naar haven van Heemstede We liggen altijd bewusteloos „Spaarneland” Ijaarlemmer lelletjes van het lachen in onze club Mensink beaamt uitspraak CDA Van Noort en Van wethouderszetel Vergadering VVD en PvdA over politieke crisis Schooten kandidaat Is - Weken Koe Verjaardag Recepten MM MMMM 15 STAD 19 8 0 OKTOBER VRIJDAG 1 7 SIKMA OP LEDENVERGADERING CDA OVER BESTUURSCONFLICT: (Van een onzer verslaggevers) OF hele- i met T VLIJTIGE NAALDJE BESTAAT DERTIEN JAAR ide- s u te fijne B B J J Uitstel HAARLEM. De verantwoor delijke man voor de gemeentelij ke huishoudportemonnee, wet houder Wim Mensink (PvdA), heeft tijdens het collegeberaad van dinsdag 30 september zijn portefeuille op tafel gelegd. Men sink heeft toen duidelijk laten merken dat hij als wethouder zou opstappen, wanneer de overige leden van het college van B. en W. zich niet zouden scharen achter zijn bezuinigingsvoorstel en ach ter de door hem voorgestelde pro cedure voor het behandelen van de gemeentelijke begroting. Dit zei de voormalige wethouder van sociale zaken en volksgezond heid, Piet Sikma (CDA), gister- avond op een ledenvergadering van het CDA in De Schuylen- burcht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De financiële situatie van de gemeente Haarlem is in de afgelopen vier maanden opnieuw fors verslechterd. In een nota van de gemeentelijke afdeling financiën wordt een aantal tegenvallers opgesomd tot een totaalbedrag van één en een kwart miljoen gulden. 1, KSO/ met opstappen gedreigd” 5-^^ I maal bijna vier ton kosten. Dat bedrag is 1-17 uur en woont in Enschede, maar hoort er helemaal bij. IL i (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het hoofdkantoor van ziekenfonds „Spaarneland” aan de Oostvest in Haarlem zal over onge veer anderhalf jaar verhuizen naar Heemstede, waar op de hoek van de Kanaalweg en de Havenstraat een nieuw kantoor wordt gebouwd. Voor dit besluit werd genomen zijn ver schillende plannen overwogen, onder meer om naar het Haarlemse Station splein te verhuizen. „We liggen altijd bewus teloos van het lachen in onze club”, zegt Riek Huijer 45 jaar). En me teen geeft ze een demon stratie weg. Van de wee romstuit barst ook haar schoonzuster Cor van Schagen (58 jaar) in een lachbui uit. Zodra de da mes weer zijn bijgekomen praten we verder over hun club, 't Vlijtige Naaldje. Een illuster ge zelschap, dat deze maand op de kop a f der tien jaar bestaat. De club bestaat uit elf dames, die op enkele uitzonderin gen na familie van el kaar zijn. De harde kern wordt gevormd door de Haarlemse gezusters Huijer en hun schoonzus ters. Ook enkele van hun vriendinnen hebben zich bij 't Vlijtige Naaldje aangesloten. De dames treffen elkaar iedere woensdag. Rond de klok van acht uur zetten ze hun fietsen neer bij het clublid, dat die avond gastvrouw is. En dan be gint de pret. Weten Cor en Riek met zijn tweetjes al een oververdovend ge schater voort te brengen: in het clubje vergaat ho ren en zien je. Gezellig heid troef dus, maar de dames laten ook de han den wapperen. De een breit of borduurt, de an der stopt sokken, een der de haakt en een vierde maakt stoffen beesten. Het idee ontstond op een verjaardag en sinds de eerste clubavond zijn Mien, Thea, Renate, Rie, Ria, Cor, Riek, de twee Willen en de twee Truzen elkaar trouw gebleven. Riek: ..In het begin dach ten onze mannen: dat wordt niks, dat duurt niet lang. Zoveel vrouwen bij elkaar, dat wordt rodde- Om beurten houdt een van ons de kas bij. We doen ook mee aan de Staatsloterij en dan win nen we af en toe eens een paar honderd gulden. Al het geld gaat in de pot en daar gaan we dan van uit”. De club bestaat ech ter bij de gratie van de bijeenkomsten op woens dagavond. „Die zijn hei lig”. zegt Cor vastbera den. De mannen, kinde ren en kleinkinderen va ren wel bij declubavon- len. Maar roddelen heeft geen zin, want iedereen zit erbij”. Er is een poging ondernomen, de respec tievelijke echtgenoten ook een club te laten vor men, maar dat is niet ge lukt. Wel gaan de mannen ieder jaar mee tijdens het ’gezamenlijke uitstapje. Cor: „We betalen iedere week drie gulden vijftig. Over de opvolging van Ab van Schooten als fractieleider van de PvdA worden pas na de onderhandelingen tussen de drie overgebleven collegepartners, aanstaan de maandagavond, mededelingen gedaan. Gerard van Noort maakt eveneens het voorbehoud van die onderhandelingen, waar behalve PvdA en WD, D’66 aan de tafel zit. Ook de eventuele medewerking van zijn werkgever ziet Van Noort als een voorbehoud. De gezelligheid en'het el kaar ontmoeten prevale ren evenwel. Cor: „We praten over koetjes en kalfjes, maar ook weleens over een grote koe. Je hebt het over de opvoe ding van de kinderen, de vakanties, familiekwes ties. Over politiek of zo praten we niet, maar je kunt mekaar wel helpen als er eentje in de narig- den. Riek: „We hebben ki lometers gordijn gehaakt, allemaal hebben ze zo’n gordijn voor het raam hangen”. Daarnaast pro duceren de dames gebor duurde kussentjes, altijd handig, de eerder ge noemde beesten van stof, ideaal speelgoed, stapels tafelkleden en truien, ook nooit weg. heid zit”. De club mag echter geen vrouwen praatgroep worden, vin den Cor en Riek, terwijl het andere uiterste een naaikransje volgens de dames ook niks is. In ’t Vlijtige Naaldje wordt een hechte familieband stevig gehouden, terwijl niemand verplicht is te komen. Riek: „Dat is nu juist zo leuk. Alles mag, niets moet. Op die manier gaat het heel ontspannen allemaal”. De club be staat uit louter rijpere da mes. Cor: „Onze dochters komen er niet bij, die be ginnen zelf maar een club”. Aangezien de clubleden allemaal „nogal aan de maat zijn”, zoals Riek het uitdrukt, willen de dames zo nu en dan ook weleens aan de lijn doen. Riek: „Normaal gesproken drinken we koffie met iets lekkers erbij en daarna een drankje en een hapje, maar we werken ook wel eens een tafel vol rauw kost weg”. Tijdens het jaarlijkse uitstapje gaan alle vermageringsplan- nen overboord. Dan staat een lekker dinertje steev ast op het programma. De club beleeft altijd avontu ren, vertelt Riek. „Ach”, mijmert ze, „de mensen zullen misschien zeggen, wat een gekke wijven zijn dat, maar wij genieten ervan”. Ook de witte bonen dient u 24 uur te weken en dan gaar te koken. De groente schoonmaken en in stuk jes snijden, behalve de spruitjes. Die gaan heel in de pan. Na de groente doet u de macaroni bij de soep en vervolgens laat u alles lekker gaar koken. Na het nuttigen van bo venbeschreven gerechten kunt u, denk ik, kou en regen wel weer even trot seren. Smakelijk eten gewenst! van Mensink, nadat de talrijke aanwezi gen opheldering hadden gevraagd over de precieze toedracht van het Haarlemse be- stuursconflict, dat uiteindelijk tot het op stappen van de twee CDA-wethouders heeft geleid. De ledenvergadering was in eerste instantie bedoeld om te praten over het landelijk partijprogramma, maar zo wel bestuur als fractie van het CDA von den het nodig om verantwoording af te leggen over de jongste politieke verwikke lingen in de Spaarnestad. Ex-wethouder Aad Vos gaf in een uit voerig betoog de opvatting van het CDA over de bezuinigingsproblemen weer. Te vens lichtte hij toe op welke punten de mening van het CDA botste met de stand punten van PvdA en WD. De kern van zijn verhaal was dat bezuinigen in het investeringsplan ten koste gaat van de werkgelegenheid. Om de gemeentelijke begroting sluitend te krijgen heeft het CDA volgens Vos als een compromis voorgesteld voor een bedrag van 10 mil joen gulden uit het investeringsplan te schrappen. Eventueel benodigd geld voor onvermijdelijke zaken moet volgens het CDA worden gevonden door te schrappen in lopende utigaven, zoals bijvoorbeeld subsidies. Volgens fractievoorzitter Lem van Son maakte de reactie van de coalitiepartners op de brief van het CDA, waarin werd gevraagd om maandag 13 oktober een inhoudelijke discussie te voeren, elke overeenstemming onmogelijk. Herhaald werd dat de brief zeker niet bedoeld was als een ultimatum, maar als een poging om uitleg te geven over het CDA-stand- punt en als een verzoek aan PvdA en VVD om hun eigen opvattingen te heroverwe gen. Aad Vos: „Toén bleek dat de fractie standpunten lijnrecht tegenover elkaar stonden. Er is hier reeds gezegd dat CDA’ers geen brekers zijn, maar het gaat te ver als wij altijd verdraagzaam moeten zijn. Na maandag waren de kaarten al geschud. Men wil gewoon niet luisteren.” In de discussie, die volgde op de uit eenzetting van Vos, werd meerdere malen gevraagd of de wethouders niet te vroeg zijn uitgetreden. Sommige aanwezigen hadden uit een reactie van burgemeester Jan Reehorst begrepen, dat hij een voor stander was van uitstel van de begrotings behandeling. „Als CDA, D’66 en de burge meester vóór uitstel waren, waarom is dat dan niet gebeurd?”, zo luidde een vraag. Die tegenvallers hebben voor het meren deel te maken met verlaging van uitkerin gen uit de kassa van de rijksoverheid. De grote grief van de CDA-wethouders is dat ze te weinig tijd hebben gekregen om alle gevolgen van de bezuinigingsope ratie te onderzoeken. Bovendien menen ze dat er te weinig informatie is gegeven en dat er te weinig alternatieven zijn aange dragen. De starheid van de procedure was een van de voornaamste oorzaken, zo werd tijdens de ledenvergadering meer dan eens gezegd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De fractie van de PvdA in de Haarlemse gemeenteraad stelt haar voorzitter Ab van Schooten kandidaat voor een van de twee vrij komende wethouderszetels in het col lege. De WD ziet het liefst haar plaatsvervangend fractieleider Ge rard van Noort op het fluweel plaats nemen. Dat is het resultaat van be raad binnen de twee fracties, gister avond. I gcuaaiu. ucii in plek ingevuld. Deze verslechtering van het financiële beeld speelt overigens geen enkele rol bij de komende begrotingsdebatten. Het is gebruikelijk, zo licht wethouder Wim Mensink van financiën toe, om de zaak in de meerjarenbegroting op te vangen. Dat betekent dat de tegenvallende inkomsten over meerdere jaren. te beginnen in 1982. worden uitgesmeerd. De belangrijkste klap valt omdat een in de ontwerp-begroting voor 1981 opgeno men post aan de inkomstenzijde van ver wachte verbeteringen in de algemene uit kering uit het Gemeentefonds niet wordt gehaald. Eén miljoen gulden was op die daar komt misschien slechts een fractie van binnen. De aange- kondigde bezuinigingen middels een circulaire op de onderwijsuitkeringen uit datzelfde Gemeentefonds, zijn intus sen ook voor een deel verwerkt in het financiële plaatje. Vooralsnog resulteren die verlaagde uitkeringen in een min-post van f420.000. De afdeling financiën plaatst trouwens vraagtekens bij de stroom van uitkerin gen uit die post over vorige jaren. In een afzonderlijke nota over dit onderwerp wordt de volledige ontvangst van die gel den in twijfel getrokken. De gemeente krijgt voor onderwijs niet alleen middelen uit de grote pot van het Gemeentefonds. Ook het departement van onderwijs keert voor bepaalde doelen geld uit. In de ontwerp-begroting van dat departement heeft de financiële top van Haarlem enige onrustbarende gegevens opgeduikeld. Zo lijkt het erop dat aan de vergoeding voor gestegen prijzen en lonen L in de gemeentebegroting op zes procent becijferd wordt geknabbeld. Dat ge knabbel kan de gemeente Haarlem maxi- Het voorstel van de wethouder van fi nanciën behelsde een bezuiniging in het investeringsplan tot een bedrag van 25 miljoen gulden. D’66 nam een tussen- standpunt in. Piet Sikma gisteravond: „De procedure was heilig verklaard. Dat is de reden, waarom het college zo laat met een inhoudelijk standpunt naar bui ten trad. Pas op 30 september is binnen het college inhoudelijk over de bezuinigin gen in het investeringsplan gepraat. Aan vankelijk stelde een meerderheid Van het college zich achter de opvatting van het CDA. maar Mensink hield bikkelhard vast aan het bedrag van 25 miljoen en aan de procedure. Daardoor is de discussie onder druk komen te staan en zijn er - hoogst ongebruikelijk - drie standpunten naar buiten gebracht.” Sikma deed zijn mededeling over de rol Sikma vertelde de toehoorders dat Reehorst tijdens het collegeberaad van dinsdag 14 oktober, toen de CDA’ers defi nitief hun vertrek aankondigden, de mo gelijkheid van uitstel nog heeft afgetast. „Maar daarvoor was geen meerderheid: PvdA en VVD hielden vast aan de proce dure. Reehorst heeft toen ook nog voorge steld tijdens de begroting alleen de lopen de zaken te behandelen en het investe ringsplan en meerjarenplan later te be handelen, maar ook daartoe waren PvdA en VVD niet bereid.” zei Sikma. nog llieu xiigevuju in ue lekeiioum die tot het tekort van 1,25 miljoen gulden leidt. De begroting van het departement van binnenlandse zaken laat zien dat minister Wiegel van plan is om de overwerkuren van politiemannen- en vrouwen minder te vergoeden. Hij denkt aan halvering van de component overwerk in de zogenaam de normvergoeding voor de politiesalaris- sen. Dat is een doorsneebedrag, een ge middeld salaris. Die component overwerk bedraagt ongeveer negenhonderenvijftig gulden per man per jaar, volgens een voorlichter van het ministerie. Dat houdt in als we uitgaan van een korpssterkte van 450 man in Haarlem dat de gemeen te Den Haag f 427.500 ontving aan overwerkvergoedingen. Dat bedrag wordt gehalveerd, een extra-kostenpost van iets meer dan twee ton. In de nota van de afdeling wordt het bedrag nog niet geraamd, omdat er te weinig gegevens beschikbaar zijn. Het parlement moet zich bijvoorbeeld nog uit spreken over de begroting binnenlandse zaken. Volgens het jaarverslag van de Haar lemse gemeentepolitie gaf de gemeente in 1979 bijna zeven ton uit aan overwerkbe- talingen. Zou de maatregel van minister Wiegel in dat jaar afhebben gegolden, dan had de gemeente bijna een half miljoen zelf moeten ophoesten. In de ontwerp- gemeentebegroting voor 1981 staat een post voor overwerk van politie-ambtena- ren opgenomen van f640.000 gulden. De dekking van die post is niet gespecifi ceerd. In het korps „wordt gestudeerd” op manieren om het aantal gewerkte over uren terug te dringen. Als de nog te ontvangen circulaires van de departementen van onderwijs en van binnenlandse zaken het meest ongunstige beeld zouden laten zien, dan loopt het tekort op de gemeentebegroting nog met enkele tonnen op in de komende maanden. U heeft nog steeds een paar recepten voor gezon de voeding van me te goed. U weet wel. uit de serie recepten die ik aan trof in het Schalkwijksen informatieblad Blaadje Groen. Nu de R weer in de Uit de vele dankwoorden aan het eind van de bijeenkomst bleek dat de ledenver gadering de houding van bestuur, fractie en wethouders in deze kwestie goedkeurt. Het CDA, afdeling Haarlem, gaat vanaf dit moment oppositie voeren. „Geen oppo sitie om de oppositie, maar een goede oppositie, het CDA waardig,” zei be stuursvoorzitter Aart Kaptein. Of, zoals Piet Sikma het uitdrukte: „Wij gaan een inhoudelijke oppositie voeren over beleidspunten. Met eigen voorstellen, amendementen, moties en initiatiefvoor stellen zullen wij proberen het beleid om te buigen in de door ons gewenste rich ting.” (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Ik heb letterlijk ge zegd dat het bezuinigingspakket zoals het er lag nooit via een uitspraak ml beperkt kon worden tot één miljoen (aan budgettaire lasten, red.) snoeien in investeringen en we dus als gemeente op de nullijn zouden gaan zitten en later andere noodzakelijke bezuinigingen nog wel zouden invullen. Als dat zou gebeuren, dat heb ik letterlijk gezegd, dan zou ik me op mijn verantwoorde lijkheden moeten beraden”. Dat is de reactie van wethouder Wim Mensink (PvdA) van financiën op mede delingen van de CDA-wethouders Sik ma en Vos dat ook hij het machtswoord heeft laten klinken in de debatten in B. en W. over de door de gemeente te voeren bezuinigingspolitiek. Mensink verklaarde een en ander gisteravond over de telefoon. Hij zei ook dat hij de raadscommissies die drie dagen na het collegedebat over de kwestie verga derden niet had willen opzadelen met een dergelijk zwaarwegend politiek drukmiddel. „Die moesten vrij over de inhoud van de voorstellen kunnen dis cussiëren. Het Heemsteedse bouwproject voorziet in de behoefte van het ziekenfonds, aldus een informatiebulletin. Bovendien is al begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van het kantoorcomplex. De totale bouwkosten komen op onge veer tien miljoen gulden; het pand is aan gekocht door „Spaarneland” en Aanne- mersmaatschappij Noord-Holland BV. Dit laatste bedrijf zal een gedeelte van de beschikbare kantoorruimte gaan gebrui ken. Bij het gebouw, dat vier verdiepingen 1 zal gaan tellen, komt parkeerruimte voor 53 auto’s. u De heer Beekmans van afdeling Open bare Werken in Haarlem toonde zich ver rast over de aanstaande verhuizing van het ziekenfonds naar Heemstede. „Ik weet niet beter of wij waren met het zieken fonds in gesprek voor de bouw van een nieuw kantoor aan het Stationsplein. Dat het huidige kantoor aan de Oostvest te klein is, is bekend.” Hij vindt het vertrek van „Spaarne land” naar Heemstede een gemis voor de stad. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Leden van de Haarlemse afdelingen van VVD en PvdA praten dins dag 21 oktober over de recente gebeurte nissen in de Haarlemse politiek. De leden vergadering van de VVD wordt in De Lantaern aan de Frankestraat 33 gehou den en begint om 20.00 uur. De leden van de PvdA vergaderen in de Wintertuin aan het Stationsplein. De bij eenkomst begint om acht uur. De CDA-kopstukken legden gisteravond verantwoording af over de opstelling van de christen-democraten in de Haarlemse bezuinigingsope ratie. Van links naar rechts op de foto: fractievoorzitter Lent van Son. ex-wethouder Piet Sikma, ex-wethouder Aad Vos en bestuursvoorzitter Aart Kaptein. door Hans Invernizzi maand is heeft u mis schien wel trek in een jachtschotel. Vooreen schotel voor vier perso nen heeft u nödig: 500 gram bruine bonen, 500 gram uien, 500 gram gou- dreinetten, 1 kilo aardap pels, wat melk. De berei ding gaat als volgt. De bo nen 24 uur weken en dan gaar koken. Uien in rin gen snijden en bakken. De goudreinetten schillen en grof raspen. De aar dappels gaar koken en er puree van maken. Daarna de appels erdoorheen doen. Vervolgens een ovenschaal invetten en deze laag om laag vullen met puree, bonen en ge bakken uien. Op de bo venste laag een beetje olie druppelen en dan het ge heel in de oven plaatsen tot er een korstje op geko men is. Een minestronesoepje met rookkaas vooraf lijkt me heerlijk bij deze jacht schotel. De benodigdhe den: 100 gram witte bo nen, 100 gram kleine spruitjes, 100 gram savoy- ekool, 100 gram kropsel- derie, 100 gram wortel, 2 tomaten, 1 ui, 2 teentjes knoflook, 100 gram brui ne macaroni, 100 gram rookkaas, wat bouillon poeder. Tekort gemeente loopt in vier maanden op met 1,25 miljoen „Mensink heeft als eerste Dit zijn ze dan, de leden van de damesclub 't Vlijtige Naaldje. Tweede van links is Riek Huijer, rechts naast haar zit Cor van Schagen Mien kon niet komen voor de foto. Zij is „afstandshd ’-c F

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 15