Reiniging verrast door hoeveelheid grof huisvuil Tentoonstelling over kinderspel en speelomgeving Ml Danslustige alleenstaanden vrijdags welkom bij Van Aken Ijaarlemmer i&lletjes a o er in Ex-geliefde met mes bedreigd Hoorzitting over uitbreiding Raaks parkeergarage I 1 Taak Draaiboek ira Drempelvrees Inbraak in supermarkt Zaandam Bestelwagen gestolen ■S [Ito Café te lang open id 5 a DINSDAG 2 2 APRIL 19 8 0 STAD 4 i IN SOCIËTEIT EVA EN FLOOR KOOPMAN Fa Li (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De massale schoon maak van Haarlem is gisteren ingezet in het Rozenprieel met de actie „Schoon schip in de Roos”, die de bewoners opwekte tot een drastische opruiming. De mensen hadden blijk baar ook zolders en schuren leegge haald, want de telefoon bij het wijk centrum stond roodgloeiend voor het laten ophalen van grof huisvuil. Vol gens coördinator Brock van de Ge meentereiniging loopt het grofvuil- schema hierdoor volledig in de war, omdat nooit verwacht was dat zoveel rommel tegelijk opgehaald zou moe ten worden. Er zou trouwens ook alleen maar in de wijk straatvuil op geruimd worden; dat de huisvrouwen meteen grote voorjaarsschoonmaak zouden gaan houden was niet inge calculeerd. «F W :-Z jgfl BW SUSfl 0 i' 1 nhuis Onverwachte problemen bij schoonmaak in Rozenprieel 'hting ijk 5,00 n- zijn eizer lira. Gemiddeld tachtig alleenstaanden en ongehuwden weten wekelijks de weg te vinden naar hotel Van Aken, om daar een avond gezellig te dansen ur ur n gis- m bjj n een Dijon ejaar- omen heb- arden igsfa- West- eer in werd Pas donderdag is de gemeentereiniging in staat het grofvuil in het Rozenprieel op te halen. Dat heeft als nadeel dat dan wellicht weer een hoop rommel op straat terecht komt, vooral als het waait. Een ander probleem bij deze schoonmaakac tie noemde promotor en gemeentevoor- lichter Kees Sipkes dat met name bij bedrijven veel auto’s verkeerd gepar keerd stonden. Hierdoor konden de veeg- auto’s sommige van de achtentwintig stra ten niet goed schoonmaken. Ondernemers en instituten hebben vorige week wèl het verzoek gekregen de wagens slechts aan één op affiches aangegeven zijde van de straat te parkeren. Bovendien is een luid- sprekerwagen door de buurt gegaan. Particuliere bewoners gaven over het algemeen wel gevolg aan de oproep en zetten op de plaats van hun auto vuilnis bakken en trapladders om te voorkomen dat anderen hun verhikel zouden neerzet ten. Veegploegen van de Gemeentereini ging maakten korte metten met het zwerf vuil op straat en pleinen, terwijl andere mensen van deze dienst in samenwerking met bewoners de overige rommel aanpak ten. Kinderen van de Linschotenschool hadden de vorige week al op een platte grond van het Rozenprieel met kleurstip pen aangegeven waar vuil, hondepoep, bouwmaterialen, wrakken en zelfs ratten Floor Koopman in actie in de disco-hoek, waar hi/ behalve pittig top-40 werk, platen met foxtrotjes, Engelse walsen en andere dansmuziek draait. Floor: „Veel alleenstaan den, vooral vrouwen, heb ben drempelvrees. Je gaat in je eentje niet de hele avond aan een bar hangen. We hoorden dat er hier in Haarlem voor jongere alleenstaanden niets was en toen zijn we bij de familie Van Aken, die ons alle medewerking verleent, terechtgeko men. De sociëteit is beslo ten, je moet dus lid zijn om binnen te komen, maar in principe is ieder een welkom. We bekijken de mensen; zij bekijken ons. Ik wil uitdrukkelijk zeggen, dat wij geen kop- pelclub zijn of een ver kapte sexclub. We houden het netjes. Het gaat om de gezelligheid. Er ontstaan hier wel relaties en er ko men huwelijken uit de so ciëteit voort, maar we zijn geen huwelijksbureau. Als vrouw zijnde kom je hier niet om je aan te bie den. We houden daar streng de hand aan. Ge lukkig staat onze sociëteit dan ook goed aangeschre ven. Mensen komen van heinde en verre, uit heel Kennemerland Voor zij in Haarlem start ten hadden Eva en Floor al de nodige ervaring op aangetroffen waren. Milieuagent Visser zei dat de kwalificatie „autowrak” vaak problemen opleverde, vooral in een buurt waar veel voor de deur aan wagens ge sleuteld wordt. Hij vond dat de wijkbewo ners in het algemeen wel meer medewer king moeten verlenen bij het schoonhou den van de buurt. Mensen van de reinigingsdienst vonden zelfs de hulp tijdens deze schoonmaakak- gedaan. Eva zat in een werkgroep, die een soos in Den Helder runde; Floor deed hetzelfde werk in Heemskerk en Zaandam. Na allebei een aantal jaren alleen te heb ben gestaan na een schei ding ontmoetten Eva en Floor elkaar bij de socië teit in Den Helder. Tweeëneenhalf jaar gele den trouwden zij. Behalve de soos in Haar lem bestieren Eva en Floor ook nog steeds een gelijksoortige sociëteit in Zaandam. Ze hebben er hun handen vol aan. In Zaandam is het bezoekersaantal gemid deld 120,130. Haar lemmers gaan dikwijls dansen in Zaandam; Zaankanters reizen gere- Danssociëteit 25-50 heeft dus, zoals dat heet, een sociale taak. Maar stel u er geen therapeutische welzijnstoestand bij voor. Hoofdzaak is, dat alleen staanden en ongehuwden er een avondje lekker uit kunnen zijn. Bewust hou den Eva en Floor de en treeprijs laag. Vijf gulden ment of tot agressie. Er is weinig begrip voor alleen staanden. We zijn zelf lang genoeg alleen ge weest om dat te weten. We zijn nu een soort vertrou wensmensen geworden. Leden van de sociëteiten bellen ons vaak thuis op. We gaan ook naar hen toe, bijvoorbeeld als ze jarig zijn of in het ziekenhuis liggen”, vertelt Eva. Sipkes en Broek, alsmede de wijk- raadsleden toonden zich in het wijkraad- en bouwcentrum best tevreden over de wordt, wat veel rommel oplevert. In ande re buurten zal het daarom makkelijker zijn om schoon schip te maken. onkosten er maar uit heb ben, is het goed. Je moet er rekening mee houden, dat veel bezoekers van een uitkering rond moe ten komen”. Voor wie in Haarlem of Zaandam eens een socië- teitsavond bij wil wonen nog even wat feitelijke ge gevens. De Haarlemse soos wordt gehouden in hotel Van Aken, Baan 1- 13. Elke vrijdag van ne gen tot één uur. De zaal gaat om half negen open. Op 2 mei is er weer leven de muziek. De soos in Zaandam vindt onderdak in De Zeven Zaanse Wa pens, een etablissement dat staat aan de Paltrok- straat 20. Wilt u nadere informatie, dan kunt u Eva en Floor Koopman opbellen. Het nummer is 02230-19337. Uiteraard zijn zij op vrijdagavond niet thuis. In een belangrijk afsluitend onderdeel willen de samenstellers enige conclusies gaan verbinden aan de opgedane kennis. Bij het ontwerpen van speelgebieden door volwassenen wordt vaak aan heel andere zaken belang gehecht dan de kinderen zelf doen. Er is een kentering te bespeuren in de ontwerpen. Er wordt meer aan de verbeeldingskracht van de jeugd overge laten wat de invulling van de verschillen de mogelijkheden betreft. Zo worden te genwoordig zandhoeken, waterpartijen en speelobjecten zo neergezet dat er nog te „knoeien” valt. Een aantal maquettes (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De politie heeft gisteren een Haarlemmer van 31 jaar aangehou den die ervan wordt verdacht dat hij zaterdag zijn ex-geliefde heeft bedreigd. Op de Schoterweg had hij haar beetge pakt en naar zijn woning meegenomen, waar hij haar een mes op de keel zette. In de woning is later het mes aangetroffen eri in beslag genomen. De verdachte gaf zelf een andere lezing van het gebeuren en hij kon gistermiddag weer vertrekken. maakt dit duidelijk: het wordt allemaal wat speelser. Op scholen hebben enkele samenstellers de schoolkinderen maquet tes laten maken van speelplaatsen. Hier bij komen ook de eenvoudige materialen naar voren die voor veel verschillende spelen te gebruiken zijn, zoals zand, water en balkjes. Op de expositie zijn enkele videopro gramma’s te zien waarvoor de samenstel lers ondermeer de Leidse Buurt ingegaan zijn om daar reacties van kinderen over de speelmogelijkheden los te krijgen. On gezouten kritiek valz zeker te beluisteren, evenals het naar voren brengen van een aantal speelideeën. „Kind, spel en ruimte” is nog tot zater dag te bezoeken in de Rijks Pedagogische Academie, Leidsevaart 220. Tot en met vrijdag tussen twee uur ’s middags en acht uur ’s avonds en zaterdag van tien tot zes uur. Het kijkmateriaal is niet alleen opgesteld om door beroepskrachten uit het onderwijs bekeken te worden; ook andere belangstellenden zijn welkom om over de expositie rond te dwalen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Bij een inbraak dit week einde in een supermarkt aan de Oranje- boomstraat werd voor ongeveer dertien- honderdvijftig gulden aan rookartikelen meegenomen. De inbreker had zich toe gang verschaft via het w.c.-raam. in het elaten zich itgela- gast- loluk- shoud naar loluk- lis a! brand moet k om ;e lei- n ge raarin Eva Koopman stort zich hongerig op een schaal Russische eieren, terwijl haar echtgenoot Floor zich boven omkleedt. Even later verschijnt hij, zijn omvangrijke gestal te gehuld in een schoon overhemd, aan het tafel tje waar Eva en ik zitten te babbelen. Het is vrij dagavond. De wijzers van de klok kruipen naar half negen. Nog even en de bovenzaal van hotel Van Aken loopt vol met danslustige alleenstaan den en ongehuwden. Dat gebeurt elke week, nu al weer zo’n twee jaar ach tereen. Eva en Floor Koopman zijn de motor achter de Danssociëteit 25-50, een particulier ini tiatief van dit echtpaar uit Den Helder. Samen bezorgen Eva en Floor in Haarlem gemiddeld tach tig mensen wekelijks een gezellige avond. De socië teit is een ontmoetings punt voor mensen die het in het dagelijks leven al leen moeten zien te rooi en. En dat valt, zo weten Eva en Floor uit onder vinding, om de dooie dood niet mee. „Er wordt niet alleen gedanst, de mensen komen ook met hun problemen bij je. We zijn halve maatschappe lijke werkers”, zegt Eva tussen twee happen door. j 5,90 5,85 0,00 0,70 3,00 0,80 eelde er tot eken, Hij 1 400 ichte, vier n de e, die in de zijn ten. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In de Anthoniestraat heeft de politie vanmorgen om ongeveer kwart over vijf een café gesloten. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt in verband met het overtreden van de wet op de sluitingstijden. 56 door Hans Invernizzi (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Het is in wezen onmogelijk om het kinderspel in een aantal delen te splitsen, want vaak doen de kinderen veel dingen tegelijk”. Aan het woord is de heer Th. Cappon, coördinator van de tentoonstelling „Kind, spel en ruimte” die sinds gisteren te zien is in de Rijks Pedagogische Academie aan de Leidsevaart 220. Met deze tentoonstelling willen de docenten en studenten van de Pedagogische Academie en de opleiding voor kleuterleidsters aan de Kennemerstreekschool in beeld brengen dat voor de harmonische ontwikke ling van het kind het spel een levensvoorwaarde is en wat er nodig is om dit mogelijk te maken. „Een kind”, aldus de heer Cappon, „be vindt zich in een bepaalde omgeving en daar moet het ook spelen. Met die omge ving gaat hij aan de gang. In een buurt met weinig speelgelegenheid wordt meer kattekwaad uitgehaald, op een bouwland echter kan geknoeid worden met zand en water”. Op de tentoonstelling hebben de samen stellers toch een aantal aspecten van het kinderspel en de speelomgeving afzonder lijk onder de loep genomen. Zo onderken nen zij dat kinderen soms graag alleen zijn. „Kind, spel en ruimte” brengt dit in beeld. Hierbij wordt meteen ook aange dragen in welke woonomgeving, klein schalig, beschut dit aspect mogelijk wordt gemaakt. Er zijn meer van dergelijke onderdelen te onderscheiden. Het samenspelen met andere kinderen, het gevaar zoeken door normen te overtreden. Dit uit zich vooral door een uitdagende houding, kattekwaad uithalen en soms vernielzucht. Zeer be langrijk vinden de samenstellers de voor waarde van een veilige speelomgeving en de belevingswaarde die de omgeving voor kinderen heeft. Een opvallend aspect is dat kinderen bij het spelen heel andere materialen kiezen dan door de volwasse nen wordt aangedragen. Een stomp stukje hout wordt in de verbeelding een schitte rend zwaard of een snel zeiljacht. Op de expositie wordt duidelijk dat men een dergelijke verbeeldingskracht graag sti muleert. e be- brand an de nood- imten jfslei- als et ge- nd bij een (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In hotel-restaurant Die Raeckse wordt op dinsdag 29 april een hoorzitting gehouden over de uitbrei dingsplannen voor de parkeergarage aan de Raiaks. Het college van B. en W. heeft in principe besloten dat op het Sophiaplein geen garage komt als uitbreiding aan de Raaks wordt gerealiseerd. De bijeen komst in Die Raeckse over de ontwikkel de plannen begint om acht uur. geld naar Haarlem. Eva: „Het is één grote familie”. Floor is de man van de muziek; Eva waakt over de kassa. Floor draait meestal platen, af en toe speelt er een bandje in Haarlem. Ook André van Aken, de zoon van de ei genaar, bemant geregeld de disco-hoek. Het loopt allemaal als een trein. Het echtpaar Koopman doet er alles aan het de bezoekers naar de zin te maken. „Er is een op- vanggroepje, dat nieuwe lingen door de eerste avond heenhelpt. Weet u, mensen hebben zelfs angst om hier over de drempel te stappen en als zij eenmaal binnen zijn kruipen ze dikwijls in hun eentje in een hoek. Alleen staanden lopen overal met hun hoofd tegen de muur. Bij instanties, bij familie. Dat leidt tot isole- per keer. Eva: „Als wij de (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 22-jarige bedrijfslei der uit Overveen raakte gisteren zijn in de Anthoniestraat geparkeerde bestelauto met aanhangwagen kwijt. Het werd de dief niet moeilijk gemaakt: de auto was niet afgesloten en de sleutels zaten nog in het contact. tie tegenvallen. Dat gold beslist niet voor het buurthuis De Drie Punten, waar en thousiast vuil werd aangedragen door een groep mensen. In andere straten waren voornamelijk vrouwen hun stoep aan het schrobben, maar ook mannen en kinde ren namen een bezem ter hand. Visser noemde zo’n schoonmaakaktie de enige methode om een „wijk door te komen” en zag in het Rozenprieel als groot nadeel dat er nog zo veel gebouwd en gebroken Vele handen maken licht werk was ook van toepassing in het Belangstelling van wethouder Paul Captijn voor de vernielde plan- Rozenprieel tijdens de schoonmaakactie. ten in het Voortplantingplantsoen. De veegwagens namen alle straatzijden waar geen auto's stonden „onder handen tweedaagse actie, de medewerking van het publiek en de scholen. De moeilijkhe den met de auto’s en het grofvuil zijn een leer voor de volgende keer. En het was ook de bedoeling dat het Rozenprieel als proefveld zou dienen voor schoonmaak acties in andere stadsdelen. Vanmiddag hebben alle medewerkers in het wijkge- bouw hun ervaringen met de schoonmaak al kunnen spuien. Volgende week dinsdag passeert alles nog eens de revue, waarna een draaiboek wordt gemaakt voor alle Haarlemse buurten waar de schoonmaak- karavaan doorheen moet. En dat houdt ook in het ophalen van gevaarlijke afval stoffen, zoals olieresten, benzine, oude medicijnen, verfresten en dergelijke door de dienst Openbare Werken. En verder reparatie van kapotte straten door dit gemeentebedrijf. De dienst Hout en Plant soenen zorgt er voorts voor dat het groen in de wijk er weer netjes bij komt te staan. Verder is het de bedoeling dat scholen in de betreffende buurten inhaken op de actie en aandacht aan het milieu besteden. Evenals in het Rozenprieel wil milieu agent Visser bij scholen en verenigingen over zijn werk komen vertellen en een fllm draaien. Medewerking van de inwoners van Haarlem is volgens de gemeente onont beerlijk aangezien de Reinigingsdienst met de huidige mankracht niet in staat is de hele stad schoon te houden. Daarnaast wil het stadsbestuur ook nog andere meer gerichte groepen zoals automobilisten, bioscoopbezoekers en busreizigers gaan benaderen met het verzoek de straten niet te vervuilen. En in deze massale opruim- plannen wil het college van B. en W. volgens Sipkes de actie „versier uw stad” van Hout en Plantsoenen inpassen. Alle ideeën die er toe kunnen bijdragen dat Haarlem over een tijdje weer een schone stad is zijn welkom bij afdeling voorlich ting in het stadhuis. Wethouder Paul Cap tijn, die onder meer de milieuportefeuille beheert, toonde gisteren in het Rozenpri eel grote belangstelling voor de schoon- maakwerkzaamheden. ^--.z Jjg

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5