uit de cijfers blijkt dat het aantal bij de gemeente ingeschreven woningzoe kenden in drie jaar tijd is toegenomen van 2450 tot 3564. In 1976 was 42 procent van de woningzoekenden niet zelfstandig woonachtig of in een noodwoning gehuis vest, terwijl dit aantal in 1979 bijna 55 procent bedroeg. Het rapport constateert dan ook dat er sprake is van een zeer duidelijke toename van het woningtekort in de gemeente. De cijfers zijn nog sprekender als men be denkt dat in dezelfde periode in de polder op grote schaal nieuwbouw is gereali seerd. Uit de statistieken valt af te lezen 4 SCHIPHOL. Met het instemmen door de directie van de KLM met de eis van de ondernemingsraad op zeer korte termijn een concept- schrijven voor te leggen dat gericht is aan het midden en hogere kader van de luchtvaartmaat schappij, is een ernstige crisis binnen de KLM voorkomen. Hoewel de directie volgens de OR reeds vele malen van haar goede intenties heeft blijk gegeven vindt de meerderheid van de ondernemingsraad dat het intern overleg in de praktijk in een te geringe mate doorwerkt. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. „Sprookjes”, zo omschreef ir. Alkhoven, directeur van de gemeentelijke Bouwtechnische Dienst (BTD), gisteravond de klachten van inwoners van Hoofddorp-noord en -oost over achterstallig onderhoud in enkele complexen gemeentewoningen. De klachten betreffen geen achter stand in het onderhoud, maar beogen in eerste instantie een verbetering van het wooncomfort, aldus de ambtenaar. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. De gemeente Haarlemmermeer zal op korte ter mijn in overleg treden met Gede puteerde Staten van Noord-Hol- land om na te gaan of de provincie vasthoudt aan een woningdicht heid van 35 woningen per hectare in het uitbreidingsplan Overbos. Indien dat het geval is, zal de ge meente in beroep gaan tegen de goedkeuring van GS van het be stemmingsplan. Deze boodschap gaf wethouder W. de Vrey-Vringer gisteravond mee aan de commissie ruimtelijke ordening. Onlangs gaf de provincie goedkeuring aan de bouw van Overbos, zij het on der een aantal duidelijke voorwaar den. Enerzijds vonden GS dat erin het plan meer woningen moeten worden gebouwd, terwijl men anderzijds een aantal beperkingen oplegde in de door de gemeente voorgestelde bouwhoog te. De beide eisen kosten de gemeente veel hoofdbrekens bij het uitwerken van de plannen. Naar zjjn mening zal een intensief overleg met de OR over de invulling van de wet in de toekomst de gerezen proble men oplossen. November vorig jaar heeft een commis sie, waarin vertegenwoordigers van de Federatieve Vrouwenraad, SSH, gemeen teambtenaren, en het Erasmuscollege in Haarlem, de koppen bij elkaar gestoken om het project in grote lijnen op te zetten. De conclusie van de commissie luidde: het project op beperkte schaal te starten na een jaar te bekijken hoe het draait. Wet houder Licher van onderwijs deed gister avond de commissie uit de doeken hoe het project er verder uit zal gaan zien. Licher: „Volwassenen kunnen als ze dat willen van onderen af aan beginnen met een VOS-cursus, van daaruit stroomt men door naar het „Open schoolproject”. Op dat punt ontstonden in het verleden de moeilijkheden. Men moest dan starten met de avond Mavo, terwijl verschillende mensen daar nog niet voor klaar waren. Om deze leemte te overbruggen hebben we in samenwerking met het Erasmus college in Haarlem een opstapcursus op gezet ter voorbereiding van de avond- MAVO”. In mei zal de» gemeente door middel van advertenties bekend maken wat de nieuwe mogelijkheden zijn voor volwassenen om onderwijs te volgen. Mevrouw Möllers-Berbée van de WD wilde van de wethouder de garantie, dat als het project aanslaat, het ook voortge zet en zelfs uitgebouwd moet kunnen wor den. De democrate had daar een hard hoofd in gezien de financiële positie van de gemeente. Volgens Licher is in het beleidsplan vijftigduizend opgevoerd om het project te financieren. De door de Uwegbewoners voorgestel de alternatieven zijn volgens de gemeente niet haalbaar. Onze Lust zou voor mini maal 1 miljoen gulden moeten worden verbouwd en dat is gezien de moeilijke financiële situatie van de gemeente een onmogelijke zaak. De plannen van Scheermeijer zijn onlangs aan de buurt toegelicht. De bewoners zijn bereid het plan te accepteren als aan enkele voor waarden wordt voldaan. Er moet een goe de ontsluiting komen en men zal een op lossing moeten vinden voor de parkeer problemen. De Uwegbewoners zijn van mening dat achter de boerderij voldoende parkeerge legenheid moet komen. „De voorkant moet in ieder geval onaangetast blijven. Anders wordt het een grote rotzooi”, aldus Met het onderzoek hoopt de werkgroep een discussie onder bewoners op gang te brengen en te bekijken wat de aktiviteiten in de toekomst zullen zijn. Tevens hoopt gen specifiek voor de een- en tweeper soonshuishoudens met een smalle beurs, gerealiseerd”, aldus de nota. Wel zijn er sinds 1975 bijna 700 „goedkope” kleine huizen gerealiseerd, met de nadruk op de bouw in de premiekoopsector. Voorts wordt vastgesteld, dat een hoog percentage kleine gezinnen een grotere woning heeft betrokken. Dit roept direct de vraag op of deze groep noodgedwon gen een groter huis heeft geaccepteerd of dat men ook genoegen zou hebben geno men met een kleinere woning indien die beschikbaar was geweest. Een duidelijk antwoord hierop ontbreekt en volgens het rapport is nadere studie op dit punt ge wenst. Voor wat betreft de woninggrootte bestaat er geen enkele onduidelijkheid. De 3-kamerwoning wordt door de kleine huishoudens als meest favoriete woning opgevat, zeker als hpt inkomen dit toelaat. De vraag naar 1-kamerwoningen is zeer beperkt, terwijl de 2-kamerwoningen al leen bij bejaarden in trek zijn. Van alle geregistreerde woningzoekenden in. 1979 wenst slechts 12 procent woonruimte met 1 of 2 kamers. In de nabije toekomst zullen er in Haarlemmermeer 150 Van Dam-eenheden worden gebouwd. De plannen hiervoor zijn in voorbereiding of' in uitvoering. Het totale aandeel ’kleine woningen in de in ontwikkeling zijnde nieuwbouwplannen, inclusief Overbos, zal zoals het er thans naar uitziet ongeveer 25 procent bedragen. Met name wordt de KLM-directie ver weten dat zij het hogere en midden kader te weinig heeft doordrongen, van het feit, dat met de inwerktreding van de nieuwe wet op de Ondernemingsraden een groot gedeelte van medebeslissingsbevoegdheid is gedelegeerd naar het OR bestel waar door nog teveel volgens de oude structu ren wordt gewerkt. Als voorbeelden waar de zaak is misge gaan in het nabije verleden noemt de OR onder andere de inspraak bij het bedrijfs- onderzoek. De personeelsvertegenwoordi ging wenst hierbij reëele inspraak en zeg genschap. Volgens het OR-bestel zit zij niet verlegen om regeltjes die door het hoger kader worden opgelegd, maar zij wil zelf mede bepalen of het onderzoek nodig is, wat de belangen van de werkne mers zijn en hierdoor komen tot het mede- beslissen hoe zo’n onderzoek gestructu reerd dient te worden. Daarnaast is de OR in het geheel niet te spreken over de wijze waarop het lagere personeel over de be- drijfszaken geïnformeerd wordt. Van bo venaf gedicteerde verslagen en het perso neelsblad de wolkenridder zijn de enige bronnen waaruit de arbeider op de werk vloer kan putten. Ook zit de kantinekwestie van hangar 12 de OR erg hoog. De afdeling perso neelszaken van de luchtvaartmaatschap pij, dit is een van de belangrijkste afdelin gen binnen de bedrijfsstructuur, meende tot verregaande automatisering van de (Van onze streekredactie) HOOFDDORP. De bewonerswerk- groep gezondheidszorg Bomholm in Hoofddorp start volgende week een on derzoek onder de wijkbewoners om hun wensen en ervaringen ten aanzien van medische voorzieningen in de buurt te inventariseren. In december 1978 kwam de werkgroep reeds zelf met een visie: samenwerking tussen de verschillende ge zondheidswerkers, zo mogelijk vanuit één gebouw en met een wijkgerichte aanpak. Deze visie sloot aan bij de opzet van de gemeente om een aantal voorzieningen te concentreren in het centrumgebied. Nu ruim anderhalf jaar later kan en wil de gemeente een deel van de wensen niet honoreren, voor bijvoorbeeld een huisarts is in het gezondheidscentrum geen ruimte. Op de parallelweg langs de Kruisweg in Hoofddorp moeten fietsers en bromfietsers het afleggen tegen het autoverkeer.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 13