RIJK BETAALT TON PREMIE PER WONING Open dag bij keuringsdienst groot succes Mousserend musiceren bij amateurs van SOH Arbeider loopt ernstig letsel op bij valpartij I STREVEN JANSKLINIEK MET HAARLEM-DAG: werkende jongeren Twee leden nemen muzikaal afscheid i Morgen informatie in DAC over lonen Gratis overnachting voor geveltoerist en ook altijd ’n plezierig, vakkundig advies... w* 1980 MAANDAG 13 OKTOBER STAD 7 6 Resultaat 0 i. Het naar met een Ifrote houtstraat 124/haarlem Wat doen? Rekenvoorbeeld I (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De or ganisatoren van de feestdag donderdag in verpleeghuis Janskli niek hopen met het binnen de muren halen van Haarlem bij de be woners weer belang stelling te wekken voor wat buiten het ver pleeghuis gebeurt. Als eerste aanzet werden donderdag foto’s en di a’s van het oude Haar lem vertoond, straatleven werd binnen gehaald een haringkar, bakkerkraam en bloe menstallen. Ook een draaiorgel Ook ontbrak niet. Bezoek werd op deze dag, waarop Haarlem in het cen trum van de belang stelling stond, ge weerd. „Anders zit het bezoek op de eerste rij terwijl de patiënten geen kans krijgen om iets goed te zien,” aldus Henneke Arbman, een van de organisatoren. Bouw van dozijn goedkope 2-kamerflats in centrum okto- (Van een onzer verslaggevers) jutlaan). Patiënt zelf moet leren verveling te verdrijven Een onderonsje bij het bloemen kijken in de Janskliniek. (ADVERTENTIE) JAAP STORK thousi- jpende ing Ro len (in wde. IERGH )59). Ge- )-16 uur, Brava 1, t/m don. •rdamse- 01.00 u, zon. 10 aal, tel. >n 13.30- i. alleen r. Fene- aedboot- len. Ge- De appartementen in de Kleine Hout straat. op de plaats waar het Schuimrub- berhuis afbrandde, zijn ontworpen door architect ir. P. van Duyn in Santpoort. De woningen in de Lange Wijngaardstraat heeft Amo van Waarden in Haarlem gete kend. De flats bestaan uit een grote vier kante woonkamer met balkons, een klei nere slaapkamer, badkamer, keuken en hal. Volgens Van Wijngaarden past de op zich eenvoudige bouw goed bij de al aan wezige huizen en oude binnenstad; de schoonheidscommissie is uit de aard der taak akkoord gegaan met de tekeningen die de architecten maakten. Aannemer Bronkhorst, die van kleinschalige, traditi onele stapelbouw spreekt, verwacht dat (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De open dag bij de Keuringsdienst van Waren in Haar lem is volgens scheikundige drs. J. D. Kerkvliet een doorslaand succes ge worden. Niet minder dan 445 mensen brachten zaterdag een bezoek aan de laboratoria. Twee jaar geleden was dat iets meer dan tweehonderd. Som mige belangstellenden hadden zelfs produkten meegebracht om te laten onderzoeken, aldus Kerkvliet. André Kaart wist hierbij de (begelei- dings)touwtjes nagenoeg overal strak in handen te houden zodat niets een waardig afscheid van de talentvolle instrumenta- listes in de weg stond. Als intermezzo tussen deze kleurrijke programmapunten had het verheugend royale aantal toe hoorders dan nog kunnen genieten van de milde realisatie door het SOH van Ravels Pavane pour une Infante Défunte. Helena tski er top te )oot te astbare Wanda eneens Ier van ar Za- 171212 sn 13.45- 258181). r. Sorti- t. Bavo, I) te be- .00-16.30 (Orion- ia. 18-01 zat. en 1. 02507- Seopend ndvoort, cs 12.00, doen veel hoor, het eten is goed.” Een ander vindt: „Moppe raars heb je altijd, maar het is hier goed hoor.” ope- eren ogen. Lin- Nelly Nico loog- aalf Di- Kick De- ums: 'ians laisy Koele- r en C. I. F. de /an der (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Door een plotselin ge manoeuvre van een automobilist is vannacht een wegarbeider zwaar ge wond geraakt. Dat gebeurde toen een auto door een afzetting van de Jans- weg nabij het stationsviaduct reed en de steiger ramde waarop de wegar beider op dat moment aan het werk was. De herstelwerkzaamheden aan het via duct worden ’s nachts verricht, omdat overdag veel NZH-bussen gebruik maken van de Jansweg. De wegarbeider, een 32- jarige inwoner van Zeist, liep bij de val hoofdletsel op. De man is opgenomen in het ziekenhuis Joannes de Deo. Vermoe delijk heeft hij bij de val een hersenbloe ding opgelopen. De 47-jarige Haarlemmer, die de auto bestuurde, is later aangehouden. Dat kon, omdat de politie aan de hand van een beschrijving de auto snel kon opsporen. In de omgeving van de Planetenlaan vond de politie een auto, die aan de beschrij ving voldeed. Volgens een politiewoord voerder had de auto „verse” blikschade en was de motor nog warm. De be stuurder, die in zijn woning werd aange houden, was onder invloed, aldus de poli tie. De man is ingesloten op verdenking van schuld aan het ongeval. met expressieve loonvorming en fantasie volle uitbeelding het Rondo in D van Mo zart (een transcriptie door de componist van de oorspronkelijke zetting voor viool) en droeg de hoboïste Mariken Vriezen zorg voor een zeer vitaal en beheerst be toog in von Dittersdorf pakkende Concer to in G. rma. J. Jest en Decor el en ografie lig en eenkist i waar- ■rleninj, mlp, tel. LI en 12 C Zand- ngs, W van de J en A. s, E. R. nl. van E. Geé man en en J- V.I.R men’s fashion Overdag moeten de bewo ners zichzelf bezig houden. Voor sommigen betekent dit mateloze verveling in een hoekje van de conversatie- De man kwam naar de politie met het verhaal dat hij ergens had ingebroken. Toen de politie ging kijken op het adres dat de man opgaf, bleken daar inderdaad sporen van inbraak aanwezig te zijn. Toen de man vervolgens vertelde dat hij nog veel meer inbraken in de omgeving op zijn naam had staan, begon ook de politie in Zandvoort belangstelling voor de ver dachte te tonen. Gisteren werd de man overgebracht naar Zandvoort. Daar lo geert hij nu nog steeds op het politiebu reau. Makelaar R. Kwint in Santpoort vertel de desgevraagd dat mensen met een inko men tot 26.500 een premie van 10.900 krijgen. Wie meer verdient, ontvangt van de overheid minder; de premie neemt af met vijftig procent van de inkomenstoe- name. De bij de koop vastgestelde „start- premie” wordt elk jaar vijfhonderd gul den minder. Toch kan een koper totaal meer dan 100.000 in de wacht slepen. Naast een gemeentegarantie stelt ook de aannemer zich (voor 17%) garant, hetgeen voor de koper betekent, dat bij geconsta teerde gebreken verhaal bij de bouwer mogelijk is. Een rekenvoorbeeld van Kwint: bij een prijs van circa 130.000 voor een dertigjarige koper met een be lastbaar inkomen van 26.000 per jaar. indt, J- jn I. M. gaan wonen donderdag: „Ik woon in de Janskliniek nu zestien maanden, dit is de eerste keer dat ik zo’n feest meemaak. We hebben wel eens een Chinese en een Hol landse dag gehad, maar zo druk als nu heb ik het nog niet gezien.” Eenmaal per twee weekends was hij ge wend naar huis te gaan. „Je zit hier uit te kijken naar het bezoek, dat geeft afwisseling. Zelf zit ik altijd kruiswoord puzzels te doen. Ik ga verder hier niet de deur uit.” Naar buiten kijken doet hij ook niet al te vaak. „Je zit hier pal tegen de oude dak pannen van de buren aan te kijken.” Voor het personeel heeft hij vooral veel lof. „Wij wil len hier eigenlijk zo snel mo gelijk weg, hè. De zusters In ruil voor de veeleisende inzet die André Kaart niettemin verlangt, krijgen zijn mensen dan wel de enorme artistieke stimulans die een garantie pleegt te vor men voor een mousserend musiceren dat volkomen opweegt tegen het begrijpelijke gemis aan technisch raffinement. Het pro gramma van zaterdag kende zowel ter opening als tot besluit een brok welluiden de folklore. Bij Anatol Liadow’s Acht Russische Volksliederen werd men geconfronteerd met de sterk weemoedig gekleurde volks kunst, in dezelfde kernachtige schetsmati ge opzet als Bartók vaak toepast. Terecht kregen de hout- en koperblazers, wier coloriet in deze muziek een zwaarwegen de positie innam, een open doekje voor hun hecht en slagvaardig optreden. Gus tav Holsts ingevingen in diens St. Paul’s Suite, opgedragen aan het St. Paul’s Girls School Orchestra, zijn daarentegen gro tendeels geënt op het spirituele volkslied, waarbij het blijmoedige quodlibet in de finale (drie „tunes” worden ingenieus met elkaar vervlochten) een met meeslepend élan gespeeld hoogtepunt betekende. In twee andere composities trad het SOH bescheiden naar de achtergrond ter- wille van een solistisch aandeel door twee scheidende orkestleden, die, halverwege hun conservatoriumstudie, van hun voor spoedige muzikale ontwikkeling op deze avond een boeiende getuigenis aflegden. Zo vertolkte de fluitiste Marion Moonen HAARLEM. Zoals voorheen ook dikwijls het geval was bleek zaterdagavond ook weer treffend hoezeer André Kaart op een vindingrijke manier weet om te springen met de repertoire-mogelijkheden voor zijn amateurjsymfonie-orkest „Haertem”. Je proeft in de samenstelling van zijn programma's telkens de uitdaging om het letterlijk „ongehoorde” de aandacht te geven die het verdient, maar tegelijkertijd zal Kaart zich in zijn karakteristiek enthousiasme toch niet vertillen aan verleidelijke, hoewel voor amateurs feitelijk onbereikbare materie. n, Hille- 02-7245). kruiden, i kassen 7 uur. erenweg i spelen iagelijks de appartementen in de zomer van 1981 klaar zijn. Ze worden allemaal voorzien van dub bel glas en hardhouten ramen en kozij nen. Alle wanden en vloeren krijgen een geluids- en warmte-isolatie. Voorts is elke woning uitgevoerd met een eigen centrale verwarmingsinstallatie. De prijzen zijn in clusief alle bijkomende kosten, zoals van notaris, makelaar, registratierecht, af- sluitporivisie enz. Alleen de hypotheekak- te moet betaald worden, aldus de toelich ting op de bouwplannen. Belangstellen den kunnen nu al contact met een make laar opnemen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De jongerenorga nisaties in Haarlem houden mor gen een bijeenkomst in het DAC- gebouw aan de Ripperdastraat 13a. Zij zullen hier de aanwezigen informeren over de gevolgen die de voorgenomen verlaging van de minimumjeugdlonen hebben. Vol gens de organisatoren zijn in heel Nederland de jongeren bezig ac ties voor te bereiden. Zij wijzen er verder op dat zij „zich niet te gra zen laten nemen” door de rege ring. Ook in Haarlem zal gesproken wor den over acties die gevoerd kunnen worden om de verlaging van de lonen tegen te gaan, zo blijkt uit een pamflet. De bijeenkomst begint om acht uur. De avond is georganiseerd door de KWJ Beweging van Werkende Jongeren, CNV-Werkende Jeugd, NW-Jonge- ren-Kontakt, WDM en Deining Aktivi- teiten Centrum. Voor nadere informa ties kan via telefoonnummer 320869 naar de KWJ gebeld worden. Op 18 oktober houden genoemde jongerenor- I gamsaties een landelijke actiedag. De interesse voor de demonstraties, film en boekjes over chemie en de keurings dienst zelf bleek groot. Ondanks de vele bfezoekers verliep alles uitstekend en kon iedereen zijn vragen stellen over lood in tomatenpuree, spaanplaatgas, radioactie ve brandblussers, voedselvergiftiging, sulfiet in gehakt enz. Maar ook over inbe slagname en bekeuringen lieten de bezoe kers zich uitvoerig inlichten. Twaalf men sen van de Keuringsdienst van Waren waren de hele dag in touw. n, Sant- saterdag (ingang 'loedlijn 16.30 u. :ewater- igseweg, aterwin- nde ten in het Concert door het Symfonie-orkest „Haerlem” o.l.v. André Kaart. Solis ten: Marion Moonen, fluit; Mariken Vriezen, hobo. Programma: Liadow, Mozart, Ravel, Von Dittersdorf, Holst. Haarlem, Nieuwe Kerk, 11 oktober 1980. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De 45-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die zich zaterdagavond kwam aange ven bij de Haarlemse politie, wilde volgens een politiewoordvoerder kennelijk niet voor zijn overnachting betalen. Behalve verschillende na delen verbonden aan de lig ging in de binnenstad van Haarlem, zoals nauwe, hob belige straatjes en druk ver keer, ziet verpleeghuis-direc- teur K. Kok- toch ook wel voordelen: „We zitten hier in het centrum van het oude Haarlem, veel bewoners gaan regelmatig naar con certen en toneelvoorstel lingen.” De meeste bewoners gaan echter niet zo graag het ver pleeghuis uit voor een wan delingetje. „Nee, de straten en stoepen zijn mij te onge lijk. Ik blijf binnen, hier heb ik ook genoeg te doen,” aldus een oudere bewoner donder dag. Met het programma in de hand was hij op weg naar de tweede verdieping waar even later volksdansen door het personeel te zien zou zijn. „Als ik me verveel ga ik een eindje wandelen. Door de gangen over de verschillende verdiepingen. Er is altijd wat te beleven. Op de donderdag avond is er meestal een gezel lige avond, die dag is er geen bezoek geweest.” n, 84 j, re, 79j, Twee- i Beek, estelle- veg; J- C. van V Hoe- Ij, Rid- i, R0*-' irst-van De lening is 130.000 en de rente 11,3 procent wat neerkomt op 14.690. Hier gaat na het eerste jaar (niet direct bij de aankoop) 10.900 overheidspremie van af. De koper moet dus jaarlijks 3.790 op tafel leggen. In de praktijk blijkt hier volgens Kwint een kwart van afgetrokken te kunnen worden door fiscale (belasting)- voordelen. Zo blijft een maandbedrag over van 237. Maar voor aflossing, verze kering, overlijdensrisico, brand- en ar- beidsongeschiktheidsdekking moet er 180 bijgeteld worden. De koper van deze appartementen komt dus op een maand bedrag van ƒ418. Dit kan echter hoger uitkomen als de koper geen spaargeld heeft. Hij of zij zal dan de eerste over heidspremie, die pas na een jaar komt, moeten lenen. En dit financieren kost ex tra geld natuurlijk. Geschat wordt door de makelaar dat het maandbedrag hierdoor 450 zal gaan bedragen. Geïnteresseer den moeten daar nog wel vijftig gulden bijtellen voor servicekosten. Volgens aannemer Bronkhorst is een vergunning voor de bouw vorig jaar maart al aangevraagd, maar de inspraak procedure heeft veel tijd in beslag geno men. Overigens zitten volgens Kwint in de oudbouw waar de acht appartementen moeten komen, nog twee Turkse gezin nen. Zij betalen geen huur en moeten op aanroep van de bouwer het perceel verla ten. Op deze conditie zijn ze door de stichting Hamer ook ondergebracht, ver duidelijkt de makelaar. HAARLEM. In de Lange Wijn gaardstraat begint deze maand op het „Schapenplein” de bouw van acht tweekamerappartementen en in de Kleine Houtstraat komen vier flats met eveneens twee kamers. De werk zaamheden worden uitgevoerd door aannemer Bronkhorst en Tielrooy B.V. in IJmuiden. Het zijn zogenaam de goedkope premie-A-woningen die 130.000 kosten, maar waarop het .jjjk onder voorwaarden meer dan ,een ton subsidie geeft. maplein. iagelijks aan 44, igetgolf. jeu de <s 10.30- Hier en daar staat de Jans kliniek niet al te best aange schreven in Haarlem. Henne- ke Arbman: „Wij weten niet hoe dat komt. Patiënten met bezwaren kijken vaak ver rast op als zij toch komen. Misschien dat het ligt aan het feit dat de Janskliniek ooit een armenhuis is geweest. Zo’n nadelige bijbetekenis raak je pas kwijt als je er gens anders nieuwbouw neerzet. Verder is dit gebouw hier erg oud, het kan maar in zekere mate aan onze wen sen worden aangepast.” Op de begane grond is sinds donderdag de centrale hal gereed met enige zitjes voor de patiënten. Het wordt nu afwachten of het „Haarlem in Huis”-feest als resultaat heeft dat de pa tiënten meer de stad in zullen gaan. De meeste bewoners echter blijven tot nu toe lie ver binnen. Sommigen gaan af en toe naar familie, maar dat is alles. Bij het wandelen langs de bloemenstallen van de scholieren en bloemsier- kunstenaars ’s middags in de gangen van de Janskliniek toonden de begeleiders vaak meer belangstelling voor wat er te zien was dan de pa tiënten. Rustig zaten de laatsten te wachten tot de begeleider of begeleidster was uitgepraat, zodat zij verder konden gaan met hun tocht. Wel werd soms met succes geprobeerd de aandacht te vangen. En om het gewone leven wat te laten blijken moest voor sommige zaken de por temonnee te voorschijn wor den gehaald. „Gewoonlijk krijgen de patiënten hier hun haring, of hun kopje koffie. Nu moet er iets voor betaald worden,” vertelt Henneke Arbman. Hier en daar kwam echter toch de betutteling een beetje om de hoek kijken. Zo werd in het programma aangekon- digd dat bij aankoop van een haring „een biertje gratis is tegen inlevering van het vlaggetje op de haring”. In de dependance Overspaame voor geestelijk gehandicapte bejaarden werd eveneens een feestelij ke dag met allerlei spelen ge houden. In beide verpleeg huizen werd de dag afgeslo ten met een muzikaal optre den, waarvoor erg grote be langstelling bestond. zaal, anderen maken een kruiswoordpuzzel of gaan een kaartje leggen of een praatje maken. „Die verve ling willen wij nu juist door breken,” aldus Henneke Arb man. „De patiënten kijken soms naar ons om bezigge houden te worden, maar zij moeten zelf dingen gaan doen. Vanmiddag bijvoor beeld liep het diner erg uit, gewoon omdat het gezellig was. Toen begon een patiënt gedichten voor te dragen. Er werd een kaartje gelegd, door een paar mannen die al tijden bij elkaar zitten aan een tafel en dat nog nooit hadden gedaan. Iedereen wilde ineens wel wat doen.” Een patiënt die dit week end het verpleeghuis voor goed achter zich heeft gela ten omdat hjj weer thuis kan

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 7