ANWB heeft bezwaar tegen geluidshinder rondvluchten NLM Subsidie voor stuurgroepen kleine huizen burgerlijke stand j Provincie vreest schade bij tuindersbedrijven Reeën in Noord-Kennemerland streek in 't kort Vrouw wakker door inbreker F Bi* ris P Bi 1 ■B l« EgP vakantie zuiderhout tentenkamp 5 REGIO MAANDAG 28 JULI 1980 - f Mr I HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE i.4 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, De ANWB heeft aan de NLM (Nederlandse Lucht vaart Maatschappij) gevraagd voor de rondvluchten met de Cityhop per een zodanige vliegroute, en eventueel een zodanige vlieghoogte, te kiezen, dat geluidshinder zoveel mogelijk wordt voorkomen. De Direkteur tourisme van de ANWB, drs. D.J. Engelen, heeft daartoe een brief geschreven aan de NLM. Een ander is geschied naar aanleiding van een schrijven van het Contact Milieubescherming Noord-Holland aan de ANWB. Het CMN verlangde van de ANWB een kritischer opstelling tegenover de rondvluchten met de Cityhopper. it Halfweg was ooit een gezéllig dorp I De dorpsstraat van Halfweg in 1911. Links de trambaan, rechts drie hondekarren. ;s De entree van Ruygoord. RIEN POLDERMAN berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem Ir. Veenendaal met geweien van geschoten reebokken ’.i men. De rondvluchten per Cityhopper- inderdaad een Frienship 27- boven histo rische steden in Noord-Holland worden gehouden op een hoogte van ongeveer 400 meter. De ANWB schrijft de NLM, zich te kunnen voorstellen, dat met name in stille gebieden, het geluid van de rondvluchten als hinderlijk wordt ervaren. „De ANWB heeft er de laatste jaren veelvuldig op aangedrongen bij het be strijden van geluidshinder ook de belan gen van de stiltezoekende recreant in het oog te hbuden. Naar verwachting zal het aanwijzen van zogenaamde stiltegebie- den, krachtens de Wet Geluidhinder, een goed hulpmiddel zijn, om de stilte in lan delijk omgeving te bewaren”, zo staat in de brief aan de NLM. De ANWB stelt, dat weliswaar nog geen wettelijke beperkin gen zijn opgelegd aan het vliegen boven stille gebieden. Vooruitlopend op nadere regelingen zou men echter al moeten pro beren, de geluidshinder, ook vanwege de luchtvaart, zoveel mogelijk te beperken. De vliegroute van de Cityhopper wordt momenteel bepaald door windrichting en beperkingen ten gevolge van ander vlieg verkeer. „Wij nemen aan, dat tot nu toe niet expliciet gestreefd wordt naar het voorkomen van geluidshinder in gebie den, die als relatief stil kunnen gelden. In het belang van de stiltezoekende recrean ten verzoeken wij u in overleg met de provincie Noord-Holland na te gaan, of een zodanige vliegroute en eventueel aan gepaste vlieghoogte gekozen zou kunnen worden, dat geluidshinder zoveel moge lijk wordt voorkomen”, aldus de ANWB. De directie van de JSTLM heeft nog geen standpunt over de brief van de ANWB ingenomen. Men zou zich echter op korte termijn beraden over de vraag Of en, zo ja, hoe aan het verzoek van de ANWB kan worden tegemoet gekomen. i- i- 51 n li n !- e k e r_ g 8“ W ot ;n- iij ee ik at it- >ij li- i)k !W en re- iin te ts, ■m ge lat le- re- i- n n a- o- fs n e- >n ri et te e- »e Ie ir Ie is ro re g- Meegdes, P. H. van Essen en W. van Koo- ten, M. W. Beersma en E. J. M. Veekman, N. J. van den Broek en H. Herbers, A. J. Vermeer en E. L. Höweler, M. Fernandes dos Santos Araujo en M. A. F. van Hal, C. Lanser en S. Rabbie, P. Verfaille en W. Sijtsma, G. Lubbersen en W. Albers, M. Gravemaker en S. J. Horsten, R. Leem huis en C. J. van der Rol, A. F. W. Koster en J. B. Roelofs, A. Navarrete Gelde en E. Schuiten, S. A. Hoogeveen en J. ten Hoo ven, J. van der Zee en M. M. Scholten, W. F. Hilligers en Y. R. van Berkum, A. H. J. Segers en J. M. Dulmus, J. Reerink en C. Smit, M. J. F. van der Heide en M. L. Hansler, A. M. Celie en M. A. Willems, E. Capiau en M. T. Lammertink, P. J. Clif ford en M. Wilderom, A. A. M. Homan en A. Meijer, D. B. Jeandor en J. P. M. van Raalte, J. Brak en H. F. Scholte, J. P. Verbeek en M. van Pul, H. Vorstermans en M. A. J. Hendriks, R. Kok en K. Sud- feldt, J. C. T. van den Akker en M. I. Tap, R. Verheugd en M. L. Zweers, J. C. M. Breure en G. C. L. Maidman. BLOEMENDAAL. Het echtpaar Pon- sen-Poolman, dat morgen in Bloemendaal het diamanten huwelijk viert, heeft zich, zoals vorige week werd gemeld, lange tijd actief ingezet op maatschappelijk terrein. In de krant van donderdag stond per abuis, dat Wim Ponsen en Eva Poolman de totstandkoming van bejaardenhuis Zuiderhout als kroon op hun werk zagen. Dit moet uiteraard zijn: verpleeghuis Zuiderhout. Overigens wenst de ANWB zich niet uit te spreken over de rondvluchten zelf: „Op dit moment beschikt de ANWB niet over gegevens om de belangen van de stiltezoe kende recreanten af te wegen tegen de belangen van de recreanten, die aan uw rondvluchten deelnemen. Wij achtten het daarom nu niet mogelijk een oordeel uit te spreken over het uit geluidsl|inderover- wegingen -al dan niet gewenst zijn van de rondvluchten. HEEMSTEDE. In de jeugdbibliotheek in Heemstede wordt tot 19 september een vakantieleesprogramma georganiseerd. Vooral voor kinderen die niet met vakantie gaan, is het een goede gelegenheid om via het boek toch op reis te gaan en kennis te maken met andere landen en gewoonten. Wie zin heeft aan deze wedstrijd mee te doen, kan zich tij dens de openingsuren van de bibliotheek opgeven. De kinderen krijgen dan een „reisgids” met de voor de wedstrijd gel dende spelregels. Voor kinderen tot acht jaar is er het zomerleesprogramma. Voor hen is een boekje gemaakt, waarin drie versjes en een tekening zijn opgenomen. Het is de bedoeling dat zij bij de tekening een versje maken en bij het versje een tekening. HEEMSTEDE. Een inbreker heeft zaterdagochtend omstreeks drie uur een aantal kunstvoorwerpen uit een woning aan de Herenweg meegenomen. De man verdween met een schilderij, een portret, een reproduktie, een Delftsblauwe pot, een kristallen vaas en een beeldje. Twee schilderijen werden in de tuin van de buren teruggevonden. De bewoonster van het huis werd wakker toen de inbre ker een raam insloeg om binnen te kun nen komen. Toen ze beneden kwam kij ken zag ze de man nog net verdwijnen. het autoverkeer in Halfweg heeft gekre gen. Had men destijds al gekozen voor een omleidingsweg om het dorp heen, dan hoefde het verkeer zich nu niet door de kom te wringen en had het dorp veel authentieks kunnen behouden. Hoewel de voortekenen van de groot schalige vernielingen ten behoeve van het autoverkeer dus al aanwezig zijn in het ansichtenboekje, ademen de kaarten toch nog een gemoedelijke rust. Er is al wel een begin van filevorming zichtbaar van T- Fordjes naar het strand in Zandvoort. Maar de tram die in 1904 tussen Amster dam en Haarlem ging rijden) is even on vermijdelijk als gemoedelijk aanwezig op tal van ansichten in het boekje. Weemoedig stemt ook een serie foto’s van Ruigoord; thans half gesloopt en on der het zand bedolven; toen in de volle bloei van een wat ingedommeld land- bouwdorpje. Hofsteden, de kerk, de school, het café en de kruidenierswinkel met een paard en wagen er voor. Het is er allemaal niet meer, althans niet meer compleet. In het boekje ontbreken natuurlijk en kele afbeeldingen van de suikerfabriek niet. Wagens en boten met bieten, even min als de groepsfoto’s compleet met de namen van wie er op staan. „Halfweg in oude ansichten deel 3” is uitgegeven door de Europese Bibliotheek te Zaltbommel en kost 28,90. Hoewel Halfweg altijd krap heeft gele gen op de smalle landtong tussen Haar lemmermeer en IJ, moet het blijkens de oude ansichtkaarten niettemin een leef baar dorpje zijn geweest. Het had een gezellige dorpsstraat, met een aantal knusse winkeltjes. Ook aan gezellige cafés ontbrak het niet. Er was er een met een terrasje, waarvandaan men uitzicht had op de Ringvaart en het gemoedelijke smalle oude bruggetje, iets westelijk van de huidige brug. Zo’n café zou nu beslist een trekpleister zijfi. Natuurlijk was er ook een Plein in Half weg en op de hoek van dat Plein en de Haarlemmermeerstraat bevond zich café Coppée. Volgens de intrigerende tekst op de uit 1913 daterende prentbriefkaart be vond zich daarin ook een „Automatische Concertzaal” met 130 instrumenten en een „Museum van Naturaliën enz.” Wat we ons daarbij voor moeten stellen, ik zou het niet weten. Maar de kaart laat zien, dat het er aardig bij lag, café Coppée. Jammer genoeg moest het wijken bij de aanleg van de boezembrug. Het boekje getuigt er trouwens van dat er in de loop van de eerste helft van deze eeuw nog meer is bezweken onder de slopershamers. Zo is er een treurig plaatje van de sloop van de rooms-katholieke kerk op het Kerkplein (thans Dr. Baumannplein). De afbraak van de kerk ten behoeve van een bredere weg, die de oude weg over de drie sluisjes moest vervangen, was eigenlijk al de voor bode van de verwoestende voorrang, die „Geen lelijker dorp dan Zandvoort, of het moest Halfweg wezen, maar dat is geen dorp maar een bushalte”, schreef eens een journalist van de Volkskrant. We beamen het graag, zowel wat Zandvoort als wat Halfweg betreft. Toch is Halfweg ooit nog best een aardig dorp geweest. Tot die conclusie moet men wel komen bij het doorbladeren van de boekjes Halfweg in oude ansichten, waarvan onlangs het derde deeltje is verschenen. In de brief aan de NLM schrijft de ANWB telefonisch bij de Stiching Ge luidshinder Schiphol(SGS) te hebben geïnformeerd naar de hinder door de Ci tyhopper. De SGS bevestigde dat er inder daad klachten over waren binnen geko men. Volgens de Rijksluchtvaartdienst veroorzaakt een Fokker Friendship 27, vliegend op een hoogte van 400 meter, op grondniveau een lawaai van 90 decibel, zo is de ANWB vervolgens te weten geko- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/DEN HAAG. De regering wil geld beschikbaar stellen voor de voor bereiding van huisvesting van alleen staanden en tweepersoonshuishoudens. In totaal 102 gemeenten kunnen dit jaar rekenen op een bijdrage. Daarbij zijn ook Haarlem, Velsen, Zaanstad, Purmerend, Lisse en Haarlemmermeer. De bijdrage betreft overigens niet de bouw van huizen voor de bevolkingscategorie in kwestie, maar geld voor de instelling van „stuur groepen”, die op de huisvesting van al leenstaanden en tweepersoonshuishou dens moet aansturen. De gemeenten, die geld willen hebben voor de stuurgroepen moeten tenminste 25.000 inwoners heb ben, of bij minder dan 25.000 inwoners een specifieke centrumfunctie vervullen dan wel een groeistad of groeikern zijn. Kennemerland. Daar deden de reeën zich uitbundig tegoed aan kostbare bloembollen en werd het prille gewas van verschillende bolgewassen opge wekt afgeknabbeld. Een schade van tienduizend gulden. In samenwerking met de kwekers is bij Vogelenzang een zogenaamd wildraster neergezet. Dit hek, twee meter hoog en ruim een kilo meter lang, moet de reeën van het land houden. Het kostte de provincie wel een kwart miljoen om de afrastering aan te brengen. Reeën zijn leuk, maar niet goedkoop. De provincie heeft er wel eens aan gedacht het wildbeheer in handen van anderen te geven. Je kunt dan schade claims afwentelen, maar bent als overheid alle greep op de jacht kwijt. Bovendien mis je het totaaloverzicht over het complete natuurgebeuren. Wat is de invloed van plant en dier op eikaars aanwezigheid? Ook met dat soort zaken houdt het PWN zich bezig. Voor het natuurgebied zelf is de aan wezigheid van de ree geen probleem. Hij hoort er zelf thuis, vindt ir. Veenendaal. Toch kan zelfs de leek zien waar de ree zich ophoudt. Het wild vindt dekking in het bos, aan de kaalgevreten struiken blijkt zijn aanwezigheid. Vooral de kar- dinaalsmuts moet het daarbij ontgelden. In de Kennemerduinen staan ze - zoals de biologen het zeggen - door de activi teiten van de ree allemaal op stelten. GEBOREN EEN DOCHTER VAN: J. Langenkamp en J. B. van Arragon, J. de Jong en B. Strijker, C. G. Zandvliet en E. G. van Duijnhoven, J. P. J. Buijs en M. C. G. Vink, D. H. Harskamp en J. B. Bakker, M. C. A. A. Oudenhuijzen en J. M. L. P. Keijzers. GEBOREN EEN ZOON VAN: J. Y. de Lange en A. M. Franken, F. H. Kortekaas en G. F. Nederpelt, A. J. M. van Hemmen en M. Lievaart, S. I. Wang en S. S. Hendriks, R. Kolijn en C. J. M. Hurk- mans, J. F. van Daalen en M. J. M. Nibbe- ring, A. K. Madhar en S. Abdoelkariem, J. C. M. Kerssens en M. A. Rutte, L. Kromo- dikoro en E. S. Tanoesetiko GETROUWD: E. van der Pol en I. R. Brieko, G. D. Huijbregts en W. M. D. Budde, W. Meere en C. C. de Calonne, F. R. Biginski en A. Willemsen, J. G. Noordermeer en M. P. BLOEMENDAAL. Een wonder der natuur. Vooralsnog hebben de deskundigen geen nadere verklaring voor het feit dat er deze maand op verschillende plaatsen in het duinge bied tussen het Noordzeekanaal en de Hondsbosse Zeewering reeën zijn waargenomen. Het elegante roodwild was tot voor kort een onbekend ver schijnsel in Noord-Kennemerland. Natuurlijke barrières en de verstede lijking maakten het gebied voor dit schuwe dier onbereikbaar. Het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland is als beheerder van het na tuurterrein in zekere zin blij met de komst van de kleine hertensoort, maar maakt zich tegelijkertijd zor gen over de toekomst. Langs het hele gebied liggen kwetsbare tuinbouwbe drijven, waar een omvangrijke reeën populatie veel schade kan aan richten. Het duingebied in Noord-Kennemerland waar langs de grens veel tuindersbedrijven liggen reeënstand in de Kennemerduinen regu leren. Het is erg moeilijk werk. Hij mag alleen nog maar gericht met de kogel schieten en dat vergt enorm veel geduld. Bovendien moet de jager erg zorgvuldig te werk gaan bij het positie kiezen omdat de risico’s op ongelukken door de toege nomen recreatie sterk zijn vergroot. Ir. Veenendaal zegt respect te hebben voor de mensen die onder zulke moeilijke omstandigheden toch nog kans hebben gezien in korte tijd de reeënstand in de Kennemerduinen met negentig terug te brengen. In Noord-Kennemerland zal er voorlo pig nog niet gejaagd worden. De leden van provinciale staten hebben met el kaar afgesproken dat de dieren zoveel mogelijk met rust moeten worden gela ten. Dat standpunt schept wel verplich tingen. De terreinbeheerder kijkt voor uit en weet dat de problemen niet kun nen uitblijven. Ir. Veenendaal: „Je kunt het de ree niet kwalijk nemen dat hij liever een vers blaadje sla of andijvie eet. in plaats van droog helmgras. Het is een knusse knabbelaar met een goede smaak”. Maatregelen om schade bij tuinbou wers te voorkomen, zullen dus noodza kelijk zijn. Binnenkort kan het provinci aal bestuur daarover een voorstel ver wachten. Het wordt kiezen of delen. Wat de schade aan gewassen betreft, heeft het PWN als enige ervaring in Zuid- provincie was daar met het oog op scha declaims van tuinbouwers tegen. Maar nu zijn de reeën er dan toch waarge nomen. Ze zijn gezien in de buurt van Heems kerk en ergens tussen Bergen en Schoort. De jachtopzieners hebben er al vier geteld. Zowel bokken als wijfjes, dus het potentieel voor een omvangrij- ker reeënstand is aanwezig. De ree is zijn natuurlijke vijanden als de wolf, lynx en beer kwijtgeraakt. Het aantal dieren kan als gevolg daarvan onbedreigd en vrij snel erg groot wor- den. Er heeft ook geen natuurlijke selec tie van de zwakkere reeën plaats. De terreinbeheerders hebben het werk van de roofdieren zoveel mogelijk overgeno men door elk jaar slectief een flink aan tal dieren af te schieten. Voor de Kenne merduinen waren er dat dit jaar negen tig: dertig bokken en zestig geiten. „We bootsen daarbij de natuur zoveel moge lijk na”, vertelt ir. Veenendaal. De slachtoffers van de jagers zijn daarom niet alleen de oude bokken, maar ook kalveren en jaarlingen. „In feite is het rotwerk”, zegt ir. Veenendaal. „Zo’n ou we bok daar hoef je niet zo veel proble men mee te hebben, maar schieten op jonge dieren blijft gevoelsmatig in zeke re zin kindermoord”. De directeur (die zelf met jaagt) heeft veel bewondering voor de serieuze ma nier waarop zijn jachtopzieners de LISSE. Het tentenkamp, georgani seerd door de Stichting Vakantievreugd is vorige week dinsdag letterlijk en figuur lijk in het water gevallen. Het terrein bij het gemeentelijk sportpark, waar het kamp zou worden opgeslagen, was veel te drassig voor een dergelijk evenement. Het jeugdkamp zal nu worden opgeslagen op dinsdag 29 juli nabij het clubhuis van de Ren- en Tourvereniging De Bollenstreek. Mocht de regen wederom spelbreker zijn, dan zoekt men de hal op, maar het feest gaat in elk geval door. Toch is er enthousiasme op het PWN- kantoor in Bloemendaal. Een novem, noemt de directeur terreinen ir. Veenen daal de komst van de ree in Noord- Kennemerland. Ook voor hem is het een raadsel hoe de dieren het gebied hebben bereikt. Het ligt voor de hand aan te nemen dat een particulier de reeën heeft uitgezet. Maar verschillende reeën wer den vrijwel tegelijkertijd op twee ver uit elkaar gelegen plaatsen waargenomen en dat maakt die theorie weer onwaar schijnlijk. Voor ir. Veenendaal is het voorlopig een wonder der natuur. „Het kanaal overzwemmen, kunnen ze niet. Dat is te breed. Ze zouden verdrinken. Ook is het uitgesloten dat ze de lange wandeling over de kale zeedijk vanuit Petten heb ben gemaakt”. Op zichzelf is de ree geen bijzonder heid meer in Nederland. Hoewel je ze als argeloze wandelaar vrijwel nooit tegen komt, zijn de bossen er van vergeven. Het totale aantal moet ergens tussen de vijftien- en twintigduizend liggen. Voor al na de oorlog, toen de jachtwet het stropen strafbaar stelde, is de reeën stand sterk uitgebreid. Ze komen voor in de Amsterdamse Waterleidingduinen bij Vogelenzang en ook de Kennemerduinen heeft een eigen sprong (groep). Ze zijn er in de jaren vijftig door mensen uitgezet en gedijen nu uitstekend op eigen kracht. Hoewel daar in het verleden wel over is gepraat, zijn in het natuurgebied van Noord-Ken- nemerland nooit reeën losgelaten. De ■Cr Het wildraster bij Vogelenzang.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5