VS denken aan handelsembargo tegen junta Reeks moorden in Kaboel KNOV steunt zelfdoding Watersport? Inzake gevolgen Hoogovens aangehouden Radioactieve roest reactor in Harrisburg Forum-conferentie afgesloten FNV wil duidelijkheid over plan Estel-Krupp Weer stakingen in Polen Boekje met informatie exploitanten strandtenten Nieuwe topman bij Van Gelder Journalisten in Zuid-Korea boos op DamiatePers I Jacht op potvis blijft open „Te weinig aandacht voor lesbiennes” Staatsopdracht voor Dali Vaker hersentumor Thaise troepen verhinderen komst 2000 Cambodjanen Commissaris mgr. Zwartkruis bij werknemers in petrochemie Fiat: 78.000 man op non-actief Haarlems Dagblad Toch studenten naar Sovjet-Unie I I o*- 4***^<« Hl 4 1980 VRIJDAG 25 BINNEN- EN BUITENLAND V I (Van onze redactie buitenland) LA PAZ-BRUSSEL-WASHINGTON. Het is momenteel volstrekt onduidelijk hoe de situatie in de Boliviaanse mijnbouwgebieden is, waar de afgelopen dagen hevig werd ge vochten tegen het leger. Volgens reizigers zou den de mijnwerkers en boeren nog steeds belangrijke steunpunten in handen hebben, maar de militaire junta zei vandaag dat onge veer 10.000 mijnwerkers erin zouden hebben toegestemd hun strijd op te geven en weer aan het werk te gaan. 1 (Van onze redactie buitenland) - J I 4 rw ^tó^m»81S8888S 3 -.zx-..: 155,00 4 Het zomerse weer van de laatste dagen maakt veel van de vakantie-ellende van de afgelopen weken goed, vooral langs de Maas in Limburg. De kampeerders langs die rivier zijn intussen watersporters geworden, maar ondanks de verdronken caravans is het toch weer heerlijk vakantiehouden in eigen land. De voedselvoorraden in de betrokken gebieden zouden uitge put zijn, wat ook de bedoeling van de junta is, die gisteren aankondigde de mijnwerkers te zullen uithongeren. De verbin dingen met de mijngebieden zijn verbroken en enkele radio stations van het verzet zijn uit de lucht. De afgezette presidente Lidia Gueiler bevindt zich nog altijd in de pauselijke nuntiatuur in La Paz. Het is onduidelijk wat ze van plan is te doen. Volgens de Boliviaanse televisie is ze vrij het land te verlaten, maar diplomatieke bronnen verklaarden dat ze de daarvoor nodige papieren niet heeft gekregen. Volgens een Chileens dagblad heeft mevrouw Gueiler geweigerd het land te (Van onze redactie buitenland) SEOEL. Vijf Zuidkoreaanse journa listen, die voor buitenlandse persorganen werken, zijn gisteren in Seoel opgepakt. Een van de arrestanten is de correspon dent van het Britse persbureau Reuter, Oh Ilson. Zijn vrouw vertelde, dat leden van de veiligheidspolitie haar man gister ochtend uit huis hadden gehaald en naar een onbekende bestemming hebben ge bracht. De andere gearresteerde journalisten zijn werkzaam bij het Amerikaanse bu reau Associated Press, de New York Ti mes, de Japanse krant Shimboen en de Japanse omroep NHK. Overigens is in Zuid-Korea het doden cijfer als gevolg van zware slagregens gestegen tot 107, met 68 vermisten en 90 gewonden. Vooral het district Boeun, hon derd kilometer ten zuiden van Seoel, werd zwaar getroffen. Een reeks landverschui vingen en de instorting van een waterre servoir maakten 77 slachtoffers, met 49 vermisten en 66 gewonden. Andere Forum-resoluties gingen onder andere over vrouwen en multinationale ondernemingen, migrantenvrouwen, steun voor de Palestijnen tegen de zionis tische bezetting, prostitutie en kernener gie. Dat laatste was het onderwerp van de VN-conferentie. Geprotesteerd werd te gen de „onverantwoordelijke ontwikke ling van de technologie en tegen de geva- ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 KOPENHAGEN. „Het is on waarschijnlijk dat in de nabije toe komst op wereldniveau aandacht zal worden geschonken aan de proble men van lesbische vrouwen”. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 17.30- 19.30 uur 11.30- 13.30 uur ZM dubl de 1; gelei maai van Zwa En of bi Er tuim heef Late draa de d Z/ thee man siert edel polij ling Krel 20.0I tie - ovei aan GEI M van P. B rent en ONI M OVI G Rui( Mar Oprechte Haarlemsche Courant van 1656 Gisteren, de laatste dag van de alterna tieve conferentie, werd een groot aantal resoluties door Forum aangeboden aan de officiële VN-conferentie die nog een week duurt. De resoluties hebben echter voor namelijk symbolische betekenis omdat ze onmogelijk nog op de VN-conferentie kunnen worden besproken in verband met de volle agenda. Ecuador heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met de junta in La Paz verbroken en België zal vanaf heden geen wapens meer aan Bolivia leveren. Nieuwe contracten worden niet meer afgesloten en de oude zijn tot nader order opgeschort. Ook ons land heeft de staatsgreep sterk afgekeurd. (Van onze redactie buitenland) ARANYAPRATHET. Thaise troepen hebben vandaag aan de grens verhinderd dat naar schatting 2000 Cambodjanen Thailand binnentrokken als gevolg van een voortdurend Vietnamees offensief in westelijk Cambodja. Dit hebben militaire zegslieden in de grensplaats Aranyapra- thet bekendgemaakt. De Cambodjanen waren guerrillastrij ders en burgers die trouw zijn aan de afgezette premier Pol Pot. Zij proberen Thailand binnen te trekken nadat een van hun bolwerken in de Malai-heuvels nabij de Thaise grens gisteren in handen was gevallen van de Vietnamezen. Het Thaise militaire opperbevel heeft meegedeeld dat versterkingen naar de grens zijn gezonden om te verhinderen dat de strijd overslaat naar Thais territo rium. 9 9 drie hoge ambtenaren van het ministerie van Onderwijs vermoord werden gevon den in woonwijken in het centrum van de hoofdstad. De officiële Afghaanse pers heeft geen melding van de moorden gemaakt. De bewaking in de straten is verdubbeld, terwijl op strategische punten een nieuw type tank is gesignaleerd. De identiteits- controles zijn geïntensiveerd. Russische bommenwerpers hebben in de provincie Loghar bij Kaboel een mos kee vernietigd en zeven dorpelingen ge dood. De aanval was bedoeld als dek king van Russische grondtroepen die waren verwikkeld in een gevecht met opstandelingen. Een woordvoerder van het Afghaanse verzet heeft dit gisteren verklaard in de Pakistaanse stad Pesha war. De bomaanval vond plaats op 18 juli. (Van onzer redactie binnenland) AMSTERDAM. De Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie wil dit najaar een boekje uitbrengen met informatie, hoe op medisch-etisch verantwoorde wijze een einde aan het leven kan worden gemaakt. Het boekje zal gegevens bevatten over de werking en toepassing van medicamen ten, die uitsluitend op doktersrecept zijn te verkrijgen. Aanleiding tot het initiatief van de ver eniging is de aanhoudende stroom van aanvragen van artsen om inlichtingen over dit onderwerp. Het boek zal echter, volgens het plan van de vereniging, nor maal in de boekhandel te krijgen zijn. De vereniging is niet bang dat de publi- katie in strijd met de wet zal zijn, die immers hulp bij zelfdoding verbiedt. Een commissie van de Gezondheidsraad werkt aan een advies over het euthanasie probleem. Dat zei gisteren Lucille Mair, secretaris generaal van de VN-vrouwenconferentie in de Deense hoofdstad, in reactie op een resolutie van de alternatieve vrouwencon ferentie Forum. De aan de VN-conferentie gerichte reso lutie kritiseert het feit dat lesbische vrou wen het voogdijschap over hun kinderen wordt ontzegd. Verder pleit de resolutie ervoor dat lesbische vrouwen net als an deren onbelemmerd van het ene naar het andere land kunnen reizen. Daarmee wordt gedoeld op de omstreden en inmid dels weer ingetrokken Amerikaanse maatregel om de landsgrenzen voor ho mofielen te sluiten. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Ir. G. F. van der Want wordt de nieuwe topman bij Van Gelder Papier. Weliswaar moet de centrale on dernemingsraad nog advies uitbrengen, maar aan te nemen is dat tijdens de eind augustus te houden buitengewone verga dering van aandeelhouders de benoeming van kracht wordt. Ir. Van der Want wordt voorzitter van de raad van bestuur van het in nood verkerende papierconcern. Hij volgt de Amerikaan G. K. Provo op, die om per soonlijke redenen (ziekte van zijn vrouw) naar de Verenigde Staten is teruggekeerd. Van der Want zou aanvankelijk direc teur worden van de nieuw te stichten Rotterdamse Offshore en Scheepsbouw maatschappij (ROS). Toen de regering van deelname in de ROS afzag, ging de oprichting niet door en kwam de heer Van der Want „vrij”. Hij was eerder directeur van fietsenfabriek Batavus te Heerenveen en maakte deel uit van de raad van be stuur van Vredestein. Daarvoor vervulde Van der Want functies bij Shell en Akzo. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse ar beidsinspectie heeft ontdekt, dat onder personeel van petrochemische bedrijven aanmerkelijk meer hersentumor voor komt dan gemiddeld onder de rest van de bevolking. Na een onderzoek in Texas is vastgesteld, dat de afgelopen 24 jaar zich in de vestiging van Dow Chemical 25 gevallen van hersenkanker voordeden, waarvan 24 dodelijk. Dat is twee keer zoveel als gemiddeld elders. Dow Chemical werd door overheids functionarissen onderzocht, omdat dit in het gebied rond Houston in Texas de grootste vestiging (7000 man) is. In die streek werken 30.000 mensen in de petro chemische industrie. Ook in andere che mische bedrijven is een opmerkelijk hoog sterftecijfer door hersentumoren gecon stateerd. DEN HAAG. Het besluit van minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen geen studenten voor te dragen voor studie aan universiteiten in de Sovjet-Unie tij dens het komende studiejaar, is terugge draaid. Enige maanden geleden besloot Pais, naar hij zei om financiële redenen, geen studenten voor te dragen voor deelname aan de zomercursus Russische taal- en letterkunde in Moskou en voor studie aan een Russische universiteit gedurende het komende studiejaar. De minister wilde tevens de uitzending van academische do centen voor het geven van gastcolleges blokkeren. (Van onze redactie binnenland) BUSSUM. De Bussumse politiecom missaris mr. D. Th. van Oers beschuldigt bisschop mgr. Th. Zwartkruis van het bisdom Haarlem van maatschappelijk on rechtmatig handelen door zijn weigering toestemming te verlenen voor de verkoop van het broederhuis in Bussum aan de gemeente, die daarin een jongerencen trum wil huisvesten. Het broederhuis, dat eigendom is van de rooms-katholieke kerk van Bussum, wordt begrensd door de rooms-katholieke Mariaschool. Deze school heeft ernstige bezwaren tegen de komst van het jonge rencentrum ’t Krogt, omdat zij een alco hol- en drugsprobleem voor haar leerlin gen ziet opdoemen. Zwartkruis zou volgens Van Oers in zijn afwijzing tot verkoop van het broederhuis uitsluitend op de houding van het kerk bestuur en schoolbestuur zijn afgegaan, maar verzuimd hebben de mening van deskundige instanties als de districtsge- zondheidsdienst en de gemeentepolitie van Bussum te raadplegen. Estel en Krupp willen de beschikbare produktiecapaciteit beter benutten dan nu het geval is. Aan de hand van een voorlopige studie is gebleken dat dit mo- In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado heeft een groep Bolivianen de ambassade van hun land bezet uit protest tegen de staatsgreep van vorige week. De actie heeft de instemming van de diplomatieke staf, die zegt de afgezette regering van Lidia Gueiler te blijven vertegenwoordigen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Industriebond FNV is verontrust over het voornemen van Estel te komen tot een samenwerkingsverband met Krupp Stahl. Daar naar wordt op het ogenblik een studie verricht. De bond wil op korte termijn duidelijkheid over de gevolgen van deze samenwerking voor Hoogovens. Verloop van strijd Bolivia onduidelijk (Van onze redactie buitenland KABOEL. De afgelopen dagen zijn in de Afghaanse hoofdstad Kaboel ver scheidene hoge functionarissen ver moord. De verantwoordelijkheid voor deze aanslagen is inmiddels opgeëist door opstandelingen. Afgelopen zaterdag werd de president van de Afghaanse nationale luchtvaart maatschappij Ariana, kolonel Nader, in zijn huis gedood. Maandag betrof dit de onderminister van Onderwijs, Moham med Wali Joesoefi, terwijl woensdag per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van uitsluitend telefoon: 023-32 43 41 (Van onze redactie buitenland) TURIJN. Het Italiaanse concern Fiat SPA stuurt in september 74.000 man per soneel van zijn autofabrieken en 4.000 man van zijn staalfabrieken een week naar huis, zo is meegedeeld door een woordvoerder van het bedrijf. Arbeiders die bij de produktie van de Fiat 127 zijn betrokken, hoeven drie da gen niet op hun werk te verschijnen. De produktie van de Panda en de nieuwe Delta gaat gewoon door. Van half juni tot 25 juli hebben de 78.000 personeelsleden ook al een week korter gewerkt. Fiat zit met een onverkochte voorraad auto’s van ongeveer 60.000 stuks. De FNV wil er vooral voor waken dat het IJmuidense bedrijf een zogenaamd vuilvoorkantbedrijf wordt, waar voorna melijk de ruwijzerproduktie beslag zou krijgen. De verwerking van halffabrika ten zou dan in West-Duitsland worden geconcentreerd. Districtsbestuurder H. Krul heeft hierover inlichtingen gevraagd aan de Hoogovens-top. BUREAU Redactie en administratie: Oudeweg 12-14, Haarlem telefoon 023-319053 postbus 507, 2003 PA Haarlem postgiro: 273107 telex: 41866 BIJKANTOREN Haarlem: tel. 023-31 90 53 Gedempte Oude Gracht 82 Centrum Floresstraat 1 Noord Californiëplein 17 Schalkwijk Heemstede: tel. 023-28 77 54 Raadhuisstraat 60 I HARRISBURG (UPI/DPA). De twee ingenieurs William Behrle en Michael Benson die de uitgeschakelde' reactor op Three Miles Island te Harrisburg hebben onderzocht, hebben als eerste aanduiding van het zware ongeluk lila en oranjekleu rige radio-actieve roest gezien, maar er was blijkbaar geen zware radio-activiteit in het 60 meter hoge gebouw. De resultaten van het onderzoek, dat twivtig minuten heeft geduurd, werden bemoedigend genoemd. De twee mannen hebben foto’s genomen en alfa- en beta- straling gemeten. Van ernstige schade aan het gebouw is evenmin iets gebleken. Dat zou de ontsmetting hebben bemoeilijkt. Behrle zei dat het net leek alsof hij een grafkelder binnenging. Het was er warm, meer dan 29 graden Celsius, maar niet zo vochtig als verwacht was. Aan de andere kant heeft het militaire regime echter ook toegegeven dat nog steeds wegen in de mijngebieden zijn geblokkeerd en het dagblad Presencia. dat zich baseert op berichten van reizigers, schreef vandaag dat „zowel de militai ren als de mijnwerkers strategische posities hebben inge nomen.” verlaten zolang nog leden van haar kabinet gevangen zitten. Met twee afgezette ministers zou dat het geval zijn. De anderen zouden na hun vrijlating een heenkomen op verscheidene ambassades hebben gezocht. De Verenigde Staten overwegen verdere stappen tegen de Boliviaanse junta, aldus een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken. Gedacht wordt aan het instellen van een handelsembargo. De functionaris zei dat in het uiterste gaval maatregelen zullen worden genomen die de Boliviaanse economie zullen verlammen. Zeer waarschijnlijk denken de Amerikanen daarbij aan het op de wereldmarkt brengen van 36.000 ton tin. Door een dergelijke maatregel zou de wereldprijs voor tin met dertien procent dalen, wat rampzalig zou zijn voor de Boliviaanse economie die drijft op de uitvoer van deze delfstof. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft besloten de stemming over een resolutie die de staatsgreep in Bolivia veroordeelt, uit te stellen tot vanavond. Tijdens de debatten bleek gisteren dat de resolutie de steun krijgt van 14 van de 25 lidstaten van de OAS. Wo gelui Hoe „D zegt Kast; 40 K pen het vlieg burg ten... dorp „H van geho dat word len i als i) vele die r Ma gewe rust i Een die a waai laten de I het i omst met het 1 Da burg krijg maai instr lijk burg ande geen burg geha moei gelijk wordt in een samènwerkingsver- band. Begin deze week ondertekenden de Ra den van Bestuur van beide concerns een verklaring waarin het voornemen werd aangekondigd een uitgebreidere studie te verrichten naar samenwerking op het ge bied van verwerking en levering van staalprodukten. Daar in werd gesteld dat de werkmaat schappij Hoogovens-IJmuiden mogelijk in het samenwerkingsverband wordt be trokken. Dit moet de studie over enkele maanden uitwijzen. WARSCHAU (AFP). In Polen zijn woensdag nieuwe stakingen uitgebroken. Volgens het Comité voor Sociale Zelfver dediging (KOR) vandaag hebben driedui zend arbeiders van een bruggenbouwbe- drijf in Wroclaw, alsmede werkers bij een fabriek van spoorwegmaterieel in Ostrow-Wielkopolski en van een glasbla zerij in Lubartow, het werk neergelegd. Zij eisen loonsverhogingen tot twintig procent. Het Poolse dagblad Zycie Warszawy, dat een grote oplage heeft, publiceerde gisteren een welwillend commentaar over de staking. In plaats van de stakers te veroordelen, zoals het in 1970 en 1976 deed, schreef het blad nu dat de arbeiders „niet alleen het recht, maar zelfs de plicht hebben zich te verzetten tegen onregelma tigheden en bureaucratie in hun bedrij ven”. Het blad oefende kritiek op de offi ciële vakbonden die „niet tijdig hebben gereageerd op eisen van de arbeiders. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV) steunt het verzoek van de exploitanten van strandtenten aan minister Van Aar- denne om financiële steun. Naar aanlei ding van de demonstratie van strandex- ploitanten gisteren bij het ministerie van Economische Zaken heeft het KNOV een telegram van die strekking aan de minis- - ter gestuurd. Volgens het ondernemersverbond wordt het grootste deel van de strandex- ploitanten al veel te lang in onzekerheid gelaten en als financiële steun nog langer uitblijft zal zeker de helft van de strand- ondernemers failliet gaan. Dat zou een ernstige slag betekenen voor de toeristi sche industrie in ons land, zo meent het KNOV. Bovendien moet de overheid de bij de strandexploitanten gewekte ver wachting dat er geld beschikbaar komt ter bestrijding van de stormschade van 20 april nu waarmaken, zo meent het verbond. In de Tweede Kamer heeft CDA-verte- genwoordiger Wisselink aan de minister van Landbouw en Visserij gevraagd of al iets te zeggen valt over de ernst van de schade die de boeren en tuinders hebben geleden door de abnormale weersomstan digheden van de laatste weken. Volgens het Kamerlid moet de minister de nodige maatregelen achter de hand hebben als boeren in financiële moeilijkheden drei gen te komen. Volgens de Groninger Boeren- en Tuin- dersbond is dat in de provincie Groningen zeker het geval. Het prijsbeleid, het fiscale beleid en het ontbreken van een redelijk zelfstandigenbeleid maken het de boeren onmogelijk om de risico’s van slecht weer te dragen, aldus de organisatie, die voor spelt dat de boeren en tuinders in Gronin gen een zeer zware tijd tegemoet gaan. ren van de nucleaire en chemische indu strie”. Over het algemeen zijn de deelneem sters aan de alternatieve Forumconferen- tie tevreden over het werk dat is verzet. De Deense minister Lise Oestergaard, voorzitster van de officiële conferentie, zegt bewondering te hebben voor „de kracht en veelzijdigheid” van de Forum- conferentie, waar volgens haar ook min der werd gepolitiseerd dan op de VN- conferentie. De Forum-bijeenkomst is bezocht door ongeveer 6000 vrouwen uit 180 landen die in tegenstelling tot de afgevaardigden op de VN-conferentie, niet namens hun rege ringen maar uit naam van zichzelf of hun vrouwenorganisaties spraken. Op de Forum-conferentie is dezer dagen het idee geopperd om een internationale persdienst voor vrouwen op te richten. Er is een commissie van vertegenwoordig sters uit verschillende landen samenge steld die, in samenwerking met het derde wereld-persbureau Inter Press Service, deze zaak verder gaat bezien. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Ook op de potvis zal vol gend jaar door de internationale walvis vaarders worden gejaagd. Een voorstel van Groot-Bnttannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en Zwitser land de jacht op dit enorme zoogdier te verbieden, werd gisteren afgewezen door de vergadering van de 24 lidstaten van de Internationale Commissie voor de Walvis vangst. In het Zuidengelse Brighton waar de vergadering wordt gehouden, waren Japan, de Sovjet-Unie, Korea en Ijsland tegen. Dinsdag was reeds een voorstel tot een algemeen verbod op de walvisvangst afge wezen door de walvisvarende landen. GROENTJES, gerubriceerde adverten ties, uitsluitend: telefoon 023-319272 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze kunstredactie) MADRID. Het Spaanse ministerie van cultuur heeft Salvador Dali uitgeno digd om een overzichtstentoonstelling van zijn werk in Madrid te organiseren. Dit eerbetoon aan de thans 76-jarige surrea listische kunstenaar komt op een moment dat de berichten- en geruchtenstroom over zijn gezondheid aanzwelt. Tot dusver heeft Dali alleen buiten zijn geboorteland Spanje medewerking verleend aan overzichtsexposities van zijn oeuvre. Het laatst gebeurde dat eerder dit jaar toen het Parijse Centre Georges Pompidou een overzichtstentoonstelling inrichtte.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 4