Werken aan basisschool Wenen en Boedapest: en Haarlem is favoriet «euKens tussen de coulissen Alka kan keukens kookklaaf leveren! Experiment observatie bejaarden „wenselijk” Exclusieve merken heerlijke steden, van der steur niet makkelijk” efficiency beurse MET PROBLEMEN ROND WELZIJNSSTICHTING TAUNUS - CAPRI - ESCORT Klaar terwijl u wacht. 17 1980 OKTOBER 16 VRIJDAG 17 Intern verdeeld Oordeel Provinciale Raad over ziekenhuisafdeling: ting meer m. ■er een ivan t, Gutenberg. ijn le lemt. niet i van GARAGE NIJMAN b.v. eelt u dat kruisstraat 7 haarlem tei.023-320089 i Incognito kwijt Voor een goed merkrijwiel O.a. BATAVUS RALEIGH F. F. M. Teunissen FORD Buitenlanders gaan naar kamercommissie (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) weg Hartelijk welkom in onze showroom, openingstijden: 9-5 uur. HAARLEM. De Overleggroep Buitenlanders in Haarlem gaat bin nenkort naar Den Haag om met de vaste Tweede-Kamercommissie voor CRM te overleggen over een nieuwe vorm voor de Haarlemse stichting Welzijn Buitenlanders. De overleg groep neemt geen contact meer op met het nog zittende algemeen be stuur van die stichting. Dat werd gis teravond tijdens een vergadering van buitenlanders en Nederlandse wel zijnswerkers in buurthuis De Til in de Leidsebuurt afgesproken. HAARLEM. Je kunt gaan waarheen je wilt, die Haarlemmers blijven je achtervol gen. Vorig jaar was ik nauwelijks in Mos kou, of ik werd door een vrouw op m’n schouders getikt, die me vroeg: „Kan het zijn, dat ik u dikwijls door Haarlem zie zwerven?” Op zo’n moment ben je nergens meer. Denk je, dat je ver van huis bent, helemaal in je eentje, zonder het geklingel van de Damiaatjes, word je daar in Moskou weer helemaal naar Haarlem gehaald. Marnon in stéfat was naar de bijeenkomst te komen. zeg maar in de schaduw van de Stompe Toren, op twee boerderijen afstand daarvan. Mijn vader was adjudant bij het kruitmagazijn. Iedere dag moest ik op de fiets naar de school in de Koning straat. Daarna ben ik school gegaan bij meester Brouwer in de Jacobijnestraat. Als het ’s winters sneeuwde, mocht ik met de melkwagen meerijden naar de stad, hotsend over de polderwegen, waar het paard blindelings de weg wist”. In de ratelen de zinnen schilderde ze aldus dat landelijke tafe reeltje van zestig jaar terug. Ik heb toen de moed opgegeven om, al was het maar voor twee weken, van Haarlem ontdaan te zijn. In Wenen kwam weer een andere dame op me af, een stijlvolle vrouw met een paar amusante ogen, adrem op haar eigen manier en onderhou dend zoals je nog maar weinig meemaakt. Ze kwam voorzichtig naar me toe en vroeg beschei den: „Meneer, bent u soms degene, die Tussen de Coulissen schrijft?” Ik kon moeilijk ontkennen, maar zo’n vraag verwacht je niet in het Wiener Prater. Zij bleek in de Uranusstraat te wonen, en stelde me toen haar vriendin uit de Overtonstraat voor, een hartelijke, welgedane vrouw, vol een voudige levenswijsheden, waaraan je je zelfs op vakantie tegoed kunt doen. Met de dames Spaarn- wou, Uranus en Overton heb ik het uitstekend kunnen vinden: ze hebben me in de watten gelegd en in de boter gebraden. M’n Haarlemse incognito was ik echter kwijt, vooral toen ik ook nog kennis maakte met een echtpaar uit de Kennemerstraat en hij met hese stem z’n enthousiasme over het Goudsmitsplein- tje verkondigde en zij met dolle pretoogjes genoot van iedere minuut van de dag. Voeg daaraan nog De opzet van de observatieafdeling voor bejaarde patiënten is hen zoveel mogelijk buiten het ziekenhuis te houden, of hen voor slechts korte tijd op te nemen en zo snel mogelijk weer naar huis te laten gaan. bejaarde patiënten kan gaan experimen teren is een beslissing die de Raad aan de regio wil laten: „Want als het veld ver deeld blijft, zal het experiment waar schijnlijk toch niet door kunnen gaan" aldus een bureaumedewerker van de Pro vinciale Raad. PR. BEATRIXPLEIN 45 - Tel. 333534 Wenen met al z’n barok en levensvreugde heeft natuurlijk mijn hart gestolen. Je voelt je er na Hongarije een vrij opgelucht mens. De stad is als een bloem, die zich iedere dag met alle weelde opent. Toch was ik diep geschokt, toen ik de Hoher Markt overstak, naar een standbeeld liep en pardoes geconfronteerd werd met de heer Gutenberg, de man die in het uitvinden van de boekdrukkunst de rivaal is geweest en nog is van onze Haarlemse Lourens Coster. Daar zat hij, Gutenberg in brons, half zittend op een bank, de linkerhand rustend op een leuning, de rechter hand zelfbewust in z’n zij, en met een air van: wie maakt me wat, ik ben die uitvinder, dat zie je toch zo, Haarlem kan me gestolen worden. Ik heb hem meewarig aangekeken, maar het ging me aan m’n hart, toen ik bij Gutenberg las: -„Dem groszen Meister. Seine dankbaren Juenger und Verehrer”. Er stond ook nog een latijnse tekst op de sokkel, namelijk: „Post nubila Phoebus”, hetgeen zoveel betekent als: „Na regen komt zon neschijn”. Het verband met Gutenberg begrijp ik niet. Ik heb me met die spreuk verzoend. Haarlem is tenslotte de zonneschijn. Enige bitterheid was wel in m’n hart geslopen. O ja, de naam van de beeldhouwer stond ook nog vermeld: Bitterlich. Een troost was het wel weer, dat Gutenberg in de nabijheid stond van het Hildebrandthaus. Dat was het dan. Ik zou nog over de Wiener Grienzings kunnen vertellen, die toeristische wij netablissementen, waar geen of nauwelijks een Wener zich zal vertonen. Toen daar Onkel Harmo- nika en Tante Violine langs de tafeltjes trokken om de stemming erin te brengen met „Tulpen uit Amsterdam” had ik het wel bekeken. Maar m’n heimwee naar Haarlem kwam pas goed op dreef, toen ik eindeloos werd lastig gevallen met „Wien, Wien, nur du allein”. Die mensen daar konden ook niet weten, dat er voor mij maar één stad is: Haarlem. damesmode maatkleding Burgwal 76, 2011 BG Haarlem, Tel. 023-32 07 43 j4LKk VERKOOP SERVICE RUIME VOORRAAD ORIGINELE FORD-ONDERDELEN OOK OP ZATERDAG LEIDSEVAART 344 - TEL. 244913 HAARLEM Amsterdamse Vaart 1618 Tel.023-354775J O Euro Uitlaatcenter i4 Iff DOOR WIM HELVERSTEIJN Op deze afdeling van het Deo-zieken- huis werken verschillende vakgroepen sa men: zowel de medicus als de psychiater heeft zijn inbreng. Contact met verpleeg huizen en de Haarlemse GG en GD speelt eveneens een rol. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het toewerken naar de basisschool zoals deze in 1983 moet gaan functioneren, is een pro ces van „wikken en wegen”. De schoolleiding heeft het daar niet al tijd gemakkelijk mee. De Weense binnenstad is in haar Straszen en Gassen een aaneenschakeling van monumenten, die in het daagse leven nog een alledaagse functie hebben. Daartussen dreigden dé miniaturen in het stadsleven ongezien te blijven: historische huisjes, waaraan je gauw voorbij loopt. Wenen heeft ze niet aan de aandacht van eigen burgers en gasten willen onttrekken en heeft op die punten aan de gevels rood-witte vlaggetjes aangebracht met daaronder een bordje met informatieve gege vens over het pandje, en dat alles onder leuze: „Wien, eine Stadt stellt sich vor”. Dat soort visite kaartjes spreken me erg aan. Voor onze VW om over na te denken. Evers verklaart voorts veel begrip op te brengen voor de ontstane wrevel bij de buitenlanders. „Ik beschouw dit overleg als een soort laatste kans voor de stich ting. Dat overleg moet dan ook worden gedragen door een meerderheid van het bestuur en de directeur. Het feit dat dat maar matig gebeurt zet mij ernstig aan het denken”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid sprak gister middag het „wenselijk” uit over een voorstel om in de regio Kennemerland een experiment te houden met een eigen observatie-afdeling voor bejaarden in een van de ziekenhuizen. De Raad laat het aan de regio over om te bepalen, in welk ziekenhuis dat dan wel zou moeten gebeuren, hoewel' wordt vastge steld dat ziekenhuis Joannes de Deo in Haarlem al over een dergelijke observatieafdeling voor bejaarden beschikt. De Provinciale Raad heeft de overlegor ganen voor de ziekenhuizen in Kenner- merland gevraagd, met een advies te ko men over deze aanvraag. Tot gisteren heeft noch de stichting Samenwerkende Kennemer Ziekenhuizen (SSKZ) noch het overleg van ziekenhuizen, psychiatrische ziekenhuizen en verpleeghuizen, de KO- GIM, een standpunt kenbaar gemaakt. Aanvankelijk werd daarom gisteren in de Raad voorgesteld een besluit over de wen selijkheid te laten rusten, tot het stand punt van de gezondheidszorginstellingen in de regio bekend is. Een van de leden van de Raad echter, dr. Tj. de Reus van de Haarlemse GG en GD, pleitte voor het nu al vaststellen van de wenselijkheid van deze proefneming. „Het De Deo-zieken- huis werkt al drie jaar met deze afdeling, waarvoor samenwerking is opgebouwd met allerlei instellingen. Dat zal verdwij nen als er nu geen beslissing wordt geno men in afwachting van voorstellen uit de regio, omdat de ziekenhuizen in Kenne merland hierover erg verdeeld zijn. Het verdwijnen van de afdeling zou heel jam mer zijn, want dan vallen we terug naar de tijd van voor 1978.” De Reus kreeg bijval; in welk zieken huis men met de observatie-afdeling voor toe een echtpaar uit Bloemendaal, dan weet u nu, dat Haarlem en ommelanden in dat Nederlandse gezelschap over-vertegenwoordigd waren. Ach teraf niet tot mijn ongenoegen. Vierduizend kilometer in een bus! Het lijkt verschrikkelijk, maar ik heb zelden op vakantie zoveel gezien en van zoveel genoten. Onder de rijvaardige leiding van een chauffeur, wiens op merkelijke snor aller ontzag afdwong, kriskrasten we door Oostenrijk en Hongarije. Hij was geluk kig geen lolbroek, wel een laconieke vent, die op tijd z’n. woordje in de mond had en als een goede herder z’n schaapjes leidde zonder dat de diertjes in de gaten hadden, dat ze geleid werden. Op die manier is het aangenaam zwerven in den vreem de, ondanks een schoolmeesterachtige gids in Wenen en dank zij een goedmoedige begeleider in Hongarije. Als je door Boedapest of andere steden van Hongarije dwaalt, geniet met je volle teugen van de sfeer, de blijheid en vooral van de hartelijk heid, waarmee de Hongaren je overstromen: een Hollander kan geen kwaad doen. Imre, onze bege leider, was na de Eerste Wereldoorlog als kind uit hongerend Hongarije naar Nederland gekomen en had hier drie jaar in een pleeggezin geleefd. In voortreffelijk Nederlands vertelde hij met aan doénlijk nationalisme over de vrijheidsstrijd der Hongaren tegen de Turken (enkele eeuwen gele den) en zijn weerzin tegen de Oostenrijkse Habs- burgers, die tot in de Eerste Wereldoorlog de Hongaarse kroon gedragen hebben, stak hij niet onder stoelen of banken. Veel verder kwam hij niet. Het huidige Hongarije kwam, politiek al thans niet aan bod. En toch heb ik dikwijls lopen denken aan al die Hongaren, die in de jaren vijftig na de Hongaarse Een aanvraag van het De Deo-ziekenhuis om een speciale psychiatrische afdeling is door de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid afgewezen omdat uitbreiding van de ziekenhuiscapaciteit voor psychia trische voorzieningen in Kennemerland niet wenselijk wordt geacht. Dit omdat er al een overcapaciteit is. Evers: „Het bestuur is intern verdeeld. Het is moeilijk om de twee of drie be stuursleden die tegen heug en meug deze lijn van overleg met de buitenlanders vol gen, met de taak op te zadelen om dat overleg ook te voeren. Het vijftal dat wel voor een grotere inbreng van buitenlan ders in het stichtingsbeleid is, is nu juist het drukst bezet”. zoals KINLOCH ANDERSON originele Schotse kilts met lamswollen jumpers in exact dezelfde kleuren. De vergadering vormde een vervolg op een eerder gehouden bijeenkomst van buitenlanders met een delegatie van het bestuur van de stichting Welzijn Buiten landers Haarlem (SWBH). Gisteravond werd geïrriteerd gereageerd op het weg blijven op één man na van het stichtingsbestuur. De aanwezige buiten landers spraken van een „belediging”. De enige aanwezige bestuurder, Alberto Mar non, bleek zelf ook verrast door het weg blijven van zijn collega’s. De nu afgebroken overlegsituatie vindt zijn oorsprong in een demonstratieve bij eenkomst van buitenlanders en Neder landse welzijnswerkers tegen beleid en bestuur van de SWBH, begin september. De buitenlanders eisten bij die gelegen heid het vertrek van het zittende op één man na uit Nederlanders bestaande be stuur en van directeur Willem Hogen doorn. Na die demonstratie kwam een gesprek op gang tussen een afvaardiging van het stichtingsbestuur en de buitenlan ders. Stichtingsbestuurder Ben Evers die op de vorige bijeenkomst in buurthuis De Ark had toegezegd gisteravond te zullen verschijnen, liet gisteren al weten niet aan zijn afspraak te kunnen voldoen. Hij moest babyzitten. In een vergadering van het dagelijks bestuur van de stichting, gistermiddag, bleek dat slechts Alberto opstand naar Nederland, ook naar Haarlem vluchtten en hier bij ons een gastvrij onthaal vonden. Mevrouw Dohmen, die Limburgse, kwam weer bij mij in gedachten. Zij is toentertijd in Haarlem de hartelijke vertrouwensvrouw van de Hongaren in Haarlem geweest. Over die massale vlucht repte onze aardige Imre niet. Loop je in de straten van Boedapest en je ziet de welgevulde winkels en al die goedgeklede men sen, dan zou je bijna gaan denken, dat het leven er ideaal is. Maar je hebt je paspoort moeten inleve ren en bovendien werden we met de neus weer op de feiten gedrukt, toen we terug de Hongaars- Oostenrijkse grens passeerden. Op de weg lagen spijkerlatfen met daarbij een in de vernieling gereden vrachtauto. De Oostenrijkse nieuws dienst vertelde ons kort daarop, dat een man met die vrachtwagen geprobeerd had het Vrije Westen te bereiken. Het was hem niet gelukt. Volgens de berichten zou hij er het leven bij hebben gelaten. Die herinnering steekt nog steeds schril af bij de uitbundigheid, die de Hongaren dagenlang voor me etaleerden. Iedere avond bij de maaltijd die muzikanten met hun wervelende vioolmuziek. Daartussendoor een weemoedig melodietje om het verleden niet helemaal te vergeten. Was er in Boedapest niets Haarlems te beleven? Ja, natuurlijk. Waar zul je Haarlem niet terugvin den? In het Hongaars museum voor Schone Kun sten aan het Heldenplein is ook Frans Hals pre sent met een Herenportret, dat in Haarlem te zien was op de grote Frans Hals-tentoonstelling van 1962. Het portret betreft een man, die nog steeds niet helemaal geïdentificeerd is, maar zijn zelfver zekerde blik en zijn artistiek uiterlijk, z’n bescha ving en hoofsheid maken het voor mij zo goed als zeker, dat hij een oprechte Haarlemmer is. Dat zei Paul Kooymans, projectleider van de ontwikkelingsprojecten I en II, gisteravond tijdens de algemene be stuursvergadering van de Regionale School Advies Dienst. Hij gaf een toelich ting op deze projecten, die voortgekomen zijn uit respectievelijk het voormalige plan-Centrumscholen en het KOLO-pro- ject (KOLO is een samenvoeging van de woorden kleuteronderwijs en lager onder wijs - red.). Tot de Centrumscholen behoren onder meer de Parkwijkschool, Lorentzschool en Linschotenschool. In project II betreft dit bijvoorbeeld de Molenwiek, Plesman- school en Noorderschool. In beide projec ten wordt toegewerkt naar de opstelling van een schoolwerkplan zoals dit in 1983 moet gaan functioneren op de dan defini tief tot basisscholen samengevoegde lage re en nu al daaraan gekoppelde kleuter scholen. Voor de scholen in project I brengt dit specifieke problemen met zich mee. Het zijn scholen met een kleiner wordend leer lingenaantal. Bovendien worden zij veelal bezocht door Nederlandstalige kinderen die kampen met een achterstandssituatie en buitenlandse kinderen met grote taal problemen. Aan de buitenlandse, vaak halftalige kinderen, wordt in de projecten veel aan dacht besteed. Er zijn zowel buitenlandse als extra Nederlandse leerkrachten be schikbaar. Bovendien wordt de communi catie van de ouders met de scholen verge makkelijkt door onder meer bandrecor ders met teksten in de eigen taal. In het onderwijsveld zijn de deskundi gen het er overigens nog lang niet over eens hoe deze kinderen het beste vooruit te helpen. Paul Kooymans noemde in dit verband een recent idee van adviseur voortgezet onderwijs G. de Vries, die in een discussienota pleit voor een centrale- opvang van ongeveer drie maanden. In de huidige opzet worden zij primair opge vangen op de scholen zelf. Eind dit jaar moeten de scholen in beide ontwikkelingsprojecten de eerste neer slag van een schoolwerkplan hebben op gesteld. Voor hulp bij organisatorische problemen hebben zij daarbij de beschik king over een communicatie netwerkmo del. Dit is opgesteld door een aantal on derwijskundigen en bevat richtlijnen voor vergadertechniek en samenwerkingsver banden. De Kennemerraad volgens de huidige stichtingsstatuten het orgaan dat het be stuur zou moeten benoemen, maar dat nog nimmer heeft gedaan heeft vorige week met beleidsambtenaren van CRM overlegd. CRM wil graag dat de raad een bestuur benoemt, zodat dat op de wette lijk vereiste manier opereren kan. Het dagelijks bestuur van de Kenne merraad heeft over de kwestie inmiddels een pre-advies opgesteld. Dat tendeert in de richting van niet benoemen. Het dage lijks bestuur van de Kennemerraad heeft CRM telefonisch op de hoogte gesteld van de inhóud van het pre-advies dat in de decembervergadering van de raad aan de orde zou moeten komen. De argumenten om niet te benoemen liggen vooral op het vlak van de uiterst beperkte invloed die de raad op het beleid van de overigens auto nome stichting kan uitoefenen. Nog onbe kend is of het ministerie aan de houding van de Kennemerraadsbestuurders gevol gen voor de stichting verbindt. Twee weken geleden trof me hetzelfde lot, toen ik met zeventien alleraardigste mensen per bus op tocht was naar Wenen en Boedapest. Het was geen Haarlemse reis, iedereen in Nederland had er op kunnen inschrijven. Voor m’n eerste ontmoeting op die reis zocht ik voor alle zekerheid contact met een echtpaar uit Hilversum. Dan zit ik in ieder geval veilig, dacht ik. Nou, vergeet het maar. Ik steek een sigaar op van Jan van der Pigge, leg het doosje voor me op een tafeltje en daar zegt me die mevrouw uit Hilversum: „Hee, dat is jeugdsen timent voor me”. Ik vraag: „Hoe dat zo?” En zij antwoordt: „Ik heb jaren in Haarlem gewoond, ik kan u alles vertellen over de Van der Pigges (ook van de drogerij onder V&D), de Van Ossen, de Van Niels, en noem maar op”. Honderden kilometers van Haarlem zit je dan, en je loopt weer te wandelen door de Grote Houtstraat, de Gierstraat en de Kruisstraat. Ze vertelt van de Zusters in de Koningstraat waar ze school is gegaan en van Zuster Hortense Molken- boer, de eerste rectrix van Sancta Maria, die een nicht van haar was. Die Hilversumse mevrouw bleek er een van Randoe te zijn, een naam die jaren en jarenlang op de etalageramen van een roemruchte meubel zaak in de Gierstraat heeft gestaan. Als ze tegen woordig over een meubelpaleis spreken, bedoelen ze vaak niet meer dan een grote ongezellige ruim te, waar stoelen, tafels en dressoirs geen eigen leven kunnen leiden. Randoe echter wés een pa leis, vorstelijk ingericht en Haarlems tot in iedere hoek. Ging je naar de eerste etage, dan besteeg je een trap van koninklijke allure en was het Pascal Randoe of die vriendelijke meneer Wissing, die je met stemmige aandrang probeerde te overtuigen van de kwaliteit van hun meubilair. In Boedapest was het opnieuw raak. In ons gezelschap zat een Amsterdamse vrouw, getooid met opstandig wit haar, en zonder dat ze het wist, sleepte ook zij me terug naar huis, toen ze me aan de voet van die fantastische Kroningskerk vertel de: „In 1920 woonde ik als kind in Spaarnwoude, Ook twee jaar geleden was er mot tussen buitenlanders in Haarlem en de Stichting Welzijn Buitenlanders. Zij gingen toen met spandoeken de straat op om hun eisen kracht bij te zetten.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 17