5 ZAT ZAT ZAT DAGS DAGS DAGS VOEGSEL VOEGSEL VOEGSEL 4 OKTOBER 1980 Haarlems Dagblad >en. ?r- ,k. .n. 17 i.M. in- skt en i U 'oor uiteen. Er is een Deltaplan nodig om de Nederlandse economie te redden, is zijn opvatting. I. 3. bij es E. ie- jr- w- let Van drie kanten Slecht beleid Paniekbeslissingen 3- ird en rd, en he ze an .k. De poorten van de nucleaire hel. door Hein Dik „We zitten economisch in een verschrikkelijk diepe put. Je kunt er met je rug naar toe gaan staan, net doen of die put er niet is, maar één verkeerd stapje en je lazert er zelf in. Het wordt elke dag erger. Het wordt elke dag rampzaliger. Wij zien in onze bedrijfstak geen dag voorbij gaan of er zijn aankondigingen van reorganisaties, bedrijfssluitingen, ontslagen. Vorige week hadden we de papierindustrie. Het gaat dan meteen over 700,800 arbeidsplaatsen. Wat dreigt in de staalindustrie weten we niet. Maar arbeidstijdverkorting voor 2800 mensen bij Hoogovens duidt ook niet op iets vrolijks. En dat heeft dan weer uitstralingseffecten op de toeleveringsbedrijven.” Plan nodig Het aantal werklozen in Nederland neemt dagelijks toe. Dit jaar loopt het op naar 300.000. Deze crisis heeft binnen de vakbeweging een discussie op gang gebracht of je koopkracht kunt ruilen tegen werk. Arie Groenevelt, leider van de Industriebond FNV, sprak zich uit voor matiging als daar arbeidsplaatsen tegenover zouden staan. Voorzitters van andere bonden hebben zich gekeerd tegen het inleveren van koopkracht. Groenevelt (53 jaar) van oorsprong instrumentmaker zet in onderstaand vraaggesprek zijn beweegredenen <0*5* Bil ER e WIN- Ik ben geen doemdenker’ 3t- glas, Arie Groenevelt Hoe moet dat betaald worden? „Wie betaalt op het ogenblik de werklozen? Met de O) irote een Nieuwe investeringen leiden vaak tot verlies van werk, omdat het geld wordt gestoken in arbeidsbesparende technologie. Maar de totale hoeveelheid werk loopt toch terug? „Nee. Ik denk dat ze van drie kanten moeten komen. De overheid moet de plannen maken en daarvoor financieringsbronnen openstellen. Echt op de toekomst gerichte investeringen. De werkgevers moeten bereid zijn hun schouders eronder te zetten. Als er een plan is met perspectief, moet de vakbeweging aan haar mensen duidelijk maken dat het geld kost wat we met elkaar zullen moeten opbrengen, in de vorm van weet ik veel belastingverhogingen, premieverhogingen.” U denkt dat mensen dan wel bereid zijn tot zo’n matiging? U vindt dat de garanties van de overheid moeten komen? „Een goed omschreven Deltaplan. Echt boter bij de vis, net als indertijd. Toen werd precies gezegd wanneer de eerste-steenlegging in het Haringvliet zou plaatshebben. En dan gebeurde het ook. Het kabinet dat we nu hebben, praat wel over plannen, maar het heeft tot nu toe niets op tafel gelegd. Het heeft tot nu toe nergens een poot verzet om zelf activiteiten te ontwikkelen waar het particulier initiatief het nalaat. Wij zeggen al jaren: Als Van Veen en zijn mensen geen industrie willen bouwen in Noordoost-Groningen, waaron^doet de overheid het dan zelf niet? Een voorbeeld. Er zou in Nederland best ruimte zijn voor een fabriek voor rollend materieel. We moeten dat nu kopen in het buitenland en brengen zo jaarlijks honderden miljoenen over de grens. Als het particulier initiatief het niet doet, moet de overheid toch zelf zo’n fabriek in Noordoost- Groningen zetten. Alles met elkaar kunnen er zo’n 4000, 5000 mensen een leuke boterham aan verdienen.” De Industriebond zegt bereid te zijn tot matiging. Hoe stelt u zich de garanties voor arbeidsplaatsen voor? miljarden. Geld waar niets tegenover staat. Je dwingt mensen alleen hun hand op te houden. Het verlies wordt al voor een groot deel gecompenseerd doordat je minder uitkeringen hebt te doen. Veel problemen kunnen worden opgelost zonder datje aan extra-financieringsbronnen hoeft te denken. Bovendien, de kost gaat voor de baat uit. In de kapitalistische wereld toch geen onbekend gegeven. Misschien kost het nu wat extra om mensen aan het werk te zetten, maar de maatschappelijke verliezen zouden erdoor teruglopen. Zo krijg je morgen terug, watje er vandaag in hebt gestopt”. Elk jaar zijn er wilde stakingsacties met materiële eisen. Dat wijst ook niet op een bereidheid tot matigen. Het probleem is dat het doorwerkt bij andere bedrijven. Wilde acties zijn toch niet alleen een kwestie van koppelbazen? Wijzen de onderwijsacties niet in de richting dat mensen niet tot matiging bereid zijn voor meer arbeidsplaatsen? Pais heeft aantallen genoemd van werkloze onderwijzers die door matiging aan de slag zouden kunnen komen. Ja, zouden kunnen. Zouden. Maar heeft hij erbij gezegd dat-ie ze aan de slag zal zetten. Albeda zegt ook al jaren dat hij een beleid wil voeren waardoor de werkloosheid zal verminderen. Maar we hebben al die tijd de werkloosheid alleen maar zien stijgen. Het kabinet zou de werkloosheid terugbrengen tot 150.000. Nu zitten we tegen de 300.000. Wie gelooft zulke verhalen nog? Vertrouwen in dit kabinet zou misplaatst zijn.” „U moet kijken naar de oorsprong van die wilde acties. Bij De Schelde werkte tien percent van de hele beroepsbevolking via koppelbazen. Mensen die honderden guldens meer per maand verdienden dan de vaste werknemers. Op een gegeven moment loopt dat de mensen de schoenen over. Als het via onderhandelen niet lukt, heden ze het op een andere manier binnen”. „Niet mijn probleem hoor. Het is het probleem van de ondernemers die het zelf hebben geschapen. Ik ben ook niet bereid er verantwoordelijkheid voor te dragen. Ja, ik ben gek! Wij hebben die koppelbazen toch niet binnengehaald? „Ik durf de stelling aan dat de meeste wilde acties ontstaan door een slecht beleid van de ondernemers zelf. Hoe dan ook! Door gerommel, Blijft het probleem dat het een nationaal effect kan hebben. „Zeker, zeker. Daar waarschuwen we al jaren voor. We zeggen al jaren tegen de ondernemers: Je moet niet zo’n stom beleid voeren. Maar als het uit de klauwen loopt, moeten ze niet bij mij komen met de verantwoordelijkheid”. De Industriebond wil toeslagen voor vuil, zwaar en onaangenaam werk. Wordt matiging zo niet ondergraven. Bijna iedereen valt in die categorie. „Dat vind ik onzin. Mijn werk is niet vuil, niet onaangenaam en niet zwaar. Ik denk datje in de industrie heel goed verschillen kunt aangeven tussen mensen die wel vuil, warm, stoffig en ongezond werk verrichten en mensen die dat niet doen. Neem de mensen die bij Hoogovens in de walserijen en gieterijen staan. Zeer onaangenaam. En vergelijk dat nou eens met de omstandigheden van mensen die in het Shell-laboratorium werken. Voor welke groepen vindt u dat de koopkracht behouden moet blijven? Uw standpunt over matiging wordt niet gedeeld door andere FNV-bonden. Die willen behoud van koopkracht. De groep waar hetiom gaat, is zó aan te wijzen. Ik zie niet dat extra-toeslagen voor deze mensen tot een loongolf zullen leiden”. Dat moetje tegen de mensen duren zeggen. Als je zo’n Deltaplan gaat uitvoeren, moeten mensen een stapje terug doen om op den duur samen de winst te boeken door behoud van koopkracht. Dat soort verhalen moetje durven houden”. „Ja, maar daarmee is de discussie toch niet beëindigd. De beslissing wordt pas in december genomen. Het gesprek is pas begonnen. Schelling en Dutman kunnen nu wel pleiten voor behoud van koopkracht, maar ik wil ze over een jaar best de vraag stellen: En, makker, heb je het ook gerealiseerd? Bij wat nu over ons heen komt, moeten we zelf de hand aan het stuur houden. Anders wordt het door anderen gepakt en gaat het een kant uit waarbij de verliezen bij de werknemers De kinderboekenweek (die veer tien dagen duurt) Is begonnen. Traditiegetrouw brengen wij spe ciale Informatie over de kinder boeken. Het draalt allemaal om de vraag: willen de kinderen fantasie of werkelijkheid In hun verhalen terug vinden? Natuurlijk geven we ook een kort overzicht van de be kroonde jeugdboeken. Uiterst fel: „Ja, met deze overheid wel, want het is de meest waanzinnige overheid die we de laatste jaren hebben gehad. Als dat het enige is wat ze weten te bedenken, dan zeg ik: Donder, alsjeblieft op, overheid! Want, een loonstop, dat is zo’n gebrek aan fantasie. Alleen.je kunt toch niet uit de voeten met het stelletje dat nu aan de regering is. Een minister president die zegt dat de positie van minimumloners wel meevalt. Terwijl zijn onkostennota misschien twee keer zo hoog is. Waar moeten de mensen dan in Godsnaam nog hoop en vertrouwen in hebben?” „Ik schuif niets door. Ik heb nogal wat kritiek over me heen gekregen de afgelopen maanden. Wij als bond hebben onze nek uitgestoken. Een merkwaardige manier van zwarte Pieten als je zelf helemaal met pek wordt besmeurd. Wij zijn bereid met onze mensen over een Deltaplan te praten. Ook over de offers die nodig zijn. „Nee, hoor. We zitten niet aan de grond. We zitten met een verkeerd financieringsplaatje. We besteden geld aan dingen die niet zo besteed hadden moeten worden. Aardgasbaten gaan voor een deel naar multinationale ondernemingen toe die dat geld elders gebruiken. Dat had zo niet opgebouwd mogen worden. We hebben het aardgas veel te goedkoop verkocht. Meneer Luns die zo nodig goede sier moest maken in het buitenland, dat voor hem achteraf veel te groot bleek te zijn. We geven veel te hoge bedragen uit aan mensen die zichzelf een uitzonderingspositie hebben weten te verschaffen. De inkomens voor velen in de universitaire wereld bijvoorbeeld. Dat heeft toch niets meer met rechtvaardigheid te maken. In de politiek, in het bedrijfsleven, krijgen de mensen inkomens die ver buiten de realiteit staan. Het is veel meer een kwestie van hoe we het met elkaar verdelen dan structureel tekort komen.” U schuift de zwarte Piet helemaal door naar de overheid? Hét probleem blijft de financiering van zo’n Deltaplan. Economisch zitten we volledig aan de grond. Een loonstop is een kunstmatig middel om lonen te dempen, zonder dat je er ook maar iets tegenover stelt. Wat ik me kan voorstellen, is dat je een financieringsplan nodig hebt voor zo’n Deltaplan waar wij voorstander van zijn. Datje als staat leningen gaat uitschrijven, datje wat doet aan het zwarte-geldcircuit, dat je de inkomstenbelasting voor sommige categorieën gaat opschroeven en voor andere misschien niet. Zo’n financieringsplaatje moet er zijn. Met een loonstop bereik je alleen maar dat je jezelf de middelen onthoudt om datgene te financieren watje als overheid zou moeten financieren”. Het ontbreekt ze volstrekt aan beleid. Ze nemen elke keer paniekbeslissingen. We moeten daar binnen de kortste keren van verschoond zijn. Door instelling van een loonstop heb je nog geen middel om het geld naar je toe te halen en het op een goede manier te besteden. Het merendeel van de bonden in de FNV wil niet matigen. Wordt zo niet rechtstreeks op een loonstop afgekoerst? Ik denk dat we erg op onze tellen moeten passen. Je kunt wel nee zeggen tegen het inleveren van koopkracht en als je dat lang genoeg doet, geloof je dat je het ook nog hebt gered. Maar als het kabinet zijn plannen doorzet, wórdt er ingeleverd. Ik wil graag dat de vakbond meepraat over hoe er ingeleverd moet worden. Dat we met elkaar weten waar de centen aan worden besteed die we samen op tafel hebben gelegd. Ik ben geen doemdenker, maar dat er centen op tafel gelegd gaan worden, is een realiteit. Want Nederland gaat in het grote geheel van internationale economische ontwikkelingen een periode tegemoet waarin werkloosheid tot de werkelijkheid behoort. Nou, dat heb je te financieren.” Langzamerhand komen we in een situatie dat elk gezin in Nederland wel iets met werkloosheid heeft te maken. Ik denk datje heel lang met elkaar kunt discussiëren, ook binnen de vakbond, tot de mensen tegen je zeggen: Hé, wanneer stop je dat gesprek nou eens, wanneer ga je aan je werk? beloningsbeleid. Die acties ontstaan niet zomaar. Mensen lopen niet zomaar te hoop’.. inen het adk. >.ka- flat IOUT ndan- elder, lat uit adka- dou- i aan- FEDE 9 m2 jonk., stage: zorg koop Verontwaardigd: „Ik zou ook niet willen inleveren als ik niet zeker wist dat het geld werd gebruikt voor een onderwijzer in een andere school. Onderwijzers constateren alleen maar kwaliteitsvermindering. In de oude wijken van Utrecht, Rotterdam, Amsterdam moeten ze les geven aan buitenlanders die zonder enige basisopleiding op school komen. Daar heerst een enorm gebrek aan arbeidskrachten. Verzoeken om uitbreiding worden eenvoudig terzijde gelegd. De klassen zijn al veel te groot. Maar als er één leerling te weinig is, gaat er rücksichtslos een onderwijzer uit.” 8e aar- ten, aan gb., „Ja, natuurlijk. Mensen zijn toch niet achterlijk. Ze zeggen toch geen nee tegen dingen waar hun eigen toekomst van afhangt. Het grote probleem voor de mensen is dat ze een overheid hebben waar ze geen geloof aan hechten. De boodschap van Van Agt en OPREI II Tl HA AR l.l MSCHE COURANT ■N nd of en <a- ;.k. an de jssen- c.v.- c btw Het neo-faclsme In Europa wordt steeds agressiever. De bomaanslag In München Is er een bewijs van (foto). Chiel Evers be spreekt het neo-nazlsme In Erbij. Arie Groenevelt, vakbondsbestuurder in crisistijd. De voorzitter van de Industriebond FNV heeft heldere, intelligente ogen. Een stem die geoefend is in het toespreken van zalen. Boosheid, verontwaardiging en droefheid wisselen elkaar af. Soms daalt zelfs even een vuist op tafel, alsof hü een ledenvergadering moet overtuigen. Maar net als een ervaren acteur verliest hij geen moment zijn beheersing. Groenevelt is in het nieuws, omdat hij handhaving en uitbreiding van de werkgelegenheid centraal stelt en daarvoor koopkracht zou willen inleveren. Er zouden dan waterdichte garanties moeten komen dat zo’n matiging leidt tot meer arbeidsplaatsen. Deze week bleek dat Groenevelt een minderheidsstandpunt inneemt binnen de FNV. Op een congres in Den Bosch spraken de meeste vakbondsbestuurders zich uit voor koopkrachthandhaving zonder meer. Groenevelt: „Ons standpunt is op veel mensen overgekomen als een ommezwaai. Dat is niet zo. We zijn zeker al een jaar of zes bezig te waarschuwen dat het helemaal fout gaat met de industriële werkgelegenheid. En de industriële werkgelegenheid is de kurk waar we met z’n allen op drijven. Als die wegvalt, verdwijnen we onder water. We zakken steeds dieper in het moeras als we nu niets doen. Werkgeversvoorzitter Van Veen vindt de industriële werkgelegenheid alleen maar van belang voor de rentabiliteit van de ondernemingen. Ons gaat het om de vraag: Hebben de mensen straks nog werk? Hebben we nog geld voor collectieve voorzieningen? Zijn we in staat onszelf een beetje boven water te houden?” Jk geloof niet datje door matiging automatisch nieuwe arbeidsplaatsen schept. Wat we willen is een plan. Ik heb het vergeleken met het Deltaplan. Mensen die niet geloven in plannen maken, moeten eens kijken wat er toen is gebeurd. Zeeland was door die afschuwelijke ramp in ’53 ten dode opgeschreven. Dat is ongedaan gemaakt door de Deltawerken. Nu hebben we een Deltaplan voor de werkloosheid nodig. Dan kun je Noordoost- Groningen redden, dan kun je Limburg redden, dan kun je de kop van Noord-Holland redden. Ja, in economisch opzicht is de ramp in Zeeland goed te vergelijken met wat zich nu voltrekt. Alleen vallen er door de werkloosheid geen doden. Hoewel.Ik hoor soms verhalen over mensen die het helemaal niet meer zien zitten en dan heel noodlottige dingen doen.” Momenteel wordt in het Limburgse Valkenburg de Wereld-Bridge- olymplade gehouden. Er wordt daar dus heel wat afgekaart. In het Casino. Henk Sprenkeler ging kijken en luisteren. Een ober vond het maar „vreemd volk”. Vanwe ge de diepe concentra tie wellicht. 'G „Als je het heb* over handhaving van koopkracht, moet je het ook hebben over de koopkracht van de mensen die hem al kwijt zijn. We hebben een miljoen mensen die zijn uitgeschakeld en daardoor, na kortere of langere tijd, 20 of 25 percent van hun inkomen moeten missen. Als je daar werk voor moet creëren, zou dat wel eens ten koste kunnen gaan van de koopkracht van mensen die nu nog 100 percent hebben. Daar moetje niet omheen draaien. Opgewonden stem: „Dat wordt elke keer maar gezegd door onheilsprofeten, door doemdenkers. Maar alle technische ontwikkelingen van de afgelopen 150 jaar hebben toch niet bij voortduring arbeidsplaatsen doen verdwijnen?” U vindt het realistisch te streven naar volledige werkgelegenheid? „Je moet de beschikbare hoeveelheid werk met elkaar verdelen. Niet voor niets hebben we drie jaar geleden al gepleit voor invoering van de 35-urige werkweek. We moeten een discussie aangaan met als vraag of het eerlijk is dat de één 40 uur per week werkt en de ander op de keien loopt. Is het dan niet veel eerlijker iedereen 35 uur te laten werken? Groenevelt: „Dat weet ik nog zo net niet. Kijk eens naar de chips. Als de Nederlandse industrie een beetje bij de tijd was geweest, had daar best een leuke werkgelegenheid in gezeten. Je toeleggen op produkten waarin chips zijn verwerkt. Maar het Nederlandse bedrijfsleven mist op dit punt vrijwel de boot en laat het over aan de Duitsers, de Fransen, de Engelsen en Amerikanen. Pas als die de markt veroverd hebben, komt er misschien een Nederlandse ondernemer tot de conclusie dat hij misschien een graantje zou kunnen meepikken. We laten op dit punt verschrikkelijk veel zitten. Het is natuurlijk niet waar dat er alleen maar arbeidsplaatsen verloren gaan door de technologie. Er is zeer hoogwaardige arbeid aan verbonden. Het is niet zo dat de computer alleen maar werkgelegenheid wegvaagt. Er zijn mensen nodig om ze te bouwen, te voeden, te programmeren, te onderhouden. Het is niet alleen maar verlies”.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 21