Veel nieuwe gezichten bij Haarlemse hon kbal verenigi ngen Lijnden als enige niet optimistisch Overheersing Haarlemse vertegenwoordigers tanende Softbalstrijd wordt erg spannend INDELING Boudewijn Maat (Hoofddorp) vierde plaats moet mogelijk zijn Coach Van Zuylen: „De selectie is te smal 1 Aanvangstijden IJ "Sth f iii® DINSDAG SPORT 19 80 APRIL 2 2 26 (Van onze honkbalmedewerker) :N JEIN .EN TEN, EN 4 HAARLEM. Op RCH Cementbouw na tellen de honkbaleersteklassers uit de Haarlemse regio nogal wat nieuwe gezichten. Vooral Schoten en (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De vertegenwoordigers uit de Haarlemse honk- balregio voor de tweede klasse lijken dit seizoen opnieuw een vooraanstaande rol te gaan spelen. Terrasvogels gaat wellicht hoge ogen gooien, maar ook Onze Gezellen en Bloemendaal kunnen voor een verrassing zorgen. Alleen voor Lijnden lijkt dit alles niet weggelegd. iM Versterkt Hoofddorp lijken versterkt uit de bus te zijn geko men. Bij Sparks zijn een aantal vaste spelers öf gestopt öf vertrokken. Aanvulling is hier uit de eigen jeugd gekomen. «1 OG lAK sregiste sregistw B.TW Tweede Klasse B: Alro-Jeka, DSC’74, Giants, HSCN, JRC Ducks, de Pinguïns, Roef, Spaarnwoude, de Spartaan, Wasse naar. Hoofdklasse: Bloemendaal, BMZ-EDO, DSS, HCC, Nikon-HCAW, Shell, Terras vogels, Vax-Kinheim. Verdedigend zal HBC weer kunnen re kenen op de inbreng van Fredy van Offe ren, die zich bovendien gesteund weet door Sandra Klesser, die na de wintertrai ning weer een stuk sterker is geworden. Een definitieve oplossing voor de korte- stopplaats heeft HHC nog niet gevqpden. Voornaamste gegadigden voor deze posi tie zijn Maud de Haas en Marja Lanz. Voor het overige veranderde er weinig bij HHC. Vast aan de selectie werd toege voegd Marjolein Jole. Als in de voorgaan de jaren verwacht Elly Nijhuis, die het topsoftbal steeds moeilijker mét haar werk kan combineren, dat ook DSS toch weer hoog zal eindigen. Toch zietzde public relation man van de Sparks, de heer Kwekkeboom het niet al te somber in. „We hebben vanuit de jeugd een goede aanvulling gekregen. Inderdaag hebben deze jongens niet al te veel ervaring, maar we hebben nog genoeg ouwe getrouwen moeten worden alvorens weer te kunnen „acteren” in de DSS-hoofdmacht. Positie ve resultaten verwacht Huub Kouwenho- ven ook van de krachten sprinttraining uit de afgelopen wintermaanden. Hoog ge spannen zijn de verwachtingen van de talentvolle Ellen Volkers (de Pinguïns), die te zijner tijd de plaats van achtervang- ster Ans Kroon zal moeten overnemen. Ron Groot, Frans Maessen en Bakker. Al met al niet mis en dat terwijl er van andere verenigingen niemand bijkwam. Möllmann, die geplaagd wordt door en kelblessures van Germaine Leuven kan evenmin mee rekenen op het werpen van Carla van der Veldt, die wel als speelsters bij de ploeg betrokken blijft. Möllmann: „Na acht jaar wordt het steeds moeilijker de ploeg te motiveren. Je raakt langzaam maar zeker uitgekeken”. Kinheim, dat wel over jeugdig talent beschikt, mag de te jonge Wil Rietman en Mariël Tammer nog niet opstellen. Een grote inbreng in de ploeg lijkt dit seizoen weggelegd voor werpster Ineke Mulder. Met Marian Cops zal zij samen de werp- stersstaf vormen. Bij Bloemendaal hoopt coach Piet de Nieuwe op een goede klassering. „Als het geloof in eigen kunnen niet ontbreekt, moeten we met onbevangen spel uit de hoek kunnen -blijven waar de klappen gaan vallen”. Door het wegvallen van Wilma Moster- mans - ziekte van Pfeiffer - bestaat de Bloemendaal-basis op dit moment uit slechts tien speelsters. De plaats van Wil- nomen gaan worden door de jeugdige Caroline Fris, die naast Chirstian Jansma en Yolanda Steyn ook nog als werpster kan optreden. De aanvallende kracht van Monique Fris, Jacqueline Bakker en Mo nique van Schie staat er borrr over, die dit eventuele gemis kunnen op vangen. Verder hebben we in de paas week een uiterst geslaagd trainingskamp gehad bij de Royal Antwerp Eagles. On der leiding van coach Max Rietbergen is er hard aan getrokken. Verder geeft het vertoonde spel tijdens de oefenwedstrij- Eerste Klasse: de Birds, Capac-WK, de Meteoor, Ola-UW, Pirates, Robur ’58, Sparta, Storks. Tweede Klasse A: Alcma- ria Vitrix, EHS, FAK. Heiloo, the Herons, Odiz-Frogs, Onze Gezellen, de Pino’s, Run '71. Zuidvogels. men”, aldus Marcel Tul lenaar. Wel was hij zeer gelukkig met de inde ling. „Vorig jaar moes ten we hele einden weg, maar dat hoeft nu geluk kig niet meer. We spelen nu tegen clubs uit de buurt en dat is een stuk leuker. De meeste teams zijn ons welbekend, al leen Euro Stars vormt een vraagteken. Ze zijn in twee jaar tijd van de hoofd- naar de tweede klasse geduikeld, zodat we niets over hun sterkte weten. Al met al hopen we leuk te gaan meed raaien”, aldus Tullenaar. Door het vertrek van Leo van den Burg en Ron Groot, bestaat de pitchersstaf van de Sparks nu uit Michel Baljet en Ed en Hans de Boer. den ook de nodige hóóp op een goede toekomst”, aldus Kwekkeboom. telwerk» stotalen uil bij 2695,- Voor RCH Cementbouw lijkt het dit jaar allemaal wat moeilijker te gaan ver lopen. De voornaamste oorzaak hiervan is volgens coach Jan Baas de grote hoe veelheid blessures die zijn ploeg en met name zijn werpersstaf teisteren. „Alleen Wim Drayer is topfit, de rest sukkelt met pijnlijke armen”, aldus Jan Baas. „Gelukkig diende zich in de oefenwed strijd tegen Schoten de jeugdige Ronald Wouters aan als een talent en ik hoop, dat hijzich op het eerste klasse nivo kan handhaven. lat 6-8 0 de be- jde .Ul- ■C. Verdedigend lijkt de racing sterker te zijn geworden door de komst van Louis Mulder, die het vorige seizoen voor de Sparks uitkwam. Daartegenover staat het vertrek van Ton Wiedijk, die als speler coach van Geel Wit gaat fungeren. Nu was Ton Wiedijk één van RCH’s beste aanval lende mensen, zodat aan deze kant RCH verzwakt is. Vorig jaar waren de presta ties met het slaghout wat aan de magere kant. Coach Jan Baas hierover: „Slaan is naast de techniek, die erbij komt kijken ook een kwestie van zelfvertrouwen. Als je als slagman in het perk treedt met de gedachte dat het toch wel weer niets zal worden, dan wordt dit meestal met drie slag bewaarheid. Er zit genoeg power in het team, dus waarom zou het dit seizoen nu eens niet gewoon lukken,” vraagt Jan Baas zich af Veenstra' en aanvoerdster Elly Nijhuis aan hun zevende seizoen. De leiding van de ploeg uit het Noorder-Sportpark is opnieuw in handen van Wim van Sorge en Pim Scholten. Ook HHC wordt geplaagd door een smalle basis. Elly Nijhuis: „We doen mee met de anderen. Els Spee-wacht op behandeling van een knieblessure en zal vermoedelijk dit jaar niet spelen. Daarentegen horen de blessures van Ma rijke Sytsma en Maija Lanz tot het ver leden”. Een gevoelig verlies leed BMW-EDO aan het eind van het vorig seizoen toen Nederlands beste werpster Marian van Ginhoven besloot de wedstrijdsport vaarwel te zeggen. Samen met Suze van Breukelen zal zij nu de EDO-ploeg leiden in de komende competitie. De plaats op de „heuvel” is overgeno men door de van de Meteoor overgeko men Petra Goedkoop. Assistentie is bo vendien aanwezig in de persoon van derde honkvrouwe Caroline Smit en de als slag- vrouwe gevreesde Jet Sikkema. Centrale figuur in de EDO-ploeg is nog steeds Truus Ruiter, die verdedigend een niet weg te denken schakel is. Ondanks het wegvallen van Marian van Ginhoven hoopt Suze van Breukelen zich toch mak kelijk te kunnen handhaven. Dankzij de financiële injectie van de sponsor kon EDO niet alleen in Italië een belangrijk deel van de voorbereiding op de competi tie verzorgen, maar kon ook een pitchers- machine aangeschaft worden, terwijl het terrein met een tribuneaccomodatie werd uitgebreid. In Italië leerde Suze van Breu kelen opnieuw dat het Italiaanse softbal met sprongen vooruit gaat. „Ze zijn leer gieriger en veel gekker met softbal dan in Nederland.” De laatste voorbereiding op de compe titie brengt ook Kinheim in Italië door. Komende donderdag vertrekt de ploeg naar Milaan om de daar vorig jaar ver overde wisseltrofee te verdedigen. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM-IJMOND. Als dinsdag 29 april de hoofdklasse-softbal met het treffen tussen HHC en Bloemendaal in hei Noorder-Sportpark van start gaat lijkt een ongemeen spannende competitie in het verschiet te liggen. Waren er in de voorgaande jaren uitgesproken titelgega- digden en degradatiekandidaten aanwe zig, dit seizoen lijken de acht hoofdklas sers dichter naar elkaar toegegroeid te zijn dan ooit te voren. Wel worden lands kampioen Terrasvogels en HHC opnieuw in één adem genoemd voor het kampioen schap maar de strijd om de fatale laatste plaats te ontlopen lijkt feller dan ooit te worden. „De steer was er goed alleen hadden we het weer niet bepaald mee en dat was natuurlijk jammer”, zo besluit Van der Peet. Germaine Leuven (Kinheim): één van de hoofdklasse-softbalsters, die voorlopig nog buiten spel staat opkomst op de trainingen 'en dé inzet, die er getoond wordt, moet dat mogelijk zijn”. „Met de jeugdige Ro bert Schildwacht erbij zijn we in de breedte ze ker sterker geworden”, aldus Van der Peet. On der leiding van coach Henk Hoenderdos hield men het afgelopen week end een trainingskamp in Epe. Er werd hard ge traind en verder oefende zowel het eerste als het tweede tegeq het Apel- doornse Robur ’58. Een opmerkelijke plaats binnen de eer ste klassers neemt Hoofddorp in. Men ging er een samenwerkingsverband aan met de Haarlem Nicdls en dat resulteerde in de komst van drie jeugdige spelers, namelijk Stefan Koops, Erwin Weiland en Pierre Corfen. Op de vraag of Hoofddorp nu als het Excelsior van de honkbal moet worden gezien, antwoordt perscontact man Jan van Ewijk: „De enige reden van onze kant is, dat wij graag in de eerste klasse blijven. Omdat er nog geen opvul ling vanuit de jeugd kan plaatsvinden, hebben wij voor deze oplossing gekozen. Verder hopen we met deze jeugdige spe lers een gezonde dosis fanatisme te heb ben binnengehaald, want dat ontbrak er het vorige seizoen nog wel eens aan. Overigens kwam van DSS Andre Dam mers en van Robu Harry Veldwijk. Deze twee speelden het vorig seizoen in Jong Oranje. Hiertegenover staat het vertrek van Bode man en Poot naar Schoten en Jaap de Vries naar Thamen, terwijl Rob Stege- man en Kees Santifort ermee stopten. Naast deze spelersmutaties heeft Hoofd dorp ook een nieuwe coach; Boudewijn Maat en die mag geen onbekende ge noemd worden. Waarom Hoofddorp? Maat: „Ik ben ook door andere vereni gingen benaderd, maar dat ketste steeds af op de afstand Nu woon ik zelf in Hoofddorp en omdat ik ook al wat met de peanuts deed, vroeg het bestuur aan mij of ik het wilde doen. Ook omdat men niemand anders kon vinden. Wat doe je dan, als je dicht bij het vuur zit, dan zeg je ja, „aldus de nieuwe trainer. Hij hoopt met zijn negental bij de eerste vier te eindigen, „Want”, zo besluit hij, „gezien de Hoofdklasse: Bloemendaal di 19.30 uur- za. 17 uur; BMZEdo do. 20.00 u-za. 17.00/ 19.00 u; DSS do. 19.30 u.-zo. 11.30 u.; HHC di. 20.00 u.- za. 17.00 u.; Terrasvogels wo. 20.00 u.-za. 19.00 u.; VaxKinheim wo. 19.00 u.-za. 19.00 u. Tweede Klasse A: EHS za. 17.00 u.; de Pino’s wo. 19.30 u.-za. 18.00 u.; Onze Gezel len vrij. 19.00 u.-zo. 11.00 u. Tweede Klasse B: DSC,74 wo. 19.30 u.- zo. 11.00 u.; de Pinguins di. 19.30 u.-za. 18.30 u.; Spaarnwoude wo. 19.30 u.-zo. 11.00 u. In alle klassen van de landelijke compe titie zullen ook naast de weekendwedstrij- den de komende competitie weer mid weekse wedstrijden worden gespeeld. Ook Schoten lijkt tijdens de overschrij- vingsperiode te zijn versterkt. Van Onze Gazellen kwam Wiebe de Vries, terwijl Bodeman en Poot de overstap vanuit Hoofddorp maakten. Tenslotte kwam Huub Jan Teyl over van Terrasvogels. Dat betekent dat er twee nieuwe pitchers bij Schoten de heu vel kunnen beklimmen en dat is volgens de public relation man van de Haarlemse vereniging, Wim Pennarts, de grote winst, „Verdediging zijn wé er een stuk ster ker op geworden en tijdens de oefenwed strijden is gebleken, dat ze ook aardig met het slaghout overweg kunnen. „Pennarts wil echter voorkomen, dat zijn ploeg in een favorietenrol wordt geduwd. „Een aantal nieuwe spelers wil nog niet zeggen, dat je meteen beter bent gewor den”, zo vervolgt hij. „Het komt ook op de teamgeest aan, want als men niets van elkaar accepteerd, dan blijf je natuurlijk nergens. Nu moet ik zeggen, dat ik over dit punt wel het nodige optimisme heb. We zijn op de basis van AFCENT met de paasdagen op trainingskamp geweest. ■^'s Morgens werd er hard getraind en na de middag speelden we een wedstrijd. Ik proefde dat daar sfeer was en dus ben ik vol vertrouwen”, aldus Wim Pennarts. Schoten heeft trouwens ook een nieuwe coach, Rob Frie, die onder andere bij Lijnden en Rooswijck in het vak heeft gestaan. Tot dusver bevalt hij uitstekènd en is hij volkomen geaccepteerd binnen de ploeg”, zegt Wim Pennarts. Een ploeg, die het, op papier althans, ook niet al te makkelijk gaat krijgen is Sparks. Een aantal bekende namen zullen ontbreken. Leo van den Burg is naar Rooswijck vertrokken en Louis Mulder gaat het bij RCH proberen. Gestopt zijn Groot is nog steeds de overheersing van de Haarlemse vertegenwoordigers in het softbal-Walhalla. Tegenover zes ploegen uit Kennemerland staat slechts de in breng van het Amsterdamse Shell en het gepromoveerde Nikon-HCAW uit Bus- sum. Toch zijn er verschijnselen waar neembaar die aantonen dat de afbrokke ling van het Haarlemse bastion is begon nen. In de eerste klasse is Haarlem name lijk in het geheel niet meer vertegenwoor digd. De wens van een steeds groeiend aantal clubs om de hoofdklasse uit te breiden heeft bij de KNBSB nog geen gehoor gevonden. De ideeën van bondsco ach Nol Houtkamp naar versmalling evenmin. Houtkamp, die voorstander is van clubpromotie ziet niets in het knok ken tegen degradatie. „Het 'beinvloedt het softbalspel in ongunstige zin”, aldus de bondscoach. Bij landskampioen Terrasvogels heeft coach Hans Janssen na dertien jaar het roer van Teun van der Berg overgeno men. Hans Janssen, afkomstig van het Amsterdamse Pirates is groot voorstan der van een dubbele bezetting van iedere positie in zijn ploeg. „Ik ga niet direct uit van een nieuw kampioenschap. Prolonge ren van de titel is nu eenmaal moeilijker dan weer eens een keer kampioen wor den. Natuurlijk realiseer ik mij dat wij met HHC de voornaamste titelgegadigden zijn, maar veel meer dah een eenvoudige rekensom is dit niet. Ondanks het vertrek van werpster An- nelies Tesselaar naar DSS heeft Terras vogels ook dit jaar weer de beschikking over de sterktste werpstersstaf. Routinier Els Koks en het aanstormen de talent Marinka Stüvel zullen voor veel ploegen een te grote opgave zijn. Daar naast beschikken de Birds nog over Jac queline van der Vlugt, die nog meer diepte geeft aan het werpstersarsenaal. Hans Janssen, die bereid is een ieder die hard traint een kans te geven, ziet zich net als de andere ploegen nu reeds geplaagd door blessures. Hadden Ludy van Mourik en Gerda Treuren in de aanloop naar de competitie met blessures te kampen, voor lopig is ook Mariët Fijen door een knie blessure uitgeschakeld. Hans Janssen („De basis is dit jaar niet zo breed”) ziet met de nodige zorg uit naar de eerste wedstrijd tegen het gepromoveerde HCAW, dat naast talent ook kan beschik ken over de internationaals Loes Poort en Irene Brandsen. Bij runner-up HHC beginnen Betty Een uitzondering op deze merendeels zonnige geluiden vormt het Lijn- den-kamp. Coach van de Badhoevedorpers is Arie van Zuylen. „Mijn selektie is voor het goeie te smal. Ik heb eigenlijk maar negen volwaardi ge tweede klas spelers. Vier van de vijf nieuwe Hoofddorpspelers: Vlnr: Erwin Weiland. Stefan Koops, André Dammers en Harry Veldwijk. Pierre Corfen ontbreekt op de foto. Zijn er blessures zoals op dit moment, dan zit ik in het schip. Vandaar dat wij ons in eerste instantie richten op handhaving. Naast deze smalle selektie staat ook nog het vertrek van Jan Duister naar Amstel Tigers. Vooral aanval lend betekent dat een ge voelige klap. Deson danks hebben we leuke oefenwedstrijden ge speeld, zodat ik het nu ook weer niet al te som ber inzie. We hebben twee goede pitchers in Bart van der Voort en Wilfried Keyzerswaard, dus verdedigend zitten we wel goed”, aldus Arie van Zuylen. Ook hij had tijdens zijn oefenkam- pagne te maken met voetballende honkbal lers, maar gelukkig zit de voetbalkompetitie er nu bijna op. „Ik hoop met mijn ploeg dit jaar voor een paar leuke stuntjes te zorgen”, zegt hij ten slotte. Huub Kouwenhoven - DSS’ technische man - is daarentegen zeer voorzichtig. „We realiseren ons maar al te goed dat DSS in een moeilijke fase zit. Jarenlang is er niets aan de opleiding van de jeugd gedaan. En nu moeten we daar de wrange vruchten van plukken. We kunnen dit seizoen alleen maar hard werken aan een basis voor de toekomst. Onbevangen zullen we er tegenaan gaan. Ik reken op een middenmootpositie, maar zeker weten doe je het nooit”. Met assistent Johan Kluyskens brengt Huub Kouwenhoven een sterk gewijzigd DSS binnen de lijnen. Annemiek Mul, Helma Kuyper en Jocé Kuyper vertrok ken, terwijl Wil Huisman van het topsoft bal afscheid nam. Het vertrek van deze routine werd echter gecompenseerd door de komst van Marian van Ling (Onze Gezellen), Ellen Volkers en Annelies Tes selaar (Huub Kouwenhoven: „Zij staat te ma Mostermans zal waarschijnlijk inge- popelen om te bewijzen dat zij een gebo ren werpster ik.”) Op het eerste honk heeft Anita Nolet het vertrouwen van de coa ching gekregen. 'Teruggekeerd van weg geweest is Loes Buenting. Zij echter zal eerst aan een enkelblessure geholpen Ook de wedstrijdse- kretaris van OG Cor van der Peet ziet het komen de seizoen vol vertrou wen tegemoet. Wel moesten de Haar lemmers een gevoelig verlies inkasseren door het vertrek van Wiebe de Vries naar Schoten. Van deze vereniging kwam Rob Koehorst te rug, terwijl vèn Sparks John Kops naar overstapte. Terrasvogels speelde het vorig seizoen al een vooraanstaande rol. Om dat alleen Huub Jan Teyl naar Schoten is vertrok ken, zal het dit jaar op nieuw bovenin kunnen meedraaien. Public-rela- tionsman van de Sant poorters Rinus van Ree ziet dat ook zo, alleen moet dan het begin van de kompetitie wat beter verlopen. „We zitten met een aantal voetballers, die een gedeelte van de oefencampagne niet of slechts gédeeltelijk kun nen meemaken. Vorig jaar brak ons dat in het begin lelijk op. De twee de helft van de kompeti tie verspeelden we geen punt meer”, aldus Van Dee. De oefencampagne van Terrasvogels verliep nogal wispelturig. Tegen hoofdklasser Feyenoord sleepte men een verdien stelijk 2-2 gelijkspel uit het vuur, maar de wed strijd tegen de Cromti- gers ging ruim verloren. Een ander optimis tisch geluid komt uit Bloemendaal. Van TYBB kwam Johan Kluyskens de Bloemen- daalse gelederen ver sterken, terwijl ook en kele jeugdige spelers van de Nicols (zoals Ro land Spoor) kwamen. Net als bij Terrasvo gels was de voetbal ook bij Bloemendaal de spel breker bij de oefencam pagne. „Daardoor was voorbereiding niet paald denderend te noe-

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 27