Koerden kiezen kleinste kwaad Shatt-el-Arab grote twistappel Iraakse kernreactor zeer omstreden Israel bang voor arabische atoombom IRAK 25 19 80 OKTOBER DONDERDAG 9 BINNEN* EN BUITENLAND 2< (Door Rienko Wilton) WH ■■I u T BBBS itallatie er g Het Iraaks-Iraanse conflict over de grensrivier Shatt-el- Arab aanleiding tot de oor log tussen beide landen die nu zijn derde week is ingegaan is een erfenis uit het grijze verleden. Al eeuwen lang gaf de „grens” tussen wat nu het moderne Irak en Iran is aan leiding tot spanningen tussen de Ottomaanse sultans en de Perzische sjahs, zonder dat dit evenwel tot grote gewapende conflicten leidde. ijkende dering wah- tor de rit dnieuw >ek voor ntje kosten. u rug ziet Basra ifKosrowabad. Umm Qasr KOEWEIT o ”V-Faw- Khor-al-Amayar: bubiyan^^^^^^: 'v’&^nAbadan i 80 A 33c- Conflict Iran-Irak speelt al eeuwen ig aad strekt voorkomen. n zei IAEA, Op 14 juni werd in Parijs een Egypti- Frankrijk dat de de f F k l natie (Iran) zeggenschap heeft over de andere oever van de Shatt-el-Arab”. In 1937 kwamen Iran en Irak, onder invloed van de verslechterende internatio nale toestand, tot een nieuw grensverdrag dat ditmaal in het voordeel van Irak uit viel: Iran erkende de Iraakse soevereini teit over de hele Shatt-el-Arab met uitzon- j van een strook van 8 kilometer lengte voor de Iraanse haven Abadan (die ook, net zoals Basra, aan de rivier ligt) waarbij weer de Thalweg als grens werd aangehouden. Nu naar het jongste verleden. In 1969 herriep de sjah van Iran het verdrag van 1937. Twee jaar later annexeerde hij drie eilandjes aan het andere einde van de Golf in de Straat van Hormoez, die tot de Verenigde Arabische Emiraten behoor den. In 1974 ging de sjah de Koerden in Noord-Irak onder de leiding van Barzani in hun opstand tegen Bagdad steunen. De Koerdenoorlog was een ramp voor heel Irak, en in maart 1975, tijdens de OPEC- conferentie in Algiers, kozen de Irakezen eieren voor hun geld. Iraks tweede man, de huidige president Saddam Hoessein, omhelsde de sjah en zij tekenden een verdrag dat „alle conflicten tussen beide landen voor eeuwig uit de weg ruimde”. De grens op dit kaartje loopt zoals Irak dat graag wil: de grens rivier met Iran valt geheel onder soeveriniteit van Bagdad. kregen. In juli van dit jaar klaagde de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, Yitzhak Sjamir, dat Frankrijk Irak zou helpen en dat Bagdad met die hulp een atoombom zou gaan maken. Frank rijk wees er toen op dat het met Irak in 1975 een atoomovereenkomst heeft afge sloten en verwierp het internationale ver wijt dat het de vrede in het Midden-Oos- ten in gevaar bracht. Het zou zich on danks alle druk aan zijn contract houden, aldus het Franse ministerie van Buiten landse Zaken. De firma zou atoomtechnologie aan Irak leveren. „Wij hopen dat Sad dam Hoessein de oorlog zal winnen. Hij is het Hij verwees naar be richten vanuit Tel Aviv dat Israel de Koerdische opstandelingen in Irak de afgelopen tien jaar economische en militaire hulp had gegeven. „Wij zijn eigenlijjk pacifisten, maar als wij onze rech ten niet krijgen, zullen wij strijden tot het ein de”, aldus Fakhro. symbool geworden voor alle Koerden die recht zoeken”, aldus een voor aanstaande Koerd. „Wij zijn bang, dat als hij ver liest, het volgende re giem niet zo verdraag zaam zal zijn.” 2n Volgens de overeenkomst moet Frank rijk aan Irak sterk verrijkt uranium leve ren voor een onderzoeksreactor met de naam Osirak, die buiten Bagdad gebouwd wordt. Dit centrum gaat 600 Iraakse kern- deskundigen opleiden. De bom kwam echter verkeerd terecht, in een boekwinkel met dezelfde naam. Op dezelfde dag werd het kantoor van een Italiaanse firma door een bom vernield. sche kerngeleerde, Yahia al Meshad, ver moord. De man werkte voor de Iraakse commissie voor atoomenergie. Vorige maand pleegde een tot dan toe onbekende „Commissie ter beveiliging van de islami tische revolutie” een bomaanslag op Jean- Jacques Graf, een Franse atoomgeleerde die ook aan het Osirak-object meewerkt. Diplomaten in Beiroet zeiden dat de Iraakse plannen passen in#het streven van het land naar het nemen van de economi sche en militaire leiding in de regio. Irak is de op een na grootste olieproducent en in 1982 zal in Bagdad een topconferentie van niet gebonden landen worden gehouden. (van onze redactie buitenland) Irak doet alle moeite om in de Ara bische wereld de leiding te nemen op nucleair gebied, waardoor internatio nale bezorgdheid is ontstaan over de mogelijkheid dat een eventuele ko mende oorlog in het Midden-Oosten met atoomwapens zou kunnen wor den uitgevochten. Beide Koerdische af delingen hebben duide lijk gemaakt dat zij de Iraanse geestelijke lei der, ayatollah Ruhollah Khomeini, beschouwen als hun gemeenschappe lijke vijand. De Iraakse president Saddam Hoes sein wordt getolereerd als de minste van twee kwaden. (Van onze redactie buitenland) De vijf miljoen Koerden die in het ruige berggebied tussen Iran en Internationale Commissie voor Atoome nergie in Wenen, de Iraakse reactor scherp in het oog zal houden en dat Irak met het Franse uranium geen kernwa pens kan bouwen. Een Franse atoomge leerde Francis Perrin, sprek het officiële standpunt echter tegen en zei deze maand dat landen zoals Irak binnen enkele jaren atoombommen kunnen maken. Het Iraakse atoomprogramma is door een serie geheimzinnige incidenten opge houden, waar enkele Westerse diplomaten de hand van Israel in zien. Vorig jaar werd het hart van de Osirak-reactor door een bom van saboteurs vernield net voor dat de reactor naar Irak zou worden ver scheept vanuit de Franse havenstad Tou lon. De Fransen beloofden een vervangen de reactor. De Franse politie heeft vorige maand de bewaking van enkele fabrieken van atoominstallaties verscherpt. Het verdrag definieerde de Iraaks- Iraanse grens weer op basis van de proto collen van Constantinopel van 1913, dat wil zeggen de Thalweg werd weer de grens, de Shatt-el-Arab werd „gesplitst”. Voorts deed Irak territoriale concessies meer naar het noorden bij Qasr a Shirin. Daarnaast werd overeengekomen dat Irak en Iran zouden afzien van het „aan moedigen van subversieve elementen op eikaars territorium”. In gewoon Neder lands betekende dit, dat de sjah zijn steun vonden de vrijheids- bekwaam In Libanon verblijven momenteel ruim 100.000 Koerden. Velen onder hen zijn gewapend en zij vormen een onafhanke lijke militie. Tot op he den hebben zich nog geen schermutselingen voorgedaan met pro- Iraanse, sjiitische groe pen, zoals Amal, maar volgens ingewijden is dit in de toekomst in het ge heel niet ondenkbaar. Israel heeft al gezegd bang te zijn voor een atoomaanval door Arabische landen. Die hebben daarop geantwoord dat Israel al over een atoombom beschikt. Israel heeft de Iraakse plannen afgekeurd en een vraagteken geplaatst achter de Iraak se bewering dat het kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden wil ge bruiken. Atoomgeleerden zeggen dat Irak al over een jaar of vier atoomwapens kan produ ceren. Syrië, Egypte, Libië, Koeweit en Op deze pagina achtergrondinformatie over een aantal aspecten van de oorlog tussen Iran en Irak. In de eerste plaats een artikel waarin de historische achtergronden van het gewapende conflict tussen beide landen onder de loep worden genomen. Daarbij spelen de Koerden, die een grote minderheid vormen in zowel Irak, Iran als Turkije, een rol. De strijd van de Koerden voor zelfbeschikking vormt het onderwerp van een tweede artikel op deze pagina. Daarnaast aandacht voor het zeer omstreden atoomprogramma van Irak. De Iraakse kernreactor werd vorige week gebombardeerd, maar de schade aan de reactor zelf zou slechts gering zijn. Volgens de eerste berichten was Iran voor het bombardement verantwoordelijk, maar Teheran ontkende dat onmiddellijk. Sommige waarnemers wijzen naar Israel als verantwoordelijke voor de aanval op de Iraakse atoomreactor. Daarbij wezen ze op de grote Israëlische vrees dat Irak binnenkort zal kunnen beschikken over atoombommen. Een hoge Israëlische functio naris raadde Iran bovendien kort na het uitbreken van de huidige oorlog aan zo spoedig mogelijk de Iraakse reactor buiten werking te stellen. Syrië en Libië hebben ook atoompro gramma’s en Koeweit en Saoedi-Arabië zien uit naar geschikte projecten. Het zou I allemaal bestemd zijn voor het opwekken van elektriciteit. Maar de directeur-gene- raal van de IAEA, dr. Sigvard Eklund, heeft vorige maand gewaarschuwd voor het gevaar van een atoomwapenwedloop in kwetsbare gebieden „die ongemakke lijk dicht bij de oliebronnen en olieroutes liggen”. ,r- Het eerste grensverdrag in de nieuwste I geschiedenis tussen Irak en Iran was dat van Erzerum (31 mei 1847) waarbij werd .1 overeengekomen de precieze grens later te markeren. Daar is het in feite nooit van r gekomen. Wel werd in 1913 en 1914 bij de zogenaamde protocollen van Constanti- i nopel de grens bij Shatt-el-Arab voorlopig f vastgesteld als lopende langs de zoge- i naamde Thalweg, dat is de lijn die de T diepste punten van de waterweg met el- il kaar verbindt. Maar in de praktijk kwam het erop neer dat Irak de feitelijke contro le had over de hele Shatt-el-Arab. Irak werd in 1932 een soevereine staat. Omdat de kwestie Shatt-el-Arab onduide lijk bleef en omdat Iran de Iraakse soeve- reiniteit over de waterweg niet wenste te erkennen, deed Bagdad een beroep op de I Volkenbond, de voorloper van de Ver- enigde Naties. Interessant is te zien hoe I generaal Nuri, die later de sterke man van Irak werd totdat de monarchie in 1958 ten val kwam, destijds de Iraakse zaak verde- f digde. Wat hij toen zei, komt in feite overeen met de argumenten die Irak nu nog steeds f hanteert: „Perzië heeft een kustlijn van bijna 2000 kilometer met veel havens aan de Golf en I ankerplaatsen. Bij Chor Moesa, slechts 50 kilometer van Shatt-el-Arab, heeft Perzië een geweldige diepzeehaven. Irak is het land van twee rivieren, de Tigris en de I Eufraat. Daar waar deze samenkomen, de Shatt-el-Arab, is Iraks enige uitweg naar I de zee. De waterweg moet voortdurend onderhouden worden voor de moderne scheepvaart, en Basra, 100 kilometer van de monding van de Shatt-el-Arab, is Iraks enige haven. Het is vanuit Iraaks stand- punt gezien, ongewenst dat een andere Saoedi-Arabië staan ook al te dringen. Bagdad wijst er op dat Irak een van de 114 landen is die hun handtekening hebben gezet onder het zogeheten non-prolifera tieverdrag van 1968, dat is bedoeld om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan, terwijl Israel dat verdrag nimmer heeft getekend maar volgens atoomge leerden vermoedelijk wel de beschikking heeft over ongeveer 15 atoombommen. Israel ziet de ontwikkeling in Irak als een bedreiging en enkele Arabische lan den vrezen een mogelijke „eerste klap” van Israel. Deze maand nog heeft de Syri sche minister van Defensie, Moestafa Tlas, gewaarschuwd voor het gevaar van een kernoorlog in het Midden-Oosten. „Zou Israel atoombommen tegen de Ara bieren gebruiken haar dan zou de Sovjet unie vrienden te hulp snellen,” zo zei hij. Irak doet atoomzaken met Frankrijk, Italië en Brazilië, maar heeft de eerste atoomtechnologie in 1968 van Moskou ge- Ondanks hun betrok kenheid bij de oorlog voering tussen Iran en Irak, hebben de Koerden hun guerrilla-activitei- ten niet beëindigd. Vol gens berichten uit Lon den had een woordvoer der van de Barzani- groep verklaard dat Koerden twee Iraakse helicopters naar bene den hadden gehaald en 29 soldaten hadden ge dood. Een andere groep eiste de verantwoorde lijkheid op voor het op blazen van Iraakse olie- pijpleidingen in Turkije. „Dat zijn geen ware Koerden, zij zijn betaal de saboteurs. Dat zijn degenen die onderhan delen met Israel en de verrader Khomeini”, al dus Fakhro, een 35-jari- ge Koerd die geboren is in Beiroet. aanmoediging zich weer te roeren (terwijl Khomeini het leger op zijn eigen Iraanse Koerden afstuurde). Maar Irak voelde zich niet alleen als gevolg van deze zaken door Iran bedreigd. Het grootste gevaar vormde volgens Bag dad de snelle desintegratie van Iran zelf, en het daardoor ontstane machtsvacuüm in de Golf. Irak was maar al te graag bereid het gat te vullen met het argument dat bij chaos in West-Azië de supermo gendheden bij de minste of geringste aan leiding zouden interveniëren. Dat is ook gebeurd: Irak was tegen de gijzeling door Teheran van de Amerikaanse diplomaten omdat Washington daarop zeker zou rea geren, en de Russische inval in Afghanis tan werd door Bagdad om dezelfde reden afgekeurd. Irak keerde zich afgelopen voorjaar de finitief tegen Iran: het eiste heel de Shatt- el-Arab op plus drie eilandjes bij de Straat van Hormoez die Iran zou moeten terug geven aan Aboe Dhabi. Bijna twee weken geleden herriep de Iraakse president Sad dam Hoessein het (in Iran’s voordeel in 1975 afgesloten) grensverdrag van Algiers en 24 uur later begon de onverklaarde, maar wel degelijk verklaarbare oorlog tussen Irak en Iran. De meeste Iraakse Koerden wonen in de na bijheid van Kirkoek, Soelaimanieh en Mosoel, steden die herhaaldelijk het doelwit zijn geweest van Iraanse luchtaanval len. In Iran woont een groot aantal in de omge ving van Qasr-e-Sjirin aan de noordelijke punt van het Iraakse invasief- ront. Het lijkt geen toe val te zijn dat juist Qasr- e-Sjirin de eerste Iraanse stad was die in handen viel van de Irakezen. Hoesseins Baath-re- giem gaf de Koerden in Irak onlangs voor het eerst toestemming om verkiezingen voor auto nomie te houden. Deze soepelheid staat in schril contrast met de situatie in Iran, waar de onder- handelingen tussen de Koerden en Teheran in een impasse lijken te zijn geraakt. „Irak en Iran vechten een grensoorlog uit en Koerdische gebieden in beide naties worden aan gevallen. De Koerden hebben zichzelf moeten verdedigen,” aldus de leider van de Koerdische Rezgari-fractie in Bei roet. De Rezgari vormen een van de twee Koerdi sche afdelingen die in Li banon zijn vertegen woordigd. De andere is de democratische partij- fractie. Beide zeggen pro-Irak te zijn. tiviteiten van de Koer den op Iraans territori um. Kort voor het uitbre ken van de oorlog op 22 september werd melding gemaakt van nieuwe Koerdische acties in Iran. Enkele Koerdische groepen eisen evenwel meer dan autonomie. Zij staan erop dat het olierij ke Kirkoek deel zal uit maken van een auto noom Koerdistan en wei geren de peshgardi-guer- rillagroepen te ont binden. Irak wonen, hebben gedurende de oorlog tussen beide oliegiganten aan beide zijden gevochten. De Koerden vormen een clan-achtig volk, dat gedurende lange tijd heeft gestreden voor zelfbestuur over een door land omgeven territorium van ongeveer 192.000 vierkante kilometer, gelegen binnen de grenzen van Iran, Irak en Turkije. Het gebied waar de Koerden wonen, beslaat grote delen van Iran, Turkije en Irak. De lucht aan de Iraanse kant van de Shatt-el-Arab is geheel verduisterd door rookwolken van brandende olieopslagplaatsen. Het Iraaks-Iraanse conflict draait met name om de heerschappij over deze waterweg. aan de Barzani-Koerden in Noord-Irak plotseling introk (en de Koerdenrebellie inderdaad binnen enkele weken in elkaar stortte) en dat Bagdad zijn claims op de Iraanse olieprovincie Khoezestan, aan de andere kant van de Shatt-el-Arab, in de ijskast zette. Khoezestan wordt door de arabieren Aranistan genoemd, niet geheel ten on rechte, want de bevolking daar is in meer derheid van arabische afkomst. Al bijna 100 jaar hebben de arabieren in Khoeze stan blootgestaan aan een sterk „Iranize- ringsproces”. Hen werd door de centrale regering in Teheran voorgehouden dat zij Perzen, geen arabieren waren. Iran heeft zich stipt aan het verdrag van Algiers (1975) gehouden en wel tot de val van de sjah, ruim anderhalf jaar geleden. Daarna verslechterde de Iraaks-Iraanse relatie snel. Niet verwonderlijk, want Khomeini’s sji’itische revolutie deed grote onrust ontstaan bij de sji’ieten in Zuid- Irak, die 60 procent van de totale Iraakse bevolking uitmaken en die zich gedomi neerd voelen door de soennitische mos lims beheerste Baath-partij die in Irak de lakens uitdeelt. Daarnaast begonnen de Koerden in Noord-Irak met Teherans Zij hebben nauwe eth- nische banden met de Perzen, maar behoren eerder tot de soenniti sche mohammedanen dan tot de sjiiten, waar toe het merendeel van de Iraniërs wordt gerekend. Zij spreken een eigen In- do-Europese taal. De Koerdische onder danen van het Otto maanse rijk hielden in 1919 tijdens de vrede sconferentie van Parijs een pleidooi voor auto nomie, een jaar voor dit rijk volgens bepalingen van het verdrag van Sè vres werd ontbonden. Het verdrag stelde vast dat er een autonoom Koerdistan zou worden geschapen. In 1923 werd evenwel het verdrag van Lausanne gesloten, waarbij de bepalingen van Sèvres vervielen en het idee van Koerdische onafhankelijkheid op nieuw op de lange baan werd geschoven. Als gevolg van deze gang van zaken namen verscheidene groepen Koerden hun toevlucht tot geweld. Tussen 1920 en 1930 werden verschei dene Koerdische opstan den in Turkije en Iran hard onderdrukt. In Irak Koerdische strijders een leider in Moestapha Bar zani, die de peshgardi de Koerdische guerrilla strijders aanvoerde tot zijn dood in 1978. Hij accepteerde hulp van het regiem van wijlen de Sjah van Iran tegen de Irakezen. In 1965 creëerden her haaldelijke confronta ties tussen Koerdische opstandelingen en Iraak se troepen dicht bij de Iraaks-Iraanse grens spanning tussen de twee olierijke naties. Sinds dien hebben Irak en Iran elkaar over en weer er van beschuldigd dat zij de Koerden aanspoor den om in opstand te komen. In 1975 ondertekenden de toenmalige vice-presi dent van Irak, Saddam Hoessein, en wijlen de sjah van Iran het ver drag van Algiers, waar bij werd bepaald dat Iran alle steun aan Koer dische opstandelingen zou beëindigen in ruil voor Iraanse zeggen schap over de helft van de waterweg Shatt-el- Arab. Toen president Sad dam Hoessein op 17 sep tember jongstleden dit verdrag eenzijdig opzeg de, verklaarde hij dat Iran zich onder het be wind van ayatollah Ru hollah Khomeini niet had gehouden aan de voorwaarden van dit verdrag met betrekking tot de Koerden. De Iraanse geestelijke leider daarentegen be schuldigde Irak ervan dat het verantwoordelijk was voor opstandige ac- Egypte heeft in 1955 in Cairo een com missie voor atoomenergie opgericht, twee jaar eerder dan Bagdad. Beide landen 1 hebben onderzoekreactors uit de Sovjet- i Unie ingevoerd, maar Cairo klopte later bij de VS aan om hulp. De Egyptische olieproduktie is nu op recordhoogte, maar het land zal toch kernreactors moeten bouwen om in het jaar 2000 ernsitge moei lijkheden bij de energievoorziening te 100- km •ANKARA .Erzuroem •Tebriz TEHERAN- SYRIË rVDAMASKt IRAN ;oe< Gebied bewoond door Koerden J-00 SAOEDI ARABIË TURKIJE c Mnlotyo •Homadon •Keimonsjah 5 •Mornijhe

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 27