uizen ffi ffl Bffl REGENMANTELS BORGVOERING Film Inhoudsloze muziekfilms gebaseerd op fenomenen Dimenticare Venezia voortdurend fascinerend hoarlem Seawolves: ouderwets oorlogsavontuur amsterdom (Hmh r KINZO PORSCHE; SHOW&*’* Verbluffende virtuositeit Astaire en Rogers in Top Hat nog steeds genot 19 19 8 0 OKTOBER 3» VRIJDAG 17 18 Niet voldoende stof in Madsens eerste avondvullende productie Olivia en Village People op het witte doek Uitzonderlijke Italiaanse productie Franco Brusati c. ook ’n fantastische kollektie slip-overs en truien... FILM O met Charles Boost speciaalhuis regenkleding 1945; de Canadezen bevrijden Amsterdam en beëindigen daar mee een oorlog die vijf jaar lang verwoestend over ons land heeft getrokken. De bevolking begroet fanatiek de bevrijders maar moet twee jaar later haar eigen solda ten uitwuiven die naar Indië ver trekken om daar de vrede en vrij heid te brengen. Met deze gebeur tenissen, weergegeven in histori sche journaalbeelden, begint Ol ga Madsen haar eerste avondvul lende (84 minuten) film die in samenwerking tussen NOS, Hori zon Films en CRM gemaakt is naar een novelle van Ger Verrips, Zorg dat je een Gekkenbriefje krijgt, een titel die op het eind van de film zijn verklaring krijgt. men’s fashion grote houtstraat 124/haarlem (ADVERTENTIES) Bijna surrealistische sfeer in Gekkenbriefje Scène uit Madsens Gekkenbrief/e. KRUISWEG 72 - HAARLEM In de haast surrealistische sfeer waarin Olga Madsen dit gedeelte houdt is zowel plaats voor deze tragiek als voor de slap stick van de dienstplichtige die tot de verkenningstroepen in Indonesië behoor de en nu zijn tijd doodt met het besluipen van zijn medepatiënten. Het Gekkenbrief je dat Willem uiteindelijk bevrijdt uit dit gekkenhuis dankt hij aan een nieuwe vlaag van agressie als hij weer een supe rieur in het gezicht slaat. Uiteindelijk le vert Verrips’ novelle, door Rogier Proper, en Olga Madsen tot scenario bewerkt toch niet voldoende stof om deze lange film helemaal te rechtvaardigen. Er zijn te veel herhalingen en misbare scènes nodig om de 82 minuten vertoningsduur vol te maken. korte pauze in de stoffige rit scheiden twee passagiers zich af van het luidruchti ge gezelschap, raken verzeild in een grot en vinden daar een perkamenten docu ment dat op een der Dodezee-rollen lijkt. De gelukkige vinders zijn Harvey (Dudley Moore) en Zoey (Laraine Newman) die •tijdens het ontcijferen van het perkament in Herschel en Zeralda veranderen, twee Joodse bewoners van het Nijldal die leef tijdsgenoten van Mozes blijken te zijn. Herschel is zelfs gelijktijdig met Mozes in een biezen mandje te water gelaten en door net even later dan zijn concurrent bij de trappen van het paleis van de pharao aan te komen om door de prinses gered te kunnen worden, verloopt zijn leven in de schaduw van de fortuinlijke Mozes die hem in alles voor blijft en hem voortdu rend dwars zit als het erom gaat wie nu God’s uitverkorene is. Mozes of Herschel. Uit deze situatie die door Herschel te schrift is gesteld op de perkamenten rol die eeuwen later door Harvey en Zoey op hun reis door Israel gelezen wordt, weet scenarist Guy Thomas alle belegen en voor de hand liggende grapjes te beden ken die regisseur Gary Weis zorgvuldig en Willem van Jossen een uiterst vage figuur, wordt bijna een karikatuur van een half zachte pacifist die de consequenties van zijn morele keuze niet aandurft. In kort gehouden scènes probeert Olga Madsen hem psychologisch te benaderen maar behalve dat daardoor haar film erg frag mentarisch wordt, wordt Willems gedrag er niet duidelijker door. Dat geldt ook voor het tweede deel van Gekkenbriefje maar dan beperkt zich de handeling tot het neurose-hospitaal dat met zijn ver schillende bizarre patiënten een beetje gaat lijken op de zenuwinrichting uit One flew over the Cockoo’s Nest. De kortslui ting tussen het medisch personeel en de verpleegden is daar volledig, ook al omdat de psychische afwijkingen die tot opname in dit hospitaaltje geleid hebben van een echte oorlog afkomstig zijn; of, zoals bij de Joodse patiënt die zelfmoord pleegt, verder terugliggen en uit de Duitse bezet ting stammen. zonder fantasie in beeld brengt. Met als rampzalig gevolg de film Wholly Moses. Meer filmplezier valt er dan te beleven in De Uitkijk bij de 45 jaar oude Top Hat met Fred Astaire en Ginger Rogers. De films met de legendarische zanger-tap- dancer Astaire zijn vrij regelmatig op het tv-scherm te zien geweest maar nu is deze voetenvirtuoos terug waar hij thuishoort: in de bioscoop. Fred Austerlitz, zoals As taire oorspronkelijk heette, had al een lange en succesvolle theater-carrière als partner van zijn zuster Adèle achter de rug toen hij in 1933 voor de film ontdekt werd. Adèle was getrouwd en had het toneel vaarwel gezegd en in die omstan digheden was Fred Astaire gelukkig met een aanbod van RKO om als sofist in hun showfilms op te treden. Zijn debuut maakte hij in Flying Down to Rio waarin hij een „guest appearance” mocht maken, samen met Ginger Rogers die daarna zijn meest favoriete partner zou worden. In 1939 gingen ze uiteen maar Astaire ging met andere tegenspeelsters door met dansen en zingen in een eindeloze stoet van musicals tot hij in 1957 (58 jaar oud) de bakens verzette en zich ging toeleggen op het serieus acteren in dramatische films. Het laatst hebben we hem kunnen zien in Un Taxi Mauve van Yves Boisset. Van een enigszins logische intrige is in de Astaire-films geen sprake. Er is hoog stens een dun verhaaltje dat aanstuurt op een mogelijkheid om in een even sierlijke als opwindende dans los te breken. Zo ook in Top Hat waarin wat misverstanden en tijdelijke verzoeningen tussen Fred en Ginger de dansnummers aan elkaar hech ten. Gedanst en gezongen wordt er op de overbekende muzikale bijdragen van Ir ving Berlin als Top Hat, White Tie and Tails, Isn’t this a lovely Day to be caught in the Rain en Cheek to Cheek. En het is nog altijd een genot om naar de verbluf fende virtuositeit en elegante choreogra fie van het dansduo Astaire-Rogers te kijken. gaat evenmin door, althans niet op de geplande wijze, als de ontsnappingdroom bij Tsjechovs dadenloze plannenmakers. Tengevolge van de vele emoties die het samenbrengen van de bewoners van de villa met de gasten oproept, sterft tante Marte aan een hartaanval. Of misschien sterft zij ook aan een te lang volgehouden jeugdige leeftijd en een daarop aanslui tende ongezonde leefwijze, een kwaal waaraan ook haar broer Nicki met zijn jonge vriend lijdt. Maar deze zal er niet aan sterven. dracht tot aller tevredenheid volvoerden. Om Robert Clive, de oprichter van deze speciale gevechts-unit te citeren die zijn eerste actie in 1759 besloot met de beknop te mededeling: „Het was kort, bloedig en beslissend”. In Amsterdam draait The Seawolves in Tuschinski I. Van alle flauwe en onbeduidende film- kluchten van de laatste tijd spant Wholly Moses (Leidseplein Theater) wel de kroon in ongein en verschraalde grappigheid. Maar er was natuurlijk snel een grappig script nodig voor de acteur Dudley Moore die Bo Derek zo krachtig terzijde had gestaan in Ten, het komisch succes van dit jaar. Dit succes moest tijdig verder uitge buit worden. Scenarioschrijver Guy Tho mas werd aan het werk gezet en wist in de gauwigheid niets betere te verzinnen dan een parodie op de bijbel te maken waaruit hij het verhaal over Mozes lichtte. Het begint allemaal op een instructieve bustour door huidig Israel. Tijdens een en met morgenavond te zien in de Film- schuur aan de Smedestraat in Haarlem (21 uur). Komende dinsdag draait de Film- schuur de kunstfilm Dreams that money can buy, dit in het kader van de reeks 9e jr- AMSTELVEEN V.I.R Rond de wat zoetelijk ogende uitstraling van „Olijfje” heeft de Universal Studio een team van door de wol geverfde script schrijvers een zwevend aandoend sprook je laten schrijven. En zo kan je dan getui ge zijn van een voorstelling waarbij één van Zeus’ dochters, de muze Kira op aarde ronddwaalt om geluk en liefde in de harten van de mensen te brengen. Olivia activeert daarbij dan vooral een klarinet tist in ruste en een reclametekenaar. Op het einde als de anderen na de begrafenis besluiten toch naar Venetië te gaan, haakt Nicki af ook al betekent dat een breuk met vriend Picchio. Hij wil rustig gaan leven in het oude huis dat hem als familiebezit is toegewezen. En dat het hem ernst is met het voornemen met zijn verleden te breken bewijzen de slotbeel den waarin hij achter een serveerblad vol verboden lekkernijen genietend in een tuinstoel gaat zitten. Zijn vriend heeft dan al vóór het vertrek naar Venetië contact gezocht met de pathologische mannen- haatster Anna zodat op twee punten een gelukkig einde wordt gescored. Maar ge zien de cynische toon waarin Brusati dit familiedrama gefilmd heeft moet men ook deze happy ending met de nodige korrelt jes zout nemen. discofilm Can’t stop The Music, die even als Xanadu deze week in tientallen kopieën het land ingaat en in elk klein gat in première zal gaan. De hoofdreden voor de verspreiding van deze film ligt in het engageren van de fakegroep The Village People, een bij elkaar gegraaid groepje fotomodellen van dubieuze afkomst, dat met hits als YMCA en In The Navy zich wereldbekendheid verwierf. Dat alleen is voldoende 'om ook een speelfilm te mogen maken, zij het eentje van het type waarin de wereld als een dansvloer wordt voorge steld. Dimenticare Venezia is ernstiger van opzet en ook pretentieuzer. De film speelt zich af in een vervallen villa in de buurt van Venetië die door drie vrouwen be woond is, de voormalige operazangeres tante Marte (Hella Petri) en haar geadop teerd nichtje Anna (Mariangela Melato) die met een vriendin, Claudia (Eleonore Giorgi)) samenwoont. Dit kleine gezel schap wordt kort na het begin aangevuld door een broer van tante Marte, de Mila nese aristocraat Nicki (Erland Josephson) en diens veel jongere vriend Picchio (Da vid Pontremoli) die per auto naar het landhuis zijn gekomen om met de vrou wen een lang beloofd uitstapje naar Vene tië te maken. Dit samenbrengen van uit eenlopende karakters in een vrij geïso leerde ruimte kan slechts één bedoeling hebben, de handelende personen die ge meen hebben dat ze de werkelijkheid niet aankunnen en bij voorkeur in het verle den vluchten, moeten botsen, onderling in conflict komen en gaan discussiëren waardoor zij hun eigen aard onthullen en met hun verdrongen innerlijk geconfron teerd worden. Met op de achtergrond het reisje naar Venetië dat in deze samenhang een soorte lijke betekenis krijgt als het geïdealiseer de St Petersburg in Tsjechows De Drie Zusters. Maar het uitstapje naar Venetië De filmer heeft een onevenwichtige maar toch voortdurend fascinerende film gemaakt met een prachtige rol van Hella Petri als de zich jeugdige houdende tartte Marte. De Zweedse Bergman-acteur Er land Josephson past zich wat moeilijk aan bij het Italiaanse gezin en acteert wat overdreven maar de beide inwonende meisjes zijn weer prachtig geobserveerd in deze toch wel uitzonderlijke Italiaanse film. Voor jeugdig amusement op de mati nees zorgen Superstar Goofy in Studio en Dik Trom en zijn Dorpsgenoten in Palace. Van woensdag 22 tot en met zaterdag 25 oktober is Reperages van de Zwitser se regisseur M. Soutter te zien in de Filmschuur. Het gaat hier om een film regisseur die Tjechovs Drie Zusters wil verfilmen en drie, nogal verschillend ge aarde, actrices heeft aangetrokken. Soutter heeft er een geheimzinnige film van gemaakt, voor meerdere interpreta ties vatbaar, maar het intrigeert wel. Aanvang 21 uur. Film-Inn Zandvoort (Prinsesseweg 34, Zandvoort) draait vanavond Hans Jur gen Syberbergs Ludwig. Het gaat hier (Van onze kunstredactie) Sinds de lancering van Grease, een film die een pastiche maakt van het rock ’n rolltijdperk van de jaren vijftig maar er niet voor uitkomt dat er sprake is van een gladde karikatuur, is Olivia Newton-John publiek bezit. Je kunt van mening verschil len of deze van oorsprong Australische zangeres-actrice wel kan zingen en acteren en je afvragen hoe goed ze dan wel in deze disciplines is, het simpele feit dat zo iemand kan bogen op een zeer grote populariteit bestempelt haar tot een fenomeen. Olivia Newton-John en Gene Kelly, twee generaties publiekssterren bijeengebracht in Xanadu om Ludwig II, diens visioenen en ge dachten en wat er omstreeks deze tijd (halverwege de negentiende eeuw) af speelde. Aanvang 21 uur. De twee groots opgezette muziekfilms, Xanadu en Can’t Stop the Music die respectievelijk in 20 en in 30 theaters door het hele land hun premières beleven, komen ook voor op de Haarlemse bioscoopagenda. Lido vertoont Xanadu en Luxor (met het verzoek tijdig aanwezig te zijn in verband met de lengte van de film) heeft Can’t Stop the Music op het programma genomen. Over beide films vindt u elders op deze pagina informatie. Voor het overige hebben voornamelijk verplaatsingen van films plaats gehad: Frans Hals heeft De Sheriff ziet ze vliegen van Lido overgenomen en Tess van Roman Polanski die vorige week in Luxor draaide, vindt men terug in Studio. Alleen When a Stranger Calls is gebleven in Roxy. Xanadu, dat het amusement van de ja ren veertig en de jaren tachtig (maar daar kun je vraagtekens bijzetten) volgens het ware harmoniemodel tracht te verenigen, laat een groot aantal muziek- en dansscè nes zien, waarbij de overeenkomst met de werkwijze van Grease opvalt. Hollywood- ster Gene Kelly, tapdanser bij uitstek (I’m singing in the Rain), zal zich voor een goede gage hebben laten verleiden én de tegenspeler van Olivia te willen zijn en ondanks aanvankelijke weerzin („Ik wil alleen een dramatische rol spelen in deze film”) zijn dansschoenen uit de mottebal- len te halen. Wie het genot van vakbekwaam ge maakte musicalfilms niet kent, kan aan Xanadu wellicht enkele aangename uur tjes beleven, maar zal zich zelfs dan niet aan de indruk kunnen onttrekken dat het een formulefilm is. Een leeg van inhoud en thematiek is de Donderdag 23 oktober is in het cultu reel centrum ’t Oude Slot (Ir. Lelylaan, Heemstede) Fellini’s Guilietta degli spi rit! te zien. Guilietta is een 45-jarige vrouw die na 23 jaar huwelijk ontdekt dat haar man haar ontrouw is. Zij wor stelt in deze crisisperiode met haar her inneringen, angsten, begeerten en dro men. Aanvang 20.15 uur. Dudley Moore en Laraine Newman in Wholly Moses. De moeilijkheid is alleen dat als je een maal in dienst bent dat je geen voorkeur kan laten blijken voor het een of andere strijdtoneel. Informaties bij een deskundi ge op het gebied van dienstweigeren le vert de weinig troostgevende uitspraak op dat een pacifist tegen de oorlog, dat wil zeggen, tegen alle oorlogen is en op die grond dienst kan weigeren. Wie alleen maar tegen een bepaald soort oorlog is, bijvoorbeeld tegen een koloniale oorlog, kan zich geen pacifist noemen. En een geraadpleegde zenuwarts constateert dat Willem zijn agressieve natuur onderdrukt en adviseert hem zijn agressies de vrije loop te laten. Willem volgt dat laatste advies letterlijk op als hij toch maar in dienst is gegaan en als hij een plotselinge afkeer krijgt tegen het „smoel” van een inspecterende luitenant deze tegen de grond slaat. Dit wonderlijke gedrag brengt hem in een militair neurose-hospi taal waar alle ellende pas goed begint. In dit eerste deel van de film blijft kunstfilm-filmkunst georganiseerd door het Frans Halsmuseum en de schuur. Hans Richter maakte deze film in 1948. Hij was een van de grote aantallen avant-garde kunstenaars die tijdens de nazi-periode naar de VS vluchtten. Daar maakten deze kunstenaars een serie niet-commerciële, abstracte en surrea listische films. Dreams that money can buy is een testament van de oude avant- garde, gecomponeerd uit droomscènes van Max Ernst, Fernand Léger, Man Ray, Marcel Duchamp, Alexander Cal der en Richter zelf (21 uur). Met die documentaire beelden van be- vrijding en nieuwe oorlog wordt de ambi valente houding verklaard die de na-oor- logse generatie wel moet hebben ten op zichte van de militaire dienst. En die gene ratie wordt in Gekkenbriefje vertegen woordigd door de acteur Esgo Heil die de onzekere dienstplichtige Willem van Jos sen speelt. Willem is student lichamelijke opvoeding als hij opgeroepen wordt voor de dienst. Met zijn herinneringen aan de Duitse bezetting is Wilem beslist geen principiële dienstweigeraar, hij wil best ajn steentje bijdragen aan de verdediging van het vaderland. Maar meedoen aan een koloniale oorlog zoals inmiddles is uitge broken, daar is Willem uitgesproken tegen. Ook veel van de nachtvoorstellingen is op het programma gebleven: Het Tweede Omen in Luxor, La Grande Bouffe in Rocy en Bonnie en Clyde in Palace. Nieuw alleen in de nachtelijke uren is Dimentica re Venezia waarvan Studio vertoningen geeft op vrijdag- en zaterdagnacht en op maandagavond. Dimenticare Venezia die hier ook onder de titels To forget venice en Om Venetië te Vergeten vertoond werd, is een uiterst merkwaardige ën ge compliceerde film van de nu zestigjarige Italiaanse regisseur Franco Brusati. Een onbekende filmer die in zijn hele leven ook niet meer dan een vijftal films heeft gemaakt waarvan alleen Pane e Ciocco- latta een korte tijd in ons land gelopen heeft. Brood en Chocolademelk was een overwegend kluchtige film waarin de be- l kende acteur Nino Manfredi een Italiaan- se gastarbeider speelt die het moeilijk heeft met zich aan te passen aan de opvat tingen en gewoontes van zijn tijdelijke landgenoten, de Zwitsers. Seawolves is zo’n ouderwets oor logsavontuur in de trant van The Guns of Navarone en The Brigde over the River Kwai. The Seawolves is opgedragen aan Earl Mountbatten of Birma en is bevolkt door de niet meer zo jonge helden die steeds weer in dit soort rampenfilms optreden, te beginnen met de onvermoeide Grego ry Peck en verder Trevor Howard, David Niven en de jongste van het stel Roger Moore. Ze behoren allen tot de Calcutta Light Horse, een club van burgers in het voormalig Brits- Indië die in ogenblikken van gevaar toesnellen om op vrijwillige basis het Britse Imperium te dienen. (Van onze kunstredactie) Ratataplan is het filmdebuut van de Italiaanse regisseur Maurizio Nichetti, die tevens de hoofdrol speelt in deze moderne slapstickvariant. Nichetti speelt een soort antiheld, in de stijl van Buster Keaton, maar dan in modern pak, met ziekenfondsbrilletje en hangs nor. Rataplan heeft geen verhaal. Het is meer een verzameling van episoden die heel los aan elkaar hangen maar wel telkens veel mallotige grappen bieden. Deze in 1979 vervaardigde film is nog tot Deze hulpbrigade waarvan Mountbat- ten de laatste ere-kolonel was, werd in 1759 opgericht, vocht voor de laatste keer in de Boerenoorlog en wordt nu in 1943 ingezet voor een karwei in de Portugese havenstad Goa. Daar ligt een Duits spio- nageschip, de Ehrenfels die een geheime zender aan boord heeft waarmee ligging en route van Engelse schepen in de Indis che Oceaan doorgegeven worden aan de Sea Wolves, de Duitse onderzeeërs. De haven mag niet gebombardeerd want Por tugal is zogenaamd neutraal, de Ehrenfels moet dus met een klein gezelschap overvallen en onschadelijk gemaakt wor- I den. Dat is het soort werk waarvoor de Calcutta Light Horse in het leven geroe- Pen is en vol vuur komt het getrainde team in actie. Hoe die actie verloopt met alle ups en downs, met hoop en vreze en uiteindelijke victorie dat laat The Sea Wolves onder regie van Andrew V. McLaglen en met begeleiding van Richard Addinsell’s War saw Concerto uitvoerig en in details zien. Barbara Kellermann zorgt voor wat vrou- welijke afleiding maar alle aandacht blijft gevestigd op de stoere mannen van de Light Horse die hiermee hun laatste op- Kinzo presenteert de nieuwe Porsche modellen ’81 tijdens een grandioze show in Amstelveen, Ouderkerker- laan 150, samen met 25 z.g.am. Porsche’s! Dat is een buitenkansje als u minder wilt betalen en tóch ’n echte Porsche wilt rijden. Tijdens de show 100% garantie voor een periode van 3 maanden! Dat kan alleen Kinzo, omdat hij official Porsche dealer is voor pnnscH, ft* bezetting met veel ervaring en liefde I voor het vak. Indien u verhindert bent kan uw Porsche gehaald enigebrncht wordt-n Ouderkerkerlaan 150 (t/o zwembad ’t Keerpunt) Amstelveen. Tel.: (020) 411199.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 19