Winst Westduitse coalitie voorspeld Stagnatie dreigt bij voorbespreking top over Europa Onzekerheid na afloop congres Britse Labourpartij niet uit conflicten Meer aandacht kerk Zweden zoekt nodig voor n EG-posttarief nog niet rond nog steeds naar duikboot in Noorwegen Arrestaties na aanslag Turkije vrouwen” MORGEN VERKIEZINGEN BONDSDAG Franse VAD allesbehalve collectief NOG STEEDS GEEN AGENDA pak Nieuwe ministers >en Zwitsers leveren Wagner uit Dissidenten in Kardinaal Danneels op synode: \D Tsjecho-Slowakije harder aangepakt Nieuw staatshoofd Argentinië bekend Volgende maand arabische top Winst voor links ke|. Portugal verwacht ie” liet rs IE: jr 99 1980 ZATERDAG 4 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND X^edj (Van onze redactie buitenland) MADRID. De voorbereidingen voor de derde Europese veiligheidsconferentie staan opnieuw voor een crisis en een Amerikaanse functionaris verklaarde gisteren dat het overleg in Madrid tot stilstand is gekomen. derland- nd) Bisschop Edward Gaines van Ha milton (Nieuw-Zeeland) zei dat dok ters en juristen voortdurend steun nodig hebben om de strijd tegen libe ralisering van abortus provocatus voort te zetten. De bisschoppenconfe rentie van Nieuw-Zeeland steunt het voorstel om in 1981 een „mondiale pro life conferentie” te organiseren. and) \veede- ehoren- is erop voorzit- nerlid. gsverga- e Frane- Aantjes elijk zou loen als over dit skenninj vele be inningen even. Dit e buiten- werkge rakbewe sontwerp e bezwa- ZAD-ver- (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. „De rooms katholieke kerk moet meer aandacht besteden aan vrouwen. Het geruis loos heengaan van jonge vrouwen en jonge moeders uit de kerk zou de gevaarlijkste aderlating menwonen den en op de moeilijkheden van niet- katholieken die na echtscheiding wil len trouwen met katholieken. Verder vroeg hij aandacht voor de moeilijk heden van katholieken die volgens de leer van de kerk tot aan de dood een mislukt huwelijk moeten verdragen. De scherpe reactie van het westen op de houding van de Sovjet-Unie vormde giste ren een scherp contrast met de optimisti sche sfeer van twee dagen terug. Toen spraken alle partijen over „bemoedigen de” verklaringen van de Amerikaanse de legatieleider Max Kampelman en diens Russische tegenspeler Juri Dubinin. Men hoopte toen dat het verbeterde klimaat de neutrale en niet-gebonden deelnemers de kans zou geven met compromisvoorstel len voor de agenda te komen. Een Wester se afgevaardigde zei gisteren echter dat er nu geen enkele speelruimte meer lijkt te zijn en hij zag dan ook niet hoe de neutrale deelnemers in deze sfeer iets positiefs kunnen doen. Dit plan, dat de steun kreeg van de meeste deelnemers uit het Oostblok, werd door de Westerse delegaties verworpen omdat het duidelijk de bedoeling zou hebben de mogelijkheid van discussie over de men senrechten en de Russische interventie in Afghanistan op de conferentie in novem ber „te torpederen”. Na bijna vier weken onenigheid over een agenda voor de conferentie, die op 11 november in Madrid moet beginnen, zeg gen sommige Westerse deelnemers zich af te vragen of de Sovjet-Unie de bijeen komst over ontspanning tussen Oost en West wil laten mislukken. (celibatair levende) bisschoppen. On derwerpen waarover op de alterna tieve synode gepraat gaat worden zijn: man-vrouw-patronen, nieuwe vi sies op sexualiteit, homofilie en de „patriarchale houding van de RK- kerk”. DEN HAAG (ANP). Er zit nog steeds weinig schot in de eenmaking van postta- rieven binnen de negen landen van de Europese Gemeenschap, zo blijkt uit een mededeling van de Europese Commissie. Het binnenlandse tarief voor brieven tot twintig gram en briefkaarten, die viervijf de van de totale postzendingen uitmaken, geldt alleen binnen de zes oorspronkelijke EG-landen. In Denemarken wordt echter sinds 1 juli het binnenlands tarief toege past voor brieven onder de twintig gram en briefkaarten naar alle andere EG-lan- den. De overige EG-landen, behalve West- Duitsland dat het al heeft gedaan en Enge land dat er niet voor voelt omdat het te veel zou kosten, zijn nu bezig het binnen lands tarief tegenover Denemarken in te voeren Vrolijkheid in Blackpool waar de Labourpartij zingend het congres afsloot. Rechts en links vatten elkander bij de handen, maar van eensgezindheid was geen sprake. De circa 60.000 stemlokalen zijn morgen van acht uur ’s ochtends tot acht uur ’s avonds open. Waarschijnlijk zal reeds een uur na de sluiting van de stemlokalen de winnaar bekend zijn, Helmut Schmidt of Franz Josef Strauss. De twee Westduitse televisienetten zijn name lijk van plan om al na een uur met computervoorspel- lingen te komen omtrent de einduitslag. Tot dusver zijn deze voorspellingen altijd betrouwbaar gebleken. De officiële einduitslag wordt niet voor middernacht ver wacht. in het land die zich zorgen maken over hun baan zullen zich afvragen wat wij hier de hele week eigenlijk hebben ge daan”. De voorzitster van het congres, Lena Jeger, zei na afloop dat de partij zichzelf schade heeft berokkend en dat zij haar image als een mogelijk alternatief voor de conservatieve regering in gevaar heeft gebracht. „Mensen die voor de tele visiecamera onaardig tegen elkaar zijn brengen heel veel schade toe”, zei zij. 'ee kies- st gezet oorkeur- nnen te- waaruit trekken, hij zich Wereld- de nazi- Neder- (Van onze redactie buitenland) BLACKPOOL. De Britse La bourpartij heeft gisteren haar 79ste congres afgesloten in een sfeer van bittere tegenstellingen tussen de lin ker en de rechtervleugel en onzeker heid over de manier waarop de opvol ger van de huidige leider van de par tij, James Callaghan, gekozen zal worden. OSLO (AP). Premier Odvar Nordli heeft gisteren de voorzitter van de com missie voor industrie van het parlement, 'de 51-jarige Arvid Johanson, benoemd tot •ftiinister van Aardolie en Energie. Voorts is Oddvar Berrefjord, gouver neur van het gewest Telemark, benoemd tot minister van Justitie als opvolger van .Andreas Cappelen. Harriet Andreassen, procent), de FDP 9,2 procent (7,9 procent) en de CDU/ CSU 44.5 procent (48.6 procent). Aan de verkiezingen morgen kunnen 42,8 miljoen Westduitsers deelnemen. Onder hen bevinden zich 23,2 miljoen vrouwen, 19,6 miljoen mannen en 3,6 miljoen jongeren die deze keer voor het eerst mogen stemmen voor de Bondsdag. In totaal nemen 15 politieke partijen aan de verkiezingen deel, waarvan vermoedelijk alleen de SPD, de FDP en de CDU/CSU boven de kiesdrem pel van vijf procent uit zullen komen. WENEN (UPI/AP). De gebeurtenissen in Polen en de ophanden zijnde vervolg conferentie over Europese veiligheid en samenwerking in Madrid schijnen de po gingen van het gezag in Tsjecho-Slowa kije te doen toenemen om de strijders voor mensenrechten in dat land het zwij gen op te leggen. Emigrantenkringen in Tsjecho-Slowakije hebben dat gisteren meegedeeld. De meest recente waarschuwing niet met Westerse journalisten te spreken was aan het adres van Jiri Hajek. In de korte liberalisatieperiode van 1968 was hij mi nister van Buitenlandse Zaken. Ook was hij enige tijd de woordvoerder van de beweging voor mensenrechten Charta ’77. Het vroegere parlementslid Rudolf Bat- tek is al vanaf zijn arrestatie half juni het zwijgen opgelegd. Hij werd opgepakt op beschuldiging van het aanvallen van een politieman. Sinds zijn arrestatie is hij slechts een keer in gelegenheid geweest met zijn advocaat te spreken, aldus de emigrantenkringen. Onlangs werd deze advocaat meegedeeld, dat Battek moge lijk een psychiatrisch onderzoek zal moe ten ondergaan. Hij zou het zeer slecht maken. Afgelopen maand arresteerde de Tsje- choslowaakse politie bij twee verschillen de optredens ongeveer 50 activisten voor mensenrechten. nd) regering lent mei gensaan- Verbond n (VNO) gediende BUENOS AIRES (AFP/AP). Gene raal Roberto Viola, voormalig opperbe velhebber van het leger, zal in maart vol gend jaar generaal Videla opvolgen als president van Argentinië. Dit is gisteren officieel meegedeeld. De benoeming van Viola tot opvolger van Videla had maandag moeten plaats vinden maar binnen de junta was naar het leek onenigheid ontstaan over de be voegdheden van de nieuwe president en de verdeling van de ministersposten in het nieuwe kabinet. Met name de marine zou zich tegen de benoeming van Viola heb ben verzet. aardbaal iscaal af- jze VAD ingsrege e bedoe ar in een Ten hoogste een jaar na de sluiting van het boekjaar moeten werknemers en werkgever in de bedrijven overeen stemming hebben bereikt over de vorm van winstdeling. Dat kan via aandelen in de onderneming, obliga ties of schuldbekentenissen of via een storting op buiten het bedrijf geblok keerde rekeningen, zoals via inter-ex- pansion. Komt zo’n overeenkomst niet op tijd tot stand, dan krijgen beide partijen straf. Voor de werkgever gaat de belasting vrije investeringsregeling met de helft omlaag. De tijd, dat werknemers niet aan hun participatiegelden kunnen komen wordt dan verlengd van vijf tot acht jaar. ens een ap in op- p rakelijk ane ver- ?hap die vennoot- verplich- die deze n aange- id ien zj] reten dat blijven. (Van onze redactie buitenland) BONN. Een gisteren gepubliceerd opinieonder zoek voorspelt, evenals alle eerdere peilingen, een overwinning van de huidige regeringscoalitie van soci- aal-democraten (SPD) en liberalen (FDP) bij de West duitse parlementsverkiezingen die morgen gehouden worden. Volgens deze laatste peiling haalt de SPD 43,5 pro cent van de stemmen (bij de vorige verkiezingen 42,6 Het congres is door al het gekrakeel maar nauweliljks toegekomen aan een veroordeling van de voornaamste tegen standers van Labour de conservatieve re gering van premier Margaret Thatcher en de groeiende werkloosheid. Een vak bondsleider merkte bitter op: „De mensen Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie verklaarde dat de Sovjet-Unie agendavoorstellen was blijven herhalen, die twee weken geleden als „totaal onaan vaardbaar” waren verworpen door de meerderheid van de 35 landen die aan de voorbereidende besprekingen deelnamen. STOCKHOLM (AP). Zweden heeft het aantal marine-eenheden in de jacht op de geheimzinnige onderzeeboot gisteren opnieuw opgevoerd. De onderzeeër heeft inmiddels meer dan 20 waarschuwings- bommen getrotseerd en ligt nu al twee weken in Zweedse territoriale wateren dichtbij vitale militaire installaties. „De jacht zal doorgaan tot we er zeker van zijn, dat de indringer niet langer in onze wateren is”, zei marinewoordvoer- der Baltzer. De onderzeeër, waarschijn lijk van Russische of Poolse herkomst, is sinds afgelopen zondag niet meer op de monitor verschenen. Daarop werden 20 dieptebommen gegooid om het mysterieu ze schip te dwingen de Zweedse wateren te verlaten. De marinewoordvoerder kon niet zeg gen waar de onderzeeër zich de laatste dagen ophoudt. „Maar we kunnen niet uitsluiten, dat de boot met afgezette moto ren op de bodem van de zee ligt om opsporing te voorkomen. Het zoeken zal in ieder geval nog enkele dagen door gaan”, zei hij. Een woordvoerder van het Zweedse mi nisterie van Defensie heeft gisteren ge zegd de berichten in de pers dat er zich tenminste twee Russische onderzeeboten in Zweedse wateren bevonden, niet te kunnen bevestigen. Over de datum van uitlevering is geen uitspraak gedaan. Bij huiszoekingen in verband met vergrijpen in het kader van het recht se extremisme zijn op verscheidene plaatsen in de Westduitse deelstaat Slees wij k-Holstein wapens en natio- naal-socialistisch propagandamateri aal gevonden. Een woordvoerster van het ministe rie van Justitie van de deelstaat ver klaarde dat de huiszoekingen niet in verband stonden met de bomaanslag op het oktoberfeest in München waarbij zeker 13 mensen om het le ven kwamen. nd „on- k ambi- It op te Westerse gedelegeerden zeiden gisteren dat de voorbereidingen weer in een stadi um van „terug naar af’ zijn beland nadat de Russische delegatie duidelijk had ge maakt dat zij bleef vasthouden aan een Tsjechoslowaaks agendavoorstel, dat aan het begin van het overleg was ingediend. AMMAN (AP). De eerstvolgende en elfde arabische topconferentie zal in Am man worden gehouden en beginnen op 25 november, aldus is van officiële zijde gis teren vernomen. Aan de vergadering zal een bijeenkomst voorafgaan van de ministers van Buiten landse Zaken der landen. Op de topconferentie zullen gemeen schappelijke politieke en economische strategieën worden besproken alsook een „allesomvattende arabische strategie je gens Israel”. Deze bijeenkomst zal ook worden bijgewoond door een afvaardi ging van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging PLO. Inmiddels is gistermiddag in een hotel in Rome een alternatieve syno de over het katholieke gezin begon nen. Enkele tientallen katholieke mannen en vrouwen uit 19 landen willen tot en met 10 oktober over huwelijk en gezin praten vanuit een andere belevingswereld dan die der i dat de collectie er teveel rs en te ve fonds LAUSANNE (DPA/AP). De Westduitser Rolf Clemens Wagner, die op 26 september in het Zwitserse Winterthur is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, wegens ban kroof, moord en andere delicten, zal worden uitgeleverd aan West-Duits- land. Dit is gisteren besloten door het gerechtshof in Lausanne, het hoogste rechterlijke college in Zwitserland. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Morgen worden in Por tugal verkiezingen gehouden, waarbij wordt verwacht dat de verenigde socialis tische partijen hun verlies bij de verkie zingen van vorig jaar, waarbij zij eender de van hun zetels verloren, enigszins zul len goedmaken. De socialisten zijn nu met 74 zetels in het 250 leden tellende parlement vertegen woordigd. De regeringspartij Democrati sche Alliantie heeft 128 zetels. Naar ver wacht zal deze partij een klein verlies lijden, terwijl de communistische partij die 44 zetels telt mogelijk een kleine winst te wachten staat. ex-premier Nihat Erim van Turkije. Twee van hen zouden Nihat Erim op 19 juli hebben doodgeschoten op het strand bij een vakantieoord in het gebied van Istan- boel. Twee bendeleden zjjn nog steeds op vrije voeten, zo wordt gezegd. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Als er in Nederland binnen afzitenbare tijd dan toch een vermo- gensaanwasdeling (VAD) tot stand komt ruim dertig jaar nadat de discussies daarover begonnen dan is ons land het tweede land in Westeu- ropa waar een VAD gaat functione ren. Tot nu toe kent alleen Frankrijk een VAD-regeling. Voorstellen die in West-Duitsland en Zweden zijn gedaan, gaan uit van de winst van een onderneming en niet de overwinst. In Denemarken is een rela tie gelegd met de betaalde loonsom, in Engeland met het geplaatste kapitaal van een onderneming. Geen van deze systemen die grotendeels ook niet als vermogensaanwasdeling kunnen wor den aangemerkt, zijn wettelijk inge voerd. In Frankrijk bestaat een vorm van ver mogensaanwasdeling intéresse- ment sinds 1967. Van de zijde van de vakbonden bestaat evenwel veel kri tiek op wat wordt genoemd „deze ver plichte vorm van sparen, die uiteinde lijk dient om het kapitalistische sy steem in stand te houden”. De wet van 1967 werd gepresenteerd als een belangrijke stap op weg naar ar- beiders-medezeggenschap. Niettemin stond er in de toelichting duidelijk bij, dat „de verantwoordelijkheid van de directie hiermee op geen enkele wijze wordt aangetast”. Een van de belang rijkste vakbonden in Frankrijk, de socialistische CFDT, tekende onmid dellijk aan zich bepaald niet te zullen inspannen om „intéressement- overeenkomsten” af te dwingen. Voor bedrijven met meer dan honderd werknemers werd zo’n overeenkomst verplicht, de andere waren en zijn vrij er een af te sluiten. Belangrijkste bezwaar van de CFDT is, dat de deelnemingsgelden onder be heer blijven van de ondernemer, die ze kan gebruiken voor investeringen. De werknemers hebben gedurende vijf tot acht jaar geen recht op deze gel den, noch hebben zij enige stem in de wijze van besteding of plaatsing er van. Niets, aldus de CFDT, garandeert dat de gelden gebruikt worden tot verhoging van het algemeen welzijn. Het lijkt erop, aldus de vakbond, dat de werknemers door middel van deze re geling een geldelijke schadevergoe ding krijgen bijvoorbeeld via aan delen in het bedrijf om maar buiten de deur van de directiekamer te blij ven. De werkelijke problemen om trent arbeiders-medezeggenschap worden ermee omzeild. Erger nog: het is een manoeuvre om werknemers „medeplichtig te maken aan het kapi talistische systeem”. Met hun aande len waar ze gedurende bepaalde tijd toch niets mee kunnen doen moeten ze op den duur gaan geloven, dat hun belangen dezelfde zijn als die van hun werkgevers, aldus de vakbond. Een ander nadelig gevolg van de winst- delingsregeling in Frankrijk is Vol gens de bonden, dat het de ongelijk heid tussen werknemers vergroot. ANKARA (UPI). De Turkse radio -meldt dat er acht leden zijn gearresteerd van een bende die ervan verdacht wordt Kortom: van een collectieve VAD is in Frankrijk geen sprakè. Door middel van mede door hen opgerichte gecon troleerde beheersmaatschappijen pro beren de vakbonden daar iets aan te doen. Voor een deel is dat gelukt: de maatschappij „inter-expansion” waarvan een meerderheid in de raad van beheer bestaat uit werknemers vertegenwoordigers heeft inmid dels onder haar hoede de participatie gelden van meer dan duizend onder nemingen, 400.000 werknemers: lang niet alle bedrijven die aan een VAD- regeling zijn gebonden. Een werkge ver, die zelf de controle wil houden over de participatiegelden in zijn be drijf, heeft daar het volste recht toe. De Franse VAD-regeling, gekoppeld aan een investeringsregeling, biedt werk gevers meer voordelen dan in Neder land. Een belastingvrije investerings- voorziening is in de loop der jaren verlaagd van een hele tot de helft van het bedrag van de participatiereserve. Bij een winstbelasting van vijftig pro cent houdt dat nog steeds in dat de overheid driekwart van de lasten van de winstdelingsregeling bekostigt. Ook hoeven ondernemingen geen soci ale premies te betalen over de partici patiereserve. Werknemers zijn, voor wat hun deel in de winstdeling betreft, vrijgesteld van belasting en sociale premies. Dat geldt evenzeer over de opbrengst van die bedragen, op voor waarde dat ze opnieuw worden belegd. Voor bedrijven met meer dan honderd werknemers in Frankrijk is een ver mogensaanwasdeling verplicht; ande re mogen zo’n overeenkomst sluiten. De strijd tussen links en rechts om de macht in de partij was de afgelopen dagen steeds feller geworden en toen het congres eindigde hielden verscheidene prominen te leden van de rechtervleugel zich afzij dig, terwijl de afgevaardigden hand in hand stonden en de traditionele socialisti sche strijdliederen zongen. De gematigden hadden alle reden om ontevreden te zijn. Het congres heeft op tal van punten de roep van de linkervleu gel gevolgd zoals uittreding uit de EG; de eenzijdige afschaffing van kernwapens; het verbieden van het stationeren van Amerikaanse en andere atoomraketten op Brits grondgebied en de afschaffing van particuliere scholen. Het congres besloot het huidige systeem voor de verkiezing van de leider van de partij af te schaffen, maar het slaagde er niet in het eens te worden over een nieuwe methode. Ten einde raad besloot men toen maar in januari nogmaals bijeen te ko men om te proberen deze kwestie op te lossen. De huidige partijleider, James Cal laghan, van wie verwacht werd dat hij in november zijn functie zou neerleggen, zal waarschijnlijk aanblijven tot de zaak van de verkiezing van zijn opvolger geregeld is. Volgens het oude systeem werd de par tijleider gekozen door de Labourfractie in het Lagerhuis. Gewoonlijk behoort de meerderheid daarvan tot de gematigde vleugel van de partij. De aanhangers van de linkervleugel wil den aan deze situatie een einde maken en zij stelden voor een kiescollege te vormen, waarin de vakbonden veertig percent yan de zetels hebben, de plaatselijke partijaf- delingen dertig percent en de fractie der tig percent. Het plan werd, met een krap pe meerderheid, door het congres aange nomen, maar men kwam in een impasse toen er geen overeenstemming kon wor den bereikt over de manier waarop de nieuwe kiesmethode moet worden uitge voerd. Het besloot toen maar de zaak te verschuiven naar een speciale bijeen komst in januari. eft giste rer wets- ran mis- irbeteren sbruiken er te be ek en de secretaris van de vakbondsfereratie LO worden sinds 1977, werd minister voor Gemeente lijke en Arbeidszaken. Zij is de opvolgster van Inger Louise Valle. eent zal I j.;. i de be- om be- besloten spreken n zij in issement ehoorlijk joekhou- It zonder betrokken te zijn geweest bij de moord op nbehoor-

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 3