L stad in het kort 5s L burgerlijke stand Deze week bij de melkman: Politici willen meer greep op bedrijfsvestiging Electronische apparatuur in chirurgie steeds belangrij’ker Wijkraad boos over komst van amusementshal Zakkenrollers Chirurg B. M. M. Delemarre met pensioen: 5- in Haarlem u. £3 A >n. Bloembollenwandeling van Jan Passtoors 7 STAD 19 80 DINSDAG 22 APRIL 6 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM 1 KORTSLUITING II! PORTRETSTUDIO reportage's Verpaupering RALEIGH Fa. E. de Graaff il Halve doktoren Verandering Electronica Duurte HAARLEM.In overgrote meerderheid heeft de commissie Economische Zaken gis termiddag ingestemd met het collegevoorstel om aan de panden in het Burgwalgebied een meer flexibele zogenaamde „dubbele bestem ming” te geven. Dit wil zeggen dat bedrijf- spercelen die leegkomen gebruikt kunnen worden om te wonen en dat in woningen een bedrijf uitgeoefend kan worden. Als voor waarde zal hierbij echter gelden dat onderne mers die woonruimte onttrekken niet meer de gebruikelijke „onttrekkingsbijdrage” van honderd gulden per vierkante meter hoeven te betalen. BE /i_J elektrotechniek b.v. erk. inst. Onderhoud - Reparatie - Verbouw (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) Keuze wonen of werken in panden Burgwal makkelijker een vestigingsvergunning. Hij heeft wel om de voorgevel van zijn pand te verande- EIJN een „bekeuring” tot bekering te brengen. I De heer B. M. M. Delemarre, chirurg. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Voor de 48ste keer maar de verdoving tot op de rand van de dood gebracht, waarbij dan de spieren erg ge spannen bleven.” wel duidelijkheid, maar de christen democraat wil eerder op de hoogte zijn. De discussie betrof eigenlijk de vraag of ook aan niet-Haarlemse bedrijven grond verkocht moet worden. Kraak haalde hierbij de recente werkgelegen- heidsnota van Economische Zaken aan, waaruit bleek dat als de bedrijven uit de binnenstad geweerd worden, maar net voldoende grond op het industrieterrein in de Waarderpolder is om ze op te Volgens projectleider Leo Schrama zijn in het Burg walgebied totaal zeshonderd panden. Het collegevoorstel heeft echter primair betrekking op 21 percelen die nu een enkelvoudige bedrijfsbestemming hebben. Aad Vos, wet- vangen. Beleidsvoorstel van deze dienst is volgens mevrouw E. Oderkefk dan ook het niet „wegpoetsen” van binnen- stad-bedrijven en uitbreiding van bouw terrein in de Waarderpolder. Directeur P. Mourik van Economische Zaken be tuigde zijn instemming met de opmer king van Annemarie Broekman (PvdA) dat een politieke uitspraak nodig is over de dertien aanbevelingen die in de nota staan en de procedure die gevolgd moet worden. Hij wees er nog op dat hij groeide electronica daarna langzaamaan uit tot een hobby.” Door de technische verfijningen gaan de pacemakers nu een jaar of vijf tot zeven mee. Het apparaatje is tevens veel kleiner geworden en de vervanging is een betrekkelijk eenvoudige ingreep. In zijn werk kon de chirurg zijn belangstelling voor electronica weer toepassen bij het bestuderen van offertes van verschillende electronica-leveranciers. „Je staat soms te kijken wat de toepasbare mogelijkheden zijn van allerlei apparaten. Natuurlijk moeten we erop gespitst zijn dat dergelij ke apparatuur voor zo min mogelijk geld gemaakt wordt.” De scheidende algemeen chirurg van het R.K. ziekenhuis Mariastichting in Haarlem, B. M. M. Delemarre. geworden, maar wat is medische econo mie? In vergelijking met vroeger kunnen we nu veel meer doen, veel oudere mensen helpen.” Vanaf 1 mei is hij met pensioen. Hij wil zich in zijn vrije tijd dan weer meer gaan toeleggen op zijn hobby electronica. Ook de fotografie, de laatste jaren wat in het gedrang gekomen, wil hij weer ter hand gaan nemen. Excursie. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen organiseert woensdag 23 april een uitstapje naar Thijsse’s Hof in Bloemen- daal. De leden gaan op eigen gelegenheid naar de Hof, waar zijn om kwart over tien worden verwacht. Donderdag 24 april' kunnen de leden de provinciale voorjaars vergadering in gebouw De Vest in Alk maar bezoeken, aanvang 10 uur. officieel in gebruik worden genomen door het hervormd jeugdwerk. De opening wordt gevolgd door een feestprogramma voor de jeugd. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een stevig programma wacht bezoekers van de openbare wijk- raa4svergadering in de Stationsbuurt, dinsdagavond om acht uur in Deining aan de Ripperdastraat 13. De agenda vermeldt discussie over een in de buurt verschenen amusementshal. Daarover is de wijkraad behoorlijk ont stemd, blijkt uit de wijkkrant De Nieuw- stadexpres. De gémeente heeft de wijk raad niet ingelicht over de komst van de sportvereniging Jan Passtoors voor za terdag en zondag 3 en 4 mei de Bloembol lenwandeltocht. Wandelaars kunnen kie zen tussen afstanden van vijf, tien, vijf tien, 25 en 40 kilometer. Het vertreksein voor de tocht wordt gegeven in het ge bouw Princehof aan de Glipperweg 55 in Heemstede. HAARLEM. De selectie van bedrij ven binnen Haarlem of van elders die in de gemeente willen bouwen moet in de commissie Economische Zaken gebeu ren. Dit verklaarde gistermiddag Jan Haverkort (PvdA) toen genoemde com missie vergaderde over de verkoop van grond. Zowel Fred Hosselet (CDA) als Dré Kraak (WD) vonden dat informa tie over ondernemingen die willen uit breiden of nieuw bouwen in een te laat stadium bekend wordt. Volgens Hosse let worden de raadsleden nogal eens door bedrijven benaderd met de vraag waarom bepaalde zaken zo lang duren. In veel gevallen blijken ze dan geen antwoord te kunnen geven. Overleg met de dienst Economische Zaken verschaft PETER WITTEBROOD ister- izien, het rnten el zo e de- ikkig ge- n en 1 ge was dui- Wil- i van eraf, vaar- i van ama- d zal van tien- TOUR-TRIM-RACE RIJWIELEN Koninginneweg 44 Tel. 314275 - Haarlem (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het seizoen voor zakken rollers lijkt weer aangebroken. Van een 52-jarige vrouw die boodschappen aan het doen was op de weekmarkt op de Grote Markt werd een portemonnee gerold met ongeveer driehonderd gulden er in. In de Grote Houtstraat is de portemonnee van al je et Sr ri se ri- in df in o- le >r- ia. ur de T. Ook de hechtingstechnieken zijn sterk verbeterd. Hechtingen voor darmen en aderen worden niet meer geknoopt maar geniet; dit gebeurt met bijna onzichtbare nietjes. Bij de Mariastichting blijkt in de loop der jaren eveneens het nodige veranderd te zijn. Bij zijn aanstelling werd de verple ging voor een deel verzorgd door de non nen. Die woonden in cellen in een van de ziekenhuisgebouwen. „Ik geloof dat de meeste nonnen, er zijn er hier niet veel meer, op kantoor te vinden zijn.” „Tegen woordig zijn de verpleegkundigen halve doktoren. Legalisering van bepaalde han delingen in het ziekenhuisgebeuren heeft niet helemaal gelijke tred kunnen houden met de ontwikkelingen. Er wordt echter hard aan gewerkt om dit voor elkaar te krijgen”. Lezing. In de ontmoetingsruimte van Zero aan de Bakenessergracht 8 geeft Simon Vinkenoog woensdagavond 23 april- een bloemlezing van citaten uit bij dragen van deelnemers aan ht Unesco- symposium „De exotische Tegenstroom”. Doel van dit in maart georganiseerde symposium was een doorlichting te geven van alle invloeden in de westerse kuituur. En dan met name van invloeden uit Azië. De lezing begint om acht uur, toegang 5. Jeugdruimte. De verbouwde zolderver dieping van het Wjjkgebouw van de her vormde kerk aan de Gedempte Oude Gracht 104 zal vrijdagavond om zeven uur HAARLEM zijlweg 5 326515 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Het is een goede zaak om nu afscheid te nemen als chirurg. Het beroep is erg zwaar en eigenlijk zouden chirurgen met hun zestigste jaar moeten stoppen”. Aan het woord is de nu bijna 65-jarige dr. B. M. M. Delemarre, algemeen chi rurg bij het R.K. ziekenhuis Maria stichting in Haarlem. Deze zeer vlotte spreker neemt donderdagmiddag 25 april om kwart over vier in de confe rentiezaal van de Mariastichting af scheid, na ruim 27 jaar in dit zieken huis te hebben gewerkt. „De laatste twee jaar heb ik niet meer geopereerd, ik ben de praktijk aan het afbouwen. Wel zal ik nog enige tijd na mijn pensioen doorgaan met het bijhou den van de fondsadministratie van de praktijk”. De heer Delemarre die in Haarlem aan de Wagenweg 59 woont begon na afron ding van zijn medicijnenstudie in Leiden (1940) als huisartshulp in het dorpje Hoen- koop bij Oudewater. Spoedig daarna ging hij in Roermond een opleiding voor chi rurg volgen. Het laatste half jaar van de oorlog moest letterlijk met de ongeveer tweehonderd patiënten onder de grond worden gedoken: in de kelder van het ziekenhuis kon men nog redelijk veilig werken. Na de bevrijding werd hij opge roepen om in een noodhospitaal van het leger te gaan werken en van 1949 tot december 1952 werkte hij weer in het ziekenhuis van Roermond. De heer Delemarre is niet de enige arts i in zijn familie. Zijn bet-overgrootvader was al medicus in een plaatsje bij Hoorn, evenals zijn overgrootvader. Zelf heeft hij' de fakkel weer doorgegeven aan drie van zijn kinderen. In de loop der jaren heeft de heer Dele marre erg veel zien veranderen in de chirurgie. „Toen ik begon als algemeen chirurg bestreek ik het hele chirurgische gebied. Nu is deze tak van de medische praktijk gesplitst in een flink aantal deel- specialismen. Gynaecologie, urologie, or thopedie, plastische chirurgie en derge lijke”. Een andere opmerkelijke ontwikkeling die hij heeft meegemaakt is de verschui vende leeftijdsgrens voor operatiepatiën- ten. „Vroeger konden mensen van zo’n zestig jaar niet meer geopereerd worden. Tegenwoordig is het geen uitzondering meer als patiënten van 95 jaar geholpen worden. En herstellen, bijvoorbeeld van een heupfractuur.” Veel verbetering in de chirurgische technieken werd volgens de heer Dele marre mogelijk door de gebruikte narco se. Tegenwoordig slapen patiënten op de operatietafel oppervlakkig en ontspan nen, waardoor een kleine insnede voor de chirurg voldoende is om overal bij te kunnen. „Vroeger werden patiënten door Alleen Dré Kraak (WD) voelde er niets voor om een bestemmingsplan te koppelen aan een gemeentelijke verordening en hield vast aan de enkelvoudige bestem ming. Hjj achtte namelijk het gevaar aanwezig dat zaken lieden die hun pand een woonbestemming geven en later hierin weer een bedrijf willen beginnen, toch een onttrek- kingsbijdrage zouden moeten betalen. Dit kan volgens hem het geval zijn wanneer een nieuw gekozen gemeente raad de verordening zodanig zou wijzigen dat de clausule dat geen bijdrage betaald hoeft te worden er niet meer in houder Economische Zaken, verzekerde echter dat voor Aan zijn beroep heeft dr. Dèlemarre ook een hobby overgehouden: de electronica. „Toen die eerste pacemakers, of hartsti mulators kwamen was ik erg benieuwd hoe ze werkten. Door experimenteren Over de duurte van de gezondheidszorg: „Vergeleken met de tijd toen ik' als chi rurg begon zijn veel artikelen tien maal zo duur geworden. Een redelijke auto ging van 1200 naar 18.000; de huishuur groeide ook van ruwweg 60 naar 600. Het is een kwestie van een nul. Verder is de gezondheidszorg zo duur omdat het verplegend personeel - terecht - meer is gaan verdienen. En de apparatuur is soms zeer duur. Vaak wel begrijpelijk overi gens, door het enorme onderzoek dat vooraf verricht moet worden. Soms vraag je je echter wel eens af of het niet goedko per kan. De medische verzorging is duur het hele Burgwalgebied de voorgestelde ontheffing van de „onttrekkingsbijdrage” zal gelden. Vanuit de wijk is naar voren gebracht dat gezien de slechte economische situatie de kans bestaat dat bedrijfspanden leeg blijven j staan en tot verpaupering leiden. Economische Zaken wilde aanvankelijk dat de percelen een bedrijfsbestem ming hielden. Gezien de behoefte aan woningen achtte het college van B en W de dubbele bestemming een acceptabel compromis, mits de heffing vervalt. Vos verduidelijkte dat oorspronkelijk tachtig procent van de panden bedrijf was en de rest woning, getracht moest worden dit te wijzigen in zestig/veertig, maar het werd 50/50. Waarbij in het bestemmingsplan elf hinderlij ke bedrijven zijn „weggepoetst”. De „bezorgdheid” van Kraak dat in bedrijfspanden die via deze nieuwe regeling een woonbestemming krijgen nooit meer een onderne ming zal komen was voor de andere commissieleden geen aanleiding tegen te stemmen. De liberaal vond dat een zekerheid ingebouwd moet worden dat de Burgwal een gemengde bestemming houdt. „Dat kan alleen door vast te houden aan een enkelvoudige bestemming. Ik wil voorkomen dat de bedrijfsruimte hier minimaal wordt. Het nieuwe voorstel biedt geen enkele garantie,” liet hij er op volgen. Jan Haverkort (PvdA) zei dat de wijk zelf altijd gepleit heeft voor behoud van bedrijven en zag er daarom, mede door de moeilijke huizenmarkt, geen ge vaar in het collegestandpunt te ondersteunen. Ook Jan Adelaar' (PSP/PPR) was „niet zo somber” over de gevol gen van zijn instemming. maken. In artikel 10 van de gemeentelijke veror dening op de wijkraden staat: „B. en W. zijn verplicht over alle belangrijke aange legenheden waarbij de belangen van de wijk rechtstreeks zijn betrokken, in een zo vroeg mogelijk stadium van de besluitvor ming het advies van de in die wijk inge stelde wijkraad in te winnen”. Dat is niet I gebeurd. De wijkraad Stationsbuurt is I De start voor de 40 kilometerlopers is beide dagen tussen kwart over negen en kwart voor tien, de 25 kilometerwande- laars starten tussen half elf en twaalf uur, de overige wandelaars kunnen vertrek ken tussen half elf en half twee. Het inschrijfgeld voor de 40 kilometer- wandelaars, die de tocht voor het eerst maken, bedraagt 5,75. Degenen die al vaker hebben meegewandeld betalen voor deze afstand 4. Sportievelingen die de overige afstanden voor de eerste, vijf de, tiende en vijftiende keer (etcetera) lopen betalen 3,25. Wandelaars die voor de tweede, derde, vierde, zesde en zevende keer (etcetera) meedoen moeten 2,75 in schrijfgeld neertellen. Een fraaie herinne ring is aan de deelname vertoonden. Stel len wandelaars daar geen prijs op, dan kunnen ze voor 1,50 aan de tocht mee doen. Na 26 april gaat het inschrijfgeld wel 0,50 omhoog. Nadere informatie is verkrijgbaar bij het secretariaat van Jan Passtoors, telefoon 332111. Beroep aangenomen. Ds. D. J. Mons- houwer, hervormd predikant van Haar- lem-Schoten, heeft een beroep naar Ber gen op Zoom aangenomen. Kienen. De Dorus Rijkers watergidsen en zeeverkennersgroep organiseert vrij dagavond 25 april een kienavond. Dit jaarlijks weerkerende gebeuren wordt ge houden in het clubgebouw aan de Kora lensteeg bij de Amsterdamse Poort, aan vang acht uur. I voorkomt. „De wet ruimtelijke ordening is met waarbor gen omgeven, maar een gemeentelijke verordening is snel te wijzigen ^n daarom ben ik tegen dubbele bestem ming.” Fred Hosslet (CDA) en partijgenote Leme van Son vonden dat Kraak te ver vooruit keek. Zij zeiden dat bij veel meer zaken de kans bestaat dat door een nieuwe raad andere politieke besluiten genomen worden. Direc teur P. Mourik van de dienst Economische Zaken verdui delijkte dat het bedrijfsleven alleen met een dubbele bestemming van de panden wil instemmen mits geen „boete” betaald hoeft te worden als van een woonhuis weer een zakenpand gemaakt wordt. De verordening waarin bepaald is dat bij de overgang van „wonen” naar „bedrijven” een onttrekkirigsbijdrage geheven moet wor den, dateert volgens hem nog uit de tijd dat het de ondernemers veel beter ging. „Nu is het hebben van een woning veel lucratiever. Wij waren ook een beetje onge rust dat juist in dit bedrijfsgebied onder druk van de woningnood de panden allemaal een woonbestemming zouden krijgen.” bedrijven van elders die zich hier willen vestigen over het algemeen plaatselijke bevolking zal gaan werken en dat bij hem niet de bedrijven maar de mens (de Haarlemmers) centraal staat in dit op zicht. Wethouder Aad Vos constateerde dat in de commissie de vestiging-selectie van nieuwe bedrijven blijkbaar niet op timaal functioneert. Hij twijfelde overi gens of de procedure sneller zou verlo pen aid de aanvragen in de commissie komen maar achtte uitvoerige discussie over deze kwestie mogelijk. Daarna zou tot een raadsvoorstel gekomen kunnen worden aan de hand van de werkgele genheid snota. Mourik toonde zich duide lijk ingenomen met de interesse voor de nota van zijn dienst, nadat in vorige bijeenkomsten „alleen maar gesproken was over wat er niet in stond”. Geboren een zoon van: P. K. Lau en Y. P. Tam; L. Ansing en E. Veldkamp; O. Yilmaz en T. Aksoy; W. Wildeboer en R. J. Bogaart; W. Wriedt en B. R. E. Weimer J. Koster en H. van Eldik; R. A. J. Hunting en J. C. F. Plus; A. L. Korper en A. M. P. Lochtenberg; J. F. van Leeuwen en F. C. Biere; H. van Hasselt en T. M. Tromp; T. Yildirim en S. Yildirim; S. P. de Jong en A. J. G. van Bockxmeer. Geboren een dochter van: W. J. van Leuven en W. Dautzenberg; A. J. M. van der Jagt en A. C. P. T. Boezak; R. Burg graaf en A. C. Hessling; L. Verdam en M. van der Klaauw; R. A. J. Hunting en J. C. F. Plus; H. Eysker en E. Boxman; A. Ris en A. P. de la Rie; R. F. Smid en M. Schuijtvlot; J. H. Hesseling en S. M. Griek- spoor; K. Jacz en T. Z. Tuzar; J. H. C. van Rijn en G. H. C. M. van Vegten. Ondertrouwd: J. van Vendel en W. M. Slottje; A. N. F. Weesman en T. J. Heha- nussa; E. Boshuizen en E. H. Venema;, A. Bakker en M. van der Huure. Getrouwd: M. N. Noordelaas en A. M. Bakker; J. Honkoop en M. I. Bulder; G. W. Bok en J. C. M. Veenings; A. F. Remijn en D. C. de Coninck; H. A. J. Korpershoek en A. E. Huurman Overleden: H. Band, 78j, J. Nieuwenhui zenstraat; L. J. der Nederlander, 88j, Vel- serstraat; J. Wielart, 80j, Züiderhoutlaan; E. L. van Vloten, 85j, Zuiderhoutlaan; T. Groen, 82j, Dr Schaepmanstraat; J. Schönhage, 63j, v Heijthuijzenweg; P. C. Sluijter, 48j, Edw Jennerstraat; H. Hen- drikse, 67j, Boerhaavelaan; T. Blom, 37j, v Heijthuijzenweg; E. de Jong-van Aalst, 83j, Beelslaan; A. Zwemmer-Smit, 76j, Boerhaavelaan; M. A. E. Mokkenstorm- Steffers, 76j, L. Pasteurstr; M. J. Noort- man, 87j, L. Pasteurstraat; H. C. van Don- selaar, 55j, Linnaeslaan; K de Klerk-van der Wulp, 88j, L. Springerlaan; M. J. J. Laffertu-Pel, 85j, Noorwegenstraat; W. G m. jansen-van der Zwet, 84j, Zuider- houtln; J. C. van de Reep-van Schooten, 78j, Velserstr. rel 263262 F I I KI I Delttlaan 85 AA»W Haarlem vooral bevreesd dat met dè komst van de amusementshal extra geluids- en ver keersoverlast zal ontstaan. Tijdens de wijkraadsvergadering van dinsdagavond wordt ook gesproken over de vestiging van een shoarma-winkel aan de Kruisweg. De werkgroep Groen brengt verslag uit en er heeft een discussie plaats I over de ENFB-actie om bestuurders van verkeerd geparkeerde automobielen met I hal, luidt de beschuldiging. „De wijkraad I was in het geheel niet op de hoogte van de verbouwing, laat staan van de vestiging I van een amusementshal, terwijl de ge meente de wijkraad wel behoort te infor meren over dit soort wijkaangelegenhe- den (en niet alleen over de verbouwing van een dakraampje of over de aanleg van een extra wastafel)”, staat in de Nieuwstadexpres te lezen. De wijkraad heeft de eigenaar van de amusementshal uitgenodigd om zijn plan nen in de wijkraadsvergadering van dins dag toe te lichten. De afdeling voorlich- ting van het stadhuis bevestigt dat de wijkraad geen bericht heeft gekregen i over de aanvraag van de haleigenaar voor j een vestigingsvergunning. Hij heeft wel I inmiddels een bouwaanvraag ingediend om de voorgevel van zijn pand te verande- j ren. In de procedure die daarbij in wer- een 82-jarige vrouw vermoedelijk gerold, king treedt kan de wijkraad bezwaar j Zij miste in een winkel haar beurs met j ongeveer tweehonderd gulden. Een Haar lemse van 23 jaar raakte om ongeveer vier uur gistermiddag haar portemonnee bij j de bushalte aan het Verwulft kwijt. Daar- I mee verdwenen honderdvijftig gulden, I twee bankpasjes en enkele foto’s.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 7