Landlust met pijn in tweede ronde 11 Winst Wilborts Ajax en WCS eens over afvloeiing Pim van Dord sportpuntiq en Van Boeckel 1 Duinwijck favoriet voor Europese beker Om Europese basketbalbeker dames Bij FC Köln ingehaald als wonderdokter" toto-lotto Timman remise 1 1 k 1 I H 30 31 1980 SPORT VRIJDAG 17 OKTOBER Opmerkelijk mild KOMEND WEEKEINDE IN WEST-DUITSLAND 5 ■■en k J 1 Geloof in toekomst (Van onze sportredactie) KEULEN „De sfinx” is terug op Europese bodem. Twee jaar lang genoot de inmiddels 52- jarige Rinus Michels van het luxe leventje in de Verenigde Staten. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Tijdens de grote shows die het Amerikaanse voetbal omlijsten dacht de Am sterdammer met weemoed terug aan de tijden bij Ajax en Barcelona; hunkerde hij naar het Europese voetbal waarin alleen de prestaties tellen. Volledig ingedekt Rinus Michels hunkert naar het echte voetbal I f Jl MARJAN RIDDER: geduchte versterking Drie van de beste turnsters van de wereld zullen ontbreken bij de vijfde we reldbekerwedstrijden die op 24, 25 èn 26 •Óktober in Toronto worden gehouden: de olympisch kampioene Jelena Davidova, wereldkampioene Nelli Kim en Nadia Co maneci. In Westerhaar is de strijd om het Neder lands jeugdkampioenschap dammen be gonnen. De titel is vakant omdat Jos Stok- kel te oud is geworden om deze te verde digen. De Oostduitser Maic Malchov heeft tij dens de wereldkampioenschappen wiel rennen voor junioren in Mexico de we reldtitel sprint veroverd. Mlynarczyk 11, Angela Scott 9, Gaby Herrlich 8, Monika Jaworski en Eva Kett- mann ieder 6, Andrea Gotzmann 2. Neem die laatste interland NederlandWest-Duitsland. De rugdekking in de Nederlandse defensie bleek voor de Duit sers een enorme hindernis”. „Maar ik kan hier niet van de ene op de andere dag het systeem wijzigen. Dat vroege storen bijvoorbeeld is typisch Nederlands. Het lijkt gemakkelijk maar schijn bedriegt. Dat is een groeiproces. Daarmee kan ik in Keulen nu niet Die harde hand van Michels is voorlopig nog niet zicht baar. Tegenover de Westduitse pers stelt hij zich opmerke lijk mild op: „Harde hand? Ach wat heet. Ik ga ervan uit dat iedere speler naar mij luistert. Wordt dat niet gedaan dan is er geen andere weg dan hard te zijn. Een harde training? Dat heeft weinig nut. We hebben zeven duels kort op elkaar, dus is het onmogelijk om tijdens de training de zweep er over te halen”. Michels heeft lef, maar beseft terdege waarmee hij bezig is. „Het is onbelangrijk dat ik veel tegenstanders niet ken. Mijn grootste tegenstander nu is FC Köln. Samen moeten we zo snel mogelijk de angst overwinnen. De durf hebben om alleen maar naar boven te kijken. Niet denken aan degrada tie, al bevinden we ons momenteel in de lagere regionen. De top halen. Dat is hier ook mogelijk. Het grootste probleem daarbij is dat ik tijd nodig heb. Tijd, die er eenvoudig niet is. Morgen spelen we tegen Karlsruhe. Ik draag dan al de volledige verantwoording”. Toch zal de nieuwe leider bij de roodwitten uiterst behoed zaam zijn ideeën over het voetbal doorvoeren. Ook al, omdat in Duitsland heel anders gespeeld wprdt dan bijvoorbeeld in Nederland en Spanje. De consequente mandekking in alle linies is typisch Duits, terwijl Michels in principe de midden velders ruimtedekking laat toepassen. „In Duitsland gebeurt dat inderdaad niet. Daarom worden er in de Bundesliga ook zoveel doelpunten gemaakt. Als êen aanvaller zijn directe tegenstander uitspeelt heeft hij meteen een scoringskans. pionierswerk bij de Westduitsers, want hij is de eerste Nederlandse trainer die de scepter zwaait bij een gevestigde Bundesligaclub. FC Groningen is er vannacht in ge slaagd doelman Johan Tukker van SC Cambuur aan te trekken. Tukker kan daardoor morgenavond al spelen in de uitwedstrijd tegen FC Twente. FC Groningen bereikte in een eerder stadium reeds overeenstemming over de komst van de keeper, maar trainer Henk de Jonge van SC Cambuur wilde zijn basisspeler niet laten vertrekken. Tukker bereip zich echter op een clausule in zijn contract, dat hij voor twee ton kon ver trekken en dreigde zelfs met een kort geding. Hij slaagde er uiteindelijk in de Het Argentijnse voetbalelftal heeft in Buenos Aires een overwinning met 1-0 behaald op Tsjechoslowakije. Bij de rust van de vriendschappelijke interlandwed strijd was deze stand reeds bereikt, na melijk in de 17e minuut. Eerder deze Friese club van zijn gelijk te overtuigen, waarna FC Groningen in allerijl de nood zakelijke formaliteiten in orde bracht. Johan Tukker speelde twee seizoenen geleden al op huurbasis bij de noordelijke eredivisieclub. De nieuwe oefenmeester van FC Köln Rinus Michels (met Amerikaans kapsel) geeft voor de eerste maal aanwijzingen aan (van links naar rechts) Tony Woodcock, Roland Gerber, Dieter Prestin, Dieter Müller en Bernhard Cullmann. aankomen. Wel tijdens een oefencampagne voor het sei zoen”. (Van onze badmintonmedewerker) MULHEIM RUHR. De Nederlandse kampioen badminton Duinwijck neemt het komende weekeinde deel aan het toernooi om de Europa Cup, dat dit jaar door de Westduitse landskampioen Mill heim georganiseerd wordt. Millheim was al eerder organisator van het toernooi en wel in 1978, het eerste jaar dat een bad- mintontoernooi om de Europa Cup ge houden werd. Vorig jaar was Duinwijck organisator. Doordat spelers als Koppen en Frost licentiespeler zijn geworden, mogen ze in Denemarken, waar het amateurisme bij de badmintonbond nog altijd hoog in het vaandel staat, niet meer aan de competitie deelnemen. Daardoor miste Gentofte dit jaar het Deense kampioenschap. Dene- BUENOS AIRES. Jan Timman is het internationale schaaktoernooi in Buenos Aires begonnen met een remise. In de eerste ronde speelde de Amsterdamse grootmeester met zwart tegen de Argen tijn Miquel Quinteros. Na veertig zetten kwamen de spelers overeen het punt te delen. ZEVENAAR (ANP) Indoorkampi- oen Huub van Boeckel en Erik Wilborts zijn doorgedrongen tot de kwartfinales van het tweede satelliettoernooi. Zij zijn de enige twee Nederlanders, die zich handhaafden van de negen, die zich voor het hoofdtoernooi plaatsten. Marc Al bert, die last heeft van een verrekte spier in de maagstreek, verloor met 7-6, 6-0 van de Brit Jeromy Bates, Michiel Schapers was zwakker dan de Amerikaan Bates (7- 6, 6-3), Martin Koek verloor van de Indiër Bidy ut Goswani (6-3, 6-4) en Robert Hak werd uitgeschakeld door Dusan Kulhaj (6-3, 6-7, 6-2). Beide keren werd de Deense vereniging Gentofte, met toppers als Lene Koppen en Morten Frost in de gelederen, bekerwin naar. Duinwijck slaagde er vorig jaar voor eigen publiek in de tweede plaats te veroveren vóór de Zweedse kampioens- ploeg Malmö. Gentofte en Malmö zijn dit jaar niet van de partij. De Westduitse voetbalbond heeft Schus ter nog niet vrij gegeven. De bond wil dat Schuster onvoorwadrdelijk beschikbaar zal zijn voor alle wedstrijden van de natio nale ploeg. Barcelona’s vice-voorzitter Ca- saus zei dat Schuster alleen zal worden vrijgegeven, als die wedstrijden niet van invloed zullen zijn op de belangen van Barcelona in de competitie. Het is de vraag of Schuster door deze ontwikkeling, zondag al zal kunnen spelen tegen Real Sociedad. In de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije speelde Diego Maradona de hoofdrol. Vrijwel alle aanvallen liepen via deze jon ge middenvelder. De voorbereiding van het doelpunt, dat ojb naam kwam van Ramon Diaz, in Japan bij de WK-junioren in 1979 nog topscorer met acht doelpun ten, lag geheel in handen van Maradona, die later de bal uit een schot tegen de kruising zag belanden. Tsjechoslowakije trad tegen de wereldkampioen als collec tief beter op. De Oosteuropeanen speel den zeer gedisciplineerd, maar de twee- mansvoorhoede (Nehoda en Masny) was zelden gevaarlijk. Het elftal van Argentinië was een mixtu re van routine en jeugd. Trainer Menotti had zeven spelers opgesteld van het team, dat in 1978 de wereldtitel veroverde: doel man Fillol, verdedigers Passarella, Ol guin, Tarantini en Luis Galvan, en aanval lers Gallegi en Luque. Dit zevental werd aangevuld met drie spelers, die in 1979 deel uitmaakten van het elftal dat in Ja pan wereldkampioen bij de junioren werd: Maradona, Diaz en Barbas. De Italiaan Francesco Moser mag op medisch advies niet deelnemen aan de Zesdaagse van Frankfort die van 23 tot en met 28 oktober wordt gehouden. pas die derde ronde als het FC Köln in de komende weken uitschakelt... Voor Michels heeft de overgang naar FC Köln overigens nog een uiterst merkwaardige bijkomstigheid. De oude rot in het trainersvak zal namelijk terug moeten naar de school banken. De Nederlandse A-licentie voor oefenmeester wordt in de Bondsrepubliek niet erkend. Michels stapt derhalve met de tas onder de arm naar de „Deutsche Sporthochschu- le” om de zaak te legaliseren. Totdat Michels het groene licht krijgt van de Duitse voetbalbond heet hij „sportief leider”. week versloeg de wereldkampioen een ander Oosteuropees land, Oost-Duits- land, met één doelpunt verschil. Daar vóór had Argentinië ook al afgerekend met Bulgarije (2-0). AMSTERDAM (ANP). Landlust is de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen basketbal dames binnengevallen; struikelend door nervositeit, gejaagdheid, twijfel aan eigen kunnen en een gebrek aan wedstrij dritme, al was voor geen van die onzekerheden op weg naar de overwinning van 59-58 tegen DJK Agon Dusseldorf in de Amsterdamse Apollohal ook maar enige aanleiding. Erik Wilborts, die het eerste toernooi in Bergen op Zoom op zijn naam bracht, zegevierde met 6-2, 6-2 over de Nieuwzee- lander Bruce Derlin. Hij ontmoet in de kwartfinales de Zweed Jörgen Windahl, die vorige week in de finale zijn tegenstan der was. Huub van Boeckel won met 6-4, 6-2 van de Zweed Henrik Sundström. Tom Okker, die de laatste tijd vrijwel uitsluitend negatieve resultaten boekte, is verrassend op dreef bij de internationale indoorkampioenschappen van Zwitser land in Bazel. De 36-jarige Nederlander versloeg donderdagavond voor 5500 toe schouwers de Zwitserse favoriet Heinz Günthardt met 4-6, 6-2, 6-2. Door dit resuL taat staat Okker in de halve finales. FC Köln gelooft weer jn een gouden toekomst, nu Michels voor de rest van dit seizoen zich gaat wijden aan de prestaties van de Rijnoeverbewoners. Daarnaast is het zeer wel mogelijk dat de club zich gaat versterken. De transfer van Schuster („die zaak was al rond voordat ik kwam”, aldus Michels met spijt in zijn stem) bracht het lieve sommetje van ruim 4 miljoen gulden op. En wie in Duits land Michels hoort, denkt meteen aan Cruijff. Toch is het niet waarschijnlijk dat de beste voetballer die ons land ooit gekend heeft, opnieuw zijn grote meester volgt. Michels: „Ja, ze noemen ons vader en zoon. Maar ik geloof dat Cruijff het hier erg moeilijk zou krijgen. Hij mist toch al geruime tijd topvoetbal. En daarnaast heeft hij een hekel aan die stringente mandekking”. Een leuk detail bij de transfer van Schuster is, dat FC Koln nog eens twee ton van de Catalaanse club ontvangt voor het geval de blonde middenvelder in de derde ronde van het Europa-Cuptoernooi zal meespelen. Maar Barcelona bereikt In de openingsronde eindigden vijf van de zeven partijen in remise, waaronder het duel tussen de Tsjech Hort en wereld kampioen Karpov. In de tweede ronde treedt Timman aan tegen Hort. Uitslagen eerste ronde: Hort (tsj)-Karpov (Sov) '/u-'/'j. Ljubojevic (Joe)-Najdorf (Arg) 'Za-'/a, Quinteros (Arg)-Timman (Ned) 'Za-'/a, Balasjov (Sov)-Panno (Arg) 'A-'/a, Giardelll (Arg)-Browne (VSt) 'Za-'Za, Andersson (Zwe)-Kavalek (VSt) af- gebr., Olafsson (IJs)-Larsen (Den) afgebr. -i De Nederlandse dames hadden vorige week in Düsseldorf al met 67-56 gewon nen, hadden met de rust opnieuw een voorsprong opgebouwd (34-26) en waren doorgestoomd naar 40-28. Een paar minu ten na rust was het karwei dus al ge klaard, zeker omdat de Duitse ploeg wer kelijk niets presteerde, vooral op momen ten dat er geschoten diende te worden. De dames van DJK kwamen uit op het ont hutsende percentage van 33 procent. Juist de meest gevreesde speelsters, de Poolse oud-international Izabella Mlynarczyk (33 procent) en de Amerikaanse Angela Scott (25 procent) schoten in alle opzichten tekort. Pas nadat DJK Agon zich door eigen onkunde in een uitzichtloze positie had laten manoeuvreren, ging de ploeg vech ten voor een beter resultaat. Van de Duit se druk en de veel fellere verdediging kregen de Amsterdamse dames knikken de knieën. Slechts omdat Helen Zwanen burg, Yoka Verhoeven en Lia van Reemst het hoofd nog enigszins koel hielden bleef Landlust de schande van een nederlaag bespaaid tegen Duitse dames, die door ijver alleen hun onmacht niet konden ver bloemen. Topscorers: LANDLUST: Dulcine Seca 15, Lia van Reemst 14, Helen Zwanenburg en Yoka Verhoeven ieder 10, Francis Brakel 8 en Karen Bos 2. DJK AGON: Birgit Palzkill 16, Izabella Michels was uitgekeken op Amerika. „Toch was het een fijne periode”, stelt de man die in 1974 Oranje bijna naar de wereldkroon bracht. „Ik heb daar vooral op het menselijk vlak fijne contacten gehad. Toch is het een land voor trainers die met de afbouw bezig zijn. Ideaal ?elfs. Acht maanden werken en dan vier maanden vakantie, teen haast zorgeloos bestaan”. Maar de leraar lichamelijke opvoeding is voor een dergelij ke job niet in de wieg gelegd. „Nee, mijn hart gaat uit naar het echte voetbal”, erkent hij. „Kijk, je loopt hier natuurlijk risico’s. Ik kan de laan worden uitgestuurd. Dat is het gif in dit beroep. Maar het is tevens een verslaving. Ik kan niet zonder die spanning”. Dat was dan ook de reden dat Michels gretig toehapte toen FC Köln deze week met een aantrekkelijk contract bij hem aanklopte, nadat Karl-Heinz Heddergott de laan was uitge stuurd. Dat hij in de afgelopen periode ook nog benaderd is door onder meer Ajax, ontkent Michels in alle toonaarden. „Uit de lucht gegrepen. Ik heb helemaal niet met Ajax gesproken. Ik geloof bovendien dat het ook niet verstandig zou zijn om daar na al die jaren terug te keren. Hoewel ik Ajax nog wel in mijn hart meedraag”. Michels is in Keulen als de grote wonderdokter binnenge haald. Men ziet hem als de ideale man die met harde hand regeert en het puin van Heddergott binnen de kortste tijd opruimt. De kans dat aan die hoog gespannen verwachtingen niet wordt beantwoord, is natuurlijk levensgroot aanwezig. Maar juist een dergelijke uitdaging is voor de geslepen vos een kolfje naar zijn hand. En passant verricht Michels Ajax zal daarnaast de komende maan den waarschijnlijk niet over doelman Hans Galjé kunnen beschikken. De van FC Den Haag overgenomen keeper lijdt momenteel aan de ziekte van Pfeifer, een ziekte die hem in het ongunstigste geval op enkele maanden herstel kan komen te staan. I L-» DEN HAAG. De lotto, toto en toto-gelijk telden deze week resp. vier, vijf en twee win baars. De prijzen liepen uiteen van 162.647,70 bruto voor de lotto-w’innaars tot 6.190 voor de winnaars van toto gelijk. De uitslag van nr. 41: Voor de bijna 30.000 winnaars van lotto nr. 41 was een prijzenbedrag beschikbaar van 1.659.304.-. Ie Prijs: 4 win baars, die elk 162.647,70 bruto ontvangen, 2e Prijs: 23 winnaars, die elk 6.747,20 bruto ont vangen, 3e prijs: 279 winnaars, die elk 834,30 ontvangen. 4e prijs: 8.888 winnaars, die elk J 34,90 ontvangen, 5e prijs: 20.772 winnaars, die elk 14,90 ontvangen. Voor president Peter Weiand speelt dit geen enkele rol. Michels heeft zich bij Ajax, het Nederlands elftal en Barce lona voldoende bewezen. Bovendien lopen er bij Keulen een stuk of drie trainers rond die wel bevoegd om de hoofdmacht te trainen. Dus wat dat betreft zijn we volledig ingedekt. Een andere zaak is dat de DFB zich eindelijk eens moet gaan beraden over het feit dat momenteel bij ons geen enkele trainerslicentie uit het buitenland rechtsgeldigheid heeft. En wat ons betreft: Michels heeft de volledige verant woording”. De Westduitse Angela Scott probeert hier voor haar ploeg DJK Agon uit Dusseldorf te scoren. Ze wordt in deze poging belemmerd door Francis Brakel van Landlust. Tussen dit tweetal de Amsterdamse Helen Zwanenburg. l'itslag toto nr. 41: Voor de 888 winnaars van .toto nr. 41 was een prijzenbedrag beschikbaar van 250.880.-: Ie prijs (12 goed): 5 winnaars, die ek 19.607,90 bruto ontvangen; 2e prijs (11 8oed): 60 winnaars, die elk 727,80 ontvangen; Prijs (10 goed): 823 winnaars, die elk 132,60 ■ontvangen. L'itslag toto-gelijk nr. 41. Voor de ruim 4.500 ffinaars van toto-gelijk nr. 41 was een pr(jzen- beschikbaar van 33.896.-: Ie prijs (5 2 winnaars, die elk f 6190.- bruto ontvan- Bon; 2e prijs (4+ tw): 9 winnaars, die elk 170.70 Pr*is <4 goed): 265 winnaars, die K 128,90 ontvangen; 4e prijs (3 goed): 4321 minnaars, die elk t 2,80 ontvangen. De Westduitse voetbalinternational Bernd Schuster heeft donderdag zijn handtekening gezet onder een contract, dat hem tot 30 juni 1984 aan CF de Barce lona bindt. De 20-jarige middenvelder van de 1. FC Köln brengt de Bundesligaclub een recordtransfersom voor Westduitse begrippen op. namelijk vier miljoen gul den. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het bestuur van Ajax en voorzitter Karei Jansen van de Vereniging van Contract Spelers (WCS) zijn deze week tot overeenstemming ge komen over een afvloeiingsregeling voor Pim van Dord. Zoals bekend werd de 27- jarige Pim van Dord, die tot het eind van dit seizoen nog onder contract stond bij Ajax, enkele weken geleden definitief afgekeurd voor het betaald voetbal. marken is nu vertegenwoordigd door Hvi- dovre. Op papier betekent de afwezigheid van Gentofte en Malmö dat er dit jaar nog betere kansen voor Duinwijck zijn, te meer daar Duijnwijck nu een van de be langrijkste troeven, Marjan Ridder, in de gelederen heeft. Marjan Ridder moest vo rig jaar wegens een blessure verstek laten gaan. De Duinwijck-ploeg, die begeleid wordt door bondscoach Steen Sörensen, bestaat uit de heren Rob Ridder, Piet Ridder, Boudewijn Ridder, Guus van der Vlugt en Ted Nuyten en de dames Marjan Ridder, Paula Kloet, Marja Ravelli, Margot Kra mer en de jeugdspeelster Jacqueline van Ravensberg. Het Europa Cuptoernooi wordt ver speeld in vier poules, de poulewinnaars strijden oïn de titel. Elke wedstrijd be staat uit twee herenenkelspelen, twee da- mesenkelspelen, een herendubbel, een da- mesdubbel en een gemengd dubbel. De poules zijn als volgt Ingedeeld: Pou le A: Country Club (Schotland), Hvidovre (Denemarken), Spohe (Tsjechoslowakije), Uni Basel (Zwitserland). Poule B: Centro Portugese (Portugal), Mülheim (West Duitsland), Sandefjord (Noordwegen). Poule C: Duinwijck, Ixelles (België), St. Pölten (Oostenrijk), Wimbledon (Enge land). Poule D: Aruo (Zweden), Giles Sport Penarth (Wales), Racing Club (Frankrijk) en mogelijk een Joegoslavi sche ploeg. -

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 31