Directie spreekt over elitaire opstelling i Gekraakt Zeemotel in andere handen Alleen wapperende reclame langs de lijn in Bloemendaal burgerlijke stond Bloemendaal aarzelt nog over lening tennisclub gemeenteraad zich over de lening aan de tennisclub bogen. Zowel CDA als PvdA en Progressief Bloemendaal uitten opnieuw ernstige kritiek, zowel op de manier waar op B. en W. tijdens de jongste raadsverga dering de steun aan TULP via een inder haast uitgereikt voorstel ter sprake had den gebracht als op de lening zelf. Alge mene opvatting was, dat de commissie eerst wil weten hoe TULP haar zaakjes financieel heeft geregeld, voordat een de finitief oordeel kan worden geveld. Nieuwbouwplan blijft van kracht Aankoop „over de grens” ligt commissie zwaar op de maag J. W. Verhoeven nieuw hoofd van Raadsvergadering structuurschema nu toch openbaar Heemstede houdt urinoirs in ere Berkenrodeschool 1980 VRIJDAG 13 JUNI 8 Hillegom I Kt REGIO (Van onze streekredactie) ZAND VOORT. Het Zeemotel Zandvoort, dat krakers donderdag ochtend hebben bezet, is geen eigendom meer van de Bond Zonder Naam. Begin deze maand heeft de bond het voormalige hotel voor ruim twee miljoen gulden verkocht aan de Aerdenhoutse financie ringsmaatschappij Finlea. Zowel directeur Van Essen van de Bond Zonder Naam als directeur Borhem van de financieringsmaatschap pij heeft dat bevestigd. (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. Op aandrin gen van met name het WD- raadslid Hügenholtz hebben B. en W. van Zandvoort besloten de structuurstudie over de toekomst van de badplaats in een openbare vergadering te presenteren. Om dat het college veel belangstellen den verwacht, wordt de bijeen komst dinsdag 17 juni niet in het raadhuis, maar in het Gemeen schapshuis gehouden. (van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Het is nog steeds niet duidelijk of de Bloemendaalse tennisclub TULP („Tennis Uit Louter Plezier”) vijf tigduizend gulden kan lenen voor aankoop van een tennisparkje aan de Duinwindelaan in Bent veld (gemeente Zandvoort). De gemeenteraad struikelde vorige maand over een dergelijk voor stel, nadat CDA-woordvoerder J. Schopman een waslijst met be zwaren had laten horen. Kern punt van zijn kritiek: Bloemen daal zou de eigen gemeentegrens opeens minder belangrijk vinden (het tennisparkje ligt enkele hon derden meters op Zandvoorts ge bied) terwijl die grens in het ver leden als Berlijnse Muur was be schouwd, toen kinderen uit Bent veld naar de Vondelschool in Bloemendaal wilden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het ziet er naar uit dat de direktie van het PWN (Provinciale Waterleidingbedrijf Noord-Holland) maandag weer fors in botsing zal komen met een aantal Statenleden. In het jaar verslag van het PWN voor 1979 neemt de direktie namelijk stel ling tegen, degenen, die zich ver zetten tegen de drinkwaterinfil tratie in de Zuidkennemerdui- nen. Dit standpunt van de direk tie lijkt in strijd met een motie, die Provinciale Staten op 25 fe bruari hebben aangenomen, waarin een heroverweging van de infiltraties werd bepleit. Conflict stof dus voor de vergadering van de Raad van Toezicht op de Pro vinciale Bedrijven, die maandag wordt gehouden. PWN haalt uit naar tegenstanders van drinkwaterinfiltratie Hille- md. vol- nte- ibe- oor- ilen rde aan den iplein, gelijks 11, tel. i 13.30- alleen ien is ar de gatief twee kweg is dat an, te Vroe- illeen Overigens wordt in het jaarverslag over het Kraansvlak nog opgemerkt, dat de lozing van rioolwater van de gemeente Zandvoort een niet onaanzienlijke bedrei ging vormt voor de natuurwetenschappe lijke waarde er van en voor de waterwin- Als de gemeente tennisclub TULP vijf tig mille voor dit doel zou lenen, komt er een volgende keer misschien een vereni ging die Wimbledon voor een zacht prijsje op de kop weet te tikken en bij Bloemen daal om financiële steun daarvoor vraagt. Of een inwoner die in Hillegom een bol lenschuur koopt en bij Bloemendaal om geld aanklopt. Kortom: het eind is zoek, als de gemeente hieraan begint, redeneer de de christendemocraat. Bovendien zou Tulp veel leden van buiten Bloemendaal in haar gelederen hebben, hetgeen finan ciële steun van de gemeente helemaal onlogisch zou maken. De stemming was vrijwel onveranderd gebleven, toen gistermiddag de leden van de commissie sport- en jeugdzaken uit de (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Reclame mag langs Bloemendaalse sportvelden, als die maar „zacht” is. Borden zijn uit den boze. Alleen aan vlaggestokken mogen reclameboodschappen boven de hoofden van de bezoekers wapperen, als vlaggen én stokken na afloop maar worden weggehaald. Die mening namen de leden van de commissie sport- en jeugdzaken gisteren in toen de reclame langs de lijn ter sprake kwam. De commissie stelde zich daarmee ongeveer op de lijn die de Welstandscommissie in Bloemendaal heeft gevolgd: alleen vlagvertoon is aanvaardbaar. Wethouder P. van der Ham had onlangs verklaard een veel radicaler standpunt in te nemen: elke vorm van reclame (ook vlagvertoon) was voor hem onaanvaardbaar. „Over mijn lijk,” was een veelzeggende uitspraak in dit verband. De commissie dacht er genuanceerder over, hoewel iedereen het moeilijk had met de kwetsbare ligging van sportvelden, in gebieden met fraaie doorkijkjes naar bossen en duinen. Reclame is op elk Bloemendaals sportveld storend, verklaarde PvdA-woord- voerder J. de Korte. Toch achtte hij wapperende reclameboodschappen denkbaar, „als we het maar zeer kritisch begeleiden.” Ook de vlaggestokken zijn ontsierend. In principe moeten die dan ook weg, zodra de wedstrijd afgelopen is, vond hij. Het liberale raadslid mevrouw M. Schipper-Hofman: „Laat clubs naar andere wegen zoeken om reclame in te voeren, in clubbladen bijvoorbeeld.” Ook zij wilde vlagreclame wel een kans geven, als er na afloop geen sporen achterblijven. De christendemocraat J. Schopman liet zich in eendere bewoordingen uit. „Ik stoor me nu al aan die grote hekken rond de velden bij honkbal. En aan die doelpalen op de velden. Goed, ik weet dat het nodig is, maar het staat lelijk....” Allard meent, dat TULP wel degelijk een Bloemendaalse club is: weliswaar woont slechts de helft van het ledental in het dorp zelf, maar wanneer de mensen die kortgeleden naar elders vertrokken of op kamers wonen erbij geteld worden belandt men op 65 procent „Bloemenda lers”. Bovendien is er een wachtlijst met een meerderheid aan eigen bewoners. Die redenering schoot CDA-raadslid Schopman in hetr verkeerde keelgat: „In ons huisvestingsbeleid zijn we streng: je woont in Bloemendaal of je woont er niet. Nu wordt dat principe verlaten voor steun aan een tennisclub...” Bovendien ontvangt de gemeente haar meeste inkomsten uit het Gemeentefonds, dat uitsluitend uit- TULP had er zelf ook veel aan gedaan om aan geld te komen. De contributies zijn van tachtig tot honderdvijftig gulden opgetrokken en de club had in de loop der jaren 60.000 gespaard. De rest wordt particulier en gedeeltelijk bij de gemeente geleend. ningsvoorstel in een moeilijk parket zit. De koopovereenkomst is inmiddels geslo ten, de acte is gepasseerd en TULP is dus al eigenaar van het terrein en de opstallen. Het geld is betaald en de club staat bij haar bank voor ƒ45.000 in het krijt. Dat kost 121/z procent rente. Er is dus haast bij het verkrijgen van een gemeentelijke lening. De plannen voor sloop en nieuwbouw van een appartementengebouw voor de opvang van vakantiehoudende bejaarden en gehandicapten gaan volgens beide he ren echter gewoon door. Volgens Van Essen is in het contract met de Finlea overeengekomen, dat de financier de plannen van architect Bleijs, kosten 4,5 miljoen, volledig zal uitvoeren. „Dat betekent dat de burgers, voor wie wellicht grote of kleine belangen aan de orde zijn, deze informatie uit de tweede hand moeten vernemen. Wij achten het van belang dat de overheid ervoor zorgt, 02507- opend In de nota „Kostenverhoging WRK III” is sprake van „de infiltratie in het Kraans vlak” en de beëindiging van de waterleve- ring door de gemeente Amsterdam niet eerder dan in 1985. Provinciale Staten hebben echter in de discussie over de motie van 25 februari overwogen, of de waterleverantie door Amsterdam niet ge woon zou moeten doorgaan. En zij lieten de vraag öf er wel geïnfiltreerd moet worden in het Kraansvlak daarbij duide lijk open. Het is dus niet onmogelijk, dat een aantal leden van de Staten maandag in de commissie zal protesteren tegen deze passages, omdat daarin wordt vooruitge lopen op een beslissing die de Staten nog moeten nemen. In de nota „Kostenverho ging WRK Hl” wordt verder nog gespro ken van een pompstation, waarmee wordt bedoeld „alle voorzieningen welke ten be hoede van de infiltratie van rivierwater in het Kransvlak en/of de Kennemerduinen nodig zullen zijn”. Ook is te lezen dat aan de gemeentewaterleiding (van Amster dam) het verzoek is gedaan de waterleve- ring aan het PWN-gebied ten zuiden van het Noordzee kanaal voor de jaren 1982 tot en met 1984 te continueren als tijdelijke waterlevering”. De angel zit hier wellicht in het woord lijdelijk. ont- van van vik- Iks- per- md: sec- t 86 de AR- aar- •eur gen wo- iag- M. ron- te md, ïlde 980 jdu- 977 GEBOREN: Monique d. van: C. G. M. van Lierop en E. Westhof. Niels Leonardus z. van: L. G. Schniedewind en H. C. M. van Stein. Coen z. van: R. M. Blokker en J. C. Ouwehand. ONDERTROUWD: F. van Nieuwpoort en A. M. Warmer dam. W. G. J. van Dril en J. M. Hulse- bosch. A. M. Slobbe en M. Krieger. GETROUWD: B. P. M. Meskers en D. M. J. v. Haaster. C. J. Meskers en J. A. M. Mesman. E. C. van Elk en M. Koppert. H. W. S. Gubbels en A. J. M. Seijsener. R. J. M. Rijnbeek en J. M. Verschoor. OVERLEDEN: G. Blijleven m geb. 28 aug. 1906. Ivoort, 10.30, avond ening, lp, tel. en 12 Zand- Sant, terdag be- .00 :1e- en- 1P- :ht ■matie- Ifweg), gebied ;en 11- tot 10 - Kan- 1. 023- In het jaarverslag wordt de tegenstan ders van de infiltratie in feite „elitaire” opstelling verweten. „Als een kleine groep van natuurdeskundigen de belevings waarde van de duinen niet zou willen delen met het publiek, dan komt ons dit elitair voor. Hetzelfde geldt voor de drink watervoorziening. Het is onjuist om uit sluitend het behoud van de unieke natuur te eisen, zonder rekening te houden met de grote betekenis, die deze terreinen te gelijkertijd kunnen hebben voor de drink watervoorziening en de recreatie”, aldus de PWN-direktie in het jaarverslag. n 44, rkeer- le, ge- 0 uur. Fene- iboot- Geo- Conflictstof voor de Raad van Toezicht vormen waarschijnlijk ook de PWN-be- groting voor 1981, de suppletoire begrotin gen voor 1979 en 1980 en de Nota Kosten verhoging WRK III WRK waterstrans- portleiding Rijn-Kennemerland). In al de ze stukken speelt de infïltratiekwestie mo gelijk een rol. Zo worden met name ge noemd de „Kapitaalslasten toekomstige waterwinning Zuid” begroot op 950.000 en „Watervoorziening beneden het Noord zeekanaal” begroot op ƒ31.699.121. Het is niet duidelijk in hoeverre in deze bedra gen de kosten van de omstreden infiltra- tiewerken zijn meegenomen. geheimhouding. In een nieuwe uitnodi ging aan de leden van de raad wijzen B. en W. erop dat een gebrek aan voldoende exemplaren van de structuurstudie reden is geweest het publiek in eerste instantie niet uit te nodigen voor de presentatie. Om „technische redenen” kan volgens B. en W. dinsdagavond alleen aan raadsle den een exemplaar verstrekt worden. Volgens eigenaar en architect zijn de afspraken al gemaakt om over een dag of tien te beginnen met de sloop van het huidige gebouw. De eigenaar zegt overi gens niet van plan te zijn de krakers met gerechtelijke dwang uit het hotel te ver wijderen. De heer Borhem deelde vanoch tend mee dat de krakers enkele dagen voor de sloop begint een brief zullen krij gen waarin hun gevraagd zal worden het pand te verlaten. Borhem zegt ook te verwachten dat het komend weekeind een gesprekje tussen hem, de krakers en enkele raadsleden plaats zal hebben over een vrijwillige ont ruiming. PvdA-raadslid Toonen, op wiens initiatief dat gesprek volgens Borhem zou moeten gebeuren, voelt echter weinig voor zo’n gesprek. „Uit zeer welingelichte bron weet ik dat de financiering voor de nieuwbouw helemaal niet rond is. Aan een gesprek dat de heer Borhem voor ogen staat heb ik dan ook helemaal geen be hoefte”, aldus Toonen. Alleen van een gesprek waarin over de gehele gang van zaken rond het Zeemotel opening van zaken wordt gegeven, zou hij willen deel nemen. Met name over de financiële ach tergronden zou Toonen dan geïnformeerd willen worden. Spaar- ieder ichten- (Van onze streekredactie) HEEMSTEDE. De vijf gemeente lijke urinoirs in Heemstede blijven be staan. Een onderzoek van het Gemeen telijk Technisch Bedrijf heeft uitgewe zen, dat de waterplaatsen in een be hoefte voorzien. Vooral buschauffeurs en anderen die langs de weg hun werk uitoefenen maken er veelvuldig ge bruik van. De vijf urinoirs liggen aan de Koediefslaan, de Valkenburger- laan, op de algemene begraafplaats, in Groenendaal bij de speeltuin en aan de Prinsenlaan in De Glip. Het onderzoek naar de functie van urinoirs was uitgevoerd overeenkom stig het rapport .heroverweging uitga ven en inkomsten”. Wanneer de nood zaak om ze te handhaven zou blijken, moet bekeken worden of ze goedkoper schoongemaakt kunnen worden. B. en W. laten de raad weten daartoe geen kans te zien. De vijf waterplaatsen worden eens per week gereinigd met een schoon maakmiddel en veel water. De zuigwa- gen van de reiniging fungeert daarbij als hulpmiddel. „Uit een oogpunt van hygiëne en effectiviteit zien wij voor alsnog geen mogelijkheden om in de werkwijze veranderingen danwel be zuinigingen aan te brengen,” schrijft het college. ingang jedlijn .30 u. water- seweg, erwin- ie ten in het Burgemeester en wethouders waren eerst van plan de presentatie van de stu die zonder publiek te laten plaatshebben. In een brief aan het college maakte de fractie van de WD in de Zandvoortse raad echter bezwaar tegen deze vorm van - 4 zat. eri t rava lt n don» i iamse, 1.00 u., on. 10- (Van onze streekredactie) HEEMSTEDE. De heer J. W. Verhoe ven wordt door B. en W. van Heemstede voorgedragen als nieuw hoofd van de Berkenrodeschool. Verhoeven vervult op deze school nu de functie van waarne mend hoofd. Aanvankelijk waren er twee kandidaten uit de selectieprocedure overgebleven, van wie Verhoeven er een was. Voordat de selectiegroep een voor keur voor één van beiden kon uitspreken trok de ander zich terug, omdat hem een functie was aangeboden aan een grotere school. Verhoeven is dus de enige kandi daat. De raad zal 26 juni over zijn benoe ming beslissen. JHC Schopman gaat van het inwonertal en niet van oud- ingezetenen. Pas maandagavond zal duidelijk wor den of de tennisclub werkelijk gemeente lijke steun krijgt. Dan praat de commissie financiën over de voorgestelde lening. In de komende raadsvergadering zal de knoop definitief worden doorgehakt. dat een ieder tegelijkertijd over zo n be langrijke informatie kan beschikken. De openbaarheid is geen doel op zich, maar een middel om de burgers zo goed moge lijk te betrekken bij het wel en wee van de gemeenschap. Daar past in, dat de bur gers over dezelfde bronnen tegelijkertijd moet kunnen beschikken als raadsleden”, aldus B. en W. Maar aangezien dat volgens het college in dit geval technisch niet mogelijk is, had zij van de raadsleden willen eisen dat zij de informatie uit de structuurstudie tot het eind van de maand voor zich zouden houden. Dan namelijk is de speciale voor- lichtingskrant over het structuurplan ge reed, die op 30 juni huis aan huis ver spreid zal worden. Van geheimhouding is nu afgezien, ondanks dat de burgers pas op 30 juni in het bezit kunnen komen van de studie. Per exemplaar zullen belang stellenden tien gulden moeten betalen. worden thans geraamd op ƒ420.000.000. Deze verhogingen zullen naar raming en kele jaren 3 of 2 percent moeten belopen en dan nog enige jaren 1 percent, aldus de PWN-direktie. Het totale aantal aansluitingen nam vo rig jaar met 7.831 toe tot 362.402, een stijging van 2,2, percent. Het leidingnet verkeert in goede staat en leverde in 1979 geen problemen op. Het beheer van de natuurterreinen (bij na 5.400 hectare), die meestal ook water wingebieden zijn, verliep in 1979 goed. Door grote regenval kwam een aantal duinvalleien weer onder water te staan, hetgeen goed was voor de plantengroei. Het bosbeheer verliep normaal, maar het hout was moeilijk verkoopbaar.Een toe nemend aantal vossen deed goed zijn best om de hoeveelheid konijnen binnen de perken te houden. De konijnen reageer den daarop met een vermindering van hun aantal. De fazanten beleefden behal ve de opdringerigheid van de vossen nog een andere ramp: veel kuikens kwamen om door de regen. Volgens de direktie werd met succes opgetreden tegen strope rij in de duinen. Het aantal „wildkampeer- ders”, nam toe, vooral op de parkeerter reinen. De ontvangsten uit de exploitatie van de natuurterreinen beliepen ƒ3,8 miljoen te genover ƒ3,5 miljoen het jaar daarvoor. Daar stond echter een kostenstijging te genover tot 7,9 miljoen 7,4 miljoen het jaar daarvoor). De provincie draagt in de kosten bij met 2,8 miljoen (het jaar daar voor 2,7 miljoen). Het aantal personeelsleden nam, na een lichte daling in het voorgaande jaar, weer een beetje toe: van 764 naar 770. 73 perso neelsleden vertrokken en er kwamen 79 nieuwe medewerkers in hun plaats. Ien als er die eerste jaren gewoon rente wordt vergoed. Twee kwartjes: dat is eens per drie weken een colaatje minder...” Van liberale zijde werd iets minder te rughoudend, maar niettemin met be zorgdheid, gereageerd op de voorgestelde lening aan de tennisclub. Mevrouw Schip per: „We moeten beducht zijn voor de mogelijke precedent-werking. Maar we staan niet onvriendelijk tegenover de club en willen, als de zaak in de commissie financiën behandeld is, wel met het colle ge meegaan.” Het raadslid voegde daar aan toe, dat aan TULP strenge voorwaar den gesteld moeten worden. Heel duide lijk moet op papier komen te staan, dat Bloemendaal alleen in dit geval over de grens heen wil helpen. Bovendien zou de club aan Bloemendalers op de wachtlijst voorrang moeten geven boven niet-inwo- ners. Wethouder Van der Ploeg: „Het college heeft het risico genomen dat straks meer verenigingen ons om steun bij dit soort zaken vragen. Als zij werkelijk een beroep op ons doen, zullen we dezelfde gedrags lijn als bij TULP moeten volgen.” De grensoverschrijding achtte Van der Ploeg minder belangrijk, vooral omdat TULP lange tijd tevergeefs banen in Bloemen daal had gezocht. Nu de club een terrein in Bentveld gevonden heeft moet de ge meente niet kinderachtig zijn, vond hij. TULP-voorzitter F. Allard verklaarde gisteren, dat zijn club hangende het le- t de' ting” et de: teerde toer, van niet; ïdrag' iteer-s ?hou-j elijk., 'P de' JOUW, een’ pot* Een waterput in het infiltratiegebied van het provinciaal waterleidingbedrijf. belangen in het westelijk deel van het Kraansvlak. De PWN-direktie betreurt de opstelling van de Franse regering met betrekking tot de vervuiling van de Rijn met zout door de Franse kalimijnen. De hoeveelheid zout in de Rijn en het door deze rivier, via de IJssel, gevoede IJsselmuiden blijft daar door minstens hetzelfde. De direktie vraagt zich af of de overige verdragspart ners (in het zoutakkoord) bereid zullen blijven mee te werken nu een van de verdragspartners (Frankrijk) zijn ver plichtingen niet nakomt. De PWN-direktie maakt zich verder nog zorgen over de fosfaatophoping in het IJsselmeer. Zij be pleit in het jaarverslag een derde trap (chemische zuivering) toe te voegen aan alle zuiveringsinstallaties. De drinkwaterproduktie van het PWN nam in 1979 toe met 0,8 percent tot 65,2 miljoen kubieke meter. Met deze geringe stijging blijft de groei van het verbruik achter bij de prognoses van enkele jaren geleden, zo schrijft de direktie. Hoe deze vermindering precies komt weet men niet. Wellicht is een bewuster gebruik van drinkwater, met name bij de industrie een van de oorzaken, veronderstelt de PWN- direktie. De wateropbrengst nam slechts met 1,9 percent toe tot 114 miljoen, ondanks een tariefverhoging per 1 januari 1979 van 4,5 percent. De basisprijs per kubieke meter steeg begin 1979 van 1,56 tot 1,63, ex clusief BTW. In 1980 is deze prijs opge trokken tot 1,68 door een tariefverho- 'ging van 3 percent. Ook na 1980 zullen tariefsverhogingen nodig zijn, mede om de kosten van het WRK-III-projekt (pomp en zuiveringsstation te Enkhuizen en een transportleiding naar Castricum en de IJmond), dat in 1981 gereed komt, in de tarieven op te nemen de stichtlngskosten PvdA-woordvoerder J. de Korte: „In de financiering van de aankoop zit een gat van ƒ45.000. We hebben geen duidelijk inzicht, hoe dat gat is ontstaan. Ik ben er niet van overtuigd, dat een lening van vijftig mille nodig is. Is dit niet op een andere manier rond te krijgen, bijvoor beeld via de regeling voor jeugdsub- sidie?” CDA-raadslid Schopman: „Er is veel onduidelijk: in het raadsvoorstel wordt gesproken over een koopsom van 210.000. Achteraf blijkt dat 245.000 te zijn. En waarom moet de gemeente TULP vijf jaar lang vijftigduizend gulden ca deau doen?” Bloemendaal had namelijk voorgesteld, de club de eerste vijf jaar geen rente te laten betalen over de lening die ze via de gemeente zou krijgen. Schopman vond het onheus. „Als je dat zou omslaan over het aantal leden betekent het, dat elk lid twee kwartjes per week méér moet beta-

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9