Provincie wil EEN, TWEE, DRIE geen partij zijn in kraak-kwesties Bedrijfsschade kunnen wij niet vergoeden” Kodak Ektra, de camera met ’n handstatief. $3 M Eigenaar gekraakt pand daagt nutsbedrijf voor de rechter De Kodak Ektra 22, de camera met ’n handstatief. Dat meteen dienst doet als beschermkap. Maar dankzij dat handstatief maakt u altijd één, twee, drie scherpe foto’s. Omdat u de Kodak Ektra stevig vast en keurig recht kunt houden. Fotograferen met Ektra camera’s is dus eig eenvoudig. Zeker als u bedenkt dat u voor rond de 80 gulden al ’n Kodak Ektra 22 vasthoudt. 9 19 80 REGIO DINSDAG 22 i* Kodak, ’t kan niet missen. r (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM.Aan de president van de Haarlemse rechtbank is maandag in kort geding de vraag voor gelegd, wat zwaarder moet wej en: de plicht voor het provinciaal elektriciteitsbedrijf (PEN) om stroom te leveren aan wie daarom vraagt of de eis van de huiseigenaar dat de kabels in zijn huis zonder stroom blijven. Eiser in het kort geding was een in Zwitserland wonende boordtelegrafist en boord werktuigkundige, die door een erfenis eigenaar was geworden van een woning in Bennebroek. Gedagvaard was de provincie Noord- Holland, verantwoordelijk voor de leverantie van electriciteit aan de kraker van de woning. él (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeer de Staten van Noord-Holland vinden, dat het niet aan de overheid is om door middel van haar bevoegdheden op het gebied van levering van ele mentaire zaken als water, gas en elektriciteit regelend op te treden in kraak-kwesties. Voor de levering van water en energie is het voor de provin cie voldoende dat de aanvra ger zijn of haar identiteit be kendmaakt. Het college ant woordt dat op schriftelijke vragen van het WD-Statenlid H. Machielsen. (Van onze streekredactie) ZANDVOORT/DEN HAAG. Het valt sterk te betwijfelen of de eigenaren van strandpaviljoens een beroep op het Nationaal Rampenfonds kunnen doen om je geleden stormschade te verha len. Volgens secretaris Cramwin kel van het fonds gaat het in deze gevallen om bedrijfsschade,die het Nationaal Rampenfonds vol gens haar statuten niet vergoedt. Cramwinkel meent dat schade loosstelling van paviljoenhouders zal moeten geschieden middels de Algemene Bijstandswet. A P R I L I Rampenfonds stuurt paviljoenhouders door naar bijstand PEN levert uit principe stroom aan iedereen (ADVERTENTIE) Kodak i Mensen met een eigen strandhokje, par ticulieren, maken waarschijnlijk een bete re kans op een uitkering. De hoogte daar van is afhankelijk van de geleden schade én de inhoud van de „schatkist” van het fonds. Cramwinkel: „Nee, ik weet niet of ik mag zeggen hoeveel kapitaal we heb ben. O nee, het blijft zeker beneden de tien miljoen. zonder enige overheidsbemoeienis of fi nanciële steun. Om die reden vindt de heer Cramwinkel het opmerkelijk dat een woordvoerder van het ministerie van ver keer en waterstaat zondag al aankondigde dat een beroep op het fonds zeker moge lijk zou kunnén zijn: „Wij bepalen zelf wanneer wij in actie komen”, reageert de secretaris enigszins verbaasd. Schadeclaims moeten ingediend wor den bij de gemeentebesturen. Cramwin kel: „Zo is het bij de storm van ’73 óók gegaan. Gemeenten oordelen in de eerste instantie over de claim zelf. Wij op onze beurt verrichten de betalingen óók via de gemeenten. Het fonds is geheel afhankelijk van geld van particulieren, want er is géén finan ciële steun van de rijksoverheid. Het Ram penfonds houdt, wanneer de nood aan de man komt, inzameüngen om haar kapi taal op peil te houden. Men doet dat slechts als er een concrete aanleiding voor zo’n inzameling is. Cramwinkel zegt: „Het heeft alleen zin als er iets is dat het pu bliek aanspreekt. De Nederlanders zijn erg vrijgevig, maar dan moet er wel ellen- Het Nationaal Rampenfonds is in 1935 in het leven geroepen. „Na de wervel storm van Borculo”, zegt de huidige secre taris. Het fonds heeft ook een grote rol de te ziéh zijn, zoals hongersnood in Cam bodja, bijvoorbeeld. We kunnen moeilijk een actie voeren en zeggen: ’t is voor die arme exploitanten van strandtenten. Dan zegt men: dat is heel mooi, maar vorig jaar sloeg de bliksem in in mijn bedrijf, en toen heb ik óók niets gekregen. gespeeld bij de hulp na de watersnood ramp van ’53, toen zij de financiële steun die binnenkwam coördineerde en stuur de. Over de manier waarop de huidige „stormramp” tegemoet moet worden ge treden, beraadt het bestuur zich, zoals gezegd, donderdag. Na afloop is er con tact met de ambtelijke commissie die zich namens de rijksoverheid met rampen be zighoudt. „We werken zelfstandig, maar het is altijd handig van elkaar te weten wat we doen”, aldus de heer Cramwinkel. GS vinden het niet zinvol om in ver band met de kraak-problematiek de leveringsvoorwaarden van de provin ciale bedrijven ter discussie te stellen. Het college is het met de vragensteller eens, dat de rechtsorde van onze sa menleving in geval van kraken in het geding is. GS denken daarbij zowel aan het misbruik van eigendomsrecht als aan inbreuk op dit eigendomsrecht in het kader van de nog steeds heersen de woningnood. Gedeputeerde Staten zien kraakacties niet als een bijdrage Namens de huiseigenaar schetste mr. M.A. Levison voor de president, mr. H.F. van deri Haak, de situatie: Het huis was tot voor een paar jaar bewoond geweest door een bejaard echtpaar. De man was overle den, de weduwe was enige tijd na het overlijden van haar man ziek geworden, had het huis verlaten om elders te worden verpleegd. Vervolgens was de woning met huisraad en al gekraakt geworden. De weduwe was niet lang daarna overleden. Zij liet de woning na aan haar in Zwitser land wonende neef. Deze was als gevolg van modernisering bij Swiss Air als boordtelegrafist ontslagen en vervolgens na omscholing tot boordwerktuigkundige voor de luchtvaart afgekeurd. Zijn pensi oengeld was hij kwijtgeraakt na het fail lissement van de onderneming, waarin hij zijn geld had geïnvesteerd. Zo was hij in Zwitserland zonder bron van inkomsten gekomen. Het huis van wijlen oom en tante in Bennebroek was in die situatie een toevlucht geweest om naar toe te kunnen verhuizen. Maar toen kwamen de krakers. „Kraken is vaak het laatste ant woord van mensen in nood op hun on houdbare huisvestingssituatie, maar hier is de eigenaar zelf een sociaal geval,” aldus mr. Levison. Het echtpaar in kwes tie is nu gedwongen „als balling” te leven in Zwitserland. Voorzitter J. Attema van de Zandvoort- se VVD wil dat B. en W. van de badplaats al het mogelijke zullen doen, om bij de officiële instanties geld los te krijgen voor de schadeloosstelling van door de storm gedupeerde eigenaren van strandhuisjes en paviljoens. De fractievoorzitter schrijft dat in een brief, die hij het college maan dag heeft verstuurd. „De storm van 19 en 20 april heeft veel schade toegebracht aan strandpaviljoens, doch voor het grootste gedeelte aan strandhuisjes van de diverse kampeerve renigingen aan het noordelijke strandge- deelte. Het merendeel kon niet verzekerd worden tegen stormschade, vanwege het grote risico aan de kust. Voor tientallen bezitters van deze huisjes betekent dit een grote financiële strop”, aldus Attema, die er aan toevoegt dat deze huisjes behoren tot het gehele seizoengebeuren van de badplaats. Eén van de mogelijkheden die de gedu peerden zelf openstaat hun schade te ver halen een beroep te doen op het Nationaal Rampenfonds.Het staat echter nog niet vast of die verzoeken ook werkelijk geho noreerd zullen worden. „Ik vind het te rérdedigen”, zegt de heer Cramwinkel, secretaris van het fonds, „dat juist men sen die daar op het strand recreatieshuis- jes hadden, hun huisraad hebben verlo ren, een beroep op het rampenfonds doen. Nee, iemand die een paviljoen heeft, daar een bedrijf uitoefent, moet incalculeren dat daar zekere risico’s aan verbonden zijn. Hier ligt niet in de eerste plaats een taak voor het fonds, hier ligt juist een duidelijke taak voor de overheid, door rniddel van de Algemene Bijstandswet, bijvoorbeeld. Het bestuur van het Rampenfonds zelf weet nog niet of het inderdaad met geld over de brug zal komen; daarover wordt donderdag vergaderd. Dat er van een ramp sprake is, lijkt inmiddels wel vast te staan. Rampenfonds-secretaris Cramwin kel: „De storm heeft een zodanige omvang dat je wel kan zeggen: ’t is inderdaad een ramp”. Een van de normen die het fonds stelt, is dat de „ramp” heel Nederland moet treffen. „In het verleden zijn wij overigens vrij ruim geweest bij de toepas sing van het begrip”, aldus de secretaris. Het fonds i ulière instelling, De camera die u vast kunt houden Door toepassing van een dergelijk onei genlijk dwangmiddel zou de provincie zich de rol van rechter aanmatigen. Van de provincie mocht volgens mr. Heidinga niet worden gevraagd een oordeel te vel len over de juridische relatie tussen kra ker en eigenaar. Het eind zou daarvan zoek zijn. Elke huiseigenaar zou voortaan het PEN kunnen opbellen met de vraag de stroom af te snijden, omdat er een kraker in het pand zou zitten. Hoe was dat te controleren? Hoe kon een PEN-beambte weten dat het niet ging om een huurder, die de huiseigenaar op deze manier uit zijn huis wilde wegpesten? Hoe kon de technicus weten of er niet juist een proces in hoger beroep aanhangig was tussen kraker en eigenaar? Bovendien zou men op deze manier een oneigenlijk middel in handen hebben tegen bijvoorbeeld woon schepen op plaatsen waar men ze liever niet had liggen. Mr. Heidinga bestreed de opvatting, dat de provincie door de leverantie van stroom zou meewerken een onveilige situ atie in het pand in de hand te werken. Het tegendeel was eerder het geval: door de leverantie van elektriciteit kon men voor komen dat de krakers op eigen houtje met aggregaten of andere brandgevaarlijke apparaten in de weer gingen. Met verontwaardiging wees de advo caat van de provincie de eis van de hand, dat het PEN zich bij leverantie van stroom eerst had moeten vergewissen van de rechtmatigheid van de bewoning „De pro vincie is potverdorie toch geen detective bureau of de BVD”, aldus mr. Heidinga. Tenslotte trok hij de spoedeisendheid van het geval in twijfel (om een kort geding te kunnen voeren moet men kunnen aanto nen, dat een zaak een spoedeisend karak ter heeft). Het pand is in het vroege voor jaar 1979 al gekraakt. Moeten we dan nu ineens halsoverkop gaan afsluiten? Mr. Heidinga vroeg niet-ontvankelijk verkla ring of ongegrond verklaring. Mr. Levison stelde daar tegenover geen ‘antwoord te hebben gekregen op de vraag met welk recht het PEN stroom had gezet op het elektrische systeem van het huis tegen de uitdrukkelijke wil van de eigenaar in. Volgens de advocaat van de eiser had het PEN alleen te maken met de eigenaar van het huis. En die had geëist dat de stroom zou worden afgesneden, omdat hij van mening was, dat het de krakers niet te gemakkelijk moest worden gemaakt. „Wat doet de provincie anders, dan rech ter spelen”, vroeg mr. Levison zich af, door aan dat verzoek niet tegemoet te komen. Volgens de advocaat lag de be wijslast niet bij de eigenaar, om uiteen te zetten waarom hij de stroom afgesneden wenste te zien. Hij concludeerde dat de provincie inbreuk maakte op het eigen domsrecht. Mr. Heidinga antwoordde daarop dat zijn collega een negentiende- eeuwse visie op het eigendomsrecht liet blijken. Hij bleef er bij, dat het PEN eenvoudig de plicht had tot levering van elektriciteit. Mr. van den Haak zal op maandag 28 april, om twee uur uitspraak doen in deze principiële kwestie. Toewijzing van de eis zou vergaande gevolgen kunnen hebben voor de vele krakers in den lande. J IK Volgens mr. Levison had de provincie gebruik kunnen maken van een speciale clausule, om in dit geval vrijstelling te hebben van de verplichting om stroom te leveren. Hij was van mening, dat de pro vincie zich had schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad, door het verzoek van de eigenaar om de stroomleverantie aan de kraker te staken, naast zich neer te leggen. De advocaat van de eiser wees er ook op, dat zijn cliënt schade kon lijden, doordat geen enkele „zinnige verzeke ringsmaatschappij” de woning wilde ver zekeren. Er kon in het kraakpand immers van alles gebeuren. Namens de provincie trad mr. P. Hei dinga op die betoogde, dat er weliswaar een artikel bestond volgens hetwelk het PEN de stroomleverantie had kunnen weigeren. Toepassing daarvan was echter alleen mogelijk om technische (bijvoor beeld het ontbreken van een hoofdkabel) of financiële redenen (wanbetaling). Geen van beide was hier van toepassing. Na het telefonisch verzoek van de eigenaar was een technicus van het PEN vorig jaar inderdaad naar het huis gegaan om de stroom af te sluiten. De PEN-technicus had echter gemerkt dat de woning be woond was. De bewoner de kraker dus had keurig de waarborgsom betaald 150) en vervolgens ook de elektriciteits- nota’s betaald. Mr. Heidinga wees op het verschil tus sen het weigeren van een aansluiting en het staken van de leverantie. Volgens de advocaat van de provincie was wat de huiseigenaar van het PEN verlangde ei genlijk een vorm van „eigenrichting”, een misbruik van macht. Van de mogelijkheid om de stroom af te sluiten zou oneigenlijk gebruik worden gemaakt, wanneer men daarmee iets zou willen bereiken wat in de sfeer lag van de Woonruimtewet. Het fonds heeft in haar stadium om schreven wanneer zij in actie kan komen: er moet sprake zijn van een nationale ramp, én er moet schade in materiële zip zijn geleden, schade aan woon- en leefmi lieu. „Dat schakelt ernstige bedrijfsscha de uit”, merkt de heer Cramwinkel op, daarmee een voorlopig oordeel vellend over de door paviljoen-exploitanten aan- gekondigde schadeclaims. tot een doelmatiger verdeling van de woonruimte, zeker niet wanneer het daarbij gaat om woningen, die onder de regels van de woningdistributie val len. Zij achten een uniforme wettelijke regeling op het gebied van leegstand en kraken dringend gewenst. Op een vraag van Machielsen over de medewerking van iemand van een door de overheid gesubsidieerde wel- zijnsstichting aan een kraakactie in Alkmaar, antwoordt het college daar in het algemeen afkeurend tegenover te staan. Men kan er echter begrip voor opbrengen dat een medewerker van een welzijnsstichting uit zijn persoon lijke bewogenheid het belang van een woningzoekende bij onmiddellijke huisvesting tracht te dienen door een kraakactie. Er kunnen daarvoor dus danige omstandigheden zijn van per soonlijke en maatschappelijke aard. era

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9