PROBLEEM BIJ HSV TV-uitzending Motorcoureur Een miljoen IOC-CONGRES overleden Rusland dreigt INHAALDUELS Starre houding van Nottingham-manager „NOG MEER VRAGEN. 1 HARMSEN: „NIET ZEKER DAT BEENHAKKER BLIJFT” r gBgjj 1 23 SPORT DINSDAG 22 APRIL 1980 9” Ter gelegenheid van de troonswis seling en de inhuldiging op 30 april Qï slaat ’s Rijks Munt te Utrecht dit jaar speciale guldens en rijksdaalders. Een beperkt aantal van deze inhuldigingsmuntën wordt uitgegeven in de verzamelaarskwaliteit „fleur de coin” (f.d.c.). Deze zijn geheel gaaf omdat ze na de slag onmiddellijk worden verpakt in fraaie cassettes met het Rijkswapen. Tot 30 mei a.s. kunt u bij ’s Rijks 0 Munt te Utrecht sets bestellen van 1 gulden en 1 rijksdaalder met speciale messing legpenning en - muntbeschrijving. De aflevering begint in juli 1980. U bestelt door overmaking van 125,- per set aan ’s Rijks Munt Inhuldiging te Utrecht op postrekeningnummer 1730-480 onder vermelding van uw naam en adres. De kosten voor aangetekende ver zending en cassette zijn inbegrepen. Publikatie van het Ministerie van Financiën. ^7 Brian Clough: ..Weinig mededeelzaam". Voorzitter Ajax wil vier nieuwe spelers JAN VAN DER NAT (ADVERTENTIE) Voorzitter Harmsen: „Ik begrijp taktiek van Beenhakker tegen MVV niet". (Van onze speciale verslaggever LAUSANNE. De Sovjet-Unie zal sancties ondernemen tegen de lan den die niet willen deelnemen aan de Olympische Spelen in Moskou. Dat heeft de voorzitter van het Russische organisatiecomité, Novikov, maan dag in de Zwitserse stad Lausanne gezegd. Novikov, die in de Sovjet- Unie vice-premier is, dreigde met maatregelen tijdens een gesprek met Willy Daume, de voorzitter van het Westduits Olympisch Comité. Ik moet het echter ook nog overbrengen op de spelers Dat zal een hele klus wor den, maar goed, daar word ik voor be taald. In het verleden heb ik goede erva ringen gehad met gesprekken met spelers afzonderlijk. Dat wil ik gaan herhalen in Ook de tactiek die tegen MVV werd gevolgd, is door Harmsen niet in dank afgenomen: „Toen Ajax met 3-2 voor stond, had het verder vanuit de verdedi ging moeten gaan spelen, maar het bleef aanvallen. Ik begrijp niet dat Beenhak ker dat niet heeft ingezien. Trouwens, waar was mijn aanvoerder? Krol heeft zijn medespelers ook laten zakken”. Heeft hij niet raar opgekeken toen hij de 6-3-nederlaag van Ajax vernam? Clough: „Waarom? Is dat vreemd? Zegt mij niks. Ajax staat bovenaan op de ranglijst en zes goals tegen kan gebeu-; ren. Maar mijn assistent Peter Taylor het trainingskamp in Wassenaar, ’s A- vonds zie ik dan wel of er nog een half uurtje overblijft om de zaak met mezelf door te nemen”. heeft die zes doelpunten gezien en ont dekte toen nog veel meer bij Ajax”. Wat zoal? Clough: „Geen commentaar”. Hoe heeft Nottingham zich voorbe reid op de return tegen Ajax? Clough: „Zoals altijd. Geen bijzondere dingen gedaan. Wij hebben geen enkele blessure in de ploeg, wat dat betreft dus geen problemen. Ajax zal moeten komen om minimaal twee goals te scoren. Nou, dat is nogal wat. Wij stellen ons dus in op een aanvallend Ajax en dan zal het wel loslopen. Ik voorzie voor Nottingham uitgaan”. En Harmsen: „In de toekomst zouden we het kunnen overwegen, maar op dit moment moeten ze de problemen toch zelf kunnen oplossen. Als ze nu nog niet gemotiveerd zijn, zullen ze het nooit meer zijn”. (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar speelt Vanavond op eigen terrein de eerder dit seizoen afgelas te wedstrijd tegen SC Cambuur. Aanvang 19.00 uur. In Heerenveen treedt de eerste- divisievereniging met die naam aan tegen Fortuna Sittard. (Van onze sportredactie) HAMBURG. De Hamburger SV is midden in de alles beslissende fase van het seizoen opgezadeïd met een levensgroot probleem. De pure voet balzaken - de tweede halve finale in het Europa Cup 1-toernooi, woens dag tegen Real Madrid en de nek- aan-nek-race in de Bundesliga met Bayern München - zijn vrijwel naar het tweede plan verschoven. „Ik heb er de meeste moeite mee dat er nu zo’n afschuwelijke onrust heerst. We zouden eigenlijk de rijen moeten sluiten, maar dat gebeurt niet. Het is bijvoorbeeld moeilijk om de geruchtèn rond de komst van trainer Ivic te weerleggen (Harmsen ontkent overigens dat er contacten zijn, red.). Ik heb mijn handen vol aan zestien aangeslagen spelers. Zelf heb ik het ver mogen om onder die wedstrijd tegen MW een streep te zetten en verder te denken. Beenhakker, in het begin van de compe titie vanuit de jeugd haar de A-selectie overgeheveld als vervanger van de ontsla gen Cor Brom, stelt zich op het standpunt dat hij zich niet kan voorstellen dat het bestuur nu nog niet weet waar het met hem aan toe is: „Als ik me nou nog moet bewijzen, dan kan ik er beter meteen een streep onder zetten. Toen ik met het eerste elftal aan de slag ging, was het uitgangs punt dat ik ervoor moest zorgen dat Ajax het komende seizoen Europa-Cupvoetbal zou spelen en drie ronden zou halen in het Europa-Cuptoernooi dit seizoen. Ik dacht dat ik in die opzet aardig was geslaagd”. Volgens voorzitter Ton Harmsen moet een besluit over het al dan niet aanblijven van Beenhakker echter nog worden geno men: „Het is beslist nog niet zeker dat Beenhakker kan blijven”. Enkele vraagte kens hadden door uitroeptekens vervan gen kunnen worden als Ajax zondag had geprofiteerd van de halve misstap van concurrent AZ’67 in de nationale competi tie. In plaats daarvan werd het doel van Piet Schrijvers door MW voor de veran dering gebruikt als schiettent. Harmsen was maandagmiddag niet eens verbaasd over die nederlaag van 6-3 en verwonderde zich er alleen maar over dat een dergelijke klap al niet eerder was uitgedeeld. „We hebben dit al weken zien aankomen. De spelers worden te veel af geleid door andere zaken. Niet alleen Ta- hamata, aan wie nog steeds wordt getrok ken door allerlei zakenlieden, maar ook Krol. Dan hoor je weer dat hij naar Van couver gaat, dan weer naar Arsenal. Iedereen vergeet dat hij nu nog bij Ajax zit”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax-Nottingham Forest wordt woensdagavond het eind examen voor trainer Leo Beenhakker. Daags na dat duel, waarin de Amster dammers een achterstand van 2-0 moeten zien weg te werken om zich alsnog toe gang te verschaften tot de finale van het Europa Cup I-toernooi, zal namelijk een beslissing worden genomen over de toe komst van de Papendrechter bij Ajax. Weliswaar staat Beenhakker nog twee jaar onder contract, maar dat houdt ze ker niet automatisch in dat hij zijn werk als hoofdtrainer zal kunnen blijven voortzetten. gebeten hond. Tot drie maal toe vroeg Clough of hij nóg niet genoeg foto’s had genomen. Eigent deze manager zich te recht deze starre houding toe of is het een goedkope clowneske act? Voorlopig heeft hij het voordeel van de twijfel, omdat zijn team nog steeds niet is ont manteld in dit Europese toernooi. Zeven. Op dit moment ontbreekt zo’n analyticus, al wordt dat niet als een ge mis beschouwd. Krol: „Ik geloof niet in dat slappe gepraat. Het moet van jezelf Tot vijf jaar geleden kon bij het schoonmaken van de bovenkamers van de spelers altijd een beroep worden ge daan op een psycholoog, namerlijk dr. alles of niets te spelen. We zullen ons daarom beperkingen moeten opleggen. Als dat gebeurt en er wordt optimaal gepresteerd hebben we nog een kans”. JAN PREENEN Trainer Beenhakker: „Ik dacht dat ik in de opdracht geslaagd was". AMSTERDAM. Ajax-Nottingham Fo rest zal woensdag door de NOS-televisie worden uitgezonden. Het Olympisch Stadion in Amsterdam waar het duel om 20.15 uur begint, is volgens direc teur Otto Roffel „vrijwel uitverkocht”. „We hebben weliswaar 2000 van de 9500 kaarten die we naar Engeland hadden gestuurd, te ruggekregen, maar die zijn hard nodig om aan de aanvraag hier in Nederland te vol doen”. De wedstryd zal worden geleid door Nico- lae Rainea uit Roemenië. Als UEFA-waarne- mer zal de Zwitser Lucien Schmidlin fun geren. Krol zelf lacht erom: „We kunnen het niet maken om voor eigen publiek behou dend te spelen”. In De Meer, waar het werkklimaat voor een trainer even snel verandert als het weer in Nederland, keek Beenhakker tot voor kort ogenschijnlijk steeds luchtig tegen de problemen aan. Van een vorm crisis wilde hij niet weten, hoogstens van een incident. Vlak voor de return tegen Nottingham Forest maakt hij echter een enigszins aangeslagen indruk. HAARLEM. Maandagmiddag is in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem de 23- jarige motorcoureur Klaas Davidzon overleden. Davidzon, die ongehuwd is, kwam zaterdagmiddag tijdens de trai ning voor de zondag te houden wedstrij den op het circuit van Zandvoort te val len ter hoogte van het Scheivlak. Hij brak daarbij beide benen en liep tevens ernstig hoofdletsel op. Aan de gevolgen daarvan is hij maandagmiddag overleden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Stomverbaasd ke ten de spelers van Nottingham Forest gistermiddag naar elkaar toen zij de hal binnenkwamen van het hotel in Amster- - dam, waar zij tot donderdagmorgen zijn ondergebracht. Bloemenmeisjes ston den gereed om roodwitte tulpen uit te delen en uit kolossale muziekboxen schalde hun bloedeigen clublied „We are the best team in de world”. Zelfs de ontoegankelijke manager Brian Clough wist deze geste te waarderen, maar toen klapte hij weer dicht, Clough is waar schijnlijk de slechtste public-relations- man van het Britse continent. Hij maakte er, bij aankomst in Am sterdam, weer een negatieve oneman show van. Een Nederlandse journalist die beleefd vroeg of hij even met hem kon praten kreeg aanvankelijk lik op stuk. „Wie ben jij,eigenlijk?”, antwoord de hij bits. De anders zo aimabele Tre vor Francis wilde best de Nederlandse pers te woord staan, maar hij kreeg daarvoor geen toestemming van Clough. Later stemde Clough alsnog toe. En die fotograaf die de Forest-manager tijdens de superkorte persconferentie op de plaat wilde vastleggen was ook al de De officiële inhuldigingsmuntën geen moeilijkheden. Nog meer vragen?” Hebt u de opstelling al in uw hoofd? Clough: „Natuurlijk, maar ik maak die pas woensdag bekend. Wanneer maakt Ajax het team bekend? Ook woensdag? Dat is dan mooi”. Tegen een andere Nederlandse jour nalist die geen blocnote in zijn handen had: „Bent u ook journalist van beroep? Ja? Dan mag u blijven staan. Zo heren, dat was het dan. U kunt wat mij betreft vanaf nu met mijn spelers praten, maar niet aan de bar van het hotel. Oké” Een feit is echter dat een aantal spelers onzeker is geworden en dan vooral een aantal verdedigers. Vorige week heeft er een bespreking plaatsgevonden, waarbij gefilosofeerd is over het nieuwe seizoeh. Vastgesteld werd dat Ajax een rechts back, een libero, een voorstopper en een spits nodig heeft. Harmsen: „Wat die aanvaller betreft, zou ik best die spits van MW willen ruilen tegen Blanker. Die Schapendonk doet wat we van Blanker hadden verwacht. Maar daarmee zijn we er nog niet. Zo’n jongen maakt misschien twintig, vijfentwintig go als in de competitie, maar zie je hem dan ook in de Europa Cup? Een echte spits is momenteel niet voorradig. Alleen Krankl is in staat om in zijn eentje door een verdediging te komen. De anderen zijn alleen maar goaltjesdieven”. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal Ajax ook het komende seizoen niet over een waardige opvolger van Geels en Clar ke beschikken. Tegen Nottingham Forest mag Beenhakker allang blij zijn dat hij rechterspits Ling weer kan opstellen, als mede middenvelder Jensen en linker- vleugelverdediger Boeve, die alle drie weer fit zijn. Beenhakker over de handicap-race van Ajax: „Het probleem zal woensdag zijn om een goed evenwicht te vinden tussen het jagen op die 2-0 achterstand en het opbrengen van de nodige rust. Tussen de angst tijd te kort te komen en het besef dat je 90 minuten de tijd hebt. Als je je in zo’n positie bevindt, ben je gauw geneigd om Op de voorzijde van de inhuldigingsmuntën zal een dubbelportret van de vorstinnen Juliana en Beatrix worden afgebeeld. Dit eerste dubbelportret in de Nederlandse muntgeschiedenis is een ontwerp van mevrouw C.E. Bruyn-Van Rood. De keerzijde draagt het gekroonde Nederlandse wapenschild. In Lausanne vergadert het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) gedurende drie dagen met de internationale sportbonden en het Russische organisatiecomité over de gevolgen van de Amerikaanse boycot. De Russen hebben het besluit van het Amerikaans Olympisch Co mité onaanvaardbaar genoemd. De Amerikaanse beslissing is volgens de Russen in strijd met het Olympisch Handvest, dat een boycot om politie ke redenen verbiedt. De Russen steken een waarschu wende vinger uit naar de landen die de Amerikanen in een boycot willen volgen. Popov waarschuwt met name West-Duitsland niet aan de oproep van de Amerikaanse president Car ter gehoor te geven. Een Westduitse boycot heeft grote gevolgen voor de verhouding tussen de Bondsrepu bliek en de Sovjet-Unie. „Het heeft sinds de Tweede Wereldoorlog, waar in 20 miljoen Sovjet-burgers zijn ge sneuveld, jaren geduurd voordat de betrekkingen met West-Duitsland waren hersteld. De Westduitsers moeten die relatie onder druk van de oorlogszuchtige Amerikanen niet te nietdoen”, aldus Popov. Novikov heeft deze woorden in het gesprek met Willy Daume herhaald. Hoewel uit hun dreigementen an ders blijkt, zeggen de Russen dat er van een massale boycot van de Spe len in Moskou geen sprake zal zijn. Van de 143 bij het IOC aangesloten landen hebben er 106 voorlopig te kennen gegeven aan de Spelen te willen deelnemen. Maar tot het afge lopen weekeinde headden zich pas 53 landen aangemeld. Bovendien gaat het voor een deel om mondelinge toezeggingen, zo moest het organisa tiecomité uiteindelijk toegeven. Het aantal definitieve aanmeldingen wilden de Russen niet noemen. Wel stelden zij met nadruk dat tot nu toe pas acht landen hebben besloten niet aan de Spelen deel te nemen. Di rekt van ’s Rijks Munt. AMSTERDAM. Ajax houdt in ieder geval een miljoen gulden over aan de halve finale tegen Nottingham Forest, die woens dagavond in het Olympisch Stadion in Am sterdam wordt gespeeld Indien het duel, wat voor de hand ligt, ook via de tv wordt uitgezonden, dan ontvangen de Amsterdam mers nog eens 140.000 gulden. Volgens pen ningmeester Ton Brandsteder staat er woensdag dan ook nog eens een bedrag van ongeveer 500.000 gulden op het spel: „Tij dens de finale in Madrid op 28 mei zal er, na aftrek van alle kosten, naar schatting ander half miljoen gulden overblijven. Dat bedrag zal dan moeten worden verdeeld over de UEFA en de beide Analisten”. Jt lW»l»Til«lO<AI HSV maakt zich momenteel ernstig zorgen over trainer Branko Zebec. De Joegoslavische oefenmeester van de Westduitse kampioen zat namelijk afgelopen zaterdag stomdronken op de spelersbank tijdens de wedstrijd tegen Borussia Dortmund. De toe stand van de 50-jarige Joegoslaaf was zo ernstig, dat hij door de clubleiding in de tweede helft in de kleedkamer werd gehouden. Zijn assistent Ristic nam het werk op de bank verder over. De zaak-Zebec begon jongstleden vrijdag. Toen kwam hij niet opdagen bij de middagtraining en miste bo vendien de spelersbus naar Dort mund. Met zijn eigen auto reed hij de ploeg achterna, werd 50 kilome ter voor Dortmund door de politie aangehouden. Zijn, rijbewijs werd in genomen omdat hij teveel alcohol in het bloed had. Agenten brachten hem vervolgens naar het spelershotel. De dronkenschap van Branko Ze bec is voor een belangrijk deel terug te voeren op een ziekte, waarmee hij al geruime tijd te kampen heeft. Na diverse maagoperaties werd hem het gebruik van alcohol verboden. Hij stoort zich echter daaraan nauwe lijks. Zaterdag, vlak voor de wed strijd, was hij opnieuw dronken. Een suppoost wilde hem zelfs de toegang tot het Westfalen-stadion ontzeggen. Later, meer liggend dan zittend op de spelersbank, wist hij nauwelijkes nog wat er gaande was. Op een gegeven moment moedigde hij „zijn” spelers aan. Hij had echter niet door dat de blauw-gele kleding aan Borussia Dortmund toebehoorde. Ondanks de onverkwikkelijke af faire van het weekeinde zal Branko Zebec woensdag naar alle waar schijnlijkheid toch op de bank zitten tijdens de wedstrijd tegen Real Ma drid. Een definitief besluit is daar over echter nog niet genomen. Bin nen het HSV-bestuur zijn er stemmen opgegaan die zeggen, dat het beter zou zijn hem voorlopig met vakantie te sturen. Wolfgang Klein wil daar van echter niet weten. Wanneer Branko Zebec zijn werk woensdagavond gewoon doet, kan hij weer beschikken over zijn laatste man Ivan Buljan. De Joegoslaaf ont brak twee weken geleden in de eerste wedstrijd in Madrid, omdat hij kamp te met een oogontsteking. Hij kon daardoor nauwelijks iets zien. Afge lopen week tijdens de training had Buljan geen problemen meer en hij twijfelt er zelfs niet aan dat hij woensdag kan spelen. HSV zal, met Buljan, derhalve waarschijnlijk in de sterkste opstel ling gaan trachten de 2-0-achter- stand van Madrid weg te werken. Bij de Spanjaarden bestaan er twijfels over het meespelen van de Westduit- ser Uli Stieleke. Hij raakte afgelopen zondag vrij ernstig geblesseerd tij dens het door Real met 2-1 gewonnen duel tegen FC Malaga. Stieleke speelde in die wedstrijd overigens als ausputzer, omdat trainer Vuja- din Boskov de 35-jarige Pirri wilde sparen voor de ontmoeting in Hamburg. Alvorens de 'spelers van Nottingham zich te goed deden aan een stevige wan deling in de „warme” buurt van Amster dam, bevestigde ster-aanvaller Trevor Francis wat hij na afloop van de eerste ontmoeting al zei: „Wij zullen Ajax, ook na de 6-3-nederlaag in de competitie, heus niet onderschatten. Dat doen En gelse voetballers trouwens zelden. Maar we gaan wel met een enorm zelfvertrou wen het veld in. Niet alleen de twee goals voorsprong die we hebben, maar vooral het gegeven dat Ajax zich geen enkele tegentreffer kan permitteren zal van doorslaggevende betekenis zijn.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 23