Londen zou met compromis genoegen nemen in Winter lijkt teruggekeerd Agnew vreesde moord aanslag Witte Huis Scholieren staken in Johannesburg Bomaanslag op El Al-toestel verijdeld Nederland voor Oud-vice-president bang voor Haig UNCTAD zet druk achter oprichting grondstoffenfonds Tegen niet-blank onderwijs tegen Vietnam China dreigt met nieuwe acties Schandalen teisteren Franse politiek tor Bokassa. Ook hier zijn tot nu toe bevredigende verklaringen van de zij de van de regering uitgebleven. Kwes ties als deze speelden zich allemaal binnen het tijdsbestek van nog geen jaar af. Nederlaag in Honduras voor militair regime Zigeunerkoning Paolo overleden totale controle VN in Z.-Libanon Bogota vraagt bemiddeling OAS-commissie It I 3» V - M I F 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 80 DINSDAG 22 APRIL i Hing slang 7 Mc Kroe mee zend zent nmid -itigir ;are nciëi WD im d( ie ac iring (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. In EG- kringen in Luxemburg wordt verwacht dat Groot-Brittannië nog tijdens de Europese top conferentie komend week einde, akkoord zal gaan met een regeling voor de veelom streden kwestie van de te hoge Britse bijdragen. Hierbij zou Londen met minder genoegen moeten nemen, dan tot voor kort nog werd geëist. ninj W 1 W Akkoord Britten verwacht EG- begrotingskwestie (Van onze redactie buitenland) zijn tot de terugkeer naar een burgerrege- I (Van onze redactie buitenland) n (Van onze redactie buitenland) loten, com- over tregel n een teren nstige ng. arden, zo be- sarden Ier het ite. arabisch en mohammedaans tot aan het •Laatste Oordeel”, aldus de koning. Dit heeft de Zwitserse politie bekendge maakt. Het toestel stond op de Zwitserse lucht haven klaar voor vertrek naar Tel Aviv. GENÈVE (Reuter). De voorzitter van de VN-conferentie voor handel en ontwik keling UNCTAD, Herbert Walker, heeft gisteren gewaarschuwd dat er voor sep tember overeenstemming moet bestaan over de oprichting van een fonds voor de grondstoffenmarkt. In die maand zal de Algemene Vergade ring van de VN een speciale bijeenkomst wijden aan de economische betrekkingen tussen de industrielanden en de ontwikke lingslanden, maar indien het grondstof fenfonds dan nog niet is opgericht zal naar wordt gevreesd alleen over dat on derwerp kunnen worden gepraat. Tijdens een vergadering, het afgelopen weekeinde gehouden, is de uiteindelijke oprichting van het fonds opnieuw vastgelopen door politieke geschillen. Ditmaal zijn de Oost bloklanden het niet eens met de bijdrage die zij aan het fonds moeten leveren. bijdrage van Londen met 4950 miljoen gulden omlaag moest. Hierop legden de acht overige lidstaten een „tegenbod” op tafel, dat een vermindering van de Britse bijdragen met 1430 miljoen gulden omvat te en dat drie jaar van toepassing zou zijn. dat land het door Peking gesteunde be wind in het buurland Cambodja omver had geworpen. Volgens Hua heeft Viet nam ongeveer 60.000 manschappen sa mengetrokken langs de grens met China. Voorts zei Hua dat Vietnam de haven van Danang en verscheidene andere havens beschikbaar heeft gesteld aan de Russi sche marine, terwijl de Russen volgens hem ook twee vliegbases in Vietnam mo gen gebruiken. Het persbureau Nieuw China verklaar de gisteren dat de Sovjet-Unie in 50 Derde Wereldlanden steunpunten heeft verwor ven. Volgens Nieuw China doet Moskou dit door het sluiten van zogenaamde ver dragen van vriendschap en samenwer- 750 miljoen gulden. De Nederlandse dele gatie in Luxemburg heeft gisteren al laten blijken dat de financiële speelruimte van de landelijke begroting zeer gering is en dat ons land er niets voor voelt de bijdra ge aan de Gemeenschap te laten stijgen tot boven de één procent van de opbrengst van de BTW-belasting. In Luxemburg wordt verder vernomen dat alle EG-landen zo snel mogelijk dit soort interne kwestie willen hebben opge lost in verband met de crisis rond Iran. Van Franse zijde wordt gezegd, dat men een tegenprestatie wil zien van Britse zij de, bijvoorbeeld zou Londen het verzet tegen een gemeenschappelijk visserijbe leid kunnen opgeven. Ook zouden de Brit ten opnieuw moeten bevestigen dat men voorkeur zal geven aan import van pro- dukten uit andere EG-landen, wat met name bij landbouwprodukten in de afge lopen tijd conflicten heeft opgeleverd. De TEPSA, internationale organisatie voor inter-Europese studies, heeft giste ren gewaarschuwd dat een langer uitblij ven van een oplossing .voor de Britse EG- bijdrage „de geloofwaardigheid van de Europese instellingen aantast”. De TEP SA stelt voor op korte termijn tegemoet te komen aan de Britse verlangens, door een bedrag van bijna twee miljard gulden van de Britse EG-bijdrage af te trekken. Vorige week al vond een boycot plaats' in Kaapstad. De schoolboycot zal min stens een week duren. Speciale eenheden van de politie hielden de demonstranten voortdurend in de gaten, zonder echter in te grijpen. Aan de boycot van de scholen in de buurt van Kaapstad zouden onge veer 25.000 scholieren hebben meegedaan. In onderwijskringen wordt verwacht, dat het aantal stakende scholieren deze week zal kunnen groeien tot 60.000. De belang rijkste klacht van niet-blanke scholieren geldt het niveau van het onderwijs, dat aanmerkelijk lager is dan dat aan blanke kinderen. ring. Het nieuwe parlement krijgt tot taak een grondwet op te stellen en de benoe ming van een burgerpresident voor te bereiden. LUXEMBURG. Nederland steunt het Ierse plan troepen van de VN-vredes- macht in Zuid-Libanon (UNIFIL) totale controle te geven over Zuid-Libanon. De Ierse minister Brian Lenihan van Buiten landse Zaken heeft dit gisteren in Luxem burg verklaard. Aanleiding tot het Ierse voorstel is de moord op twee Ierse VN-militairen vorige week. Een derde Ierse soldaat bezweek later aan zijn verwondingen. Algemeen wordt aangenomen dat leden van de christelijke militie van de Libanese ma joor Haddad de moorden hebben ge pleegd. Dublin zou ook steun toegezegd hebben gekregen van Frankrijk en Noorwegen, de twee andere Europese landen die troe pen leveren aan UNIFIL. De Ierse regering wil dat op korte ter mijn een conferentie over de situatie in Zuid-Libanon wordt gehouden. De Ierse minister Lenihan heeft gezegd dat het Ierse diplomatieke offensief tot doel heeft dat Israel zijn steun aan majoor Haddad staakt. eken- m dit dledi- i. Hij i die fond- n he| nistei t niet zijn retten ouwd medi- Het opvallende in al deze gevallen is dat meestal de Canard Enchainé voor de schandalen zorgt. Franse dagbla den komen zelden met een dergelijke primeur, ook de oppositiepers niet. Dit wijst er op zo meent men dat de Franse politici zo’n hecht wereldje vor men dat zij iedere indiscretie in eigen of zelfs ook in andermans kamp met alle macht kunnen tegengaan. De gefundeerde aanvallen op com munistenleider Georges Marchais dit maal door het weekblad l’Express ge daan naar aanleiding van zijn oorlogs verleden werden door alle andere par tijleiders veroordeeld. Het was dan ook een grote verrassing dat uitgerekend Marchais nu in het parlement om een zitting van het hoge hof heeft gevraagd om Poniatowski te kunnen geselen, die hem notabene in de affaire van zijn oorlogsverleden de hand boven het hoofd gehouden heeft. Het Franse parlement is al lang het controle-orgaan niet meer dat het in de vorige republieken was. In de vierde republiek zou een regering al lang ge vallen zijn over een minder schandaal dan een van de opgesomde. Overigens vielen er in het bestaan van de vierde republiek (van 'na de oorlog tot ’58) precies vijfentwintig regeringen. Het was president De Gaulle die in zijn nieuwe grondwet voor de vijfde repu bliek aan deze wantoestanden een ein de maakte en de macht voornamelijk in handen van de president legde. Deze nieuwe toestand werkte alleen tijdens het presidentschap van een im- possant man als De Gaulle. Na zijn dood kon zelfs de gaullistische grond wet niet verhullen dat de Franse politi ci hun streken niet hadden verleerd. Ook De Gaulle wist dat en hij zag de toekomst somber in. Het resultaat van de grondwettelijke situatie in de huidi ge vijfde republiek, gepaard aan het ouderwetse vrije spel van krachten on der de Franse beroepspolitici is, dat de regerende klasse met al zijn macht steeds verder in zijn schulp kruipt, dat wil zeggen dat ze steeds geslotener en geheimzinniger doet en dat een toe stand is ontstaan zoals een van de Franse kranten schreef als in de tijd toen het land nog door koningen abso luut werd geregeerd. Terwijl de pers de schandalen alle ruimte geeft zodra de Canard ze uit de mand heeft gelaten, valt toch af te wachten in hoeverre het publiek zich er echt voor interesseert. Zeker in de provincie, ver van Parijs, heeft men andere zorgen aan zijn hoofd. Hoe se rener de huidige president onder al deze stormen blijft, des te groter zijn kans te worden herkozen dan ook wordt. TEGUCIGALPA. Bij de eerste parle mentsverkiezingen in het Middenameri- kaanse Honduras sinds negen jaar, heeft de nauw met het militaire bewind van generaal Policarpo Paz Garcia samenwer kende Nationale Partij een zware neder laag geleden. De traditionele rivaal van deze partij, de Liberale Partij boekte een verrassende overwinning. Zij kreeg vol gens voorlopige uitslagen 57 procent van de stemmen, tegen de Nationale Partij 39 procent en de Partij voor Vernieuwing en Eenheid (een centrumpartij) 3 procent. De christen-democraten en de linkse partijen mochten niet meedoen aan de verkiezin gen. De opkomst was verrassend groot: 75 procent. De verkiezingen moeten de inleiding NOVARA (AFP). De koning van de zigeuners in Europa, Paolo Arnesto, is zondag op 58-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in de Italiaanse stad Nova ra. Hij was daar afgelopen vrijdag opge nomen nadat hij een beroerte had gekre gen. Omdat zijn toestand verslechterde is hij later naar zijn kamp teruggebracht om overeenkomstig de traditie temidden van de zijnen te sterven. Honderden zigeuners uit heel Europa zijn nu op weg naar Nova ra om Amesto de laatste eer te bewijzen. De zigeunerkoning wordt begraven op het plaatselijke kerkhof. Hij zal worden opge- volgd door zijn neef Stefo ;staan e wjj- edige r on- s on- jevol- vet- totaal onbe- ZÜRICH-JERUZALEM. Israëlische veiligheidsfunctionarissen hebben giste ren een bom onschadelijk gemaakt die een 26-jarige Westduitser aan boord had willen brengen van een toestel van de Op langere termijn zou de Gemeen schap zich minder afhankelijk moeten maken van de nationale bijdragen, omdat deze „te makkelijk worden beschouwd als nationale offers”. Het studie-instituut denkt aan vergroting van de eigen inkom sten en uitgaven van de EG, onder meer door intensievere bemoeienis met regio nale economische projecten. De TEPSA wijst er hierbij op, dat dit op de lange duur ook een eind kan maken aan het feit dat het grootste deel van de EG-begroting verdwijnt in de uitgaven voor de land bouw. gen een beschuldiging van belastingfrau de. In ruil daarvoor werd een aanklacht wegens het aannemen van steekpennin gen ingetrokken. „Ik vreesde voor mijn leven. Als er een besluit zou zijn genomen om mij uit de wg te ruimen door een auto-ongeluk, een zogenaamde zelfmoord of op een andere manier dan zou men niet hebben kun nen nagaan of de opdracht afkomstig was van het Witte Huis”, aldus Agnew in zijn boek. Volgens hem had generaal Haig tegen over zijn militaire adjudant, generaal Mi ke Dunn, verklaard dat Agnew in een proces zeker schuldig zou worden ver klaard in de steekpenningenzaak. Nixon kon door het Watergate-schandaal Agnew niet meer de hand boven het hoofd hou den, zo zou Haig tegen Dunn hebben gezegd. „Het kan en zal erg vervelend en smerig worden. De president heeft heel wat macht, vergeet dat niet”, citeert Agnew generaal Haig. Deze uitspraak vatte de toenmalige vice-president op als een be dreiging van zijn leven. Evenals Haig heeft Elliott Richardson, destijds minister van Justitie die Agnews handel en wandel in Maryland onder zocht, de aantijgingen van Agnew „bela chelijk en ongerijmd” genoemd. Ook een aantal officieren van justitie dat zich met Agnews activiteiten heeft bezig gehouden hecht weinig geloof aan de beweringen van de toenmalige vice- president. Dit werd gisteren vernomen nadat de negen EG-ministers van Financiën in Luxemburg de Britse bijdrage hadden besproken. De Britse premier Thatcher legde eind vorig jaar de eis op tafel, dat de BALTIMORE. De voormalige vice-president van de Verenigde Staten, Spiro Agnew, heeft gezegd dat hij in 1973 is afgetreden omdat hij bang was in opdracht van het Witte Huis te worden vermoord. colle- uders eiders ior de rnstif 'hart vormen van Groot-Syrië”. Ze blijven n va' Me 'urkse ivitei- toren, urtjjen m het scisti- Volgens het blad Baltimore News staat dit in het volgende maand uit te komen boek van Agnew, Go Quietly, or Else... (vertrek stilletjes, of anders...). De staf chef van het Witte Huis tijdens Agnews vice-presidentschap, generaal Alexander Haig, gebruikte volgens Agnew dreige menten om hem te dwingen zijn ontslag te nemen. Haig, later opperbevelhebber van de NAVO in Europa geworden, heeft gezegd de uitlatingen van Agnew „zo belachelijk” te vinden dat hij er geen commentaar op wilde geven. Tijdens Agnews ambtsperiode werd een onderzoek ingesteld naar mogelijke knoeierijen van Agnew toen deze gouver neur was van de staat Maryland. Agnew trof een schikking met het ministerie van Justitie, waarbij hij zich niet verzette te- Voor de regering in Londen was dit bod onaanvaardbaar laag. De Europese Com missie heeft nu, naar in Luxemburg ver luidt, een compromisvoorstel geformu leerd dat voorziet in enerzijds een vermin dering van de Britse EG-bijdrage met de genoemde 1430 miljoen gulden en daar naast een ongeveer gelijk bedrag aan EG- subsidies voor projecten die ten goede komen aan de Britse economie, zoals de bouw van een Kanaaltunnel, subsidies op kolenwinning en dergelijke. Van de ruim 2,5 miljard gulden die de EG door dit laatste voorstel minder zou ontvangen, moet elk land een deel extra bijdragen. Van Nederland wordt in drie jaar tijd een bedrag gevraagd van ruim BOGOTA. De regering van Colombia heeft gisteren de hulp van de Interameri- kaanse mensenrechtencommissie inge roepen om te bemiddelen in de al twee maanden durende crisis rond de bezetting van de ambassade van de Dominicaanse Republiek in de hoofdstad Bogota. In deze ambassade worden de Ameri kaanse ambassadeur in Colombia en zes tien andere diplomaten gegijzeld door linkse guerrillastrijders. De mensenrechtencommissie - een or gaan van de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS) - bevond zich reeds in Bogota. Gisteren zijn de leden ervan be gonnen met een reeds eerder aangekon- digd onderzoek naar klachten tegen de Colombiaanse regering over marteling van politieke gevangenen. De bezetters van de ambassade, leden van de beweging M-19 (genoemd naar de datum waarop in 1970 een frauduleuze presidentsverkie zing werd gehouden in Colombia, red.) hadden om het bezoek van de commissie gevraagd om hun beschuldigingen tegen de regering te kunnen uiten. deze brui! VOOI vater- Eigfr irs Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. :osten >nma- PARIJS. Het duurt nog een jaar voor de verkiezingen voor een nieuwe president van Franse re publiek worden gehouden, maar nu al zijn de politici begonnnen zodanig met slijk te gooien dat het moeilijk is zich voor te stellen hoe de toestand er tegen het moment zal uitzien dat de kiezers naar de stembus gaan. De op een na laatste rel is die rond de oud-minister van Justitie Poniatowski, een prins uit een eeuwenoud geslacht, die niets zou hebben ondernomen om zijn mede-prins De Broglie te redden, die met de dood werd bedreigd. De Broglie werd op kerstavond ’76 voor zijn voordeur overhoop geschoten. De politie was gewaarschuwd. Minister van Justitie Poniatowski wist deson danks van niets. Zo beweert hij althans nu en om hierover zekerheid te krijgen hebben de communisten en socialisten een heel bijzondere stap genomen, na melijk gevraagd om de bijeenroeping van het Hoge Hof van Justitie, bestaan de uit leden van parlement en Senaat, die alleen bijeenkomen om wandaden van de president of zijn ministers te onderzoeken. De aanval op prins Poniatowski is een politieke aanval. De prins is (of was althans tot voor kort) een van de meest vertrouwde raadgevers van pre sident Giscard. De prins heeft ermee gedreigd de ondertekenaars van het verzoek tot bijeenroeping van het hof tot betaling van hoge geldboetes te dagen wegens smaad. Bovendien be schuldigd! hij communistenleider Mar chais ervan dat hij de aanval heeft uitgelokt om bij het publiek te doen vergeten dat de communistenleider nog maar kort geleden weinig overtui gend uit de bus gekomen is naar aan; leiding van andere beschuldigingen, namelijk dat hij als vrijwillig arbeider naar nazi-Duitsland zou zijn gegaan. Het allerlaatste schandaal heeft be trekking op minister Alain Peyrefitte, lid van de Académie FranQai.se, gaul list van de oude stempel, die in een geheim rapport aan president Giscard uit de doeken zou hebben gedaan hoe deze zich het beste van de lastige gaul listenleider Jaques Chirac zou kunnen ontdoen. Een gaullistische minister die de president uitlegt hoe zich van de gaullistische partijleider te ontdoen doet enigszins vreemd aan. Peyrefitte heeft dan ook ontkend het document te hebben geschreven of te hebben onder tekend, dat is afgedrukt in het „satiri sche” weekblad le Canard Enchainé dat doorgaans de bron is van alle grote opwindende schandalen van de afgelo pen jaren. Dezelfde Peyrefitte speelde ook een dubieuze rol althans zo wilde het een deel van de pers in de zoge naamde zelfmoord van de minister voor de Industrie Boulin, in welke kwestie openheid van zaken is beloofd maar welke openheid op zich zal laten wachten tot de kalveren op het ijs dansen. Dezelfde Canard was ook de bron van de geruchten als zou president Giscard grote hoeveelheden diaman ten hebben aangenomen van de inmid dels afgezette Middenafrikaanse dicta- TOKIO(Reuter). De Chinese partijlei der, Hua Guofeng, heeft gisteren tegen over het Japanse persbureau Kyodo ver klaard dat China wellicht een nieuwe mili taire actie zal ondernemen tegen Vietnam. Vorig jaar ondernam China ook al een ..strafcampagne” tegen Vietnam omdat De bekende Zuidafrikaanse theoloog Allan Boesak waarschuwde dat de acties van de scholieren dramatischer propor ties kunnen krijgen dan de bloedige op standen in Soweto in juni 1976, wanneer positieve maatregelen van de regering nog lang uitblijven. In Johannesburg is intussen gisteren de fascistische Afrikaner Weerstandsbewe- ging door het ministerie van Binnenland se Zaken geregistreerd als de zevende politieke partij van het land. De partij noemt zich Blanke Volksstaat Partij. De organisatie wordt alom als nationaal-so- cialistisch beschreven. JOHANNESBURG. Uit protest tegen het slechte onderwijs op niet-I blanke scholen, hebben vele duizenden scholieren in Johannesburg gisteren de lessen geboycot en gedemonstreerd voor beter onderwijs aan niet-blanke scholieren. Niet alleen in ons land zit het nogal tegen met het weer. Het Italiaanse Pergulia bijvoorbeeld, waar het normaal rond deze tijd heerlijk zonnig is, leverde gisteren dit zeer ongebruikelijke plaatje op van mensen in winterjassen, sneeuw en de regen. Bij een routinecontrole van de bagage reageerde een koffer positief op röntgen stralen. De eigenaar verklaarde tegen de politie dat hij de koffer zojuist had ont vangen en niet wist wat erin zat. Overigens hebben gisteren op de bezette Westelijke Jordaanoever honderden beto gende arabieren een aanval gedaan op een patrouille van het Israëlische leger. Drie Palestijnse dorpelingen en twee Is raëlische soldaten raakten daarbij gewond. Aanhangers van premier Begin van Is rael hebben gisteren verklaard dat zij willen dat minister Weizman van Defensie opstapt, na diens felle kritiek op de rege- ring-Begin. De premier zelf beraadt zich nog over de kwestie, aldus zijn adviseurs. De Belgische regering heeft gisteren be richten tegengesproken als zou de verte genwoordiger van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) in België een di plomatieke status krijgen. Egypte en Israel zijn het in beginsel eens geworden over onderlinge rechtstreekse handel. Er is een overeenkomst gesloten die nog moet worden goedgekeurd door de parlementen van beide landen. Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard dat Palestina en Jeruzalem „het z *s ft

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 3