Na wijzigingsvoorstel D’66 VS zullen tussentijds bewind Kaboel steunen PROTEST OP DAK MM E E Advies genegeerd bij benoeming Scholten Overleg over gebruik van burgervliegtuig bij crisis ll DamiatePers Vertrouwen in reis Schmidt naar Moskou VS willen homo’s Den Uyl tijdens spoeddebat: weer toelaten Internationaal overleg over koffiegif-zaak Kamerverkiezingen wellicht op dinsdag Politieman mag overal optreden Bond waarschuwt Haarlems Dagblad Opschudding in Tweede Kamer toch te laat” Principe-akkoord over haven-CAO tegen verzekeraar van begrafenissen „Stoffen in afval van Bayer staan op zwarte lijst” „Op tijd gepost At „Na terugtrekking Russisch leger” Van der Klaauw: L WOENSDAG 25 JUNI 4 1980 BINNEN- EN BUITENLAND ■i Den Haag praat met KLM, Martinair en Transavia Vanaf 15 juli (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering zal er tijdens deze kabinetspe riode niet in slagen het lid maatschap van het Koninklijk Huis bij wet te regelen. r eer pui tev zaa per spl bec vol ma Da pol SM- I UwM ’Mr W UB BI «Mr Wetsontwerp Koninklijk Huis op de lange baan (Van onze redactie buitenland) 155,00 (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. De Nederlandse regering en de drie luchtvaartmaatschap pijen in ons land (KLM, Martinair en Transavia) overleggen momenteel over het gebruik van de vliegtuigen voor de burgerluchtvaart in tijden van oorlogsdreiging en van oorlog. BELGRADO. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren in Belgra do verklaard, dat de VS „bereid zijn mee te werken aan voorbereidingen voor een overgangsregering in Afghanistan, indien de Sovjet-Unie haar troepen geheel uit dat land terugtrekt”. het hele land op nauwkeurig genoteer de tijden posten en ging na op welke tijd deze brieven de geadresseerden bereikten. DEN HAAG (ANP). Vanaf 15 juli heeft een politie-ambtenaar de bevoegd heid zjjn taak in het gehele land uit te oefenen, ongeacht of hij tot het korps rijkspolitie dan wel tot een gemeentelijk politiekorps behoort. Tot dusverre heeft een politieambtenaar deze bevoegdheid Op verzoek van het kabinet is de be raadslaging in de Tweede Kamer over het wetsontwerp dat het aantal leden van het Koninklijk Huis regelt, gisteren geschorst. Vermoedelijk zal de regering het wetsont werp intrekken. In ieder geval is het voor lopig van de baan. De schorsing volgt nadat de Tweede Kamer een door D’66 ingediend voorstel tot wetswijziging met 70 tegen 68 stemmen had aangenomen, zoals gisteren nog in consternatie in de Kamer. Het PvdA- Kamerlid De Vries maakte bezwaar tegen Dolmans voorstel met een be roep op het Reglement van Orde, waar in staat dat een stemming is afgesloten zodra de aanwezige leden inclusief de Kamervoorzitter hun stem hebben uit gebracht. Na de raadpleging van het reglement trok Dolman zijn voorstel weer in. De uitslag van de stemming was 70 stemmen vóór en 68 tegen, waarmee het D’66-voorstel was aange nomen. Als de drie CDA-ers alsnog hadden mogen stemmen, zou het wijzi gingsvoorstel zijn verworpen. een deel van de editie kon worden gemeld. Het voorstel kwam erop neer dat de kin deren van prinses Margriet niet meer tot het Koninklijk Huis behoren. Volgens de regering moet dat wel het geval zijn. Prin ses Juliana heeft zich ook steeds op dat standpunt gesteld. uit en De helft van de brieven die op tijd worden gepost, bereikt de bestemming voor het middaguur. Dit concludeert de Consumentenbond uit een onder zoek naar de snelheid van postbezor ging bij de PTT. Men liet 264 brieven in later stemde de gehele ministerraad hier mee in. Nog diezelfde middag heeft konin gin Beatrix in Assen, waar ze op bezoek was, het per koerier gebrachte benoe mingsbesluit ondertekend. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Wanneer het kabinet Van Agt normaal zijn rit uitzit en de Tweede Kamerverkiezingen volgend jaar mei worden gehouden, zullen zij - bij wijze van uitzondering - niet op woensdag (zoals gewoonlijk) maar op dinsdag plaatsvin den en wel op 26 mei. Dat komt omdat het donderdag 28 mei Hemelvaartsdag is en de Kieswet bepaalt uitdrukkelijk dat geen verkiezingen mo gen worden gehouden op de dag voor Hemelsvaartdag. ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 De verandering in deze situatie komt tot stand door bet inwerkingtreden van een wijziging van de politiewet op 15 juli. Dit overleg wordt gevoerd op verzoek van de NAVO. Deze wil beschikken over meer vrachtcapaciteit om in tijden van spanning snel troepen vanuit de VS naar West-Europa te kunnen overbrengen. De Nederlandse wet biedt al de mogelijkheid dat vliegtuigen van de burgerluchtvaart in oorlogstijd worden gevorderd. Ook bij oorlogsdreiging kan dit maar dan is er een Koninklijk Besluit voor nodig. Een woordvoerder van de KLM heeft meegedeeld dat in de onderhandelingen met de regering met name de verantwoor delijkheid van de maatschappijen voor het onderhouden van een eigen lijnennet, het kostenaspect en de juridische kanten aan de zaak zullen worden behandeld. Daarbij komen nog de vraagstukken ten aanzien van het personeel, waarvoor de KLM contact zal opnemen met de bonden. Een van die bonden, de Vereniging van Nederlandse Verkeervliegers, heeft in middels te kennen gegeven dan men zeer teleurgesteld is over het feit dat de organi satie niet nu reeds bij het overleg betrok ken is. Volgens de VNV moet de huidige CAO ten grondslag liggen aan regelingen met betrekking tot overheidsopdrachten voor burgerluchtvaartpersoneel. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft gezegd, dat de verant woordelijkheid voor het uitvoeren van de opdrachten geheel ligt bij de luchtvaart maatschappijen. De regering vindt dat speciale overeenkomsten ten aanzien van dit probleem met de luchtvaartmaat schappijen kunnen worden afgesloten, als dit noodzakelijk mocht blijken. Hij verge lijkt dergelijke akkoorden met charter- contracten. „Er is juist voor deze formule gekozen om de crisisbeheersing een soe pel en weinig polariserend effect te ge ven”, aldus deze woordvoerder. Carter deed deze verklaring tijdens een staatsdiner ter gelegenheid van zijn be zoek aan de Joegoslavische hoofdstad. „Wij zien graag de wederopbouw van een onafhankelijk en niet-gebonden Afgha nistan dat in vrede kan leven met zijn buren en een bijdrage kan leveren aan de stabiliteit in de streek”, aldus de Ameri kaanse president. Op hetzelfde diner zei president Mjato- vic van Joegoslavië, zonder Afghanistan bij name te noemen, dat „interventies en inmengingen in binnenlandse aangelegen heden” steeds vaker voorkomen. Hij pleit te voor ontspanning op wereldschaal. Verder zei president Carter gisteren na een gesprek van ruim twee uur met Joe goslavische leiders, dat de VS bereid zijn dit land te steunen bij het stabiliseren en ontwikkelen van de economie. Hij deelde mee dat het onderhoud met name interna tionale zaken betrof, zoals de kwesties Afghanistan, Iran, het Midden-Oosten, Zuidoost-Azië, het energievraagstuk en de dialoog tussen rijke en arme landen. Carter zei ook dat Washington belang heeft bij „het handhaven van de on schendbaarheid van de actieve invloed van de beweging van niet-gebonden lan den”. Deze opmerking leverde hem kri tiek op van het Russische persbureau TASS dat in verklaring stelde dat de VS alleen proberen de niet-gebonden landen tegen elkaar op te zetten en dat deze beweging zijn successen alleen heeft be haald ondanks en niet dankzij de Ameri kaanse politiek. Vandaag reisde de Ame rikaanse president naar Madrid, vanwaar hij zal terugkeren naar de Verenigde Staten. HOOFDREDACTIE; Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije H een de nog looj in 1 woi JH dull gen dat tic te liet dèr fihi is’ tan I zul wo E Oprechte Haarlemsche Courant van 1656 .’D jare Wijl wer een vori wer tijk dee gep die t I De maa moe dooi wijk nodi vooi onve nog hét dat eel s (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse re gering steunt een wetsvoorstel dat een eind moet maken aan het inreisverbod voor homoseksuelen in de Verenigde Sta ten. Dit is gisteren bekendgemaakt. In een brief aan een van de opstellers van het wetsontwerp, de democratische senator Alan Cranston uit Califomië, zegt het ministerie van Justitie steun toe als hij in het Congres gaat pleiten voor de af schaffing van het gedeelte van de imigra- tie- en naturalisatiewet uit 1952, die de toegang tot de Verenigde Staten ontzegd aan alle personen die „een psychopatische persoonlijkheid, een seksuele afwijking of een geestesziekte” hebben. De reistijd van de gewone brieven via de wjjkbrievenbussen was gemid deld 22,8 uur. Brieven die bij het hoofd postkantoor werden aangeboden de den er gemiddeld 18,7 uur over en expresbrieven 17,4 uur. Uit het onder zoek bleek verder onder meer, dat ex presbrieven die de volgende dag niet voor twaalf uur bezorgd zijn, vaak tegelijk met de gewone post en soms zelfs later komen. meerderheid van de Kamer wenselijk, dat aan zo min mogelijk leden van de konink lijke familie beperkingen worden opge legd in hun privéleven. D’66-woordvoerder Brinkhorst zei giste ren dat zijn fractie vooralsnog niet van plan is zelf een initiatiefwetsontwerp in te dienen nu het wetsontwerp van het kabi net van de baan is. Het wachten is op een voorstel van een nieuw kabinet, aldus Brinkhorst. Hij noemde de houding van de regering in deze kwestie „krampach tig”. „Het door mij ingediende wijzigings voorstel is niet antimonarchistisch. De enige bedoeling ervan is, de monarchie zo doelmatig mogelijk te laten functioneren, zonder dat er 30 of 40 prinsen bij betrok ken zijn. We moeten hier geen Saoediara- bische toestanden krijgen”, aldus Brink horst. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Eén op de twee brie ven die 's avonds na vijf uur, maar voor de laatste lichting wordt gepost, is niet voor de volgende dag twaalf uur bij de geadresseerde. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft bij de benoeming van minister Scholten van Defensie tot vice-president van de Raad van State twee andere kandida ten, door de Raad zelf genoemd, genegeerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In de Tweede Kamer is gisteren grote opschudding ontstaan bij de stemming over het wijzigings voorstel van D’66 over de beperking van het aantal leden van het Konink lijk Huis. Nadat de in de vergaderzaal aanwezige leden en Kamervoorzitter Dolman hun stem hadden uitgebracht, stelde Dolman voor drie CDA-Kamer- leden die op het moment van de stem ming nog elders in het gebouw waren alsnog de mogelijkheid te geven hun stem uit te brengen. Dit leidde tot grote (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In het chemisch afval dat hei Westduitse concern Bayer in de Noordzee dumpt, bevinden zich stoffen waarvoor een absoluut lozingsverbod geldt. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat had dit bedrijf dan ook geen toestemming mogen geven zijn afvalzuren voor een of twee jaar voor de Nederlandse kust in zee te storten. Dit betoogde mr. J. Keuning gisteren namens de Stichting Natuur en Milieu voor de Raad van State tijdens het beroep dat deze milieu-organisatie heeft aangete kend tegen de lozingsvergunning van Bayer. Bayer, dat kleurstoffen en chemische halffabrikaten produceert, loost 40 kilo meter uit de kust bij Hoek van Holland jaarlijks ongeveer 550.000 ton chemisch afval, waaronder organo-halogenen, kwik en cadmium, die op de „zwarte lijst” staan. Namens de minister betoogde mr. L. Gelpke gisteren dat Tuijnman zich er re kenschap van heeft moeten geven, dat door weigering van de vergunning ineens een produktieproces moet worden stopge zet, waarbij 4.000 arbeidsplaatsen zijn be trokken. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. BUREAU Redactie en administratie: Oudeweg 12-14, Haarler. telefoon 023-319053 postbus 507, 2003 PA Haarlem postgiro: 273107 telex 41866 BIJKANTOREN: Haarlem tel. 023-31 90 53 Gedempte Oude Gracht 82 Centrum Floresstraat 1 Noord Californiëplein 17 Schalkwijk Heemstede tel 023-28 77 54 Raadhuisstraat 60 De meerderheid van de Kamer vindt echter, zo bleek gisteren, dat het aantal leden van het Koninklijk Huis moet wor den beperkt. Daarvoor worden twee rede nen aangevoerd. De eerste is, dat de ver antwoordelijkheid van de ministers voor het doen en laten van leden van het Ko ninklijk Huis volgens de Kamermeerder heid voor een kleiner aantal leden van dat Huis moet gelden omdat anders de minis teriële verantwoordelijkheid te zwaar wordt belast. Bovendien is het volgens een per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per Kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 17.30-19.30 uur zaterdags van 11.30-13.30 uur uitsluitend telefoon 023-32 43 41 ROTTERDAM (ANP). Werkgevers en vakbonden van de havens van Rot terdam en Amsterdam hebben gisteren na enkele uren onderhandelen een principe-akkoord bereikt over een nieuwe haven-CAO, waarin onder meer herstel van de volledige prij scompensatie per 1 januari volgend jaar is opgenomen. De nieuwe overeenkomst zou twee jaar geldig zijn. Een commissie gaat zich volgende maand buigen over een belangrijke eis van de bonden, name lijk herstructurering van de lonen. Op 6 augustus wordt een nieuwe onder handelingsronde gevoerd, waarbij be zien zal worden of deze eis in het prin cipe-akkoord kan worden opgenomen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Consumentenbond beschuldigt in het blad Consumentengids de Overijsselse begrafenisverzekeraar Ardanta van ontoelaatbare beleggingen en adviseert de leden geen verzekering bij deze onderneming af te sluiten. Boven dien wordt het ministerie van Financiën gevraagd toezicht te houden op het bedrijf. Volgens de bond voert de directeur van Ardanta, die tevens enige aandeelhouder is, een slecht beleid. Bovendien heeft men bezwaar tegen het feit dat zijn vrouw het enige lid is van de raad van commissaris sen. De bond wijst erop dat de jaarreke ningen tot 1977 zijn afgekeurd, omdat ze niet door een accountant zijn gecontro leerd. Adanta telt bijna 200.000 verzeker den en heeft een totale verzekerde som van bijna honderd miljoen gulden. De directeur van het bedrijf heeft de beschuldigingen tegengesproken. Hij stelt onder meer dat een goed beleggingsbeleid wordt gevoerd en dat al het verzekerde geld controleerbaar is gegarandeerd. I (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Rechercheurs Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen Düsseldorf hebben vandaag in Rotterdam met elkaar gesproken over de 25 vergifti- gingsgevallen die deze maand in koffie huizen in de vier steden zijn voorgeko men. Daaröij werd suiker of koffiemelk vergiftigd met een middel dat het centrale zenuwstelsel aantast. De Amsterdamse politie meent dat de 33-jarige Fred Gaster uit Kiel de vermoe- delijke dader is. De man, die behandeld is in een inrichting, heeft als hobby plant aardige vergiften. Vrijdag werd hij door de Westduitse politie aangehouden; zater dag werd hij op grond van zijn alibi weer vrijgelaten. Een woordvoerder van de Amsterdam se recherche, die met de zaak is belast zegt: „Ik hoop dat we de andere collega’s kunnen overtuigen van de noodzaak om op dit spoor voort te borduren. We staan natuurlijk wel open voor andere sugges ties. Het is wel frappant dat zich geen andere koffievergiftigingen hebben voor gedaan vanaf het moment dat deze man is LI! Spar den. enigi de r modi baan vind: maal wacl kuns voor De ruim in dt men, tprs 5 fJede is he wees: strijd slech verer sport dat 1 schik van 1 vatie wil d gerer Oo Lisse onde men. kwar ring leek met i lands nink de g< ken vaka: vorig was naar rappi kuns tot meer van de d creat plaat „W gang gem< nage Vier van de vijf langgestraften, die sinds gistermiddag op het dak zitten van de Londense gevangenis Wormwood Scrubs. De gedetineerden protesteren tegen de onmenselijke manier, waarop zij vinden dat ze behandeld worden. Ondanks het zeer slechte weer in Groot-Brittannië zaten de gevangenen er vanmorgen nog. Dit zei PvdA-ftactieleider Den Uyl van morgen in de Tweede Kamer tijdens het spoeddebat over de benoeming van Scholten. Ook het CDA leverde kritiek op de gevolgde procedure Volgens Den Uyl heeft het oudste lid van de Raad van State, admiraal Brouwer, vorige week woensdag twee leden van de Raad van State genoemd als kandidaten voor het vice-presidentschap: de PvdA’er Van der Hoeven en de CDA’er Veringa. Het kabi net maakte echter afgelopen vrijdag be kend dat Scholten de post kreeg. Volgens Den Uyl heeft het kabinet in de procedure rond de benoeming een scheve schaats gereden en een onjuiste voorstelling van zaken gegeven. Hij diende een motie in, waarin de gang van zaken onzorgvuldig wordt genoemd. Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken zei vanmorgen, dat Brouwer tijdens het gesprek vorige week woensdag niet meer heeft gezegd dan dat alle leden van de Raad, inclusief oud-lid minister Schol ten, acceptabel zouden zijn voor de func tie van vice-president.” Ik heb daarop gevraagd of de Raad prijs zou stellen op een snelle procedure en Brouwer ant woordde daarop positief,” aldus Wiegel. CDA-fractieleider Lubbers sprak van morgen van „een uitermate snelle proce dure”, maar zei er niet aan te twijfelen dat de Raad zelf de zaak snel geregeld wilde zien. Het advies van de Raad van State noemde hij overigens „merkwaardig”. Volgens premier Van Agt was het geen geheim dat Scholten wilde terugkeren naar de Raad van State. Van Agt zei dat het kabinet zo spoedig mogelijk een nieu we minister van Defensie zal benoemen. Intussen is bekend geworden, dat vorige week donderdag, één dag na het advies van de Raad van State, minister Wiegel Scholten heeft voorgedragen voor het vi- ce-presidentschap van de Raad. Een dag GROENTJES, gerubriceerde adverten ties, uitsluitend telefoon 023-319272 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) 15,90 45,85 60,00' 180,70 233,00 0,80 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Westduitse bonds kanselier Schmidt zal maandag bij zijn bezoek aan Moskou uitgaan van het in december genomen besluit van de NAVO, dat de kernwapens van het westelijk bondgenootschap moeten worden gemo derniseerd door de stationering na 1983 van 572 nieuwe raketten. Dit zei minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de Oost-Westverhoudingen. De bewindsman zei geen enkele moeite te hebben met Schmidts reis. Schmidt zal er bij de Sovjet-Unie op aandringen, dat noch het Westen noch de Sovjet-Unie vóór 1983 nieuwe tactische kernwapens instal leert, aldus Van der Klaauw. Ook zal de bondskanselier pleiten voor besprekingen over wapenbeheersing. Vooral in de VS ontstond vorige week ongerustheid over Schmidts reis naar Moskou, omdat hij van plan zou zijn te onderhandelen over de kwestie van de produktie en plaatsing van de nieuwe kernwapens. Na overleg met president Carter zei Schmidt echter begin deze week in Venetië, dat berichten als zou hij met Moskou hierover willen onderhande len, op een misverstand berusten. Overigens zei Van der Klaauw gisteren in de Kamer dat de VS naar zijn mening de NAVO-bondgenoten meer moeten raadplegen alvorens beslissingen te nemen. De minister toonde zich tevreden over de EG-verklaring van Venetië over het Midden-Oosten. WD-woordvoerder Bol kestein, partijgenoot van Van der Klaauw, zei daarentegen, dat de EG te ver is gegaan door zich uit te spreken voor het betrekken van de PLO bij de vredeson derhandelingen. Nog één stapje en de EG erkent de PLO zonder dat die organisatie het bestaansrecht van Israël heeft erkend, aldus Bolkestein. iII:

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 4