Een luchtkasteel id van zestig mille IF Voltigeren is turnen op een EXPERIMENT .SCHOOL TE PAARD’ tl IABC elitesport. Óp het moment zijn er in B Nederland ongeveer 250 tot 300.000 enthousiaste ruiters en amazones. door Michel Kok 35.000, 7' I Donderslag door L. Bakker den: ;le huil ’arming warmde >or eer keu kei ner me Kinderen van de laatste klassen van elf lagere scholen in Nederland Een Belgische handelsfirma die vorig jaar in Nederland druk adverteerde met onder andere „bosvilla’s” in de Ardennen, is financieel ineengestort. Failliet. Er was veel te veel hypotheek opgenomen op het grotendeels woeste terrein bij Barvaux, waar een schitterend vrijetijdsdorp met fraaie houten Scandinavische chalets moest verrijzen. krijgen les op een in de buurt gelegen manege. Aan het eind van dit jaar hoopt de commissie met een rapport uit te komen over de resultaten en ervaringen van het experiment. Daarbij wordt ook gelet op de medische en sociaal-pedagogische aspecten en aan de wenselijkheid en mogelijkheid om het paardrijden in schoolverband te beoefenen. De onverkochte stukken grond en nog te koop staande „bosvilla’s” gaan nu onder de hamer. Een slachtoffer van dit financiële debacle vertelde ons zijn ervaring ter waarschuwing voor alle andere geïnteresseerden in tweede huizen in België. Hij is en één klap 60.000 gulden kwijt, omdat hij zijn aankoop niet waterdicht genoeg had geregeld. Aanbetaling %- Het gezin H. heeft een zaak, waarin man, vrouw, zoon en dochter hard werken. Eigenhandig opgebouwd. Al in geen jaren echt op vakantie geweest. Alleen zo af en toe een dag of wat naar de Belgische Ardennen. Daar zijn ze graag. Het is een buitenland dat tenminste nog is te bereiken, op en neer. Geen garantie voor mooi weer, maar wel prachtige natuur en gezelligheid. Ze dromen van een tweede huis daar, om in de weekeinden naar toe te gaan. Niet te klein, dan kunnen ze er na het pensioen misschien permanent gaan wonen. De Nederlandse Hippische Sportbond (NHS) wil kinderen vla school laten paardrijden. Er is een commissie in het leven geroepen die zich ten doel stelt het paardrijden op de schoolroosters te gaan introduceren. In september is een experiment van start gegaan. lag. Va Uw ki gvan I ■17(5| h lesonderdeel? Met een smak valt Joep op de grond. Rakelings galoppeert het fors gebouwde paard Gerna langs de jongen. Huilend wordt hij door een vriendje overeind geholpen en naar de kant gebracht. Als hij van de schrik bekomen is, springt hij weer op het paard om enkele acrobatische toeren te verrichten. Sinds september vorig jaar krijgen kinderen van de Bosbeek- en Bernard Alfrink-school uit Santpoort elke maandag voltigeles op de manege Kennemergaarde in Santpoort. 8 111 als een nieuw Mevrouw Boswijk 12 februari 1980 ROeTMIKtMlMQ 00AXMJ2*<X>*J N. V. ,4 V j□achteden in baar ?old. -w 4.» i -51 3 1S.8C f n Ze kijken al wat rond zo nu en dan. Zo zien ze ook een advertentie van de projectontwikkelaar Daniël de Duve. Die advertenties kunnen je niet ontgaan, want ze staan in die tijd elke week in de landelijke kranten in Nederland. En als de beurs Koophuis wordt gehouden, is hij er ook met een stand. Daniël de Duve offreert met aantrekkelijke tekeningen in zijn reclame Scandinavische bosvilla’s in een natuurpark bij Barvaux, een aardig vakantieplaatsje in de Ardennen. Goedkoop zijn ze niet, die bosvilla’s, Van hun mooie droom over een chalet in de Ardennen hebben de H..s alleen maar pape rassen over de brief waarin De Duve con tant geld vroeg Een kwitantie voor f 54 000 nadat zij eerder al f 6.000 hadden betaald En de bevestiging van hun rampspoed door een Vlaamse advocaat wegen en paden aanleggen. Als de winter 1978-’79 niet zo streng was geweest, was men al verder, zegt men. Hoe riant je in dit park kunt komen te zitten, proef je als je om inlichtingen gaat vragen in het kantoor bij de ingang, dat een prachtig Fins chalet is. Daar liggen ook de folders en prospectussen, waarin je beschreven en getekend ziet wat een schitterende accommodatie er nog bij zal komen: tennisbanen, restaurant, zwembad en nog veel meer. De H.’s rijden naar Barvaux en kijken er hun ogen uit. De firma Daniël de Duve kan hun een heel mooi bod doen. In een rustige hoek van het park kunnen zij een extra groot stuk grond krijgen: 3500 vierkante meter voor een speciale prijs, omdat er een watertorentje op komt en daarachter niet meer gebouwd mag worden. Voor f 240.000 kunnen zij dit terrein krijgen, inclusief een erop te bouwen groot Fins chalet met verdieping. Woonkamer 6.50 x 5.50 meter, vier flinke slaapkamers, balkon, groot terras. Maar hoe betaal je zoiets? Want f 240.000 hebben de H.’s niet zomaar. Geen nood, dat kan worden geregeld. De bovendien zijn ze op een heel natuurlijke manier bezig. Toen de kinderen op school gevraagd werd of ze wilden voltigeren, schrokken ze alleen van het woord al. Nu bellen ze vaak op en zeggen dat ze geen tijd hebben. Alleen de flinksten gaan nu nog door”. Dr. H. van de Doel, directeur van het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum in Hoevelaken en voorzitter van de commissie is dezelfde mening toegedaan: „Ik denk dat het voltigeren alleen voor de meer dappere kinderen geschikt is, maar die komen bij een gewone gymnastiekles ook wel aan hun trekken. Het gaat juist om de kinderen die zich minder goed kunnen ontplooien. Ik denk dat dat met gewoon paardrijden wel kan". Twee van de elf maneges die aan het experiment meedoen, geven wél lessen in rijden in plaats van in voltigeren, namelijk het Hippisch Centrum Brugse Vaart in Oostburg en het Hippisch Centrum Breda. Woordvoerders van de beide maneges verklaarden dat het enthousiasme van zowel de kinderen als de manege zeer groot is. De heer Sars van de manege in Oostburg: „Van de 30 kinderen zijn er maar 6 afgevallen. De overigen zijn zeer enthousiast. Elke week kan elk kind een half uur op een paard rijden. Sommigen zijn zelfs al geslaagd voor een examen dat door de Nederlandse Pony Club is afgenomen Als het experiment van de NHS niet voortgezet wordt of als het op niets uitloopt, zijn we van plan om zelf scholen te benaderen en de kinderen eventueel kosteloos te laten paardrijden”. Ook m Santpoort loopt men met dergelijke plannen rond en juicht men het initiatief van de NHS toe. Toch zouden sommige dingen dan Het spijt mij U te moeten melden dat r rechtbank van Koophandel te Brussel dd* 7 febru "Ville et Campagne" en de heer Oaniel De Duve in verk 1 aard ontvangen zij kwitanties van Daniël de Duve. Het chalet kan nu worden besteld en gebouwd. Over drie maanden zal het er staan. Het is dan begin juli 1979, dus dat wordt tegen de winter. Alles lijkt goed op gang te komen. Er wordt een bouwvergunning aangevraagd, een brievenbus, een lichtaansluiting, allemaal formaliteiten die erbij horen. Alleen, de geldlening komt niet gauw rond. Eerst is er sprake Is paardrijden gezond? Een ander lid van de commissie, dr. A. Haartsen, huisarts te Hoevelaken, vindt van wel: „Er zijn eigenlijk twee aspecten, de eerste is het psychische aspect, het leren natuurlijk om te gaan met dieren en om gezamenlijk met het dier het lichaam te gebruiken. Verder is gebleken dat paardrijden goed is voor mensen met rugklachten. Daarom wordt die sport ook wel veranderd of verbeterd moeten worden. Wim van Bergenhenegouwen: „Er is nauwelijks interesse van de kant van de ouders en de school. Het gaat tenslotte via school, maar er is nooit eens iemand die komt kijken. Ook zou er eigenlijk een schoolarts of een fysiotherapeut bij betrokken moeten worden, want voor kinderen met een handicap aan de ruggewervel hoeft het paardrijden niet altijd goed te zijn”. van, dat het geld zal komen van een bepaalde bank, maar daar horen ze niets meer van. Dan wordt er een aanvraag ingediend bij een bank in Antwerpen. De H’s vinden enig uitstel ook niet zo verschrikkelijk. Ze hebben thuis veel werk, en de tijd verstrijkt snel. Wel rijden ze nog een paar keer naar Barvaux en zelfs komt de heer De Duve een keer bij hen in Nederland op visite, om de zaken te bespreken. Ze doen bij die gelegenheden nog enkele extra wensen voor de bosvilla, onder andere een stenen onderbouw. Toch begint het op te vallen dat de financiering zo lang duurt, en dat er zo weinig haast wordt gemaakt met de bouw. Dan, ineens, komt als een donderslag bij heldere hemel het bericht uit België Daniël de Duve is failliet. Hij heeft een miljoenenschuld aan overhypotheek bij de bank. Er valt niets meer te regelen voor de H’s. De grond die zij hebben gekocht staat niet op hun naam. Zij kunnen met hun kwitanties voor f 60.000 in de rij van de schuldeisers gaan staan. Maar de hypotheekbank gaat voor en daarna zal er geen cent meer zijn te halen. De grond in Barvaux wordt openbaar verkocht. Het enige wat zij kunnen doen, is proberen te zijner tijd op de verkoping hun perceel nog eens te kopen. En dan maar hopen dat het op die veiling niet te duur zal zijn. De H.’s zijn verbijsterd. Zij hadden voor de regeling van de koop al een notaris in Barvaux. Had die dan niet moeten zorgen dat de vooruitbetaling geldig was? Hun vertrouwen op een kwitantie van Daniël de Duve, maar vooral ook hun gebrek aan kennis van de Franse taal bij alles wat zij in Barvaux moesten regelen, heeft hun de das omgedaan. Want natuurlijk hadden zij het voorschot nooit rechtstreeks aan de verkoper moeten afdragen, maar het alleen maar bij een notaris moeten deponeren. Maar Daniël de Duve sprak Nederlands, die konden zij verstaan. Zij hebben direct na de ramptijding een Nederlandstalige notaris in Antwerpen in de arm genomen en ook een Vlaamse advocaat, om te proberen zo mogelijk nog iets van hun schade te verhalen. Maar de verwachtingen zijn somber. beoefend in revalidatiecentra. Kinderen gebruiken het bekken vaak te weinig en dan is het goed om tijdens de groei, zo van het tiende tot het vijftiende jaar de paardesport te beoefenen. Als je echter hele dagen op een paard zit, kan het wel schadelijk zijn, vooral bij meisjes. Ik ben echter niet zo’n voorstander van voltigeren, want dat is meer in- dan ontspannend”. Als het experiment geslaagd blijkt, zal de commissie een aanvraag bij de overheid indienen voor subsidie. „Eerst wachten we echter het rapport af’, aldus Margriet Boswijk, „we krijgen nu al regelmatig rapporten toegestuurd van de maneges waarin het enthousiasme en de vorderingen van de kinderen beschreven worden. De berichten die we binnenkrijgen zijn heel positief. In Zeeland is zelfs een manege die de kinderen elke week een extra uur les geeft op eigen kosten. Andere maneges geven de NHS, die het experiment financiert, reductie. Als het eenmaal zo ver is dat meer scholen de kinderen laten paardrijden, dan moet de overheid maar financieren. We gaan in ieder geval van het standpunt uit dat het de ouders en de kinderen niets mag kosten. Ik geloof echter niet dat de financiering zo'n probleem is, een groter probleem is of de inspectie van het onderwijs het paardrijden via school goedkeurt. In andere landen wordt het in ieder geval wel gedaan. In Oostenrijk en Zwitserland kunnen de kinderen elk jaar kiezen tussen een week skiën, paardrijden, ballet enzovoort. Misschien zal in het rapport de suggestie gedaan worden om dat in Nederland ook te gaan doen, als blijkt dat elke week een uur les in deze sporten niet haalbaar is”. met in de Son aanbetaling van 10.CC0 Gulden is voorzien op de aankoop van i do jrend on van 50.CC0 Gulden op hot bouwen. Deze aanbetaling dient to j maar wel heel degelijk en mooi. Gebouwd van prachtig zwaar blank hout. Alles royaal bemeten, ook de percelen grond die erbij horen. Enkele tientallen huizen zijn al in gebruik. De meeste andere percelen zijn nog slechts met kadasterpaaltjes uitgezet in het lage sparrenbos. Maar de gemeente zal ook daarlangs aanstonds -”~Barvauxt X JUMI 197$A firma Daniël de Duve zal voor een lening zorgdragen. Dan kan het bedrag in een aantal jaren worden betaald. Alleen moeten ze natuurlijk wel een redelijke aanbetaling doen. Als de H.’s weer thuis zijn uit Barvaux, maken ze meteen f 6.000 over naar Daniël de Duve, als eerste reservering voor hun prachtige nieuwe bezit. Korte tijd later betalen zij nog eens f 54.000 aan de Belgische firma. Bij elkaar een aanbetaling van f 60.000. Daarvoor 2000 ANTWERRKN A«WTOO«W»TRAAT ft TUVOONMKOC luwdr® i Paardrijden Een Fins chalet, zoals de H 's hadden besteld Hunstuk bosgrond, waar de H. 's nu niets van blijken te bezitten, ondanks dat zij ai 60.000 gulden hebben betaald Het lijkt mij thans aangev.ezen dat wij j-<-n hrbb«n in mijn kantoor en ik stel voor -galopperend paard. De instructeur I laat een paard aan een lijn (longe) -rondjes draven, de kinderen lopen in hetzelfde ritme mee en springen het paard op en af. Hierbij zijn talrijke variaties mogelijk: met losse handen rijden, een volledige draai op de paarderug maken, met één knie en één hand op het paard steunen enzovoorts. Voltigeren is een sport waarbij hoge eisen worden gesteld aan de conditie en i die ook niet geheel ongevaarlijk is. Martin Corsmit en Wim Bergenhenegouwen, rij- JAN LENAERTS ADVOCAAT instructeurs bij de manege Kennemergaarde, zeggen hierover: „Er wordt af en toe een flinke val gemaakt, zo’n paard is toch gauw 1,60 meter hoog. Maar gelukkig zijn er nog nooit ernstige ongelukken gebeurd. Eigenlijk is voltigeren voor veel kinderen te zwaar. Vooral meisjes stoppen er eerder mee. Ze krijgen dan poetslessen, het verzorgen van de paarden”. Waarom is men het experiment begonnen en waarom juist voltigeren? Margriet Boswijk, secretaresse van de Federatie van Nederlandse Rijscholen en lid van de commissie vertelt over de ideeën J. f] flj van de NHS: „Wij willen het /II i/A paardrijden zo bekend mogelijk maken. De paardesport is geen Die mensen komen uit alle bevolkingsgroepen. Als je mensen enthousiast wilt maken voor een sport, kom je al gauw bij de jeugd terecht. En die kan je het best via de scholen bereiken. Op scholen voor geestelijk of lichamelijk gehandicapte kinderen wordt al jaren paardgereden, maar ook voor „normale” kinderen is het erg gezond. Voltigeren is een sport waarbij het kind op een verantwoorde wijze kennis maakt met het paard en het wordt sterker en leniger. Bovendien werkt het kind in een team waarin het anderen moet helpen. Ik vind wel dat er op erkende maneges les gegeven moet worden, omdat een zekere deskundigheid wel gewenst is, bovendien moeten de lessen goed opgebouwd worden. Je moet voorzichtig beginnen en naarmate de kinderen vorderen langzaamaan moeilijkere oefeningen geven”. Martin Corsmit en Wim Bergenhenegouwen zouden echter liever zien dat er rijlessen gegeven werden in plaats van een cursus voltigeren. „Geen enkele instructeur heeft een opleiding voltigeren gevolgd. Sommigen hebben wel vroeger zelf gevoltigeerd en ervaring opgedaan in het geven van voltigelessen. Ideaal zou zijn dat als je een groep van ongeveer 24 kinderen hebt, er een stuk of twaalf paarden beschikbaar zijn, zodat ze allemaal een half uur kunnen rijden. Kinderen zijn namelijk ongeduldig, ze staan te popelen om op een paard te gaan zitten en zinder posta neiaaS ven»- i. maar ik uft .veten overt ngalow&o jratis uitvefe i /«QB ii •b.- f Sit.ooO u.. GeoChtt Heer GovoljjoverJ -wn ono telefonisch onderhol vai* 30 dezer, hebben •./ij ia eer 'J hierbij ;r/ou;d do noli.je Jokunonton to laten gewerden betrof- ier.de 1-3 kontrakt n .tot batrukkinj ..o iaidcoop perceel Jt on hot bouwer, van jen chalet zeals voorzien op bijjevos ;de senotsen. f ie

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 31