Sy Steun voor Dwaze Moeders M 11 A (het \x/€€r] E Kans op sterfte door kanker een op vier „De Klokkenberg is problemen te boven” 11 BEWINDSLIEDEN MAKEN VEEL REACTIES LOS 99 Lekkende vaten in haven R’dam Bi Staatssecretaris Veder-Smit: Ac wc tej Minister antwoord Tweede Kamer K; Russen willen snel tot zaken komen over gas ECN: ook volgend jaar kernafval in oceaan dumpen „Staatssecretaris saboteert 5 mei-besluit” IT (II IS I u Ï12 fl Zware weduwe Pouch i§ h Shagdraaiers BINNEN- EN BUITENLAND VF 2 VRIJDAG OKTOBER 1980 1 7 k AW. - 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bij leger en politie in ons land is geen plaats voor mensen met gewetensbezwaren tegen bepaalde bij zondere taken of tegen kernwapens. De verantwoordelijke bewindslieden hebben zich hierover gisteren duidelijk uitge laten. (Var V/ bisst chris „een lijk” rege. ency Paus g C i? s trijFcl 1 f door Nico Scheepmaker voor gewetensbezwaarden WEERRAPPORTEN en Staatssecretaris Wallis de Vries. 7 15 13 nw 13 (Van onze redactie binnenland) nno 18 28 I Defensie-minister De Geus deed dat in een brief aan alle legeronderdelen, waarin hij er geen twijfel over liet bestaan dat beroepsmilitairen die kernwapentaken wei geren, ontslag boven het hoofd hangt. In de Tweede Kamer zeiden de ministers De Ruiter (Justitie) en Wiegel (Binnenlandse Zaken) gisteren bij de behandeling van de politiebegroting niets te voelen voor een formele regeling van erkenning in enige vorm van gewetensbezwaren bij politiemensen tegen speciale ta ken, zoals in de Mobiele Eenheid. De Ruiter verklaarde, dat zo’n regel zal leiden tot twee soorten politiemensen en dus tot spanningen in de korpsen. Hij sprak over het risico van „morele zelfverheffing" door gewetensbe zwaarden boven de anderen. In zijn lange brief aan de krijgsmacht schreef minister De Geus gisteren, dat het democratische uitgestippelde defensiebeleid „loyaal moet worden uitgevoerd”, ook als daarin kernwapens een plaats hebben. Dienstplichtigen die daar bezwaar tegen hebben, kunnen een beroep doen op de wet gewetensbewaren. Beroepsmilitairen met ge wetensbezwaren moeten volgens de bewindsman ontslag nemen. zw w .st. w.st. 19 22 9 1 10 8 8 11 8 0 0 voerd, tien procent meer dan vorig jaar. Daarnaast laten nog ongeveer 860 patiën ten zich via luchtbruggen opereren in Houston (VS) of Genève, zo heeft het bureau van de Ziekenfondsraad bere kend. Op de wachtlijst voor een hartope ratie staan ongeveer duizend patiënten, van wie achttien voor De Klokkenberg. Het streefgetal van zesduizend hartope raties per jaar is nog steeds een haalbare kaart, zo heeft mevrouw Veder begrepen van de Begeleidingscommissie Hartchi- rurgie Nederland. Zij deelde de Kamer commissie gisteren mee, dat een gunstig advies aan de Kamer voor een hartchirur- gisch centrum in Zwolle, het ziekenhuis De Weezenlanden, nog dit jaar is te ver wachten. Mevrouw Muller-van Ast (PvdA) vroeg, evenals haar CDA-coIlega mevrouw Cor nelissen, een organisatiebureau in te scha kelen om De Klokkenberg door te laten lichten. Mevrouw Veder zei daar weinig voor te voelen, omdat de commissie van toezicht, onder leiding van prof. dr. J. Greep, bereid is nog zes maanden aan te blijven. De staatssecretaris zegde toe, dat zij op korte termijn aan de Gezondheids raad een rapport zal vragen over de struc turele kanten van de hartchirurgie in ons land. De raad zal het ondanks de ingewik keldheid van de materie snel moeten op stellen, vindt mevrouw Veder. De Russen willen in totaal ongeveer 40 miljard kubieke meter aardgas per jaar aan Westeuropese landen leveren en voeren nu in die landen, met inbe- Kapitein Stelling uit Alphen aan den Rijn sprak van een „bedroevende brief’. Hij wees erop dat een aanzien lijk aantal militairen met gewetensbezwaren worstelt. „Ik beschouw de brief als een doelbewuste poging om de Wie geen ontslag neemt, moet alle opdrachten uitvoe ren, ook als die met kernwapens in verband staan. De Geus noemt dat „een principieel uitgangspunt waaraan niet kan worden getornd.” Algemene inzetbaarheid van de militair is van groot belang voor de krijgsmacht. „Met twee soorten personeel, namelijk met mensen op wie wel en op wie niet onder alle omstandigheden kan worden gerekend, kan de krijgsmacht haar opdracht niet vervullen”, zo motiveerde de minister zijn brief gister avond voor de NOS-televisie. „Beperking van de inzet baarheid leidt tot verminderde geschiktheid van de mili tair. Dit kan uitlopen op beperkingen in de carrièregang of op ontslag.” In een reactie zei luchtmachtkapitein Stelling, bekende geworden door zijn weigering mee te werken aan het gebruik van kernwapens, er niet over te piekeren ontslag te nemen. grip van Nederland, oriënterende be sprekingen. Het gaat om niet meer dan een uitwisseling van gegevens; de feite lijke onderhandelingen moeten nog be ginnen. Dat zal niet lang op zich laten wachten, want de bedoeling van de Russen is om als de partijen tot elkaar kunnen komen, reeds binnen enkele maanden leveringscontracten voor het aardgas af te sluiten, aldus Economi sche Zaken. De verkennende besprekingen in Ne derland, die woensdag zijn begonnen, duren tot vanavond laat. De Russische missie staat onder leiding van de on derminister van Buitenlandse Handel, Nicolai Ossipov. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het Energieonderzoek Centrum Nederland (EGN) wil ook vol gend jaar radioactief besmet materiaal in de Atlantische Oceaan storten. Op korte termijn zal de stichting bij de betrokken ministeries een vergunningaanvraag in dienen. Dit antwoordt minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) op vragen die in de Tweede Kamer zijn ge steld over de memori van toelichting bij de begroting voor volgend jaar. Zoals bekend is de afgelopen zomer veel actie gevoerd om de dumping in zee te voorkomen. Blokkades in Petten, waar het EGN het materiaal had verzameld, en in Velsen trachtten transport van de te storten vaten te voorkomen. Ook is enige tijd het vertrek van het dumpschip opge houden. Ginjaar brengt op korte termijn verslag uit over de gebeurtenissen van dit jaar. Bovendien stuurt hij een nota over de nieuwe dumping naar het parlement. Historisch moment gisteren! Voor het eerst van mijn leven heb ik een pakje shag gekocht. Twee pakjes zelfs! Een van Van Nelle, in de volksmond bekend als „de weduwe”, en een van Douwe Egberts, de naam die Egbert Douwes lang geleden aan zijn firma gaf (voor hetzelfde geld hadden we nu dus boodschappen moeten doen bij Hein Alberts). En vloeitjes, zult u vragen, heb je die er ook bij gekocht? Nee, zelfs geen Rizla, wat weer de afkorting is van Riz la Croix, rijstpapier het Kruis, maar dat wist u natuurlijk al. Ik heb die twee pakjes zwa re shag namelijk niet gekocht om ze te roken, maar om ze te vergelijken. De eerste overeenkomst is, dat ze allebei 50 gram tabak bevatten, en het eerste verschil is, dat Van Nelle f2,70 kost en Douwe Egberts f2,80. Dit prijsverschil wijt ik aan het feit dat Douwe Egberts een „Koninklijke Tabaksfabriek, Joure-Fries- land” is, en Van Nelle alleen maar „De Erven De Wed. J. van Nelle”, wat ondanks alles toch minder deftig klinkt dan „Ko ninklijke”. Nu heb ik mij laten vertellen dat de shagroker in de sigarenwinkel naar „een zware Van Nelle” of „Een zware weduwe” vraagt, en nooit naar „De Rijzende Hoop” of „The Rising Hope”, hoewel dat in wer kelijkheid toch het handelsmerk oftewel trade mark is. Het handelsmerk van Dou we Egerts is „Kentuck”, wat gezien de mededeling daaronder: „Zware Kentucky Shag” vermoedelijk geïnspireerd is op Kentucky. Sy hun state 1. bew. regen mist regen regenbui nnw ozo nno ozo wnw zzw nnw w st. nnw ozo zzw zzw z w nw w zzo 10 11 10 11 11 4 18 8 9 9 9 9 0 0 0 2 3 U 0 0 0 NE' dens over van c verkil One voorn zijn juist de mi Eurof (CEVI we or ten, v van e genot Sovje DA der l gaan plant Dit h teren Ka met hun teruf als F Hier hoedsi verbot Maria perscc deeld. naai J sche t een vc van d van h maats< maanc Hieraa alle de Ook rooms zzo zo zo 15 14 19 WA! veer 7 den h die te contae ten ui en on schap van h Pripst gemae Th stap lande geze; zw. bew. regen zw. bew. zo nno zo 6 13 12 13 15 1 10 21 19 -.1 6 „D( van 1 gen i raker in de van d gelek mité sischi red.) kernc 16 11 13 13 13 14 9 25 22 12 11 15 11 9 19 12 9 17 24 22 6 15 22 23 25 0 10 3 3 7 9 5 0 0 0 20 7 6 0.1 5 0 1 3 „The Rising Hope" van Van Nelle is, zoals het pakje vermeldt, in „langer vers” polyethyleenverpakking verpakt. Heb je het sluitende plakbandje via het rode lipje van het pakje losgetrokken en het klepje omhooggehaald, dan blijkt de shag van de weduwe open in het zakje te zitten. Doe je hetzelfde bij Kentuck, dan blijkt de bo venrand van het zakje nog dicht te zitten. Op de binnenkant van de flap staat: „Me dedeling: Deze Kentuck zware shag is verpakt in een nieuw type pouch. Voor een gegarandeerde versheid is de tabak extra verzegeld. De pouch kunt u gewoon openen door de voorkant van de achter kant los te trekken en daarmee de verze geling te verbreken”. discussie hierover uit de krijgsmacht te bannen”, aldus Stelling. Hij was teleurgesteld, dat de minister in zijn brief volledig voorbij gaat aan de ethische, strategische en juridische bezwaren die tegen het gebruik van kern wapens kunnen worden aangevoerd. De Federatie van Algemeen Christelijke Organisaties van Militairen (FACOM) heeft zich „geschokt” getoond over de brief van De Geus en diens stellingname in de kernwapenproblematiek binnen de krijgsmacht. De FACOM vindt dat de minister simplificeert en wijst zijn benadering af. Bovendien maakt de FACOM zich in zijn brief boos over het feit, dat de minister zijn zienswij ze rechtstreeks aan de krijgsmachtonderdelen bekend heeft gemaakt zonder in overleg te treden met de verte genwoordigers van de militaire vakorganisatie. In politiek Den Haag is de brief van minister De Geus met gemengde gevoelens ontvangen. Woordvoerders van de VVD- en CDA-fracties in de Tweede Kamer reageer den gisteren positief. WD-woordvoerder Blaauw sprak van een „realistische brief’, terwijl Couprie (CDA) beves tigde dat de minister met zijn standpunt op de CDA-lijn zit. Defensiespecialist Stemerdink van de PvdA liet zich zeer kritisch uit. „Elke militair heeft op elk moment het recht, vaak zelfs de plicht, om bevelen te weigeren”, zei hij. Volgens Stemerdink is de minister er zich onvoldoen de van bewust, dat een groot aantal beroepsmilitairen bezwaren heeft tegen het gebruik van kernwapens. Een woordvoerder van de PPR noemde de brief van De Geus in tegenspraak met het streven naar vermaatschap pelijking van de krijgsmacht. „Op deze manier isoleer je het leger juist van de bevolking.” Niet mogelijk is het om precieze oorza ken voor kanker aan te geven. Wel is bekend, dat erfelijke factoren meespelen (vooral bij leukemie) en dat sommige be roepen hoge sterftecijfers door kanker met zich meebrengen (asbestwerkers bij voorbeeld). De meeste oorzaken moeten echter volgens statistieken, die Ginjaar aanhaalt, worden gezocht in blootstelling aan kankerverwekkende stoffen als ge volg van leefwijze en voeding; 63 procent van de gevallen bij vrouwen en 30 procent bij mannen zou hiervan het gevolg zijn. Mannen die roken en alcohol drinken zou den als. gevolg van deze combinatie in dertig procent van de gevallen kanker krijgen. Bij vrouwen is dit tien procent. Als gevolg van natuurlijke straling in ons land zouden per jaar ongeveer 100 mensen aan kanker overlijden. Medische stralingsdoses veroorzaken 40 a 70 kan- kerdoden per jaar. Radio-activiteit in ge bruiksartikelen (straling van tv-toestellen en lichtgevende verf in horloges) 1 tot 4 gevallen per jaar. Lozing van isotopen door laboratoria en kerncentrales veroor zaken, volgens minister Ginjaar, minder dan één sterfgeval per jaar door kanker. Ginjaar zegt er wel bij, dat deze cijfers schattingen zijn, omdat dergelijke „ontra ceerbare sterften niet in de statistieken terug zijn te vinden”. 2 3 5 regen geh bew. zw. bew. geh. bew. geh bew. regen 1. bew. zw. bew onweer zw. bew. regen zw. bew zw, bew DEN HAAG. De Sovjet-Unie wil spoedig weten, of en zo ja in welke hoeveelheden zij aardgas kan afzetten in West-Europa. Dat zegt het ministerie van Economische Zaken naar aanlei ding van het bezoek van een Russische „aardgasmissie" aan ons land. eeh ziekenhuis opgenomen (cijfers over 1975/1976). Amsterdam De Bilt Deelen Eelde niet ontvangen. Eindhoven Den Helder' Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve niet ontvangen. Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno niet ontvangen. Londen Luxemburg niet ontvangen. Madrid Malaga Mallorca München N ice Oslo Parijs Rome v Split Stockholm Wenen Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet niet ontvangen TelAviv I. bew. Tunis h. bew. 0 17 270 DEN HAAG. De kans voor een Nederlander om te sterven aan kanker is op het ogenblik één op vier. Bij mannen is dat voor bijna veertig procent van de gevallen kanker aan de ademhalingsorganen. Een dergelijke kanker heeft het risico van een op tien. Een roker (20 a 40 sigaretten per dag) heeft een vijftienmaal grotere kans om aan kanker aan de ademhalingsorganen te overlijden dan een niet-roker. Dit blijkt uit antwoorden van minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieu) op vragen vanuit de Tweede Kamer. Een van de hoofdonderwerpen in de vragen was de relatie tussen roken, straling (al dan niet natuurlijke) en kanker. Weer in binnen- buitenland 14 14 15 zo zo o De minister schrijft in zijn brief voorts, dat over kernbewapening vrijuit mag worden gesproken door militairen. Bij het benutten van hun recht op vrije meningsuiting moeten ze volgens hem echter uitgaan van „loyaliteit jegens de organisatie en de mensen die daarin werken.” De Geus dringt daarom aan op grote terughou dendheid bij het uiten van kritiek op het kernwapenbe- leid. Nederlandse vrouwen gistermiddag op het Haagse Binnenhof in de weer voor de zogeheten Dwaze Moeders in Argentinië. Deze vrouwen houden elke week een keer een stille tocht op een plein in Buenos Aires, als aanklacht tegen het verdwijnen van hun mannen en/of zonen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Tien havenwerkers zijn gistermiddag in de Rotterdamse Waalhaven bedwelmd geraakt door uitge lekt peridine. Deze stof was vrijgekomen uit twee vaten, die door een heftruck waren lekgestoten. De peridine, een stof die Ademhalingsmoeilijkheden veroor zaakt, werd met chloor geneutraliseerd; bij de havenwerkers volstond een behan deling door GGD-artsen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De problemen in en rond De Klokkenberg te Breda zijn in zoverre opgelost, dat het hartoperatieprogramma geleidelijk aan weer kan worden uitgebreid. Dit schrijft staatssecretaris mevrouw Veder-Smit aan de vaste Kamercommis sie voor volksgezondheid. Zij hoopt dat uit de sollicitanten twee goede jonge hart chirurgen kunnen worden gekozen, die het werk ovememen, dat nu door hart- teams uit Utrecht en Rotterdam in het medisch centrum De Klokkenberg wordt gedaan. Mevrouw Veder verwacht, dat voor de hartchirurgie, na alle ruzies rond dr. Van der Schaar, in Breda een nieuwe periode kan aanbreken. Zij betreurt het, dat de start van de hartchirurgie in De Klokken berg gepaard ging met conflicten en moei lijkheden. Momenteel worden vier open-hartope- raties verricht in De Klokkenberg per week. In een „harmonieuze samenwer king” moeten dat er in beginsel zes wor den. In Nederland worden dit jaar naar verwachting 4.480 hartoperaties uitge- De brief die aan deze vier instanties is gezonden, getuigt bovendien van een be vooroordeelde vraagstelling, waaruit blijkt dat Wallis de Vries weinig heil ziet in het instellen van een jaarlijkse nationale feestdag, vindt de stichting. Zij meent dat de overheid het als een vanzelfsprekende en eervolle plicht dient te beschouwen om deze dag een waardevolle en actuele in houd te geven. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Anne Frankstich ting is boos op staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Volgens de stichting pro beert de staatssecretaris een besluit van de Tweede Kamer te saboteren om van de vijfde mei weer een jaarlijks terugkeren de nationale feestdag te maken. „Hoewel de Kamer op 13 mei in overgro te meerderheid een motie van die strek king heeft aangenomen, heeft de regering nog steeds geen uitvoering gegeven aan deze motie”, aldus de Anne Frankstich ting in een verklaring. De stichting verwijt de overheid en met name Wallis de Vries, een „onwelwillende en passieve houding”, Zij wijst erop, dat de staatssecretaris slechts aan vier instan ties over deze kwestie advies heeft ge vraagd, terwijl het merendeel van de ver zetsorganisaties in Nederland is gepas seerd. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: Nu en dan buien. Middagtemperaturen omstreeks 12 graden. Weersvooruitzich ten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon; 1 tot 5. Minimumtemp.: omstreeks 8 graden. Maximum-temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. In totaal overlijden elk jaar gemiddeld bijna 17.000 mannen en bijna .12.000 vrou wen in ons land aan kanker. Jaarlijks worden voor de eerste maal met een kwaadaardige aandoening ongeveer 20.000 mannen en bijna 21.000 vrouwen in ÉE Ei 11 11 11 nw ZATERDAG 18 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.07 uur, onder 17.37 uur Maan op 15.23 uur, onder uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 09.58 uur en 22.31 uur Laagwater 04.55 uur en 17.38 uur Pouch!! Weer een nieuw woord aan mijn talenschat toegevoegd! Mijn woorden boek blijkt het gelukkig te kunnen wisse len: „(tabaks)zak, (patroon)-tas; krop; wangzak (van aap); buidel (van buidel dier); wal (onder de-ogen); (bot.) zaaddoos; beurs”. Ik ben geneigd voor wangzak te kiezen. Maar tabaksbuideltje komt er toch ook dicht bij. Een dergelijke mededeling over haar pouch verstrekt de weduwe niet, maar op haar pakje staat wel iets anders: „WARNING. As we experienced that other tobaccodealers have initiated our stamp, (Trademark).which is printed on the other side of this bag, with an equality which cannot be observed at the first look, we kindly request to be attenti ve to the following:” (en dan volgen firma naam, handelsmerk en adres). Als shagdraaiers geacht worden deze tekst moeiteloos te begrijpen, dan hoef ik het zeker niet voor krantelezers te verta len, maar ik wijs er toch even op dat een pouch bij Van Nelle kennelijk een bag heet. Een van die andere tabaksfabrikan ten die het handelsmerk van de Weduwe hebben overgenomen op een wijze die op het eerste gezicht niet te onderkennen is, zou nu Douwe Egberts geweest zijn met dat nieuwe merk „Kentuck”. Tijdens een kort geding voerde de advocaat van Van Nelle aan dat er minstens negen punten van overeenstemming waren. Vooral het kleurgebruik: helder oranje opschrift op donkerblauwe achtergrond, zou verwar ring kunnen wekken bij het publiek. En inderdaad kun je moeilijk volhou den dat Douwe Egberts zijn uiterste best heeft gedaan zijn nieuwe merk zo weinig mogelijk op dat van de Weduwe te doen lijken, om verwarring te voorkomen. In het midden staat, in oranje met geen afge biesde letters „Kentuck”, net als „Van Nelle” (in iets kleinere letters). Daarboven staat in een boogje, met bijna onleesbare zwarte letters op blauw „The Black An chor” bij Kentuck, en „The Rising Hope' bij Van Nelle. In witte lettertjes vermeldt Kentuck nog „class A Tobacco” en „excel lent”, terwijl Van Nelle zich, ook in wjite lettertjes, beperkt tot „Special Quality” Onder Kentuck staat, in witte letters op zwarte achtergrond, en in een boogje: „Zware Kentucky Shag”, en onder Van Nelle staat, rechttoe rechtaan, maar ook in kleine, witte letters op een zwarte balk „zware shag”. De tegenpleiter betoogde dat Van Nelle geen monopolie op kleuren kon laten gel den, en dat de achtergrondkleur van shag nu eenmaal traditioneel blauw is. Ver moedelijk zal hij tegenover de negen pun ten van overeenkomst ook wel negen pun ten van verschil hebben kunnen aanwij zen. Maar als u mij nu, als niet-roker, vraagt wie het meeste gelijk heeft, dan moet ik toch zeggen dat Douwe Egberts op zijn minst de verdenking op zich laadt het ontwerp van Van Nelle met zoveel mogelijk verschilletjes toch zo dicht mo- gehjk te hebben willen benaderen. „Bij leger en politie geen plaats regen 1. bew. onbew. h. bew. zw. bew. regen sneeuw geh. bew. zw bew. geh. bew. zw. bew. h. bew. Zurich niet ontvangen, zw. bew. 1. bew. zwbew

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 2