Vandaag besluit verwacht Ontploffingsgevaar Kraakacties Van Agt op bezoek 1 1 Innocenti HOOGEVEEN Openhaard? INSAID Kimman B.V. 1 bij keizer Hirohito Damiate Pers 4 K, op 30 april „Palestijnen meer geneigd tot erkenning Israel” ^0130 Politierechter: smartegeld voor kerk-Marokkanen Brandstichting in bejaardentehuis: negentien doden Handelsbesprekingen met premier Ohira verenigt zich Oppositie in El Salvador Doden na actie tegen Berbers Kernfabriek in La Hague draait weer Staatssecretaris steunt bemiddeling Klokkenberg Tienmaal hogere nettowinst Akzo Geen maatregelen Saoedi-Arabië S S3 pi ■L TE KOOP OF TE HUUR: PATRICIËRS - GRACHTENHUIS Haarlems Dagblad DIN (Van onze redactie buitenland) P. HOOGEVEEN Makelaardij R. en Onr. Goederen Nieuwe Gracht 74 - Haarlem Tel. 023-320648 O 1 V J LUXEMBURG-TEHERAN. Volgens EG-diplomaten in Luxemburg zullen de Europe se Negen vandaag vrijwel ze ker akkoord gaan met een Brits voorstel voor sancties te gen Iran. W wfc ww Gehuld in een beschermend pak draagt een deskundige van de Explosieven Opruimingsdienst een doos met een flesje nitroglycerine uit een flat in de Amsterdamse Bijlmermeer. De zeer ontplofbare stof werd aangetroffen in de woning die werd doorzocht door de recherge van de hoofdstad. BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie binnenland) EG steunt Brits plan tegen Iran maatregelen i* (ADVERTENTIES) 155,00 Al v.a.f 11590,- inkl.btw Iran heeft gisteren de olieleveranties aan Japan stopgezet omdat Tokio volgens Teheran steun verleent aan de Ameri kaanse politiek ten opzichte van Iran. Iran zegt dat het hierbij louter om een conflict over de prijs van de olie gaat. De Iraanse ambassade in Bonn heeft gisteren in een scherpe verklaring West-Duitsland ge waarschuwd, dat als Bonn de Amerikaan se economische sancties steunt, er een eind kan komen aan de handelsrelatie tussen Iran en West-Duitsland. In Teheran is gisteren fel gevochten tussen aanhangers van de linkse Fedajien en islamitische fundamentalisten. Daarbij zijn tientallen doden gevallen. Gisteren heeft de jongste Amerikaanse gegijzelde, een 20-jarige sergeant, in de ambassade bezoek gekregen van zijn moeder. Zij mocht een uur met haar zoon spreken. Het was het eerste bezoek van een familielid aan een van de gegijzelden sinds de ambassade 170 dagen geleden werd bezet. De moeder zei dat haar zoon „sterk naar geest en lichaam is. De andere gegijzelden heeft zij niet ontmoet. (Van onze redactie buitenland) ALGIERS. Algerijnse militairen heb ben volgens studenten een bloedbad aan gericht op de universiteit van Tizi-Ouzou in de provincie Kabylië. De soldaten zou den 32 stakende Berbers hebben gedood. De Berbers hielden enkele gebouwen be zet uit protest tegen de onderdrukking van hun cultuur. Er zouden twintig mensen gewond zijn geraakt en honderden arrestaties zijn ver richt. Uit protest tegen het gewelddadig optre den van de militairen zijn alle winkels en kantoren in Tizi-Ouzou dicht gegaan. Pro- testbetogingen werden volgens reizigers op hardhandige wijze onderdrukt. De Algerijnse autoriteiten hebben ont kend dat er op het universiteitscomplex doden zijn gevallen. De universiteit is overigens op last van de regering gesloten. Op 1 maart overvielen leden daarvan een groep van 150 illegaal in ons land verblijvende Marokkanen in de Amster- Van Agt is de eerste Nederlandse pre mier die een bezoek brengt aan Japan. Hij zal met zijn ambtgenoot Ohira de komen de dagen besprekingen voeren over inter nationale vraagstukken en over de Neder- handelsbetrekkingen. (Van onze redactie buitenland) DIJON. Negentien mensen zijn gis teravond laat om het leven gekomen bij een opzettelijk aangestoken brand in een bejaardentehuis in de buurt van Dijon (Midden-Frankrijk). Nog eens 21 bejaar den zijn in het ziekenhuis opgenomen voor rookvergiftiging. Rechercheurs heb ben in het gebouw vier brandhaarden gevonden. Nadat de bewoners van het tehuis al naar bed waren gegaan, ontstond brand in een prullenbak. Volgens de politie moet deze zijn aangestoken, vermoedelijk om de aandacht van het personeel af te lei den. Ondertussen werden branden ge sticht in de zalen van het tehuis, waarin 125 mensen woonden. Over het motief voor de brandstichting tast de politie nog in het duister. lukkers, „ook voor degenen die zich in het verleden zeer onheus hebben uitgelaten over Indonesië”. Hij zei dat Indonesië zich hierover „zeer welwillend” heeft uitgela ten. Van Agt heeft zijn Indonesische gast heren laten waten, dat „het aantal Moluk- kers in Nederland dat zonder voorbehoud en zonder beperking blijft streven naar een volledig soevereine staat Zuid-Moluk- ken, geringer wordt”. vier zo ernstig dat zij naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr H. C. van der Mije 17.30- 19.30 uur 11.30- 13.30 uur Pas d in staat te hale wellicht terecht ander j tie noe lichter bedrijv< keerd s auto’s s ten niet en insti verzoek één op straat ti spreker Partic algemei zetten bakken dat and ten. Ve ging m; vuil op mensen met be’ ten. Ki hadden grond pen aa bouwm aan de Nieuwe Gracht 74 en 76 te Haarlem, zoals hierboven afgebeeld. Gedeeltelijk te huur - gedeeltelijk ontruimd te koop Zalen - kantoren - magazijnen en inpandig parkeerterrein voor 28 auto's. A lie ini.: Oprechte llaurlemsche Courant van 1656 (Va HAA maak i in hel „Schot bewoni opruiir baar oi haald, centrui laten c gens c meentt schem. omdat romme ten wi alleen geruim meteer zouder calcule Badhoevedorp,Vlierstraat 25 Oisterwijk. Heusdensebaan 50 ji1 Eva hong Russ haar zich i Even zijn te ge overt tje w te ba dage vani half de bc Van dans dent gebe weer teree Kooi acht: 25-51 tiati uitL bezo' Haa tig n gezet teit i punt in he leen en. E Eva vind dooc niet mem hun zijn lijke tusse Zijlweg 35/Schipholweg 5Haarlem (023) 339069 i Fl behe y De premier zei dat hij tijdens zijn be zoek afgelopen week aan Indonesië bij de autoriteiten in Jakarta heeft gepleit voor een zo ruimhartig mogelijk toelatingsbe leid voor in Nederland wonende Zuidmo- damse Mozes en Aaronkerk. Bij de nach telijke overval werden de Marokkanen in hun slaap verrast. Tien Marokkanen raakten in het tumult gewond, van wie PARIJS (DPA). De opwerkingsfa briek voor gebruikt uranium in het West- franse La Hague is sinds gisteren weer in vol bedrijf, nadat deze op 15 april werd uitgeschakeld door een brand. Een bedieningsfout is volgens de be drijfsleiding de oorzaak van de brand geweest. Omdat door het uitvallen van de elektriciteit zowel de gewone als de nood koeling uitvielen, werden enkele ruimten binnen het bedrijf besmet. De bedrijfslei ding omschrijft deze besmetting als „licht”. Volgens tegenstanders van het ge bruik van kernenergie had deze brand bij meer ongunstige omstandigheden een ramp kunnen veroorzaken. (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Premier Van Agt heeft vandaag, op de tweede dag van zijn bezoek aan Japan, in de hoofdstad Tokio een ontmoeting gehad met keizer Hirohito en diens echtgenote, en met kroonprins Mikasa en premier Ohira. lands-Japanse Daarbij zal naar verwachting vooral het probleem van het steeds groter worden tekort op de Nederlandse handelsbalans met Japan aan de orde komen. Van Agt wil dit probleem niet oplossen door protectionistische maatregelen maar door de Japanse markt verder „open te breken” voor Nederlandse produkten, door het klimaat voor gezamenlijke Ja- pans-Nederlandse ondernemingen te ver beteren en door Japanse investeringen in ons land aan te moedigen. Voorts zal tijdens het bezoek een verdrag voor cultu rele samenwerking worden ondertekend. den met extreem-rechtse krachten. Het Verenigde Volksactiefront (FAPU) noemt de oprichting van het RDF „een historische stap in de strijd voor democra tie en vrijheid in El Salvador”. De leider van het nieuwe front, Enrique Alvarez Cordoba, werd overigens gisteren bij een controle door de politie aangehou den vanwege verboden wapenbezit. In zijn auto vond de politie een stengun en verscheidene geweren met afgezaagde loop. Kort na zijn aanhouding werd de RDF-leider weer op vrije voeten gesteld, nadat hij had gezegd dat de wapens van zijn lijfwachten waren. Khaïed zei begrip te hebben voor de aandacht die ons land heeft voor het lot van de joden. Ongeveer vijfhonderd demonstranten hielden gisteren in Den Haag een betoging tegen het Midden-Oostenbeleid van de Ne derlandse regering. De demonstranten de den een dringend beroep op de regering geen officiële contacten met de PLO te onderhouden. AMSTERDAM. Voor het eerst heeft een politierechter twee verdachten van geweldpleging naast gevangenisstraf ook een boete voor niet-materiële schade op gelegd. Dit gebeurde gisteravond in Am sterdam in de strafzaak tegen twee leden van de fascistische Nationale Centrum partij. Overigens zei Van Agt gisteren, zich ervan bewust te zijn dat „er ongetwijfeld mensen zijn die het er moeilijk mee heb ben dat de premier van Nederland naar Japan gaat”. Hij doelde daarmee op mo gelijke protesten van Nederlanders en In dische Nederlanders die in het voormalig Nederlands-Indië in Japanse kampen hebben gezeten en die evenveel hebben geleden als de Nederlanders tijdens de Duitse bezetting. „De geschiedenis gaat verder. We hebben de betrekkingen met onze oosterburen al geruime tijd geleden genormaliseerd, en waarom zou dat, na tientallen jaren, met Japan niet kunnen”, aldus Van Agt. Van Agt zei gisteren dat hij zelf de export van verrijkt uranium naar Japan niet ter sprake zal brengen. De Japanners blijken overigens hun belangstelling voor Nederlandse kembrandstof te hebben verloren. Die belangstelling toonden zij nog wel tijdens het bezoek in 1975 van de toenmalige minister van Buitenlandse Za ken Van der Stoel, maar omdat Japan toen nog niet het verdrag tot niet-versprei- ding van kernwapens had getekend was Nederland niet to levering bereid. Volgens Van Agt heeft het huidige kabinet geen Japans verzoek om levering van verrijkt uranium ontvangen. BUREAU: Redactie en administratie: Oudeweg 12-14, Haarlem telefoon 023-319053 postbus 507, 2003 PA Haarlem postgiro: 273107 telex: 41866 BIJKANTOREN Haarlem: tel. 023-31 90 53 Gedempte Oude Gracht 82 Centrum Floresstraat 1 Noord Californiëplein 17 Schalkwijk Heemstede: tel 023-28 77 54 Raadhuisstraat 60 per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van uitsluitend telefoon: 023-32 43 41 Het voorstel behelst diplomatieke maat regelen met onmiddellijke ingang en han- delsbeperkingen in juli. Doel van het plan is, de Iraanse autoriteiten te bewegen tot snelle vrijlating van de gegijzelde Ameri kanen in de ambassade in Teheran. BREDA (ANP). Staatssecretaris van Volkgezondheid, mevrouw Veder-Smit, staat volledig achter de plannen van de bemiddelaar in het conflict in de Klokken berg, professor Greep. Ook het bestuur van het medisch centrum toont zich vol gens professor Greep welwillend. De plannen voorzien in grote lijnen in voort zetting van de hartchirurgie met dokter P. van der Schaar. Voor de zakelijke leiding moet een slagvaardige manager worden aangetrokken. Ook wil professor Greep voorlopig het voorzitterschap op zich ne men van een supervisieteam dat gevormd moet worden door een cardioloog, een anesthesist en een hartchirurg. Dokter Van der Schaar heeft laten weten met de plannen akkoord te gaan. Bemiddelaar Greep zal vanavond verder overleggen met het bestuur. Voorwaarde voor het slagen van de I plannen is volgens Greep wel dat het aantal operaties wordt teruggebracht om dat de Klokkenberg niet is opgewassen tegen het aantal hartoperaties dat Van der Schaar voor ogen stond. Politierechter Da Costa veroordeelde een 21-jarige inwoner van Zoetermeer tot een gevangenisstraf van vier weken, waarvan de helft voorwaardelijk. Hij kreeg bovendien een geldboete van 400 gulden opgelegd. Zijn medeverdachte, een 26-jarige plaatsgenoot, kreeg vier maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Zijn geldboete, die binnen vijf maanden ten gunste van de Marokkaanse slachtoffers moet zijn overgemaakt, bedraagt duizend gulden. Israel zou als tegenprestatie zich dan wel moeten terugtrekken uit de bezette gebieden en daar Palestijns zelfbestuur moeten toestaan. Het CDA-kamerlid Jan Nico Schoften heeft dit gisteren ver klaard. Samen met zijn PvdA-collega Klaas de Vries voerde hij gisteren besprekingen met twee prominente vertegenwoordigers van de Palestijnse Nationale Raad, de overkoepelende organisatie van vrijwel alle Palestijnse organisaties. Schoften vindt ook dat Israel moet af zien van het vestigen van nederzettingen (Van onze redactie economie) ARNHEM. De winst van het Akzo- concem is in het afgelopen jaar bijna tienmaal zo hoog geworden. De netto winst steeg van 24 miljoen gulden tot 230 miljoen gulden, bij een omzetstijging van 10,7 miljard gulden tot 12 miljard gulden. Dit blijkt uit de jaarcijfers die vanmid dag in Arnhem zijn gepubliceerd. Het concert verwacht ook dit jaar goede resul taten, maar durfde nog geen cijfers te noemen. DEN HAAG/STOCKHOLM. De om streden NOS-televisie-uitzending De dood van een prinses zal geen gevolgen hebben voor de betrekkingen tussen Saoedi-Ara bië en Nederland. De Saoedische ambas sadeur sjeik Ziyad Mohamed Ali al Sha- waf verklaarde dit gisteravond op een receptie in de ambassade tegenover NOS- voorzitter Erik Jurgens. Jurgens was, evenals een Journaal- ploeg, aanwezig op deze receptie die ara- bische ambassadeurs in Nederland gaven ter gelegenheid van het bezoek van twee ’prominente Palestijnen aan Nederland. De Saoedische ambassadeur distantieer de zich van berichten dat de betrekkingen tussen zijn land en Nederland door de tv- uitzending zijn verslechterd. 7 In Zweden komt de tv-documentaire niet op het beeldscherm. Om uitzending door de Zweedse televisie te voorkomen heeft een particuliere maatschappij de film gekocht. De commerciële onderne ming vreest dat bij uitzending de econo mische belangen van Zweden worden ge schaad. ARNHEM/AMSTERDAM. De kraakbeweging heeft besloten op 30 april op massale wijze woningen te kraken. Dit blijkt uit een communiqué van het Landelijke Overleg Kraak- groepen (LOK) dat gisteren na een vergadering in Arnhem is uitgegeven. Het LOK spreekt uitlatingen van een woordvoerder, als zouden „grimmige acties” te verwachten zijn tegen. „Er zullen vanuit de kraakbeweging geen rellen worden veroorzaakt” aldus het communiqué. Men wist erop, dat men wil profiteren van het feit dat de we reldpers aanwezig zal zijn in Amster dam tijdens de inhuldiging. De binnenstad van Amsterdam wordt op 30 april grotendeels vrijge maakt van auto’s. Het gaat om het gebied dat wordt begrenst door Spui, Singel, Prins Hendrikkade, Beurs straat, Dam en Rokin. Een veel groter deel van de stad wordt op die dag afgesloten voor doorgaand verkeer. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Met de vorming van het Revolutionaire Democratische Front (RDF) is in de Middenamerikaanse staat El Salvador een brede politieke or ganisatie ontstaan, bestaande uit alle op positiebewegingen in het land. Het front wordt onder meer gevormd door linkse volksbewegingen, sociaal-de- mocratische politieke partijen, de voor naamste vakbonden en christen-democra- tische groeperingen die met de officiële partij hebben gebroken. Doel van het front is oppositie te voeren tegen de huidi ge regering van militairen en christen democraten. Ook zal het de strijd aanbin- in de bezette gebieden en zich uit die gebieden moet terugtrekken. De Ver enigde Naties kunnen daarbij volgens het CDA-kamerlid een nuttige rol vervullen. Schoften vindt dat Palestijnse zelfbe schikking er inderdaad moet komen. De staat Israel moet volgens hem naast een Palestijnse staat kunnen bestaan, waarbij de veiligheid van beide landen moet wor den gegarandeerd. Nederland kan volgens Schoften in het Het Britse voorstel wordt door EG-di- plomaten omschreven als een perfect compromis tussen de uiteenlopende standpunten van Frankrijk en West- Duitsland. Het twee-fasenplan voor EG-sancties voorziet volgens de diplomaten in de af kondiging van maatregelen op diploma tiek vlak, zoals de beperking van visa- verlening aan Iraniërs en het reduceren van de Iraanse diplomatieke vertegen woordigingen in de Westeuropese hoofd steden tot minimale omvang. Als het Iraanse parlement, dat vermoedelijk in juli bijeenkomt, niet zou besluiten tot vrij lating van de gegijzelden, zou fase twee in werking treden: de beperking van de ex port van goederen naar Iran. Volgens het Amerikaanse persbureau Associated Press zouden de Negen naast diplomatieke maatregelen ook met on middellijke ingang een einde willen ma ken aan de olie-importen uit Iran en aan wapenleveranties aan Teheran. Het pers bureau zegt uit „diplomatieke bronnen” te hebben vernomen dat de Engelsen vorige week met dit voorstel zijn gekomen en dat Frankrijk en West-Duitsland zich hiermee akkoord hebben verklaard. Parijs heeft tot nu toe officieel steeds te kennen gege ven, pas te willen optreden tegen Teheran als het Iraanse parlement geen einde maakt aan de gijzeling. De Westduitse regering heeft eerder aangekondigd, des noods alleen maatregelen te zullen nemen tegen Iran als de Negen niet tot gemeen schappelijke maatregelen zouden overgaan. Intussen heeft Japan dat het EG-beraad in Luxemburg bijwoont laten weten, dat het bereid is zich aan te sluiten bij maatre gelen van de EG tegen Iran. Iedere militai re actie door de VS wordt door Japan overigens afgewezen. GROENTJES, gerubriceerde adverten ties, uitsluitend: telefoon 023-319272 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Uit gesprekken met Palestijnse vertegenwoordigers blijkt dat de Palestijnen steeds meer bereid zijn de staat Israel te erkennen. Israelisch-Palestijnse conflict een nuttige functie vervullen omdat ons land zowel met Israel als met de Arabische landen goede betrekkingen onderhoudt. Het ka merlid vindt het een „hele vooruitgang” dat Nederland sinds kort de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) als machts factor erkent. Tijdens een receptie ter ere van de komst van de twee hoge Palestijnen bena drukte één van hen, Khaled el Hassan, dat het Nederlandse parlement het eerste ter wereld was „waar een resolutie is aange nomen met de strekking dat de regering contacten moest onderhouden met de PLO”.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 4